Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pracovníky automobilek čekají dlouhé Vánoce, mají nucené volno

Desítky tisíc lidí letos čekají kvůli krizi automobilek delší, ale také chudší Vánoce. Automobilky zastavují výrobu o několik týdnů dříve než loni a to pocítí i české firmy, které jim dodávají díly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

IJNovak

Hlupáci a tmáři u moci

propad v 2009 lze očekávat až kolem 30-40% a nikdo se k tomu zatím nechce přiznat, pouze Mercedes snížil objednávky dílů v ČR o 30% a bude upřesňovat do 15. každého měsíce závazný objem na další měsíc a potvrddili celoroční pokles o min 30%. Tj. také 30% propuštěných u subdodavatelů nebo pracovní týden o 30 hodinách pracovní doby. tak se dohodli moudří u Mercedesu. Jak čeští kapitalisté ??? Razantní propouštění proč jsme ta rabijátní bezohlední idioté??? Až krize pomine, tak čeští subdodavatelé nebudou schopni získat dělníky a firmu si raději odvezou zpět do SRN či Francie.

Pak se dopady krize ještě prohloubí - bohužel v ČR se nejedná moudře a odpovědně. Proč???? Nemáme s podnikáním zkušenosti jsme jen často jen přihlouplí amatéři. Např do krize ještě zdraži elektřinu o 9,9% jenom HLUPÁK, který je extrémě bezohledný!!!!

0/0
3.12.2008 23:24

Mablung

Re: Hlupáci a tmáři u moci

Ach jo, to je ten kapitalismus a tržně se chovající podniky. Pracuji v automobilovém průmyslu a vidím ten propad také. A vidím že se to jen tak nezvedne. A vidím, že pokud podniky nepropustí 30 - 50 % zaměstnanců, zkrachují. Ani zdravý podnik nemá na to, aby rok či dva živil o 100 % více zaměstnanců než pro kolik mají práci. Co se nezaměstnanosti týče, nezapomínejte na to že v současné době je extrémně nízká nezaměstnanost a její zvýšení (až na některé problematické lokality) je jen žádoucí.

Co se ČEZu týče, chová se zcela správně. Povinnost vedení ČEZu je maximalizovat zisk, ne zachraňovat ekonomiku. Pokud by se ČEZ pokoušel zachraňovat ekonomiku, měli by jeho vedení akcionáři na hodinu vykopnout. Jiná věc je státní dohled který jim to dovolí ...

0/0
4.12.2008 9:09

klimoš

Re: Hlupáci a tmáři u moci

"Cena elektřiny je funkcí ceny ropy a ceny povolenek CO2. Bude-li tedy nadále růst cena ropy, poroste i cena elektrické energie," reagoval na jeden z dotazů v on-line rozhovoru na serveru patria.cz Roman. (IHNED.CZ 28.5.2008) 

Do budoucna bude záviset hlavně na tom, jak se budou vyvíjet ceny ropy. Když nepoklesne, dočkají se domácnosti podle Nováka od Nového roku odhadem patnáctiprocentního zdražení. (ekonomika.ihned.cz 23.6.2008)

 Chci k tomu jen dodat, že cena ropy poklesla zhruba o 66% ze 145$ na 48$  a cena silové elektřiny na burze ze 95E na 52E což je zhruba o 50%.

To znamená, i když cena ropy NEBUDE růst nebo cena ropy POKLESNE o výrazných 66%, tak Vás vážení občané zdražení o 16,4% stejně nemine. Důvody si prostě nějaké zase vymyslíme !!! 

0/0
4.12.2008 13:02

klimoš

Re: Hlupáci a tmáři u moci

V jižních Čechách a na jihu Moravy se zdražuje o 16,4% a firmám snad ještě více. To je řešení státní firmy a nenažera pana Romana a překupníka E-ON.

0/0
4.12.2008 12:43

vymrzovac

docela by mě zajímalo......

....za jakých podmínek dostanou těch 60%? Musí být dosažitelní pro zaměstnavatele?   Nebo můžou odjet do Alp nebo k móři?

0/0
3.12.2008 12:27

Neumětel

Re: docela by mě zajímalo......

Proč by měli být dosažitelní? Myslíš, že z hodiny na hodinu přijde zázračná zakázka a přes noc budou nahánět lidi do práce na ráno? Velkou fabriku nenahodíš stisknutím vypínače. některé provozy musí najíždět v předstihu a všechno se plánuje. Prostě nejsou zakázky a tak pro lidi není práce, což je překážka na straně zaměstnavatele, který jim řekne, že od - do mají volno a vyplácí jim 60% platu.

0/0
3.12.2008 13:41

Mablung

Re: docela by mě zajímalo......

Vše závisí na dohodě. Pokud by zaměstnavatel chtěl, musí být k dispozici. Ale většinou k tomu skutečně není důvod

0/0
4.12.2008 9:03Najdete na iDNES.cz