Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kalousek: Deficit by se neměl řešit zvýšením daní

Úřednická vláda by měla předložit zákony směřující ke snížení rozpočtového schodku jako jeden celek. Myslí si to bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který je jednou z hlavních tváří strany TOP 09. S řešením deficitu rozpočtu svého nástupce Eduarda Janoty ale nesouhlasí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

klobrch

Není nad slovo odborníka

Pan Kalousek ve funkci MF prošustroval nejvíce peněz ze všech předcházejících vlád a teď bude radit jak z toho. Tuto hrozbu tak vysokého deficitu má na svědomí diletantská vláda pod vedením Topolánka a teď ještě má člen této vlády tu drzost komentovat snahu současného MF o snížení deficitu.Kdyby finanční úřady prováděly svou práci tak, jak mají a řádně kontrolovaly pravdivost podaných daňových přiznání a tvrdě postihovaly neoprávněné snížení daní, zrušily se všechny vyjímky v odvodu daní, které jsou stejně nastavené jenom pro hodně majetné, tak bude ve státní kase přebytek a ne schodek.;-€ 

0/0
10.9.2009 12:31

mi_golem

jenže jak to udělat ?

Rozdělíme-li lidi na produktivní a neproduktivní, tak těch neproduktivních je mnohem víc a produktivní to neutáhnou. Jde o to, že tato země je přiliš byrokratizovaná. Příliš mnoho manažerů, vedoucích, různých náměstků, a.t.p. . Dám příklad , přijedete do značkového servisu. Tam máte přejímacího technika, sekretářku, pokladní,účetní, manažera, vedoucího,skladníka(logistik) a.t.p. a až úplně na konci máte mechanika, na kterého již jim nezbývají peníze, tak ho seženou někde na ulici za pár korun a ten Vám to auto jako opravuje.  Totéž se děje v jakýchkoliv jiných firmách.  Vraťme se k řízení státu. Kolik řídících složek státu je. Zrušil bych např. senát. Prodražuje a prodlužuje vše. Kolik státních institucí a přebujelé administrativy.

0/0
21.8.2009 9:19

mi_golem

Re: jenže jak to udělat ?

Jednou jsem poslouchal v rozhlase rozhovor s člověkem, který se zásadně podílel na vývoji elektronového mikroskopu. A ten řekl, že v ČR je bohužel málo vzdělaných lidí, resp. málo tahounů vědců, techniků, konstruktérů. A to v porovnání s okolními státy.  Jinými slovy, je tu obrovské množství různých obchodníků, byrokratického aparátu ale minimum specialistů, vědců,techniků, duševně a manuálně zdatných jedinců.

0/0
21.8.2009 9:19

kadet

Re: jenže jak to udělat ?

Souhlasím a doporučuji k přečtení článek:

http://kraval.blog.idnes.cz/c/97430/Muj-mily-rozezrany-state.html

a případně:

http://rod.blog.idnes.cz/c/96346/Predvolebni-zamysleni-nad-nasi-ekonomickou-situaci-a-jak-ji-resit.html

0/0
21.8.2009 12:39

TATRA 613

Kalousku

už se raději do žádného finančnictví státu nepouštěj nebo ten schodek bude ještě větší. Už jsi ukázal dost a po volbách pokud občané nebudou tupí tak top 09 neprojde do parlamentu

0/0
20.8.2009 23:24

Jannynov

Re: Kalousku

nebudou tupí, takže projde

0/0
20.8.2009 23:48

ciankal

Re: Kalousku

;-(

0/0
21.8.2009 1:07

kadet

Re: Kalousku

R^

0/0
21.8.2009 12:36

kadet

Samozřejmě

že ne zvýšením daní, ale snížením výdajů státu. Například omezit náhrady k platům poslanců a proplácet jen prokázané výdaje, tak jako v každé firmě. Dále zajistit skutečné soutěže ve výběrových řízeních a nikoliv přidělovat předražené zakázky kamarádům spolustraníkům, dále omezením zneužívání sociálních dávek určitými skupinami obyvatelstva, stopstavem nebo i snížením všech mandatorních výdajů. Zrušením jakýchkoliv dotací na každý nesmysl atd atd!

0/0
20.8.2009 22:13

kadet

Re: Samozřejmě

A dále samozřejmě snížením počtu státních úředníků klidně i na polovinu. Všichni vidíme, jak se přetrhnou, když člověk něco potřebuje a jak si vymýšlejí, jak vše jen zkomplikovat a jak zdůvodnit svoji existenci.

0/0
20.8.2009 22:15

klobrch

Re: Samozřejmě

Jo a kde tu polovinu propuštěných státních úředníků zaměstnáte? Už dnes je jich mnohde málo, tak proto se určité věci vyřizují tak dlouho. To jsou rady fakt nad zlato. A co kdyby jsme zrušili banky, automobilky, ČEZ, ČD  atd? Jo a ty komplikace jak píšete nevymýšlí úředníci, ti jsou pouze výkonný orgán, ale politická reprezentace jako je ta TOP 09.

0/0
10.9.2009 12:39

Petrolin3

TOPkalousek promluvil

Kladná ekonomická nula promluvila přesně v duchu rčení-koho chleba jíš toho píseň zpívej.Jak se dalo čekat musí hájit zájmy těch kdo jej sponzorují.Milionáři a multimilionáři,kteří strkají peníze do TOPu nemohou mít zájem na zvýšení daní.Vše jsou si schopni zaplatit, tak proč strkat prachy státu.Nepotřebují veřejné zdravotnictví,školství a policii nebo záchranáře.Jen ještě obranu proti raketám finančně nezvládli.Nechápu starosty  co mezi nimi hledají.Na jedné straně škemrají na vládě o peníze protože dańové výnosy jsou malé,nadruhé táhnou s TOPem.Asi ti ze starostů,kteří dohodu podepsali se již vidí ve sněmovně a finanční patálie nechají těm co budou sedět na radnicích.:-P 

0/0
20.8.2009 21:53

Terrurek

to je co?

nějaká dceřinka stavební spořitelny?

0/0
20.8.2009 20:09

Rumcajs2

já bych dal vše zadarmo - jen nevím kdo mně to zadarmo prodá

Proti velkému deficitu je třeba bojovat například tím, že dáme autobusy do školy zadarmo, tužky zadarmo, trenýrky zadarmo,.. a proti schopným tím, že daně zvýšíme bohatým na 80% - tím dosáhneme toho, že všichni budou brát skoro stejně. :-P Jo a poslancům zvýšíme nezdanitelné příspěvky.

0/0
20.8.2009 18:42

Eye of the Beholder

Požádejme Vídeň o obnovení monarchie!

To je jediná šance na to aby tento národ přežil! Češi si vládnout neumí, za 70 let jsme z relativně vyspělého regionu udělali skanzen plný korupce, šlendriánu a chudoby. Za 20 let jsme dohonili Rakousko ve výši cen ale nikoliv ve výši HDP a mezd. Naše mentalita všechno odrbat, přečúrat a přechytračit  se bohužel odráží na tom jaké kašpary a gaunery si volíme jako čelní představitele státu. Polovina daní se rozkrade na státáních zakázkách a druhá půlka rozdá nefachčenkům a byrokratům. Většina těch našich špičkových politiků by v Rakousku mohla tak možná zametat vajgly na bahnhofu. U nás to jsou ministři, poslanci apod. Pak se nemůžem divit, že jsme tam kde jsme.Rv:-/

0/0
20.8.2009 18:17

kadet

Re: Požádejme Vídeň o obnovení monarchie!

R^

0/0
21.8.2009 12:31

spartan15

Progrese.

Progrese danění příjmů,jak je slušností ve většině zemí EU,včetně vzoru ODS v USA.Nevidím jediný důvod proč to všichni,kteří vydělávají nezasloužené peníze odmítají.Snížit počet ministerstev,počet poslanců na polovinu,senát zrušit a někteří poslanci,včetně Topolánka vysléct do manžestráků a dát jim živnostenský list a ať ukážou lidem jak se živit sám.Bez korupce,protekce atd.V

0/0
20.8.2009 18:01

atlant

Re: Progrese.

Upřímně si myslím, že současný daňový systém se měl zavést hned po revoluci , aby slušní čeští podnikatelé si mohli poctivě vydělat peníze na podnikání a dnes by naše společnost vypadala asi jinak.

0/0
20.8.2009 18:22

Paeris Kiran

Re: Progrese.

Je lepší peníze spálit než je odevzdat na daních. To z nich pak má člověk alespoň nějaký užitek místo krmení zbytečné státní správy a politiků.

0/0
20.8.2009 19:01

haloradio

Kreatura

Zajímavé také bylo, jak Kalous lákal do koalice ČSSD a říkal Slávkovi Sobotků, že čím více zločinů spolu spáchají, tím bude jejich koalice pevnější.

0/0
20.8.2009 17:14

GEORGE MICHAEL

Re: Kreatura

Heleď se, dej si ještě do páté nohy a do šesté...

0/0
20.8.2009 17:40

haloradio

Re: Kreatura

Děkuji nechci, to si dává Kalous a pak řve na lidi, že šíří poplašné zprávy, když kritizují jeho rozpočet vedoucí k deficitu přes 200 miliard Kč.Možná jste z podobného těsta...

0/0
20.8.2009 17:49

Johanka z parku

Kalousek je mravní odpad

Chtěl komunizovat zemi, teď si zase hraje na pravičáka. Během posledních let připravil ČR o stovky milionů, když podělával jednu zakázku pro AČR za druhou. A také není objasněná záležitost okolo jeho domu.

Cituji BBC:

"Švagr si od jeho manželky a svojí sestry vzal šestiapůlmilionovou směnku. Den poté švagr za stejné peníze koupil byt v Praze na Veleslavíně, který pak Kalouskovým pronajal.

Když švagra, vyšetřovaného navíc policií, později zastřelil jeho společník v podnikání, vdova převedla byt v Praze na Kalouskovy. Tento případ vykazuje všechny známky praní politikových peněz."

Je to pěkně nechutné. Zvláště uvážíme-li, že se Kalousek zaštiťuje Bohem a ještě do svých pletich namáčí lidi, kteří dosud působili poměrně čestně, jako pan Schwarzenberg.

0/0
20.8.2009 16:55

ChorcheCh

Dokud tady bude vládnout korupce,chamtivost

a touha po moci, tak se z deficitu nikdy nevyhrabem.

0/0
20.8.2009 16:37

ChorcheCh

ani daňová progrese dle komunistů nic nevyřeší

Protože čím více peněz se vybere, tím více se utratí a tím více vláda zadluží zem.

0/0
20.8.2009 16:34

haloradio

Re: ani daňová progrese dle komunistů nic nevyřeší

ale vyřeší, jsou k tomu samozřejmě nutné také změny na výdajové stránce státního rozpočtu, no a řekněme čínské tresty za korupci.

0/0
20.8.2009 17:01

klobrch

Re: ani daňová progrese dle komunistů nic nevyřeší

R^

0/0
10.9.2009 12:43

pichulka

Kalousku - korupcniku - jdi - vis kam......

Kalousku, ty korupcniku a charakterni zrudo, jdi - vis asi kam.....

Pricichl jsi si ke korytku a nechce se ti makat jako ostatni lide? Proto se schovavas za Schwarzenberga?? Az se dostanes do snemovny, on jaksi bude tak nemocen, abys ho mohl nahradit a znovu oblbovat verejnost svymi "moudry" ze smradlave huby. Padej, je uz pozde.

0/0
20.8.2009 16:30

haloradio

Jde to i jinak!

Komunisté nesouhlasí s návrhy ministra financí Eduarda Janoty na změny daní kvůli vysokému deficitu státního rozpočtu. Podle místopředsedy ÚV KSČM Jiřího Dolejše je třeba místo změn v sazbách jednotlivých daní prosadit úplnou reformu systému, včetně obnovení daňové progrese u fyzických osob a nahrazení daně z příjmu právnických osob daní z obratu. 

    Dolejš dnes vyloučil, že by KSČM podpořila zvyšování DPH, byť jen dočasně. Strana podle něj naopak chce snížit zvýhodněnou sazbu DPH z devíti na pět procent a prosadit v EU výjimku, aby mohla být zavedena třetí, nulová sazba DPH na základní potraviny. 

        Daňovou progresi prosazuje KSČM i u daní z příjmu fyzických osob. Podle Dolejše chce strana zavést pět daňových pásem, přičemž lidé s příjmem do 12.500 měsíčně by platili jen devět procent, naopak lidé s příjmy nad 83.500 měsíčně 40 procent. 

    

0/0
20.8.2009 16:25

klobrch

Re: Jde to i jinak!

Proto taky volím komunisty, protože ad 1) jsou nejméně zkorumpovaní; ad 2) jde jim o obyčejné lidi více jako ostatním politickým starnám; ad3) jejich ekonomické rozbory mají hlavu a patu.

0/0
10.9.2009 12:47

Divak

Slovanske tance

Cesko ma dane z prijmu fyz. osob a firem jedny z nejnizsich na svete (ODS/KDU-CSL). Nektere dane prakticky neexistuji: dedicka nebo z nemovitosti. Pak se vsichni divi, ze stat dela dluhy. A jako reseni se maji snizit nebo zmrazit duchody, ackoliv duchodove pojisteni je vzdy ve vysokem prebytku. Takze snizenim/zmrazenim duchodu se ma prebytek zvysit, aby se dalo jeste vice ukrast pojistencum. Slovanska logika a bordel. Nevim, proc Cesi tak strasne nadavaji Romum, nejsou (mentalne) na tom prilis lepe. Proste Vychodni Evropa.

0/0
20.8.2009 16:16

zijutady

Peněz je dost, ale stát neumí hospodařit.

Projděte si položku po položce ve státním rozpočtu. Je to zajímavé čtení. Nad některými výdaji zůstává rozum stát.

0/0
20.8.2009 16:04

pichulka

Re: Peněz je dost, ale stát neumí hospodařit.

KRADOU HOSI, KRADOU..........KRAST BUDOU, KDYZ BUDOU DAL U KORYTA, kdyz lide opet daji hlas ODSS a mozna i Kalouskovi.

0/0
20.8.2009 16:32

Richard Sachr

STOP návratu těchto existencí

Kalousek se snaží tvářit jako jediný spravedlivý, přitom prošustroval stovky milionů, podivně si pořídil byt a ještě chtěl udělat vládu s komunisty. Jestli se opět dostane do parlamentu, nebude to dobrá vizitka intelektuálních schopností tohoto národa.

0/0
20.8.2009 16:02

pichulka

Re: STOP návratu těchto existencí

R^R^R^R^R^R^R^ moje recR^

0/0
20.8.2009 16:33

nnevimm

G. Mensfeld - fikce nebo skutečnost ??

:D je smutné vědět kam až může dojít neléčená shizofrenie viz. Haloradio a jeho druhé já. Ve dne pouhý diskutující na internetu, v noci neoblomný americký ekonom ze Stanfordu :D 

0/0
20.8.2009 16:01

haloradio

Re: G. Mensfeld - fikce nebo skutečnost ??

Upírat někomu identitu, vzdělání a akademický titul si nedovolil ani zrůdný německý kancléř Adof Hitler! Vy ano. Rv

0/0
20.8.2009 16:27

jeste asocialnejsi grupa

Re: G. Mensfeld - fikce nebo skutečnost ??

jeden jediny link na nejakou citaci, recenzi nebo cokoliv jineho, co by dolozilo hodnovernost toho vaseho boha nemate ?

0/0
20.8.2009 17:00

haloradio

Re: G. Mensfeld - fikce nebo skutečnost ??

Nikde nepíšu, že je bůh, asi jste to zase přehnal s alkoholem... Zajímavý rozhovor s ním je třeba zde: http://www.zokscmholysov.estranky.cz/clanky/vybrali-jsme-z-tisku/ctvrtina-americanu-vi_-ze-11_-zari-je-dilem-usa

0/0
20.8.2009 17:04

jeste asocialnejsi grupa

Re: G. Mensfeld - fikce nebo skutečnost ??

skutecne hodnoverny zdroj ... a to jsem si jednu dobu i myslel, ze nic "hodnovernejsiho" nez blisty byt snad ani nemuze ;-D

ted vazne: takovy ekonomicky guru ma jiste celou radu odbornych publikaci, ktere budou ve svetovem tisku jiste recenzovany a huste citovany ... TOMUHLE se rika hodnoverny link, ne nejake podomacku vyrobene stranky particky nejakych zhulencu.

0/0
20.8.2009 17:22

haloradio

Re: G. Mensfeld - fikce nebo skutečnost ??

Nebojte, poslal jsem mu link na zdejší diskusi a až bude mít čas, tak vám něco víc o sobě, svém studiu, práci a podobně třeba napíše. Ale nejde o jeho sobu, jde o teorii hyperprogresivních daní, která nás může vyvést z krize. R^  

0/0
20.8.2009 17:54

Kryštof Kolumbus

...

No pochopitelně... Pokud budeme řešit deficit pomocí zvyšování daní, bude to mít jen jeden efekt... Ještě hlubší ekonomický propad, ještě větší deficit a ještě těžší babrání se z krize... Jediným rozumným způsobem je ořezání výdajů. které se nyní nemůžeme dovolit...

Stačí připomenout příklad Maďarska, které už v roce 2006 zažilo silný pokles růstu HDP a to kvůli tomu, že pomocí zvyšování daní řešili státní deficit...

Jestli jsou naši levičáci jen trochu soudní, tak se poučí !!!!![>-]

0/0
20.8.2009 15:58

Dupsy

Re: ...

Nejsou.;-€

0/0
20.8.2009 16:00

patriot

Janotův balíček.

Ministr Janota navrhl balíček úsporných opatření. Je zřejmé, že si myslí, že státní dluh zavinili důchodci (zmrazení důchodů), sociálně slabí občané( snížení socál.dávek) a v neposlední řadě také všichni občané ČR (zvýšení DPH). Asi mu nikdo neřekl, že to zavinili ti, co spravovali veřejné finance. Co takhle v rámci úspor navrhnout snížení platů poslancům,ministrům, senátorům a všem politikům, kteří hospdodaří se státními financemi o 30% a náklady na provoz PS a sněmovny snížit o 40% ? Korunka ke korunce a hned jsou úspory.Proč trestat všechny občany, kteří ani krizi nezavinili , ani s veřejnými prostředky nehospodaří? Ale v našem absurdistánu se netrestá viník, ale hned všichni, při čemž ten, kdo to zavinil je křišťálově čistý a za nic absolutně nemůže.

0/0
20.8.2009 15:55

Kryštof Kolumbus

Re: Janotův balíček.

Takže podle Vás za světovou krizi, která způsobila propad v příjmech státního rozpočtu mohou čeští politici ???

No to snad nemyslíte vážně !!!

Krizi objektivně vzato přímo způsobili ti, co si vzali hypotéky a nebyli schopni je splácet... A nepřímo ti, kteří jim ty hypotéky dali...  Zmrazení důchodů je naprosto racionální krok... V době nulové inflace a možné deflace je to bezbolestný krok...

0/0
20.8.2009 16:01

patriot

Re: Janotův balíček.

Čeští politici vyhazovali státní peníze z oken, místo aby šetřili a to na své aktivity, na předražené st.zakázky, porcování medvěda, na stavbu nejdražších dálnic v EU atd. A když se to sečte, tak jsou to miliardy. Loni v říjnu upozorňoval v PS poslanec Tlustý ( tehdy za ODS), že blíží krize. A co naši politici z vlády? Nic. Vyhazovalo se vesele dál. Takže co se týká ČR, tak na tom mají také vinu.

0/0
20.8.2009 16:07

chorche84

Re: Janotův balíček.

...no anebo ti co dali ty hypoteky tem, kteri je nemohli splacet i kdyz to vedeli uz dopredu ze na to nebudou mit...muj nazor je kdyz se ma setrit...tak vsude...jak bohati,tak chudi...nechapu tohle hadani...my chceme snizit davky a dane nechat...my nechceme snizit davky, sle snizit dane...KDYZ SETRIT TA VSUDE>>>SITUACE JE DOCELA VAZNA

0/0
20.8.2009 16:11

patriot

Re: Janotův balíček.

To, že dávali hypotéky těm, co na ně nebudou mít, bylo úmyslem. Exekutoři to potom všechno zařídí a oni dostanou několikrát víc, než půjčili.

0/0
20.8.2009 16:13

pichulka

Re: Janotův balíček.

NAPROSTO VAZNE

0/0
20.8.2009 16:35

Dupsy

Re: Janotův balíček.

To je sice pěkné, ale ekonomicky naprosto neefektivní - byla by to kapka v moři. Snad jedině jako psychologický stimul po občany na zavření úst by to mělo smysl.

0/0
20.8.2009 16:04Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.