Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Za dostavbu Temelína nabídli Rusové českým firmám zakázky v zahraničí

Ruský Atomstrojexport, který se uchází o gigantickou zakázku na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín za stovky miliard korun, si už začíná zajišťovat předpolí k úspěchu. Chce spolupracovat se sdružením Atomex Group, které založily české firmy, a zajistit mu zakázky v Česku i v zahraničí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Premiant

Držím firmě palce...

Jak znám ČR,politiky a že náhoda je blbec tak na 90% nevyhrajou,jinak fakt dobrá nabídka hned bych to bral:-)

0/0
1.10.2009 15:48

Mytom

Re: Držím firmě palce...

Nechci být zlý, ale jsem rád, že vaši logiku moc lidí nemá. Znát jen jednu nabídku a hned vědět, že je dobrá a rovnou ji vzít.

0/0
1.10.2009 20:28

Premiant

Re: Držím firmě palce...

přihlásilo se více firem a kdyby něco takového chtěli nabídnout tak už by se dávno o tom psalo nemyslíte?:-)

0/0
2.10.2009 5:54

jakub7

Re: Držím firmě palce...

Podle clanku na idnes je trosku unahlene posuzovat nabidky, nemyslite?

0/0
4.10.2009 7:11

Zelenej Raul

Ruský Atomstrojexport ?

Těm bych věřil, v exportování atomu do celého světa jsou odborníci. ;-)

0/0
1.10.2009 9:41

Santa1

Re: Ruský Atomstrojexport ?

Máte pravdu, právě staví elektrárnu ve Finsku i když takové zakázky, jako Búšehr v Iránu je možná poněkud kompromitují. Na druhou stranu i v tom Iránu zapojili české firmy, které se pak z politických důvodů musely stáhnout.

0/0
1.10.2009 10:09

papazian

Závislosti na Rusku se nebojím, pokud je oboustranně výhodná

Strašení o závislosti na Rusku je mi směšná, za daleko horší je závislost na U.S.A., která ještě nedávno mělo zájem z nás udělat terč svých experimentů. Spolupráce s východem, severem, jihem i západem je přirozená a tato vyváženost je k prospěchu české zemi. Naopak stavění montáren se západním a asijským kapitálem z nás dělá blbce. Projekt Rusů má hlavu a patu a české zemi by velmi pomohl, nejen cenově a hospodářsky. Získali bychom také větší sebevědomí, větší uplatnění vzdělaných lidí, méně agentůrních zaměstnanců ve prospěch skutečné zaměstnanosti. A jen tak mimochodem, světová kvalita v jaderné energetice se nachází v Rusku, nikoli v USA. A to nemluvím o výborném poměru kvalita/cena. Je dobře, že zvítězil zdravý rozum a aspoň palivové  články bereme od Rusů.

0/0
1.10.2009 9:23

Paeris Kiran

Re: Závislosti na Rusku se nebojím, pokud je oboustranně výhodná

Obecně jsou atomové elektrárny kvalitní i v USA... První dva bloky  Temelína trpěli na neustálé změny projektu a dodavatelů.

doufajme že tenhle projekt bude fungovat jako celek bez podstatných změn.

0/0
1.10.2009 10:14

Mytom

Re: Závislosti na Rusku se nebojím, pokud je oboustranně výhodná

Tak to jste poněkud mimo. V jaderné energetice vede Japonsko s USA. Ti vlastní reaktory nejnovější generace. Mohla by se tam počítat i EU se svým společným reaktorem, ale ten je jaksi teprve zkoušen.

0/0
1.10.2009 20:26

Martin Kostera

Obava ze závislosti na Rusku

je v jaderné energetice naprosto zbytečná. Nedodají palivové články rusáci? No tak je koupíme jinde. Westinghouse je pro naše reaktory umí dělat(a vady už dávno odstranili. Sice později než rusáci, ale odstranili). A principiálně každý výrobce palivových článků může rusáky nahradit...

0/0
1.10.2009 8:23

65c02

Re: Obava ze závislosti na Rusku

Vidím to úplně stejně.

0/0
1.10.2009 9:02

tomserv

Železná opona ne, ale ruský atom ?

Jsem odpůrcem stahování železné opony kolem Ruska (i kdekoli jinde) a proto naopak stoupencem spolupráce s Ruskem v oblasti průmyslové, vědecké, obchodní, kulturní  i jiné tam, kde je to možné a pro nás zajímavé.

V daném případě ale - i když nejsem odborníkem v oblasti atomové energie - se zamýšlím nad tím, že chceme údajně největší zakázku v našich dějinách zadat zemi, která má nejhorší tradici na světě právě v oboru atomových elektráren (Černobyl). Zlepšili se Ruskvé natolik od toho ruku 1986 aby byli i z hlediska jaderné bezpečnosti na světovém standartu ?

Jde mi tedy čistě o hledisko odborné, nikoli politické.

Víte o tom někdo něco ? Napište. Dík.

0/0
1.10.2009 8:17

nibor

Re: Železná opona ne, ale ruský atom ?

V Černobylu byl použit jiný typ reaktoru (RBMK )., který se již nevyrábí. Navíc havárii zavinil neuvěřitelný šlendrián, kdy bylo pro jakési testování nutno ručně vyřadit všechny bezpečnostní systémy. U nás jsou moderní reaktory VVER.

0/0
1.10.2009 8:26

Vladimír Wagner

Re: Železná opona ne, ale ruský atom ?

Jen připomínka, ty reaktory VVER jsou ruské. Ovšem nové reaktory, které byse měly využít jako třetí a čtvrtý blok v Temelíně (stejné by pak ČEZ chtěl využít i pro dva bloky v Jaslovských Bohunicích a jako jeden další blok v Dukovanech) by měly být generace III+. Tedy ještě s daleko lepšími i bezpečnostními parametry než mají stávající temelínské (ty jsou generace II). Jsou tot ty nejmodernější, co se ve světě i v Evropě staví. A takovými by měly být i ty případně použité ruské. Podrobnosti o reaktorech generace III lze nalézt na http://www.osel.cz/index.php?clanek=3531 a o současném stavu výstavby nových reaktorů v Evropě na http://www.osel.cz/index.php?clanek=4202

0/0
1.10.2009 8:56

YaTaky

Rusove nam laskave daji 60% dodavek?

Ti jsou ale "hodni". A co kdybychom si to cele postavili sami? To by neslo?[>-]R^

0/0
1.10.2009 7:57

Martin Kostera

Re: Rusove nam laskave daji 60% dodavek?

Šlo. Ale za cenu obřích nákladů na vývoj reaktoru.

Bohužel, soudruzi si sami sobě zakázali dál vyvíjet ryze český projekt reaktoru na přírodní uran chlazený CO2. Takže kdysi jsme jaderný reaktor postavit uměli. dNes už ne. Škoda. Velká škoda...;-(

0/0
1.10.2009 8:26

Emrys1

Re: Rusove nam laskave daji 60% dodavek?

Skutečně by to nešlo. Jaderná elektrárna je tak složité zařízení, že bez mezinárodní spolupráce je nereálné ji postavit.

V ŠJS (Škoda Jaderné strojírenství Plzeň) sice je k dispozici projekt i technologie pro výrobu reaktorů typu VVER-1000 (temelínské reaktory 3. generace), ale za cca 30 let od doby vzniku těchto projektů a přes všechny jejich modifikace se technika dostala jinam.

Dnešní moderní reaktory 3.5 generace jsou kompaktnější (méně potrubí,  kabeláže, ...) a přitom zajišťují vyšší efektivitu , pasivní i aktivní bezpečnost a spolehlivost provozu. Takto náročný projekt se ale nedá dělat pouze pro jeden nebo dva bloky - náklady by byly neúměrné.

Proto je dnes ve světě pouze pár firem, které mají k dispozici dostatečnou odbornou kapacitu pro stavbu jadrné elektrárny - z těch o kterých se mluví v souvislosti s dostavbou Temelína jsou to: AREVA (Francie), Atomenergoexport (Rusko), Mitsubishi (Japonsko) a Westinghouse (USA). I ty však spolupracují s dalšími v mezinárodním měřítku.

0/0
1.10.2009 8:39

Vladimír Wagner

Re: Rusove nam laskave daji 60% dodavek?

Emrys1 to vysvětlil přesně. Jen bych si dovolil jednu opravu a jedno doplnění. Současné temelínské reaktory jsou generace II a ne III. Správně už píše, že nové by měly být generace 3,5 (III+). To doplnění spočívá v tom, že trh s jadernými elektrárnami dominuje Japonsko. Jaderná divize Westinghausu byla koupena Toshibou. Mitsubishi má pak ještě navíc strategické partnerství s AREVOU (Francouzsko německá firma) a nádoby pro reaktory EPR, které produkuje AREVA se vyrábí v Japonsku. Podrobněji na http://www.osel.cz/index.php?clanek=4401

0/0
1.10.2009 9:05

jakub7

Re: Rusove nam laskave daji 60% dodavek?

Zapomnel jsi na General Electric

0/0
1.10.2009 12:50

Vladimír Wagner

Re: Rusove nam laskave daji 60% dodavek?

Jaderná divize GE (General Electric) Energy se spojila s jadernou divizí firmy Hitachi a také tak spadá do vějíře jaderných výrobních firem se silným japonským vlivem. Gigant vzniklý tímto spojením se zaměřuje na varné reaktory, které se spíše pro Temelín nepředpokládají. Proto jsem se o něm nezmiňoval.

0/0
1.10.2009 15:00

jakub7

Re: Rusove nam laskave daji 60% dodavek?

Zajimava informace, diky.

0/0
4.10.2009 7:02

Standis

Závislost na Rusku v jaderné energetice?

Je vidět, že redaktoři jsou opět velice erudovaní a znalí problematiky. O zakázky na jaderné palivo se všechny firmy ze světa doslova rvou. Kdyby Rusové začali dělat problémy, tak nám palivo dodá někdo jiný. Navíc máme zásoby na několik let.

Jedinou věcí, kterou by Ivan nějakým vydíráním dosáhl, je to, že by přišel o kšeft:)

0/0
1.10.2009 6:52

mike04

Re: Závislost na Rusku v jaderné energetice?

Toto je typický názor ruského agenta nebo velmi naivního člověka, který s Rusama nemá zkušenosti. Každý průměrně vzdělaný člověk ví, že pustit Rusy do čehokoliv, zejména do energetiky, představuje zásadní ohrožení svobody a nezávislosti. Pokud jim to stát prodá, jedná se o vlastizradu. A proč o nás mají Rusové takový zájem a nechtějí nás ztratit ze sféry vlivu? Protože tu máme právě ten uran, který u nás už z poliviny na nic vybrakovali a chtějí i ten zbytek.

0/0
1.10.2009 7:00

tomnika

Re: Závislost na Rusku v jaderné energetice?

Toto je typický názor amerického agenta nebo velmi naivního člověka......pánové přestaňte se hádat. Vždy jsme byli pod vlivem jednoho či druhého impéria a vždy budem. Nefandím Rusům, ale v době kdy je asi každému jasné, že západní svět je již na vrcholu a cesta vede pouze dolu, v lepším případě setrvá, je vliv rostoucího východu pro nás lepší, než vliv sestupujícího západu. Nemyslíte?

0/0
1.10.2009 7:48

Predators

Re: Závislost na Rusku v jaderné energetice?

"Rostoucí východ" -  tohle slyším poprvé. Že by zrovinka Rusko se svoji rozvojovou  ekonomikou (60% výkonu ekonomiky tvoří primární sektor) pro laiky těžba a vývoz surovin patřilo k tomu rostoucímu vychodu to bych tedy netvrdil. Můžeme se bavit pouze o Číně a Indii kde to, ale stojí na levné pracovní síle a prakticky nulové regulaci v oblasti produkce škodlivin. Tohle taky nebude trvat věčně a levná pracovní síla s růstem ekonomiky přestane být tak levná. Když se podíváme na obory s vysokou přidanou hodnotou jako je elektronika, optika, apod. tam jsou na špici USA a Evropa naopak Rusko, nebo Čina zde nehrají prakticky žádnou roli.

0/0
1.10.2009 8:06

YaTaky

Re: Závislost na Rusku v jaderné energetice?

R^R^

0/0
1.10.2009 7:57

YaTaky

Re: Závislost na Rusku v jaderné energetice?

To mike4: R^R^

0/0
1.10.2009 7:58

nibor

Re: Závislost na Rusku v jaderné energetice?

Politicky ti to myslí vzorně, ale fakta, příteli, fakta. Tady se neprodává Temelín, tady jde o jeho dostavbu.

0/0
1.10.2009 8:18

luboshak

Re: Závislost na Rusku v jaderné energetice?

Ono je to trošku jinak. Proces změny dodavatele jaderného paliva je delší než, že někam zavolám a požádám ho ať mi do týdne přiveze palivo. Ale je to jednodušší než třeba u plynu. Tam jiné možnosti nemáme, u jaderného paliva ano. A s tím vytvářením zásob je sice pravda, že se dají vytvářet zásoby, jenže ČEZ tyto zásoby nevytváří a to z důvodu, aby v palivu neměl utopené peníze. Zavedl bych to jako povinnost, aby provozovatel JE udržoval zásoby paliva v u určitém množství.

0/0
1.10.2009 8:13

Paeris Kiran

:D

No pokud rusůvo nebudou vlastnit podíl toho co postaví je vcelku jedno jestli to staví nebo ne...

co se jejich vlivu na jadernou energii týká... ten lze eliminovat velice snadno: Začít těžit a zpracovávat český uran. (Ale to je patrně příliš rozumná investice)

 (Nebo ho koupit v Africe tam je ho mraky)

0/0
1.10.2009 6:33

Jiřik

Škodovka

Hm, někdo na rozdíl od našich managorů viděl mnohem dál a lépe do budoucnosti. Škoda Plzeň se "musela" zbavit své jaderné a energetické divize, přičemž poslední odprodej se jakoby náhodou musel uskutečnit minulý týden, že?

Temelín 1+2 byla poslední elektrárna, kterou projektovali, stavěli a zařizovali Češi, resp. se Slováky. Bylo to gigantické zapojení českých inženýrů a techniků, kterým ruští dohlížitelé poroučeli jen minimálně - ve srovnání s tím, jak jim o pár let později diktovali Westinghouse, Siemens a jiní...

0/0
1.10.2009 6:00

jakub7

Re: Škodovka

Se vsim respektem pro ceske mozky, Plzenska skodovka jako podnik byla tragedie, ve svete mela mizernou reputaci (to co predvedli v Litve na jobu Iberdroly, to bylo neco desnyho) a jedine zeme, kde mohla jakz takz neco delat byla CR a mozna jeste to Rusko..

0/0
1.10.2009 7:00

mabene

Re: Škodovka

Nejsem ze Škodovky ale živil jsem se dlouho vývozem elektráren nejčastěji právě s turbínami ze Škody Plzeň. Ještě stále jich jsou v provozu desítky po celém světě a ve srovnání s konkurencí i po letech provozování v rozvojových zemích s velmi špatnou nebo žádnou údržbou rozhodně obstojí.

Problém je spíš v tom, že zkušní odborníci jak z výroby tak z konstrukce a projekce jsou už v penzi nebo u lépe platící konkurence a na tradice nemá kdo navázat. 

0/0
1.10.2009 8:33

incomming_message

Re: Škodovka

Tradice jsou dobré tak do síně slávy. Konkurence je o něčem jiném. Z toho se nepoučili čeští manažeři po roce 89 a zjevně to nechápou ani dnes.

0/0
1.10.2009 9:00Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.