Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Daň z nemovitostí zvedne šestina českých obcí

Starostové mají v rukou černého Petra. Rady a zastupitelstva všech měst a obcí se v těchto dnech rozhodují o tom, jestli začnou vybírat od ledna více na dani z nemovitosti. Zatím to však vypadá, že daň zvedne jen každá šestá obec. Teoreticky mohou jít až na pětinásobek současné sazby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kenitsok

tady není žádný systém

Jednoduše se přesouvají peníze od jednoho zloděje k druhému a končí to u občana, který nemá možnost přísunu odpustků.Já už v obci zametám i silnici. Nic tu není , střed. obec 2 km, naposled tu investovali fašisti do bunkru a za soc. tu byl vzorový kravín, který je teď rozkradený a každou chvíli jiný maJITEL. kAŽDÝ SI VEZME KOUSEK NĚČEHO, ZMIZÍ A ZŮSTÁVAJÍ UŽ JENOM ZÁKLADY.Teď zrušili některé spo je ,no zatím svítí ještě pár luceren, ale při bouřce většinou ne.Na silnicích jsou zarostlé příkopy, většinou plné odpadků. Ale to není jenom tady, ten bordel je všude.Některé vesnice vypadají stále jako po válce. A ta krása kolem, to je v+ětšinou všechno na dluh.Jsem tedy zvědav, jak to tady dopadne.Jsem ale už dost starý, tak už se třesu, jak mě bude někdo okrádat v nějakém, soc. zařízení,

0/0
24.7.2008 0:33

valdez

Nesmyslná daň

Skrznaskz nesmyslná daň. Její původ je feudální a v současnosti by vůbec neměla existovat. Kromě toho bychom se měli vrátit k původnímu českému názvu "berně", protože zjevně většina z nás vnímá rozdíl mezi tím, když někomu něco dáváme, nebo nám někdo něco bere.!

0/0
30.5.2008 15:05

Duroy

Nic ve zlém,

Ale ukázalo se, že za první tři měsíce nedošlo k výpadku daní z příjmu fyzických osob ve výši 5 mld., ale naopak výběr nečekaně vzrostl o miliard 19. :-/

Takže obcím přijmy nevypadávají, jen se objevil důvod vybrat více peněz. ;-O

Pořád věříte, že se s ODS snižuje daňová zátěž? ;-D

0/0
29.5.2008 15:08

Hofos

Re: Nic ve zlém,

O této dani si obec rozhoduje sama, resp. vaši zastupitelé -- nemíchejte ekonomickou strategii ČR s klábosením vašich zastupitelů (kteří ani nemusí být z ODS)

0/0
29.5.2008 16:46

So

Re: Re: Nic ve zlém,

Než začnete reagovat, doporučuji přečíst článek. Pak byste věděl, že zvýšení DzN je zdůvodněno "snížením" daní FO. Výsledek je ovšem ten, že i přes "snížení" jsou výběry vyšší. Mj. daně vybírá stát, ne obec- a stát následně přerozděluje. To, že DzN celá připadne obci je jen technická záležitost a je to jen část příjmu obce. Další (podstatná) část je tvořena financemi- dle počtu rezidentů. Dosavadní DzN byla kritizována jako neefektivní, kdy náklady na výběr přesahovaly výnosy. Namísto logického zrušení tak přichází navýšení. Když pominu názory na nesystémovost (nemorálnost) DzN, tak to byly i plamenné řeči ODS, která slibovala právě systémové změny.

0/0
30.5.2008 9:09

Hofos

Re: Re: Re: Nic ve zlém,

Musím se ohradit proti výroku, "že zvýšení DzN je zdůvodněno 'snížením' daní FO". MOŽNOST zvýšit DzN je dána do rukou zastupitelů, protože je MOŽNOST, že se na daních FO vybere méně a obec by tak MOŽNÁ dostala míň peněz. I Vy píšete, že "i přes 'snížení' jsou výběry vyšší" (tedy zatím), tedy není důvod (!! žádné zdůvodnění !!) proč tuto daň navyšovat.

Jinak souhlasím, že zvýšení DzN je naprosto nesystémová záležitost. Ale co čekat od úředníka (ministra, starosty, atd.). Úředník má zájem na co největším resortu a tím pádem na co největším přísunu (a přerozdělování) státních peněz. Až u nás budou ministři manažery (viz. Nový Zéland), tak to bude jiné kafe ;-)

0/0
30.5.2008 10:18

MatyEU

Re: Nic ve zlém,

Výpadek příjmu obcí ve výši 5 mld. je celkem reálný předpoklad PRO ROK 2009. Letošního roku se tato predikce netýká. Naopak, letos měly,díky změně RUD, příjmy obcí vzrůst (hlavně malých obcí s velkými katastrálními  územími) a podle mého sledování (jako úředníka OÚ) to vypadá, že příjmy obce letos skutečně vzrostou.

Mimo to, jaký jiný příjem má obec např. z chalupářů, kromě daně z nemovistoti v řádech několika set Kč za objekt a max. 500 Kč za popelnice? Udržba cest, provoz veřejné osvětlení, vývoz odpadků, zásobování pitnou vodou i funkční ČOVka (vodné i stočné většinou nepokrývá náklady a obce dotují kromě svých obyvatel i chalupáře),... pro ně musí být po celý rok zajištěno, ale daně odvádí jinam (mnohdy "bohaté" Praze).

Český fenomém zvaný "chalupáři" zatěžuje malé obce a brání jim v rozvoji a investicím pro místní obyvatelstvo. Tak mi řekněte jediný rozumný argument, proč z těch, kdo si mohou vydržovat chatu (tedy druhý byt), nedostat zpátky aspoň něco z toho co od obce dostávají?

0/0
31.7.2008 12:38

vlastník okupované ratejny

hm

Jo ať klidně zvednou dań z nemovitosti, ale ať rovnou zruší regulované nájmy...

0/0
29.5.2008 14:09

christo

at jdou nekam

at jdou nekam, za co mam platit? to ze mi nezajizdi k domu v zime ani posypovy vuz (kdyz opomenu fakt ze kdyz jezdim autem, platim spotrebni dan jak ...) to ze na silnici pred barakem naposledy sahli za prezidenta Svobody a park mam daleko 3 km... spis platim darmozroutskou obec, kde se ty prachy rozfrcaj...

0/0
29.5.2008 12:48

MatyEU

Re: at jdou nekam

A kolik platíte DzN? Kolik si myslíte, že se toho dá udělat za pár ušmudlaných stokorun? Oprava cesty se počítá ve statisících až milionech - převedeno na DzN = tisíce objektů!! Mnohdy celé katastry nedají ani milion Kč na DzN a každý chce novou cestu,... Dal bych Vám za úkol sestavit rozpočet Vámi zmiňované obce. To byste viděl jak se "rozfrcávají prachy" na nezbytně nutný provoz obce - mnohdy zákonem stanovené výdaje a povinnosti!

Obcím se také např. elektrická energie zdražuje znatelně víc než obyvatelům (a to lidi řvou i za to mírnější zvyšování cen, co pak mají dělat obce, které musí provozovat veřejné osvětlení a platí jako podnikatelé? Kdo jim to doplatí?) Tady si každý všechno představuje jako hurvínek válku!

Osobně lituji každého, kdo si může dovolit vlastní dům, ale brečí protože musí platit misto 300 Kč např. 900 Kč (při trojnásobném navýšení DzN) ZA ROK!!! = 75 Kč za měsíc!! Chudáčci!! To je opravdu děsná zátěž! Je mi Vás skutečně líto!

Pozn. DzN=daň z nemovitosti

0/0
31.7.2008 13:05

Hofos

Daň z nemovitosti -- LOL

Věděli jste, že vybírání daně z nemovitosti (ten byrokratický proces) stojí víc peněz, než kolik se vůbec na dani vybere? R^

Ano, zvýšení této daně je jedno řešení, jak zaplatit příslušné úředníky. Osobně si ale myslím, že vhodnější by bylo daň zrušit a pár úředníků vyhodit.

0/0
29.5.2008 11:27

Karol

Re: Daň z nemovitosti -- LOL

Pro obce je to výhodné,úředníky platí stát a peníze jdou obcím.Nic nerušit!!! Nemusí všechno vyžrat v Praze :-/

0/0
29.5.2008 12:11

christo

Re: Re: Daň z nemovitosti -- LOL

at stat vyhodi urednika a usetrene prachy da obci... Hrozne me tesi ze me penize z dane nemovitosti jdou trebas na mestskou policii.. Tj. platim si vlastni buzeraci...

0/0
29.5.2008 12:50

Joj

Re: Daň z nemovitosti -- LOL

Tož mě třeba chodí složenka na 35Kč ;-D

0/0
29.5.2008 14:05

Condomer

Souhlas

Určitě lepší prachy odvádět obci za DzN než státu za DzP, navíc je to pár desetikorun, max stokorun měsíčně, to nikoho nezabije a obcím to udělá pěkné miliony na rozvoj.

0/0
29.5.2008 11:23

P.S.

Re: Souhlas

Viz můj níže uvedený příspěvek... Opravdu se (aspoň některé) obci vyplatí výběr daně, kde jsou náklady na výběr vyšší než vybraná částka?

Nejde o konfrontaci, možná si údaje "náklady vs. výnos" nepamatuju.

0/0
29.5.2008 11:28

Karol

Re: Re: Souhlas

Daň vybírá stát,ne obec!

0/0
29.5.2008 12:12

P.S.

Možná mě klame paměť...

... ale náklady na výběr DzN prý převyšují finální příjem z daně. Proto se mluvilo o zrušení (tedy mj. i o úspoře za zbytečné úředníky) této daně. Proč tedy tato změna?

A navíc... Kde se vzaly citované informace o výši daně? Jsem z Brna, vlastním bytovou jednotku o rozloze 42 "metrů čtverečkovaných" plus další 3 metry balkonu a laťovaného sklepu. Proč mi to počítají (zatím naštěstí je tu bohužel brzy končící odklad za novostavbu a prvobydlení) za 700 Kč/rok?

0/0
29.5.2008 11:22

J.

Re: Možná mě klame paměť...

Lze (bohužel) očekávat postupný nárůst této daně ve stovkách až tisících procent - pak už se výběr bude vyplácet :-(

//jinak to moje "očekávání" je samozřejmě jen věštění z křišťálové koule a snad se pletu - nicméně je tu několik příznaků (stát chce víc peněz, podobný vývoj v zahraničí, už nyní tato daň zásadně vzrůstá)//

0/0
29.5.2008 12:19

SA

Příklad

Pro ty obhájce, kteří taky hlásají o povinnosti přispívat na chod obce:

Novostavby RD ve spádové obci- příjezdová komunikace pro několik RD na vlastní náklady, nabídka na bezplatný převod výměnou za příspěvek odmítnuta. Elektro z trafa cca 50m - obec odmítnula přispět. Voda - cca 100m obec odmítnula přispět. Kanalizace - není a obce neplánuje. Veřejné osvětlení (2 lampy)- odmítnuto. Z mých daní je placen provoz obce (z rozpočtu ČR). Ale může mi někdo z místních "odborníků" vysvětlit PROČ A ZA CO mám platit DPN, když naší obci nepřispěli a nepřispejí na nic? A mj. jedná se o stř.čes. kraj.

0/0
29.5.2008 11:01

jouda

Re: Příklad

na provoz obce

0/0
29.5.2008 11:04

SA

Re: Re: Příklad

Joudo "Nomen omen".

To jde z mé DPFO. Jsme spádová obec - bez vlastního obecního úřadu. Na jedné straně zákon o daních. Kde je na druhé straně zákon, co za své vydělané a již jednou zdaněné peníze můžu požadovat?

0/0
29.5.2008 11:18

jouda

Re: Re: Re: Příklad

bez urovne Rv

z. o obcich

0/0
29.5.2008 13:36

Petr

Re: Příklad

Zatímco nově přistěhovavší si ani nepřehlásí trvalé bydliště, tak z nich obec nemá ani kačku. Do hospody nechodí, do místního obchůdku taky ne. Děti vozí do škol a do kroužků do města. Vlastně tam jen přespávají. nemusí to být konkrétně tvůj případ, ale je to velmi časté. Mimochodem, ty sis nezjistil, co všechno budeš muset zaplatit, když si někde chceš postavit barák?

0/0
29.5.2008 11:21

pepa

Re: Re: Příklad

Ty seš chytrák, co? Takový Brouk Pytlík.;-D

0/0
29.5.2008 11:42

Petr

Re: Re: Re: Příklad

KONKRÉTNÍ výtky?

0/0
29.5.2008 12:42

SA

Re: Re: Příklad

Na to by byla skvělá replika z "Na samotě u lesa"  - to máte okna, dveře...

Pokud nikam nechodí, tak nijak nevyužívají obecní infrastruktury a jen platí. Mj. DzN je místně příslušné podle KÚ. Jistě, že jsem si náklady dobře spočítal a nechal finanční rezervu, ze které je teď hrazeno mj. 9%DPH. K tomu přibyde DzN, reálné navýšení splátky hypotéky - při zrušení odpočtu úroků, roční 10-15% nárust el. atd. Jde mi o to, že nevidím adekvátní využití peněz, které do systému vkládám. Akceptoval bych, kdyby  DzN byla součástí DPFO. Aktuálně platím ze zdaněných peněz, proto chci spolurozhodovat o využití (a výši). Rozumíme si?

0/0
29.5.2008 12:15

Petr

Re: Re: Re: Příklad

"proto chci spolurozhodovat o využití" Kandiduj do místního zastupitelstva. Tam ovlivníš víc než pár stovek ročně za DzN.

0/0
29.5.2008 12:42

Soami

monika

0/0
29.5.2008 10:45

SA

Re: monika

Která?

0/0
29.5.2008 11:01

Luboš

Sebereme tomu,kde se nemůže bránit..

Milá vládo!!!Než začnete zdražovat daně nemovitostí občanům České republiky,tak nejdříve zajistěte,aby zahraniční firmy podnikající v naší zemi začaly platit daně,aby měly stejné podmínky jako Čech žijící ve vlastní zemi.Ten nemá žádné daňové prázdniny,žádné dotace na pracovní místa........atd.

0/0
29.5.2008 10:21

inedible

Re: Sebereme tomu,kde se nemůže bránit..

cetl jsi ten clanek?

0/0
29.5.2008 10:33

Petr

Re: Sebereme tomu,kde se nemůže bránit..

Toto je mnohem složitější otázka než takovýto výkřik. Mnoho zemí láká investory nejrůznějšími investory. Oni si vyberou zemi, která je pro ně nejvýhodnější (mnoho kritérií: poloha, kvalifikovaná síla, daně, podnikatelské prostředí, infrastuktura). Pak se rohodnou a příjdou. Na začátku to může být nevýhodné - mají daňové prázdniny. Ale zaměstnají lidi (často i cizince - náš problém, že čeští nezaměstnaní sedí doma na dávkách), přivedou své subdodavatele. Pokud se jim to osvědčí, rošíří výrobu, založí vývojová centra. Že pak odejdou? Náš problém, že lákáme montovny. Investiční pobídky by měly směřovat na perspektivní obory.

0/0
29.5.2008 10:35

MatyEU

Re: Sebereme tomu,kde se nemůže bránit..

Mlčeti zlato, mluviti stříbro, v tomto případě spíš přes ústa! Příspěvek "mimo mísu"  a ještě nehorázný kec. Vláda zvýšila DzN pouze u nejnižších koeficientů u budov, kde vzrostl min. koeficient na 1 z bývalého minima 0,3, zvýšení DzN až o 5ti násobek mohou zastupitelé obcí schválením obecně závazné vyhlášky o místním koeficientu DzN - § 12 zák. 338/1992 Sb. Dotace na pracovní místa jsou i pro čechy - několikrát ročně o ně žádám a dostáváme je (nyní i ze sociálních fondů EU), daňové prázdniny jsou nasteveny tak, že rozhoduje výše investice a ne národnost investora,... = klasická ukázka jak ze sebe dokáže někdo pod jménem Luboš udělat totálního blbce. Congratulate.

0/0
31.7.2008 13:31

karel

daň z nemovitostí

Je velmi smutné,že vláda ČR uvažuje o zrušení výjimky placení daně z nem. i těm,kteří již jsou osvobozeni, a zbývá jim třeba 5-6 let do 15 let osvobození.

Je to třeba fér?Myslím si,že by výjimka se měla dotáhnout až do konce a těm,kterým byla udělena by se neměla rušit Co na to naše právo ?????

0/0
29.5.2008 9:55

Petr

Re: daň z nemovitostí

S tímto přístupem by nešlo nikdy nic změnit. Momentálně každý rok využíváš výjimku na základě zákona. Ten zákon se prostě změní a už ty výjimku příští rok nebudeš moci využít. A kolik za tu nemovitost budeš platit? Ať víme nad jak velkou částkou tady pláčeš.

0/0
29.5.2008 10:06

paskudilek

Re: Re: daň z nemovitostí

Jaký bude strop na částky, to bude podle počtu obyvatel, nebo podle nějakých map?

0/0
29.5.2008 10:21

pepa

Re: Re: daň z nemovitostí

Jaké budou ceny po zvýšení Pytlíku?

0/0
29.5.2008 11:43

král Šumavy

Re: daň z nemovitostí

Zkuste Ústavní soud?

0/0
29.5.2008 18:16

paskudilek

Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení daně

:-P

0/0
29.5.2008 9:43

Dr. Fe1

Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení daně

Takže v Prostějově jsou členové ODS osvobozeni od daní. To už je vrchol !!! ;-€

0/0
29.5.2008 9:45

paskudilek

Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení daně

Jaký byl včera s.x, u mne dobrý. U novostaveb se daň neplatí a nejsem z Prostějova si to zapiš za uši!

0/0
29.5.2008 9:48

Karol

Re: Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení daně

O to osvobození nejspíš hodně brzy přijdeš ;-)

0/0
29.5.2008 9:49

paskudilek

Re: Re: Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení dan

Říká kdo, zatím je to 15 let.:-P

0/0
29.5.2008 9:55

Karol

Re: Re: Re: Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení dan

Říká Kalousek,do dvou roků budeš platit :-P

0/0
29.5.2008 9:57

paskudilek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od pla

Kalousek už toho napovídal.:-)

0/0
29.5.2008 10:01

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení daně

Chceš snad říct, že si mi byla nevěrná ? 8-o ;-€  Jinak samozřejmě vím, že seš z Olomouce ;-)

0/0
29.5.2008 9:51

paskudilek

Re: Re: Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení dan

Nejsem ani z Olmíku.

0/0
29.5.2008 9:56

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od placení dan

Já vím :-) Ale seš někde z toho kraje , nebo ne ?

0/0
29.5.2008 9:57

paskudilek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně to nevadí jsme osvobozeni od pla

jojo

0/0
29.5.2008 10:02Najdete na iDNES.cz