Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

PET lahve budou zálohované, plánuje Bursík

Nakupovat nápoje v plastových lahvích bude od roku 2010 zřejmě složitější než dosud. Každá PET lahev by měla být zálohovaná, a pokud budete chtít peníze zpět, budete ji muset prázdnou odnést do obchodu. Tedy stejně, jako se už mnoho desítek let vracejí skleněné pivní lahve.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr

Je to vo ničem....

Vážení, ukazuje se, že v kapitalismu se mnozí lidé utrhli ze řetězu a chovají jako dobytek a kašlou na veškeré zásady slušnosti a ohleduplnosti ke svému okolí a k této zemi. Kapitalismus spolu s politiky a sdělovacími prostředky vyprodukovali více, či méně úspěšné občany a mládež bez jakýchkoliv citů a zábran. Ti méně úspěšní, jejichž řady neustále narůstají kašlou na všechno. V případě mládeže je důvodem fakt, že tato společnost pro ně nic neudělala a nic nedělá pro zajištění budoucnosti a především založení rodiny. Některé obyvatelstvo to nezvládá vůbec a stele si přímo pod sebe, jako dobytek a ještě berou dávky. Kriminály jsou plné a všude samej bordel. Navštívil jsem mnoho zemí a  je mi z toho u nás zle, pokud by to mělo tady být jako někde ve světě, k čemuž to spěje. Konkrétně - v Ománu zaplatíte za plastovou láhev vypadnutou z pickupu cca 3 500 kč, v Chorvatsku vykupují plasty a lesy jsou prý vyzbírané, jak mi sdělili..atd. atd. Tady je to vo ničem.... 

0/0
29.7.2008 11:52

Martin

PET

S tímto návrhem rozdodně souhlasím. Bohužel je tady taková situace, že 50% lidí PET lahve nevhazuje do příslušných kontejnerů pod heslem, že je to zbytečné, nebo že na to nemají čas. MOC BYCH SI PŘÁL, ABY LIDÉ ODPAD TŘÍDILY A TENTO NÁVRH BY NEBYL POTŘEBA.

0/0
20.1.2008 23:54

NEZVAL

Re: PET

Vaše přání není reálné. Bez NOTIVACE PENĚZI VE FORMĚ VRÁCENÉ ZÁLOHY (což je fakticky cena obalu) se nikam nedostaneme.

Na tom vydělává MIMO JINÉ jenom EKOKOM, a.s. (který PŘEROZDĚLUJE peníze od těch, kteří jsou za využití v celém výrobním cyklu odpovědní a při těch miliardách PET lahví na trhu jde minimálně o 8-9 miliard Kč, které dali zákazníci za nápoj v jeho ceně).

A další mystifikace, že je zachycena POLOVINA SLOUŽÍ K OHLUPOVÁNÍ MLÁDEŽE, jak je EKOKOM dobrý. Oni totiž mluví o PLASTECH, v tom mají o polovině  pravdu, ale PLASTY A PET jsou dvě odlišné věci. Plastů - jen těch obalových - je celkem SEDM, mezi nimi je jeden PET.

Tento způsob sběru k využití recyklací je dnes překonaný. Doplácejí na něj STÁT, OBCE a SPOTŘEBITEL - VYDĚLÁVAJÍ NAOPAK TI DRUZÍ - SOUČASNÍ ODPŮRCI ZÁLOH.

Jinak máte k dispozici OBJEKTIVNÍ (nekomerční a nedotovaný) portál PETrecycling.cz, kde na 1500 stránkách se o tom dovíte naprosto vše.

0/0
21.1.2008 16:31

barbudo

Re: Re: PET

... kolik je cena obalu? Kolik je cena obalu bez recyklace a kolik s recyklací?

0/0
21.1.2008 21:38

NEZVAL

Re: Re: Re: PET

S vaším anonymem jsem se už setkal v diskusích na jiných serverech.

Mícháte ale pouhý sběr s recyklací, což nelze, protože jsou to dvě různé věci a po recyklaci nedostanete PET láhev, ale meziprodukt ve formě čistých vloček PET, ze kterého lze vyrobit vlákna obyčejná, vlákna fleece, fólie, vázací pásky, nebo dokonce až nové láhve. A celý ten proces opětného využití je finančně i ekologicky výhodný a neplatí jej spotřebitel, obce a stát, jako DOSUD. To berte jako hotovou věc.

0/0
22.1.2008 6:21

serpico

Re: Re: PET

VRÁCENÉ ZÁLOHY (což je fakticky cena obalu) se nikam nedostaneme. !!! Objem 0,5 litra, sumar hmotnosti cca 25 gramov( flasa+uzaver+zbytkova paska+etiketa-i s lepidlom, ktora pri bombastickej reklame dosahuje i cez 10 %celkovej hmotnosti, pri celoplosnej etikete i viac, zalezi od materialu,)-sa bude zalohovat nizsou sumou, ako flasa vacsieho objemu-som zvedavy na rozhranie a vysku zalohy!!! ( flasa 2-2,5 litrova, ktora je uz silne silne odlahcena, mnohokrat dosahuje hmotnost pod 30 gramov), vyska zalohy bude uz i s marzou (na udrzanie funkcnosti  systemu) min.50 %.

0/0
21.1.2008 22:28

NEZVAL

Re: Re: Re: PET

Napsal jsem, že BEZ VRÁCENÉ ZÁLOHY SE NIKAM NEDOSTANEME. Už jste někdy uvažoval o tom, jako to má logiku, když v ceně nápoje zaplatíte za PET láhev, následně ji VYCHYTRALÁ legislativa prohlásí za ODPAD, I KDYŽ JE VAŠE?

Pak jste vyzván, abyste tento odpad předali do příslušného kontejneru na PET nápojový obal a v ten moment se to, co jste zaplatil stane najednou majetkem OBCE?

Nezdá se Vám, ŽE TO ODPORUJE LOGICE  a že jste okrádán? Notabene, když ten materiál, Vámi zaplacený, jde z velké části až někam do JV Asie (hlavně Číny) a vrací se k nám a do dalších zemí ve formě oblečení, bot, batohů, atd.? Co na to říkáte? Taky jste neuvedl, že zálohované PET budou odebírány především existujícími automaty na pivní láhve a to ne u holičů a pekařů, ale v obchodních řetězcích, jako je u Vás na Slovensku GLOBÁLNÍ COOP a ten automat umí díky softwaru určit, jakou zálohu za cenu obalu má v případě různé gramáže vrátit? Takže o žádné "udrzanie funkcnosti  systemu" nejde, už si tak nahrabali dost!!

0/0
22.1.2008 6:01

serpico

Re: Re: Re: Re: PET

Pan Nezval, ja nielenze uvazujem, ale i robim. Kedze ta PETka je moja, neputuje do plastov, ale  mam priestorove moznosti, a tak ich zhromazdujem v "garazi" , taktiez i ostatne "obchodovatelne" komodity V pripade zalohovania, cena sa pravdepodobne neznizi,(bodaj by sa nezvysila!!!), viaze mi to koruny, a obchod si i tak na svoje prijde (je obchod ochotny si marzu znizit?- ako i Vy pisete, je naivne sa domnievat(v konkretnom pripade to bolo -je naivne utocit na ekopovedomie obcana -existuje jedina motivacia, a to financna).Tu v tejto diskusii smeruju prispevky na to, preco sa neznizi  obchodna cena o cenu flase, ked uz nie i o marze, ktore su v celom retazci postupne nabalovane.

0/0
22.1.2008 8:01

Tara

Bursík to ví?

A domyslel pan Bursík, kde budou malí prodejci brát peníze, aby vykupovali "petky" nakoupené spotřebiteli ve velkých supermarketech? Spotřebitel je tam prázdné určitě nepoveze, zvlášť, když pojede za nákupy hromadnou dopravou!!  Tara;-€

0/0
18.1.2008 16:59

NEZVAL

Re: Bursík to ví?

Malí prodejci (včetně holičů, trafik, zelinářů a pod.) to nakupují kde? Nějaký dodavatel jim to totiž s přirážkou doveze po nákupu ve skladu, nebo spíš v hypermarketu. Tak ať si to zase prázdné odveze a vybere si z automatu zálohu - jako to dělá u piva. Jasný, ne? Asi jste v Hm ještě nikdy nebyl, že jo? Notabene po zálohování se PET, plechovky a sklo musí zpětně odebírat všude. Takže v čem je problém?

0/0
19.1.2008 7:20

Gump

Re: Re: Bursík to ví?

Jeden problém tu je. Si asi pak zajedu do Polska pro Avii PET lahví a tady jí vrátim. Tim okradu stát, tedy i vás a budu si mnout ruce jak je príma, že máme zelený ve vládě. ;)

0/0
20.1.2008 1:38

NEZVAL

Re: Re: Re: Bursík to ví?

Jste naprosto mimo mísu.

O zálohovaných nápojových PET lahvích nic nevíte. To byste tady neudal.

A zelení s tím nemají co dělat -  většina z nich totiž taky zastává názor: VÍCE POPELNIC, ABY BYLA LEPŠÍ RECYKLACE. To je taky mimo, věřte.

0/0
21.1.2008 16:39

TORR

zálohovat!

A taky by stálo za úvahu aby se např. voda dala kupovat podobně jako pivo tj v malých soudcích čímž by spousta domácností ani žádné plastové láhve dál nepotřebovala-například naše domácnost si kupuje jen vodu protože chemické patoky různých barev v plastových láhvích bysme nenalili ani zvířatům natož abysme to pili sami...

0/0
18.1.2008 12:12

QUICK

nejen lahve -zalohovat vsechno plastové

ANO! a zálohovat nejen láhve ale vše plastové co připadá v úvahu! tzn PET lahve,igelitové tašky,zubní kartáčky,brýle,CD obaly atd.samozřejmě nejakou minimální částkou-ale hned bude daleko víc čito všude!a mělo by se to dělat ve všech zemích aby ubylo bordelu jak na pevnině tak v moři-kdo byl v Asii,Africe a Jižní americe tak ví o čem mluvim.A samozřejmě že to bude fungovat nebot určité socíální skupiny na tom budou hned spolupracovat a vyčistí od igelitu co jen půjde.

Takže směle do toho a ne až v roce 2010 ale nejlépe co nejdřív.

0/0
18.1.2008 12:09

NEZVAL

Re: nejen lahve -zalohovat vsechno plastové

A zapomněl jste na žvýkačky - ty ten bordel dělají taky - a vajgly od kuřáků rovněž. O zálohách víte naprosto prd. Sice jste na internetu doma, mobil máte pořád v pohotovosti, ale na odstranění toho bordelu byste chtěl používat metody z minulého století - z osmdesátých let. Vynálezče.

0/0
19.1.2008 7:28

werner

jsem pro zálohy, kdo nechce tak hledá důvody

Čím dřív to bude, tím lépe.

0/0
18.1.2008 11:18

NEZVAL

Re: jsem pro zálohy, kdo nechce tak hledá důvody

Souhlasím R^. Kromě toho celému tomu globálnímu řetězci platíme jako naprostí dementi za obal - v Česku to dělá ročně kolem 8-9 miliard - jenom za nápojové PET (tedy nez plechovek a skla). K tomu si připočtěte, co spolkne při přerozdělování obcím "neziskový" - zato výhradní správce a.s. EKOKOM. Ten by o to přišel, stejně jako obce, protože majitelem by se stali ti cizí "maloobchodníci," takže proto s tím taky EKOKOM ani obce nesouhlasí a přejí si, abychom třídili odpad do těch popelnic (jako Bolek Polívka a další celebrity). Pak to, co jsme zaplatili, jde stejně k Číňanům a od nich spátky přes jejich vietnamské pomocníky jako levná značková móda pro celou Evropu. To je moderní hospodářství. A na popelnice si budeme muset ještě připlatit - obce s tím totiž mají velké náklady ze svých rozpočtů. Prostě HRŮZA....

0/0
19.1.2008 7:51

novak

Nazdar cenzoři

Nevím proč vedete diskuzi když články které se vám nelíbí mažete To je cenzura jako za komoušů.(Y)(Y)(Y)

0/0
17.1.2008 20:54

tetina

Plechovky

No, přidáme ještě plechovky a zákazník aby měl doma zvláštní místnost na skladování obalů. Do obchodů bude chodit místo s prázdnou taškou hned s několika plnými. Nač jsou kontejnery na PET lahve? Při odvozu by měly být zpracovány ihned. Odvoz odpadů je čím dál dražší, tak by se měl taky ekologicky zpracovat a ne vyhodit na společnou skládku. Docela "přiměřená" záloha 5-10 Kč za vodu za 4,50 Kč!!!!

0/0
17.1.2008 18:40

NEZVAL

Re: Plechovky

Pane "tetino" !

To máte doma hospodu, nebo regiment nájemníků, že mezi dvěma nákupy (?) potřebujete na nápojové obaly po konzumaci nápoje zvláštní místnost a hned NĚKOLIK PLNÝCH TAŠEK na vrácení do obchodů? Kontejnery na PET láhve jsou už dnes naprostý přežitek a velmi drahý špás, výhodný pouze pro naivní občany, kteří ještě nepochopili, že to žádný odpad není, ale že je to cenná surovina a navíc výhodný kšeft - dokonce ve jménu EKOLOGIE - pro odpadářské společnosti (dnes většinou z ciziny)? 

Takže abyste to měl/-a pohodlnější, tak třiďte klidně dál do popelnic, plaťte za obal obchodu a výrobcům nápoje v jeho ceně a PET láhve, plechovky (které většinou nesbíráme) ať jdou do spaloven, nebo na skládky. Na to zapomeňte, to zdražování "popelnicové kultury" je tak pro negramoty a platíme jej z veřejných prostředků státu a obcí - a taky pochopitelně z daní. Vracet pivní se zálohou vůbec neznáte? Za tu vodu platíte zhruba 3 Kč za láhev a zbytek 1,50 Kč za vodu zdarma z kohoutku?

0/0
18.1.2008 6:13

jbroz50

Jsem na tom taky tak

Stačí 4-5 členná rodina, nákupy dělám při cestě z práce a do práce prostě PETky tahat nebudu. Dnes to po cestě vyhodím do správného kontejneru.

Takže jsou jen dvě varianty - zvláštní místnost a jednou za čas odvoz (autem) někam kde to budou brát, nebo přestat nakupovat. Takto jsem přestal nakupovat cokoliv v zálohovaném skle. Jen ubožák, co musí chlastat doma lahváče se s tím tahá. Nyní tedy přijdou na řadu zálohované PETky.

A výrobci sběrných automatů jsou z ciziny všichni a ti, kdo chtějí tzv. zpracovávat odpad taky.

A sorry, díky označování lahví kvůli výkupu atd. se prudce zvýší cena celé lahve. Doposud se zaplatila jenom láhev, nyní se bude platit ještě navíc označování, zpětný sběr, svoz a třídící automaty - miliardy navíc a ty se promítnou do cen. Takže kvůli tomu, že pár jedinců se chce napakovat, většina to zaplatí.

0/0
18.1.2008 11:48

wcbaba

To je docela malér - čím budu v zimě topit ?

0/0
16.1.2008 17:44

NEZVAL

Re: To je docela malér - čím budu v zimě topit ?

Tak to máš smůlu, nebudeš asi tolik kupovat nápoje v PET a tak podporovat celý ten výnosný kšeft chudých a krachujících (jen podle Patočkové z MF DNES) globálních "maloobchodníčků" a navíc nebudeš smrdět sousedům.rakovinotvornými sajrajty. Blahopřeji!!

0/0
17.1.2008 6:28

NEZVAL

Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

Mnozí anonymkové jsou zřejmě na internetu doma. Zálohy fungují v celé Skandinávii, Estonsku, Německu, 11 státech USA, 7 provinciích Kanady, Izraeli a zčásti v Chorvatsku. Pokud se o tom něco chcete dozvědět, tak se podívejte raději na odborný portál www.PETrecycling.cza nepřebírejte názory "odborných" odpůrců záloh, jen v Česku platíme za nápojový PET obal kolem 8-9 miliard ročně globálním prodejcům. Takže nějaké jejich výkřiky proti jim asi něco přinášejí. A do žlutých popelnic se může třídit dál, z toho lze zase vyrobit naftu, víte?

0/0
16.1.2008 4:08

barbudo

Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

... zdá se, že o věci něco víte ...

... proto mi snad odpovíte ...

... co se stane s vrácenými PETkami ...

0/0
16.1.2008 5:56

Al

Re: Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

jedeto na třídící linku a pak ke konečnému zpracovateli, takže třeba výroba vláken, oděvy aj..;-)

0/0
16.1.2008 9:13

NEZVAL

Re: Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

Po vložení zálohované PET do odběrního automatu jsou tyto roztříděny podle barvy, zkompaktovány posekáním a každá barva (čiré, modré a barevné) je uložena do svého kontejneru, roztřídění je pro recyklaci nutné. Třídění podle barev umožňuje NIR čidlo. Ruční třídění je totiž ve srovnání s automaty velmi nákladné. Jen na Moravě jsou 3 recyklační závody na tzv. prané vločky, v Čechách je další jeden. Po získání praných PET vloček se získá surovina na výrobu PES vláken, PET fólií, vázacích pásků, izolačního PES rouna, nebo dokonce až nových lahví. To je RECYKLACE, ne to, čemu tak zde říkáme. Tam háží někteří "ekologové" všecky možné plasty. Popelnicová kultura podle našich "ekologů" je dnes blbost a nikam nevede, mnoho lidí nemá zájem třídit, protože pitomé výzvy z dílny AOS EKOKOM (jak třídí naše celebrity) na drahých billboardech asi nemotivují. Kousek od kontejneru se válí PETky, v popelnicích na TKO jsou jich mraky, stejně v koších na ulicích měst. Je to systém jak za cara.

0/0
16.1.2008 10:27

Bilbo

Re: Re: Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

Otazka je, jestli ty automaty budou vykupovat i lahve ktery jsou zdupany. Vetsina lidi kdyz lahev dopije, tak ji seslape na mensi objem a kdyz jich je uz doma moc, tak je odnesou do patricneho zluteho kontejneru (vynechme prasata co je hazej do obyc. popelnic)

Pokud bys se musely vracet neseslapany, tak by byl problem s jejich dopravou (zabiraji stejny objem jako ty plne, takze abych si pak na nakupy bral kvuli lahvim krosnu)

0/0
16.1.2008 14:11

NEZVAL

Re: Re: Re: Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

Nebudou, protože automaty jsou vybaveny webkamerou, která zjišťuje i obrys láhve (tím velikost), protože záloha může být nastavena na různé typy (velikosti), a podle mne by měla být vyšší na malé objemy, protože ty se konzumují "po cestě" a každý blb způsobuje "littering." Taky v USA, když tam platí zálohu 5 centů a pak se diví, že jich seberou jen kolem cca 60 procent - stejně tak v Izraeli ani ne půl šekelu. Nejsem žádný mladý a zelený blb, ale 77 letý majitel a tvůrce NEKOMERČNÍHO a nesponzorovaného a bez reklamy IP PETrecycling.cz s cca 1.500 stránkami. Takže se seznamte, je určen právě na podporu záloh a proti blbostem odpůrců (kterým jdou různá zelená hnutí de facto na ruku s naivními hesly "více kontejnerů = lepší recyklace). To o SBĚRU (není to recyklace) platilo v minulém století, když mně bylo 50 let, teď už je to pasé, stejně jako fax a pod. přežitky. Takže zápolím s českou nevědomostí a lobováním. Taky na českých portálech, kde do toho kecá kdekdo, ale nic o tom neví. 

0/0
16.1.2008 15:10

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

... a recyklace se ekologicky vyplatí?

0/0
16.1.2008 19:28

a8n

Re: Re: Re: Re: Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

Podíval jsem se na stránku Co je IP PETrecycling.cz, ale nikde jsem tam informaci co je IP PETrecycling.cz nenašel. Co to je?

0/0
16.1.2008 22:54

Al

Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

Schvaluji to, ale co třeba peníze, které získávají obce od EKO-KOMU podle výtěžnosti-ztráta peněz, které jdou do rozpočtu obce, co třeba obchody, které nemají pro PET-lahve skladovací prostory, musí se i hodně řešit logistika a jak víme, tak doprava je dost drahá, PHM jdou dost nahoru ;-)

0/0
16.1.2008 9:16

NEZVAL

Re: Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

Naše a EU ekologická legislativa je ujetá, obce ani Vy přece PETky neprodukujete. To jsou prodejci - řetězce přes 90% - a ti musí být za efektivní využití zodpovědní. A slavný EKOKOM peníze obcím OD PRODUCENTŮ jenom PŘEROZDĚLUJE. Takže asi nevíte, kolik na to STÁT, OBCE A SPOTŘEBITELÉ  doplácejí. Sběr bude soustředěn v řetězcích, ne na každém rohu v Kotěhůlkách. Čili úspory PHM, podstatné snížení emisí skleníkových plynů a hlavně nákladů z veřejných rozpočtů. To by měl vědět taky Kalousek, kde získá miliardy. Podívejte se do podmenu na PETrecycling.cz na rozcestník "O zálohách v Česku" - tam jsou argumenty odpůrců a realita podle mně.

0/0
16.1.2008 10:44

jbroz50

Re: Re: Re: Jste mladí a víte o zálohách naprosto kulový....

A jestlipak nám taky řeknete, kolik bude stát dovybavení těmi automaty a hlavně kolik bude stát značkování lahví?

To jsou totiž v celkovém objemu desítky miliard.

A sběr soustředěn v řetězcích - co to je za blbost, když povinnost budou muset mít všichni prodejci? Každá malá večerka bude muset odebírat zpět PETky.

 Bohužel, zdá se, že o tom v podstatě nic nevíte, jen blábolíte nesmysly.

0/0
18.1.2008 11:40

petr

Sqělý nápad!

Poté co jste trotlíci brčálový  zjistili, že biopaliva jsou vlastně jak ekologicky tak sociálně poměkud silně škodlivá, máte další "hračku" ... Dám Vám ještě pár podnětů, se kterými jistě vyhrajete další volby milí greenies: recyklace pempers plín a dámských vložek! ;-D   

0/0
15.1.2008 23:50

jouda

jo

Prej za zlatých komunistů petky nebyly a nikdo si nestěžoval.

0/0
15.1.2008 22:06

jOUDA

Burs...co?

tento pán je ve vládě proč?

0/0
15.1.2008 18:29

jbroz50

co se mě týče, pokud budou PET zálohované

přestanu sběr separovat.

V současné době poměrně pečlivě separuji sběr na plasty (včetně PET lahví), sklo a papír. Sklo a papír budu separovat dál, ale plasty skončím - PET budu muset skladovat samostatně a vozit je do obchodu a zbytek plastů skončí ve směsným odpadu.

Odhaduji, že tímto způsobem to dnes dělá a bude dělat tak 50% lidí. Takže možná že PET lahve se vrátí do recyklace všechny, ale ostatní plasty masivně přejdou do směsného odpadu. A to vše bude zaplaceno miliardama za zvýšení cen nápojů, které nastane po zálohování PET.

0/0
15.1.2008 18:12

Bůh Nejvyšší (9)

Nebudeš muset nic.

Klidně bych ty petky dál vyhazoval.

0/0
15.1.2008 23:41

Gim

Re: Nebudeš muset nic.

Otazka je jesli bude kam... petky tvori valnou vetsinu trideneho plastu.

Pokud zrusi sber plastu a budou po me chtit, abych prazdny flasky vozil neposkozeny do obchodu, tak se na to vykaslu. Resit pred kazdym nakupem, jesli mam nalozeny v aute flasky a podobne(kdyz clovek jede na nakup z prace, tak rano, nebo den predtim vecer) na to se muzu vykaslat a na to abych vozil do obchodu jenom flasky tuplem.

Jednou nas naucili pomerne kvalitne a ve velkym mnozstvi tridit, tak nechapu proc to menit.

0/0
16.1.2008 17:18

Pongo

Super článek

Za chvíli by zelenáči zdanili i dejchání - vypouštíte ze sebe plyn škodící životnímu prostředí...

http://polanecky.blog.idnes.cz/c/21833/Zelene-PETky-dalsi-neekologicnost.html

0/0
15.1.2008 16:37

maiba

Nerozčilujte se!

Takových nápadů už ti pánové měli....

Vy si to umíte představit, vracet lahve?

Spíš by měli dát více nádob na separovaný odpad. Tady stále popelnice na plasty "přetékají".

Spíš bych byla pro "drahé" igelitky.:-)

0/0
15.1.2008 16:15

Ludek_II

Ja bych se rad zeptal

Tech,kteri tady plivou siru na Bursika.

Jak jinak nez zalohama donutite lidi,aby se petky nekde shromazdovaly ?

A kecy typu "nebudu se s tim nekam tahat" neberu - pivo je z 99% ve SKLE a s tim se kazdy jeste rad potahne.;-)

0/0
15.1.2008 16:08

medved_cz

Re: Ja bych se rad zeptal

Zalohy jsou ekologicka blbost protoze se po jejich zavedeni ZVYSI spotreba surovin i energie. To je fakt se kterym ani zelena vira nepohne.

PETky sbirane pomoci zalohovych automatu se totiz mohou pouze spalit (neni mozne material tridit podle barev - podminka recyklace). Zatimco trideny sber PETek pomoci zlutych kontejneru umoznuje surovinu recyklovat.

Takze je k prirode mnohem setrnejsi sebrat 50% PETek a dal je vyuzot nez jich sebrat 100% moci je pouze spalit.

0/0
15.1.2008 16:13

jk

Re: Re: Ja bych se rad zeptal

z kontejneru na plasty leze netridena hromada plastu, kde jsou obcas PETky; ze zalohovych automatu poleze hromada nesetridenych PETek, tedy porad na trideni lepsi...

0/0
15.1.2008 16:25

medved_cz

Re: Re: Re: Ja bych se rad zeptal

Z PET kontejneru se jednotlive lahve rucne tridi. Na druhe strane zalohovaci automat lahev rozemele na drt a tu sype na jednu hromadu. Z automatu tedy nelezou "slisky" ale rozdrceny substrat, ktery je naprosto nepouzitelny. Proto napriklad Nemci dovazeji nas vytrideny PET odpad aby z nej mohli vyrabet dalsi lahve.

0/0
15.1.2008 16:44

barumkoudopatniku

Nechci to číst celé, tak nevím zda podobný názor už nazazněl

Nakoupíme několik kartonů pití v PETkách. Jak je upíjíme, tak prázdný sešlápneme, hodíme do papírové bedny anebo igelitky a když pak jde někdo ven, tak je hodí do tříděného odpadu. Když se budou zálohovat, zmizí kontejnery na plasty, protože na ty zbytky odpadů budou nerentabilní. Určitě nejsme jediná rodina, která dome nebude skladovat "balený" vzduch, ale prázdnou flašku sešlápne a hodí do směsného odpadu.

0/0
15.1.2008 15:53

Ludek_II

Re: Nechci to číst celé, tak nevím zda podobný názor už nazazněl

Treba to budes moci take seslapnout a odnest v tasce. Pochybuju,ze se pouzite PETky budou opet naplnovat.

0/0
15.1.2008 16:10

medved_cz

Re: Re: Nechci to číst celé, tak nevím zda podobný názor už nazazněl

Zalohovane PETky se NESMI seslapovat. Nikoliv z duvodu jejich opetovneho plneni (to by byla teprve ekologicka prasarna), ale z duvodu jejich registrace.

Zalohovane PETky musi mit na sobe kolek/znamku, kterou automat musi spravne precist a tak pozna, ze se jedna o PETku zalohovanou. Tato znamka musi byt citelna jak strojove (v automatech), tak i pouhym okem (nemuze byt uvnitr caroveho kodu) - pro vykup v malych obchodech. A prave ten pozadavek na strojovou citelnost znamky znamena, ze zalohovana PETka nesmi byt mechanicky poskozena/deformovana.

0/0
15.1.2008 16:17

wogew

Re: Re: Re: Nechci to číst celé, tak nevím zda podobný názor už nazazněl

Pokud nebudou brat seslaply tak se pulka lidi na trideni vyprdne a bude je hazet rovnou do smesnyho odpadu ...

0/0
17.1.2008 18:14Najdete na iDNES.cz