Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zlín oživí bývalý areál Svitu

Chátrající průmyslový areál v centru Zlína, který vznikl a prosperoval jako Baťovy závody a v němž pak sídlil obuvnický podnik Svit, by se už brzy mohl dočkat oživení. Město v něm získá do svého vlastnictví silnice a inženýrské sítě, kraj bude moci využít několik svých budov, které doposud tížily zástavy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Developer

Zbourat

Domnívám se, že jestli stát prodal tento  brownfield městu, které má pernametní potíže s Pecinovým úřadem se považuje za  "velká chyba". Když i toto pominu tak se tento areál měl po částech prodat různým investorům. STávající budovy jsou naprosto nevhodné pro současný standard. Infarsturktura a sítě jsou tam zastaralé. Dispozice a stav budov je katastrofický. Léta budovy chátrají a není do jejich stavu investováno. Mít fabriku v centru města je z dnešního pohledu na moderní bydlení a žití  naporsto znetvořený pohled. Po zbourání by to bylo vhodné na kombinaci bydlení, kanceláře, obchody a sport.  Blízkost projektu(nevím jestli se po zborcení akcíí ECM bbude dělat:-) projektu Kaskády by tomu i pomohlo. A úplně největší složitost bych viděl tu teplárnu. Sice už 3 komíny byly zbourány, ale jenom přítomnost tohoto monstra je nepříjemná.

0/0
16.9.2008 15:43

milan

fabrika v centru města

Všechny tyto problémy jsou pouze logickým vyústěním toho, jaký byl Baťa (a po něm  ještě i bolševici) idiot a postavil svou fabriku v centru města. Tam kde jiná města mají svá náměstí, tradiční obytnou zástavbu, historické centrum, ... Zlín (ale také např. slovenské Partizánske - rovněž město Bati a jeho soudružských následovníků)  má hnusnou, dnes už vyprázněnou fabriku. Stejně odporné jako kdyby Praha namísto Václaváku a přilehlého okolí měla ve svém středu areál ČKD.  I kdyby se vše do poslední mrtě srovnalo buldozery, což by bylo asi vůbec to nejlepší, stejně to oč Zlín přišel, resp. nikdy neměl, už mu nikdo nevrátí. Jestli by pak nové centrum tvořil nějaký moderní malý Manhattan, s obyvateli vytlačenými na okolní kopce, je otázkou, jestli by by to nebylo z bláta do louže.         

0/0
16.9.2008 11:16

jenda

Re: fabrika v centru města

tak ty si úplně mimo;-DRv

0/0
16.9.2008 12:40

Culeto

Re: fabrika v centru města

Panebože ty jsi vůl, jak tunel a k tomu korunovaný. Baťa ve Zlíně stavět nechtěl, ale vzhledem ktomu, že mu zlínská radnice nabídla lepší podmínky, než ta ve Starém Městě, tak stavěl. TAk kde měl Baťa ve Zlíně postavit svou fabriku, vzhledem k poloze a geologickým podmínkám  a době kdy vznikala? I kdyby Zlín své centrum měl, jak by asi vypadalo, když je Zlín nejdelší obydlená zatáčka v zemi ( za to může taky Baťa) ?

Zcela oprávněně se tě ptám, zůstane po tobě na konci života alespoň setina promile, toho co vytvořil on ve své době ? Myslím si že jsi prase dávat do roviny Baťu a komunisty, to se může přihodit jenom totálně vystříkanému idiotovi.

0/0
16.9.2008 17:46

milan

Re: Re: fabrika v centru města

Možná vůl jak tunel korunovaný, ale přesto (nebo proto ?) znající jen málo měst na světě kde střed města tvoří vybrakovaný tovární velkoareál prolezlý vienatmskými obchodníky s veteší všeho druhu, sklady všeho možného, případně opuštěnými ruinami ryze průmyslových a tedy prakticky k ničemu nepoužitelných budov. Měst, kde již na jiném místě zmiňovaná velkoteplárna vytápějící dnes téměř celé město a tedy navěky zakonzerovaná tam kde je, včetně přilehlého velkouložiště uhlí se nachází nějakých 100-120 m vzdušnou čarou od městské radnice, měst, kterým nelze projít kterýmkoliv směrem bez toho, že se tímto polozbořeništěm musí chtě nechtě projít, měst, kterým se skutečně dá projet pouze po jedné silnici, protože tento donedávna ještě kolem dokola obehnaný betonovou zdí a ostnatými ploty tovární kolos nikdy nedovolil lepší jeho zprůjezdnění.

Jestli dávám do roviny Baťu a komunisty? Jestli v tom, že on něco začal a oni v tom dalším rozšiřováním pokračovali, tak ano.  

0/0
16.9.2008 19:14

Culeto

Re: Re: Re: fabrika v centru města

Bože růžo, co takhle se podívat na to jak se Zlín a později Gottwaldov rozvíjel a také kam. Co se týče dopravní obslužnosti,pokuste se vydat po železniční trase směr Vizovice a nebo se cestou na Bohuslavice podívat na rozestavěné mostní oblouky nikdy nepostavené dálnice.Proč to píšu? Jen naprostý ignorant může dát do souvislosti to, co dělal Baťa s tím jak se Zlínem naložili komunisti. Můj názor  je že zaměňuješ příčinu za důsledek.Mimochodem zkus naštívit třeba Hanover a podívej se jak tam naložili s bývalými výrobními prostorami Pelikanu etc.

 Co se mi nelíbí je nazývat někoho idiotem ,ačkoliv k tomu nemám ani jeden jedinný důvod , stále tu zústává otázka :,,Co většího a nebo srovnatelného po tobě zůstane ve srovnání s J.Baťou? ´´

Upřímně, to že se ti to město nelíbí teď tomu se nedivím, ale fakt Baťa odešel z tohot města před 50 lety po intenzivním 20 letém rozvoji, jenž byl poplatný té době, to se taky dá ve světě najít , dalších 50 let tam bačovali soudruzi,co zůstalo po nich?

0/0
17.9.2008 17:30

Jiřik

Re: fabrika v centru města

Ach svatá prostoto...

Fabriky se stavěly ZA městy - například to ČKD bylo postaveno ve Vysočanech, Libni a Hloubětíně na loukách mezi vesničkami a až NÁSLEDNĚ se ty vesničky vyvinuly v městské části, a to především DÍKY těm fabrikám. Totéž Walter v Jinonicích, Škoda v Mladé Boleslavi, Zbrojovka v Brně i ten Baťa ve Zlíně...

On ten Zlín moc historických budov v centru neměl. Byla to jen větší vesnice, město se z toho stalo díky Baťovi. Ostatně Slušovice a Fr. Čuba je tentýž příběh.

Ale jinak s tím srovnáváním Bati a komunistů musím částečně souhlasit - za prvé se oba starali o to, že zaměstnanci musí mít i kde bydlet, kde nakupovat a kde se bavit. A za druhé se komunisti ve své propagandě velmi inspirovali Baťovým kultem osobnosti - dámy a pánové, kdo jste kdy měl tu čest vidět filmové záběry ze Zlína 30. let? Ty tehdejší tribuny, mávátka, průvody a slogany při vítání delegací, tak je to nemlich totéž jako první máje za socialismu...

0/0
16.9.2008 20:34

chroustik

Jak vidím, už se začínají

ozývat podnikatelé se slovy město dej, kraji dej, státe dej, až to bude hotový, tak já bych v tom začal podnikat. No a když to nevyjde, tak dluhy nechám Vám a půjdu dál.

0/0
16.9.2008 9:22

Petr

Prodat

Jak jsem měl možnost tento areál poznat, existuje pouze 1 rozumné řešení  a to prodat investorovi, který na své náklady budouvy zbourá a postaví na tomto místě úplně nový komplex (byty, obchody, kulturní zařízení apod.). Bohužel tento areál má cenu pouze pozemku, na kterém stojí. Budovy svým uspořádáním již pro výrobu vhodné nejsou, neboť jsou vysoké (s mezipatry), bez výtahů, tepelně neizolované apod.

0/0
16.9.2008 8:42

Martin Pospíšil

Re: Prodat

Toto je naprosta hloupost. Budovy lze velice dobre opravit a vytvorit v nich jak stylove prostory pro podnikani, tak i loftove bydleni. Byty v zrekonstruovanych tovarnach existuji po celem svete a jsou velice zadane. Dukazem, ze Svit ma tento potencial, je oprava budovy 23 v Technologicke inovacni centrum - http://www.ticzlin.cz/pic_zakladni.php

0/0
16.9.2008 8:45

Petr

Re: Re: Prodat

Otázkou je, kolik taková rekonstrukce stojí, kdo ji zaplatí, za jak dlouho se vrátí a hlavně do kdy je schopno město opravit celý areál a zdali na to bude mít. Ono opravit 1 budovu je OK, ale v areálu je třeba také opravit rozvody všech médií (voda, elektřina, plyn, kanalizace apod.) a to nebude levné. Bez těchto oprav tam každý nájemce bude na úhradách za tyto prodělávat, neboť bude platit úniky tepla, vody apod. z nekvalitních rozvodů. Osobně se obávám, že město na tuto investici nemá dostatek prostředků.

0/0
16.9.2008 8:52

zlíňák

Re: Re: Prodat

Oprava 23 budovy je opravdu celkem zdařilá, to že její kapacita není plně využita je podle mého názoru důsledek schátralosti přilehlých budov a naprosto nevyhovující příjezd. Nicméně 90% ostatních budov je skutečně na zbourání, to je bez diskuze. Nejsou k použití ani jako výrobní budovy ani k rekonstukci na byty nebo občaskou vybavenost.

0/0
16.9.2008 9:04

Jura

Re: Re: Prodat

rekonstrukce 23 byla mnohem dražší, než varianta "ground zero", kdy se to mělo zbourat a postavit nové, vyšlo by to laciněji..

0/0
16.9.2008 11:50

Zlý Soused

Re: Prodat

Není ten areál náhodou památkově chráněný? Každopádně to patří ke tváři Zlína a po rekonstrukci z toho může být pěkná čtvrť.

0/0
16.9.2008 9:43

cyril

bůh s námi

zlínské zastupitelstvo začíná podnikat, bůh s námi, dodělejte radši cestu do otrokovic vy moulové

0/0
16.9.2008 8:22

Zrada

Re: bůh s námi

Kdepak podnikat to je příliš optimistické, připravují si půdu pro přerozdělování korunek mezis sebou... To zas bude pokut od antimonopolního úřadu... No zastupitelé už se smějí...

0/0
16.9.2008 9:22

Mira

Aktuální fotka

Jenom nevím, proč je u článku, který líčí současnost a přibližuje budoucnost je několik let stará fotografie nejznámější budovy.

0/0
16.9.2008 7:23

odborar

Tím se stáváte trotly,

kteří nainvestovali 180 milionů do majetku, který opraví za dalších 200 milionů a pak ho pěkně Baťům vrátí a budou mít velký kulový.;-)

0/0
16.9.2008 3:28

zlíňák

Re: Tím se stáváte trotly,

Baťům už nikdo nic nevrátí. Tím neříkám, že je to dobře.

0/0
16.9.2008 6:42Najdete na iDNES.cz