Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kolem tendru na Státní pokladnu jsou znovu problémy

Tendr ministerstva financí na dodání informačního systému s názvem Státní pokladna se opět dostal do potíží. Nový systém má zjednodušit správu státních peněz. Svazující podmínky soutěže, z níž v minulých dnech vzešel jen jediný zájemce, se nelíbí poslancům a pochybnosti potvrdila analýza VŠE.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan Sedláček

Správná cesta?

1) Najmout konzultanty na vypracování zadávací dokumentace včetně relevantních podmínek (kritérií) pro výběr (náklady do 5 M Kč)

2) Do výběrového řízení pustit firmy, které něco na trhu dokázali, jak zahraniční (ORACLE, MICROSOFT Dynamics, SAP), tak úspěšné české (LCS International, Aktis, K2 Atmitec, KARAT...)

Pak uříznout nejdražší a nejlevnější variantu, udělat průměr, a vybrat s 10% tolerancí k průměru... A postavit skvěle smlouvy za neplnění požadavků a termínů...

0/0
12.9.2008 11:28

kolemjdouci

Re: Správná cesta?

Jeste stesti ze zadna vyberova rizeni nedelas, to by firma prodelala kalhoty...

0/0
12.9.2008 12:15

SB

Re: Re: Správná cesta?

Zapomínáte, že se tady pořád bavíme o několika miliardách, které nechceme jen tak vyhodit do hajzlu. Obecně řečeno tento megaprojekt vyžaduje mnohem více pozornosti a profesionálů, než se mu v současnosti dostává. Zatím to na mě dělá dojem, že to nějaká velká firma vyhraje a postupem času to podle nějakého vágního zadání ubastlí. Mimochodem celou analýzu a návrh business modelu bych nechal udělat jinou firmu, než firmu, která to bude implementovat (a může jich být klidně víc), jinak to dopadne opravdu jako bastl přizpůsobenej implementující firmě.

0/0
12.9.2008 14:53

Laco

O tom jaký systém není potřeba diskutovat

To, že takováto věc musí být na platformě SAPu je nezpochybnitelná. Otázka však zní kdo by to měl zastřešovat ? Consultantů SAP, kteří to dokáží řešit je v republice pár po různých firmách. Ten kdo to bude zastřešovat si je bude najímat. Otázka zní zda právě IBM jsou ti praví. Pokud je něco spojeno se jménem Kalousek okamžitě to vyvolá nedůvěru. Druhý problém je, že nepoužitelní státní úředníci dokáží ze SAPu vytáhnout pouze desetinu toho co umí. Tak proč by měli mít věc, kterou při své omezené inteligenci nedokáží využít. Jedině, že by si za peníze daňových poplatníků najímali konzultanty SAP, kteří to za ně budou dělat. Ale jsme pořád u otázky k čemu je takový funkčně rozsáhlý systém u neinovativních úředníků. Spoléhat se na přirozenou reprodukci, že vyřeší gramotnost úředníků je chyba. Je to stejný problém jako romská otázka. Musíte je rozptýlit do subjektů, které na sebe musí vydělávat. To je jediná cesta. Musí vidět, že vydělat se dá jedině tvrdou prací.   

0/0
12.9.2008 11:22

Jan Sedláček

DEMAGOGIE

Váš argument by se dal přeložit takto:

- vybíráš-li si auto, tak musíš mít Mercedes, jinak to není auto...

To je demagogie.

SAP není ani technicky nejdokonalejší systém, ani cenově nejvýhodnější systém...

SAP je pouhou jednou z 20 možností... dokud nedáš úplatek...

0/0
12.9.2008 11:30

Jan Sedláček

Re: DEMAGOGIE

Dáš-li úplatek...

pak AUTO = MERCEDES

Jiné značky? Neexistují...

0/0
12.9.2008 11:31

Laco

Re: DEMAGOGIE

Ano chci Mercedes, nevím zda ho mojí lidé budou umět řídit ale mohu si k němu koupit řidiče co to umí a ty vlastní potom vyházet. Nebo vyvinu něco vlastního se stejnými parametry ale než to dokončím tak ti mojí konkurenti již budou zase někde jinde. SAP stojí za prd ale bohužel v současné době nění nic jiného co by jej dokázalo adekvátně nahradit. SAP je obrovský rozsah duševní práce několik tisíc člověko roků a to se těžko dohání.  SAP nikdy nebude intuitivní a přívětivý jako český software šitý na míru ale bude mít vždy více funkcí než ostatní ale pouze pro ty kdo dokáží uvažovat při práci. To je totéž jako chtít svůj formulář v excelu, neumět jej nadefinovat  a nadávat na excel, že už ho v sobě zrovna ten můj nemá. A to je problém státních úředníků. Oni ani neumějí nadefinovat co chtějí ale ví, že to za ně má nějaký program dělat.  

0/0
12.9.2008 12:08

Jan Sedláček

Projek by české firmy dokázali za polovinu!

Tendr je diskriminací odpočátku.

Neúčast ORACLU a dvou třech dalších velkých zahraničních dodavatelů je alarmující.

Kdyby šlo o skutečně věcné výběrové řízení, mohlo by ho vyhrát například i menší konzorcium českých společností (které mají mimochodem velice dobou úroveň a někdy poskytují služby lepší než celý slavný SAP).

V takovém případě si troufám tvrdit, že by projekt možná stál polovinu a ne trojnásobek odhadované částky 2,5 mld. Kč.

0/0
12.9.2008 11:12

Jan Sedláček

Re: Projek by české firmy dokázali za polovinu!

Stanovovat jako podmínku provoz v okolních zemích nemusí být relevantní.

Stanovovat jako podmínku výši obratu nemusí být relevantní.

Stanovovat jako podmínku složení kauce je diskriminující.

0/0
12.9.2008 11:13

Jan Sedláček

Re: Re: Projek by české firmy dokázali za polovinu!

Takže někomu zjevně nejde o výběr:

- nejlepšíno projektu a systému

- nejlepšího dodavatele

- a to za nejlepší možnou cenu...

0/0
12.9.2008 11:14

Jan Sedláček

Re: Re: Re: Projek by české firmy dokázali za polovinu!

Ale zřejmě jde o to, aby byl medvěd co největší, když už se bude porcovat...

Jan Sedláček

CRM systems & Marketing Manažer

Lubbock Fine Consulting

0/0
12.9.2008 11:15

Meescha

Pro velké společnosti je SAP výborná volba

Proto chápu, že byl vybrán i pro Státní pokladnu... To, jak byly stanoveny podmínky pro výběr, to už je jiná věc, ale hanobit SAP znamená buď to, že ten systém dobře neznám, nebo že jsem si oblíbil nějaký jiný ERP systém. Většina zdejších diskutujících podle všeho spadá do první skupiny...:-P

0/0
12.9.2008 10:52

Kamil

Re: Pro velké společnosti je SAP výborná volba

anebo ten systém znám z vlastní zkušenosti - a nikdy více!!!

0/0
12.9.2008 11:01

Jan Sedláček

Re: Pro velké společnosti je SAP výborná volba

SAP patří do první desítky celosvětově.

Na druhou stranu na českém ERP trhu vlastní největší firmy pouhých cca 46% trhu, zatímco OSTATNÍ vlastní 54% trhu. Těmi ostatními jsou desítky českých ERP systémů.

0/0
12.9.2008 11:17

Jan Sedláček

Re: Re: Pro velké společnosti je SAP výborná volba

Neúspěšnost SAPu, ORACLu a dalších při dobývání českého trhu (komerčního) a dlouhodobé neplnění obchodních cílů (ve středním i enterprice trhu) je dáno vysokou kvalitou a konkurenceschopností českých systémů. V tom jsme ojedinělý jak směrem na západ od hranic, tak směrem na východ...

0/0
12.9.2008 11:19

Jan Sedláček

Ať žije SAP

Protože máme tak dobré české softwarhousy, vybereme předem SAP!

Bravo...

0/0
12.9.2008 11:21

Kamil

SAP???

No jestli státní pokladna bude (ne)fungovat na SAPu, tak to se máme na co těšit... ;-D;-D;-D

0/0
12.9.2008 10:34

fil

SAP je peklo

Stavet neco na SAPu to je jako stavet barak hned vedle reky. Pri prvni bource vam natece do sklepa a nedejboze, aby prselo dele. Nechapu proc vlada neudela vyberove rizeni s co nejmene podminkama, aby se skutecne mohlo sejit nekolik ruznych reseni. A verte tomu skutecne existuji jina reseni nez SAP.

0/0
12.9.2008 10:07

XKarpiX

Re: SAP je peklo

Je to zcela jednoduché ... o těhle věcech rozhodují lidé, kteří o dané problematice nemají ani páru, takže se řídí tím, co jim kdo momentálně našpitá do ouška jako údajně nejlepší a osvědčené řešení  ;-) no a nakonec, třebas z toho hezky po česku i něco kápne, ne?

0/0
12.9.2008 10:26

jbroz50

Re: SAP je peklo

A kdo by to kvalifikovaně vyhodnotil?

Pokud někdo má znalosti a zkušenosti, tak určitě pracuje v některé firmě, která se takovéhoto tendru bude účastnit. A pokud je nemá, tak co může hodnotit?

0/0
12.9.2008 10:27

Meescha

Re: SAP je peklo

No to je ale fundovaný názor...;-D;-D;-D

0/0
12.9.2008 10:41

Lebik

Re: SAP je peklo

jiste..je to peklo...proto je tak uspesny....hmmmm...tady me neco nesedi....

0/0
12.9.2008 11:33

zachy_26

jak

muze stat nejakej system 7 miliard.

7 000 milionu(opravte me jestli se pletu) za system kterej stejne nebude fungovat a kdyz jo tak ho báby na uradech stejne nebudou umět pouzivat?

vzdyt tam nasadej SAP jako hotovou aplikaci a udelaj lehkou upravu parametru,napise se k tomu par aplikaci navic aby se nereklo a bude to.

takovyhle prachy bych tipnul ze stoji vyvoj neceho absolutne od zacatku bez jakykoliv predlohy,neco revolucniho,ne blbej system pro statni spravu.Nasadit Sap na Oraclu pro urady nemuze stat ani tech 2.5 natoz 7.

to je zase paskvil.

0/0
12.9.2008 10:02

Meescha

Re: jak

A co cena železa?

0/0
12.9.2008 10:42

nelde

Re: jak

Ale může. Hlavní cena je za licence. Jedna named licence pro SAP stojí katalogově 4 tisíce EUR. No a když to bude všude na úřadech, tak to bude aspoň 10 tisíc užvatelů. To je miliarda jen za sw licence. Roční poplatek za "údržbu" systému je 20%. Při nákladech na 4 roky provozu je to dalších 80% procent navíc, tedy celkem 1,8 miliardy do kapsy SAPu. To už se vyplatí úplateček, co.

Ke snížení ceny stačí dvě věci, pořádně definovat zadání, aby nebyly potřeba silné licence, ale slabší varianty (intranetové), a udělat to otevřenější, aby SAP nabídl slevy - ty se pak mohou pohybovat kolem 80% z celkové ceny. Tedy by stát ušetřil něco kolem 1,5 miliardy. Jenže to není z kapsy politiků a úředníků. Naopak do jejich kapes potečou stamiliony za to vynucení drahé varianty. Kdepak si koupí vilu Kalousek? Miami je pro chudáky.

0/0
12.9.2008 11:00

prognostique@seznam.cz

Já se ani nedivím

že s projektem Státní pokladna budou problémy. Jak mohou systém využívat alespoň 4 státní instituce, když ani v dnešní době není vláda a parlament schopny sjednotit a zjednodušit výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění. Finanční úřady, sociálky i zdravotní pjišťovny v podstatě vybírají  "daň", pouze jinak nazvanou, plní státní pokladnu, ale každý má jiný zákon a úplně jiný systém. Celý výběr je drahý, aparát obrovský, složitý, těžkopádný. Chtěl bych se jako podnikatel jednou dožít toho, že navštívím jednu podatelnu, vyřídím si všechny papíry najednou, zaplatím přes internet a budu mít na rok zase pokoj. [>-] 

0/0
12.9.2008 9:08

brusmín jasný

Re: Já se ani nedivím

Jenže !!! A o tom mluvím, to by potom různých výběrových řízení a tudíž možností těch lidí co o všem rozhodují, bylo násobkem míň.Což jak sám uznáte pane kolego ....Myslím, že se k tomu hodí přísloví tety Kateřiny o kaprech a vypuštěném rybníku. Ano máte naprostou pravdu.Jedná se pouze o daň  jinak uplatňovanou jinak pojmenovanou.Ano je pouze technický problém jak vybranou částku distribuovat.  Ale to by to někdo musel opravdu chtít a ne o tom žvanit. Mimochodem vždyť i vy máte určitě svého poslance. Zkusil jste ho?

0/0
12.9.2008 9:25

cyp

Brusmine, Ty jsi opravdu ichtyl...

Videl jsi uz nekdy kvalitne implementovany SAP...? Asi jeste ne. Jo, pravdou je fakt, ze je neskutecne drahy. Ale asi za to stoji, kdyz ho pouziva v podstate kazda vetsi firma, bez ohledu na obot, v nemz pusobi. A fakt, ze zakazka narizovala primo implementaci SAPu mi neprijde diskriminujici ani trochu. Vzdyt je v repubilce spousta firem, ktere se timto zabyvaji. Nicmene myslim si, ze jen malo z nich je schopno zhotovit system pro MF...

0/0
12.9.2008 8:27

Pesoun

Re: Brusmine, Ty jsi opravdu ichtyl...

A ty uz jsi nekdy videl uspesne implementovany SAP kdyz uz tak machrujes?

0/0
12.9.2008 9:04

brusmín jasný

Re: Brusmine, Ty jsi opravdu ichtyl...

No těší mě, že umíš tak pěkně  oslovit někoho koho neznáš, ale budiž. Já přece nic nemám proti SAPu jako systému.Já konstatuji jak to výběrové řízení proběhlo probíhá a proběhne s věcným dodatkem, že a na tom se shodujeme, je málo firem schopných na té platformě dodat opravdu kvalitní a 100% fungující systém pro MF. A že je to drahé? Pokud budu v soutěži sám /chápu to tak, že si to zařídím abych byl sám/tak to bude určitě drahé. U nás jsou stejně drahé silnice, železniční koridory atd.O to mi jde. A navíc mám dojem, že samozřejmě v duchu viz výše ,nejde vůbec o státní pokladnu, ale jen o to jak si doplnit kasičky ať již vlastní nebo stranické.Toť vše Howgh.

0/0
12.9.2008 9:08

RedBaron

Re: Re: Brusmine, Ty jsi opravdu ichtyl...

To já proti SAPu mám opravdu hodně. S počítači jsem blbnul už v útlém dětství, leccos jsem zažil i v podnikových systémech ale tenhle návrat do počítačového pravěku, se kterým se potýkám už několik let a ke kterému je třeba dvacet excelových tabulek abych vůbec něco vyhledal, to je opravdu dílo satanovo. Systém pro roboty, nikoliv pro lidi! (Y)

0/0
12.9.2008 9:11

Zkratka SAP

Re: Re: Re: Brusmine, Ty jsi opravdu ichtyl...

Zkratka SAP prý znamená Starý a Pomalý. Ale na druhou stranu se pod tu zkratku dá schovat práce pro spostu programátorů, kteří to budou za nehorázné státní peníze pár let lepit, aby SAP vypadal dostatečně nóbl.

0/0
12.9.2008 9:27

VlasTen

Re: Re: Re: Re: Brusmine, Ty jsi opravdu ichtyl...

Ne. Je to nemecky system. Znamena to Scheisse Applikation.

0/0
12.9.2008 10:23

Kamil

Re: Brusmine, Ty jsi opravdu ichtyl...

Pokud za kvaltině naimplementovaný SAP považujete to, když se firma přizpůsobuje SAPu (a nikoliv naopak), tak to jsem zvědavý, co to udělá se státní pokladnou. To bude sranda, až se přijde na to, že SAP nedokáže spárovat daňový výměr s došlou platbou...;-D;-D;-D

0/0
12.9.2008 10:38

brusmín jasný

Jako vždy

A bude to takhle: trocha rozruchu, možná další zrušení soutěže.Vypsání další soutěže s podobnýma podmínkama, ale už to všechny unaví a nikdo to nebude sledovat.Takže to projde.Původní cena 2,5 mio bude navýšena 4x kvůli nepředvídaným skutečnostem .Což je u dodávek sw a hw jasné ne?Všechno se totiž zlevňuje. A pak s velkou slávou po cca 3 letech bude státní pokladna uvedena v život. Zhruba za 24 hodin se přijde na to, že polovina aplikací nefunguje /SAP/ a vznikne chaos, který někdo jistě rád za 1mio odstraní. Ano vážení tak to u nás bude a klidně ať se propadnu do západního Německa jestli ne.

0/0
12.9.2008 7:17

Kamil

Re: Jako vždy

Akorát, že ta cena neni 2,5 milionů, ale 2,5 miliardy

0/0
12.9.2008 10:40Najdete na iDNES.cz