Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Advokáti: Zdražení stavby kvůli inflaci musí být ve smlouvě

Lidé, kteří si kupují nové bydlení, často podepisují jednostranné, nekorektní smlouvy, které obsahují i neplatné části. Vyplývá to z analýzy, kterou nechala zpracovat advokátní kancelář Ambruz & Dark. K jakým prohřeškům nejčastěji dochází a jak se jich vyvarovat, radí autoři analýzy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

cufir-mufir

ty jo,

co je tohleto za klauni, ti dva sasci !

Realita je proste takova, ze kdyz nesouhlasis s podminkama developera, tak bez proste od valu, je tady spousta dalsich, co radi podepisou bez kecu !!!

Reseni je si koupit uz hotovy byt a ne slib do budoucna ! prachy z firmy uz nikdy nevyrazite a byt do kolaudace je v majetku firmy, takze asi tak Rv

0/0
11.7.2008 13:49

Klient

Názor

Abych ušetřil a mohl si vybrat, zaplatil jsem za nový byt developerovi v době, kdy se v rámci projektu se byty začly prodávat. V té době nebylo ještě ani stavební povolení, pouze územní! Je to hrozné riziko. Myslím, že pro obě strany by bylo výhodnější, peníze za byt po zaplacení blokovat s tím, že budou uvolněny develeperovi až po předání bytu. V případě, že developer nesplní podmínky smlouvy, peníze by se odblokovaly ve prospěch klienta. Ať si developer kryje náklady na stavbu sám s tím, že po předání bytu se mu peníze vrátí. Myslím, že to by bylo spravedlivé. Velké firmy na to mají a třeba jim zbyde i na cesty na severní pól.;-)

0/0
11.7.2008 13:05

XXL

Dobré rady, problém je myslím jinde

Proč musí být ti "developři"? (Výhodně?) skoupí pozemky poblíž města, obcí, kde je výhodné stavět. Nejlépe jako zemědělskou půdu, kamarádi v zastupitelstvu zařídí převod na stavební parcely. Pak se nechá i postavit - lidi ovšem platí předem. Přínos těchto firem je nulový, jen parazitují. Mají korupční zisk, ale negenerují žádnou hodnotu navíc.

Běžné by bylo si koupit parcelu a postavit si. Zjednat si firmu na klíč, nebo zčásti, nebo si shánět řemeslníky. A sledovat, jak se staví, co tam dávají. Developera to nezajímá, jemu do bytu nepoteče. Poteče mu pouze na konto.

Developer by měl smysl jako někdo, kdo to zafinancuje a postaví levněji - ve velkém. Ve skutečnosti to od něj vyjde daleko dráž. Leckdy i ta parcela musí být přes něj, ale spíš si člověk musí nechat postavit od toto zprostředkovatele.

Nevýhodné smlouvy - to je pak podružné. Nevýhodný je celý systém. Prostě ovládá to mafie - jedni zařídí převod pozemků na stavební, další pak s tím kšeftují. Koupit si pozemek od obce, nejde.

0/0
11.7.2008 12:53

XXL

Re: Dobré rady, problém je myslím jinde

Tihle a firmy obchodující s realitami neskutečně parazitují na korupčním prostředí v téhle oblasti. Kupodivu neodírají lidé s průměrnými příjmy, ti na jejich ceny ani náhodou nedosáhnout. Odírají lidi s hodně nadstandardními příjmy, kteří navzdory vysokému platu a kariéře pak splácí hypotéku a musí obracet každou korunu dvakrát. Mimoto na jejich postech se očekává bezvadné oblékání, auto nesmí být taky nějaká šunka z bazaru atd. Lidem, kterým většina by záviděla jejich příjmy, ti jsou tady nejvíc biti. Kdo jsou majetkově jinde, tak ti mají zase jiné možnosti a standardy. Takže tu je bita taková střední či vyšší střední třída. Ne spodina (fakticky většina populace) ani horních 10 tisíc.

0/0
11.7.2008 12:57

ejob

loupežnící z realitek

nejlepší jsou takoví co si nechávají  celou kupní cenu pro sebe i několik měsíců, treba sympatická beruška a unipos boh. Mají hezká auta a reklamy na každém koši od smetí a takových je mnohem více jen nejsou RK ale dělají si sami pro sebe ty svoje rádo by kejkle a nemumí ani pořádně počítat ale za to skvěle lhát a omrdávat lidi za  "poskytnutý právní servis a náročný prodej" , hnůůůj:-©

0/0
11.7.2008 12:30

Kamil

To sou držky

;-D

0/0
11.7.2008 12:26

Caretaker

Re: To sou držky

Z tvýho xichtu by praskla čočka, takže jsou na tom ještě dobře.

0/0
11.7.2008 17:58

viktor

Takyrealitky...

V realitních kancelářích bez právní subjektivity, žádná a.s. nebo s.r.o., pracují nefundovaní lidé, s praktikami, rovnajícími se tureckému trhu. Jak vůbec tito, samisobě si říkající "realitní makléři" mohli dostat živnostenský list? Jak vůbec mohou "vyvěsit" na internet nemovitost k prodeji, která není zapsána v lLV , když údaje o č. stavby a e.č. např. rekr. objektu jsou povinné náležitosti k sepsání kupní smlouvy? Jak vůbec mohou mít tu drzost, požadovat sepsání Smlouvy o rezervačním poplatku, která ani v zákoně není definovaná, tam je "Rezervační smlouvy" a smlouvu mít tak předsestylizovanou, že by potencionálními zájemci-kupci tento rezervační poplatek byl de facto vzat!!!, protože ve smlouvě chybí pravidlo pro vrácení tohoto složeného rezervačního poplatku. Jde naprosto jasně o bezdůvodné obohacení daného pracovníka, poskytující realitní služby. :-(

0/0
11.7.2008 11:39

Slíva aka švestka

Promo?

Tak se mi zdá, že pánové z Ambruz & Dark se jen chtějí předvést a pravděpodobně závidí, že nikomu z jedenácti velkých  stavitelů v tuzemsku smlouvy nedělali. Jo, holt trh je trvdý, tak proč se nezviditelnit. Jo a ktěm nevýhodným smlouvám. S tím obyčejný kupující moc nenadělá. Buď kup nebo nech bejt, však o přijde někdo kdo nebude mít tolik řečí :-P 

0/0
11.7.2008 11:38

neofit

A co takhle pojisteni pravni ochrany

napr. D.A.S.

http://www.das.cz/cs/site/produkty/pojisteni_soukrome_osoby.htm

Nemam s nimi zadne zkusenosti, ale uvazuji o tom.

0/0
11.7.2008 11:36

xcv

Re: A co takhle pojisteni pravni ochrany

DAS dle podminek nepujde pri nikomu, kdo s ni ma smlouvu. Tj. uplne staci, aby druha strana taky uzavrela pojisteni :-)

0/0
11.7.2008 12:13

xcv

Re: Re: A co takhle pojisteni pravni ochrany

...a pojisteni je razem k nicemu - pokud by to nekomu nedoslo...

0/0
11.7.2008 12:14

neofit

Re: Re: Re: A co takhle pojisteni pravni ochrany

Je to ciste Vase domenka nebo se zaklada na Vasi zkusenosti ci pravnimu vzdelani?

0/0
11.7.2008 13:41

neofit

Re: Re: Re: A co takhle pojisteni pravni ochrany

Volal jsem do D.A.S a tam mi sdelili, ze v techto pripadech, ma kazdy sveho pravnika a rozhoduje pravo. Samozrejme taky jde o zkusenost daneho pravnika.

0/0
11.7.2008 13:48

Stojan Jakotyč

Ozvěny minulosti

Víte, já jsem stavěl rodinný dům. Začal jsem v roce 1997, dnes je to 9 let, co bydlíme. Stavební firma se chovala systémem natažené ruky a slovy - dej půl milionu. A já - ano, tady ty peníze jsou, ale až za ně odvedete práci včetně materiálu. Nedal jsem. Od toho jsou to stavební firmy, v případě článku developeři, aby měli tolik peněz, aby to ufinancovali sami a pak vybrali peníze. Pokud na to peníze nemají, nechť jdou na úřad práce. To se nedá nic dělat. K těm ozvěnám minulosti. Vtip je v tom, že před rokem 1948 bylo naprosto normální, že když se dva lidé brali, měli sepsáno, kdo co do manželství přinesl a všechno bylo na papíře. To dnes se tyto smlouvy bagatelizují, včetně těch s developery a různými jinými lidmi či společnostmi. Když by dnes chtěl normální mladý člověk podepsat s nastávající(m) předmanželskou smlouvu, hned si o nich starší generace myslí, že to s jejich potomkem nemyslí vážně a je tisíc řečí. Zkrátka-co není psáno, není dáno.

0/0
11.7.2008 11:35

Stojan Jakotyč

Re: Ozvěny minulosti

Pokračuji: Obzvlášť v době, kdy Vás podvede kde kdo a ještě se vám do očí vysměje a není rychlé obrany, protože naše soudnictví stojí za starou belu. Vtip ale vidím v tom, že každá sranda něco stojí, zpracování posudku smlouvy právníkem taky není zadarmo, uložení peněz jakbysmet a ze svého okolí vím, že většina lidí jsou takoví tu.pci, že přestože stavějí nebo kupují nemovitost za několik miliónů, pět tisíc za právní služby je jim moc. A tak mi nezbývá, než souhlasit s jedním z mých předřečníků, že než vysolit někomu několik melounů a nemít to stoprocentně ošetřeno, tak to radši neudělám.

0/0
11.7.2008 11:39

prxlan

taky podepisuju nevýhodný smlouvy

Taky jsem podepsal nějaký nevýhodný smlouvy. Hlavně se stavebníma firmama. Cukal jsem se, cukal ... a oni, že nic nezmění a že mám jít teda jinam. Tak jsem šel jinam a tam to bylo stejný. Fakt. Tak jsem se zase vrátil a podepsal, protože jinak bych musel po večerech zedničit, oknařit atd. sám. To by to dopadlo. No, zatím jsem měl kliku. I když spousta věcí byla jinak na papíře a jinak ve skutečnosti, nikdo mě nějak zvlášť moc nepodfouknul. Až na nějaký drobnosti.

0/0
11.7.2008 11:30

Inverted Cat

No to je toho...

A kdo by to asi tak měl řešit? Když jsou lidi blbí a podepíšou to... tak co - pokud se jim to nelíbí tak ať si zajdou za právníkem, který řekne - tohle je riskantní a oni pudou jinam. Nebo na to přijdou sami. Jsme snad v nějakém blbákově kde by se měly smlouvy upravovat zákonama nebo čím? Má se snad kvůli tomu ještě rozšířit "ochrana spotřebitele" na to, že nesmí platit dříve než bude vše hotovo? (To by jen zvedlo cenu o cenu úvěru, který by si museli developeři brát - teď to částečně financují z peněz co dostali předem...).

0/0
11.7.2008 11:21

ja

Opakujete stejne vety.

koukam, ze zprehazite par odstavcu, vety menit nemusite, a je novy clanek.

0/0
11.7.2008 9:25

neon

lidé přestávají mít ekon. důvod jít do nevýhodných smluv

Tak už je jasné, odkud vítr vane. Po dlouhých letech nevýchodných smluv, nám budou právníci vysvětlovat, jak ty smlouvy jsou nevýhodné... Kde byli, když byl trh přehřátý?

0/0
11.7.2008 8:18

qqq

Re: lidé přestávají mít ekon. důvod jít do nevýhodných smluv

tihle dva vypadají, že ještě na PF :-)

0/0
11.7.2008 12:41

Jelen

Změna smlouvy

To že má člověk nevýhodnou smlouvu a že jsou v ní chyby si může snadno zjistit nějakým právním rozborem. Ale k čemu to je, když vás developer nenechá smlouvu stejně změnit. Díky přetlaku poptávky nad nabídkou vám klidně řeknou, že pokud nechcete smlouvu podepsat tak jak je, tak nemusíte. Za dveřma čeká dalších deset zájemců, kteří podepíšou. Takže co vám zbývá, než věřit, že budete mít za své peníze opravdu byt a ne oči k pláči.

0/0
10.7.2008 18:50

sunka

Re: Změna smlouvy

Doba kdy prodejce diktoval podminky skoncila, dnes jsou developeri radi kdyz sve predrazene byty prodaji. A bude pro ne hur, poptavka bude nekolik let stagnovat

0/0
10.7.2008 20:48

Tomas

Re: Změna smlouvy

Nejlepší je, když tvrdí, kolik zájemců na ten byt čeká když hned dneska nesložíte rezervační poplatek a pak vidíte, že ten samý byt prodávají další 3-4 měsíce....

0/0
10.7.2008 21:04

Troglodyt

Re: Změna smlouvy

Lepsi prijit o zajimavou nabidku nez o nervy, cas a penize. Pozor zvlast na mensi developery! JEn muj nazor, z vlastni zkusenosti :-(

0/0
10.7.2008 22:47

Rampa mek Kvák

skrblík

Sem to podepsal s Real/Plus, ale ten vystupuje samozřejmě jen jako zprostředkovatel, investorem a smluvní stranou byl Agstav a i když ta smlouva o smlouvě budoucí nebyla nic moc, tak se platilo podle postupu výstavby, kdy bylo jasně konkretizováno, kdy může být fakturována další splátka - v té záplavě jednostranných smluv jsem po zvážení dospěl k tomu, že to risknu, neb že by se akciovka Agstav rozhodla sama sebe odrovnat nějakou zpronevěrou plateb od klientů na výstavbu bytového domu, byla malá pravděpodobnost - dnes jsem vlastníkem bytu zapsaného v katastru, který levou zadní prodám minimálně o půl milionu dráž a ještě mi urvou ruce - a nemám ho na hypotéku :-P

0/0
10.7.2008 18:27

neon

Re: skrblík

Ano risk je zisk. Když jsme kdysi četl podmínky smlouvy, nepodepsal jsem. Při rovnal bych to k situaci, kdy mám jako zákazník projít domem hrůzy, při pochůzce občas položit na oltář část svého majetku a pokud strastiplnou cestu bludištěm při zhasnutých světlech absolvuji, dostanu kýžený statek. Děkuji nechci.

0/0
11.7.2008 8:23

král já první

Tak to jste objevili nový světadíl...

To by blbého nenapadlo ani za sto let, že miliony se nedávají z ruky jen tak na dobré slovo...

0/0
10.7.2008 17:45

Funtom

Pomocná ruka

Proč iDNES nepřinese nějakou vzorovou smlouvu. Právní povědomí české populace je mizerné. Tleskači modroptáka toho hbytě využívají. Dokud se toto nezmění, nepomůže jedna on-line diskuse. Doporučuji založit rubriku na toto téma a přinášet vzorové smlouvy, vč. jejich analýzy v řeči laika. Spousta čtenářů by to uvítala.

0/0
10.7.2008 16:34

chenile

Re: Pomocná ruka

R^R^

0/0
10.7.2008 17:12

král já první

Re: Pomocná ruka

Jako laik se zkušenostmi vidím dva klíče k úspěchu:

1) Peníze předat jedině formou notářské úschovy (nebo v případě čerpání úvěru podmíněnou výplatou z účtu, pokud na to protistrana kývne). Podmínka výplaty každopádně musí být úspěšně provedený (ne pouze navržený) vklad vlastnického práva na KN.

2) Smlouvu uzavřít podle příslušného paragrafu občanského zákoníku, nic dalšího tam nemíchat a upřesňovat jen to nejnutnější, co v obč.z. není. V solidně napsané smlouvě (kupní nebo o dílo) nemusí být ani jedna složitá věta. Jinak není od věci návrh prostě roztrhat a přinést na jednání vlastní. Největší průšvih je brát návrh smlouvy od dodavatele jako formulář, kam se jen dopíše na první list jméno a na poslední podpis.

0/0
10.7.2008 18:02

Rampa mek Kvák

Re: Pomocná ruka

Nad balíkem konkrétních smluv ( rezervační smlouva + smlouva o smlouvě budoucí + na konci kupní smlouva), které mám u sebe, na kterých jsem se vyučil a podrobně studoval zleva doprava, než jsem jakoukoli z nich podepsal a která kopíruje platby dle postupu výstavby (uzavřena s investorem Agstav a.s.), bys vyslintal :-P - myslím, že mezi slepými jsou tyto smlouvy jednookým králem nehledě na to, že se mi asi jako jednomu z mála podařilo tam prosadit zcela vlastní změnovou klauzuli ohledně zpoždění termínu předání a sazby DPH ( pojistka při hrozbě přechodu z 5% na 9% DPH mezi roky 2007 a 2008 ) - dosud naprosto seriózní jednání jak investora Agstav, tak jeho prodejce bytů RealPlus 8-o

0/0
10.7.2008 18:35

Tomas

Re: Pomocná ruka

Bohužel, většina populace je naivní a skočí na všechno, co jim kdo navykládá. Jedna známá např. zaplatila na provizi realitce za obyčejný předražený panelákový byt cca 80 000 tisíc a ještě byla spokojená, vždyť "oni byli tak hodní a tak nám poradili, usmívali se na nás".... Co na to říct.... ono aby nebyli "hodní", když poskytnout služby v ceně pár tisícovek a narýžujou na tom desítky tisíc za nic, že... 

0/0
10.7.2008 21:08Najdete na iDNES.cz