Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Top manažeři si na platech a odměnách rozdělili přes 1,5 miliardy

Přes 1,5 miliardy korun si rozdělili za loňský rok lidé z představenstev desítky firem, které patří mezi nejvýznamnější v Česku. Vyplývá to z výročních zpráv, které v tomto týdnu dodaly firmy působící na pražské burze. Vedle platů a bonusů však mohou šéfové vyinkasovat další stovky milionů na akciových programech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mmnt

manag

Nemám absolutně nic proti manažerum ale i když mám od tzv. manažerů asi 3000 vizitek tak jsem ještě nepotkal profesionála. 90% chodí pozdě, nemají nic připraveno na jednání, nemají ani svou propisku na podepsání smlouvy... Jsem dovozce a tito pseudo manažeři mě denně kontaktují a při každé schůzce se málem musím smát co to mám zase za obch. partnera. Obchody za několik set tisíc euro podepisují bez přečtení smlouvy, dvakrát se mi stalo že mi expert podepsal smlouvu z druhé strany... Já jsem pro, když majitelé firem si hřejí na prsou naprosto neschopné podřízené tak pak si můžou stěžovat jen sami na sebe. Ale bohužel dopad na české občany je pak devastující, vysoce nadprůměrné ceny snad všeho oproti eu, nekonkurence schopné služby...

0/0
8.5.2008 22:53

Adamek

Hovada

Haha neni cecha co by nezavidel, luzo jedna! To ze je nekdo odmenen za sve schopnosti je jeho pravem a ne necim cim by vam ublizoval, pokud nejste schopni dostat se na jejich pozice a brat jejich premie tak drzte hubu a soupejte nohama!

0/0
8.5.2008 14:25

adviser

...si dali, ...si vyplatili

Nikdo by neměl hodnotit sám sebe, zvláště ve vztahu s odměňováním. Automaticky pak nastupuje samochvála a nekritičnost. Proti odměňování nic nemám, kdo má zásluhu a viditelné výsledky, má nárok i na přiměřenou odměnu. Posuzovat by to ale neměl on sám, ale jeho nadřízený nebo zaměstnavatel.

Třeba se tak děje, jen to novináři neumějí správně napsat. Proto mě překvapují věty typu "představenstvo si schválilo........", "mamagment si nechal......" atp.

0/0
8.5.2008 8:59

pujcovnaprivesu

Manažer = zloděj a prospěchář

a tohle je jenom další příklad.

0/0
7.5.2008 21:15

j777

Re: Manažer = zloděj a prospěchář

Nepsals tu nekdy, ze mas svoji pujcovnu na Libusi, manazere? Ze by "podle sebe soudim tebe"? :-/

0/0
8.5.2008 12:47

trd

Zaslouží si to...

pokud firma prosperuje, a rozdává odměny ze svého zisku tak je to v pořádku. Podnikal jsem vím co to je vést úspěšně firmu, udržet v zisku a to dlouhodobě. Myslím, že je to zasloužené. Nyní pracuji ve firmě, která prosperuje, dává zaměstnancům řádnou a nadprůměrnou mzdu, sociální jistoty. Takže pokud si manažeři dají odměny aniž by se nás to dotklo tak je to v pořádku a musím za sebe říci, že si to ZASLOUŽÍ!!!R^[>-]

0/0
7.5.2008 12:14

vlada

Re: Zaslouží si to...

Manažer, na němž je chod firmy,je hybnou silou, duší, tahounem, se zasloužil o její vybudování, má nárok i na vysoce nadstandartní příjem; plně si ho zaslouží. Ale v desítkách milionů ročně!? U několika desítek vrcholových pracovníků to už přece musí ovlivnit cenu výrobku (služby), tj. je to vlastně okrádání zákazníka. Nebo vlastníka firmy, ať už je jím stát nebo ne. O to musí být kráceny jiné položky: invstice do zařízení, platy méně placených pracovníků. Jiný pohled: prům. pracovník má řekněme ročně 250 000.  Nekvalifikovaný řekněme 150 000, a mezi tyto patří mnoho profesí, v obchodech a jinde, kde se člověk hodně nadře za těch svých pouhých 8 hodin (nepracuje 16 hodin jako někteří manažeři, to uznávám). Kvalifikovaný, vzdělaný, výkonný, pro firmu důležitý - řekněme 400 000, možná půl milionu za rok. A někdo je tak dobrý, pracovitý, nápaditý, že má zaslouženě za rok ne milion, ne 5, ne 10, ale několik desítek milionů od jedné společnosti, několik od další společnosti,...  ???

0/0
7.5.2008 19:04

bolíměoči

Re: Zaslouží si to...

číst text, který nerespektuje nejzákladnější pravidla interpunkce.

0/0
7.5.2008 19:09

farous

A učitelé dostali navíc půlmiliardy!

A to si stěžujou! ;-D

0/0
7.5.2008 12:05

Radek

informace o tom

že automobilka Mladá Boleslav ztrácí díky posilování koruny stamilióny na ziscích je tímto bezpředmětná.

0/0
7.5.2008 10:17

farous

Re: informace o tom

Co ztrácejí? Každá automobilka slevňuje vozy cca o 20 % a škodovka ani mrť. Proč by, že jo? Půlka čechů škodovky stejně kupuje za jakoukoli cenu.

0/0
7.5.2008 12:08

Montaigne

Tak to má bejt, je to v pořádku

aspoň mi zase vzrostl průměrnej platR^;-D

0/0
7.5.2008 7:02

Mirco1

V anketě postrádám jednu možnost...

... a to "co je mi do cizího platu a odměn?".

0/0
6.5.2008 17:18

Montaigne

odpověď viz

06.05.2008 18:10korzar Anonym8-o

0/0
7.5.2008 7:04

JR

JOB

Já nejedu ve správném kšeftě. ;-(

0/0
6.5.2008 6:40

koleis

a k čemu už jim to je

dědkům:)

0/0
5.5.2008 22:40

Občan

Jedna otázka

0/0
5.5.2008 15:25

Občan

Jedna otázka

Otázka je prostá: Jakou odměnu si zaslouží chirurg (operace mozkového nádoru, srdečních chlopní atp.), který svou prací zachrání žívot tuneláře s miliónovým platem? Odpovězme si a alespoň částečně si uděláme názor o hierarchii a zasloužení si platů v tomto Kocourkově. Narozdíl od tunelářů tento lékař nemá Zlaté padáky ani neokrkává občana o peníze (např. jako ČEZ). Vzkázat občanům, že energie bude zase o x % dražší dovede i absolvent obecné školy. Nejsem lékařem, ale považuji tuto otázku za příkladnou a názornou. Co vy na to?     

0/0
5.5.2008 15:25

CubA21

Re: Jedna otázka

A kolik lidí ovlivní špatné rohodnutí lékaře - jednoho, pět, deset? A kolik lidí může ztratit práci v případě, že se špatně rozhodne manažer - sto, dvě stě, tisíce. Proto ty vysoké odměny. Že jsou u nás doktoři podhodnoceni rozhodně není chyba těchto manažerů, které vy zvete tuneláři. Každé jejich rozhodnutí by mělo být podepřeno studiemi a analýzou situace, to už každý nezvládne.

0/0
5.5.2008 17:43

Občan

Re: Re: Jedna otázka

Asi mám zkreslený názor na naše manažery. Z historie jen vím, kam to dotáhli naši "kapitáni průmyslu:" Maroušek, Soudek, Stehlík, Tvrdík, Železný a jiní. Jak vámi zmíněnou analýzu ocenili? Netvrdím, že za platy lékařů, vědců a jiných výzkumných pracovníků mohou manažeři, ale odpovědnost za život je nejvyšší. To nezmiňuji vynálezy léčiv, nanotechnologie .. Jak byli postiženi výše uvedení experti? Teď po nich ani pes neštěkne a už mají nahrabáno. Firmy fungují i bez nich. Lékař může být za špatný výkon odsouzen, tunelář obdrží Zlatého padáka. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby řešili nějaké manažerské testy, každý by "vynalezl" něco jiného. Je to u nich v podstatě draze placená metoda pokusů a omylů. Na druhé straně operace je operace, vynález je vynález. Tam se na bafuňářské experty nehraje!!!

0/0
5.5.2008 19:39

korzar

Re: Re: Jedna otázka

Ať si manažeři soukromých a nedominantních firem berou třeba milión měsíčně. Ale jak je možné, že dominantní polostátní firma jako ČEZ si na jedné straně dovolí zdražovat elektřinu a na druhé straně rozdávat takové odměny? Když jsme si chtěli postavit své domy, museli jsme zaplatit "účelně vynaložené prostředky" na pokládku kabelů a dnes platíme za dodávku elektřiny. Když se jednalo o mnohonásobné navýšení rozpočtu na Temelín z rozpočtu ČSR, operovali tím, že budeme mít dostatek dostupné elektřiny. Dnes vykládají, že elektřina na světových trzích zdražuje (m.j. v důsledku zcela špatné politiky pro získávání energie z větru, který nevane, z obilí, které nikoho nenasytí, z řepky, která nahradí mizivé procento ropy, zavíráním jaderných elektráren v rádobyekologických zemích) a nějak se zapomnělo, že ty elektrárny nespadly z nebe. Ty, ty, ty, já i ostatní jsme je ještě nedávno platili z našich daní! Tak proč mám platit dva tisíce měsíčně za elektřinu, aby si "manažeři" žrali manu?

0/0
6.5.2008 18:10

Občan

Re: Re: Re: Jedna otázka

Plně souhlasím s předchozím názorem. Nemůže manžer užívat výhody z dopadů, na které nemá vůbec žádný vliv. Zdražování ropy, plynu, el. energie je záležitost světového trhu a slavní manžéři jen přičítají do cen procenta zdražení, aby následně obdrželi větší "kapesné".

0/0
7.5.2008 11:15

to je přesné

Re: Re: Re: Jedna otázka

R^R^R^

0/0
7.5.2008 22:13

Dark

Manazeri vs. dosazeni manazeri

Jsou TOP manageri, kteri se nahoru dostali praci, ti si jiste zaslouzi vysoke vydelky a bonusy, ale v CR je tomu jinak.

Hodne velkych firem ma za sefy lidi, kteri jsou dosazeni pres kamaradicky, nebo jako trafika. A to je velmi, ale velmi smutne. Nejen, ze tihle lide tomu nerozumi a naopak firmu v nekterych oblastech brzdi(i kdyz kvuli korupci mozna zase neco navic ziskaji).

Takovihle dosazeni "manazeri" si ale odmeny vubec nezaslouzi a CEZ je nejvetsi vysmech, jak stat od obcanu jeste vice vybere a kluci nahore se o to podelej. (Y)

0/0
5.5.2008 15:09

xlb2

Re: Manazeri vs. dosazeni manazeri

zatimco lempl jako ses ty, by to zvladnul rozhodne lip...

0/0
5.5.2008 18:56

mmnt

Re: Manazeri vs. dosazeni manazeri

Přesně si to vystihl.

0/0
8.5.2008 22:43

kkk

Prasata

a pěkně vykrmená.[>-]

0/0
5.5.2008 5:37

Jeffry

platy neplaty a lopaty

zdravy rozum kaze ma takovy top manager nebo ceo jiny zaludek nez ja ? nebo kdokoliv jiny ?

toto mi uz spis zavani feudalismem nez kapitalismem

kde mel vladce take nehorazny luxus a volnou ruku ve vsem za to ze se bude starat a chranit sve poddane.

K moci se neslo dostat jinak nez snatkem nebo valkou, stejne jako ted, a stejne jako ted se obcas nejaky mestan povysil na zemana nebo zeman na rytire

ale nikdy ne na vladare.

0/0
5.5.2008 2:07

pomicek

Je to jenom o tom...

Koho si tam akcionari nebo vedeni dosadi. Kdyz tam je pablb kterej si da odmeny a na druhou stranu presvedcuje zamestnance o tom jak je ted spatna doba a tudiz jim nemuze pridat. Tak je asi moc nenamotivuje a ta firma pujde brzo dolu. Je jenom na akcionarich jak si to poresi. Nicmene kdyz je to soukroma firma tak at si rozdeluje kolik chce. Na druhou stranu statni firma by tohle delat nemela, hlavne kdyz tu ma napriklad CEZ prakticky monopol. Tam se to pak hospodari dobre, bez zadnych velkych rizik. Sice se CEZ hezky rozrusta a ty lidi asi delaj dobrou praci, ale melo by to byt nejak regulovatelny - ty castky jsou fakt moc.

0/0
5.5.2008 0:41

moudry_muz

češi?

nenadavejte manazerum, ptejte se co oni udelali pro to aby se meli tak dobre :-P

myslite si ze manazer je clovek, ktery se narodil a ve 20ti byl najednou manazerem? nebudte smesni a zkuste makat (nebo shanet kontakty) ;-)

0/0
4.5.2008 18:06

mstuch

Re: češi?

nebuď směšný,vždyť víš,že to co píšeš není pravda.Oni nepracují,ale hrají si na zaměstnání a berou za to neúměrné odměny.

0/0
4.5.2008 22:52

Maty

Re: Re: češi?

Opravdu? Proc to nedelate? Zamyslete se nad sebou, protoze byt managerem necoho tak velkeho bych nechtel ani omylem. Sice nejsem manager, nejsem ani delnik, ale chodit domu po 8 - 10ti hodinach s cistou hlavou ma neco do sebe. Kazdy den mate skluz a dostavate nove bonusy ..... ale IT mne bavi.

Opravdu to nekdy zkuzte, pak uz nenapisete takovou blbost, i kdyz prijedu k rodicum, tak mi take rikaji, kdyz nedelas rukama, nemuzes byt unaveny .....

0/0
5.5.2008 0:52

Jeffry

Re: Re: Re: češi?

muj mily Maty povim ti to takto driv sem take nestihal, skluz, etc etc

a dnes? jsem uplne v pohode premyslim jen kde utratim svoje lehce vydelane penize, ano slysis dobre porad jsem zamestnan a porad na te same pozici jen na vsechno z vysoka ale vysoka dlabu a svete div se jde to.... verim ze mozna jsou pozice kde to nepocka, uvsem u te me pocka a i tak u 90% znamich kteri zacali delat to same co ja a jsou z toho nekteri az zhrozeni ze je to mozne.

je to mozne proste rano zapnes monitor, vecer vypnes

tot vse vsecko se nejak vyresi. topit se ve stresu umi kazdy, ale moje metoda je o moc jednodusi a jak je videt ucina, nebojim se rict ze s timto pristupnem to muzu dotahnout do top managmentu....

ja praci povazuji neco za cim se muzete ohlidnout a rict ano, to jsem udelal dobre.

0/0
5.5.2008 1:53

Hendy

Re: Re: Re: Re: češi?

A pak si se probudil a šel kopat výkopy;-D

0/0
5.5.2008 11:19

ja

Hamty hamty

Však si to soudruzi zaslouží, vždyť se na tom tak nadřeli ;-D

0/0
4.5.2008 15:38

Rejpal

To se to rýžuje na ukradeném majetku !

Nezávidím, ale nezdá se mi fér, když stamilionové odměny dostávají manažeři ČSOB za to, že se jim podařilo převzít bez zaplacení majetek a klienty IPB a stát zaplatil všechny ztráty, přičemž drobní akcionáři, kteří neměli ani potuchy o špatném hospodaření přišli o všechno.

16.6.2008 arbitráž v Londýně ocení zůstatkovou hodnotu IPB při převzetí ČSOB a pokud je toto právní stát , měla by při kladné hodnotě ČSOB zaplatit za převzatý majetek. ČSOB by při svých desetimiliardových ziscích měla sama přijít s nabídkou kompenzace,  a pokud toto neudělá je třeba aby všichni poškození akcionáři začali tuto banku ignorovat a ona skončila jako bezvýznamná banka, kterou byla před převzetím IPB.;-€

0/0
4.5.2008 14:23

AA

Odměna proč ne

Když je to soukromá firma tak ať má na odměnách kolik si kdo zaslouží. Kazdej mame stejnou moznost. To je jak kdyby jste podnikatelum zakazali si brat zisk

0/0
4.5.2008 8:55

majorBorovicka

no bóže

tak ať si to rozdělí. Koukám, že v diskuzi je každý druhý komunista, který ale kdyby měl tu možnost, rozděloval by si taky. Takhle maximálně šlohne v práci nějaký matroš...  Nemáš nic, poměřuješ se s lidmi, co mají pár desítek tisíc. Máš pár desítek tisíc, poměřuješ se s lidmi co mají milión. Naši "manažeři" mají milióny a chtějí se srovnávat s lidmi, co mají miliardy... takže jsou to vlastně taky chudáci :-))))

0/0
4.5.2008 1:38

Jarda

Dejte jim více!!!

To je pořád málo,dejte jim už konečně více!!!!A lopatám více práce ať nemají čas

psát nesmysly do diskusí.

0/0
3.5.2008 22:08

standa

Manažeři = zloději

a tohle je jenom další důkaz.I bez práce se dá hodně vydělávat,lhaním,okrádáním,manipulováním,spekulacema a tunelováním,to jsou totiž hlavní činnosti naprosté většiny manažerů.

0/0
3.5.2008 21:14

rohatey

Hezky si to menežéři zařídili

Ti mohou zariskovat s cizím majetkem jakkoliv, když se risk vydaří vyberou tučné preberendy a když se nevydaří tak s úsměvem připraví  akcionáře o miliardy korun  a se zlatým padákem laskavě odstoupí. Řekl bych že i pokladní v Tescu má větší zodpovědnost než tenhle menežérský póvl. :-© 

0/0
3.5.2008 20:05

farous

Re: Hezky si to menežéři zařídili

R^

0/0
3.5.2008 22:50

Ivo Štěpánek

Re: Hezky si to menežéři zařídili

Divím se, že nejsi manažer ;) - když je to všechno tak snadné :))) :-D

0/0
4.5.2008 10:37

mfVčera

Odměny?

Např. že Škodovce vytvořili Fabii 2 by měli manažeři peníze spíše vracet. :-© Rv

0/0
3.5.2008 14:19

barbudo

Top manažer je ten soudruh ...

... který si sám určuje výši své odměny ...

... za práci vykonanou jinými ...

...a z cizího ...

0/0
3.5.2008 14:11

standa

Re: Top manažer je ten soudruh ...

takže je to příznivec ODS,protože jenom tahle zlodějská strana jim zaručí výše popsané praktiky,které taky sama uznává a prosazuje.

0/0
3.5.2008 21:15

Montaigne

Re: Top manažer je ten soudruh ...

;-D;-D;-D

0/0
5.5.2008 15:44

mobidik

Plat manažera by měl být vázán na průměrný

plat zaměstnance daného podniku a na zisk po zdanění! Manažeři ovlivňují produktivitu (jimi daná technologie, strojový park, druh výrobku, prodej) dělník již rychleji pracovat nemůže! Když ale manažeři rozhodnou chybně, tak jsou nejdříve biti řadoví a střední pracovníci managementu, kteří chybu vedení ani tak moc ovlivnit nemohou! Firmy většinou smrdí od hlavy, která je za každých okolností dobře placená. Ceny v EU, platy pro většinu jako v ČR, manažeři mají platy jako v EU? Proč?;-€

0/0
3.5.2008 12:00

emina

no no tomu se říká státní tunel

0/0
2.5.2008 23:01

emina

no no tomu se říká státní tunel

   Okrádat, je to nejlehčí.Na každého jednou dojde.Rozebrat stát  využít postavení informace a vědomě zneužít mezer a neschopnost vlády k tunelu státu,[>-].Česky řečeno  krádež ,tunel ,a vědomé poškození tak všech občanů.V.

0/0
2.5.2008 22:58Najdete na iDNES.cz