Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

V evidenci půdy vládne chaos. Nájemci si pole často prohazují

Více než dva miliony vlastníků zemědělských pozemků v České republice by se měly mít na pozoru. Kvůli obrovskému chaosu v evidenci zemědělské půdy totiž mnohým z nich hrozí sankce ze strany finančních úřadů za neplacení daně z nemovitosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sedlák

Chaos? V něčí makovici!!

Článek na velice ubohé odborné úrovni , vhodný stěží do bulváru. Je autor článku za takovou ubohost placen? Zřejmě ano, pak ho jako předplatitel platím také.  Nemáte dojem,pane šefredaktore, že celá MF dnes celkově upadá a blíží se svou úrovní Blesku????;-O

0/0
11.9.2008 13:32

Bychl

Re: Chaos? V něčí makovici!!

Co kdybyste, pane anonyme, reagoval věcně?

0/0
15.9.2008 16:59

ZEA

V evidenci chaos?

Chaos ano, ale je třeba si uvědomit,  odkud pochází.

Ještě do nedávna byly mapové podklady  pro veřejnost přístupné jen na Katastrálním úřadě a to ještě za poplatek, teprve pak se mapy dostaly na internet ať už na mapy 1188, majetky.cz nebo oficiální stránky Katasru nemovitostí (nahlížení do KN). Jenže to všechno jsou jen mapy KN(katastru nemovitostí). Značné množství pozemků je stále vedeno ve zjednodušené evidenci (ZE) nebo v grafickém přídělu(GP) a tato evidence už volně přístupná není (jen za poplatek na Katastru). Tyto historické mapy jsou v žalostném stavu mnohdy nečitelné, hranice rozmazané, nedokreslené se špatnou návazností mapových listů(posunuté). Grafické příděly jsou na tom podobně, pokud byly  vůbec dokonkončeny a dochovaly se, někdy zcela chybí.V některých katastrálních územích je na části platná mapa KN, PK,zbytek je v GP. Nejlepší cestou ke zprůhlednění evidence je urychlená digitalizace ať už ve formě KMDnebo DKM .Pak stačí zadat údaje do portálu nahlížení do KN. 

0/0
5.9.2008 21:45

S.B.

Evidence půdy

Už čtu článek po několikáté a nemohu se ubránit dojmu, že tato snůška polopravd byla napsána na něčí objednávku.Jsem vlastníkem pozemků, část jsem pronajal, na části dělám sám. S nájmem ani smlouvou problém nemám.Co jsem si dojednal, to platí, jedná se přece o můj majetek a tak se o něj náležitě starám.Se Zemědělskými agenturami (ZA)mám velmi dobré zkušenosti. Navštívil jsem dvě a zkušené pracovnice mi vždy vyšly vstříc. Vůbec není pravda, že se vlastník na Zemědělské agentuře nedozví, kdo na jeho půdě hospodaří. Pokud zná název katastrálního území a číslo pozemku z Katastru nemovitostí ať už PK nebo KN ,vždy mi úřednice pozemek dohledaly.  Malý problém nastal, když byl pozemek veden ve zjednodušené evidenci jako grafický příděl(GP), bylo třeba si nejprve opatřit mapový podklad GP z Katastrálního úřadu (za poplatek), pak bylo možno bez potíží pozemek na Zemědělské agentuře dohledat. Na ZA mají totž k dispozici letecké mapy , v nich bloky s uživatelskými vztahy a vrstvu PK a KN, GP ne.

0/0
5.9.2008 21:20

Adam

Chyba je zejména na straně MZe

Stačilo by, aby MZe zpřístupnilo LPIS a mapy z LPIS a je vše vyřešeno. Mapa katastru je přístupná. Podniky taky netají v jaké budově vyrábí. LPIS je evidence pozemků dle užívání.

0/0
5.9.2008 12:25

T.S.

Re: Chyba je zejména na straně MZe

Přečtěte si:

Seminář MZe na Zemi Živitelce přilákal bezmála dvě stovky lidí

22.8.2008

a dovíte se, že MZe zpřístupnění LPISu veřejnosti chystá.

Co se týká ZA není problém, pokud mají k dispozici adekvátní katastrální vrstvu, zjistit kdo vaši půdu obhospodařuje. Nevím proč někdo plive po jednom z mála úřadů kde jsou lidé ochotní vyjít kdykoli (i mimo úřední hodiny) komukoli vstříc.

0/0
8.9.2008 12:33

jsk

Co je to za idiocii? Daň má vždy platit vlastník

a ten je veřejně znám z katastru. Kdo ty zákony vymýšlí a KDO na  tom zase vydělá?;-€

0/0
5.9.2008 9:10

everlast1

Re: Co je to za idiocii? Daň má vždy platit vlastník

Pouze u digitalizovanych pozemku.

0/0
5.9.2008 10:18

Corsini-1

Re: Co je to za idiocii? Daň má vždy platit vlastník

Tak jednoduchý život není. Ve pozemcích udělali komunisti v průběhu 40-ti let neskutečný bordel. A to nejenom ve vlastnictví - znárodněné pozemky, pozemky zabrané po emigrantech a vyhnaných lidech, nevyjasněné vlastnictví pod veřejnými stavbami (nedávno se např. teprve začaly vykupovat pozemky pod dálnicí D2), ale hlavně v hranicích pozemků - původní políčka byla sjednocena a dána do užívání družstevníkům, nové lány (a s nimi související cesty a pod.) neodpovídaly původním hranicím parcel a tyto lány se zase nadělily uživatelům podle jiné evidence.

A tento bordel vyhovuje právě těm nástupcům původních družstev.

0/0
5.9.2008 12:12

0100

Řešení v oblasti daní je jednoduché.

Máme to s nájemcem zařízené tak, že nám platí daň, kterou požaduje fin. úřad v plné výši s nájmem za pole a tuto daň odvádíme fin.úřadu my. Tím máme jistotu, že nedochází k nedoplatkům vůči státu. Faktem ovšem je, že na druhou stranu by stát měl zasáhnout do pachtovného a zákonem stanovit minimální výši, novelizovaný každý rok, aby nedocházelo k okrádání ze stran zemědělských společností pronajímatelů, kteří jsou často jejich rukojmím, protože jinak jim vyhrožují, že půdu budou muset obdělávat sami a jsou vydíráni, aby se spokojili s pachtovní almužnou kupříkladu 600Kč za hektar, ačkoli při současných výnosech kupříkladu pšenice je zisk pro zemědělské společnosti včetně dotací mnohonásobný  řádově přes 35000 Kč za hektar včetně dotací. To je běžná praxe ve společnostech, kde vládnou bývalí nomenklaturní kádři ze státních statků a bývalých JZD, které často vytunelovali a převedli na jiné společnosti, aby nemuseli proplácet restituce. A teď ty chudáky ještě okrádají na nájmu.

0/0
5.9.2008 6:40

rudastraka

Re: Řešení v oblasti daní je jednoduché.

mam 30 ha poli v jednom kuse, vloni jsem dostal najem 12tis, tj. 400 kc na hektar. dane musim platit sam, dela to cca - 5tis. je to jak pises, jestli se mi to nelibi, muzu si na tom vorat sam. bracha ma asi 20 ha, sice mu zaplati dan, ale jinak nedostane nic. je mi to hodne proti srsti. uz vloni sem zjistoval, jestli by se mi nevyplatilo najmout a zaplatit prace a jit do rizika ze se neurodi a prodelam, anebo urodi, a vydelam tech 30tis z hektaru. bohuzel nemam na to cas, mate nekdo s timhle nejakou zkusenost. pry i kdyz se to necha lezet ladem, a 1x-2x se to poseka, tak z toho je vic za dotace

0/0
5.9.2008 8:20

Robert

Re: Re: Řešení v oblasti daní je jednoduché.

Ano, nejlepší je nechat půdu ladem a dvakrát jí za rok posekat. Dostanete dotace za hektar 3,8tis, tak že se Vám to vyplatí. Jinak řečeno 20 litrů projede nafty na hektar tj kolem 600 kč a rozdíl je 3800 - 600 = 3200 obrat za rok. Zrušte dotace a zemědělci se pos... Robert

0/0
5.9.2008 9:07

?

Re: Re: Re: Řešení v oblasti daní je jednoduché.

tak takhle jednoduše to nejde.

Abys dostával dotace na trávní porosty, tak

1. musíš mít dobytek, který tu biomasu spotřebuje

2. musíš trávu sklidit (pokud to není pastvina,), pokud ji necháš ležet, tak žádný prachy, kontroly jsou a častý

0/0
5.9.2008 10:22

prognostique@seznam.cz

Přesně tak

každej si myslí, že je jednoduché brát dotace. Za 3,8 tis. Kč na ha se to nevyplatí nechat ladem ani náhodu. Na druhou stranu mohou být vlastníci zemědělských pozemků rádi, že si půdu někdo pronajme a obhospodařuje ji.

0/0
5.9.2008 11:44

farmar

Re: Přesně tak

to, že farmáři obhospodařují některé pozemky bez právního důvodu je podle mne z veřejnoprávního hlediska spíše prospěšné. Právě v situaci kdy u celé řady pozemků není vlastník znám je vysoké riziko, že se každý bude starat jenom o své a ostatní nechá zarůst plevelem a bodláčím. Pak si bude každý občan cchodit stěžovat na radnici, že ze sousedních pozemků lítá plevel na jeho. Kdo se chce o své pozemky starat sám, má na to plné právo a nemusí se nikoho na nic ptát.

Názory pana Jandy v článku tedy vychází z neznalosti situace.

0/0
5.9.2008 13:17

FoDa

Re: Přesně tak

Ano, pronajme, obhospodařuje a vydělává, ale majitel pozemku, bez kterého by to nešlo nedostane nic. Jak tu bylo uvedeno, tak zisk z 1ha u obilí je ccd 35 tisíc, co vím, tak i u méně výnosných plodin cca 20 tisíc na hektar a vlastník půdy dostane ročně od bývalého JZD tak 200-500Kč za hektar ročně. Jaká je to spravedlnost ? To by si v cizině nemohli dovolit ani náhodou. Přitom se nemají zle, nová auta, zemědělské stroje apod. :-©

0/0
5.9.2008 16:06

Olda

Re: Re: Přesně tak

A co ti bráni pozemky nepronajimat, obhospodařovat a vydělávat ty obravské zisky pro sebe?

Ono to není tak jednoduche jak to vypada a hlavně je to obravská dřina a každoroční risk s úrodou.

0/0
5.9.2008 21:29

Jirka

Re: Re: Přesně tak

Zdá se, že si tady někdo plete pojmy tržba a zisk z ha. 35 tisíc z ha je tržba, která byla po dlouhých letech možná u obilí v roce 2007 při extrémním růstu cen zemědělské produkce. Nyní to již neplatí, protože ceny opět klesají. Nikde jsem ale neviděl zmínku o tom, že na tuto tržbu musí zemědělec vynaložit náklady - osiva, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin, nafta a další náklady na provoz strojů, mzdy atd. .. Takže zisk z 1 ha byl i v tomto extrémně příznivém roce výrazně nižší. Také se nikdo z  těchto závistivců - asi pouhou shodou okolností - nezmínil o tom, že zemědělci řadu let zápasili o holé přežití a hospodařili díky nízkým cenám zemědělských komodit ve ztrátě. Takže jeden úspěšný rok neznamená, že se tím vyrovná dlouhodobé pasivum, ale pouze zacelí část ztrát za minulé roky.

0/0
7.9.2008 18:35Najdete na iDNES.cz