Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vývoz EU do Spojených států klesl, může za to dolar

Slábnoucí dolar má své první oběti. Evropští exportéři snížili své aktivity vůči americkému trhu. Vývoz tak poprvé za čtyři roky klesl, a to o tři procenta na 194 miliard eur. Schodek zahraničního obchodu se v lednu vyšplhal na 10,7 miliardy eur.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

fomacka

Hm.......

Na to, aby na to nekdo prisel musi byt econom s (vysokou divci)?:-/

0/0
10.4.2008 16:56

hlenin

Správný socialistický ekonom

ví, že import je škodlivý a export prospěšný, takže se teď vlastně začíná americké ekonomice konečně dařit lépe, když ten prokletý import omezila.

0/0
21.3.2008 20:36

Totedyne

Re: Správný socialistický ekonom

Kde jsi na tu blbost přišel ? Samozřejmě mnozí ekonomové, hlavně ti kteří nejsou ortodoxně zabednění pravičáci, považují za dobré, pokud export převyšuje import. To ovšem neznamená, že by považovali všeobecně import za něco špatného. Spíš hledají možnosti jak podpořit export, například podporou investic.

Je to úplně stejné jako v "účetnictví" rodiny. Tam taky je dobré, když příjmy převyšují výdaje, a hlavně když ty příjmy jsou vysoké. Pak není na tom nic špatného, když rodina ty příjmy utrácí. Naproti tomu se může nějakému děcku z zadlužené rodiny zdát, že jejich rodina nezchudne při nákupu nějaké drahé hračky, neboť zaplatí peníze, ale získá do majetku tu hračku. Priority takové rodiny by měli být ale jiné. Takže nějaká regulace tu smysl má.

0/0
23.3.2008 18:41

hlenin

Re: Re: Správný socialistický ekonom

Pokud socialističtí ekonomové nevidí na importu nic špatného, tak jistě ještě dnes zruší všechna cla. Státní podpora investic znamená, že stát nejdřív omezí investice někoho jiného, aby získal potřebné prostředky.

Vysoké příjmy a nízké výdaje jsou hodně něšikovný model, taková situace moc nenastává. To by znamenalo, že část svých peněz  rodina ukládá, aby je nikdy neutratila, třeba tak, že ty peníze spálí (protože v ekonomice je vše propojeno, tak by došlo k relativní deflaci měny). V 99,99 % případů jsou tyto peníze použity na pořízení různých statků, ať už spotřeba, nebo investice, časo formou zapůjčení bance. Zdlouhodobého hlediska se ale příjmy rovnají výdajům. Stejně tak je v dlouhodobém horizontu rovnováha mezi importem a exportem, korigovaná měnovými kurzy. Omezte import, omezíte export.

U předlužené rodiny dojde k regulaci samovolně neschopností splácet další závazky.

Věřím, že jednoho dne lidé, kteří mají politickou moc, pochopí ekonomické poznatky staré stovky let.

0/0
23.3.2008 19:49

Totedyne

Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

Cla se v rámci EU zrušili, mimo EU neprosazují rušení ani pravicové vlády. Stát příjmy jednoduše potřebuje, lepší je danit spotřebu, než práci.

Ten známý pravicový blábol o omezení investic někoho jiného ti nehodlám vyvracet, vím že by to bylo zbytečné.

"Vysoké příjmy a nízké výdaje ..." nic takového v mém příspěvku nebylo, jen dokazuješ, že nejsi schopen pochopit jednoduchý text.

0/0
23.3.2008 20:18

hlenin

Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

V tvém textu je vysoké příjmy a nižší výdaje. Až pochopíš pointu mého příspěvku, tak zjistíš, že tvá připomínka je irelevantní.

Státy na jednu stranu omezují import, a v důsledku i export. Na druhou stranu potřebuje peníze (získané např. z omezení importu clem), aby mohl podpořit export, a v důsledku i import. Jde o bezúčelné přerozdělování směrem k méně efektivnímu řešení.

0/0
23.3.2008 23:28

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

 Pojem "vysoké příjmy a nižší výdaje" není roven pojmu "vysoké příjmy a nízké výdaje". "Nižší" výdaje mohou být při vysokých příjmech taky relativně vysoké. Takže není nic špatného, když exportně výkonný stát také hodně dováží.

To že se domníváš že je něco bezúčelné přerozdělování ještě neznamená, že skutečně o bezúčelné přerozdělování jde. Spíš to znamená, že nejsi schopen pochopit všechny souvislosti, ale ty ti popisovat tady nehodlám.

0/0
24.3.2008 8:36

Zed

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

Ani nemusíš. Jak funguje přerozdělování podle názorů potiliků jsme tu viděli 40 let s nemilými následky. Nikdo nedokáže řídit ekonomiku, kromě lidí samotných (tedy trhu)...

0/0
24.3.2008 17:34

hlenin

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

Ale to je úplně jedno. Pořád předpokládáte nesymetrii mezi příjmy a výdaji, a pak z toho vyvozujete zcestné závěry.

Ale já účel toho přerozdělování chápu. Jde o to, že úředníci jednak mají plat, a druhak mají moc nakládat s cizími prostředky, a třeba se i nějak obohatit.

0/0
24.3.2008 19:19

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

A představte si, že například taková Spolková republika Německo trvale více exportuje, než importuje. Přestože tuto možnost teorie některých pravicově zabedněných "ekonomů" nepřipouští. ;-D

0/0
25.3.2008 7:37

Zed

Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

Takže pokud by stát peníze lidem nesebral co by se s nimi stalo? Ztratily se v časoprostoru?;) Každé zvýšení daní, jde pochopitelně na úkor spotřeby a investic...

0/0
24.3.2008 17:31

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

Peníze by se v časoprostoru samozřejmě neztratily. Ale byly by neúčelně investovány. Došlo by k porušení rovnováhy mezi investicemi do spotřeby a investicemí do výroby. Navíc by ty investice do výroby nebyly schopny dostatečně zvýšit exportní schopnost země. Nebo si snad někdo myslí, že když živnostníkovi snížíme daně, že bude schopen exportovat velké množství aut do zahraničí ? ;-D  Živnostník spíš potřebuje koupěschopného zákazníka, např. ve formě dobře vydělávajících zaměstnanců, nebo ve formě zakázek od velkých firem.

0/0
24.3.2008 17:52

hlenin

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

Jinými slovy, nějaký úředník, který nezná mně, nezná tebe, ví lépe, než kdokoliv z nás, jak utratit naše peníze.

0/0
24.3.2008 19:14

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

Žádný úředník asi nestanovuje výši mé daně, podobně nestanovuje výši tvých sociálních dávek.  To je dané zákonem.

Tady jde spíš o přerozdělení mezi vysokopříjmovými a nízkopříjmovými, jde o to, že rovná nízká dań, může přinést sice krátkodobě vyšší investice do výrobních statků, ale zůstane-li nízká spotřební poptávka, pak ty investice jsou k ničemu. Dojde tedy k porušení té rovnováhy, o které jsem minule psal. Přeloženo pro hloupé pravičáky někdo bohatý díky úsporám na dani investuje například do otevření nějaké restavrace a zábavního centra, ale nikdo mu tam pak nebude chodit, protože na to lidé nebudou mít.

0/0
24.3.2008 19:54

hlenin

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

A proto zde máme byrokratickou moc státního aparátu, která nás ochrání od toho, abychom činili investiční rozhodnutí, která by se nevyplatila. Úředník, který nezná mne, nezná tebe, přesto dokáže udržet naši spotřebu v "rovnováze", protože ví daleko lépe, jak bychom měli své peníze utrácet.

0/0
24.3.2008 20:42

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správný socialistický ekonom

Jenom se opakuješ. Nemá cenu na ten blábol odpovídat znovu, už jsem to vysvětloval.

0/0
24.3.2008 21:04

klarka

Re: Správný socialistický ekonom

"import je škodlivý a export prospěšný"

Import čeho a odkud? Export čeho a kam? Nebudu tu rozebírat komparativní výhody, ale takhle obecně to opravdu říci nejde.

Možná sis někde přečetl ten vzoreček HDP = C+I+G+NX, ale to jaksi není celá story.

0/0
2.4.2008 15:45

Joj

Re: Správný socialistický ekonom

Přestože v některých zemích převažuje export a skoro nic se neimportuje - možná tak nějaká charita a zbraně, tak lidé dřou bídu s nouzíR^

0/0
10.4.2008 16:43

maor

export

Tady se zas sesly hlavy. Klidne se na americky trh vykaslete, nikdo vas tam nedrzi, jini vas radi nahradi. Svoje BMW a Mercedesy si pak muzete vyvyzet treba do Malajsie ;-DRv

0/0
21.3.2008 15:51

jirka86.europe

Re: export

Malajsie je rychle rostoucí trh, tam narozdíl od USA neklesl počet prodaných aut o     -20%.:-/

0/0
21.3.2008 21:58

maor

Re: Re: export

Promin, ale odchazet z nejvetsiho trhu sveta, ktery je MOMENTALNE v utlumu a na kterem se pozice pracne buduje dlouha leta ci desetileti je opravdu hloupa myslenka. Jak rikam Lexus nebo Cadillac trh okamzite zaplni.

0/0
21.3.2008 22:34

jirka86.europe

Re: Re: Re: export

Zajímavé, USA je největší národní trh na světě, ale největší spotřební trh na světě je EU. A to není můj výmysl.

0/0
21.3.2008 22:44

maor

Re: Re: Re: Re: export

Bavime se snad o exportu. Jak muze EU exportovat do EU? A EU se letos stala nejvetsim trhem jenom diky kurzovym pohybum...

Nic proti EU nemam, ale vidim ze si tu vsichni hodne fandi a maji nepochopitelnou radost z nynejsiho utlumu v USA. V ekonomickem souboji s Cinou vsak nema lina EU nejmensi sanci, to je potreba si uvedomit

0/0
21.3.2008 23:04

jirka86.europe

Re: Re: Re: Re: Re: export

EU předběhla USA už před třemi lety, Eurozona teprve letos právě díky kurzovému rozdílu. Čína budou za 20 let největší ekonomikou světa co se týká HDP. Je jich přes 1,3 mld. Stejně je malá pravděpodobnost, že by se mohla Čína dostat na stejnou úroveň EU nebo US na HDP na osobu v paritě kupní síly. V současné době: US $ 46,000  EU $ 33,000  Čína $ 5,300.

0/0
22.3.2008 10:45

Cista pravda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: export

Jeste tech 33 000 u EU videl aspon dvema, protoze ceny v EU jsou dva a vicenasobne nez V USA a to do toho pocitam vse i jidlo. Takze i kdyz mas ty penize koupis 50 a mene procent cehokoliv nez v US.

0/0
23.3.2008 17:32

jirka86.europe

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: export

Vždyť právě je to v paritě, kdy se vyrovnávají cenové rozdíly.

0/0
24.3.2008 11:58

klarka

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: export

haha, tak tohle je vtipnej příspěvek R^;-D

0/0
2.4.2008 15:49

David

HDP eurozony v 2007 bolo 8,8479 biliona EURO.

HDP eurozony v 2007 bolo 8,8479 biliona EURO. Takze tych "usmudlanych" 193 miliard EURO nie su ani 2% HDP eurozony...

0/0
21.3.2008 14:33

jirka86.europe

Re: HDP eurozony v 2007 bolo 8,8479 biliona EURO.

HDP za rok 2007

Evropská Unie $ 14,450,000,000,000

USA $ 13,860,000,000,000

Čína $ $ 7,043,000,000,000

Japonsko $ $ 4,346,000,000,000

0/0
21.3.2008 22:00

jirka86.europe

European Union + ASEAN

Vykašlat se na US market a exportovat na jiné. ASEAN bude za 10 let na takové ekonomické úrovni, že ani Rusko se dneska už nechytá. Například Malajsie - HDP na osobu v paritě kupní síly $ 14,500, více než Rusko.

0/0
21.3.2008 14:01

Zed

Re: European Union + ASEAN

Firmy vyváží všade kde je poptávka. Vykašlat se na USA je pro ně nesmysl, jelikož by přišly o tržby...

0/0
24.3.2008 17:36Najdete na iDNES.cz