Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Topolánek a Fico: Alternativou plynu by mělo být jádro

Podle českého a slovenského premiéra Mirka Topolánka a Roberta Fica by měla být alternativou plynu zejména jaderná energie. V diskuzním pořadu Slovenského rozhlasu se shodli na tom, že "jádro" je tou správnou cestou, jak se vyhnout další krizi způsobené odstávkou ruského plynu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

papazian

Krize se může skutečně zopakovat, pokud Ukrajina

bude hrát hru dvojitého agenta. Na jednu stranu chce být na straně Západu, na druhou stranu od Západu vidí, že nám jejich zájem ukradený, pokud nám nefunguje plyn. Snad časem pochopí, že se dostala sama do pasti své nejasné zahraniční politiky, že naletěla slibům a planým očekáváním ze strany Západu a hlavně USA. Posílá vojáky do Iráku, zbraně do Gruzie, kterými se pak útočí na mírové síly v oblasti a diví se, že Rusko chce světovou cenu. Sama nemá pořádek sama u sebe, neprůhledné privatizace a zlodějství je latentní hrozbou pro Evropu. Ne Rusko, ale Ukrajina je nebezpečná a nespolehlivá. Ale je taková, jak si ji Západ vytvořil k obrazu svému. Vlastně Ukrajinu zneužil a nyní se diví, že se nám to vymstilo. Evropa až příliš skočila na špek USA, kterým je jedno, že kvůli USA dodávky plynu vázly. V každém případě Rusko jako viník nestability je až ten poslední, koho bych vinil..., však export plynu, který nešel přes Ukrajinu, Rusko plnilo na více jak 100%.

0/0
1.2.2009 17:33

kentaur

...

důležité je vědět že spalování plynu. ropy a uhlí jde oddálit a to nemluvim o tom že to jsou suroviny tak důležité pro naši společnost že jejich spalování je čisté barbarství...

Zatímco uran se v zemi pomalu rozpadá už celá tisiciletí tzn ubývá přirozenou cestou proč tedy nejdřív nevyužít tuto surovinu?

0/0
1.2.2009 15:47

Kapitán Hollister

chybí nadpiš příspěvku-co tam jako mám napsat?

ach jo, to je zas hrozná diskuse:-/helé, nevítě někdo proč mezinárodní organisace neoporučuje stavbu dalších reaktorů?? já mysle, ž rozšíření je díky megalománii ČEZu na spadnutí, takže né. já už tomu nerozumim. tak to nějak udělejte proboha, , ať nás ty rusko-ukrajinský mafiáni nemůžou jen tak lehce poslat do kolen

0/0
1.2.2009 15:24

Martin Kostera

Re: chybí nadpiš příspěvku-co tam jako mám napsat?

Myslíte Greenpiss? Nebo máte na mysli jinou organizaci?

0/0
1.2.2009 21:54

pepcad

Jadro

Jadro je dobre, ale ne v pazourach zlodejskeho CEZu...pak to totiz vyjde na stejno

0/0
1.2.2009 11:21

vaclavj1

Re: Jadro

precetl jste si aspon clanek?

0/0
1.2.2009 12:52

Martin Kostera

Re: Jadro

A jak ČEZ podle Vás krade? Popište přesně mechanismus.

Děkuji.

0/0
1.2.2009 21:53

Mak76

Ad SlusnyClovek

Když pominu úplné nesmysly v tvém příspěvku (stát postaví JE a ČEZ bude inkasovat...), myslím si, že nemáš pravdu...

a) spalování jakýchkoliv neobnovitelných zdrojů (uhlí, ropa, zemní plyn) se může jednou ukázat jako největším omylem v historii lidstva. Kdyby z hodiny na hodinu zmizela ropa, nevymře lidstvo kvůli tomu, že nebude moct jezdit auty... ale nebude mít z čeho vyrábět plasty, léky, hnojiva, oblečení... Není škoda tyhle suroviny spalovat?

b) náhrada obnovitelnými zdroji je nereálná. Štěpka je fajn, ale kdyby se tím měla nahradit spotřeba uhlí a zemního plynu, nebude nám stačit zemědělská půda a lesy...

c) budoucnost je v elektrické energii (i přes její obtížné skladování - ale i to je už dnes možné - přečerpávací elektrárny). Proč? Dá se vyrábět mnoha způsoby a je jen otázkou času a technologického pokroku, než uhlí a plyn (ale i jádro) při její výrobě nahradí jiné zdroje - slunce (fotovoltanické elektrárny - ne na zemi, ale na oběžné dráze), vítr, voda...

0/0
1.2.2009 9:19

Mak76

Re: Ad SlusnyClovek

Že je to scifi? Ty jsi si před patnácti lety dovedl představit, že budeš nosit v kapse krabičku, z které budeš moct telefonovat, budeš s ní moct fotit, přehrávat si 300 CDček, několik filmů a která tě dovede z domova do centra Paříže...? :-)

0/0
1.2.2009 9:22

Vysehradsky_jezdec

Fico chce asi zase hraničit s Ruskem

;-D

0/0
31.1.2009 23:56

packa1

Re: Fico chce asi zase hraničit s Ruskem

Co to? 8-o

0/0
1.2.2009 0:06

SlusnyClovek

Pánové trošku melou nesmysly

My např. elektřiny máme nadbyte, tj. vyvážíme. Spalovat elektřiny v kotlích je nesmysl. Kotel ve sklepě na uhlí má účinnost 85%. V elektrárně se využije 36% energie (v teplené - tj. na uhlí či jádro), pak se ještě něco ztratí v rozvodech, na trafostanicích, takže max. 30% účinnost. Proto je elektřiny jako energie drahá a měla by mít ušlechtilá využití, tj. svícení, pohon strojů atd.

Takže jak: zvýšíme výkon elektráren, zvýšíme sílu rozvodů - což by se muselo týkat i domovních rozvodů, dosavadní by vyhořely. Nakoupíme přímotopy. Lidi budou platit za topení dvojnásobek či spíš více než za plyn - nebo budeme dotovat? Jak elek. pojedou? Mírná zima, odstavíme blok, větší zima, nahodíme? Jaderná elektrárna nejde moc regulovat. Regulovat jde bezvadně el. vodní na přehradě, uhelná hůř a jaderná ještě hůř. Lidi s přímotopy mají určité odstávky, tj. musí se topit více, pak to netopí vůbec - regulace je horší, horší tepelná pohoda a vyšší spotřeba, než u plynu.

0/0
31.1.2009 22:08

SlusnyClovek

Re: Pánové trošku melou nesmysly

Lepší řešení: postavit nové bloky jad.el, by bylo i náročné. Stát zaplatí, ČEZ bude inkasovat... Co takhle dotovat izolování staveb? Pak může spotřeba klesnou o víc než polovinu, i více? Za bolševika se topilo uhlím - jak domácnosti, tak různé teplárny, kotelny. Stačilo by bývalé mazutové kotelny, nyní na plyn, opět udělat provozuschopné i na mazut, např. Případně na moderní ekologická paliva, jako dřev. pelety. Část tepláren by opět mohla jet na uhlí, ovšem s odsířením. Uhlí je myslím dost. Případně mít možnost spalování více paliv. Plyn, ale i uhlí, energetické obilí, dřev. štěpku, pelety atd. Ono stačí převést menší část kapacity z plynu na jiná paliva, pak díky zásobám být soběstačný na víc než 6 měs. znaená nebýt vydíratelný.

0/0
31.1.2009 22:16

Delfínek

Re: Pánové trošku melou nesmysly

Je tak na okraj, co by platil stat a CEZ inkasoval?

0/0
31.1.2009 22:20

SlusnyClovek

Re: Pánové trošku melou nesmysly

Stát by investoval postavení dalších bloků, když to je státní zájem. CEZ by měl ovšem zisk jako soukromá firma. Pokud vím, tak ředitel CEZu Roman si vyplatil na ročních odměnách, tj navíc k platu, nějakých 700 milionů korun.

Takové podníkání ve stylu OH Praha. Státní rozpočet zaplatí, tržby budou mít spřátelení podnikatelé. Souhlasím s Klausem, nikdy by se ty peníze nevrátily .

0/0
1.2.2009 0:03

Delfínek

Re: Pánové trošku melou nesmysly

Nevim o tom, ze by stat chtel investovat do jádra. CEZ je ten kdo investoval a chce nadale investovat. Pokud jde o tech 700mld, tak se jedna o castku nizsi a nejde o rocni odmeny, ale o vyplaceni castky z motivacniho programu predesleho ctyrleteho funkcniho obdobi, na kterou mel narok.

0/0
1.2.2009 8:16

chrobaktruhlik

Re: Pánové trošku melou nesmysly

těžkej život delfíne držet službu i v neděli což...;-( ps: je to 700 mil. ne mld

0/0
1.2.2009 8:30

Delfínek

Re: Pánové trošku melou nesmysly

pardon, uklep.

0/0
1.2.2009 9:14

Bariq

Re: Pánové trošku melou nesmysly

Nárok na takovou odměnu? Vy jste se asi bouchl hlavou o skříňku ne? Vytvářet zisk tím, že neoprávněně zdražím a pak si budu obhajovat odměnu ze zisku?

0/0
1.2.2009 10:08

Delfínek

Re: Pánové trošku melou nesmysly

V dobe jeho nastupu byla takto nastavena pravidla, takze ano, jednalo se o narok ... narok na zisk z rozdilu trzni ceny akcii mezi dobou jeho nastupu do funkce a aktualni trzni. V te dobe stoupla trzni cena akcii CEZu na desetinasobek.

Nechapu co myslite tim "neoprávněně zdražím".

0/0
1.2.2009 11:43

ChorcheCh

jsem pro jádro

A ať tu elektrárnu staví odborníci z ODS R^

0/0
31.1.2009 20:51

keyz

Alternativou by mělo být ČSSD

Když předěláme Lihovej dům na elektrárnu a tiskárnu, tak zabijeme několik much jednou ranou.Zeman bude manažer lihové elektrárny,Sobotka manažer tiskárny,Drath manažer propagandy a Jyrka bude prasydent firmy

0/0
31.1.2009 20:23

blecha1

Hmm

Mám původně "zelené vzdělání", abych tak řekl, bez lidí mého oboru by za chvíli lidi pěkně řvali, ale celkově kdyby se nehledělo v minulosti na totální blbosti zelenejch extrémistů, kteří pořádné řešení nenabízí a problémů nerozumí, tak už tady mohli být jako mezistupeň před nástupem fúze jaderné elektrárny běžící na přírodní uran s vysokým vyhořením, případně jaderky s urychlovačem s ještě vyšší účinnosti vyhoření, spalující i starý jaderný odpad. Ekoteroristický blbosti jsou totiž dobrej džob, kterej žije jen Z DOTACÍ, např. bioplynovky, větrníky atd., by bez dotací nikdo nedělal, všichni v tomto podnikání počítají s dotačním příjmem. :-©

0/0
31.1.2009 20:01

blecha1

Re: Hmm

Samozřejmě, se tam prachy přelejvají z pálení fosilních paliv a přitom to nepomůže, z větrníků mají akorát bolesti hlavy rozvodaři, protože když budou všude větrníky, tak aby k tomu byla postavena aspoň přečerpávačka nebo vodíkový hospodářství, bo jinak je to neuregulovatelný, ale na to se kašle, na to nejsou dotace a bioplynovky jedou tak, jak jim dovoluje zdroj sraček od zemědělců, takže např. v loni dost bídně. Jestlipak zelení meloöuni vědí, že když je levná kukuřice, tak z ní zemědělci dělají siláž a tu pak sypou do vyhnívaček na výrobu dotované el. energie, ale když je drahá, tak ji prodají na zrno a bioplynovky jsou na prd.

0/0
31.1.2009 20:05

blecha1

Re: Hmm

Samostatnou kapitolou jsou solární články. Ještě jsem nikde nevyděl protpočet, který by dokázal, že za svojí životnost vyrobí více energie než kolik se psotřebuje na jejich výrobu? Ono vyrobit kovový křemík, pak ho tavením předčistit atd. je sakra energeticky nároční a toho fosilia, co se na to propálí. To melounům nedojde, bo blbci. :-P:-©

0/0
31.1.2009 20:07

oneill

Re: Hmm

Rozhdoně lepší mít na kalkulačce solár než knoflíkovou baterku uvnitř. Jiné využitý nevidím (samoty někde v tramtárii bez inženýrských sítí se nepočítají)

0/0
31.1.2009 20:09

blecha1

Re: Hmm

Současný solar patří tam, kde je OK, kalkulačky, malá zařízení, kosmický výzkum, odlehlé oblasti atd., ale ne proboha pro masové nasazení.

0/0
31.1.2009 20:13

oneill

Re: Hmm

Rychlé reaktory v EU hned tak nebudou kvůli bezpečnosti.

0/0
31.1.2009 20:05

blecha1

Re: Hmm

Protože se výzkum melounama zbrzdil. Teď se např. výstavby jaderek zpoždďují, protože už není dost firem, které by uměly dostatečně kvalitně stavět s dělat kvalitní beton. Takže je hezký, že teď jako atom, ale nejsou firmy co by to postavily. :-P

0/0
31.1.2009 20:11

oneill

Re: Hmm

Ale pokud rychlé reaktory budou, jimi vyrobený vodík může být levnější než je dnes zemní plyn. A rusové budou muset plyn zlevnit.R^

0/0
31.1.2009 20:08

keyz

Re: Hmm

a tobě se snad příčí dát 11Kč za Kwh?je to ekologické, ale na p..u;-O

0/0
31.1.2009 20:18

oneill

Shooty

http://www.shooty.sk/buxus/generate_page.php?page_id=156&img_id=4097:-P

0/0
31.1.2009 19:52

lynxxx

Jádro x plyn

V článku toho moc řečeno nebylo, ale náhrada jádrem je problémů možná. Prostředky, které investujeme do plynovodů (odkudsi 5000km kamsi, do každé vesnice, domu), kotelen (domovních, domácích), do nákupu plynu jsou obrovské. Kdyby zamířily do investic na výrobu elektřina z jádra, do zlepšení rozvodné sítě a do vybavení domácností a zlepšení izolace staveb, tak můžeme všichni topit elektřinou (např. i tepelnými čerpadly), vařit na elektřině (dneska už zcela banální záležitost). Jinak je plyn na nic. Použití elektřiny je naprosto komfortní a univerzální, do každého baráku vedou dráty.

Jediný problém je zde EU, která sice zavedla společný trh, ale velká většina členů omezuje rozvoj investic do energetiky (hl. jaderné), čímž způsobily ztrojnásobení cen energií za posledních 5let. To EU tak snadno nepřekoná a samotná ČR či SR v tom nemají šanci.

0/0
31.1.2009 19:03

oneill

Re: Jádro x plyn

A kdo brání zateplit budovu vytápěnou plynem ?8-o

0/0
31.1.2009 19:54

Pugin

Re: Jádro x plyn

Nikdo, ale když si plynem uvnitř baráku nezatopíš tak je ti veškerá izolace na prd.

0/0
1.2.2009 0:46

chorimehbooba

neni nad fair play , že je Topole

 ty šméčka co jsi udělal  Rusku se ti vrátili jako bumerang. Jako soukromník si skoro zkrachoval a teď si nevedeš líp s našim státem.

0/0
31.1.2009 18:46

Dědeček Vševěd

Jasně !

ČEZ má totiž nízké zisky !!! (Y) 

0/0
31.1.2009 18:22

chrobaktruhlik

ještě

mohli chytrolíni nějak rozvést jak nahradí plyn elektřinou

0/0
31.1.2009 18:17

redy007

Re: ještě

ja si placnu takovou mensi blbost. Jaderne elektrarny vytvareji paru a tu lze distribuovat do nejake vzdalenosti. Tzn. pokud by vlada zmenila politiku jadernych elektraren po vzoru Francie, pak by bylo mozne "nahradit" plyn jadrem. Takhle jedine jsem si dokazal zduvodnit alternativu jadra vuci plynu...ale dodavam, ze tamatu se nevenuji a vlastne o nem vim jen velmi malo

0/0
31.1.2009 19:00

chrobaktruhlik

Re: ještě

jedna taková alternativa byla - z Dukovan se měl stavět parovod do Brna a vytápět a to je cca 5O km spíš jde o náhradu plynem v různých výrobách a co z přebytky v létě - do zeme nenacpeme,

0/0
31.1.2009 19:10

keyz

Re: ještě

přebytky šupneme do Gabčíkova.A lodě se nebudou potápět a blokovat dopravu;-D

0/0
31.1.2009 19:41

julo

Re: ještě

Nešupnete! Písali, že prebytky sa majú exportovať mimo EU. Si založ exportnú firmu a máš zarobené - by som to videl tak na Saharu, tam to potrebujú ako soľ!

0/0
31.1.2009 19:55

Roumen

Re: ještě

V lete se energie spotrebovava klimatizaci...

0/0
1.2.2009 9:29

aldik7

two

druhý černobyl .. no snad ne :-)

0/0
31.1.2009 18:14

-=koloděj=-

Re: two

ony se v jaderkách plánujou nějaký pokusy, jejichž součástí bude odstavení všech zabezpečovacích zařízení a zkoušení přetížení reaktorů? nějaký bližší informace by nebyly?

0/0
31.1.2009 18:44

julo

Jadro

Sa bude zle vyberať z potrubia.

0/0
31.1.2009 17:46

Jano_S

Re: Jadro

plyn je palivo pre elektrarne produkujuce elektricky prud, zisiti si to v skole.Ak stale nechapes suvislost jadro a plyn, uz ti asi nic nepomoze.

0/0
31.1.2009 18:12

julo

Re: Jadro

Tak už som späť. V škole som nič nezistil. Búchal som, je zavreté. Som zmätený - píšeš že plyn - elektrárne - (kupodivu!) elektrina. Tak neviem či niečo nerobím zle. Ja na ňom doma varím. Musím počkať kým otvoria školu. Len aby mi zatiaľ neposlali miesto plynu tú súvislosť čo píšeš.

0/0
31.1.2009 19:52

chrobaktruhlik

Re: Jadro

alternativou k tvému problému jest dvouplotýnkový vařič

0/0
31.1.2009 22:01

Jano_S

kontrolni otazka

pre ceskych bratov na iDnes.Kto je viac modry, rozumej pravicovy, Topolankova ODS alebo Ficov Smer akciova spolocnost ? :-)

0/0
31.1.2009 16:46Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.