Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pec vyhasla. Rapotínské sklárny končí

Skláři v Rapotíně na Šumpersku vybírali v pátek z pece žhavou sklovinu. Naposledy. Jindy běžná servisní záležitost opakující se přibližně každé dva roky, teď znamenala definitivní konec místních skláren.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

venoch

chudaci lidi

Jo, je fakt, ze management mohl neco udelat, ale taky je fakt, ze pokud by byl zase akcnejsi, tak treba prestehuje celou vyrobu uz davno nekde do Asie. Nikdo si nechce uvedomit, kolik takova vyroba sype penez do statu, at uz na danich, nebo do polostatniho molochu CEZ, nebo do plynu....s tim nikdo ve firme nic neudela a platit musi. Bohuzel pro energeticky narocne vyrobky uz asi v nasem state neni misto, diky situaci, kterou tady mame. Chlapi sklari jsou asi machri a dali vyrobe vse co umeli, ale jsou ted ve spatnem state.

0/0
2.3.2009 7:02

Englishman

Know-how

V devadesátých letech si pár desítek sklářů namastilo kapsy tím, že vyjeli do JV Asie učit tamní soudruhy, jak se to dělá. A teď jsou spolu se svými kolegy, kteří zůstali doma, na dlažbě. Není se čemu divit. (Y)

0/0
1.3.2009 0:26

Santa1

Re: Know-how

Jasně, za všechno můžou komunisti. Snad si nemyslíte, že třeba zrovna tahle sklárna má nějaké speciální know how, které by asiatům neprodal kdekdo. Vždyť jim ho tam dneska předávají i výrobníma linkama.

0/0
1.3.2009 1:11

MH4

Neschopný management

Je to normální, že firma s neschopným managementem musí uvolnit místo té, které velí schopnější lidi. Není třeba nad tím fňukat. Je třeba na tom vidět to pozitivní - uvolní prostor schopnější firmě. A v ČR prosperující sklářské firmy pořád jsou, takže tradice nezanikne.

Jsem proti tomu, aby neschopné firmy byly vydržovány státem z daní občanů, i když stát má taky svůj vroubek, když se za komoušů prozrazovalo firemní know how kdejakému rákosníkovi. A nejen ve sklářství, ale třeba i v obuvnictví a dalších.

0/0
28.2.2009 17:25

xaeris

Re: Neschopný management

Podle vás je zřejmě normální i to, že zatímco obyčejný občan dře jako soumar tak mu manažerští fiškusové zatím rozkradou celou firmu?Odskáče to ale on, ale prý netřeba nad tím fňukat.Poslechnou, nejste vy nějaký státní zaměstnanec, nebo podobný erární lempl,  se zajištěnou doživotní penzí?

0/0
28.2.2009 18:24

Merk

Re: Neschopný management

A nějaké konkrétní řešení pro firmu se špatným managementem, které by ochránilo chudáky lidi, nemáš, milý erární lemple?

0/0
28.2.2009 19:24

MH4

Re: Neschopný management

Ne, kradení není normální. A přijde vám normální, aby daňoví poplatníci takovou firmu dotovali a manažerští fiškusové si dál mastili kapsy?

Řešení? Prodat schopnější firmě. Dalším dobré (podle mě lepčí) řešení - odprodat akcie samotným zaměstnancům, jak to v jedněch sklárnách udělali a krachující firma náráz šlape. Vedení, které za podnikáním v oboru nevidí jen čísla na účtě a zaměstnanci, kteří ke své firmě mají vzah jíný, než v 6:00 nastoupit a ve 14:00 hurá konečně domů, očividně dokáží velké věci.

0/0
28.2.2009 19:50

xaeris

Re: Neschopný management

Ale vy úplně vynecháváte úlohu státu, která je přece nezastupitelná.Zaměstnanci přece platí nekřesťanské daně, i podnik odvádí další daně ( pokud tedy prosperuje), a stát by měl mít alespoň tu základní povinnost, za ty daně něco firmě odvést.Např. vytvořit spravdlivé právní prostředí, které neumožní tunelování, dále ne třeba rušit naše obchodní zastupitelství ve světě, což bylo jedním z prvních kroků sametových vítězů, tedy Havla s Čalfou.To je věc, na kterou doplatí ještě generace po nás, atd,. A tvrzení všech těch chartistickýcj opilců o tom, že náš průmysl byl v 89 zastaralý je další zločin, protože dnes už sami víme, že zahraniční obchod je o konexích, korupci a pak až teprve o superkvalitě (viz naše všelijaké ármádní nákupy šuntů ze zahraničí za miliardy).Akcie se měly povinně nabídnout nejdříve všem zaměstnancům už v 89, a ne, až když jim podnik vykradli tuneláři.Stát je ten, kdo tu nese hlavní vinu, nikoliv samotní skláři.  

0/0
28.2.2009 20:14

Merk

Re: Neschopný management

To je naprostý nesmysl, popírající objektivní realitu. Pohádka, vlhký sen nevyléčitelného romantika.

0/0
28.2.2009 20:17

xaeris

Re: Neschopný management

Naše obchodní zastupitelství prodávaly do světa kromě skla, bižuterie,zbraní a dalšího československého sortimentu třeba až do Jižní Ameriky třicet let Liazky, dokud jsme ze své vůle zastupitelství nezavřeli a kontakty nepořerušili.A to má být romantická pohádka?

0/0
28.2.2009 20:23

MH4

Re: Neschopný management

Od 89 je už dvacet let. Dost dlouhá doba, abysme se na tehdejší dění nevymlouvali. Fungující management dokáže využívat fondů EU, pokud si to někdo neumí vyběhat, jen tak sám za ním nikdo nepřijde s miliony €. A nedovedu si představit prostředí, které by zamezilo tunelování. To zavinili už komouši při znárodňování. Rodinné firmy ukradli lidem, kteří k nim měli vztah - vybudovali je od nuly a předávali je z otce na syna. Pak je v 89. stát prodal lidem, kteří k tomu neměli jiný vztah, než si v bance vzít úvěr, koupit tu firmu, obratem ji po částech rozprodat. To byla chyba vlády. Ale po dvaceti letech je tu množství rodinných firem, které byly opět vybudovány od nuly a šlapou - rodinnou firmu asi její majitel/zakladatel nebude rozkrádat. A právě této firmě by výše zmíněná rozkradená firma (nebo firma s neschopným vedením) měla uvolnit prostor na trhu, být jí prodána. Pomaličku se země očistí od takových nezdravých firem a přejde vše do starých, fungujících kolejí jako mezi válkami.

0/0
1.3.2009 14:17

xaeris

Re: Neschopný management

Ach jo,další tele.Podle Vás se tedy třeba krachem Crystalexu vyčistí trh?Crystalex tedy byla podle pána prý nezdravá firma a jejím zrušením to teď přejde do starých a fungujících kolejí, dokonce jako mezi válkami.Do Bohnic s takovými chytráky je málo.

0/0
1.3.2009 21:24

wo_co_go

Re: Neschopný management

nějakému obyčejnému občanovi rozkradli firmu? no pokud byla jeho, měl si to líp hlídat a neschopné manažerské fiškusy propustit;-D teď si prostě bude muset najít jiného manažera, který ho zaměstná, nebo začít podnikat a nebude muset na nikoho dřít jako soumar;-D

0/0
1.3.2009 9:48

xaeris

Re: Neschopný management

Ach jo tady idiotů.Oobyčejný zaměstnanec maká ve firmě a na chovíání a případné tunelování ze strany manažerů má stejně takový vliv, jako když si někdo dá  pět melounů do banky a myslí si že kvůli němu banka nezkrachuje.Kocábů všelijakých, kteří lidi oblbnou a pak zkásnou jejich prachy jak z TRENDEM je tu čím dál víc.Píni nahoře si ty prachy dělej a těch dole s nikdy neptaj,joudo.

0/0
1.3.2009 21:20

OndraTM

Re: Neschopný management

Tak zaprvé, neschopný management neruinuje firmu dělníkům, ale majitelům, nebo sám sobě, je li majitelem. Jde vidět, že jste ještě nepostřehl, že společnosti dávno dělníkům nepatří. Skutečnosti, že končí tradiční firmy a tradiční výroba skla je smutná, ale na druhou stranu, parní lokomotivy se taky nevyrábí a jak ty naše byly krásné a naše firmy to uměly. Závěrem ještě jeden postřeh ...když je teda ten management tak strašně neschopný, a oni chudáci zaměstanci by firmu určitě řídili lépe, tak proč ji teda nekoupí. Proč nedají dohromady peníze, nevytvoří akciovou ři jinou společnost a nejdou takříkajíc s kůží na trh. Ani v jednom případě krachujících skláren jsem si nešiml, že by zaměstnci chtěli převzít zodpovědnost. A že by to třeba mohlo jít se ukázalo na sklárnách v Květné.

0/0
1.3.2009 21:51

wo_co_go

Re: Neschopný management

R^ dík... oni furt ty socky mají dojem, že ta fabrika je jejich

0/0
1.3.2009 23:31

xaeris

Re: Neschopný management

Hm, tak socky.Už přirovnání parních lokomotiv ke sklu je fakt síla.To jako, že sklo už patří, stejně jako parní mašiny jen do muzea?To už jste mohl porovnat s výrobou sklenic třeba výrobu pazourků, ty už taky nějaký pátek nepotřebujeme.Jak zaznělo už v Pelíškách, někde jste udělal chybu, stejně jako soudruzi z NDR, když se pokoušeli nahradit tradici umělinami.A k těm fabrikám, zásadní rozdíl je v tom, že jedna věc je možnost nabídnout zaměstnancům možnost koupit si akcie prosperujícího a nezadluženého podniku a druhá věc je chtít si od nich nechat zaplatit  vykradenou a státem zdecimovanou trosku něčeho, co sice po staletí vydělávalo a živilo celý kraj, ale díky manažerům a státu to nenávratně kleklo.A pokud se to snad někomu nelíbí, tak ho rovnou nazvat sockou, třídní boj, to byla přece vždycky soudružská specialita.Stejně jako za bolševika revoluce požírala svoje děti, tak teď soudruzi kapitalisté pro změnu požírají kdysi prosperující firmy.Ale pořád jsou to oni, kdo si tady mlaská.

0/0
2.3.2009 6:38

OndraTM

Re: Neschopný management

 Jesltiže je výroba běžného užitého spotřebního skla u nás tak drahá, že ji jindy umí vyrobit lépe, nevidím jediný důvod proč by se za každou cenu mělo vyrábět u nás. Navíc podíl řemeslné práce u např. u lisovaného skla je minimální, asi takový jako podíl řemeslné práce u vstřikovacího lisu na plasty. Podnik, který nemá konkurenceschopný sortiment, nemá na trhu co dělat, rozhodně ne ho uměle udržovat při životě, jakkoliv má za sebou zajímavou tradici a historii. ..a by se Vám to lépe představovalo, tak když ne lokomotivy, tak třeba patentky.

0/0
2.3.2009 9:21

xaeris

Re: Neschopný management

Pokud chcete poměřovat naše výrobní náklady s náklady na výrobu třeba v Asii, kde vyrábějí i děti za pouhý kus žvance, pak s tímhle Vaším přístupem je jen otázka času, kdy u nás přestaneme vyrábět úplně všechno, tedy i ty patentky.A pak zřejmě budou neandrtálci jako vy patrně spokojeni, protože, proč vlastně udržovat uměle při životě stát, který není konkurence schopný a nemá tedy na trhu a potažmo na zeměkouli co dělat?(Pokud tedy nezapřáhne po vzoru podle vás "schopnější" konkurence ke sklářským pecím i děti z mateřských školek.) 

0/0
2.3.2009 11:33

OndraTM

Re: Neschopný management

Firmy v drtívě většině NEPATŘÍ dělníků ... to si trochu pletete dobu a navíc stejně toku tak nikdy nebylo, i když to bylo oblíbené tvrzení oněch zrůdných 50 let. Neschopný management zruinuje firmu jejím majitelům a i tady platí, že je to jejich chyba, že si nedokážou najít takový management, který jim naopak přinese zisky. Jakkliv je situace sklářů špatná a politování hodná, je třeba taky rozlišovat konkrétní případy. Není skláž jako sklář ...dělník pracující ve výrobě lisovaného skla, není sklář. Ti co pracují na foukaném, ručně zpracovávaném skle, to mají složité. Je to specifická řemeslná profese, jenže pokud není po jejich výrobcích poptávka, tak je bohužel čeká osud jako např. krajáře, čamrdáře nebo výrobce bižuterie.Stát by měl poskytnout pomoc ve formě rekvalifikací, vytvoření podmínek pro dobrou dopravní obslužnost regionu, podmínky pro nové investory atd. ale rozhodně ne sanovat neperspektivní odvětví a uměle je udržovat při životě.

0/0
2.3.2009 9:55

xaeris

Re: Neschopný management

Čamrdáři, kde to žijete?Tady stát zrůdně rozdával v 89 podniky těm nejhorším zlodějům a nějakých zaměstnanců se vůbec neptal.Vy jste asi sledoval sametové rozkrádání odněkud z emigrace, tak zase zalezte odkud jste vylezl a nemelte tu nesmysly o jakýchsi počestných majitelích firem.Zlodějští majitelé i skláren si nikdy žádný schopný management nerpotřebovali shánět, ti jenom ždímali všechny pod sebou dokud to šlo.A to samozřejmě muselo jednou skončit a  jen lemplové jako to je ještě obhajují. 

0/0
2.3.2009 11:41

MH4

Re: Neschopný management

No a kdyby stát začal do takového podniku sypat peníze daňových poplatníků, tak si ti zloději budou krást vesele dál. A to se vám líbí?

0/0
2.3.2009 13:23

xaeris

Re: Neschopný management

Sle jaképak sypání, stát by si především měl v takových věcech udělat pořádek, nekompromisně.A to by se mi líbilo.

0/0
2.3.2009 13:32

OndraTM

Re: Neschopný management

Pane, s váma už ani písmenko. Pravděpodobně budet ukřivděný komunistický parchant, se kterýma skutečně ani to slovo neztrácím.

0/0
2.3.2009 16:39

tojsemalectverak

a skláři

nebudou mít co žrát!!!

0/0
28.2.2009 14:49

Blbec z Xenemunde

xxx

na co sklo -  broušenou vázu do každé rodiny, skleněnýho čápa na poličku do každé rodiny, krýgl ze sklárny do každé rodiny :-© - skla se už válí všude tisícve tun a nikdo ho už nepotřebuje, leda když v hospodě či kuchyni někdo něco rozbije - pár skopčáků nakupujících sklo bohemia to nevytrhne a zbytek tavicí hmoty si můžete nasekat do vuřtů :-© .....

0/0
28.2.2009 11:28

jorbl

mohlo to byt horsi

ta pec mohla spadnout

0/0
28.2.2009 11:16

wartas

Podpora státu ?

 Ano , ale jen prostřednictvím propagace výrobků v zahraničí.Atˇ se znaží vyslanci

 ČR propagovat naše výrobky . Toto je jediná racionální cesta jak zachránit naše

 krachující firmy. Finanční podporu z  z daní vylučuji.Souhlasím však s omezování

 úředníků na všech úrovních. Zatím je ale opačný trend.

0/0
28.2.2009 9:40

nemo1234

ze me to ani neprekvapuje

ODS dva roky ve vlade a v cesku konci dalsi tradicni cesky obor ktery tu snad byl 600 let to samy porcelanky, proste posledni ozveny privatizace podle klause , podekujte presidentovi tan ja vase mama drazi modrobolsevici

0/0
28.2.2009 8:55

JuraK

Re: ze me to ani neprekvapuje

ODS za dva roky položila sklárny jo? Ale že socani tu osm roků cpali peníze zahraničním gigantům, o tom už se jaksi nemluví.

0/0
28.2.2009 9:17

nemo1234

Re: ze me to ani neprekvapuje

no tak by ted socani cpali penize do sklaren aby to prezilo dalsi dva roky nez zase bude dobre

0/0
28.2.2009 9:53

JuraK

Re: ze me to ani neprekvapuje

Cpali by tam penize a pak by to stejně krachlo.Akorád, že by si majitelé a šéfové nacpali panděra.

0/0
28.2.2009 12:49

bob52

Re: ze me to ani neprekvapuje

Schválně, kdy jste si naposledy zakoupil nějaký český sklářský výrobek?  Pokud se nekupují výrobky nějaké firma, tak firma musí hold jít do kytek. Mě se to také nelíbí, ale když každej nakupuje v IKEI šity s číny, tak se nedá nic dělat.

0/0
28.2.2009 10:31

Santa1

Re: ze me to ani neprekvapuje

Asi jste v IKEi sklo nikdy nekupoval, jinak byste věděl, že z Číny je ho tam naprosté minimum. Nedávno jsem tam pár kousků koupil a byly made in Czech Republic, Italy a Russia.

0/0
28.2.2009 15:01

Espey

Re: ze me to ani neprekvapuje

Panáček je asi trošku na hlavičku, že? Jaký vliv má kterákoliv politická strana na odbyt výrobků té které fabriky? To jen Ti zákazníci, kterí si tady pro pět korun nechají vrtat koleno a kupují levné (a mnohdy nekvalitní a zdraví nebezpečné) produkty dálně východní prevenience a pak se diví, že zdejší výroba jde do kopru (sklárny, textilky...),. Takže než začneš třepat ty nesmysly, zkus trochu přemýšlet, ať si nemusíme myslet, že máš hlavu jen na to, aby Ti nepršelo do krku.

0/0
28.2.2009 12:28

popradčan

Re: ze me to ani neprekvapuje

Aj by porozmýšľal, ale nemá čím.

0/0
28.2.2009 12:44

xaeris

Řešení hospodáře není politikům po chuti

Každý rozumný hospodář či politický potentát musí přece vědět, že jediná možná obrana národního hospodářstí před invazí cizích levných šmejdů se jmenuje CLO.A že pokud se tento historií ověřený nástroj včas nepoužije, nemůže následovat nic jiného, než národní katastrofa.Přitom je zajímavé, že ti samí národně bezcelní politici schvalují uznání poloilegálního státu Kosovo a přitom už zapomenou skromně špitnout, že 90% příjmů státního rozpočtu  tohodle umělého protektorátu činí vybrané CLO na veškeré zahraniční zboží.Jo, politika, to je pěkné svinstvo, tak co půjde u nás dalšího do kytek po textilním sklářském průmyslu?:-©.

0/0
28.2.2009 8:01

General Custer v.2

Re: Řešení hospodáře není politikům po chuti

Dotovat ztratovou vyrobu je reseni hospodare?

0/0
28.2.2009 8:08

xaeris

Re: Řešení hospodáře není politikům po chuti

Pokud je výroba založena např. na nesmyslně předražené elektrické energii a na konkurenci jiných výrobků ( šmejdů) z celého světa, bezcelně sem natahaných, pak se opravdu může některým neandrtálcům jevit jako ztrátová.I když i tak, rozum hospodáře by spíše velel utáhnout opasek přemnožené státní správě a raději nějaký čas dotoval i tzv. ztátovou výrobu.Zabránil by totiž následkům, které jsou nenapravitelné a pro budoucnost průmyslu velice truchlivé.Zavřít fabriku umí kdejaký úředník, ale vyhotit stejně neproduktvního státního ůředníka od korýtka, to přece nejde, že ano soudruzi kapitalisti. 

0/0
28.2.2009 8:17

jbroz50

Celní politika není v rukou jednotlivých státu

ale v rukou úředníků EU. Takže hezký pláč, ale na špatném hrobě.

Jak jste hlasoval v referendu o přistoupení k EU???  Pokud ano nebo jste na něm nebyl, tak jste se přičinil o stávající situaci.

0/0
28.2.2009 12:58

xaeris

Re: Celní politika není v rukou jednotlivých státu

Vida, další podrazácký alibista, který si umyje ruce z kdejaké špíny.Takže já podle Vás můžu za stávající situaci, potažmo za EU?Nemáme náhodou hordy  přepychově živených politiků, kteří snad jsou tu především od toho, aby hájili zájmy naší země?Mojí občanskou povinnností je tak maximálně řádně odvádět státu daně, což také dělám a ne že se na mne pak ještě bude házet mizerné rozhodování těch, kteří si za mé daně mlaskají od Prahy až po v Busel a které možná naše děti oprávněně nazvou kolaboranty .:-©

0/0
28.2.2009 18:19

Merk

Re: Celní politika není v rukou jednotlivých státu

Možná jsem ty tvoje duchaplné závěry úplně nepochopil, ale co to má všechno společného s tím, že pravomoci naší země v oblasti cel jsou rovny nule?

0/0
28.2.2009 19:26

xaeris

Re: Celní politika není v rukou jednotlivých státu

Tak ještě jednou pro ty nechápavější.Prostě jsme vlezli někam ( EU), kde nás, třeba z pohledu sklářů či textiláků, nečeká nic dobrého, ba naopak.A tady měla být základní práce našicjh politických potentátů, kteří měli před vstupem do EU říct, sice budeme mít super placené EU poslance, ale spousta lidí také přijde o práci, díky bezcelní politice EU.Už kapištó?

0/0
28.2.2009 20:19

Englishman

Re: Celní politika není v rukou jednotlivých státu

Pokud sis nevšiml, že to mnozí řákali, tak ti něco uniklo.

Pro Česko, kterí vyrábí z 80% na export, by zavedení cel moc nevyřeěilo a reciproční cla by pro Česko byla katastrofa. Česku by asi pomohla celní unie EU-NAFTA a cla na hranicích této unie. Ale to je jen z říše snů.

0/0
1.3.2009 0:31

xaeris

Re: Celní politika není v rukou jednotlivých státu

Tak připomeň, který politik říkal při vstupu do EU, že do pěti let tu zavřeme sklárny porcelánky a textiĺky?To jako že vystoupil třeba v Novém Boru na náměstí a za ovací dvou tisícovek přihlížejících sklářů jim oznámil jejich nastávající životní tragedii?Cha chá, tak to je dobrý.A pokud jde o cla, jestliže Češi DOKÁZALI čtyřicet let pod bolševikem vyvážet i s celnimi bariérami, dokázali by to i dvacet let po něm, ovšem tuneláři by utřeli, a to by se soudruhům kapitalistům u moci asi moc nezamlouvalo. 

0/0
1.3.2009 7:17

annakkk

je to vecna skoda

0/0
28.2.2009 2:48

egonB

marast

Proč není možné zabránit této všeobecné zkáze roky budovaných hodnot? Proč nikdo nezabrání přílivu levných šmejdů z Východu? Šmejdů, které jsou levné, protože nemají žádnou uměleckou hodnotu, protože výrobci využívají otrockou práci a absolutně se nezabývají nějakou ekologií, normami atd.? Proč mají výjimečné a jedinečné věci zanikat v moři průměrnosti a bezduché uniformity? Proč jim tu elektřinu vyráběnou za naše peníze proboha nedají třeba zadarmo, když ji za chvíli stejně nebudou mít komu prodávat? Spoléhání se na samospasitelnost ekonomických principů a pravidel dovede tuto společnost do pekel. Budou z nás ze všech zoufalci, co čekají ve frontě na podporu v teniskách adyddas...

0/0
28.2.2009 1:42

def...

Re: marast

protoze VZDY jde jen a jen o penize... zadarmo ti NIKDO NIKDY nic neda

0/0
28.2.2009 2:02

egonB

Re: marast

Tak to je mi jasné, že zadarmo nic není, ale tohle by prostě stát měl podporovat, měl by těm podnikům pomoct, podporou exportu, najít jim alternativní výrobu, zadat jim zakázky, poskytnout úlevy, protože jinak to všechno krachne a ty oblasti se vrátí zpět do středověku...

0/0
28.2.2009 2:23

General Custer v.2

Re: marast

K cemu je firma, ktera je ve ztrate?

0/0
28.2.2009 8:03Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.