Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zemědělce čeká očistec, za znečištění se budou krátit dotace

Několikamiliardové náklady ještě čekají tuzemské zemědělce, pokud chtějí dál dostávat evropské dotace. O ty mohou od příštího roku přijít, pokud budou porušovat přijatá evropská nařízení. Jejich soubor v rámci novely zákona o zemědělství schválili poslanci a platit má od příštího roku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

PABLB

Chčasné člověk

Já su tak chčasné, že su v té Úniji. Cétím se tak ňák bezpečnejc a zdravějc. Ani si neumim představit co bych bez Únije dělál. Kurnik, ani to nestihnu dopsat, právě jsem se z teho chčestí posrál;-)

0/0
25.9.2008 16:11

antikomunista

Že zase řvou nejvíc jen soudruzi z velkých farem

Že zase řvou nejvíc jen soudruzi z velkých farem, co rozkradli majetky JZD a dodnes dluží malým sedlákům miliardy - viz loňský podzim kdy se jednalo o zákonech a co s tím, dokonce to chtěl zatáhnout stát aby oprávněné osoby mezitím nevymřely. Podle statistik velká hospodářství takto vzniklá mají mizivou efektivitu a oproti malému hospodáři produkují na jednotku peněžní i lidskou řádově nižší produkci. A tenhle socialismus se v EU vesele podporuje. A běda, jak se na něj sáhne. To je hned pražská magistrála plná slámy.  :-©

0/0
25.9.2008 13:29

Martin

zase jeden pražák, který viděl zemědělství v supermarketu

Tu statistiku jsi viděl kde? to je jako kdyby jsi řekl, že velká firma si na sebe nevydělá protože má hodně zaměstnanců, představ si farmáře jak jede na svém Zetoru super 30koní orat s jednoradličkou pole a vedle 300kw traktor, který má záběr 8 radlic a obracecí pluh- který má asi větší výkon? Analogicky je to u všeho- příprava půdy, setí, hnojení, sklizeň,.. To samé je u živočišné výroby- ten kdo má pod 30dojných krav to může dělat tak ručně, neboť na dojírnu za 5 mega nemá- oproti tomu ten kdo má 200ks je za 1,5hodiny hotov a to včetně krmení se 3 lidmi, kteří nahánějí krávy, dojí, nakrmí telata, podestelou a zasypou žlaby. Jestliže to chceš dělat ručně, namasíruj si svaly- krmí se 2x denně, kdy každá kravka si řekne o cca 70kg krmiva. Jestli řekneš, že se to ručně nedělá, tak jsem byl ve Švýcarech na farmě na 2 měsíce roku 2002 a to by jsi viděl jak vypadá prehistorie. JIm nejde o výrobu, ale bez dotací se ani nevyser.ou. Jen pražský pepíci jako ty tady melou bludy, ty statistiko.

0/0
26.9.2008 0:28

Laďa

Válka na vesnici?

Na toto téma je obsáhlejší článek v dnešní MF Dnes. Líbí se mi tam věta, že většina kontrol je na základě udání. Tak jsme zase tam, kde jsme byli, soudruzi. To se to zase bude práskat ! :-©. Teď ještě, aby se našel nějakej magor, kdo za těhle podmínek bude dělat v zemědělství. Jinak nevím, co budeme jíst.

0/0
25.9.2008 9:50

?

Re: Válka na vesnici?

co bychom jedli ? Trh vše vyřeší, takže dovoz. Otázkou zůstává kolikrát bude vyšší cena než v případě domácí produkce

0/0
25.9.2008 10:14

pomeranč

Trh vše vyřeší???

Tys dneska přijel z Tajgy ne? Trh v celém světě nefunguje a ty tady plácáš nesmysly.;-D

0/0
25.9.2008 10:31

?

Re: Trh vše vyřeší???

přečti si můj příspěvek znova a zjistítš, že jsem ho psal s ironií:-)

0/0
25.9.2008 10:53

vymrzovač

s tím krácením lze souhlasit..........

.....už ale vidím,jak řidiči z povolání začnou řvát kvůli diskriminaci! Za šest překročení rychlosti můžou mít zákaz výkonu činnosti(12bodů),zatímco zemědělec,který otráví životní prostředí bude pouze krácen o pár tisícovek

0/0
25.9.2008 9:49

zemědělec

dotace

Pokud zemědělci nebudou dostávat dotace jinde na světě, obejdou se bez nich i čeští zemědělci. To by bylo správné. Ale potom by spotřebitelé poznali, jaká je skutečná cena potravin ! Jak se vám líbí třeba rohlík za 10 Kč?:-) 

0/0
25.9.2008 8:54

Fišta

Re: dotace

Nebylo-li by potřeba dotací, nebylo by potřeba placení těch šílených daní. Rohlík za 10 Kč by nebyl tragédií, protože lidem by zůstalo podstatně víc peněz. Sociální inženýři a užiteční idioti nás stojí neuvěřitelné prachy.

0/0
25.9.2008 10:13

Karel

Re: Re: dotace

Jasne, ale pak nenadavejme zemedelcum, ale prinutme vlady, at zrusi dotace celosvetove! At se prosadi lepsiR^

0/0
25.9.2008 13:04

_

Re: Re: Re: dotace

Tvůj návrh nemá šanci ani v EU. Francouzi si své zemědělce vždycky podrží, hájí totiž své zájmy.

0/0
25.9.2008 13:07

Ach jo (bls1)

Díky, EU!

U nás, v baště pravičáků, se rozdávají dotace a nic se za ně nevyžaduje. Možná sponzorování strany či politiků. Nenáviděná EU se svou byrokracií občas myslí i na celou společnost.

0/0
25.9.2008 6:58

_

Ano

Jestli je návrh opravdu takový, jak je prezentován v článku, tak říkám jednoznačně ano. Jen bych možná zpřísnil postih za špatné zacházení se zvířaty, pokud se děje opakovaně nebo ve větším rozsahu, o zákaz práce se zvířaty minimálně na 5 let.

0/0
25.9.2008 6:53

Gen-

Dotace

Dotace by hrabali, ale neco za to, to uz se panum zemedelcum nechce :-©

0/0
25.9.2008 6:37

Len

Re: Dotace

Kolik znáš zemědělců chytráku, že tady takto hodnotíš jejich práci? Já dost na to, abych mohl říct, že se státními dotacemi si můžete všichni akorát vytřít. Poberou je pouze největší podniky, které se dnes k zemědělské půdě a krajině chovají hůř než komunistické kolchozy. Jestliže stojíme o to, aby Českou republiku tvořili pouze průmyslové zóny, nákupní střediska a rozoraná zemědělská krajina, ve které se bude pěstovat nej nejlukrativnější plodina současnosti - řepka pro výrobu biopaliv, tak jsme na nejlepší cestě.

0/0
25.9.2008 6:50

_

Re: Re: Dotace

Gen- je naprosto mimo, to s tebou souhlasím. Nevím, ale proč kritizuješ zemědělce, že pěstují jen nejlukrativnější věci. Ono totiž moc na výběr nemají - výkupní ceny u obilí, vepřového, hovězího masa, mléka jsou na hranici nebo pod hranicí nákladů, takže jediný na čem se dá vydělat je právě řepka. A z ní často další věci dotují.

0/0
25.9.2008 6:55

Gen-

Re: Re: Re: Dotace

Zemedelci nemaji na vyber? Kazdy ma na vyber. A pokud mas dotace, tak muzes prodavat i pod naklady a stejne vydelas.

0/0
25.9.2008 20:56

Martin

Re: Re: Re: Re: Dotace

Kolik si myslíš, že pobere farma s obratem 17 mil., hospodařící na 190ha, z toho 50 vlastních s 200ks dobytka? Jestli myslíš že miliony, tak se prober- cca 220tis. Kč. Není to o tom, že je neumíme sebrat- mám spolužáka z vejšky přímo u zdroje na zemědělské agentuře, takže info z první ruky. Co se týká výběru plodin, tak opět pouze vidíte, že je lukrativní řepka. Je to pěkné dát 5let po sobě řepku, řepku, řepku ale už neznáte dopady- toto je největší ekologický problém. Řepka se v ideálním případě nasazuje do osevního postupu 1x za 6 let, pokud jí dáte častěji, tak je to možné pouze za podmínky, že použijete několikanásobně více chemie, neboť je tlak jak nemocí tak škůdců. Není všechno o penězích- chce to taky někdy hlavu.Pšenice je supr- za podmínky, že se Vám povede potravinářská kvalita, jinak je to propadák, cukrovku nám zničili, brambory prakticky dneska nevidíte, stavy krav padají, takže jetele, vojtěšky- záleží na výkupní ceně mléka. Ještě, že máme ječměn na to pivo, mák a kmín.

0/0
26.9.2008 0:49

Shumway

Re: Re: Dotace

zapoměls ještě na satelity :))))

0/0
25.9.2008 7:13

GEN-

Re: Re: Dotace

Nehodnotim praci zemedelcu, hodnotim tak akorat to, ze stavkovat kvuli dotacim chteji temer vsichni, ale udelat neco pro ekologii se nechce nikomu, jak plyne z clanku.

0/0
25.9.2008 15:12

nn

Re: Dotace

V Japonsku jsou dotace na 1 hektárr 8-o 2800 USD8-o !!! V Čechách ??? V Nemecku?V Belgii? Co budeš žrát až všichni skrachují ? mech a trávu?:-/ až budou brát tak vysoké dotace jako Nemci 20 let , pak mohou takový jako ty do toho kecat.

0/0
25.9.2008 7:35

_

Re: Re: Dotace

až zkrachují, tak budem odkázaný na dovoz. A terpve pak odpůrci dotací do našeho zemědělství poznají co to znamená drahé potraviny

0/0
25.9.2008 7:37

dotace

Re: Re: Re: Dotace

otázka je kolik mě fakticky díky dotacím stojí naše produkce a kolik by mě stála ta dovozová

jinak si nemyslim, že dovozový potraviny jsou dražší, kdyby to tak bylo, tak by je nikdo nekoupil

0/0
25.9.2008 10:42

_

Re: Re: Re: Re: Dotace

je jeden fakt, kterej se radši nezmiňuje.

I když u nás zemědělství skončí nebo se omezí, na údržbu krajiny se budou muset dávat prachy pořád (a že to nebude o dva řády méně je každýmu jasný), další prachy půjdou na podporu v nezaměstnanosti, rekvalifikace, odstranění výrobních a zpracovatelských kapacit atd.

A vlastně ještě jedna věc: Jsou státy, kde podpora zemědělcům bude vždy (Např. Francie, Polsko), takže dotovat produkce budeš dále, jen to nebude podpora našim

0/0
25.9.2008 10:56

dotace

Re: Re: Re: Re: Re: Dotace

a neni to právě naopak? když Polsko a spol dotují svoje zemědělce, aby to mohli levněji vyvážet, třeba k nám a my díky nim máme levnější potraviny, tak nejsou to polské dotace, které dotují nás?

co se týče tý údržby půdy, tak nevim kolik by stála, protože nejsem zemědělec, ale asi by to bylo míň, než je to v současnosti

0/0
25.9.2008 11:14

_

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotace

to jen zdánlivé, navíc poláci mají vedle vyšších dotací od EU i další úlevy (nemusí odvádět státu některá pojištění). A nezapomenout na to, že jakmile jim u nás odpadne naše konkurence, tak nebudou mít důvod držet ceny nízko, resp. i přes dotace nezdražit.

ad údržba půdy: louky běžně se sklízí 2 x ročně, musíš posekat, obrátit, svézt, nějaké to hnojení (většinou močůvkou, kejdou),  Pokud by se půda udržovala nezemědělsky, minimálně 1x (spíše 2x) ji posekat budeš muset stejně, trávu svézt / odvézt. Rozsah prací se řádově nezmenší.

0/0
25.9.2008 11:22

dotace

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotace

no pokud odpadnou naši zemědělci, tak věřim, že tak konkurence neopadne, protože  to sem začnou dovážet z jiných států než jen z Polska.

no řekl bych, že na tý údržbě bude dost drahý hnojení, takže to by odpadlo

jinak na EU a zemědělství mam docela negativní názor už jen kvůli kvótám a podobně, takže to mi přijde taky špatně

0/0
25.9.2008 12:05

_

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotace

kdo může cenově konkurovat polákům ? Maximálně tak rumuni nebo bulhaři, ze západní evropy nikdo (proč by jinak nebylo místo polského masa v krámu třeba holandské nebo jiné ?). Navíc když se jednou neurodí, tak vidíš co dělají ceny, není odkud dovézt, protože těch přebytků zas tolik není.

- hnojení luk se provádí jak jsem psal, tudíž používají defacto odpad vzniklý při živočišný výrobě. Takže náklady tvoří naftva traktoru/náklaďáku a malou část mzda

0/0
25.9.2008 13:00

Karel

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotace

Jasne, a pak prijde neuroda + rust svetove populace + zvetsujici se spotreba v cine a indii + biopaliva a bud nedovezes vubec nebo za takovy ceny, ze chudaci lidi tady... a zatravnena pole ti pristi rok vynos nedaji, ze (nemluve o odchodu lidi z oboru, zaniknuti firem apod.).... stat by mel proste vyzivu svych obyvatel byt schopen zajistit z drtive vetsiny vlastnimi zdroji, a co to nejake 2mld jsou.... kolik nas staly banky, nova, diag human, statni zakazky apod...to tu opravdu chceme budizknicemu investicni bankere a podobnej povl, nebo lidi, co vytvari skutecne hodnoty?

0/0
25.9.2008 13:12

Karel

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotace

Mistře, Polsko dotuje zemedelstvi z penez EU (prime platby) takze ty "polske" dotace jsou i nase(nejake narodni dorovnani je fakt tak na urovni tech podpor v nezamestnanosti pro propustene zem, spis jeste min) ... takze bych doporucoval se trosku vzdelavat, at nejste na netu za blba, jako dnes ;-)

0/0
25.9.2008 13:06

bla bla

Re: Dotace

"Je to o přístupu konkrétních lidí z kontrol, nicméně zemědělci by měli začít odstraňovat alespoň drobné nedostatky," dodal Vítek.....uz se hlasim jako kontrolor....tu a tam privru ocko...tu a tam dostanu nejaky baksis....krasny zakon delany jako na miru nasim urednickum.

Jinymi slovy mame novy prilis prisny,nebo spatny zakon a bandu uredniku na kterych je, aby "zvazily jak budou pristupovat ke konkretnim pripadum". Ale zemedelci maji nastesti mocne paky na rozdil od obycejneho obcana na urade s usmolenou obalkou v kancelari...Vyuzijte situace panove a jakmile se ourada zmini ze by se to dalo nejak "udelat" tak se proste propadne dekl na septiku,samovolne rozjede traktor, nebo spadnou vrata u stodoly. Preju zemedelcum hodne uspechu

0/0
25.9.2008 8:10

pomeranč

Re: Dotace

Čeští zemědělci dotace nechtějí, ovšem za podmínky, že je nebudou dostávat ani ti ostatní, a to musí zařídit politici. Český zemědělec má nižší náklady a mnohem větší produktivitu než zemědělec v Německu, Francii, Rakousku... ale je mu to na nic, protože zemědělec v Německu... má mnohem vyšší dotace a může prodávat levněji než ten náš. Když máme neschopné politiky něco vyjednat (anebo schopné čehokoliv) tak jsme v (Y).

0/0
25.9.2008 10:45

GEN-

Re: Re: Dotace

 Tim souhlasim, dotace zrusit pro vsechny.

0/0
25.9.2008 15:08

Auto

Re: Re: Re: Dotace

Ano,zrušené dotace je jediné správné řešení.Ale buďme realisté:bude dělat rakouský,německý.......zemědělec za bulharské polské české........almužny?Komu by prodali své zboží?Málo pravděpodobná varianta!

0/0
25.9.2008 19:14Najdete na iDNES.cz