Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zahraniční obchod skončil v květnu s přebytkem 9,2 miliardy

Zahraniční obchod skončil v květnu s přebytkem 9,2 miliardy korun. Meziročně si polepšil o 3,9 miliardy. Na dobrý výsledek měl vliv hlavně růst vývozu strojů a dopravních prostředků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

chocholousek

nekdy priste

  Clovek zasne jak jde cely svet lehce do pr.... jen  to cesko vypada, ze se ho to netyka, neni to nejake malinko divne  ???

0/0
6.7.2008 1:11

DeadZed

Re: nekdy priste

Svět nejde do pr... Jen se růst trochu zpomalí, příští léta a budeme si zvykat na čímdál nákladnější suroviny...

0/0
6.7.2008 10:04

vymrzovac

normálka

za 91,8mld jsme dovezli komponenty pro výrobu,z čehož jsme vyvezli za 100mld hotových výrobků.Výsledný efekt 9,2mld přebytek v zahraničním obchodu. Ve skutečnosti jsme v česku zrealizovali pouze těch 9,2

0/0
5.7.2008 15:18

Konjunkturální průzkum - červen

pokračování

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v červnu ve srovnání s květnem téměř nezměnilo hodnocení současné ekonomické situace stejně jako hodnocení poptávky. Očekávání poptávky i ekonomické situace se pro příští tři měsíce mírně snížila, očekávání ekonomické situace se pro období příštích šesti měsíců nezměnila. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci snížilo o 1 bod a je o 6 bodů nižší než před rokem.

0/0
4.7.2008 15:02

SaTanda

pokles dovoz?

pokles dovoz diky posilujici korune?? Ja jsem myslel, ze je to prave naopak, ze kdyz koruna posili, ze se vyplati dovazet..jak to tedy je?

0/0
4.7.2008 13:14

kristus

Re: pokles dovoz?

Objem dovezených věcí stoupl, ale díky sílící koruně za ně platíme méně než dříve. Tedy v korunovém vyjádření klesl, i když třeba v eurech stoupl :)

0/0
4.7.2008 13:46

jvsa

Re: Re: pokles dovoz?

Opět se mýlíte vážený pane. Hlavní složkou importu nejsou ani adidasky, ani Váš nový notebook. Hlavní složkou importu jsou technologie, a to, že import stagnuje, zcela přesně ukazuje, že vyrábět v Čechách se přestává vyplácet, a těm kteří to již dělají, to tak tak stačí na přežití a nemohou dále investovat. Nevím jestli jste někdy někde pracoval, ale ve firmě to není jako ve statistice. Tam to není tak, že když koruna klesne pod 24 Kč a Vy najednou zjistíte, že pracujete jen proto, abyste výrobu udržel, tak zaklapnete zámek a jde se domů a na pracák. Ty firmy stále běží, problém je, že nevydělávají, dnes už spíš prodělávají a to nejsou věci, které se projeví za den. 

0/0
4.7.2008 14:08

Zahraniční obchod - květen 2008

Re: Re: Re: pokles dovoz?

Klesl především dovoz strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 1,5 mld. Kč) a strojního zařízení pro určitá odvětví průmyslu (o 1,4 mld. Kč). Zdroj Český statistický úřad. Není třeba další komentář.

0/0
4.7.2008 14:21

kristus

Re: Re: Re: pokles dovoz?

A) objem dovozu v eurech stoupl. Tedy i objem vámi zmíněných technologíí

B) vaše firma možná prodělává. Jiné vydělávají

0/0
4.7.2008 14:32

Konjunkturální průzkum - červen

Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

V průmyslu se v červnu oproti květnu nezměnilo hodnocení současné celkové ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se v červnu mírně snížilo stejně jako hodnocení zahraniční poptávky. Zásoby se podle mínění respondentů nepatrně zvýšily. Pro příští tři měsíce očekávají respondenti mírné zpomalení výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání celkové ekonomické situace jsou pro příští tři i šest měsíců stejná jako v květnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu meziměsíčně snížilo o 1,7 bodu a je o 8,4 bodu nižší než v červnu 2007

0/0
4.7.2008 14:59

Konjunkturální průzkum - červen

Re: Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červnu oproti minulému měsíci snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky se nezměnilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají mírné zpomalení tempa stavební činnosti při udržení příznivého vývoje zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 9 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou oproti květnu vyšší, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně zvýšilo o 1 bod na druhou nejvyšší hodnotu v jeho historii. Je o 6,5 bodu vyšší než před rokem.

0/0
4.7.2008 15:00

Konjunkturální průzkum - červen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

V odvětví obchodu se v červnu ve srovnání s květnem mírně snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se nezměnila, pro příštích šesti měsíců se mírně snížila. Zásoby se podle mínění respondentů v červnu zvýšily. Celkově se saldo indikátoru důvěry v červnu oproti květnu snížilo o 2 body a je o 5,4 bodu nižší než v červnu 2007.

0/0
4.7.2008 15:01

Konjunkturální průzkum - červen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

Ze šetření mezi spotřebiteli v červnu vyplynulo, že ve srovnání s květnem očekávají pro příštích dvanáct měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červnu oproti minulému měsíci snížil na jednu z nejnižších hodnot v jeho historii. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se mírně snížil. Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 3,5 bodu a v meziročním srovnání je o 6,2 bodu nižší.

0/0
4.7.2008 15:02

Zahraniční obchod

Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

A spočital jste si jak velký finanční benefit jsme ziskali při dovozu strojů z částek 1,5 mld. a 1,5 mld. Kč při posílení koruny k euru o 1,12 za měsíc květen. Maximálně 5 253 000,00 Kč;-D za ideálních podmínek. Osobně to vidím max. do 3 mil.Kč, což je směšné.

0/0
4.7.2008 20:44

Zed

Re: Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

Jo stejně tak jste směšnou částku ztratili na posílení při exportech...

0/0
5.7.2008 13:21

Zahraniční obchod

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

Tady se jedná o to, že se přestájí dovážet stroje a zařízení, protože se přestavá vyplácet vyrábět v CZ. Vlastní zkušenosti, od loňska máme část výroby v Bulharsku. Přestávjí se obnovovat výrobní kapacity a další se nepřidávají, kromě pár velkých firem. Zatím se vyrábí na zařízeních které jsou již v ČR , ty až se optřebují, tak jejich náhrada pujde do dalších zemí, protože se s pokračovaním výroby v ČR nepočítá. Říká se tomu race to the bottom, tedy maximální snižovaní nákladů. Už je Vám to jasné?

0/0
5.7.2008 14:08

Zahraniční obchod

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

Tady máte přiklad, kdyby Vám to ještě nebylo jasné.

Nokia se vykoupí ze svého „bochumského“ problému

Oznámení Nokie o zavření bochumské továrny vyvolalo v Německu značnou voli nevole. A to nejen mezi tamějšími pracovníky, kteří byli pro finskou společnost moc drazí, respektive zbytečně moc nákladní. Mimochodem právě teď si hledají novou práci. Nyní to ale vypadá, že Nokia se ze svého problému vykoupí, alespoň tak to lze vyčíst v nedávno vydané tiskové zprávě. Nebude to ale zase tak bolet, před deseti lety podpořila německá vláda a spolková země Severní Porýní-Vestfálsko Nokii dotacemi ve výši 41,3 milionů euro (zhruba miliarda českých korun) a dnes bude Finy smířlivé gesto stát „jen“ 20 milionů euro plus čistý výnos z prodeje výrobního komplexu. Němci přidají stejnou sumu a budou doufat, že se najde někdo, kdo opět rozjede výrobní linky.

0/0
5.7.2008 14:14

Zahraniční obchod

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokles dovoz?

Společná snaha bude směřovat k několika jasným cílům, především: nalézt investora pro opuštěnou továrnu, vytvoření podnikatelského centra v městě Bochum, vytvoření vazby mezi místní vysokou školou a podnikatelským sektorem se záměrem aplikace výsledků výzkumu v praxi. Jinak jak už asi víte, Nokia se stěhuje za nižšími výrobními náklady a novými investičními pobídkami do Rumunska, kde srazí výrobní náklady zhruba o 90 % a ještě zaměstná o dvanáct set lidí víc. Takže bude víc telefonů za méně peněz, větší zisky a méně problémů s některými přísnými německými zákony v oblasti ekologie a sociální politiky.

0/0
5.7.2008 14:15

SaTanda

pokles dovoz?

pokles dovoz diky posilujici korune?

 Ja jsem myslel, ze je to prave naopak, ze kdyz koruna posili, ze se vyplati dovazet..jak to tedy je?

0/0
4.7.2008 13:14

Zed

Re: pokles dovoz?

Je to možná způsobeno poklesem ceny dováženého zboží. Dovoz se totiž počítá v korunách a když dovážíš zboží za 1000 USD tak to dřív znamenalo 40 000 Kč a teď sotva 15 000 Kč.

0/0
5.7.2008 13:19

Analyst

Davam korune...

Davam korune 6 mesicu, maximalne rok a pak bude masivne korigovat.

0/0
4.7.2008 10:58

kristus

Re: Davam korune...

a tohle říkáte už 10let od doby kdy bylo euro za 38

0/0
4.7.2008 11:12

jvsa

Re: Re: Davam korune...

Vážený pane, nevím kde pracujete, resp. jaký je zdroj Vašeho příjmu. Je velmi jednoduché dělat z exportérů zloděje, kteří zde léta hrabali miliardy anebo naopak neschopné idioty, kteří z nějakých důvodů (zřejmě proto, že jsou podle Vás padlí na hlavu) místo 3 lidí zaměstnávají 4. Ale Faktem zůstává, že firma, která exportuje a to je při desetimiliónovém trhu dnes již takřka nutná podmínka, musela za poslední rok snížit své náklady o 27%. To prostě nemůže dopadnout dobře. S takovým tempem snižování nákladů se může vyrovnat firma s opravdu zlodějskými maržemi, tedy monopolní anebo firma, která využívá jiných výhod oproti své konkurenci (dáňové prázdniny, dotace atp.). Export a jeho tzv. skvělé výsledky jsou bohužel dány právě výsledky těchto subjektů. Jinak řečeno - posilování měny je samozřejmě logické a v pořádku, problém je ovšem v tempu.

0/0
4.7.2008 14:01

kristus

Re: Re: Re: Davam korune...

Některým exportérům sílící koruna vyhovuje. Např těm, kteří nakupují vstupy v eurech, nebo těm, kteří zisky reinvestují v ČR....atd...

0/0
4.7.2008 14:36

ja

a to si furt exporteri stezujou na silnou korunu

houbeles, dari se jim dobre, jen chteji hrabat miliardy misto milionu :-P

0/0
4.7.2008 10:14

freebee

Re: a to si furt exporteri stezujou na silnou korunu

silná koruna opravdu je...ono jestli dobře čteš, tak většina velkých firem už obchoduje v eurech--ztrácí peníze jenom na výplatách v českých korunách:))což třeba u škodovky činí přes miliardu:)) viz. včerejší článek:D

Ty vole...to nejak žeru;-D;-D;-D

0/0
4.7.2008 10:18

Export

Re: a to si furt exporteri stezujou na silnou korunu

No ono to zas takova sranda neni.

Vse co vyprodukujeme jde na export, platby a plany v Eurech a platy lidi v korunach.

Pricemz naklady na mzdy delaji asi 40%.

A pak se zakaznici divi, proc porad zdrazujeme :-(.

0/0
4.7.2008 10:56

xcruz

Re: Re: a to si furt exporteri stezujou na silnou korunu

Ale komodity jako např. ropa se zase nakupuje v dolarech. A tím pádem, podle mě silná koruna ekonomice zase něčím pomáhá. A při dnešní ceně ropy a kdyby jeden dolar stál 30kč, tak jeden litr benzínu by stál minimálně 50kč. Všechno má svoje pro i proti.

0/0
4.7.2008 12:00Najdete na iDNES.cz