Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Dodávky plynu opět váznou, Rusko se hádá s Ukrajinou

Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropy se začíná opět zamotávat. Kohouty se otevřely ráno, surovina ale vázne na Ukrajině. Obě strany se znovu hádají, kdo za to může. Gazprom obviňuje Ukrajinu, že plyn "zcizila", a za problémem vidí i Spojené státy. Naftogaz tvrdí, že jde o technické problémy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ET_demokrat

hehehéééééééééééééé

Rusi požadují doplatit 2,4 mld $. Je to pořádně zapletené. Ukrajina potřebuje ročně 70 mld m3. Z toho 20 má ze svých zdrojú, 20 z ruských zdrojú a zbytek z Turkmenska, Uzbekistanu a Kazažska. Ruský plyn stojí 230 , asijský 140 $ za 1000 m3. Je to dané smlovou z roku 2006. Vrchol je to, že smluvním partnerem ukrajinských plynařú není Gazprom, ale  RosUkrEnergo registrovaný ve Švýcarsku, ve kterém má Gazproom 50%. Múže se někdo divit současnému stavu?

0/0
14.1.2009 12:30

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Talmánku, tou tebou slavně dojednanou smlouvou ...

... si Ukrajina vytřela (Y) , i když ses cicmal s Tymošenkovou ...

0/0
14.1.2009 9:30

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

p.s.

... asi jsi jí to udělal špatně! ...

0/0
14.1.2009 9:31

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

p.p.s.

... to víš, stárneš ...

0/0
14.1.2009 9:32

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

p.p.p.s.

... a ta tvoje cukrovka té síle tvého mužství taky nepřidává, že?

0/0
14.1.2009 9:34

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

p.p.p.p.s.

Rv8-o

0/0
14.1.2009 9:36

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Cíle USA nejsou primárně vůbec vojenské, ale politické!!!

To, že CIA USA chce vyhrotit vztahy Rusko versus Ukrajina, to je naprosto evidentní.

Ale cíle USA nejsou zřejmě primárně vůbec vojenské, ale politické. USA chtějí prostě tu €vropu evidentně zejména ekonomicky vzdálit Rusku, a Rusko ekonomicky zase vzdálit €vropě, a to proto, aby USA nepřicházely dál o svůj vliv na €vropském kontinentě, ale naopak, aby svůj vliv v €vropě posilovaly.

0/0
14.1.2009 9:08

mtis

Re: Cíle USA nejsou primárně vůbec vojenské, ale politické!!!

NWO? ;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
14.1.2009 9:12

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Re: Cíle USA nejsou primárně vůbec vojenské, ale politické!!!

Souhlas, NWO.

0/0
14.1.2009 9:20

IJNovak

Re: Cíle USA nejsou primárně vůbec vojenské, ale politické!!!

A jak chcete rozlišit  cíle polilitické od vojenských? Nijak = jedno jsou!!!Strategické cíle mají šílenci pořád stejné= světovládu a redukci chovné stanice Země, jeden živočich se prý přemnožil a nemá přirozeného predátora!!!

0/0
14.1.2009 9:58

IJNovak

CIA USA chce vyhrotit vztahy Rusko x Ukrajina

až k cílovému vojenskému konfliktu (viz cíle RAND a False Flag) a Evropa v tom hraje dobré rukojmí = zásah je nezbytný ale pak nepoteče už vůbec nic ani ropa a další suroviny! Obamovo jestřáby lstivím jednáním a podporou í často teroristických operací vyvolávají napětí a nenávist. V krizi se mnozí vyznají, národní gardy cvičí stanné právo. Jaký bude další vývoj? Odhalí transparentní jednání, ne troubů, co ani nezajistí přepravu plynu dohodou,natož fyzicky!

0/0
14.1.2009 8:33

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Re: CIA USA chce vyhrotit vztahy Rusko x Ukrajina

CIA USA chce vyhrotit vztahy Rusko versus Ukrajina, to je evidentní. Ale cíle nejsou primárně vůbec vojenské, ale politické. CIA USA chce €vropu evidentně politickoekonomicky vzdálit Rusku, a chce Rusko politickoekonomicky vzdálit €vropě. A to právě a jenom proto, aby USA nepřicházely dál o svůj vliv na €vropském kontinentě, ale naopak, aby svůj vliv v €vropě posílili.

0/0
14.1.2009 8:47

IJNovak

Re: CIA USA chce vyhrotit vztahy Rusko x Ukrajina

Kdyby USA stačila €vropa, ale oni chtějí planetu Země, ale světový četník nesmí být zloděj a válečník, finanční defraudant. Nyní chtějí Ukrajinci prodat plynovod Exxonu, aby mohli naši milovaní USA inkasovat celou Evropu, proto instalovali loutkového presidenta (dary na presidentskou kampaň z USA převýšili 10 mil.$), Např. loutková irácká vláda vypsala tend na 20 miliard ropy. €vropa je rusko a Rusko je strategický chlebodárce, výrobky za suroviny!!! Co berou do USA? I tu Tatru zničily,PKN Orelen petrochemii aj. Jak zoufalou vládu loutek má ČR,  není nikde v okolí tak protinárodní skupina u pol. moci k vidění. I jaderný teč dovolí s cizími vojáky umístit 50 km od hlavního města. Čeští zaprodaní zločinci u moci!!!

0/0
14.1.2009 9:25

IJNovak

Re: CIA USA chce vyhrotit vztahy Rusko x Ukrajina

To myslíte Břežinského,D.Rockeffelera (zaplatil v Rusku muničku na dodávky munice do Vietnamu) a další vojenské šílence? Zřejmě by jim jejich politika velkého střetu asi vyšla, ale nesmí být zadluženi 13 bilióny $. Oni jim již věřitelé jejich papírky s $ měnou tolik nežerou (Amero je zatím nikde), Celente TRI předpokládá rozpad obchodního systému USA (podzim 2009).

Co bude následovat? No konečně ten střet velkých soupeřů (ne nějaké Iráky a spol). Velká mela je jejich cíl??? Tak by se měly v USA demokratické kruhy probudit!!!

0/0
14.1.2009 8:49

IJNovak

na jádro nepřistoupíme a nezačneme dostavbu

ETE 34 by nahradil 2 miliardy m3 zemního plynu a řada spotřebitelů by přešla na elektřinu pokud to technologie umožní!!!! V ČR se vládní podvodníci vydírají SZ a nic nechtějí pochopit o rozhodnutí zahájit dostavbu jaro 2009!!! Stavět nechceme, ale vydírat ANO a celou společnost! Všude na světě již vyděrači v base,v ČR ve vládě!!!!

0/0
14.1.2009 8:22

mtis

Re: na jádro nepřistoupíme a nezačneme dostavbu

Že se za socanů a Paroubka ale těch jaderných bloků postavilo!

A vůbec, budou Paroubkovi koaliční partneři z KSČM souhlasit s tak drastickým poškozením vzájemného obchodu ČR s Ruskem, jaký bude představovat úspora 2 mld m3 ruského plynu? ;-D;-D;-D

0/0
14.1.2009 9:09

IJNovak

Re: na jádro nepřistoupíme a nezačneme dostavbu

Mají na zkapalněný plyn a jeho frakce ještě lepší prodejní možnosti bez dopravního omezení!!! Chápejte věci v souvislostech!!!

0/0
14.1.2009 10:02

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

ASI JSTE NA FYZIKU FAKT TAK TUPÍ, ŽE TO FURT NECHÁPETE.

Rusové natlakovali na 3 hodiny na plný provozní tlak plynovodné potrubí opouštějící Rusko! Na 75 atmosfér!! A víc pro transport toho plynu do €vrpy ze své strany prostě už udělat nemohli!!!

Tohle bylo OVĚŘENO i těmi nezávislými pozorovateli z €U!

A to, zda ti kontroloři byli, či nebyli i v centrálních dispečincích, s tímhle faktem o tlaku a průtoku plynu na rozhraní mezi státy nemá vůbec co dělat! 

A V TÉ TALMÁNKOVĚ SLAVNÉ SMLOUVĚ NEBYLO ZAKOTVENO, ŽE TI KONTROLOŘI BUDOU I V CENTRÁLNÍCH DISPEČINCÍCH, COŽ JSOU Z HLEDISKA BEZPEČNOSTI STÁTŮ VÝSOSTNĚ STRATEGICKÁ MÍSTA.

JE NAOPAK NAPROSTO NEZBYTNÉ, ABY BYLI FYZICKY PŘÍTOMNI (a to byli!) PRÁVĚ NA ROZHRANÍCH MEZI STÁTY PRO PŘÍMOU KONTROLU TLAKŮ A PRŮTOKŮ PLYNU, COŽ JE CELÝM A ÚPLNÝM SMYSLEM JEJICH MISE!!!

0/0
14.1.2009 8:20

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

p.s.

Ale v těch centrálních dispečincích by jim klidně mohli pouštět místo reality do budíků simulátor a nezjistili by nic.

0/0
14.1.2009 8:25

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

p.p.s.

Rusko tu Talmánkovu smlouvu, kterou za Ukrajinu a €U s Ruskem dojednal, kompletně dodrželo!

A jestliže teď Ukrajina, ačkoliv tu Talmánkovu smlouvu podepsala, ale najednou tvrdí, že je ta Talmánkem slavně dojednaná smlouva Ukrajinou neakceptovatelná, proč jí tedy Talmánkovi vůbec podepisovala???

ZÁVADA JE TEDY NA TALMÁNKOVI A NA UKRAJINĚ, A NIKOLIV NA RUSKU!!!

0/0
14.1.2009 8:40

Porsche911

Re: p.s.

A s jakým tlakem má pracovat tenhle plynovod? není to třeba také 10 MPa, a potom by to bylo natlakované jen ze 3/4, a přitom dál by se to mělo (čistě technicky, bez jakékoliv politiky) začít pouštět třeba až při 90 nebo 100 % jmenovitého tlaku?

Jinak potřeba určité "provozní náplně" je jasná každému, technologické spotřeby pro pohon kompresních stanic také, ale nevíme a při exSSSR pořádku a kvalitě měření a vykazování všeho možná nevědí dostatečně přesně ani oba aktéři, kolik bylo dodáno zákazníkům a kolik zůstalo na UA. Jinak by mě zajímalo, jaké jsou obvyklé postupy při opdstavování větve plynovodu, zda v ní má zůstat plný tlak, nebo nějaký jiný, a jaký?

0/0
14.1.2009 8:44

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Re: p.s.

BLBOST A DEMAGOGIE!

0/0
14.1.2009 8:49

Porsche911

Re: p.s.

Milý diskutére, rád bych upozornil, že jsem kladl nějaké otázky ve věcech, ve kterých nemám jasno nebo mám pochybnosti, transport plynu není mým oborem, a doufal jsem, že někdo, kdo tomu rozumí, odpoví. Z Vaší odpovědi nevyplývá žádná znalost, ale pouze ideologie. Tou jsme více či méně ovlivněni všichni, já se svými zkušenostmi třeba tak, že Rusům (ani UA) nevěřím slepě, ale rád si to konfrontuji s fakty.

To, co mě v přístupu Rusů překvapuje, je a) každoroční opakování sporu, tu s Bělorusy, tu s UA, b) velmi malá snaha něco aktivně řešit, nejen EU má problém (ten je momentální - teď není energie), ale i Rusko (dlouhodobý, je nedůvěryhodné, vyvažovat to tím, že oni nás stejně potřebují, ať jsme jací jsme, je risk), c) přehazovat problém neplnění smluv na někoho jiného (EU, zaplať dluhy za UA, ať mají za co nakoupit technický plyn) je totální divočina, pokud ho UA ukradla, tak Rusku na ne EU, neboť partnerem plynařů v EU je Rusko a ne jeho "speditér" UA.

0/0
14.1.2009 9:08

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Re: p.s.

LŽEŠ!

PARTNEREM JE ŠPEDITÉR UA, TA UZAVÍRALA SMLOUVY NA DODÁVKY PLYNU S ODBĚRATELI!

U Evropského soudního dvora v Lucemburku byla podána první žaloba proti Ukrajině kvůli přerušení tranzitu ruského zemního plynu do zemí Evropské unie. Náhrady škody vyčíslené minimálně na 30 milionů dolarů (skoro 600 milionů korun) se na ukrajinské společnosti Naftogaz domáhá maďarská energetická firma Emfesz. Maďarského plynového operátora zastupuje rakouská právní firma Wolf Theiss, která žalobu podala na společnost Naftogaz Ukrajina. Obdobnou žalobu maďarský operátor podal i u soudu v Budapešti.

0/0
14.1.2009 9:19

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

viz -

http://ekonomika.idnes.cz/kvuli-preruseni-dodavek-plynu-padla-prvni-zaloba-f7i-/eko-zahranicni.asp?c=A090110_111631_eko-zahranicni_lf

0/0
14.1.2009 9:25

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Re: p.s.

Rusáci to pustili! Blokuje to Ukrajina! TAK POŘÁD NEMLŽTE!!!Ukrajinská strana totiž v rozporu s Talmánkem dojednanou smlouvou totiž ani neotevřela první exportní koridor!

„Ukrajina nepřijímá plyn z Ruska,“ potvrdil mluvčí ukrajinské společnosti Naftogaz Valentin Zemlansky.

„Podmínky přepravy jsou pro nás nepřijatelné,“ vysvětlil mluvčí ukrajinské společnosti.

viz - http://www.rosbalt.com.ua/2009/01/13/609350.html

Jak vidíte, VŮBEC JIM NEVADIL TLAK PLYNU, Ukrajinci si prostě tou Talmánkem slavně dojednanou a slavně podepsanou smlouvou vytřeli PR (Y) DEL.  :-P;-D;-D

0/0
14.1.2009 8:55

IJNovak

Re: p.s.

různe technologické postupy, např tlaková zkouška o 10% vyšší než provozní tlak se provádí vodou a ta se vytlačí míčem (ježkem) ven v kontrolních bodech trasy plynovodu! provozní tlak je 75 barů = 7,5 MPa, Nord Steam má dosáhnouaž 20,MPa!

0/0
14.1.2009 10:08

minolt

"Tlak v soustavě na ukrajinské straně a ruské straně

 musí být stejný. Pokud Ukrajina odebrala během té krize část té základní náplně, tak samozřejmě ta základní náplň se musí něčím doplnit. A to muselo být ukrajinské straně jasné od začátku - pokud tedy tomu tak skutečně je, ale je to pouze moje spekulace", řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnál Jan Nehoda, jednatel společnost RWE Transgas Net.

0/0
14.1.2009 7:56

minolt

Re: "Tlak v soustavě na ukrajinské straně a ruské straně

Prvním úkolem je, aby byla obnovena tzv. akumulace v plynovodech. Dále, aby byl dodán plyn pro pohon kompresorů, aby tedy doprava plynu byla zajištěna. Navíc je zřejmé, že dochází k určitému cenovému sporu, protože Ukrajina tento plyn již měla v loňském roce a zřejmě ho vyčerpala. A nyní ho musí pořídit, ale už za nové ceny, a musí tedy ten plyn zaplatit ruské straně, řekl analytik poradenské firmy na energetiku Vladimír Štěpán.

0/0
14.1.2009 7:56

popradčan

Niet nad spoľahlivých obch. partnerov.

Čo k tomu dodať? Je to výsmech.

0/0
14.1.2009 7:09

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

JSTE NA FYZIKU TAK TUPÍ, ŽE TOHLE NECHÁPETE???

Rusové natlakovali na 3 hodiny na plný provozní tlak plynovodné potrubí opouštějící Rusko! Na 75 atmosfér!! Víc pro transport toho plynu do €vrpy ze své strany už udělat nemohli!!!

Ukrajina ale prostě v rozporu s tou Talmánkovou smlouvou ten plyn dál nepustila.

JE TU NĚKDO NA FYZIKU TAK TUPÝ, ŽE TO NEPOCHOPÍ???

0/0
14.1.2009 0:00

Hrdý Budžes

Re: JSTE NA FYZIKU TAK TUPÍ, ŽE TOHLE NECHÁPETE???

Ta duvera mezi krajany v cokoliv co rekne Rus, bez ohledu na to jak velka kravina a jak neprokazatelne je jeho tvrzeni, to je to, co mne fakt desi.

Pokud tomu tak je, co brani Rusku zajistit smluvne dohodnuty pristup pozorovatelu EU do sveho zarizeni na dohodnute misto?

0/0
14.1.2009 5:31

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Re: JSTE NA FYZIKU TAK TUPÍ, ŽE TOHLE NECHÁPETE???

VŮBEC NEVÍŠ, O ČEM MLUVÍŠ!

Jaké věřit? To bylo OVĚŘENO nezávislými pozorovateli z €U!

A na jaké dohodnuté místo? NEBYLO VE SMLOUVÁCH ZAKOTVENO, ŽE KONTROLOŘI BUDOU I V CENTRÁLNÍCH DISPEČINCÍCH.

A to, zda byli, či nebyli i v centrálních dispečincích, s tímhle faktem o tlaku a průtoku plynu na rozhraní mezi státy nemá vůbec co dělat! 

JE NAOPAK NAPROSTO NEZBYTNÉ, ABY BYLI FYZICKY PŘÍTOMNI (a to byli!) NA ROZHRANÍCH MEZI STÁTY PRO PŘÍMOU KONTROLU TLAKŮ A PRŮTOKŮ PLYNU, COŽ JE SMYSLEM JEJICH MISE!!!

0/0
14.1.2009 8:08

65c02

Ale jedno je rozhodně jisté:

Do základní výbavy každého moderního evropského rodinného domu pro 21.stol rozhodně patří taky kotel na pevná paliva - nejlépe takový, který je schopen spalovat odpadky z domácnosti.:-)

0/0
13.1.2009 23:25

šestý z pěti

tak to začíná vypadat, že Rusové mají nedostatek plynu

a šíbři kolem ruských a ukrajinských společností rozehráli divadloR^

0/0
13.1.2009 22:56

cirus

Re: tak to začíná vypadat, že Rusové mají nedostatek plynu

Ruské zásoby zemního plynu při současné spotřebě (r.2008) stačí na min. 120 let !!!. Je ale dost možné, že někdo nabídl lepší cenu, nebo lepší podmínky. (Čína?Indie? USA?)

0/0
13.1.2009 23:12

šestý z pěti

Re: tak to začíná vypadat, že Rusové mají nedostatek plynu

Mohou mít obyčejné problémy s těžbou, páč neinvestují do údržby zařízení dostatek peněz a zastírají to touhle blafovací hrou než problémy odstraní.Nepsal jsi tu náhodou o tom, že to prostě ukradli Ukrajinci? R^

0/0
13.1.2009 23:18

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Re: tak to začíná vypadat, že Rusové mají nedostatek plynu

JSTE NA FYZIKU TAK TUPÍ, ŽE TOHLE NECHÁPETE???Rusové natlakovali na 3 hodiny na plný provozní tlak plynovodné potrubí opouštějící Rusko! Na 75 atmosfér!! Víc pro transport toho plynu do €vrpy ze své strany už udělat nemohli!!!

Ukrajina ale prostě v naprostém rozporu s tou Talmánkovou smlouvou ten plyn dál do €vropy nepustila.

0/0
14.1.2009 0:06

Hrdý Budžes

Re: tak to začíná vypadat, že Rusové mají nedostatek plynu

To ze maji velke zasoby neznamena ze maji dodatecne kapacity na tezbu a otevrena loziska, aby pokryli export, zejmena kdyz misto investic strkaji penize do hovadin typu budovani sveho noveho imperia.

 To ze nemaji dost plynu na export behem zimni spicky pri vysoke vlastni spotrebe je vice nez pravdepodobne.

0/0
14.1.2009 5:34

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Re: tak to začíná vypadat, že Rusové mají nedostatek plynu

Demagogie.

0/0
14.1.2009 9:10

Porsche911

A jak to tedy je? Kdo říká větší polopravdy?

Dost by mě zajímalo, kdo lže víc, iluze si nedělám ani o jedné postsovětské straně sporu, a tak jsem chvíli hledal a počítal. Netuším, jak moc se dá plynovod vyprázdnit, zvlášť v okamžiku přerušení provozu, ale věřím, že na nějakých pár atmosfér, tj. pár desetin MPa určitě bez problémů. Přitom pracovní tlak jsem našel někde kolem 10 MPa (údaje pro Nord Stream - u plynovodů na UA nevím), průměr trubky třeba 1420 mm, objem 1 m délky je asi 1,6 m3, cca 1000 km plynovodu na UA je 1,6 mil. m3. Při tlaku 100x vyšším než je atmosférický 160 mil. m3 plynu o atmosférickém tlaku. To je tam asi potřeba pustit předem, než se začne sloupec plynu posouvat a něco vyleze na druhé straně. Nevím, co měla Ukrajina v plynovodu podržet, ale chtít pokusně přepravit dávku těch 60 nebo kolik mil. m3 do Bulharska asi technicky nemá naději na úspěch. Předpokládám, že kompresní stanice musejí pracovat proti nějakému tlaku, a že se tedy pulnovod napouští postupně, to by vyjasňovalo "zavřený plynovod" na UA.

0/0
13.1.2009 22:31

Freezer

Re: A jak to tedy je? Kdo říká větší polopravdy?

Chtel jsem to zrovna zacit hledat - tohle dava smysl... Diky za hruby prehled. R^

Jen by me ted jeste zajimalo, na co tam tedy jsou ti pozorovatele - to se k tomu nemuzou vyjadrit?!?!

0/0
13.1.2009 22:43

Hrdý Budžes

Re: A jak to tedy je? Kdo říká větší polopravdy?

Vcera ve zpravach se tvrdilo, ze navzdory dohodam pozorovatele nebyli pusteni do dispecingu aby mohli pozorovat a kontrolovat, kde je to skutecne zasekle.

0/0
14.1.2009 5:36

65c02

Re: A jak to tedy je? Kdo říká větší polopravdy?

Já bych řekl, že jde o to, že tento tzv. "technický plyn" - tedy to, co to potrubí tlakuje - by tam mělo už dávno být - mělo by to tam zůstat od doby, kdy Rusové zavřeli kohoutky. A pokud to tam nezůstalo, tak to prostě někdo musel odčerpat. Rusové tvrdí, že to odčerpali Ukrajinci a že na to neměli právo, takže to mají napustit zpět. Ukrajinci kontrují, že nic nikam napouštět nebudou, protože kdyby napouštěli, tak polovina Ukrajiny zůstane bez plynu což si v žádném případě nelajznou.

.

Tak a teď se v tom vyznej, kdo má pravdu a kdo lže. Jisté je ale to, že tohle všechno dojednat a urovnat bylo prací Topolánka, který kvůli tomu ro Ruska a na Ukrajinu jel. Jeho mise totálně selhala. neodvedl žádnou práci.

0/0
13.1.2009 22:45

Porsche911

Re: A jak to tedy je? Kdo říká větší polopravdy?

Já nevím, jaký tlak by tam měl zůstat a zůstal, rád bych to také slyšel, dovedu si představit, že při snižování dodávek z Ruska Ukrajinci pořád ještě dodávali a kompresními stanicemi vyprazdňovali úseky od ruských hranic. Otázka je, jestli to vyúčtovali jako předané. Bohužel obě strany jen něco bez důkazů tvrdí a kontrola někoho nezávislého je pro ně problém na několik dní jednání. Určitě by ledacos mohli říct pozorovatelé EU, kdyby je Rusové a Ukrajinci k měření pustili, ale to viditelně nechce udělat ani jedna strana.

Nemyslím, že tyhle věci mohl dohadovat Topolánek, byl by blázen, kdyby se do toho nechal takhle namočit, on je měl jenom přesvědčit, aby jednali a dohodli di navzájem nějaký mechanismus fungování. Ostatně ani smlouvu nepodepisoval, za EU je tam eurokomisař pro energetiku.

0/0
13.1.2009 23:09

65c02

Re: A jak to tedy je? Kdo říká větší polopravdy?

No jo, ale tak co tam Topolánek vlastně mohl? Mohl je snad jedině prosit ať teď přes zimu pustí a dohadovat se začnou znova až na jaře, to je asi tak všechno.

Je samozřejmě také možné, že ze strany Ruska či Ukrajiny se jedná o nějakou záměrnou hru o jejímž smyslu my pochopitelně nemůžeme mít žádné info. Já jen doufám, že situace nedojde tak daleko aby tady lidi začali mrznout. :-/

0/0
13.1.2009 23:20

Porsche911

Re: A jak to tedy je? Kdo říká větší polopravdy?

A jelikož tlak v prvním úseku nedosáhl hodnoty dostatečné pro napouštění dalšího, tak druhý úsek UA neotevřela. Současně Rusové zastavili dodávky, protože to UA neotevřela... To jistě všichni věděli předem, možná proto psali UA tu svou deklaraci do smlouvy. Pokud by ale Rus hrál čistou hru od začátku, tak tam nepustil ani tu "trochu" dřív, než by viděl z ukrajinských zásob dostatečně natlakovaný úsek za hranicí, a dal by to jako podmínku otevření.

Zajímavé čtení je na http://www.cisoilgas.com/coverage_ppl.asp a dalších stránkách tohoto webu. Např. o plánovaných investicích Gaspromu - tu 4 mld. dolarů na jeden plynovod do Evropy, tu 1 mld. jinde, a prásk, 12 mld. $ směrem do Číny!

A poslední - pokud Putin doporučuje EU dát půjčku Ukrajině, aby mohla plnit své závazky, tak je to docela drsné přehazování svého problému na jiné, smlouvy RWE apod. jsou s ruským Gaspromem a ne s Ukrajinou, tady Rusko zneužívá zákazníka k řešení svých potíží se svým subdodavatelem služby (tranzitu plynu).

0/0
13.1.2009 22:59

Porsche911

Re: A jak to tedy je? Kdo říká větší polopravdy?

Ještě na doplnění 4 zajímavé linky z posledních asi 5 let: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/clanek.phtml?id=520994, http://aktualne.centrum.cz/zahranici/clanek.phtml?id=520747, http://aktualne.centrum.cz/zahranici/clanek.phtml?id=318582, http://aktualne.centrum.cz/zahranici/clanek.phtml?id=177575

Historie se opakuje.

0/0
13.1.2009 23:27

buchlovann

Ukrajina

Tak se mi zdá, že ta Ukrajina bude skutečně přínosem pro EU a NATO.Platit nechtějí, kupovat by chtěli za poloviční ceny nebo za pět prstů a smlouvy jsou pro ně jenom cárem papíru. Nevím , které chytré hlavy by je chtěli dostat mezi nás.

A že by byli lepší než Rusáci? Po válce nam škodili banderovci, v roce 1968 proti nám popichoval ukrajinský stranický papaláš Pjotr Šelest a teď se uvažuje o stavbě nových plynovodů mimo Ukrajinu, protože dělají jenom problémy a kradou to, co jim nepatří.

0/0
13.1.2009 22:31

Zprávy ýDNES?=PROPAGANDA,DĚS!!!

Někdo vykřikoval, že se nevrátí, dokud plyn nepoteče!

Takže plyn nepochybně už dávno teče, když je dotyčný už zpátky.

0/0
13.1.2009 22:30Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.