Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Stát tratí na cizincích stamiliony ročně, neplatí veřejné zdravotní pojištění

Český zdravotní systém přichází o stamiliony ročně. Podle expertů za to může fakt, že cizinci ze zemí mimo EU neplatí veřejné zdravotní pojištění, ale pouze komerční. Peníze tak podle nich "shrábnou" pouze ty tuzemské pojišťovny, které toto pojištění nabízejí. Do systému ale vracejí jen zlomek vybraných peněz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

;-)

Některým lidem je těžko se zavděčit, když je člověk cizinec

Když se bude účastnin českého veřejného zdravotního pojištění, tak se někteří lidé budou obávat, že na něm budou parazitovat a užívat si péče lékařů nepřiměřeně mnoho, když se ho neúčastní, tak jim zase vadí, že do něj narozdíl od nich neplatí........a když mají komerční, tak jim vadí, že cizinec platí méně.......asi by bylo nejlepší zavést cizincům povinost platit odvody a nedat jim právo čerpat, co?;-DRv

0/0
25.8.2009 11:17

Lenkasr

EU

Oni by ti cizinci, ci uz z EU alebo mimo EU boli mozno radi poisteny v CR, ale zial zakony im to nedovoluju pokial nie su zamestnancami alebo nepodnikaju. Ak je cizinec zamestnany v CR, tak automaticky prispieva na verejne zdravotnictvo patricnym % zo svojho prijmu ako kazdy cesky obcan. To bol aj moj pripad. V CR som pracovala 4,5 roka. Potom som prisla o pracu a tak som chcela byt samoplatcom. Vo VZP mi povedali, ze ako obcan EU na to nemam pravo a ze sa musim spat poistit v krajine, kde mam trvaly pobyt. Argumentovala som, ze tu predsa vlastnim nemovitost, pracovala som, odvadzala som dane, socialne a a zdravotne odvody a momentalne mienim zit aj nadalej v CR. O trvaly pobyt  v CR mozem poziadata az po 5 rokoch mojho pobytu. Takze moja jedina moznost bola sa nechat spat poistit na Slovensku. Je to nelogicke, ak je tu vůle, ale proste toto su zakony.

0/0
25.8.2009 10:47

;-)

Re: EU

I když podnikají, tak zdravotní pojištění nezískají. Pouze z pracovního úvazku , nebo z dohody o pracovní činnosti. tzn. bez zaměstnavatele a trvalého pobytu nemohou pojištění získat.

0/0
25.8.2009 11:13

;-)

Re: EU

oprava : bez zaměstnavatele NEBO trvalého pobytu. Samozřejmě s trvalým pobytem se začnou účastnit pojištění.

0/0
25.8.2009 11:14

;-)

Stát tratí?

1/těžko lze trati na někom, kdo se veřejného systému neúčastní a má vlastní soukromé pojištění

2/netratí stát, ale zdravotní pojišťovny.

3/pokud někdo na systému veřejného zdravotního pojištění parazituje, tak je to sám stát, který za tzv. státní pojištěnce (důchodci, děti, nezaměstnaní atd.) platí pojistné zhruba o 40% nižší , než je vůbec nejnižší možná sazba pro běžného občana

4/komerční pojiš|ťovny nabízí několikanásobně levnější pojištění než veřejné - samozřejmě je to tím, že mají limity pojistného plnění, a cizinci jsou většinou lidé v produktivním věku - staří a nemocní moc necestují, ale na druhou stranu komerční pojištění kryje často i léky v plné výši, nezná regulační poplatky atd. Jak je to možné? VZP má celé své paláce - komerčním pojišťovnám stačí ke štěstí pronajmout si pár kanceláří. Kdyby to VZP měla platit ze svého, také by se jistě chovala hospodárněji. Jistota, že do ní v případě nutnosti stát pošle další peníze rozhodně jejich hospodaření nepřidává.

0/0
25.8.2009 8:43

FrantaKibyc

Re: Stát tratí?

ad 1) a 2) tak sakra kdo zaplatí ty stamiliony nemocnicím za provedenou léčbu nekrytou jakýmkoliv pojištěním. Vy?

0/0
25.8.2009 23:56

stev

A co příjmy od Čechů pracujících v zahraničí?

A co příjmy od Čechů pracujících v zahraničí, kteří pro změnu si v Česku zdravotní pojištění platí, i když se zde vůbec nezdržují? O tom, kolik takových poplatníků je, se už pojišťovny nezmiňují, že?

0/0
24.8.2009 20:03

;-)

Re: A co příjmy od Čechů pracujících v zahraničí?

R^dobrý postřeh. Ale myslím, že by bylo určitě dobré, umožnit cizincům, kdo o to má zájem , aby veřejné získali pojištění. Možná by nebylo od věci i naopak umožnit čechům mít pouze komerční - ale to už by možná bylo na ČR moc liberální....

0/0
24.8.2009 20:38

65c02

Co je to za hloupost?

Podle expertů za to může fakt, že cizinci ze zemí mimo EU neplatí veřejné zdravotní pojištění, ale pouze komerční. Peníze tak podle nich "shrábnou" pouze ty tuzemské pojišťovny, které toto pojištění nabízejí. Do systému ale vracejí jen zlomek vybraných peněz.

.....................

Není to snad jedno jestli zdravotní pojišťovna vybere peníze z veřejného nebo komerčního pojištění? Ten příjem mají zdravotní pojišťovny nějak rozdělený?8-o

0/0
24.8.2009 19:33

;-)

Nesmyslný titulek

Podle titulku to vypadá, jako by stát na cizince nějak doplácel, tratil na nich a oni na státu parazitovali. Je to úplný populistický a xenofobní nesmysl. Stát odpírá cizincům možnost se účastnit českého veřejného zdravotního pojištění, i když ti o to mají zájem. Samozřejmě většinou se do jiné země stěhují hlavně jidé relativně zdraví, zatímco nemocní zůstávají doma - takže je logické, že výdaje na zdravotní péči o jednoh cizince jsou v průměru nižší, než o občana ČR. A komerční pojištění je tak levnější - nadruhou stranu nekryje řadu věcí, které vveřejné kryje. Nebylo by špatné dát jak občanům ČR, tak cizincům si vybrat, kterého ze dvou systémů se chtějí účastnit. Je nesmysl cizincům odpírat možnost účastnit se na českém. A naopak by to šlo také zrušit.

0/0
24.8.2009 18:57

David500

Na toto téma.....

Na toto téma jsem před pádem vlády diskutoval s ministyní zdravotnictví za ODS Filipiovou. Argumentoval jsem tím, že občané ČR si musí platit pojištění, poplatky u lékaře a za léky a kdovíco ještě, ale cizinci nezaplatí nic, a je jim poskytnuta péče stejná. Ona mi sdělila, že je to v pořádku, že každý člověk má právo na nezbytné ošetření. Když se k tomu tímto způsobem staví bývalá ministryně zdravotnictví za ODS, tak pak se není čemu divit, že stát tratí stamiliony. Ale z občanů ČR budou ždímat, co se dá.

0/0
24.8.2009 15:31

buldogg

šmejdi

tak cizince budete bránit, peníze od nich vlastně nechcete a kdo to má platit? já na zvýšených daních na vše možné? mě se nebojíte si říct o zvýšení?

0/0
24.8.2009 13:41

;-)

Re: šmejdi

Cizinci z veřejného zdravotního pojištění nedostávají ani korunu. Oni by mnozí se chtěli účastnit českého veřejného zdravotního pojištění, ale naše zákony jim to nedovolují. Takže není jediný důvot nazývat je šmejdy - zato těť přemýšlím, jak nazvat vás, když píšete o něčem, čemu vůbec nerozumíte a pod vlivem populistických a xenofobních článků nazýváte nevinné lidi šmejdy....

0/0
24.8.2009 19:00

úvaha

Re: šmejdi

takže zase rasismus v neprospěch pracujících Čechů-že?

0/0
24.8.2009 19:40

;-)

Re: šmejdi

Jenže ti pracující Češi si to tak zavedli, a cizince odmítají do svého zdravotního pojištění pustit, protože se bojí, že budou k nám jezdit marodit. Dnes je pojištění vázáno na trvalý pobyt - takže ho mají např. lidé, kteří zde skoro nežijí, ale naopak např. manžel/ka českého občana která/ý zde žije, má rodinu atd. ale nemá trvalý pobyt nemá šanci na zdravotní pojištění dosáhnout.  Diskriminuje to  jak čechy, tak cizince - každého  v jiné situaci. Jsou to různé a zcela oddělené systémy. Nedá se říct, že by někdo na někoho doplácel a někdo parazitoval. Ale oběma skupinám to přináší obtíže - lidé s veřejným pojištěním platí zbytečně víc, než by museli, a cizinci zase nemají šanci získat opravdu komplexní pojištění, protože žádné komerční pojištění nekryje takovou šíři péče jako veřejné. Např. úplně běžná věc jako těhotenství je problém pojistit - pojišťuje to pouze VZP, a velmi draho (cca 4x dráž než českým občanům), a na řadu událostí se nevztahuje ani toto pojištění.

0/0
24.8.2009 20:34

Linde CZ

Ja bych si chtel taky platit komercni pojisteni namisto...

...zdravotni dane. Ostatne - meli by to tak delat vsichni.

0/0
24.8.2009 10:17

wildge

Re: Ja bych si chtel taky platit komercni pojisteni namisto...

Mne by stacilo, kdyby se tomu rikalo zdravotni dan. Chapu, ze povinne komercni pojisteni je nerealne.

0/0
24.8.2009 11:26

buldogg

Re: Ja bych si chtel taky platit komercni pojisteni namisto...

nech být..součástí toho by byla taky změna přístupu k ošetření a následně třeba i to, že když někdo dostane rakovinu, tak budto má našetřené peníze, nebo se musí zadlužit sám nějakou hypotékou na svůj dům, nebo půjčkou

0/0
24.8.2009 13:43

;-)

Re: Ja bych si chtel taky platit komercni pojisteni namisto...

Ano, má to řadu výhod - je to levnější, můžete měnit doktora jak často chcete, neplatíte poplatky, léky vám proplatí v plné výši , doktoři se neošívají předepsat vám lék jen proto, že už pekročili měsíční limit od pojišťovny, není zahrnuta asistovaná reprodukce atd. Nadruhou stranu máte limity plnění (kolem 1-3 miliony), řada věcí není zahrnuta, nevstahuje se to na nemoci které jste měli před uzavřením pojištění, nesete riziko, že když vám pojišťoovna pojistnou událost neuzná, tak jste to platil ze svého atd.  Každé má svoje. MYslím, že by bylo správné dát jak cizincům, tak našincům vybrat, kterého systému se chtějí účastnit. Příjde mi divné nutit občanům ČR účast proti jejich vůli a cizincům dlouhodobě zde žijícím ji naopak odpírat.

0/0
24.8.2009 22:37

vybananovanybanan

Nadpis článku přeložený do češtiny zní:

naši zaměstnanci (z našich daní královsky placení úřednící, vydávající se ve všech diskusích za Šalamouny a mistry světa ve vědění o všem) kašlou na ochranu nášich prostředků určených na zdravotnictví a svou neschopností nás připravují o finanční prostředky. A dále, zatímco na českého občana pošlou bez mrknutí oka exekutora, aby mu kvůli dluhu třeba 150 Kč (který dotyčný třeba ani nezpůsobil a neví o něm, neboť oni nemají povinnost nás informovat) zabavil barák za 3 miliony, v případě složitější práce s cizinci se pouze trapně vymlouvají a neplní si svoje pracovní povinnosti.

0/0
24.8.2009 9:43

send

Re: Nadpis článku přeložený do češtiny zní:

Přesně, jsou to akorát paraziti !!

0/0
24.8.2009 11:56

David500

Re: Nadpis článku přeložený do češtiny zní:

Naprostý souhlas!

0/0
24.8.2009 15:33

dedamraz

dan a ne pojisteni

tady je jasne videt, ze je to dan a ne pojisteni...u pojisteni jde o to, aby kdyz potrebuje osetreni, tak naklady zacalovala pojistovna, pokud ji zbyde, tim lip pro ni...tady jde evidentne o to, aby se navysily prijmy rozpoctu, takze je to dan...jinej je samo priad, kdy nekdo neni pojistenej a doktoeum nezaplati

0/0
24.8.2009 9:38

FrantaKibyc

To bude asi nějaký omyl

Vždyť přece přistěhovalci jsou naše spása, postarají se nám o důchody, zachrání nás před vymřením... Takovýhle článek je na žalobu za xenofobii. Můžeme být hrdí na náš stát. Jiné třeba chtějí při vydávání víz potvrzení o HIV, my nabízíme léčení. Jestli je těch pár stamilionů problém, zvednul bych regulační poplatky. Solidarita přece musí být.

0/0
24.8.2009 9:28

erben3

Re: To bude asi nějaký omyl

;-DR^ I když je to vlastně k pláči.

0/0
24.8.2009 9:36

;-)

Re: To bude asi nějaký omyl

Nějak jste to nepochopil. Ale s tím, jak formulovala idnes nadpis se ani moc nedivím. Cizinec z českého veřejného pojištění nečerpá ani korunu. Má vlastní zdravotní komerční pojištění, které je podmínkou pro vydání povolení k přechodnému pobytu - takže na cizince rozhodně nijak nedoplácíme. Pouze pojišťovvny vymýšlí, jak získat větší příjmy tím, že by zvětšily počet svých klientů - jelikož cizinci jsou v průměu zdravější, než česká populace. Nadpis je zavádějící a bulvární - a jak vydím ,tak řadě lidí se zavděčolRv

0/0
24.8.2009 22:42

FrantaKibyc

Re: To bude asi nějaký omyl

Pěkná pohádka. Jak tedy vznikají v nemocnicích ty nedobytné dluhy za zraněné ukrajinské dělníky, léčení tubery Mongolů atd.? I ten článek píše jasně, že komerční pojištění (pokud ho vůbec mají - spousta cizinců tu je nelegálně nebo jen na turistické vízum) nekryje vše, ale v sebeobraně to léčit musíme.

0/0
24.8.2009 22:53

;-)

Re: To bude asi nějaký omyl

Nevím, jestli vám má cenu to vysvětlovat, protože prostě cizince rád asi nemáte. Ale dluhy vznikají u nepojištěných cizinců - tedy hlavně u cizinců, kteří jsou zde nelegálně, cizinců kteří předloží falešný dokument od pojišťovny (policie to běžně odhalí, takže to není takový problém), případně u cizinců s povolením k pobytu , kteří si neprodloužili pojištění. To, že nemají pojištění ještě nic neznamená - platí za své ošetření v hotovosti jako za jakoukoliv jinou službu. Pokud nezaplatí, lze to vymáhat soudně, vést na ně exekuci atd. Problém nastane, pokud nemají dostatečný majetek. Komerční pojištění kryje právě různé úrazy. Problém je v tom, že jde o ilegální pracovníky bez pojištění. Dále samozřejmě může nastat i případ , na který se pojištění nevstahuje - jako úraz při páchání trestného činnu atd. Záleží na smlouvě. Cizinci pobývající tu legálně mají pojištění, které kryje různé nehody, úrazy , nemoci atd.

0/0
25.8.2009 0:21

;-)

Re: To bude asi nějaký omyl

Přistěhovalci (kromě kriminálníků) jsou pro naši ekonomiku velkou vzpruhou - příprava jedné pracovní síly (tzn vyživa, lékařská péče, a hlavně vzdělání od školky až po univerzitu) stojí státní rozpočet cca 1-2 miliony. Další cca.1 milion stojí rodiče - kteří by jinak peníze utratili za něco jiného. Přistěhuje li se k nám cizinec a pracuje zde, tak všechny tyto náklady uhradil jiný stát a jeho občané, a náš stát získá z cizince daňový výnos. Celkový daňový výnos z jednoho poplatníka za život je cca. 5 000 000. Což je pro český stát velmi výhodné. A to i v případě,že jde "pouze" o montážní dělníky atd. U vzdělaných lidí je přínos ještě výrazně vyžší. Samozřejmě tento přínos nemají kriminálníci, ale těch zdaleka není většina, a je to s nimi jednoduché - prostě se po prvním trestném činu vyhostí. Mnohem horší je to s českými recidivisty, kterých se tak snadno zbavit nelze.

0/0
25.8.2009 10:35

FrantaKibyc

Re: To bude asi nějaký omyl

Místo těchto nesmyslů postačí, když vysvětlíte jedinou věc. Kdo zaplatí nemocnicím ty stovky milionů za léčení cizinců buď úplně bez pojištění, nebo s pojištěním, které poskytnutou léčbu nekryje.

No a pak zkuste do těch blábolů o celoživotním přínosu zakalkulovat realitu toho, že velká část cizinců nejsou zdraví dvacetiletí lidé, ale různě nemocní lidé středního věku, kteří ani náhodou státu na daních a pojištění neodvedou to, co spotřebují na lékařské péči nebo na sociálních dávkách, i kdyby tu náhodou bohužel zůstali natrvalo. Jo a ten o jednoduchém vyhoštění kriminálníků je úplně nejlepší.

0/0
25.8.2009 23:53

;-)

Re: To bude asi nějaký omyl

Cizinci kteří zde legálně pracují mají pojištění z titulu svého zaměstnání. Pokud je k němu jejich český zaměstnavatel nepřihlásí a zaměstnává je na černo, je to jeho vina. Zaměstnanec - navíc cizinec o tom ani nemusí vědět. Jinak zdravotní pojištění je podmínkou k udělení přechodného pobytu. Cizinci s trvalým pobytem mají české veřejné pojištění a tento problém u nich neexistuje. Takže se týká pouze lidí, pobývajících zde v rámci bezvízového styku a lidí pobývajících zde ilegálně. I v článkuz se dočtete, že cizinci jsou zdravější něž češi. Evidentně píšete o něčem , čemu vůbec nerozumíte. Bohužel, ani řada populistických politiků tomu nerozumí. Např. pánové z DS si pletou pojmy "cizinec", "imigrant","ilegální pracovník" a používají je jako synonyma.

0/0
27.8.2009 19:33

Náhodně procházející

Dvě věci

Neplatit pojištění, to by mělo být totéž jak neplatit daně. O daň se fakticky jedná a služby ti lidé čerpají, pak neplatí. Kdo neplatí daně, toho by měli šupem poslat domů.

Otázka je, na co k nám tolik cizinců jezdí? Silně omezit, dovolit jen ty, kde to bude skutečným přínosem. Nepotřebujem lidi, kteří v lepším případě berou práci našim lidem, v horším nepracují ale jen kšeftují, daně platí jen minimální, tj. okrádají stát. Nebo žijí z dávek či zločinnosti. Jsme malý stát, nemusíme řešit problémy zemí 3. světa. Azyl byměli dávat lidem, kteří jsou pronásledovaní. Jako Kanada, nedovolit jim přístup do země, pak být velkorysý v azylové politice.

Ti lidi co neplatí daně, pojištění, to jsou jen ekonomičtí přistěhovalci, takové tu fakt nepotřebujeme.

0/0
24.8.2009 9:18

nenápadně maskovaný Kei

Dobře ti tak, státe!

Rv

0/0
24.8.2009 8:24

erben3

Re: Dobře ti tak, státe!

Ne. Stát jsme přece my, z našich daní se platí šlendrián, který tu provádějí naši mocní. Takže by to chtělo je konečně vyměnit a kvalitnější mocné.

0/0
24.8.2009 9:37

erben3

Re: Dobře ti tak, státe!

Oprava: "...ZA kvalitnější..."

0/0
24.8.2009 9:37

ODSakEda

Povinné zdravotní "pojištění" není pojištěním ale daní...

Proto to v česku nefunguje!... Je odváněno stejně jako dan - % z příjmu/zusku... Neexistuje skutečná spoluúčast pacientů dle výše vámi zvoleného pojistného a tím spoluúčasti např. 10% nebo jen 5% nebo Jen třeba 3%, ale třeba i 100%!, neplatíteli si žádné pojištění. Pak by Vás konečně zajímalo, co stála návštěva u lékaře a léky a pomůcky a kolik si zkásne id vaší pojištovny, neb by jste měli spoluúčast v % z této ceny a né jen symbolických blbých 30kč...! Jakto, že vám neva, že nepodepisujete účet při odchodu od lékaře a nevíte vůbec kolik si inkasuje?! Neb to není pojištění ale dan a neexistuje % spoluúčast!!!..

V čR je probblém, že státní (90%) zdravotnická zařízení ani nesmí brát keš a tedy i kdyby byl cizinec zámožný, neplatí v česku tuto absurdní dan a tedy není "pojištěný" a nelze jej ošetřit mimo nebezpečí života... Viva socialistické české zdravotnictví...

 Zdravotní "pojištění" v čR není pojištěním ale daní!!!!!!!!!...

0/0
24.8.2009 8:23

PlayBIKE

zákony??

Už mě to pěkně SSS;-€ já musím dodržovat zákon a nějaký přivandrovalec ne?? Prostě cizinci by si platily pojištění jako dálniční známku, při vstupu do ČR na délku pobytu klíďo jednodenní, když ne konfiskace majetku, pokuty, vězení. Měli by to jako vízovou povinnost!Místo toho aby se celní správa flákala na dálnici a popíjela kávičku v WV transporteru, tak by kontrolovala turisty. Všechny státy s náma vy- jeb -á-  vaj viz Kanada tak ať si to platí;-€

0/0
24.8.2009 8:18

ODSakEda

Re: zákony??

Co kdyby takhle nacionalisticky brojijli a osočovali lidé v Rakousku Německu i jinde, kde pracují desetitisíce(!!!) lidí z česka? A raději by byli na úřadě práce a pak by jste živil i je???... To je jak nevraživist a vyčítání, kdo čí solnice používá... Já vidím více českých aut v Německu ale naopak ne, přitom podobně jako vy nyní nejvíce řvali češi a volali po mýtném! A dnes? Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá! Nadávaj čeští dopravci na mýtné v čR...;-D

0/0
24.8.2009 8:28

FrantaKibyc

Re: zákony??

Střela těsně vedle. Problém není s turisty z EU, za které léčení zaplatí jejich pojišťovna, ale s přistěhovalci ze zemí mimo EU, což si můžeme přeložit jako Vietnam, Ukrajina, Rusko, Mongolsko, Kazachstán a pod. To připovnání s mýtným ale sedí. Máme tu přistěhovalce, kteří neplatí daně, zdravotní pojištění, a pak tu máme náklady na jejich léčení, letenky domů, náklady spojené s jejich kriminalitou... Už dávnou mělo být zavedeno něco jako mýtné v podobě např. kauce za udělení víza.

0/0
24.8.2009 9:39

;-)

Re: zákony??

Jak koukám, opravdu se v tom moc neorientujete - problém může být i s turisty z EU - jejich pojišťovna za ně totiž zaplatí jen v případě, že mají ve svém domovském státě pojištění - a to v některých zemích nemá každý - jako v ČR z titulu trvalého pobytu. Když nemá doma pojištění, nemá ho ani v jiných zemích EU. Problém je navíc umocněn volným pohybem osob bez kontrol, takže u cizince z EU se na to, že nemá pojištění jentak nepříjde. Naopak cizinci ze třetích zemí musí doložit že mají pojištění při žádosti o přechodný pobyt.

Takže se to rozhodně nedá paušalizovat tak , že s EU není problém a ostatní jsou problémoví. Navíc např. Mongolové jsou velmi často zaměstanci z toho titulu jsou účastni českého veřejného zdravotního pojištění - platí stejné odvody jako občané ČR a dostanou stejnou péči - takže u cizích LEGÁLNÍCH pracovníků rozhodně nehrozí, že by po nich zbyly dluhy. Problém je nelegální zaměstnávání - a to je problém spíše náš který si musíme vyřešit.

0/0
25.8.2009 0:30

spartan15

Chytře.

Hlavně to spočítejte tak,aby jsme měli malá dom.V

0/0
24.8.2009 7:54

compli

Já vím, že je to profláknuté,

ale nebylo by to jedno z hlavních témat pro Julínkovu "reformu"? A kde nic tu nic. Pouze jak regulačními poplatky vytáhnout lidem více z kapes. Dluhy na zdravotním pojištění jdou do miliard, k tomu se připojují i cizinci se stamilióny. Jak je vidno, tak to byla reforma ve stylu : pro strom nevidí les.

0/0
24.8.2009 7:41

ODSakEda

Re: Já vím, že je to profláknuté,

Skutečné pojištění a né dan a skutečná spoluúčast v % z ceny léků a úkonů, namísto jen symbolické 30-ti korunové "spoluúčasti", alespon jak symbolická(!) motivace pro obě strany , by po zdravotnictví sice v rozkladu a úpadku, ale ZADARMO(!!!...) nebylo průchodné vážený:-(

Vždyt jste si nevšiml obecného odporu vůbec alespon symboicky za zdraví zaplatit pár kaček?! Pak prej zdraví nade vše...;-D

Socialismus je v lidech ve většině co je utáhli komunisti na: "ZADARMO"! ;-€

Nebo jak by jste řešil po socialismu a "zadarmo" situaci Vy???!

0/0
24.8.2009 8:49

compli

Re: Já vím, že je to profláknuté,

V prvé řadě, jestli je tzv. pojištění daň, pak by se měl stát, potažmo pojišťovny starat o to, aby všichni platili tak, jak jim to zákon ukládá. Pokud neplné své povinnosti ze zákona, jak dlužník, stát, potažmo pojišťovny, pak by měl někdo nést nikoliv politickou, ale osobní odpovědnost a dlužné částky nahradit. Zamezení dalších úniků formou zneužívání zdravotnictví - jako je od zmíněných cizinců, podvody s pracovní neschopností (sezónní firmy,...) je také v kompetenci státu potažmo zdravotních pojšťoven. Pokud budou dělat to, co jim zákon ukládá, a přesto bude systém zneužívaný těmi vysedávači v čekárnách, pak ať jsou nějaké regulační poplatky, ale to, co mělo těmto poplatků předcházet mi chybí. Jsem si plně vědom, že zdravotnictví zadarmo není a ani za socialismu nebylo, ale způsob, jakým se tato situace "řeší" mi prostě vadí. Otázkou je, zda je vůle to řešit a jaká je kvalita zákonů, které by měly tyto problémy pomoci řešit. Viz korupce, kšefty se státními zakázkami, .....

0/0
24.8.2009 10:45

def...

co se divite

kdyz se tu muze topit kdejaky princatko

0/0
24.8.2009 7:21

vymrzovac

a které pojišťovny nejsou komerční, ale "veřejné" ???

.....8-o   všechno to jsou akciovky, takže jsou zároveň komerční i veřejné.........:-/;-)

0/0
24.8.2009 7:20

;-)

Re: a které pojišťovny nejsou komerční, ale "veřejné" ???

věřejné jsou VZP, zaměstnanecké a oborové zdravotní pojišťovny - např. ministerstva vnitra. Tedy ty, které se účastní veřejného zdravotního pojištění a výše pojistného se odvozuje od výše příjmu. Komerční jsou běžné pojišťovny a mají pevnou výši pojistného podle vašeho věku, povolání atd. Výše příjmu je nezajmá. Fungují podobně, jako pojištění domácnosti, povinné ručení atd.

0/0
25.8.2009 7:39

noky

zavadzajuci clanok

tak to autor clanku riadne zamotal.. princip nie je v tom, ze cudzinci neplatia - ale v tom, ze musia platit.. ale do komercnej poistovne. Tie inkasuju 1,4 miliardy rocne, naklady na liecenie cudzincov su mensie, takze poistovne vyplatia 1 miliardu a 400 milionov ostava poistovni ako zisk. Takze netratia nemocnice, ale system verejneho poistenia, ktory by mohol byt o 400 milionov zisku bohatsi.

Ale to je vec blbeho zakonu, ktory to presne takto stanovuje. Takze stat okrada poistovne sam. Nicmene spravne netrati stat ! ale opat komercne zdravotne poistovne + VZP ako statna (zalezi kolko cudzincov by do VZP prispievalo po zmene zakona)

Clanok jak krava.. Holt je rano po vikende

0/0
24.8.2009 7:08

QT1

Re: zavadzajuci clanok

Zrovna VZP toto pojištění cizincům poskytuje a dost na něm vydělává... Mimochodem, proč by cizinci měli platit pevnou částku, zatímco tuzemci procento z příjmu a všichni mít stejnou péči? To by znamenalo pouze to, že tuzemci by dopláceli na péči cizincům...

0/0
24.8.2009 10:59

tevp

Co nám brání

dělat to jako v jiných zemích ?!!!

0/0
24.8.2009 6:09Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.