Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

V Česku ubývá orné půdy, ustupuje stavbám i lesům

Každým rokem zmizí v Česku několik tisíc hektarů orné půdy. Na někdejších polích vyrůstají satelitní městečka, obchodní centra či nové továrny. Zemědělce to začíná znepokojovat. Tvrdí, že za pár let bude každý metr zemědělské půdy chybět.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

?

Ubylo-neubylo/aneb o chytré horákyni/

Nějak jsem si nevšiml,že by ubyl byť jen jediný metr pozemku mé drahé vlasti.Jde jen o to umět a chtít s půdou hospodařit!!!

0/0
11.8.2008 21:34

Jirka1938

Zbytecna ztrata orne pudy

je zpusobena stavbou rodinnych domku, sidlist a obchodnich stredisek na polnich prostorach. V mnoha pripadech by se dalo stavet na neurodne, kamenite, kopcovite pude, ale to by samozrejme stalo vice penez. Existuje zakon, ktery by chranil ornou pudu a zakazoval jeji zneuziti? Vyjmuti z orne pudy k ucelu jinemu (stavba silnice) by melo byt povoleno jen vyjimecne, po dukladnem prostudovani vsech moznosti.

0/0
11.8.2008 19:10

hoblík

Re: Zbytecna ztrata orne pudy

TO jste drahý pane na hlubokém omylu! Většina orné půdy se neztrácí vlivem stavebníků,ale vlivem mamutích a ,leckkde ladem ležících průmyslových zón a dotační politiky státu,kdy je pro zemědělce mnohem pohodlnější ornou půdu převést na trvalý travní porost, tyto jednou do roka posekat a brát v poklidu pěkné dotace ,než vyjet na pole s traktorem a pak čekat na nejistou přízeň počasí.A k vašemu názoru na stavební parcelu.Nevím kde bydlíte,ale vsadím se že to není v kopcovitém,balvanitém a nepřístupném terénu.Zamyslete se co bylo před časem pod vaším příbytkem.Kdyby se naši předkové musely řídit tím,čím dnes prochází bydleníchtivec,tak dnes svět žije v roklích nabo na skalních útesech.Ani nikoho takového ,kromě sebe,neznám.Zato znám sposta lidí kteří by rádi bydlely v příjemném,snadno přístupném místě s úrodnou zahrádkou.Bohužel mám smůlu,protože taková místa nenajdete v centrech měst či obcí,a a pokuď byť jen zběžně znáte stavební zákon,jistě víte,že jsou téměř NEZASTAVITELNÁ

0/0
11.8.2008 21:26

?

Re: Zbytecna ztrata orne pudy

Já b ych navrhoval do orné půdy zahrnout i veškerou podlahovou výměru statních institucí/a parlament bych počítal 2x/.Tam je úrodné půdy dost,vždyť tak vyklíčí i blbost.

0/0
12.8.2008 15:35

Vilém Hynek Jarmila

zvláštní - a potravin je pořád nadbytek

Ochrana zemědělský půdy a dotace zemědělcům jsou strašný zvěrstvo. Zemědělci tomu říkají "kulturní krajina", což je největší lež, která se ještě tváří být odbornou.

Za pár let až se klima ještě více oteplí si budeme rvát vlasy, že jsme víc nezalesňovali. Protože les zadržuje vodu a ta pomáhá vyrovnávat extrémy počasí.

Proč je v poušti v noci pod nulou a ve dne +60 °C ?

Jenže zemědělský lobby jde o dotace a vůbec o prachy. I kdybychom všechny zemědělce poslali na pracák (část může klíďo dělat v lese), zrušili dotace, zalesnili a potraviny si nechávali dělat ve třetím světě, stejně bychom ušetřili.

0/0
11.8.2008 17:23

??

Re: zvláštní - a potravin je pořád nadbytek

všechny půdu do jednoho pytle,za jedny prachy a bez ochrany/ regulace nikdy k ničemu dobrému nevedou-jen k pěkným prachům pro RAZÍTKA a LOBISTY/!!

0/0
11.8.2008 23:00

Novák Karel

Kašlou na budoucnost.

Na úvod řeknu,že mě už z toho zuby bolet nebudou.Ani komunisti neopovolili na orné půdě stavět.Navíc stavby přízemní,rozlehlé/hangáry cizích firem/,které stojí pár korun.Po vytěžení prac.síly/pokud to bude výhodné/odejdou směrem na východ a nám zůstanou jen prázdné budovy k ničemu.To není strašení,ale fakta.Kapitalismus je jen o okamžitém zisku,ne myšlenka na budoucnost.Po nás potopa,ale co naše děti vnuci,ti nebudou chtít jíst a slušně žít.Orná půda se prodá za 1,-Kč a následně/jde zjistit kdo/prodá obratem po zajištění převodu na půdu stavební s mnohamilionovým ziskem.Už pan Baťa stavěl budovy  několikapatrové a postavil také u nás první mrakodrap.U nás lidi začnou podnikat a myslí si,že budou milionáři do roka.I na západě soukromé/rodinné/firmy bohatli dlouhá léta .[>-]

0/0
11.8.2008 15:45

pašík

Re: Kašlou na budoucnost.

JO komouši,ti keceli do všeho a nepovolili nic.Bohužel,kus komouše zůstal v každém z nás.A hlavně v těch co jsou zase u koryta.

0/0
11.8.2008 15:51

Novák Karel

Re: Re: Kašlou na budoucnost.

Zato v dnešní době do toho nekecá nikdo?EU se sere do všeho.Co se může pěstovat.Jak se můžou výrobky nazývat atd.A dnešní vláda.Ta místo aby mlčela a chrochtala,vymýšlí zákony,které vedou do pekel.Jak za RVHP.Rozdíl nulový.

0/0
11.8.2008 17:46

pašík

Re: Re: Re: Kašlou na budoucnost.

No právě,že dneska ti do života kecá uplně každej a rozhodnutí a záměr  vlastníka čehokoliv je až na posledním místě.Viz obecní vyhlášky,stavební zákon,územní plánování,zákon o půdě,regulované nájemné,živnostenský zákon--jen samá nařízení a omezení!!! NESMÍŠ,NESMÍŠ,NESMÍŠ-MUSÍŠ!!!. A protože co není zakázáno,je povoleno.Tak pro jistotu ZAKÁŽEME VŠECHNO. ;-€ práci čest RUDÍ PTÁCI

0/0
11.8.2008 18:02

hangár

Re: Kašlou na budoucnost.

Budovy nezůstanou prázdný dlouho,ale hlavně - parcelu si nikdo nikam neodveze!!

0/0
11.8.2008 15:56

Novák Karel

Re: Re: Kašlou na budoucnost.

Co tam budeš dělat,když nebude co.Ta spotřeba nemůže jít do nekonečna.Sílí státy jako ja Čína,Indie,Brazílie.Bude se zvyšovat a už se zvyšuje poptávka po potravinách.Mohly jsme vyrábět něco užitečného.Takovým tempem světové spotřeby ty suroviny budou mizet.No a otázka je,co potom.Přijde válka ekonomická,boj o suroviny.Atd.

0/0
11.8.2008 17:51

vymrzovac

zemědělci zase kecaj......

....podívejte se,kolik půdy leží ladem,protože se na ní nevyplatí hospodařit

0/0
11.8.2008 15:32

Radek

Re: zemědělci zase kecaj......

;-D;-D tys asi dlouho nebyl na venkově co? Tyhle časy jsou dávno pryč ...

0/0
11.8.2008 16:58

úžas

Re: Re: zemědělci zase kecaj......

NO,takže se asi vyplatí.A bodejť by ne,když maj jezeďáci půdu za hubičku,když těžej z toho,že spousta lidí nemůže se svým majetkem naložit podle svých představ a tak jim nezbyde nic jinýho ,než za směšnou cenu pronajmout či prodat ,aby ce nemuseli bát šikany a buzerace,kterou na něj nachystali naši zákonodárci.

0/0
11.8.2008 17:47

Smějící se bestie

Lidí nepřibývá

ale místa tu začíná být kritický nedostatek. Kde je problém? V nenažranosti lidstva jako druhu?

0/0
11.8.2008 10:18

res

aby ne kdyz rozdilcen nahrava spekulantum

1 ha (10000m2) orne stoji   40-100 tis. kc  podle bonity pudy, ale 2000m2 parcely stoji milion kc i vice.

Tahle prasarna by se taky mela zmenit driv, dokud maji lidi co do huby. 

0/0
11.8.2008 7:57

erik

Re: aby ne kdyz rozdilcen nahrava spekulantum

kde mají tu ornou za 40 tis/ha? měl bych zájem

0/0
11.8.2008 11:38

turek

Re: aby ne kdyz rozdilcen nahrava spekulantum

Já v tom fakt žádnou prasárnu nevidím.Vžiť je to jen věc prodávajícího a kupujícího.Nikdo nikoho k ničemu nenutí. Jo prasárna- to je ČEZ,PLYN,VODA,´PARKOVACÍ ZÓNY,POVINÉ TELEVIZNÍ a ROZHLASOVÉ POPLATKY,REKREAČNÍ POPLATKY,POPLATKY Z VÝHERNÍCH AUTOMATU,POPLATKY ZE VSTUPNÉHO,RUZNÉ VÝŠE DANÍ Z NEMOVITOSTÍ PODLE NENAŽRANOSTI POLITIKU  V OBCÍCH,POPLATKY U LÉKAŘE ....atd. kde není svoboda volby..TO je PŘÍŽIVA A VYKOŘISŤOVÁNÍ !!!

0/0
11.8.2008 15:30

pašík

Re: aby ne kdyz rozdilcen nahrava spekulantum

Jednoduchej recept-ZRUŠIT rozdělení půdy podle druhů a zrušit stavební zákon pro jednoduché stavby pro bydlení.A ceny se velice brzy upravěj samy,když spekulanti s pozemky přijdou o vítr z plachet ,z důvodu nedostatku stavebních parcel.Půdy JE a BUDE dost,jen se o ní umět postarat.

0/0
11.8.2008 15:41

ciankal

jenom klid

od toho tu mame geneticky vyslechtene a tudiz vynosnejsi odrudy

0/0
10.8.2008 23:54

Jirka

Expert z ČSSD Matějek

Je velice zajímavé, že zábory půdy na řadu naprosto nesmyslných hypermarketů má na svědomí vláda ČSSD a tehdy se měl expert Matějek vyjadřovat a uplatňovat svůj vliv.Nedostatek půdy se projeví v době až dojde k dalšímu ochlazení a snížení slunečního svitu,  K tomu jistě dojde i když zelený Bursík bude provádět jakékoliv tanečky. Podle mého názoru, by se mělo nadbytečné půdy využít k pěstování biopaliv, jako například Miscanthus giganteus, který dokáže vyprodukovat 15-20 tun kvalitního suchého paliva. Setrvává na stanovišti cca 20 let bez nároků na orbu a hnojení. Hlavně je snadno odstranitelný v případě potřeby uvolnění pozemku.

0/0
10.8.2008 22:29

0^n

Re: Expert z ČSSD Matějek

A jak to víš, že dojde k ochlazení a snížení slunečního svitu? Na základě čeho se tak stane?

0/0
10.8.2008 22:45

Jouda

čím méně bude půdy, tím větší budou dotace.

Jako při pěstování vína....

0/0
10.8.2008 22:16

roba21

No a?

Nějak mi není jasné čemu to jako má vadit? Pokud skutečně nastane nedostatek zemědělské půdy půjdou ceny nahoru a úbytek se zpomalí či zastaví. Satelity a hypermarkety se také nedají stavět do nekonečna, takže jejich spotřeba půdy bude zákonitě klesat. Co se týče nahrazování zemědělství továrnami, tak bych neřekl že to je špatné. Továrny narozdíl od zemědělců nemusíme platit.

0/0
10.8.2008 22:16

?

Re: No a?

třeba flextronix  je toho příkladem,, že ? Nebo jedna továrna v hranicích na moravě, tak mocně podporovaná politiky........................

0/0
11.8.2008 6:49

mstuch

Hlavně orná půda ustupuje především

zlodějům a různým spekulantům,díky kterým jsou ceny jakýchkoli pozemků v ČR nesmyslně předražené.

0/0
10.8.2008 21:48

Ach jo (bls1)

Ten náš pošahaný kapitalismus

Zemědělci si stěžují, proč? Když bude málo orné půdy, bude nedostatek zemědělských produktů, poroste jejich cena a oni budou mít z hektaru větší tržby. Kdo to na to doplatí, budou obyčejní občané, jenže ti si přece dnes nemají co stěžovat.

0/0
10.8.2008 20:52

Dežo Lakatoš

Dotace

Není divu, když na výsadby lesů na zemědělské půdě dostanete dotace. Kdo by nesázel smrčky, když pšenice se nevyplácela. Leč všechno se mění a biopaliva pohnou vývoj opačným směrem.

0/0
10.8.2008 20:44

Rex

to je potvora půda

Ustupuje a ustupuje, ikdyž nožičky nemá.

A nebo že by to bylo jinak, než říká nadpis? Leda by někdo ornou půdu za peníze měnil na beton.

0/0
10.8.2008 18:25

belgian chocolate

Bursík vám dá obilí!

řepku budete pěstovat, a naučíte se ji i jíst a oblékat se do ní!

0/0
10.8.2008 15:36

kraxna

Metr zemědělské půdy nakoupený za 5 Kč,

zázrakem proměněný na metr stavební parcely za 350-800-1200(podle lokality) Kč.Z takového rozdílu se dostane na všechny,kteří v té špíně jeli....

0/0
10.8.2008 15:26

Brutus

S rozšiřováním lesů to nebude tak horké.

Například Javorník někdo načerno plundruje a nikdo v tom nic nedělá. Jen místní obyvatelé mají potíže se pravidelně večerem vyhýbat plně naloženým nákladním vozům, směřujícím patrně do Rakouska. Co se přes den nachystá, to se v noci v rychlosti odveze. Ale to je praxe po celé republice.

Za půl roku jen bude opět ve zprávách - "někdo vykácel velké plochy a Policie marně pátrá po pachateli".;-€;-O(Y)

0/0
10.8.2008 15:17

dzelot

Kocourkovští hospodařili líp

V tureckém hospodářství které vede tato modrá zlodějská sebranka se není čemu divit.Za chvíli se budou muset všechny potraviny dovážet a nebo budeme žrát tvávu z příkopů. To vskutku i v Kocourkově hospodařili líp ale co můžeme čekat od blbců-zase jen blbiny.Rv

0/0
10.8.2008 15:04

salam_humusajn

RE: Kocourkovští hospodařili líp

Hmm, a řekneš nám, odkdy má územní plány pod palcem vláda? 8-o  Pokud vím, tak o tom rozhodují zastupitelstva a tam vládnou v různých obcích různé strany - a přitom podle článku se jedná o globální problém. Navíc na 100% tenhle trend trvá už delsí dobu, pouze teď na to někdo upozornil. No ale s takovými jako jsi ty, co jenom využívají každou záminku k nesmyslným urážkám a neumějí si zařadit věci do kontextu a často se pak podle toho i rozhodují, není divu, že je to tady Kocourkov.

PS: Nebráním tu nijak ODS, reformy i fůru dalších věcí podle mě podělali, ale když kritizovat tak aspoň věcně...

0/0
10.8.2008 16:46

wickonon

brzo

Když si vezmu kolik polí je stále neobdělávaných tak to zas tak strašný s tím úbytkem nebude R^

0/0
10.8.2008 14:26

Karel

Re: brzo

Kde mas prosimte neobdelavanou pudu?

0/0
10.8.2008 14:44

Pan Johanes

Re: brzo

Budeš žrát sóju bez sádla od amerikance Mek Donalda.!

0/0
10.8.2008 17:32

Obyvatel

Zastaveno blbostmi

Nejsmutnejsi je, ze je to v mnoha pripadech zastavene naprostymi blbostmi jako dalsi zbytecne hypermarkety (s dvojnasobnymi cenami oproti zapadnim zemim). Za par let uz z toho mohou byt jen opustene budovy, ktere postupne zchatraji, pak se opet zbouraji a nakonec z toho bude opet zemedelska puda.

0/0
10.8.2008 13:55

Vl.

Re: Zastaveno blbostmi

To těžko, na takovém místě pole už nikdy neuděláte. Představte si, že odstraníte stavbu i s těmi základy (když to někdo zaplatí - a to těžko) tak co Vám zbude. Neúrodné, mrtvé podloží. Takže aby tam bylo pole, je třeba tu úrodnou půdu zase odněkud vzít - a taková půda-ne hlína bude mít cenu zlata, pokud ji vůbec někdo prodá.

0/0
10.8.2008 16:34

asdfg

Re: Re: Zastaveno blbostmi

No, zas takový velký "problém" to není. Stačí několik let po sobě nesklízet, jen sít plodiny na zelené hnojení. Dvakrát, třikrát do roka nasadit hořčici nebo já nevím světlici barvířskou, svazenku, nějaké podřadné obilí, pohanku.... a jak to odkvete a začne nasazovat na semena, tak to zaorat a znova nasadit.  Náklady odhadem 10 - 30 tisíc na hektar ročně a výnos žádný.

0/0
10.8.2008 17:07

Ach jo (bls1)

Re: Re: Re: Zastaveno blbostmi

To se pletete, to mluvíte o zúrodnění málo úrodné půdy. Pokud se ale dostane na povrch hlína ze spodních vrstev, tak to tak jednoduché rozhodně není.

0/0
10.8.2008 20:47

Jan

Re: Zastaveno blbostmi

Tak to bych chtěl videt-po parkovišti i hypermarketu-zemědělskou půdu.Můžeš popsat jak se to provede, co by ta zem.půda asi stála?;-O

0/0
10.8.2008 21:21

foxy2

K cemu orna puda

kdyz kvuli EU nesmime nic pestovat?

0/0
10.8.2008 13:31

Brutus

Re: K cemu orna puda

Aby s námi mohli lépe orat!;-D;-D;-D

0/0
10.8.2008 15:19

halalik

zemědělská půda

Na tuto skutečnost už  "znepokojivě" pohlížím poslední 2 roky. Je to jak plíživý mor... V poslední době se až nebezpečně rozmohlo zabírání zemědělské půdy. Stačí se podívat na poslední změny územních plánů obcí a měst. Samé změny využití lokalit ze zemědělské půdy či zelených rekreačních ploch na zastavěná území. Jak to může někdo s klidným srdcem schválit a nechat projít do ÚP?

Jednou definitivně dojde ropa a pak nám bude každý metr půdy drahý...:-P

0/0
10.8.2008 12:35

0^n

Re: zemědělská půda

Myslím, že nebude třeba čekat, až úplně dojde. Bude stačit, až zdraží na úroveň, kdy už bude lacinější kupovat doma vypěstované potraviny, i přes to že přece naši zemědělci jsou strašně nenažraní, drazí a ubrečení (ohledně počasí), než je za přispění drahé ropy dovážet od skromných, laciných a houževnatých zemědělců z Asie. Ale ona EU v tu chvíli vydá direktivu, že nebudeme nakupovat z Asie, ale z Francie. Přeci jen je to méně kilometrů. :-)

0/0
10.8.2008 12:52

kverulant01@seznam.cz

Re: zemědělská půda

Vážený pane, Váš příspěvek mě velice zaujal a ani já nejsem zrovna klidná, jak se se zemědělskou půdou u nás nakládá. Toto je drahonná hmota-kterou bychom měli hlídat a ošetřovat. Vadí mi i neobdělaná pole, na některých roste skutečně hrozný plevel , to nikde v zahraničí-myslím tím v EU -není vidět-jen bohužel opět v naší zemi.U nás je ale jinak toho" plevel " víc i jinde a jen netrpěli čekám, kdo se toho pletí ze zodpovědných občanů ujme, zda vůbec bude mít někdo na takovéhle vypletí pleve sílu! Také stále nemohu pochopit, proč stát nedělá více pro to, aby se neničila naše mrňavá zemička samými nadjezdy apřejezdy a stavbami dálnic,proč se neřeší otázky dovozu ze zahraniční namísto kamionovou dopravou, železniční!! Vždyť i ty dráhy by si musely vydělat, navíc kamiony znečišťují ovzuduší, elektrické lokomotivy vůbec, k čemu je to drahé utrácení za megalomanské stavby dálnic?

0/0
10.8.2008 18:22

peca

Re: zemědělská půda

nechápu skřekot nad ubýváním zemědělské půdy.V dnešní době je obrovská móda,všech všem do všeho kecat a to hlavně vlastníkům čehokoliv a to hlavně těm drobným.Ti velcí na to maj svý páky..prachy ,právníky a pomocí lobistů mocné kamarádičky ,kdy ruka ruku meje/co si budem nalhávat o korupci?/,ale zpátky k půdě.Je snad plným právem vlastníka pozemku /či čehokoliv jiného/rozhodnout jak se svým majetkem naloží.Pokud chce někdo o něčem rozhodovat,nechť rozhoduje,ale o SVÉM.!Chceš ornou půdu,kterou závidíš sousedovi.Pak si ji KUP,ale za tržní cenu a pak si hospodař, jak chceš.Nechceš aby soused na druhé straně vesnice stavěl,nechceš bydlet vedle satelitu,kde žije spousta šťastnej lidí z toho,že bydlí konečně ve svém a ne v drahém podnájmu - dobrá,pak si onu parcelu KUP SÁM a chovej si tam třeba mamuty.No a když na to nemáš,pak  těm co by mohly býti v životě štastnější do toho NEKECEJ. ---PRÁVO a SVOBODA jsou v tomhle státě v PRDELY!!!"

0/0
10.8.2008 23:11

Jirka

Brownfields

předpodkládám, že většina čtenářů netuší, co je "brownfields" a museli si to taky vygooglovat. Nebylo by od věci to dát rovnou do článku.

0/0
10.8.2008 12:33Najdete na iDNES.cz