Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Reforma zjednoduší legislativu a správu daní, říká specialistka

Ministr financí Miroslav Kalousek ve čtvrtek představil druhou fázi reformy veřejných financí. Na to, co lze od reformy čekat a jak se daně změní, odpovídala čtenářům iDNES.cz specialistka na daně Dana Trezziová. Reforma by podle ní měla přinést zejména zjednodušení legislativy a správy daní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Marek

Ta zenska je tupa

OTÁZKA: Není zvláštní, že po změně daně budou vlastně "bohatí" platit nižší daň než chudí?

ODPOVĚĎ: Tato situace tu již existuje dnes. Díky jednotné sazbě daně ve výši 15% a zastropovanému pojistnému na sociální a zdravotní pojištění již v podstatě dnes existuje degresivní sazba daně z příjmů fyzických osob.

Na tuto otazku mela dat preci jasnou odpoved ze NE, ze z vyssiho prijmu se zaplati vzdy vyssi dan. Neni to mozna vyssi procentuelni sazba, ale jde o v yssi dan. Sa nazbu se ji nikdo neptal a tak nechapu proc odpovi o necem co neni uplne popularni - rici takovou lez. Dnes je dan z 10 000 skoro nula, a ze 100 000 je asi 50 000 Kc, cili proc by DAN mela byt vyssi u chudeho, kdyz statu neda skoro nic?

0/0
7.4.2008 15:53

odborar

Teziová byla se svými názory pro daňovou oblast neštěstím..

Proto musela odejít. Ovšem to co dělá nyní Kalousek, kdy chce jednomu daňovému subjektu odpustit daně z dividend, konkrétně podnikům a druhému subjektu, konkrétně občanům danění dividend ponechat, s takovou daňovou nerovností se ovšem klidně vyrovná nápadům Tezziové, když byla na MF. Jde ve svých šílenostech ještě dále a chce všem lidem zdanit 15% odstraněním časového 6 měsíčního testu jejich úspory na důchod ve fondech v bankách. Samozřejmě podtrhne tímto opatřením všechny domácí investory na kapitálovém trhu, kteří přemístí své investice mimo ČR.Protože našim politikům nelze vůbec věřit co zase provedou.Nejprve Klaus se svou politikou přes své lidi v ČNB s držením úrokových sazeb na nízké hranici zdevalvoval úspory lidí ve prospěch exportujících korporací donutil lidi přehodit úspory na své stáří z účtů do fondů a nyní jim je Kalousek zdaní. To je to nižší zdanění slibované ODS ve smlouvě s občany a ve svém volebním programu a za které nese jako vládnoucí strana hlavní odpovědnost.

 

0/0
6.4.2008 8:17

student ekonomie

Re: Teziová byla se svými názory pro daňovou oblast neštěstím..

Naprostý souhlas. Nenažraní Němci už jsou tak daleko, že většina výdělků končí mimo zemi a oni musí kupovat kradené seznamy bankovních kont svých občanů v zahraničí, aby ty prachy dohledali. :-©

0/0
7.4.2008 11:56

pujcovnaprivesu

Okrádání zjednoduší

legislativu.

0/0
4.4.2008 22:37

signoflife

a kolik úředníků

dostane padáka, aby z toho zjednodušení také měl neco státní rozpočet? To asi nehrozí, co?

0/0
4.4.2008 21:29

Dan Marino

Re: a kolik úředníků

skoro 3700

0/0
5.4.2008 21:44

student ekonomie

Re: Re: a kolik úředníků

Naopak, 3700 jich přibude. Jako vždy. :-©

0/0
7.4.2008 11:55

paskudilek

pro připomenutí

Návrh reformy nezveřejnil žádné sazby a výši odčitatelných položek a slev, takže kalkulace zatím není možná;-D

0/0
4.4.2008 18:30

paskudilek

Re: Jak může

Pravdu cenzor nesnese. Hlavně, že je článek.;-D

0/0
4.4.2008 18:08

Sunny 29

Re: Re: Jak může

:-)V:-)V:-)

0/0
4.4.2008 20:48

paskudilek

To je zase trapárna

:-©

0/0
4.4.2008 17:24

Ulrich

Jak daň zrušit a zároveň zvýšit

Míra chce prý zrušit daň daropvací a dědickou. Zrušení se ale provede tak, že předmět daru či dědictví bude považován za příjem a podle toho také daněn. To znamená vyšší sazbou než byly ty při darování a dědění. Úžasný nápad!

;-D

0/0
4.4.2008 16:58

student ekonomie

Re: Jak daň zrušit a zároveň zvýšit

Tak tak, a společný základ daní a pojistného je další svinstvo. Co doposud daněno adaní a pojistným nebylo, to tam takhle hezky oklikou přibude. ;-O

0/0
7.4.2008 11:59

Ulrich

Suverénně nejlepší způsob jak zjednodušit

výběr daní z příjmů a pojistného a zrušit je. Totálně a bez náhrady.

0/0
4.4.2008 16:56

student ekonomie

Re: Suverénně nejlepší způsob jak zjednodušit

R^R^R^

0/0
7.4.2008 12:00

Bara

Klasický český postup

Stáva se u nás běžnou praxí, že když něco funguje, tak to rozbouráme. Zkuste si porovnat úspěšnost a praxi výběru daní finančními úřady a úspěšnost výběru pojistného Českou správou sociálního zabezpečení na oficiálních stránkách těchto institucí. Státní kasa se už léta snaží o převzetí výběru pojistného a použití těchto důchodových peněz do bezedné díry ostatních státních výdajů. Zatím se to vždy - právě kvůli nebezpečí zneužití vybraných prostředků a kvůli podstatně nižší úspěšnosti finančních úřadů při výběru toho, co už mají svěřeno, nepodařilo. Doufejme, že to bude zas jen snaha - i když okřídlená věta "Co je blbý, to se líbí" už zapustila u velké části našich poslanců a senátorů své kořínky. :-/

0/0
4.4.2008 16:51

rohatey

Re: Klasický český postup

Opravdu fuj tajbel ČSSZ, ono vybrat tyhle daně z mezd to není žádný problém to se nedá srovnat s daní příjmů.

Ovšem ta byrokracie ČSSZ, ta je opravdu obludná, pokud by toto praktikovaly takto i všechny zdravotní pojišťovny, finanční úřady atd.,  tak by si každý živnostník  musel  najmout na celý úvazek babu na neustálé posílání formulářů, hlášení a neustálé kontroly. Nevím kdo a kde na tohle někde krade peníze, ty baby z ČSSZ např. musejí každoročně zkontrolovat a odškrtat mzdy u každého zaměstnance,  přičemž tímto vyprodukované doměrky jsou rovny absolutní nule. 

Tenhle obludně byrokratický a zbytečný babinec rozehnat, to by byl počin větší než přistání na Měsíci

0/0
4.4.2008 17:10

student ekonomie

Re: Re: Klasický český postup

Rozhenat ne. Postřílet. Protože ty rozhenaní a rozehnané by se usídlili v jiných úřadech a škodili dál.;-€

0/0
7.4.2008 11:58

rohatey

Opravdu nechápu

proč všichni v situaci když někdo chce skutečně zjednodušit stát takhle šíleně ječí. Ta Kalouskova reforma je opravdu dobrý nápad, který by vyhnal do řádného pracovního procesu tisíce a tisíce ouřadů a kontrolorů a zjednodušil všem život, daně by vybíral jeden úřad a nikoliv jako dnes 10 institucí kam se musejí měsíčně posílat platby a hlášení a chodit na kontroly,  a dále by se věci nazývaly správnými pojmy  a nikoliv těmihle matoucími.  Zdravotní a sociální pojištění to není žádné pojištění kterým by si člověk pojišťoval svoji vlastní budoucnost, to jsou klasické daně kterými si plníme svoje důchodové a zdravotní závazky k předešlým generacím, tohle nikomu důchod a zdravotní péči ve stáří nepojistí a nezajistí. Na náš důchod je nutné buďto investovat do dětí, které by potom plnili svoje závazky nebo si hodnotu této investice velmi a velmi masivně našetřit.

Ono by šlo odstranit a zjednodušit i řadu dalších daní což třeba daň dálniční hodit do daně spotřební u pohonných hmot atd. atd.

0/0
4.4.2008 16:39

student ekonomie

Re: Opravdu nechápu

Tomu ani sám nevěříte. tedy pokud není celý Váš příspěvek myšlen ironicky. pak by to byla pravda.

0/0
7.4.2008 12:00

student ekonomie

Tak tahle paní má skutečně co odpovídat

Tak tahle paní má skutečně co odpovídat. Když ještě řádila coby loajální úřednice na Sobotkově ministerstvu financí, předkládala návrhy jak zdanit i vzduch. Nyní, když za tento přístup pod pravicovou vládou vyletěla, přešla na druhou stranu barikády. Zkuste se schválně podívat na některé její názory z doby nedávné, kdy coby úředník MF ČR obhajovala různé "spravedlivé daně". Třeba blábol o tom, že když si na podnikání půjčuji u bank, tak vlastně poškozuji toho co si nepůjčuje a vše platí ze svých peněz. protože já si úroky placené bance mohu dát do nákladů a tím snížit daňový základ a zvýšit zisk. Kdežto ten co podniká za svoje to udělat nemůže a odvede vyšší daně. Výsledek práce této "odbornice" je ve slavné reformně veřejných financí ona "kapitálová přiměřenost", tedy kolik z úroků si můžete dát do nákladů a kolik si můžete půjčit od spřátelených osob a kolik se Vám uzná když máte malé základní jmění a velké půjčky, tedy vlastně podnikáte za cizí peníze. Její socialistické pohledy :-(

0/0
4.4.2008 13:12

Azazel

Re: Tak tahle paní má skutečně co odpovídat

Mohl bys doložit, jak se za vlády ČSSD zvyšovaly daně? Jistě to nebude problém, když tady vykřikuješ něco o danění vzduchu, že?

Pokud já vím, tak daň z příjmu právnických osob klesla z Klausových 38% na 24%. O kousek se snížila vyšší sazba DPH, zavedlo se společné zdanění manželů, které snížilo daně právě těm, kteří to nejvíce potřebují - tj. mladým rodinám, atd.

0/0
4.4.2008 16:21

Mr.Bean

Re: Re: Tak tahle paní má skutečně co odpovídat

Pri progresivnim zdaneni je jakakoliv necinnost zvysovanim dani, protoze narustem prumerne mzdy se cim dal vice lidi dostava do pasem s vyssim zdanenim.

0/0
4.4.2008 16:27

Potlouk...

Re: Re: Re: Tak tahle paní má skutečně co odpovídat

No jiste, moula co zalozil vlakno sice nema pravdu, ale jak by se reklo podle zatemnencu "stejne ma pravdu"...

Myslis tedy, ze dochazi ke zdrazovani cen automobilu, kdyz se konecne zmuzes a misto S120 si koupis medveda C160? ;-D

0/0
4.4.2008 16:37

POE

ČSSD a daně

Tzv sdružená daňová kvota se za vlád ČSSD zvýšila o 2% body.  To je poměrně hodně  !!! 

0/0
4.4.2008 16:35

Ota226

Re: Re: Tak tahle paní má skutečně co odpovídat

A co za Špidly zvýšení odvodů OSVČ??? No uznávám jen o 43 procent, a teď to bude o dalších 100 procent!!!

0/0
4.4.2008 17:03

student ekonomie

Re: Re: Tak tahle paní má skutečně co odpovídat

Bohužel jste právě jedna z obětí socanské demagogie. Progresivní zdanění spolehlivě krmilo socdem vlády, které za 8 let 3,5x zvedly minimální mzdové tarify z 2,3 na 8 tisíc hrubého měsíčně. Ne kvůli dělníkům a voličům. Jediný, kdo na tom opravdu vydělal, byl erár díky progresivní dani (více lidí spadlo do 17 či 22% daně z příjmu fyzických osob) a sociálnímu a zdravotnímu pojištění (36% z 2,5 tisíce je nepoměrně méně než z 8 tisíc).

"o kousek se snížila vyšší sazba DPH. Ha, Ha. Ještě tu o červené karkulce prosím. Jak rychle všichni zapomněli na socanskou fintu s přesunem všech položek zboží a služeb vyjma potravin z 5% do 22% DPH (kterou záhy aby to tak neřvalo snížili na 19%) to stojí za zaznamenání. To totiž udělali hned po nástupu k moci a do voleb to lůza přesně podle teorie vládnutí zapomněla. Zvýšení o 17% respektive 14% zapomenuto. A jak teď Sobotka řval, když koalice s ODS nyní zvedla DPH o 4% z 5% na 9%. žejim není hamba. A u toho všeho paní náměstkyně odborně asistovala.

0/0
5.4.2008 21:40

student ekonomie

Re: Re: Re: Tak tahle paní má skutečně co odpovídat

Brutální zvýšení nezaměstnanosti bylo jen důsledkem. Sliby o 250 tisících nových pracovních míst  byly nahrazeny novými 350 tisíci nezaměstnanými. A pokud operujete nynějším poklesem, tak podle statistického úřadu stálo vytvoření 1 pracovního místa investičními pobídkami 1,7 milionu Kč z daní z kapes nás všech. Dejte mi ty prachy do ruky a s 8 tisíci hrubého (včetně odvodů 10.880,- Kč) Vám budu zaměstnávat člověka 156 měsíců čili 13 let !!!!! Jak dlouho vydržel pobídkami dotažený Flextronics, jak dlouho Phillips ? A kolik dalších takových bude ?

0/0
5.4.2008 21:43

Lábusík

Zkušenosti ze státní správou

Myslíte si po svých zkušenostech, že je možné, aby daňová správa začala s těmito lidmi a těmito platy někdy normálně  a efektivně fungovat? Je to skadál, co si někteří byrokraté dovolí pokud jde o nedodržování daňového tajemství. A pan Kalousek taky.

0/0
4.4.2008 11:53

student ekonomie

Re: Zkušenosti ze státní správou

Jestli to má být dotaz na dotyčnou paní, tak se ptáte kozla na zahradníkovu práci

0/0
4.4.2008 13:13Najdete na iDNES.cz