Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na založení vlastní firmy s. r. o. bude stačit tisícovka

Máte volnou tisícikorunu? Pak si budete moct v dohledné době založit společnost s ručením omezeným a začít podnikat. Doposud je na založení "eseróčka" potřeba minimálně 200 tisíc korun. Návrh nového obchodního zákoníku, který MF DNES získala, přichází s radikální změnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

podnikající

Nejsnazším způsobem k s.r.o.

stejně nejsnazším způsobem, jak příjít k s.r.o. je si ho koupit. Dneska je halda takových prodejců a je to snadno a rychle. Sice to něco stojí, ale peníze nejsou zase tam nejdůležitější faktor. Zažil jsem pěknou buzeraci obchodního rejstříku, která se týkala názvu společnosti. Soud nám to dvakrát zamítl a pak jsme se na to vykašlali a koupili si ready-made firmu a měli jsme to hotové do týdne.

Největší brzdou je, že jsou všechny ty zákony dvojznačné, komplikované a v jednom kuse měněné.

0/0
16.7.2008 23:55

Vysmaty

BEZ ZAKLADNIHO KAPITALU

SMARJAPANO... TO PRECI NENI NIC NOVEHO.

NA CESKEM TRHU EXISTUJI SPECIALIZOVANE FIRMY, KTERE TI ZALOZI FIRMU NA SPLATKY A ZAKLADNI KAPITAL UZ MA TATO FIRMA DAVNO SPLACENY...

0/0
5.7.2008 21:18

Ulambatar

Re: BEZ ZAKLADNIHO KAPITALU

Naprosty souhlas. Znamy si porizoval firmu, obratil se na jistou spolecnost u ktere mel naprosto novou s.r.o. behem jedineho dne. Krome toho, ze nemusel behat po uradech a jak trotl vyrizovat jedno razitko za druhym, tak zakladni kapital uz mela tato firma splaceny, pricemz on tech dve ste tisic skladat vubec nemusel...

V situaci, kdy 200 tisic do firmy vlozis a pak je muzes hned okamzite vytahnout zpet, je tento krok  form;zakladni kapital za korunu] opravdu usmevny a vubec nic neresi. Akorat vzroste pocet typku, kteri si budou zakladat jednu firmu za druhou a budou delat bordel...

0/0
6.7.2008 9:20

Don Salieri

kdy to vstoupi v platnost?

zajimalo by me v jakem stadiu je tento pripravovany zakon? v clanku pisou jako kdyby to uz byla schvalena vec, ale jenom aby to nakonec nezustalo jen u navrhu

0/0
4.7.2008 21:52

Blazze

Colombo hadr...

;-D;-D;-D  "Návrh nového obchodního zákoníku, který MF DNES získala..." Aby bylo uvedeno na pravou míru - jde o návrh obchodního zákona (už to nebude zákoník) a na internetu je k dispozici už hodně dlouho :-) MF DNES se tváří, jako by to bylo bůh ví co tajnýho ;-D;-D;-D (viz www.leblog.cz)

0/0
4.7.2008 15:18

zeep

A co jednatelé?

Mám s.r.o., jsem jediněj společník a jednatel. Zajímalo by mě, když jako jednatel firmy nasekám nějaké dluhy za firmu, jakým způsobem je to s ručením. Platí to také jen do výše základního kapitálu? Díkes

0/0
4.7.2008 12:41

Pat

Re: A co jednatelé?

No pokud jsi jediný společník a jednatel a ani tohle nevíš, tak teda potěš....

0/0
4.7.2008 13:07

g

Re: Re: A co jednatelé?

Ja nejsem ani společnik ani jednatel, ale docela by mě to zajímalo

0/0
4.7.2008 13:17

Pat

Re: Re: Re: A co jednatelé?

Už to tady zaznalo: "Spolecnik - fyzicka osoba ruci pouze do vyse sveho nesplaceneho podilu!!!!" Takže žádné ručení do výše základního kapitálu, to je obecně rozšířený blud.

0/0
4.7.2008 13:22

domen

Re: Re: Re: Re: A co jednatelé?

Ovšem je trstně právně zodpovědný za způsobenou škodu sročce svým jednáním. A tam už ručí neomezeně. A ještě legrace - mohou Vás odsoudit za tunelování vlastní sročky, kde jste majitel i jednatel . Protože podle zákona jste 2 různé osoby a  způsobil jste té sročce škodu. Stačí, aby za Vámi zůstal jediný neuspokojený věřitel a jste v průseru.

0/0
4.7.2008 15:17

Pat

Re: Re: Re: Re: Re: A co jednatelé?

No to je všechno pravda. Jen je třeba důsledně odlišovat následující: Jedna věc je ručení za závazky společnosti (platí se věřitelům společnosti), něco jiného je odpovědnost za škodu, způsobenou sročce vlastním jednáním (platí se sročce, tedy často "kde není žalobce, není soudce"). "nasekat dluhy" samo o sobě trestné není. A nárok na náhradu škody, způsobené sročce vlastním jednáním, to také ještě nezakládá.

0/0
4.7.2008 15:51

k..

novinka ??

v roce 1997 jsem, až na těch 100tis založil s.r.o. tuším za nějakých 3000 Kč, napsal s bratrem spol. smlouvu, ověřili podpisy (do 100 Kč), dali návrh na soud (asi 1000 Kč) požádali o ŽL - vše trvalo cca 3 tydny. a bylo vymalovano. Žádnýho notáře a jim podobný, co jim jen tento stát nahrává, jako kastě vyvolených, doživotní super kšefty, jsme NEPOTŘEBOVALI !! Takže doporučuji vrátit v tomto ohledu stav zpět  !! a bude líp. Může mi někdo vysvětlit, na co dnes MUSÍM mít notáře s jeho zápisem, když, stejně jako v jiných zákonec, mohu dát "vzorové znění sp.sml." a zbytek ošetřit ve smyslu - co není zakázáno je dovoleno !! ale to by padlo to shora uvedené a bylo by to takové zjednodušení, že by to šlo asi až moc rychle, a to není náš rakousko-uhersko mocnářský zvyk .:-/

0/0
4.7.2008 10:51

dyžoun

Re: novinka ??

požadavek formy notářského zápisu pro společenskou smlouvu je zde od 1. ledna 2002, a je to dobře. Do té doby si to kdekdo smolil doma s bratrancem a potom podle toho nešel ani převést obchodní podíl. no, snad už to tak zůstane.

0/0
4.7.2008 11:05

k..

Re: Re: novinka ??

můj názor je zcela opacný, NENI to dobře - je to jejich problém, že udělali chybu. Pak nechť si zaplati poradce nebo se naučí..... Ale proč by to nemohlo být tak, jak jsem popsal níže. společenství vlastníků na základě podobného funguje - více či méně dobře či špatně, ale podobnost se zde přímo nabízí 

0/0
4.7.2008 11:10

m.l.

Re: Re: novinka ??

Co je to za blbost? Co je vám do toho, že si někdo podomácku sesmolí špatnou smlouvu podle které bude fungovat nepřeveditelné s.r.o? Vy si to snad uděláte dobře a co je vám do ostatních. To by snad měla být každého věc, jestli si nechá smlouvu sepsat na míru od notáře nebo si ji stáhne z netu a neodborně upraví.

0/0
4.7.2008 11:21

dyžoun

Re: Re: Re: novinka ??

... tak například taková společenská smlouva může mít i takové vady, které způsobují její neplatnost. a když máme neplatnou smlouvu, máme i neplatnou společnost, byť ji třeba rejstřík zapsal. a vzniká riziko, že ostatní budou v dobré víře vstupovat do právních vztahů se společností, která neexistuje jen proto, že spořiví moulové sepsali neplatnou společenskou smlouvu. a tady už je ve hře trochu víc, než jen dohoda mezi jimi dvěma - vzniká totiž nový subjekt. Když si doma u kafe sepíšou neplatnou smlouvu o převodu vlastnického práva k trabantu, je to jenom jejich věc, ale společenská smlouva je přece jen něco trochu víc. jinak mi do toho samozřejmě vůbec nic není.

0/0
4.7.2008 12:01

Pat

Re: Re: Re: Re: novinka ??

Ale tohle by měl odchytit obchodní rejstřík, než tu společnost zapíše.... Aby tedy alespoň k něčemu byl.

0/0
4.7.2008 12:06

cb

Re: Re: Re: Re: Re: novinka ??

Ten to zapise a maximalne zkontroluje adresy. Nejaka urednice nemuze nekomu zakazovat zapis do rejstriku.

0/0
4.7.2008 12:19

Pat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: novinka ??

Samozřejmě že může. Před zápisem se zkoumá splnění zákonných náležitostí, mj. i platnost společenské smlouvy. Pokud nejsou náležitosti splněny, soud do rejstříku nezapíše.

0/0
4.7.2008 13:03

dyžoun

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: novinka ??

takhle by to fungovalo v ideálním světě. rejstřík zapíše kdeco.

0/0
4.7.2008 14:29

Pat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: novinka ??

Jak kdy...

0/0
4.7.2008 15:08

dyžoun

kolik vás bude stát sro - pravá míra

jednokorunové sro vám poskytne stejnou záruku jako to, které má zapsáno v základním kapitálu 2 miliony. základní kapitál v eseróčku je jen taková iluze. takže litřík nebo dvěstě, toť totéž. Nicméně na založení sro budete i nadále potřebovat zaplatit notáře (cca 6000), výpis z živnosťáku (nově jen 1000), a kolek na zápis do obchodního rejstříku (5000). Když si to nebudete smolit sami na koleně, tak počítejte dalších min. 15-20000 za právníka, který vás procesem provede. Další drobné výdaje jako výpis z rejstříku trestů jednatele a ověřené podpisy nepočítám. Takže suma sumárum si kromě základního kapitálu připravte 12-32000 korun na založení nového sro. howgh.

0/0
4.7.2008 10:26

Mgr. Michal David

Re: kolik vás bude stát sro - pravá míra

Dovolim si nesouhlasit, slusny advokat zalozi s.r.o. i pod 10.000, vim hned o dvou., staci se zetat: davidak@davidak.cz A pokud vim tak nekteri studenti prav Vam smlouvy zkontroluji i za pivo, alespon jeste pred par lety to tak platilo (studentsky spolek Elsa) 

Samozdrejmeale muzetre jit do renomovane advokatni kancelare specializujici se na obchodni pravo  pak Vam nekdy ale ani tech 20 nemusi stacit.

0/0
4.7.2008 14:34

Marv

Re: Re: kolik vás bude stát sro - pravá míra

Ale pane kolego, začínající zoufalé samoadvokáty s jejich mizivými zkušenostmi, jen základním pojištěním a dumpingovými cenami bychom sem počítat neměli. To už je opravdu lepší ten student, výsledek je stejný a cena neporovnatelná.

0/0
4.7.2008 15:10

domen

Re: kolik vás bude stát sro - pravá míra

průser je v tom, že stejně jako a.s. ani s.r.o. nemá povinnost držet minimálně majetek v tržní hodnotě odpovídající základnímu kapitálu. Takže jako věřitel a.s nebo s.r.o. se základním vkladem 1,- Kč nebo 100 mil. Kč (a to se nám opravdu stalo a spor stále pokračuje) jste v podstatě stejně hluboko v (Y)

0/0
4.7.2008 15:19

Pat

Re: Re: kolik vás bude stát sro - pravá míra

To není průser, to je normální a správné. Taková případná povinnost je totiž naprostý nesmysl.

0/0
4.7.2008 15:52

Exodus

Re: kolik vás bude stát sro - pravá míra

A co porizeni si firmy na splatky? Dnes uz existuji spolecnosti, u kterych si nechas zalozit s.r.o. nebo a.s. a naklady spojene se zalozenim si das normalne na splatky...

0/0
5.7.2008 21:12

MC MC

můj názor

těch 200tisíc bylo sice fiktivních, ale aspoň to bylo ručení ... k čemu je ručení 1.000 Kč ?? Leda, že by se ručilo majetkem jako u živnosti ... to  by dávalo smysl ... já s tím nesouhlasím a jedno s.r.o. mám ...

0/0
4.7.2008 9:56

+++++

Re: můj názor

Pochop, že ručení tíi k ničemu není.

Jseš dodavatel? Pak na fakturu dáš jen prověřeným a navíc se zajistíš napřiklad faktoringem. Neznámému na fakturu dneska dá jenom trouba.

Jseš zákazník a hceš dům na klíč? Budeš platit jen skutečně provedené práce, nebudeš platit nic předem a navíc se budeš zajímat o to, zda ta firma (dodavatel) je řádně pojištěna pro případ, že něco zvoře. Samozřejmě si sjednáš nezávislý stavební dozor, kterej ti ošéfuje věci kterým nerozumíš.

0/0
4.7.2008 10:16

Re: Re: můj názor

Pokud budeš platit jen provedené práce, tak žádnou firmu neseženeš a můžeš si to leda postavit sám ;-D

0/0
4.7.2008 12:58

m

Re: můj názor

200.000 neni typicky ZADNE ruceni. Spolecnik - fyzicka osoba ruci pouze do vyse sveho nesplaceneho podilu!!!! Tohle je typicka zprava od novinare, ktery tomu nerozumi ani..... Klasicky je to samozrejme tak, ze se sezene 200.000 kc, ktery se "otoci" v zakladnim kapitalu pres banku, vklad je splacen, pak se penize pouziji, takze ve spolecnosti byt uz ani nemusi, ale spolecnik NERUCI uz nijak, zadnym svym majetkem!!! Z takovychhle blabolu udelat seriozni zpravu, to je fakt neco....

0/0
4.7.2008 10:17

Jan Richter

Re: Re: můj názor

Máte pravdu jen na půl.. Společníci již nyní neručí pouze do výše svého nesplaceného vkladu, ale ručí solidárně do výše souhrnu všech nesplacených prostředků. Může se tedy stát, že se na Vás úspěšně obrátí věřitel i v případě, že Vy jste svůj vklad již dávno uhradil.

0/0
4.7.2008 10:39

slina

Re: Re: můj názor

By mě zajímalo, jak se "peníze se použijí, takže ve společnosti být už ani nemusí". Společník samozřejmě ručí do výše nesplacené části svého podílu, ale pokud má podíl splacený, pak se jaksi předpokládá, že ty peníze jsou ve firmě. Firma samozřejmě ručí svým veškerým majetkem a není mnoho firem, jejichž hodnota be nepřesahovala základní jmění, takže je to o ničem.

0/0
4.7.2008 10:46

Pat

Re: Re: Re: můj názor

To myslíš vážně?! Z těch peněz se zaplatí zřizovací poplatky (notář, soudní poplatek, živnost, advokát, daňový poradce atd.), zaplatí se nájemné a mzda zaměstnancům. Po prvním měsíci, dvou z nich není ani koruna. A to nemluvím o vstupních nákladech typu nábytek, PC, telefony atd., což jsou "investice", ze kterých se případně vrátí jen zlomek. "není mnoho firem, jejichž hodnota be nepřesahovala základní jmění" - co myslíš pojmem "hodnota firmy"? A k čemu je "hodnota firmy" jejím věřitelům?

0/0
4.7.2008 10:52

cb

Re: Re: Re: Re: můj názor

"hodnotu firmy" mas v rozvaze.

0/0
4.7.2008 10:58

Pat

Re: Re: Re: Re: Re: můj názor

A který z řádků rozvahy je ta správná "hodnota firmy"? A hlavně k čemu je "hodnota firmy" věřiteli? Zajistí mu, že dostane od té firmy zaplaceno? Nezajistí.

0/0
4.7.2008 11:02

Polys

Re: Re: Re: Re: Re: Re: můj názor

Dnem zápisu do OR se otevírají účetní knihy , kde jsou uvedeny veškeré zřizovací výdaje - které se dají odepisovat do nákladů,  pokud přesáhnout limit určený v ZoDzP, bankovní účty a to co se podnikatel upsal splatit a ještě nesplatit. Všechno to je ošetřeno společenskou smlouvou, proto založení předchází vzniku.

0/0
4.7.2008 13:08

Pat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: můj názor

A souvislost s tématem je jaká? ;-)

0/0
4.7.2008 13:11

analytik

Re: Re: Re: Re: můj názor

základní kapitál je fiktivní, ale vlastní kapitál z rozvahy je fakt a podle toho se dá poznat, jestli se firma tzv. projídá nebo naopak prosperuje ;-)

0/0
4.7.2008 15:56

Pat

Re: Re: Re: Re: Re: můj názor

Ale to by pak nemusely existovat týmy analytiků, že, analytiku. Ze samotného vlastního kapitálu poznáš kulový a už vůbec nepoznáš nic ohledně dobytnosti své pohledávky. ;-)

0/0
4.7.2008 15:58

m.l.

Re: Re: Re: můj názor

To je pěkně řečeno: "jaksi předpokládá". Převedeno do normální mluvy to znamená, že i v případech kdy nejde o podvod (peníze se vyvedou ven jako platba za fiktivní dodávku apod.) tak je většinou do měsíce po nich, zaplatí se z nich fůra věcí od nájmu po koupi stolu do nově založené kanceláře :-)

0/0
4.7.2008 11:29

m.l.

Re: můj názor

Fiktivní znamená, že to žádné ručení nebylo :-). Jen takový opruz pro podnikatele. A čím méně opruzu, tím lépe. Kdyby tam byla nula tak ještě lépe, nemusel by se ani namáhat zakládat účet v bance (to je teď prakticky povinné) apod.

0/0
4.7.2008 11:25

Pet

podnikatelé

všichni budou podnikatelé, ale kdo bude v těch firmách makat?

0/0
4.7.2008 9:36

cufir-mufir

Re: podnikatelé

Uz podle toho co pises, tak mas trosku rude zastrene mysleni o tom, jak to casto v soukromych firmach funguje.

Jestli si myslis, ze si zitra zalozis SRO za 1000,-, hodis si nohy na stul a uz budes zit v blahobytu, tak prosim, udelej to a pak nam sdel sve pocity !

Boze, co vsechno za ygelytenty dokaze pouzivat klavesnici !

PS: nejsem podnikatel, ale vim, ze za uspechem je vzdy velka drina ! Nebo dobri znami, ale to nema kazdy !

0/0
4.7.2008 9:44

m.l.

Re: podnikatelé

No přece ti podnikatelé :-) A když nebudou stíhat tak si najdou zaměstnance :-)

0/0
4.7.2008 11:31

JirkaEsch

To je zase vypečený dáreček pro zájmové skupiny ODS.

A ohánět se zkušenostmi ze západní Evropy po Klausvoě transformaci? K smíchu.

Doposud bylo 200k zákl. kapitálu v kapitálové obchodní společnosti spolu s dalšími atributy (podvojné účto atd.) alespoň elementární zárukou kapitálové přiměřenosti a podnikatelské erudice vlastníka (kdo na toto neměl, zcela správně podnikal zpravidla jako FO s ručením celým svým majetkem).

A ta poznámka toho chlapce z AK o vyvedení je dobrá. ;-D Rv

Jak řekl Míl: tohle rozhodně nepředstavuje zásadní problém, ani bariéru v podnikání.

0/0
4.7.2008 9:10

cb

Re: To je zase vypečený dáreček pro zájmové skupiny ODS.

200k je kapitalova primerenost? To je ftip? Je to jen buzerace, kdyz musis bezet do banky zakladat zvlastni ucet a pro potvrzeni.

0/0
4.7.2008 9:30

JirkaEsch

Re: Re: To je zase vypečený dáreček pro zájmové skupiny ODS.

"elementární zárukou" - tj. nikoliv absolutní, bohužel. myslím, že těch 200k optimálně zapadalo do životního cyklu průměrného podnikatele a znovu opakuji slova Míla: toto není (a nebyl) závažný problém.

0/0
4.7.2008 9:38

Pat

Re: Re: Re: To je zase vypečený dáreček pro zájmové skupiny

Tech 200k nezapadlo vůbec nikam. Kdo má elementární znalosti o praxi tak ví, jaký byl obvyklý osud těch 200k... A proto mu je i jasné, že to není nic, než zbytečná buzerace. Základní kapitál v řádu stovek tisíc prostě u s.r.o. zárukou ničeho není.

0/0
4.7.2008 10:28

Martin

Re: Re: Re: To je zase vypečený dáreček pro zájmové skupiny ODS.

... elementární, erudice, optimálně, cyklus průměrného podnikatele, absolutní;-D Začni se chovat normálně - nač si hraješ? Takovým vyjadřováním svým nesmyslům váhu nedodáš a hloupost nezakryješ ;-D

0/0
4.7.2008 10:39Najdete na iDNES.cz