Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ministerstvo roztáčí „zelené“ miliardy

Stavební firmy i výrobce ekologického vytápění, izolací či solárních panelů čeká injekce 25 miliard od státu v podobě nových zakázek. Program Zelená úsporám, který dnes oficiálně spustí ministerstvo životního prostředí, už ale nyní budí mezi podnikateli nejen velká očekávání, ale i první rozpory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

darmozrout

sledoval nekdo tiskovku?

zajmaly by me vase nazory, reakce, postrehy

0/0
7.4.2009 11:19

Glock každopádně bez -e

Re: sledoval nekdo tiskovku?

počkám si až to bude na papíře nebo na webu www.mzp.cz, www.sfzp.cz.

0/0
7.4.2009 11:27

bambus_trambus

Re: sledoval nekdo tiskovku?

Už jsem se lekl, že jste šel na oběd.

0/0
7.4.2009 11:31

Glock každopádně bez -e

Re: sledoval nekdo tiskovku?

nee, sháněl jsem energetického auditora, kolaudační rozhodnutí na dům (kvůli výměře), kam se to má podávat, konexe na SFŽP (konkrétního člověka, co bude zpracovávat příjem žádostí) .... celkem fuška, ale je to domluveno - tedy ne pro mne, ale pro rodiče a jejich sousedy. ;-D

0/0
7.4.2009 12:33

bambus_trambus

Re: sledoval nekdo tiskovku?

Naši diskusi jsem doplnil o jeden příspěvek. Co na to říkáte.

0/0
7.4.2009 12:39

bambus_trambus

Re: sledoval nekdo tiskovku?

Aha už jo....

0/0
7.4.2009 12:39

bambus_trambus

Pane Glock

Mohu se vás zepta na jednu věc? Uznám-li (i když nerad) že teoreticky můžete mít pravdu, jak čekáte, že si stavební úřad zajistí potřebná stanoviska - kterých může být u normálního rodinného domku klidně i patnáct - v zákonné lhůtě, když mu spolu z žádostí předložíte pouhé dvě paré projektové dokumentace?

0/0
7.4.2009 10:28

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

1/ úřad zahájí řízení - pokud ne viz 500/2004 Sb. §80

§ 80

 (1) Nevydá-li správní orgán rozhodnutí ve věci v zákonné lhůtě, nadřízený správní orgán učiní z moci úřední opatření proti nečinnosti, jakmile se o tom dozví.

 (2) Opatření proti nečinnosti učiní nadřízený správní orgán i tehdy, nezahájí-li příslušný správní orgán řízení ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech odůvodňujících zahájení řízení z moci úřední.

 (3) Opatření proti nečinnosti může nadřízený správní orgán učinit i v případě, kdy je z okolností zjevné, že věcně a místně příslušný správní orgán nedodrží lhůtu stanovenou pro vydání rozhodnutí o žádosti nebo zahájit řízení z moci úřední anebo v řízení řádně pokračovat. Po uplynutí lhůt pro vydání rozhodnutí může žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti podat účastník.

0/0
7.4.2009 10:35

bambus_trambus

Re: Pane Glock

Viz níže. Nene kolego, je to boj s větrnými mlýny. Věřte mi.

0/0
7.4.2009 10:37

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

2/ úředním dopisem vyzve "dotčené st. řízením" (přesný termín se mi nevybavil)

3/ v dopisu je lhůta, do které se mají vyjádřit, nevyjádření se bere jako souhlas

4/ až to st. odbor všechno obdrží, tak dokončí řízení a vydá/nevydá st. povolení (ale pouze na základě zjištěných skutečností, nikoliv z dojmu "musím to za toho ha*zla dělat sám, tak mu to povolení nedám") se zdůvodněním (jde o rozhodnutí dle spr. řádu)

.

Je fakt, že celé řízení se může protáhnout na řadu měsíců, takže pokud nespěcháte ...

0/0
7.4.2009 10:39

bambus_trambus

Re: Pane Glock

Ať chcete nebo ne, nakonec si vždycky potřebná stanoviska a vyjádření budete shánět sám.

0/0
7.4.2009 10:41

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

Já jen říkám, co říká zákon. Pravděpodobnost dosažení st. povolení na některých st. odborech nehodnotím.

0/0
7.4.2009 10:45

bambus_trambus

Re: Pane Glock

Odpověď je jednoduchá. Stavební úřad podle par 111 odst. 3 písm. b) prostě zjistí, že projekt není v souladu s požadavky dotčených orgánů (protože žádné nemá a žádný zákon mu nepřikazuje je shánět) a vyzve vás podle stejného paragrafu k jejich doplnění v přiměřené lhůtě.

0/0
7.4.2009 10:36

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

Zákon úřadu nepřikazuje shánět stanoviska? Fakt?

.

Použijte vylučovací metodu - stavebník stanoviska předkládat nemusí (viz § 110) tak kdo má jednoznačnou povinnost tak činit (někdo to fakt být musí) ... Další účastníci řízení to logicky být nemohou (např. elektrárny, vodovody, ...) ... tak zbývá jen ten st. odbor.

0/0
7.4.2009 10:43

bambus_trambus

Re: Pane Glock

Je to smyčka. Podle vaší logické dedukce nemusí stavebník přiložit stanoviska a vyjádření k žádosti o stavební povolení. Nicméně pokud tak neučiní, stavební úřad nemá jak posoudit, zda je předložená dokumentace v souladu s těmito stanoviska. proto stavebníka vyzve k doplnění. Z toho prostě nevycouváte. Jakouch chcete používat vylučovací metodu - je to jako diskuse o slepici a vejci. Já říkám pořád, že stavební zákon stojí za houby.

0/0
7.4.2009 10:49

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

1/ podáte žádost + PD

2/ st. úřad si zjistí stanoviska (na své náklady)

3/ v řízení přihlédne ke stanoviskům a:

a/ souhlasí

b/ nesouhlasí - žadatele vyzve k nápravě (uvede důvody + sporná vyjádření), potom se řízení obnoví ... tak je možné pokračovat dokud nevyhoví všem podmínkám ze strany st. odboru.

0/0
7.4.2009 10:53

bambus_trambus

Re: Pane Glock

Jak jste sám napsal: "Těžko může úředník žádat něco, co není uvedeno v

zákoně." a platí to i naopak. Žádný zákon nestanoví úředníkovi shánět

si potřebná stanoviska. Zákon mu stanoví aby tato stanoviska posoudil

ve vztahu k předložené dokumntaci. A když tato stanoviska nemá, vyzve

žadatele - stavebníka k jejich doplnění.

0/0
7.4.2009 10:54

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

A jak má úředník vydat rozhodnutí, když ta stanoviska nemá a žadatel (ani nikdo jiný z dotčených osob) není povinen je předkládat??? On je nemá, ale sám je MŮŽE ZÍSKAT tím, že vyzve ostatní účastníky

§ 112

 (1) Stavební úřad oznámí účastníkům řízení, kteří jsou mu známi, a dotčeným orgánům zahájení stavebního řízení nejméně 10 dnů před ústním jednáním, které spojí s ohledáním na místě, je-li to účelné. Zároveň upozorní dotčené orgány a účastníky řízení, že závazná stanoviska a námitky, popřípadě důkazy mohou uplatnit nejpozději při ústním jednání, jinak že k nim nebude přihlédnuto.

0/0
7.4.2009 11:02

bambus_trambus

Re: Pane Glock

Úředník rozhodnutí vydá právě proto, že ta stanoviska nemá. A sice vydá "rozhodnutí o přerušení stavebního řízení" v němž stavebníka vyzve k doplnění potřbného. Čímž dodržel správní řád a je úplně z obliga. Stavební úřad nikoho kromě stavebníka k ničemu nevyzývá, a ani nemůýe. Ostatním účastníkům pouze oznamuje, a ústní jednání spojené s ohledáním na místě (dříve "místní šetření") se svolává pouze pokud je to účelné.

0/0
7.4.2009 11:08

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

Stanoviska sice nemá, ale má možnost je získat úředním postupem, žadateli nemůže nařídit DODEJTE STANOVISKA. My se v podstatě nebavíme o stavebním zákoně, ale o správním řádu - viz § 28-37.

Dovedeno ad absurdum, byste po žadateli mohl chtít vyjádření Slunce, že bude svítit 365 dnů v roce.

0/0
7.4.2009 12:39

bambus_trambus

Re: Pane Glock

V tomhle se pletete.  Stavební úřad právě tohle žadateli nařídit může. A taky to běžně dělá. Správní řád konkrétně sice nařizuje úřadům obecně postupovat v zájmu žadatele, v jeho prospěch atd...(známe ty blbosti..). Stavební úřad má mnohem účinnější prostředek - prostě sezná, že doklady které stavebník předložil jsou neúplně a vyzve k doplnění. Je to tak pro úředníky pohodlnější a je krytý i zákonem. A těžko jej lze nařknout z porušování správního řádu. Je to smutné, ale je to tak.

0/0
7.4.2009 12:45

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

Ono to porušení zákona je ... jinak realita je taková, kterou popisujete. Úředníci si ulehčují život obcházením zákona.:-P  Ne všichni, zevšeobecňovat nechci. Tam u Vás to možná jde tak jak říkáte, jinde to je jak říkám já. Obvykle se úřad posune z prvního šuplíku do druhého šuplíku až když jim někdo v zákoně vymáchá nos. Bohužel jde o lidi ze samosprávy, tj. bez centrální "ruky" ... zákon jde stranou, platí pouze starostovo slovo (fakt si nedělám legraci ;-().

0/0
7.4.2009 13:03

bambus_trambus

Re: Pane Glock

No já nevím. To je na dlouhou debatu. Jestliže úředník vydá nějaké rozhodnutí ze zákona, tedy: stavební úřad ten a ten, vydává podle paragrafu 111 zákona č 183/2006 Sb. "Rozhodnutí o přerušení stavebního řízení" na tu a tu stavbu a vyzývá k doplnění do 30ti dnů. - pak je úplně z obliga. Protože zákon je nad správním řádem a proti takovému rozhodnutí se nelze odvolat. A neuděláte vůbec nic.

0/0
7.4.2009 13:08

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

 § 110

2) K žádosti stavebník připojí

d) závazná stanoviska, popřípadě stanoviska nebo jiné doklady vyžadované zvláštními právními předpisy, POKUD JE STAVEBNÍK OBSTARAL PŘEDEM.

.

A klidně bych to poslal ke krajskému soudu, když tedy se proti rozhodnutí nelze odvolat. Jak říkám, zákon tady není zcela přesný, ale výklad některých úředníků je mylný. Fakt se na tom vašem st. odboru zepteje KDE V ZÁKONĚ JE ŘEČENO, ŽE ŽADATEL MUSÍ VE VŠECH PŘÍPADECH DONÉST ZÁVAZNÁ STANOVISKA. Seznam zvl. předpisů najdete dole, pastoval jsem ho sem 

0/0
7.4.2009 13:32

bambus_trambus

Re: Pane Glock

Já se s váma o tom nepřu. V zákoně nic takového opravdu napsáno není. A ať je výklad úředníků jaký chce, vy, jako stavebník prostě neuděláte vůbec nic s tím, když vám stavební úřad po zahájení řízení přeruší a vyzve vás k doplnění třebas dvaceti různých vyjádření. Z toho samého zákona totiž vyplývá, že na to má právo.

0/0
7.4.2009 13:47

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

Jinak si kromě st. zákona nastudujte procesní předpis - správní řád. Ať víte, kdy a jak se můžete bránit. Stavební zákon v tomto (v procesu) není úplný. :-P

0/0
7.4.2009 10:56

bambus_trambus

Re: Pane Glock

Stavební zákon stojí za houby, co si budeme povídat. A úředník, který nepostupuje podle správního řádu není normální.

0/0
7.4.2009 10:57

Glock každopádně bez -e

Re: Pane Glock

O tom se nebudu přít.

.

Jinak já jsem úředníka dělal a některé zážitky a postupy se Vám prostě pod kůži zažerou.

0/0
7.4.2009 11:08

Glock každopádně bez -e

Pardon, ale tady se mluví jen o PD ne o stanoviscích

 3) Zjistí-li stavební úřad, že

a) v projektové dokumentaci nejsou dodrženy obecné požadavky na výstavbu,

b) projektová dokumentace není v souladu s požadavky dotčených orgánů, s územně plánovací dokumentací, s podmínkami územního rozhodnutí nebo územního souhlasu,

vyzve stavebníka k odstranění uvedených nedostatků a stanoví k tomu přiměřenou lhůtu.

0/0
7.4.2009 10:44

Glock každopádně bez -e

Re: Pardon, ale tady se mluví jen o PD ne o stanoviscích

Podle mne to funguje následovně - úřad si sežene stanoviska a pokud vyjádření dotčených orgánů koliduje s PD, tak se musí PD předělat. Takže zastaví řízení a se šmytec. Ale obdobně je to i v případě, že si stanoviska seženete dopředu a nějakou výhradu opomentet do PD zahrnout a st. odbor na to přijde - potom také přeruší řízení a PD se předělá.

0/0
7.4.2009 10:50

bambus_trambus

Re: Pardon, ale tady se mluví jen o PD ne o stanoviscích

Jak jste sám napsal: "Těžko může úředník žádat něco, co není uvedeno v zákoně." a platí to i naopak. Žádný zákon nestanoví úředníkovi shánět si potřebná stanoviska. Zákon mu stanoví aby tato stanoviska posoudil ve vztahu k předložené dokumntaci. A když tato stanoviska nemá, vyzve žadatele - stavebníka k jejich doplnění.

0/0
7.4.2009 10:53

Glock každopádně bez -e

Re: Pardon, ale tady se mluví jen o PD ne o stanoviscích

§ 113

 (1) Stavební úřad může ve stavebním řízení na svůj náklad přizvat autorizovaného inspektora; navrhne-li stavebník přizvat autorizovaného inspektora, hradí jeho náklady.

 (2) Stavební úřad může ve stavebním řízení přizvat na svůj náklad projektanta, kterého stavebník pověřil koordinací projektové dokumentace stavby zpracovávané více projektanty nebo koordinací autorského dozoru (dále jen "hlavní projektant"); navrhne-li stavebník přizvání hlavního projektanta, hradí jeho náklady.

 (3) Doručuje-li se účastníkům řízení oznámení o zahájení řízení veřejnou vyhláškou, stavebníkovi a vlastníkovi stavby, na které má být provedena změna, se oznámení doručuje do vlastních rukou.

0/0
7.4.2009 11:03

Glock každopádně bez -e

Re: Pardon, ale tady se mluví jen o PD ne o stanoviscích

§ 114

Námitky účastníků řízení

(1) Účastník řízení může uplatnit námitky proti projektové dokumentaci, způsobu provádění a užívání stavby nebo požadavkům dotčených orgánů, pokud je jimi přímo dotčeno jeho vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření nebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku nebo stavbě.

(2) K námitkám účastníků řízení, které byly nebo mohly být uplatněny při územním řízení, při pořizování regulačního plánu nebo při vydání územního opatření o stavební uzávěře anebo územního opatření o asanaci území, se nepřihlíží.

(3) O námitce, o které nedošlo k dohodě mezi účastníky řízení, stavební úřad rozhodne na základě obecných požadavků na výstavbu, závazných stanovisek dotčených orgánů nebo technických norem, pokud taková námitka nepřesahuje rozsah jeho působnosti. Nedošlo-li k dohodě o námitce občanskoprávní povahy, stavební úřad si o ní učiní úsudek a rozhodne ve věci; to neplatí v případě námitek týkajících se existence práva ....

0/0
7.4.2009 11:04

Glock každopádně bez -e

Re: Pardon, ale tady se mluví jen o PD ne o stanoviscích

§ 112

 (1) Stavební úřad oznámí účastníkům řízení, kteří jsou mu známi, a dotčeným orgánům zahájení stavebního řízení nejméně 10 dnů před ústním jednáním, které spojí s ohledáním na místě, je-li to účelné. Zároveň upozorní dotčené orgány a účastníky řízení, že závazná stanoviska a námitky, popřípadě důkazy mohou uplatnit nejpozději při ústním jednání, jinak že k nim nebude přihlédnuto.

 

 (2) Od ohledání na místě, popřípadě i od ústního jednání může stavební úřad upustit, jsou-li mu dobře známy poměry staveniště a žádost poskytuje dostatečný podklad pro posouzení navrhované stavby a stanovení podmínek k jejímu provádění. Upustí-li od ústního jednání, určí lhůtu, která nesmí být kratší než 10 dnů, do kdy mohou dotčené orgány uplatnit závazná stanoviska a účastníci řízení své námitky, popřípadě důkazy. Zároveň je upozorní, že k později uplatněným závazným stanoviskům, námitkám, popřípadě důkazům nebude přihlédnuto.

0/0
7.4.2009 11:05

Glock každopádně bez -e

Re: Pardon, ale tady se mluví jen o PD ne o stanoviscích

§ 115

Stavební povolení

 

 (1) Ve stavebním povolení stavební úřad stanoví podmínky pro provedení stavby, a pokud je to třeba, i pro její užívání, a rozhodne o námitkách účastníků řízení. Podmínkami zabezpečí ochranu veřejných zájmů a stanoví zejména návaznost na jiné podmiňující stavby a zařízení, dodržení obecných požadavků na výstavbu, včetně požadavků na bezbariérové užívání stavby, popřípadě technických norem. Podle potřeby stanoví, které fáze výstavby mu stavebník oznámí za účelem provedení kontrolních prohlídek stavby; může též stanovit, že stavbu lze užívat jen na základě kolaudačního souhlasu.

 (5) Účastníkům řízení, kteří byli o zahájení stavebního řízení uvědoměni veřejnou vyhláškou, se stavební povolení oznamuje doručením veřejnou vyhláškou. Stavebníkovi a vlastníkovi stavby, na které má být provedena změna, se však doručuje stavební povolení do vlastních rukou.

0/0
7.4.2009 11:06

bambus_trambus

Dotaz na Miro TR

Mám dotaz.  Člověče, v jakém bohem požehnaném ráji to bydlíte, když vám váš Obecní úřad zajišťuje doklady, stanoviska a vyjádření správců sítí a dotčených orgánů státní správy pro váš stavební úřad, když jdete ohlašovat stavbu. Hned bych se tam přestěhoval.

0/0
7.4.2009 9:39

MiroTR

Re: Dotaz na Miro TR

Ráj ?  ;-D Jen si na obci dokázali spočítat, že takhle ty stavební parcely prodají za vyšší cenu a tedy se jim to vyplatí. Mimochodem - takhle to prý funguje i v okolí Pardubic.  A v Orlických horách je pěkně, přijeďte se podívat. :-)

0/0
7.4.2009 9:44

bambus_trambus

Re: Dotaz na Miro TR

Ano, v Orlických horách je opravdu krásně. Ale k tématu. Pokud developer - v tomto případě obec - prodává pozemky v určité lokalitě, za účelem výstavby RD je logické, že tyto pozemky tzv. zainvestuje. To znamená, přitáhne k nim sítě, vyjme je ze ZPF, zajistí územní rozhodnutí a jako nadstandart někdy vyřídí určitá obecná vyjádření pro stavební povolení, třebas tu telefoniku nebo i povodí. V takovém případě snad může být výhodnější stavbu pouze "ohlásit" protože lokalita je na takový typ bydlení už připravená. Ale že by běžně obecní úřady zajišťovali někomu nějaká vyjádření, o tom si můžete nechat jenom zdát.

0/0
7.4.2009 9:53

MiroTR

Re: Dotaz na Miro TR

Například pokud budete mít RD zaústěn do obecní kanalizace, vyjádření nepotřebujete, stejně tak vodovodní a plynovou přípojku.

0/0
7.4.2009 10:07

bambus_trambus

Re: Dotaz na Miro TR

Potřebujete vyjádření o existenci sítí. To že v okolí žádné neexistují, je také fakt, který příslušný stavební úřad nemusí vůbec tušit.

0/0
7.4.2009 10:22

Glock každopádně bez -e

Re: Dotaz na Miro TR

Heh?

Podle zákona má tohle papírování vyřizovat stavební odbor. Že to dělají stavebníci sami je jejich blbost nebo to chtějí urychlit.

.

Pokud si JÁ jako stavebník přijdu na stavební odbor a chci např. stavební povolení, tak prostě podám žádost a tím to pro men končí. Vyřizování je na úřadu - aŤ si oslovují koho chtějí, podle zákona si podklady musí sehnat sami. Přitom ale na to mají lhůty, takže se celá věc může protáhnout (časově).

0/0
7.4.2009 9:50

bambus_trambus

Re: Dotaz na Miro TR

Tak tohle prostě není pravda.

0/0
7.4.2009 9:53

Glock každopádně bez -e

Re: Dotaz na Miro TR

stavební odbor  města Tachov.

.

Jinak mi prosím v zákoně nejděte pasáž o tom, že stanoviska musí stavebnímu odboru zajišťovat sám stavebník. Nenajdete.

0/0
7.4.2009 9:55

bambus_trambus

Re: Dotaz na Miro TR

PAR. 110 183/2006

0/0
7.4.2009 9:56

Glock každopádně bez -e

Myslíte tohle?

 § 110

 (1) Žádost o stavební povolení obsahuje kromě obecných náležitostí základní údaje o požadovaném záměru a identifikační údaje o pozemcích a stavbách.

  (2) K žádosti stavebník připojí a) doklady prokazující jeho vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření anebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku nebo stavbě, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí, b) projektovou dokumentaci, c) plán kontrolních prohlídek stavby, d) závazná stanoviska, popřípadě stanoviska nebo jiné doklady vyžadované zvláštními právními předpisy, pokud je stavebník obstaral předem.

 (3) Projektová dokumentace se předkládá ve dvojím vyhotovení, a není-li obecní úřad v místě stavby stavebním úřadem, vyjma staveb v působnosti vojenských a jiných stavebních úřadů, předkládá se trojmo. Pokud stavebník není vlastníkem stavby, připojuje se jedno další vyhotovení.

 

0/0
7.4.2009 9:59

Glock každopádně bez -e

Re: Myslíte tohle?

"d) závazná stanoviska, popřípadě stanoviska nebo jiné doklady vyžadované zvláštními právními předpisy, pokud je stavebník obstaral předem."

.

A CO KDYŽ JSEM SI TA ZÁVAZNÁ STANOVISKA NEOBSTARAL PŘEDEM, HA?8-o

0/0
7.4.2009 10:00

Glock každopádně bez -e

Re: Myslíte tohle?

pardon za capslock :-P

0/0
7.4.2009 10:00

Glock každopádně bez -e

Re: Myslíte tohle?

jinak zákon mám otevřený v ASPI, takže klidně dávejte jiné odkazy ;-D

0/0
7.4.2009 10:02

bambus_trambus

Re: Myslíte tohle?

jaké ha???? K ŽÁDOSTI STAVEBNÍK PŘIPOJÍ!!!! Tak vás prostě stavební úřad vyzve k doplnění a stavební řízení přeruší na dobu než všechno seženete.

0/0
7.4.2009 10:03

Glock každopádně bez -e

Re: Myslíte tohle?

Kdepak .... v zákoně není taxativně stanoveno, že stavebník MUSÍ ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ PŘEDLOŽIT STANOVISKA, udělá tak jen v 1 určitém případě - kkyž už je má předem v ruce. Těžko může úředník žádat něco, co není uvedeno v zákoně. A pokud by mi st. řízení přerušili, je to na stížnost podle správního řádu - úřední nečinnost -

č. 500/2004 Sb. § 6

 (1) Správní orgán vyřizuje věci bez zbytečných průtahů. Nečiní-li správní orgán úkony v zákonem stanovené lhůtě nebo ve lhůtě přiměřené, není-li zákonná lhůta stanovena, použije se ke zjednání nápravy ustanovení o ochraně před nečinností (§ 80).

0/0
7.4.2009 10:09Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.