Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

ČNB zpřísní dohled nad fondy, lidem o nich teď chybějí informace

Pokud se rozmýšlíte, do kterého podílového či penzijního fondu vložit peníze, a chtěli byste se podívat, kam aktuálně investuje, máte obvykle šanci jen jednou či dvakrát do roka. Podílové fondy totiž musí zveřejňovat detailní strukturu svých investic jen minimálně. A to chce Česká národní banka změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hanyz01

Dotaz

Mohl by mi někdo v oboru vzdělanější vysvětlit tuhle větru z článku?

"Běžní investoři se tak stále nebudou moci snadno dozvědět, zda fond nemá investováno například v rizikovějších aktivech, než uvádí ve svém investičním profilu."

Já hlupák se doteď domníval, že pokud pracovník fondu zainvestuje prostředky do jiného typu aktiv, než má od vedení nařízeno, znamená to okamžitý vyhazov za porušení vnitrofiremních pravidel - kromě jiného mi to taky přijde jako docela obyčejný trestný čin (porušení povinností při správě cizího majetku?), protože klient svěřuje své nikterak jištěné prostředky fondu pro investice do určitého typu investičních nástrojů.

0/0
3.10.2008 7:02

Pilat

Re: Dotaz

tak to funguje vsude jinde, ale hlavne ne ve financnich institucich, jinak by se amerika nezmitala v takove krizi a bordelu// treba se vi ze chybi ze statnich fondu $4 triliony ale nikdo nevi kde to je a ty mas starosti o svych par chchtaku :-) banky a financni instituce vlastni kriminalnici nejvetsiho kalibru. :-)

0/0
3.10.2008 7:15

Hanyz01

Re: Re: Dotaz

Skoro se obávám, že máte pravdu. Jen na dokreslení - asi měsíc před pádem pražské burzy jsem měl během týdne minimálně šest telefonátů od makléřů různých investičních fondů s nabídkami jejich produktů - obvzláště legrační mi přišel jeden pán, který mi vehementně nabízel okamžitou super výhodnou investici do akcií NWR - o akciový trh se nezajímám, ale znám trochu aktiviti p. Bakaly, takže jsem s díky odmítnul strkat peníze do kšeftu zmetka jeho kalibru. No a za měsíc drtivý propad..jak vidno, investičního makléře může skutečně dělat každý, podstatný je hlavně kachní žaludek...:-©

0/0
3.10.2008 7:33

jena

Re: Dotaz

Oné větě bych rozuměla v podstatě tak, že pokud investuji do fondu s inteligentním portfoliem, pak to funguje tak, že když je relativní klid na trhu a akcie rostou, pak se mé prostředky investují do rizikovější oblasti, kde je větší výnos. Tedy do akcií. Pokud se ale začne trh hýbat negativně, jsou mé prostředky automaticky a okamžitě převedeny do méně rizikové oblasti, kde je ale zase výnos menší, ale zato stálý. To jsou fondy peněžního trhu, dluhopisy.

Podle mě ale ona věta nic neřeší, protože běžný uživatel stejně nerozumí tomu, jak má investováno a jestli je ta jeho konkrétní daná investice v ten konkrétní daný čas v pořádku, či nikoliv. Proto je třeba vybírat prověřenou instituci, kde se o svěřené peníze opravdu postarají a pak není potřeba obdržet výpis o svém účtu měsíčně, ale stačí stávající stav.

Ono to má své opodstatnění. Trh s akciemi velmi ovlivňují emoce.

0/0
3.10.2008 9:07

Hanyz01

Re: Re: Dotaz

Já Vám rozumím a děkuji za obšírné vysvětlení - teoreticky máte pravdu. Vtip je ale v tom, že každý fond by měl v závislosti na tom, jakého je typu, také operovat s odpovídajícím portfoliem a tím pádem i riziky (a výnosy) - tyto informace by měly být jasné i pro naprostého laika, který chce do fondu své peníze dát. Já jakožto investor chci mít přesné informace - co bude s mými penězi fond dělat a jaké riziko a potenciální výnosy  z toho budou. Není možné, aby fond tvrdil, že je konzervativní a přitom 20% portfolia budou vysocerizikové akcie a přelití do vysocerizikových produktů činil bez vědomí klientů. Zvláště je to nevhodné vzhledem k tomu, že riziko ztráty nesou klienti, nikoliv fond.

0/0
3.10.2008 9:15

Hanyz01

Ještě doplnění

Vaše věta o prověřené instituci je nezlobte se zcela mimo mísu - pochybuji, že před pádem americké burzy byste mi tvrdila, že americké investiční banky jsou nedůvěryhodné, hm? Tohle totiž těžko odhadne i odborník, natožpak laik, který nemá čas na to, neustále hlídat finanční trh (a který potažmo nemá v Česku díky politice našich investičních fondů ani ponětí, jak přesně je složeno portfolio fondu a zda se jeho složení v čase mění a podle jakých kriterií).

0/0
3.10.2008 9:15

Jimmy888

Re: Dotaz

Taky to moc nechápu, přece každý fond má statut fondu, kde se zavazuje do čeho smí investovat. Takže pokud portfolio manažer investuje do něčeho jiného než tvrdí ve statutu, měl by dostat vyhazov na hodinu. Když už ne od svých šéfů, tak aspoň ČNB by to měla při kontrole zjistit a zařídit.

0/0
3.10.2008 9:40

Hanyz01

Re: Re: Dotaz

No právě... asi je to spíš o tom, že dokud celý trh bezpečně roste a fond vydělává, žádná pravidla neplatí a nic se nekontroluje  a nedodržuje... teprve když vlastní nenažranost top managementu přeroste všechny hranice a najednou není kde brát, začínají se na všech stranách otevírat oči.

0/0
3.10.2008 9:50Najdete na iDNES.cz