Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Radní Ústeckého kraje chtějí odepsat zásoby uhlí na Mostecku

Radní Ústeckého kraje chtějí odepsat zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem, Dolním Jiřetínem, Černicemi a Komořany na Mostecku. To by pro společnost Mostecká uhelná znamenalo, že by nemohla v budoucnu v těchto místech těžit hnědé uhlí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

anesteziolog1

Jednou....

se tam stejně začně těžit, ať někdo chce nebo nechce a starousedlíci záhy příjdou o jakoukoliv vyjednávací pozici. Takové zásoby nerostného bohatství si žádný stát nenechá odepsat a pokud ano další vláda to stejně zruší. Horní zákon nade vše. Pak příjde vyvlastnění a všichni krom zaintersovaných a podmazaných stejně spláčou nad vydělkem.....

0/0
15.10.2008 9:08

HuLarus

Je to prokletej kraj...

Pokud je ve všeobecném společenském zájmu to uhlí vyrubat, tak není problém se s obyvateli Jiřetína a té druhé vesnice dohodnout. "Hodnota" uhlí podle článku vychází na cca 200 Mio na dotčeného obyvatele. Tak dejte každýmu z nich 100 Mio pod podmínkou, že odejdou. Pořád to stěhování bude tragédie, ale aspoň to budou mít nějakým způsobem kompenzované. Řekněme, že by s tím muselo souhlasit např. 90% z nich.

Obávám se ale, že za těchto podmínek už to tak nějak celospolečensky významný uhlí nebude, neníližpravda?

PS: kdo neviděl zblízka Mostecko, Litvínov a okolí nebo něco podobného, tak si na tyhle věci těžko může tvořit rozumný názor. Máloco je tak strašné, jako když přijdete o místo, kde jste vyrostli a už se tam nikdy nemůžete vrátit, protože to místo neexistuje. Ani ten kopec, kam jste chodili sáňkovat, neexistuje, prostě je tam jenom jedna velká díra v zemi...

0/0
15.10.2008 7:57

Surgical

Qui bono?

Pokud lze zásoby odepsat, bude jednostranně a okamžitě poškozena Mostecká uhelná (už vidím tu arbitráž), 700 obyvatel Jiřetína a okolí přijde o trumf při licitaci o výkupní ceny jejich chatek a chatrčí (byl jste tram někdy někdo?, a pokud ano, chtěli byste tam bydlet???), opět nahrajeme plynařské a naftové lobby (jojo, zvýšíme závislost na importu těchle surovin a nebude  konkurencční komodita, která by bránila střemhlavému růstu jejich cen.)

Suma sumárum: pokud nepostavíme náhradou za všechny elektrárny na fosilní paliva (ulhí, ropu, plyn nevyjímaje) odpovídající výkon v atomu (mimochodem přes všechen odpor pseudozelených, zainteresovaných v importech plynu nikoli ideově, alébrž obchodně) ,  o koncepčním řešení energetiky pro blízký horizont nemůže být řeči.

0/0
14.10.2008 22:34

Surgical

Re: Qui bono?

P.S. může-li ministerstvo (?) řekl bych, že to je v kompetenci minimálně vlády, ne-li rovnou přímo příslušného zákona schvalovaného oběma komorami a prezidentem k tomu, zásoby "odepsat", pochopitelně je může dříve či později opět někomu "připsat!, jojo, i lobbysti musejí z něčeho žít, nemluvě o !zákonně! provizi z takového byznysu, jedno procento 4 miliardy, 3% 12 atd. Za provizi 10% už bude leckdo ochoten i vraždit (i když se vraždí pro daleko menší prkotiny, že).

0/0
14.10.2008 22:35

odborar

Pohlídal bych si je..

Zaručeně za nimi Tykač pošle své lobisty či je lépe nazvěme korupčními prodejnými děvkami, kteří se pokusí jednotlivé zastupitele uplatit. To je pro policejní provokatéry ta živná půda. GO! A vezmou, vyházet je z politiky...Rv Samozřejmě se mohou snažit ty co nutí úplatek pochytat a dostat se ke kmotrovi. ;-) Ovšem Ičko to těžko bude chtít.

0/0
14.10.2008 15:44

odborar

ke kmotrovi?

Kdo by pak chodil na křty knihy Modrá planeta, ne zelená, nebo tak nějak, či chodil na tenis, že? ;-) 

0/0
14.10.2008 15:48Najdete na iDNES.cz