Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na úřadech se začne šetřit. Nejvíce to pocítí kancelář prezidenta

Škrtání prázdných úřednických židlí, na něž šly ze státního peníze, i když byly neobsazené, nejvíc pocítí zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Jejich průměrný plat by se oproti loňskému roku měl snížit o 11 procent. Včetně odměn tak klesne na 25 060 korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

paulius

Za pár let?

Už aby nastala doba elektronického úředníka:-P

0/0
23.6.2009 17:46

masoreti

státní zaměstnanec

práce státního zaměstnance je prestižní záležitost všude ve světě. kromě kvalifikačních předpokladů, bych vyžadoval velkou míru loajality. stávkující státní úředník? neexistuje! stěžující si státní uředník na stát? neexistuje! dělat svou práci jen kvůli penězům a ne jako poslání? neexistuje! já tento krok vnímám jednoznačně pozitivně. odejdou ti, kteří svou práci dělají jen kvůli penězům a neberou to jako poslání, jako službu všem. aspoň se oddělí zrno od plev.

0/0
23.6.2009 16:37

Schirach

Re: státní zaměstnanec

To je naprostý nepodložený žvást. Pracoval jsem několik let v SRN a jejich úředníci jsou výrazně větší byrokraté, než u nás. Jen s tím rozdílem, že neberou 700 Euro, ale 3000 E., takže se nedá o žádném poslání ani mluvit. A to se u nich rozhodně nepřetrhnou, žádní pracanti. Faktem je, že nevím, jestli mají také vytvořené mrtvé duše - na každém odboru na ministerstvech u nás mají prázdné neobsazené místo ve vysoké platové třídě, aby si ušetřili peníze do kapsy a nikdy ho neobsazují pod záminkou, že nemohou sehnad kvalifikovaného pracovníka, kterého potřebují.

0/0
23.6.2009 20:41

masoreti

Re: státní zaměstnanec

ten můj žvást je naprosto podložený. zřejmě jste úředník a tak vás ty slova o poslání popudila. nezlobte, já si to prostě myslím, že to tak má být, asi jsem staromilec. to že svůj výdělek srovnáváte s jejich a na základě toho hodnotíte, že jsou to větší byrokraté, to nechápu proč. já taky nemůžu argumentovat, že mi je 2.000 euro málo, když za tutéž práci jinde dostávají 5.000 euro. a k tomu německu, mám tam kamaráda, shodou okolností úředníka, a řekl bych, že si své práce hodně váží.

0/0
23.6.2009 23:52

masoreti

inzerát

vyměním svou práci živnostníka za teplé místo státního úředníka. značka: jistota nejistoty zaručena.

dále bonusy v podobě jistých odvodů (sociální, zdravotní, silniční daň, daň z příjmů) malé nemocenské, vysokých nákladů, nezaplacených faktur od odběratelů. dále nabízím nestálou pracovní dobu, sociální a jiné nejistoty.

0/0
23.6.2009 16:24

Schirach

Re: inzerát

A brání ti snad někdo zrušit živnostenský list a jít dělat na úřad za 18.000-20-000  Kč brutto? V Praze si k tomu půjčíš na nájem....Jó, když nemáš ani maturitu, tak tě nevezmou, že?

0/0
23.6.2009 20:34

masoreti

Re: inzerát

no kromě maturity mám taky trochu nadstandardní vzdělání, ale ne moc, doktor zas nejsem. a 20.000 za předstírání práce, to bych se styděl. já bych tam asi nezapadl, jsem zvyklý aktivně nabízet lidem řešení a to se na úřadech moc nenosí, tam se vymýšlí, jak si maximálně usnadnit práci.

0/0
23.6.2009 23:58

thx

Re: inzerát

Výborně, pojď k nám na katastr, budeš mít tu svoji jjistotu. Pokud jsi středoškkolák dostaneš 11k nástupní plat, pokud VŠ tak 17-18k. Za dvacet let budeš mít průměrný plat, pokud ovšem nepřijde nějaký expert a neřekne, ža na tobe ušetří...

Polud rozumíš katastru a zeměměřičství a umíš s  Microgeosem můžeš hned začít digitalizovat!

Upozornění: přesčasy neplatíme, ale bez sobot to nepůjde;-)

0/0
24.6.2009 8:44

masoreti

Re: inzerát

ok, vystřídáme se? uvolníš mi svou pozici? tak zněla má nabídka.

0/0
24.6.2009 11:20

masoreti

inzerát:

0/0
23.6.2009 16:19

masoreti

ten pán, to je logik

cituji:

"Nešlo o přilepšování, práci za takzvané "mrtvé duše" museli dělat jiní a náležela jim za to odměna," brání se Josef Dvornák z Úřadu průmyslového vlastnictví.

co to je za nesmysl? nějaké woodoo? jestli měli černé duše nějakou práci, proč na jejich místo nebyl nikdo přijat? jestli práci zvládají ti, kteří už na úřadě jsou, na co potřebují další lidi? jen aby tam lelkovali? a i kdyby, proč ty lidi teda nepřijmou? za stejné peníze by úřad zaměstnal více lidí, zvedla by se zaměstnanost, stát by ušetřil za sociální dávky pro nezaměstnané a nestálo by ho to ani korunu navíc.

0/0
23.6.2009 16:18

zakladna2

Úředníci

se už těší až Janota vypadne. Teď stačí, kdo první řekne, že je nechá na pokoji a vyhraje volby. Sobotka už začal úředníkům prachy slibovat. Hlasy jsou důležité.V

0/0
23.6.2009 11:14

masoreti

Re: Úředníci

pan janota nemusí nikomu nic slibovat, jeho největší výhoda je, že není závislý na hlasech voličů. je loajální zaměstnanec státu, nikoliv politických stran. dělá prostě to, co považuje za nejlepší a každý rozumný vidí, že je to opravdu to nejlepší. takové ty řeči typu: "Nebudeme moci zabezpečit všechny potřebné činnosti v požadovaném rozsahu," varuje Martin Erva, zástupce ředitele KPR., to je jen trapné a směšné mlžení. jsem zvědavý jestli to nějak bude komentovat i prezident. vždyť fyzicky žádní jejich pracovníci nezmizí, nikomu nepřibude žádná práce, jen dostanou zaplacené přesně tolik, kolik mají podle třídových tabulek dostat.

0/0
23.6.2009 16:11

zakladna2

Re: Úředníci

Já jsem nenapsal, že Janota něco slibuje. Napsal jsem, že Sobotka z ČSSD slibuje úředníkům víc peněz, aby je volili. Jen mě mrzí, že Janota byl 1 náměstskem min.financí už od dob totality a nic neprosadil a za pár měsíců zase bude 1 náměstkem nějakého chemika Kalouska nebo právníka Sobotky a úřednici zase budou v klidu a budou dál bobtnat. A ten Erva spadl z višně. Když to stíhali teď, tak to musí stíhat dál, jen za peníze,které ve skutečnosti mají mít a né za někoho, kdo tam není.

0/0
23.6.2009 18:11

masoreti

Re: Úředníci

já si myslím, že tam není od prosazování. je tam, aby hledal řešení a lepil průšvihy. někdo navrtá zvenku loď (v jeho případě státní pokladnu) pod čarou ponoru, on tam postaví chlapy, řekne jim, hažte rychle pytle s pískem a čerpejte, protože za chvíli nám udělají díru na přídi a zároveň hned i na zádi.

jak může úředník prosadit své návrhy, když se v podstatě o nich rozhoduje jinde? teď má tu možnost, tak se o to snaží. ale když není vůle odjinud, tak nemá šanci něco prosadit.

0/0
24.6.2009 0:07

SeeM

hmm

podle podobnosti jistého dílu Jistě pane... bych řekl že i tato krátká vláda bude dosti fluktulantní

0/0
23.6.2009 11:12

hany1

Každý nadřízený

je placený podle počtu podřízených. Takže úbytek administrativních pracovníků nepřichází v úvahu. Budou se propouštět, jako v každém podniku, uklízečky, zahradníci a jiný pomocný personál.

0/0
23.6.2009 11:08

jezdeckarel

Co je možné ?

 Možné je šetřit i na nákladech našich senátorů a poslanců.Jejich cesty po celém světě ještě nic nevyřešily, jen se vozí a dělají ostudu .Viz poslední delagace na Středním Východě. Kdo doplácí ceny v poslanecké restauraci ? Na toto tema Voskovec a Werich složili písničku již před 70 lety. Za tu dobu se nic nezměnilo. Snad jen to, že jejich prebendy jsou proti té době nesrovnatelné.RvRvRvRvRvX

0/0
23.6.2009 10:18

dedamraz

recicky

to, ze bysme se bez uredniku obesli, jsou kecy, kazdej soudnej clovek to vi...kazdej je vyuzivame a kdo si mysli, ze by se bez nich obesel je tak tupej, ze nestoji za to s nim diskutovat...problem se spis v tom, ze je jich hodne neschopnejch, linejch, neefektivnich, delajici zbytecnou praci (o cem treba i vedi, ale nejsou schopni presvedcit narizenyho, ze je to volovina)...co bysme potrebovali je vysoce efektivni statni sprava, s mensim poctem dobre placenych uredniku...protoze pokud budou mit malo penez, tak tam pujdou jen lemplove, co se nikde jinde neuchyti, protoze proc by to pak schopnej clovek delal, malo penez a pak jeste poslouchat kecy o tom, ze je zbytecnej...jinak podotykam, ze nejsem urednik

0/0
23.6.2009 8:20

Worff

Re: recicky

Nadřízeného obvykle přesvědčíš, že je to volovina, ale ten nadřízený má dalšího nadřízeného a ten dalšího....a tak se to stupňuje, až do parlamentu. A vzhledem k tomu, že nadřízený mého nadřízeného už nemá představu o čem hovoříš, tak to stopí. Má teplé místečko, tak proč by se snažil být moc aktivní... A i kdyby to náhodou prošlo až do parlamentu, tam to přežvejká a vyplivne naše "elita národa" a jsme na tom hůře než předtím. Měl jsem několikrát možnost číst návrhy několika zákonů, které šly z ministerstva do parlamentu. Většinou se jednalo o krátké, jednoduché a velmi srozumitelné zákony. A z parlamentu vypadly jako protichůdné, jednou tak dlouhé, děravé, složité a místy těžko pochopitelné. To už není o blbosti, v tom je úmysl, aby zákony byly zmetky.;-O[>-]

0/0
23.6.2009 8:31

cassul

Re: recicky

No, já mám spíš zkušenost, že nadřízený má z nových papírů radost, on je stejně nezpracovává, ale může křičet, že má málo lidí, že jich potřebuje víc, že jsou přepracovaní. Když si tedy nějaké posily vykřičí, stane se ještě větším šéfem s víc podřízenými, větší kanceláří a vyšším platem... Tímhle efektem se časem stává z oddělení, kde stačili dva úřednící, oddělení s vedoucím, zástupcem vedoucího, dvěma sekretářkami a deseti úředníky, aniž by se nějak výrazně zvýšilo množství užitečné práce.

0/0
23.6.2009 9:24

Jose15

Re: recicky

já státní úředník jsem, a to celou dobu co jsem pracovně aktivní. Pracoval jsem na několika ministerstvech a ze své zkušenosti můžu říct jedno - RYBA SMRDÍ OD HLAVY!

Tento stát nikdy nebude mít efektivní státní správu, když se do čela úřadů budou dostávat političtí trafikanti, kteří mají zájem si jen nahrabat a populisticky se prezentovat, aby v křesle zůstali déle a mohli si nahrabat více. Bohužel s každým jedním top-blbcem se do úřadu vždy nastěhuje banda pochlebovačů (stejně tupých), ale nikoliv na místa referentů, ale na místa ředitelů....

Tak co vlastně chceme? Dokud nebude alespoň 75% národa chodit k volbám a volit normálně (ach ta paměť českých voličů, že?) tak se budeme v bahně topit donekonečna.

0/0
23.6.2009 8:32

Paul100

Re: recicky

Co to je volit normálně, koho volit je normální, a koho nenormální ? To určíte vy, nebo kdo, že volit tuto polit. stranu je normální a jinou je nenormální ? Není daleko doba, kdy si ve volbách budeme vybírat pouze ze dvou polit. stran. A pak jsou možné pouze dvě možnosti. Buď budeme volit pouze neustále jednu stranu, nebo se budou víceméně pravidelně ve vládnutí střídat. (Což je většinou obvyklý systém ve vyspělých dem. zemích.). Jinak s těmi politickými trafikanty máte samozřejmě pravdu, bohužel.

0/0
23.6.2009 8:59

Worff

Jasně,

propustí se řemeslníci, uklízečky, kantýnské, zahradníci, specialisti a jejich činnosti se budou najímat a vyjdou několikanásobně dráže. Tak to dopadá, když o smysluplnosti činností rozhoduje sbor páprdů, který o jejich práci nemá ani ponětí a přitom musí vykázat nějakou činnost. Co se takhle zamyslet a zrušit některé zbytečné úřady rovnou? Že by nezbyla místa pro kamarády - no a co?;-€

0/0
23.6.2009 8:16

MiroTR

Re: Jasně,

Tak to se mýlíte. Pokud nebudete mít například pro údržbáře práci na plný úvazek, vyjde Vás mnohem dráž, než specializovaná firma. Stejně tak specialisti. 

0/0
23.6.2009 8:24

Worff

Re: Jasně,

V malé formě ano. Ve velké (nebo velkém úřadě) je to přesně obráceně.

0/0
23.6.2009 8:32

palok59

úředníci

no, já bych dříve uvedené příspěvky shrnul a zaokrouhlil tak, že bychom mohli propustit úředníky všechny - myslím, že se shodneme, že jejich práce je naprosto zbytečná, chtějí plat a povětšinou po nás vyžadují nějaké peníze (s čestnou výjimkou sociálky a pracáku). Takže zvolme nulovou variantu a je po problému.

0/0
23.6.2009 7:48

cassul

Re: úředníci

No nevím, ale po mě vyžaduje sociálka docela hodně peněz.

0/0
23.6.2009 7:50

MiroTR

Kdesi jsem četl,

kolik bylo úředníků za Rakousko-Uherska. Velice zajímavé srovnání ! 8-o  A to neměli počítače a dokonce ani psací stroje.

0/0
23.6.2009 7:37

Jandik73

Re: Kdesi jsem četl,

To myslíte vážně? A představte si, že za knížete Boleslava jich bylo ještě méně.

0/0
23.6.2009 7:43

MiroTR

Re: Kdesi jsem četl,

Tak dobře, zkusíme nedávnou dobu. Kolik lidí bylo třeba na MŠ a školských odborech za komunistů ? Například školský odbor ONV měl okolo 15 lidí. Na rozdíl od dneška vedli školám účetnictví, počítali mzdy, starali se o chod škol a hlavně o ideovou náplň. :-/  Vysvětlíte mi, proč dnes jdou peníze z ministerstva přes kraj a obec ?  Jsou kvóty na žáka, takže může MŠ poslat peníze přímo škole, aniž by se na tom přiživovali různí darmožrouti.  A v jiných resortech tomu nebude jinak.

0/0
23.6.2009 7:52

cassul

Re: Kdesi jsem četl,

Můj pradědeček byl účetním na Rottshildových dolech v Ostravě. Na ředitelství byl ředitel s asistentem, jeden účetní, jeden vrchní důlní inženýr, tři písaři a jeden sluha. Pak už byli jen štajgři (předáci havířských part) a havíři, celkem čtyři tisíce lidí. Osm lidí administrativy v jedné vile u jedné ze šachet. Dneska mají na administrativu osmipatrovou budovu narvanou úředníky a čtvrtinovou produkci uhlí.

0/0
23.6.2009 7:45

Hansus

Re: Kdesi jsem četl,

Bude nutno provést nutnou reformu administrativy, provést kontrolu efektivnosti administrativy, šetřit na nákladech (služební vozy max.Octavia), aby byly finance na různá důležitá zařízení pro naše lidi, jako jsou hospicy. A začít uvažovat o fenoménu "veřejné práce" s následnou reformou sociálních dávek, kde jsou chyby.....

0/0
23.6.2009 7:52

Bob Harwey

Jak se hned

topoří, že nebudou mít peníze na odměny? Za tu práci přece dostávají plat, tak jaképak odměny. Kdo je schopen vůbec stanovit co je součástí pracovní náplně a co je už " navíc"? Je to přesně jako s těmi soudci. Aby byli neúplatní, tak se jim razantně navýšily platy a stejně všichni víme, kolik soudců bralo úplatky. S jídlem roste chuť.

0/0
23.6.2009 6:39

Jandik73

Re: Jak se hned

Kdo je schopen stanovit, co je jejich pracovní náplň? Je snad nějaký katalog prací, podle kterého se zatřiďují. Dále je zde nějaká pracovní smlouva, ne?

0/0
23.6.2009 7:00

trubadur

Snížit stav úřednictva

Snížit stav úřednictva o 30 % až 40 % a všechno začne fungovat lépe. Plat ale vysoký nemají a tak bych ho tomu zbytku naopak o 20 % navýšil. Méně kvalitních lidí udělá více práce, než hromada lemplů.

0/0
23.6.2009 6:35

Jandik73

Re: Snížit stav úřednictva

Tak kolik? Jeden "inetový manager" říká propustit 20%, další odborník 30-40%. Tak kolik pánové?

0/0
23.6.2009 7:01

Glock každopádně bez -e

Re: Snížit stav úřednictva

Ve Francii a v Německu je práce st. úředníka (tj. je ve služebním poměru na základě služebního zákona - něco jako dnes mají hasiči a PČR) hodnocena jako prestižní, případně solidní zaměstnání. U nás je to tak, že na úředníka každý hledí skrze prsty. To a mizerné ohodnocení je důvodem, že ti kvalitní lidé tam nebudou nikdy (dokud se systém nezmění a nepřiblíží se německému), max. se na úřadě "vyučí" a potom zběhnou do soukromých firem. Např. na začátku tisíciletí prý byla na finančácích v Praze 30% roční fluktuace, tj. za 3 roky se tam lidé kompletně vyměnili. Potom také st. správa vypadá jak vypadá.

0/0
23.6.2009 7:29

cassul

Re: Snížit stav úřednictva

... a přesto úředníků stále přibývá - a s tím přibývá i nesmyslných papírů a výkazů. Takže zrušme dvě třetiny nesmyslných byrokratických zákonů a předpisů, vyhoďme polovinu úředníků a těm zbývajícím, co budou dělat naplno smysluplnou práci, dejme solidní platy.

0/0
23.6.2009 7:39

MYSAKSTUART

Re: Snížit stav úřednictva

Až budou jednoduché a jednoznačné zákony, který se nebudou dát různě obcházet, může ubýt i počet úředníků klidně i o nějakých 20 - 30 %. Ale dokud budou zákony takové paskvily co jsou teď a na každý zákon se bude ještě vymýšlet hromada dalších pí......vin, které úředníci ať chtějí nebo nechtějí musí splnit, tak prostě úředníků neubyde, protože ten zbytek by ty pí......ny prostě nezvládl.

0/0
23.6.2009 7:31

cassul

Re: Snížit stav úřednictva

Přesně tak, nesmyslně se generuje naprosto zbytečná a samoúčelná práce, která nemá absolutně žádný smysl - a tu platíme.

0/0
23.6.2009 7:49

jannastas

Re: Snížit stav úřednictva

mýlíte, se 75% toho co úředníci dělají je zbytečné a výkonnost úředníka je cca třetinová proti běžnému standardu. Výsledkem je, že by stačilo 10% úředníků samozřejmě s podstatně vyšším platem.

Bohužel EU toto nepodporuje a plodí další a další předpisy které si vyžadují další a další úředníky.

0/0
23.6.2009 8:21

medvěd brtník

snížít stav úřednictva o 20% a platy zbytu také o 20%

a vůbec nic se nestane . Všichni kdo jsme byliněkdy na nějakém úřadě víme jak intenzivně se tam pracuje , takže když  při snížení stavu  o 20% se nic nestane . A pokud jsde o mzdy úředníků ty jsou dnes vyšší než v soukromé sféře takže snížení platů o20% také úředníci  přežijí . A komu z nich se to nebude líbit,nůže klidně dátv ýpověď a zkusit se uživit prací v soukromé sféře. Garantuji, že takových moc nebude.  

0/0
23.6.2009 5:39

Glock každopádně bez -e

Re: snížít stav úřednictva o 20% a platy zbytu také o 20%

to by šlo, jen by se jim mohly také snížit povinnosti, které vyplývají ze zákonů. Tj. zredukovat jim agendu. ;-)

0/0
23.6.2009 7:23

dedamraz

Re: snížít stav úřednictva o 20% a platy zbytu také o 20%

no ja nejsem urednik, ale evidentne vis kulovy, jak se na urade pracuje...znam takovy uredniky/urady, kteri toho moc neudelaj, ale znam hodne takovych, kteri delaj smyslupnou praci a nevi, kde jim hlava stoji...

0/0
23.6.2009 8:11

cassul

Re: snížít stav úřednictva o 20% a platy zbytu také o 20%

Ano, ty zbytečné bez náhrady vyrazit a těm smysluplným přidat. Celkově se pořád ušetří.

0/0
23.6.2009 8:18

0100

Janota koná správně! Prostě si jen úředníci na všech

postech, kteří využívali nesmyslných černých duší ke svému přilepšení  konečně zvyknou odvádět více práce za normální svůj plat, bez jakéhokoli obcházení. Za Klause putovali peníze na konci roku do státního rozpočtu. Za ČSSD vznikla tahle pokřivená praxe, kterou je třeba zrušit. V žádném jiném sektoru, natož podnikatelském, podobné svinstvo neexistuje! A já nechápu, proč by na to měl stále miliardami doplácet daňový poplatník.R^

"Nešlo o přilepšování, práci za takzvané "mrtvé duše" museli dělat jiní a náležela jim za to odměna," brání se Josef Dvornák z Úřadu průmyslového vlastnictví.

0/0
23.6.2009 2:44

venoch

Re: Janota koná správně! Prostě si jen úředníci na všech

Takze podle stejneho meritka bych treba ja mohl zadat taky dva ci tri platy, protoze delam u soukrome firmy a delam praci i za jine..;-D...ale vazne, pokud urednik ve sve pracovni dobe stihne praci za jineho, tak je prece jasne, ze jeho puvodni pracovni napln byla zcela nedostatecna, kdyz stihne i praci za jine. Je skoda, ze se museli nutit k vyssim pracovnim vykonum tim, ze si brali plat za jine a ze na to nedohledl jejich nadrizeny, ale to asi chci po statnim aparatu moc....nebo ma snad nekdo jiny nazor?

0/0
23.6.2009 3:16

Glock každopádně bez -e

Re: Janota koná správně! Prostě si jen úředníci na všech

Nechci Vám kazit radost, ale ten systém fungoval už za Klause. Úředníci např. nedostávají odměny, tj. v mzdovém fondu na to nejsou peníze. Takže když potom někoho požádáte, aby něco udělal nad rámec svých povinností a zpravidla v přesčase, tak by neměl dostat ani halíř? Přemýšlejte trochu.

0/0
23.6.2009 7:20

cassul

Re: Janota koná správně! Prostě si jen úředníci na všech

Přesčasy, na úřadě? No, v pátek ve dvě tam už není ani noha a myslím, že ani jiné dny se moc nepředřou. Tak jaképak přesčasy?

0/0
23.6.2009 7:47Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.