Diskuze

Studenti se musí prát o místo na trhu práce už při škole, říká personalistka

Ve sféře lidských zdrojů se pohybuje od druhé poloviny 80. let. Irena Muchová, současná personální šéfka českého Henkelu, říká, že mladí a vzdělaní mají stále velké možnosti, krize jim je určitě nevzala, jen se budou muset více snažit, protože konkurence zhoustne.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PR

Lam0r

25. 5. 2009 22:57
praxe

Také jsem řešil podobný problém a nakonec jsem při VŠ sehnal praxi v oboru, který jsem studoval na SŠ. Po částečném dokončení VŠ (Bc.) jsem díky této praxi získal velmi solidně ohodnocené místo (vč. benefitů cca 3x víc než průměr v ČR), dál studuju dálkově. 3/4 VŠ oborů u nás je totiž zbytečných a uplatnění pro ně neexistuje, jenom si to studenti nechtějí připustit. Svého rozhodnutí ohledně oboru VŠ studia ale nelituju, titul se jednou může hodit, do magistra mi chybí kousek a solidně placenou práci a budoucnost už mám teď. Obnášelo to ale nekejvnout na první možnou brigádu a třeba 2-3 měsíce hledat něco, co by v buducnu mohlo v CV vypadat dobře. Všem absolventům držím palce, do měsíce bude na pracovním trhu 180.000 nových absolventů SŠ a VŠ. Jsem zvědav, kam v dnešní době půjdou všichni pracovat... :-/

0 0
možnosti
OK

durduin

26. 5. 2009 13:13
Re: praxe

Jenom jak na to, když střední škola je gympl. :-(

To už se ta VŠ prostě dělat musí.

0 0
možnosti
JS

letecmig

25. 5. 2009 16:09
HR pracovnici :)

Pokud ja mohu soudit ze sve 10 lete praxe (v bankovnictvi), tak tihle HR pracovnici (tedy presneji temer ze 100% pracovnice) jsou ta nejkomictejsi stvoreni co s nimi clovek prijde do styku.

Vzdelani neurcite (vetsinou je to neco jako pedak ci jine humanitni obory s nekonkretnim zamerenim), maji naucenych asi 95 hlasek z 3 knizek ktere k oboru HR precetli a hlavne se umi tvarit vyznamne a mluvi zasadne spisovne.

Napln prace: vymysleni ruznych "HR obezniku", "optimalizaci HR procesu", sem tam nejaky dotaznik s obecne formulovnym cilem kde v nazvi je mnoho anglicky znejicich slov.

Jinak v procesu najimani novych pracovniku jsou zcela neuzitecni, neb nemaji paru o odborne strance co se potreb firmy tyce- takze uzitecni max pro odfiltrovani totalnich posuku-uchazecu o zamestnani, aby ti kdo s nimi budou opravdu delat interview neztraceli cas. ;-D

0 0
možnosti
JS

letecmig

25. 5. 2009 16:13
Re: HR pracovnici :)

P.S. ohledne doporuceni delat praxi v oboru uz za studia... ano, v nekterych studijnich oborech ma clovek mozna cas delat paralelne pri studiu- ale ten kdo promarni nejlepsi leta zivota (studentska) praci po skole je posuk typu HR pracovniku.

Za studentskych let si ma clovek uzivat zivota a ne sedet v kanclu- ty zkusenosti i penize jednou bude mit tak i tak, ale ty vzpominky na divoka leta uz nikdy nedozene! 

0 0
možnosti
T

TAPKIN

25. 5. 2009 13:20
Zlatý slova a né jako za komoušů na tzv.umístěnku

0 0
možnosti
;

;-)

25. 5. 2009 12:21
Paní personalistka je trochu vedle

a nebo, a to spíše, si přihřívá vlastní polívčičku. Kromě IT opravdu nevím, ve kterém oboru mají studenti možnost při studiu 3 roky pracovat.  Vůbec mě nepřekvapuje, že mají problém hladat zaměstnance, když i po brigádníkovi vyžadují praxi v oboru personalistiky v  soukromé společnosti. Právně taková brigáda by snad byla vhodná na získání praxe. Ovšem pokud lidi z humanitních oborů na praxi(placenou či neplacenou) berou hlavně státní úřady a neziskovky, pak si firmy těžko mohou stěžovat, že nejsou absolventi s praxí v komerčním sektoru, když ten takovou možnost skoro nenabízí. Jim se prostě nechce si své lidi vzdělávat a zaučovat a chtěli by přijít k hotovému - doufají že to za ně udělá jiné firma a oni pak jen slíznou smetanu. Jde o parazitování na slušných společnostech.

Další fór je  rada , aby lidé raději než pracovní smlouvu brali jenom brigády. Zejména v době krize, kdy smlouva je aspoň jakási jistota a firmy se prně zbavují brigádníků, je to špatná rada.

0 0
možnosti
F

f0rr35t

25. 5. 2009 12:40
Re: Paní personalistka je trochu vedle

R^ Souhlasím s každým slovem.

0 0
možnosti
JD

sikky

25. 5. 2009 12:14
nevezmou bez praxe :-(

Paní asi žije na jiné planetě. Přítelkyně shání práci, školu ještě nemá hotovou, brigádu má, i když ne v oboru - ale když pošle někam svůj životopis, vůbec se s ní nebaví, protože nemá hotovou školu. Přitom o její obor (zdravotnická technika) je prý docela zájem, bohužel asi jinde (Praha), než ona by chtěla (Jižní čechy).

0 0
možnosti
;

;-)

25. 5. 2009 12:25
Re: nevezmou bez praxe :-(

Vždyť ona to říká, že i brigádníka chce s praxí v oboru a soukromé společnosti.;-D

divím se, že takové bláboly idnes vůbec otiskuje. Příště tu budou mít jako pohled "nezávislého odborníka" naftového šejka, který nám bude vnucovat myslšnku, že barel ropy má  stát 1000 USDRv

0 0
možnosti
JH

Sir Humphrey Appleby

25. 5. 2009 11:55
paní mě pobavila

sice má v lecčems pravdu, ale zrovna její konkrétní příklad kdy hladali brigádníka na HR (takže nějaké to zakládání smluv do šanonů, macimálně obeslat mailem pár zaměstnanců..) je k smíchu.

 

ona požaduje, aby na tuhle pozici už měli lidé obdobnou praxi :) a nevezme je protože jí nemají ale mají jí třeba v nadaci - nojo, ale kde tu praxi má nabrat, když nejnižší možná pozice v 'oboru' jak může začít je právě ten brigádník? to je přece celé nesmysl :) v podstatě paní jen nabádá zájemce, aby si v životopisem vymýšleli - není to nic těžkého a takovouhle roční praxi na brigádě si tam může dát kdokoli - ověřit se to totiž téměř nedá...

 

0 0
možnosti
D

dino_na_idnes

25. 5. 2009 16:20
Re: paní mě pobavila

No, ono to, zda člověk rok dělal to, co potřebuju, se ověřit dá. Zrovna minulý týden jsem vybíral někoho se znalostí technologie, která je v ČR v plenkách, ozvalo se šest firem s dvanácti kandidáty, kteří danou technologii v CV měli. Ovšem po pohovorech bylo jasno, jen dva ustáli mých pár otázek "k věci", z toho jeden s hodně odřenýma ušima.

Ano, jednalo se o dost specifické znalosti, ovšem i brigádník rok zakládající šanony na HR oddělení soukromé společnosti přičichne k nějakému IS pro personalisty, případně aspoň vyplňuje nějak zaměřené Excely - a ty se u neziskovek budou lišit od firem a míru zkušeností lze vhodnými otázkami poměrně spolehlivě určit.

Předpokládá to samozřejmě na straně firmy někoho schopného protřídit ty, co v životopise přehánějí jen trochu, od těch, co si je upravují na míru žádané pozici téměř bez ohledu na vlastní zkušenosti. Že leckde stačí drzost a schopnost vykecat se z přímé odpovědi je věc jiná.

0 0
možnosti
1

1gomez

25. 5. 2009 9:54
škola hlavně neudělá známosti a ani vás to nenaučí

, jak si je udělat. Přitom je to lidské a důležité. Hodně Čechů to nechápe a považuje to za nespravedlnost ale problém je, že nepochopili vlastně fungování společnosti.

Tak čemu pak taková škola ?

0 0
možnosti
XC

collega1

25. 5. 2009 10:25
Re: škola hlavně neudělá známosti a ani vás to nenaučí

nechápu, právě že na Vysoké škole si uděláš tolik známostí, že máš na celý život vystaráno..teda pokud nejsi furt zavřenej na kolejích :-P

0 0
možnosti
1

1gomez

25. 5. 2009 9:48
0 0
možnosti

balonek

25. 5. 2009 9:48
prsaté personalistky rádodajky

to mají zmáknuté; perte se o místo na trhu práce již mateřské škole ;-D;-D;-D

0 0
možnosti
P

Premek11

25. 5. 2009 9:18
Ta pani ma pravdu

Kazdy kdo zamestnava, jde cestou nejmensiho odporu.... To je naprosto lidske. Takze pokud budu zamestnavat, tak vzdycky sahnu radeji po tom, kdo je vyzkouseny a osvedceny. To plati nejen v Cesku, ale po celem svete. Proc bych se prokousaval mnoha  CV, kdyz vim, ze u me pracoval nekdo pri skole a byl dobry?? Usetrim sobe cas vybiranim kandidata stejne tak minimalizuji risk, ze ten clovek bude muset byt odejit ve zkusebni lhute...  

0 0
možnosti
OU

25. 5. 2009 9:24
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti