Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Odboráři v Praze šili do bývalé vlády. Její NERV odpískali i cizinci

Řehtačky a píšťaly patřily na odborářské demonstraci, které se dnes v Praze zúčastnilo přes 20 tisíc lidí, k povinné výbavě. Bylo je slyšet dopoledne u ministerstva školství i po obědě na Hradčanském náměstí. Hlavním terčem protestů byla bývalá Topolánkova vláda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Aveva

Mám pocit, že lidé v politice hledaj aspekty života,

které jim může poskytnout jen víra.

S plnou vírou přijímají sliby, které lahodí uším. O reálnosti vůbec nepřemýšlejí. Svobodu ochotně vymění za jistotu. Etiku za strach. Možnosti za nutnosti.

0/0
18.5.2009 18:51

Aveva

Modernizace názoru na solidaritu vede k vyrovnávání

se se strachem z chudoby. Vede ke ztrátě voličské základny ČSSD.

Vede ke ztrátě schopnosti vydírat strachem z chudoby, z neúspěchu a z nejistoty z budoucnosti.

Kdokoli se ve svém životě s těmito pilíři sociálních strachů - sociální demagogie dokáže vyrovnat, pochopí co znamená zodpovědnost  za vlastní život. Co znamená svoboda.

0/0
18.5.2009 18:42

Aveva

Nehorázná neúcta k hodnotě lidské práce a schopnostem!

Standa666: "Kdyz se mi v praci nelibi tak jdu delat jinam. Nediktuju majitelum firmy kolik chci penez ani nemluvim rediteli do toho co ma a co nema firma delat. Ani ho nevydiram tim, ze kdyz moje podminky nesplni, tak se s ostatnima dohodneme a do prace nepujdeme. Prijde vam to nenormalni?"

Osobně dodávám: "Pokud pracujete pro tvorbu hodnot, aby jste si mohl vážit sám sebe. Dostáváte zaplaceno za práci, za rovnou výměnu. Nemusíte si potom vypíjet zlodějské výčitky v hospodě. Můžete zdravě a svobodně nadále rozvíjet svůj potenciál."

Bývalý soudruh Štěch:" ... Přeji Vám, aby vaše idealistické představy vám vydržely po celý život." 24.11.08 15:03

Milý "bývalý komunisto", přijmout zodpovědnost za vlastní osobu je pro někoho velice ošklivý zážitek, pro jiného přirozená věc. Vaše práce však směřuje k devalvaci lidských hodnot a schopností. Proberte se ze své zaslepené ukřivděnosti za zmařený život. Poděkujte za něj komunistům. Můžete si za to především sám vlastním pochlebováním jejich moci.

0/0
18.5.2009 18:39

Aveva

Dobře organizovaná předvolební kampaň ČSSD a komunistů.

Kdo jiný by jim to také hradil? :-©:-©:-©

0/0
18.5.2009 18:37

mikey1759

To je verbez!

To je ale banda flakacu - to jsou nesmysly!(Y)

To jsou ty typy co zijou porad v komunismu - o vse se musi postarat vsemocny stat, oni prece nemuzou za to jaky maji misto/plat. Za to muzou ti zli a bohati RvRv

Kez by takovych omezencu nebylo!

0/0
18.5.2009 16:28

jajaja00

Ať jdou do.....

1. Nikdo jim nebrání vykašlat se na zlé podnikatele a založit si firmy vlastní.

2. Tak oni nemají (téměř) co a za co žrát, ale cestovat v takových stádech po evropských demonstracích - na to mají? Nebo jen soudruzi v Kremlu opět uvolnili finanční kohoutky?

0/0
18.5.2009 13:50

Petr1234

význam

jaký má význam demonstrovat proti něčemu co už neni? že by předvolební meeting ČSSD?

0/0
18.5.2009 12:31

Dale Cooper

Odbory

Myslím, že pokud někdo nepochopil důvod vzniku a účel odborů, tak by se v podobných diskusích neměl vůbec vyjadřovat. Pořádný výklad by byl asi na dlouho, takže jen dvě věci:

Pro zaměstnavatele: Odbory tu jsou a budou. S tím se budete muset smířit. Návrat do 19. století už v tomto ohledu nehrozí. Funguje přímá úměra - čím horší jsou pracovní podmínky zaměstnanců, tím silnější jsou odbory. To ovšem neznamená, že se jim musí nějak přehnaně ustupovat. Vše je to otázka jednání a dohody. Ani odboráři si pod sebou většinou neuříznou větev...

Pro zaměstnance: Buďte rádi, že nejsme v 19. století. Stálo hodně úsili, i lidských životů, aby si zaměstnanci vybojovali právo se sdružovat do organizací zastupujících jejich zájmy. Myslíte, že odbory vzniky pro nic za nic? Někteří si myslí, že si svůj plat vyjednali jen a pouze sami, ale jsou na velkém omylu. Jistě, plat je do velké míry určován trhem. Jenomže odbory jsou na trhu silným hráčem...

0/0
18.5.2009 12:00

Dale Cooper

Re: Odbory

Hodně je to dáno pracovním právem. Čím menší bude brát pracovní zákoník ohledy na práva zaměstnanců, a čím větší bude bude tlak na jejich omezení, tím více budou odbory nabývat na významu...

0/0
18.5.2009 12:02

Cislo 2

Re: Odbory

Správně. Mzdy jsou dány trhem. Silné odbory můžou vyjednat o nějaká procenta vyšší mzdu a nic se pro firmu neděje. Problém některých velkých korporací se silnými odbory je ovšem přezaměstnanost, která táhne tyto firmy do ztrát a bankrotu.  

0/0
18.5.2009 12:13

Dale Cooper

Re: Odbory

Tam je to ovšem i problém zaměstnavatelů. V době konjunktury se často snaží přitáhnout nové zaměstnance různými výhodami a sociálními jistotami, a když se pak nedaří, tak neví co s nimi. Musí to být hold vyvážené. Nic se nesmí přehánět...

0/0
18.5.2009 12:42

jajaja00

Re: Odbory

Zkus si uvědomit, že není 19. století, ale že je století 21.

Odbory, zejména v pojetí soudruha Štecha, jsou anachronismus.

Uvědom si, že kdyby neexistoval ultrabolševický Zákoník práce, jak jej stvořil soudruh Škromach s těmi, kteří se oproti němu za rudou knížku nestydí, byla by nezaměstnanost mnohem nižší, protože by přijímání a propouštění zaměstnanců (dle potřeby) fungovalo mnohem operativněji.

Uvedu zlatá slova majitele nově založené firmy: Kdo tu začne uvažovat o odborech bude okamžitě propuštěn.

0/0
18.5.2009 13:57

Cislo 2

Re: Odbory

Ještě by to ovšem chtělo vysvětlit teorii, proč vznikly odbory u státních zaměstnavatelů, když odboroví předáci vlastně lid zastupují i v parlamentu.

0/0
18.5.2009 12:17

Dale Cooper

Re: Odbory

Jo jo, to je opravdu speciální případ. Ovšem například při pohledu na platy učitelů je to celkem pochopitelné...

0/0
18.5.2009 12:45

dedko

Odboráři !

Protestují proti dopadům hospodářské krize, proti bývalé vládě. Ví, co přinese případná vláda CSSD ? Ja se toho obývám ! V USA nemístné požadavky odborů, kteří si vymohli vše, co je napadlo v automobilovém proůmyslu, mají lví podíl nato,  že se americké automobo ilky zhroutily. Požadavky odborářů jsou nemístné situaci. Ti prostí odboráři by si mělil uvědomit, že teto protest nepomůže vůbec nikolmu, jen jenich šéfům, vychcaným předákům, kteří si z toho udělali velmi dobré koryto !

0/0
18.5.2009 9:01

mobidik

Zákoník práce neuvádí 8 hodin, ale 8,5 hod. práce s tím,

že přestávky se do pracovní doby nezapočítávají!

0/0
17.5.2009 18:09

mobidik

Oprava, ti co mají práci, jsou rádi, že ji mají!

Nikdo se nebude nyní k ničemu v práci moc vyjadřovat, kdo má práci, tak drží ústa, aby o práci nepřišel!! Mzda by měla stačit na inkaso, dopravu, jídlo,atd. na tzv. reprodukci pracovní síly a zabezpečení rodiny! Tím nemyslím jezdění na dovolenou, atd., ale na základní potřeby! jsme v EU, tak se tedy srovnávejme s Německem, atd.

0/0
17.5.2009 18:08

__XXXX___

Co zase chtějí?

Radši to ani nečtu. Se svým platem bych mohl stávkovat každý den - a nestávkuji. Stávkujících odborářů je mi líto. Asi tak 8-o

0/0
17.5.2009 15:46

mobidik

Ano, máte pravdu, napsal jsem nájemné, je to

inkaso, za 1+KK. Nejde o to, zda stačíte na zaměstnání nebo ne, asi nevíte o tom, že po "personálních auditech" má práci několika lidí v kumulaci jeden člověk, který tedy nemá 5x větší plat, ale tolik práce, že to prostě nelze za 8,5 hod+ o,5 hod na oběd a nedodržování, ale nadělávání 0,5 hod na svačinu stihnout! Majitel přece nebude ikoho platit za 8,5 hod.! četl jste, co jsem psal? Všichni jsou rádi, že mají práci! Vy máte firmu nebo děláte taky tak?

0/0
17.5.2009 15:24

oddTom

Re: Ano, máte pravdu, napsal jsem nájemné, je to

1) Standardní prac. doba je 8 hodin + neplacená 0,5 hod. pauza nejdéle po 4 hodinách..

2) "Všichni jsou rádi, že mají práci!"

Když jsou rádi, tak proč demonstrujou?

Jestli se jim nelíbí být zaměstnancem, který může být kdykoli vyhozen, ať se zajedou odboráři podívat do Británie nebo USA na výpovědní lhůty, nebo ať se stanou zaměstnavatelem, když je to takové terno.

0/0
17.5.2009 16:27

mobidik

Produktivita práce je záležitostí vedení!

Opravdu je to tak! Majitelé a manageři rozhodují o tom, co, jak, s jakou technologií se bude vyrábět, a za kolik peněz! Organizace práce, využití pracovní síly, atd., to je věcí vedení!! Jestliže to neumí dělat, proč mají takové platy? Když nedokáží prodat to, co se vyrábí, tak mají špatný technický rozvoj, atd. Zaměstnanci nemohou za to, že někdo z vedení(dobře placený) pracuje špatně!!

0/0
17.5.2009 15:16

suchar

Re: Produktivita práce je záležitostí vedení!

proto mají firmy dozorčí rady nebo si to kontroluje sám majitel

0/0
17.5.2009 22:49

Bob-an

Neni lepsi

nalakat co nejvic podnikatelu do zeme tim ze jim poskytneme co nejlepsi podminky pro podnikani a oni si potom budou muset zamestnancu vazit ptz jich bude nedostatek nez ruzne omezovat podniky, zakazovat snizeni mezd v krizi a ruzne je regulovat zvysovat jim zdaneni coz povede k mensi ponikatelske aktivite tzn vetsi nezamestnanosti a horsim podminkam pro zamestnance???

0/0
17.5.2009 13:56

mobidik

Odbory v ČR jsou podle mne slabé!!

Pravicovým stranám se na rozdíl od zemí v EU, kde mají odbory velkou sílu a opravdu dokáží i diktovat majitelům, co mohou a co ne, tam zaměstnanec má zastání, tak u nás si z odborů nikdo nic moc nedělá! Je to chyba, časem se opět dopracujeme k tomu, o co bojoval můj děda (1890), aby byla např. 8-mi hodinová pracovní doba(nyní 8,5 hod, přestávka na oběd a svačinu se nepočítá, výkon práce je intenzivní práce a ne na 80%, podle zaměstnavatele, tak další 2 hodiny a už jse v práci 12 hodin) cesta do práce  a z práce 1,5 hod., vstáváte ve 4,00, domů se dostáváte večer. Jste rádi, že máte alespoň tuto práci! Inspektorát práce tyto informace nedostane, každý se bojí říkat pravdu, aby nepřišel o místo a měl alespoň  nějaké peníze! Nájem 6000, doprava do práce, 2 děti,atd. Nic moc! Snad bude i lépe!

0/0
17.5.2009 10:23

loogieboy

Re: Odbory v ČR jsou podle mne slabé!!

... my taky na rozdil od zemi v EU mame naprosto zalostnou produktivitu prace. Proste si umime jen stezovat a chcem jenom vic, ale nejsme schopni za to nic nabidnout. Pracujeme na cas a ne na odvedenou praci.

A cesti odborari? Banda linejch neschopnejch soudruhu, kteri nasli cestu pohodlnejsiho zamestani... zastavani se slabych jedincu, kterym staci kdyz jim nekdo rekne, ze za jejich problemy muze nekdo jinej.

Staci se podivat na skolstvi, kde se pry hrozne snazej, ale vysledky zadne....

0/0
17.5.2009 10:54

ant.

...DÍKYBOHU...!!!

....Pokud by ta buranská tlupa měla mít ještě větší vliv, tak budeme za pár závidět  Zimbabwe jeho superekonomiku. Zaměstnanců je asi 5 milionů, odborářů 650 tisíc - a určitě to není elita společnosti, stačí se podívat na složení těch pravidelných předvolebních demonstrací na podporu extrémní levice. A když čtu Vaše nářky, tak marně přemýšlím, kde asi pracujete - pokud dojíždíte takovou dálku, tak je to asi velmi lukrativní zaměstnání...asi na ně ale nestačíte - když musíte pracovat 12 hodin...a Vy platíte nájem 6000 Kč? To máte buď tržní nájemné za 1+1, nebo regulovaný nájem za 8+2, případně menší vilu...anebo si pletete nájemné s inkasem(voda, plyn, TV)...zkuste požádat přátele dRatha a Paroubacka o pomoc, první Vás určitě rád zaměstná ve své poloklinice a druhý Vám vysvětlí, jak dosáhnout jeho platu, nebo jak vydělat na nákupu pozemků...a zkuste dokončit tu první větu, takhle nedává smysl...

0/0
17.5.2009 11:19

Krabatt

Stačí přijmout jeden zákon

Neexistuje jednodušší řešení než to, aby naši poslanci brali maximálně dvojnásobek průměrné mzdy. To by se pak jinak starali o finanční příjmy obyčejných lidí. Ale v současném stavu jsou naprosto odtrženi od reality.

0/0
17.5.2009 9:50

mobidik

Re: Stačí přijmout jeden zákon

Souhlasím, peníze odvíjet od výše mediánu mezd. Průměr je moc vysoký, toho tak 60% lidí nedosahuje.

0/0
17.5.2009 10:12

loogieboy

Re: Stačí přijmout jeden zákon

pak je otazka, kdo tam bude delat. Kdyz to vezmu z vlatsni zkusenosti, tak po skole mi byl nabidnut prijem pres dvojnasobek prumerneho prijmu. Chceme-li aby zakony a obecne statni rizeni za neco stalo, tak by to meli delat lidi inteligentni a vzdelani(ne ze by jich tam ted bylo nejak moc, ale alespon neco), pak jim bud nechat momentalni prijmy a nebo jim prijmy zrusit uplne(jako to bylo ve svycarsku), pak by se politika stala otazkou cti a oblasti, kam jdou lide, kteri neco chteji dokazat (ne jen jednodusse vydelat penize, jak je tomu ted)

0/0
17.5.2009 10:58

Bob-an

Re: Stačí přijmout jeden zákon

R^R^R^... asi tak ... vetsine lidi nedochazi ze ani za ty penize co maj poslanci (ministri etc.) to zadny spickovy odbornik nepujde delat, natoz kdyby se poslancum platy snizily..... v soukromem sektoru si vydela nasobne vic, navic ma pokoj od medii atd...

0/0
17.5.2009 13:49

Amos Kadlec KamPoMaturite

a argument by nebyl...

a argument by nebyl...

0/0
17.5.2009 9:24

mrazik007

odporne odbory

Mile odbory, jdete do .... Dokud jste neotravovali nasi firmu, bylo nam dobre. Pak jste k nam nalezli z firmy, se kterou jsme se spojili a pry vyjednavaji nejlepsi podminky pdo zamestance a proto mame same omezeni a letos tak dlouho bojovali o navyseni platu, az nam oznamili, ze kvuli krizi nedostaneme nic, protoze je krize - sranda je, ze druhy den zamestnavatel oznamil za prvni ctrvtleti navyseni zisku o 10 procent.

0/0
17.5.2009 7:48

babacek

Odboráři

Odboráři chtějí, odboráři žádají atd. atd. Kde jste zanechali svá hesla: Stát není dojná kráva apod.?

0/0
17.5.2009 6:48

hrabe.zeppelin

Ta madarska mluvci

jim mohla sdelit jak to vypada, kdyz socialiste privedou zemi na kraj statniho bankrotu...

0/0
17.5.2009 5:34

odborar

Hlavně do těch autobusů brali důchodce, kteří si udělali

výlet zadarmo do Prahy a nemají s odbory nic společného. Odborářští bossové ke své propagaci a předvolební agitaci prostě zneužíjí hlouposti kde koho, aby se dostali na senátorská či poslanecká místa, udrželi si své posty v odborech a byli stále vidět. Přitom jen díky nim se drží nezaměstnanost v takových hrozivých číslech, kdy svými neúměrnými mzdovými požadavky požadavky nad inflaci rozdmychávali při kolektivním vyjednávání doutnák budoucího propouštění zaměstnanců. Je pravda, že i pokles odbytu a finanční krize vše umocnila a nyní na zaměstnance dopadá o to více. Celá léta podtrhovali konkurenceschopnost podniků, kterým rostly nepřiměřeně náklady. Teď zase řvou, že podnikatelé i stát zneužívají krize a šikanují zaměstnance snížením platů. Ovšem zapomínají, že to je existenční otázka podniků v ČR vůbec. Po zkušenostech s krizí ať si nedělají naděje, že v podnikatelské sféře někdo uvolní růst platů nad inflaci.Taková zrůdnost už se nesmí povolit ani ve veřejném rozpočtovém sektoru.

0/0
17.5.2009 4:29

gen.MacArthur

Jediný způsob jak se dostat z krize je zrušit ODS!

To jest, už nevolit tuto stranu!   R^

0/0
17.5.2009 4:25

babacek

Re: Jediný způsob jak se dostat z krize je zrušit ODS!

Jistě, že ano a zase žít na dluh.:-©:-©:-©

0/0
17.5.2009 6:49

Helbik

Re: Jediný způsob jak se dostat z krize je zrušit ODS!

Zase????? My žijem pořád!

0/0
17.5.2009 8:29

babacek

Re: Jediný způsob jak se dostat z krize je zrušit ODS!

To je zajímavé, že je tedy i přes světovou finanční krizi nejmenší schodek.8-o ODS rozhodně neslibuje příživníkům větší sociální dávky a těm co se množí jako hraboši dávky na mláďata.:-©

0/0
17.5.2009 8:33

MoUdrostrak

To kazdy rozumny obcan u voleb podpori

Je treba drasticky zdanit vysoce majetne a prijmove skupiny stejne, jako byly drasticke, krvelacne a hruzne DEFORMY, ktere provadela jimi podporovana vlada ROLLS-ROYCU, tunelaru, defraudantu, pharmaceutu, zRADARu a privatiSSeru v dreSSu sociopatu z :-©ODS.

'

Proto kazda rozumna a volitelna strana (KSČSSD) by mela jit do voleb s timto programem. Pravicujici sociopate stejne svoje mrzke vytunelovane, nakradene a na lidu krvave vydrene penize do ekonomiky jinak nepusti a podvazou svym sociopatickym skrblictvim dlouhodobe kriSSi, kterou svoji deregulaci a krvelacnymi hruznymi DEFORMAMI jeste vice rozdmychali.

'

Taxatizace, nacionalizace a vymyceni pravicujicich sociopatu je EUviteznym heslem dneska[>-]!

0/0
17.5.2009 2:58

Yaroukh

Paroubek rozzlobil odbory, teď se omlouvá

24.10.2006 12:40 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek se omluvil odborářům za svůj pondělní výrok, ve kterém uvedl, že by neúspěšní kandidáti z komunálních voleb měli zvážit práci v odborech.

"Tito lidé by měli sami uznat, že prostě se hodí možná na něco jiného, třeba na odborářskou práci," řekl v pondělí na adresu nezvolených kandidátů šéf sociální demokracie v České televizi.

0/0
17.5.2009 1:49

babacek

Re: Paroubek rozzlobil odbory, teď se omlouvá

1.      Už jsme si dávno všichni zvykli, že Jiří Paroubek účelově a populisticky mění názor podle toho, jak mu zrovna na jeho nasliněný prst zafouká politický vítr!

2.       Nicméně  jeho součastné výroky jsou tím nejhorším od jeho památné povolební řeči o Vítězném únoru.:-©

Ukazuje totiž, že ČSSD má v čele předsedu, který si vůbec neuvědomuje, v jakém světě žijeme. ;-(

0/0
17.5.2009 6:56

Yaroukh

Úsměvná představa

Úsměvná představa, že alespoň 10pct těch lidí vůbec chápe podstatu toho, proti čemu protestují. (Nemluvě o tom, že by měli alespoň mlhavou představu o tom, jak věci řešit lépe.)

;-D

Odborář je nejnižší stádium, na které může člověk klesnout, aniž by už porušoval zákon.

0/0
17.5.2009 1:47

babacek

Re: Úsměvná představa

Naše země a naše životy jsou ovládány zločineckým klientelismem a mafiánským propojením napříč politickými stranami a všemi důležitými institucemi státu. Je třeba, aby se k občanskému vyjádření nesouhlasu s touto situací spojili a vyjádřili k ní svoji vůli všichni schopní a slušní, ať už pracují či působí kdekoliv. Slušní i schopní jsou jistě i v mnoha úřadech a institucích země, bohužel bez rozhodujících pravomocí a vlivu.   ;-(

0/0
17.5.2009 6:53

Aveva

Re: Úsměvná představa

Aha. Nejlépe tak na odborářské demostraci zaplacené z fondů ČSSD určených na předvolební kampaň.

Bože! Lidi vy jste, ale najivní!!! RvRvRv

0/0
18.5.2009 18:35

babacek

Re: Úsměvná představa

Co to plácáš já mám k odborům a bolševikům tak daleko jako žid do Mekky.;-D

Tak když nejsi schopen chápat psaný text tak raději nic nepiš pokud si nejsi jit, že si to opravdu pochopil.:-)

0/0
19.5.2009 6:10

DeadZed

Proletáři všech zemí

vyližte si p....

0/0
17.5.2009 1:43

Graetar

Po funuse

Neměl by někdo Štěchovi a jeho ovcím odtajnit skutečnost, že ODS už není u kormidla? ;-D

0/0
17.5.2009 1:24

karlikova

Re: Po funuse

tak Štech je vylízaný socan, bohužel těm chudáčkům odborářům a ostatním, co jej hltají moc nedochází, že jemu jde jen o vlastní propagaci a o propagaci ČSSD....nějaci zanedbaní zaměstnanci jsou až na dalších místech .....

0/0
17.5.2009 1:28

Yaroukh

Odborářskejm lopatám

Když ste tak vykořisťovaný a "ty nahoře" to dělaj tak blbě, rozjeďte vlastní firmu a můžete jim vytřít zrak. Určitě vám to půjde náramně a budete si napříč podnikovou hierarchií parádně rozumět.

Nejste nic než votravný netáhla. Rv

0/0
17.5.2009 1:17Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.