Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Odstraníme limity těžby uhlí, navrhne ministerstvo vládě

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce, aby padly limity pro těžbu hnědého uhlí. "Navrhneme vládě, aby zrušila těžební limity," řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský při představování nové energetické koncepce. Ta má načrtnout vývoj do roku 2050. Větší roli by měla hrát i jaderná energie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

holka od vedle

To je pochopitelný

Každý opatření, který povede ke snížení, anebo udržení cen uhlí je pro občana nejlepším řešením..

0/0
14.10.2009 21:06

Jiri Sch

Nevím

Ale všude čtu jak je důležité prolomit limity těžby uhlí, ale není vůbec jasné co pak.Všichni mluví o jaderné energii jako o budoucnosti, ale jak jsem četl článek, zásoby uranu jsou na 100 let a ložiska jsou bohůžel v oblastech, kde je získat bude hodně těžké.Máme sice uranový důl, ale ten není nafukovací.A jak začne těžba, tak se nebude těžit jen pro naši potřebu, ale i pro ostatní.Možná tady budu za blbce, nebo určitě ano, ale přece nebylo by lepší spalovat místo uhlí to sprosté slovo co se stydím tady říct a to biomasu.?Třeba dřevo, roste nám tady pořád, obnovuje se a hlavně je naše (státní lesy) a nemusíme nikomu za něj platit.Myslím to tak, radši platit státu za dřevo a tím také sobě, než platit Czech coal nebo Nwr od Bakaly, aby byli lepší v řebříčku bohatých firem.:-/

0/0
14.10.2009 0:12

D.i.a.n

Re: Nevím

Jasně, nějak  takhle přemýšlí většina lidí. Bohužel ti co se o energetiku zajímají, vám potvrdí že i kdybychom osázeli celou ČR biomasou, tak bychoom si moc nepomohli, bohužel. Jaderná energie má budoucnost, např reaktory 4. generace, které budou moci pracovat i s použitým ("vyhořelým") palivem. Ovšem pořád jsou hudbou budoucnosti (nástup od roku 2030). Do té doby se ovšem o zásoby uranu bát nemusíme. Uran má Rusko, Kazachstán, Kanada, Austrálie i jiné země. Narozdíl o ropy (která je téměř neskladovatelná) se dá uran na několik let nakoupit dopředu. A už dnes se přemýšlí o těžbě např. z mořské vody. Uranu je dost, toho se bát nemusíte. Osobně s MPO souhlasím, i když lidí z Jiřetína a Černic je mi líto. Bohužel energii potřebujem.

0/0
15.10.2009 18:26

Grande_Paulo

ZBytek republiky

Zbytek republiky nám odsud vytěží uhlí a nastěhuje svoje cigány, aby baráky po nich přestavěli na luxusní bydlení a tím ještě více spotřebovávali elektriku z našeho uhlí.

0/0
13.10.2009 19:29

Grande_Paulo

severní Čechy

Centrálmí vlády z Prahy vždy ze severních Čech braly, ale nikdy nevracely. Pražáci bysi měli uvědomit, že když už nám zničili krajinu a celkově naše kulturní hodnoty, tak by měli začít posílat na sever mnohem víc peněz. 

0/0
13.10.2009 19:26

Cofola

Anketa u článku - dvě chyby ve větě o pěti slovech

Co to máte v redakci za hotentoty?? Jaké "měly bysme"? 8-o

0/0
13.10.2009 19:04

Vytržená mandle

pravopis

Mely BYSME hledat tak akorat noveho cestinare do Idnes ! ! ! Rv

0/0
13.10.2009 19:02

koutlosh

pravopis

Sodoma Gomora! Měly bysme? Nevěřícně zírám, jestli tím iDnes chce naznačit, že tahla varianta je jen pro blby, nebo to prostě nějaký psal. Měli bychom! Jestli potřebujete korektora, jsem ochoten se o tom pobavit, možná by se mi externě nějaká další činnost hodila, vy to každopádně potřebujete jako sůl.

0/0
13.10.2009 18:58

ouagadougou

manipulace fakty

v německu se změnila vláda a chystá se znovu umožnit provoz/výstavbu jaderných elektráren. podobně se vyvíjí situace i v dalších zemích, takže prosím neskákejte energetickým lobbistům na jejich jednostranně zaměřené prezentace vydávané idnes po mírném přepracování za vlastní články.

0/0
13.10.2009 17:26

center

Co potom?

Co se bude dít, až se uhlí dokope? Předpokládám, že tohle těžební

společnosti nezajímá. Ať chceme severní Čechy totálně zničit, nebo ne,

asi bychom se měli zamyslet, co bude potom. Bude se zase pálit dřevěné

uhlí v milířích? Pracují těžaři a teplárenské společnosti na

alternativách?

0/0
13.10.2009 17:06

ouagadougou

Re: Co potom?

přesně tak, konec českého uhlí je otázka minimálně deseti, maximálně padesáti let. tak jako tak na uhlí nelze stavět naši energetickou budoucnost, tak nevidím důvod, proč kvůli několikatelému odkladu situace dál likvidovat již tak dost zničené severní čechy.

0/0
13.10.2009 17:35

Volic Povolny Obecny

Tak pro tohle padla vláda

Už to začíná do sebe zapadat... Předchozí vláda nechtěla toto prolomení limtů povolit (nebo si řekli o příliš mnoho), tak někdo řekne Jyrkovi, že teď by bylo výhodné shodit vládu, že předsednictví to přece neuškodí. A tak se stane. Počítá se s podporou společností profitujících na prolomení limitů pro Jyrku a jeho stranu v dalších volbách a jeho následující vděčnost. Ale co to? Reklama běží, vejce tečou, ale Janota najednou přichází s potenciálně velmi nepopulárním rozpočtem, který by v případě podzimních voleb musela schválit Jyrkova strana, a také to prolomení limitů a tak.. No, necháme to raději na Fischerovi s drobnými úpravami situace přes vnitro, spravedlnost a podobné resorty a necháme jej ve funkci déle (bum a nejsou volby). A přinutíme jej i prolomit limity, ať to nemáme na krku my, reklama bude pokračovat, vlk se nažere, koza taky, a volby na jaře si pojistíme :)

Ať žije Česko ;-D

0/0
13.10.2009 15:06

Volic Povolny Obecny

Re: Tak pro tohle padla vláda

...tímto ovšem vůbec nehodnotím potřebnost či nepotřebnost prolomení limitů a správnost energetické politiky... jen ilustruji průběh situace, kdy zájmy obchodu ovlivňují politku..

0/0
13.10.2009 15:08

Konstrukter

Re: Tak pro tohle padla vláda

No vida jak je ten Jyrka schopný. kdo by to do něj řekl, že je to takový mistr zákulisních tahů, kam se na něj Topolánek s Dalíkem hrabou.

0/0
13.10.2009 15:13

Volic Povolny Obecny

Re: Tak pro tohle padla vláda

Možná jste mne špatně pochopil, vůbec nehájím Myrdu ani Cvalíka, ti jsou úplně stejní a mají máslo na hlavě stejně jako Jyrka, ovšem tento konkrétní případ dokládá krásné manipulační praktiky, nic víc.. zkuste si najít více o procesu žáostí o prolomení limitů.. Případně si ověřte, jak moc se řídí dnešní politické strany veřejným míněním a co jsou schopné pro jeho změny udělat...

0/0
13.10.2009 16:04

LUKAS_V

Nazor

Je mi trosku lito te mensiny v Hornim Jiretine, ktera se nechce stehovat, ale bohuzel je to nejlepsi reseni. Nabidka je zhruba trojnasobek za odhadni cenu nemovitosti, takze nabidka vcelku ferova

0/0
13.10.2009 14:54

sevillano

...

ano, jedna strana mince je energetická bezpečnost země a zajištění dodávek odběratelům, jistě ok, proti tomu nic, ale druhá strana je sobecký tah energeticko-uhelné lobby za skvělým byznysem.....kdo by odolal, při dlouhodobém růstu cen a v sousedství trvale energeticky deficitních států bude pochpitelně chtít každý vyrábět a prodávat co nejvíc elektřiny, velký zisk bude jistý a bez rizika, že.....já neříkám, že nenastane časem situace, kdy bude třeba nových zdrojů a rozšíření výroby elektřiny, ale v situaci, kdy je tu obrovský potenciál pro úspory energie a zvyšování účinnosti + obrovské množství elektřiny vyvážíme + je v plánu rozšíření Temelína + je v nedohlednu růst hospodářství a la 5%HDP a více jako dřív, tak mi nepřijdou teď ty argumenty ohledně uhlí vůbec aktuální......a mimochodem, vsadím body, že až si za 50 let něko přečte, že v r.2010 jsme si tu svítili díky tomu, že se tady pálily miliony let staré zuhelnatělé rostliny, tak praskne smíchy...

0/0
13.10.2009 14:50

Konstrukter

Re: ...

Ta koncepce je s výhledem až do roku 2050. Spotřeba elektřiny v ČR, v Evropě i na světě s nejvyšší pravděpodobností stále poroste (s malými výkyvy). Současné limity neumožňují prodlužování životnosti současných uhelných elektráren. Tyto elektrárny všechny do roku 2050 dávno doslouží. Čím v té době chcete topit? Čím chcete svítit? Co chcete dělat?:-)

A k vaší poslední větě: vsaďte se, že nepraskne.

0/0
13.10.2009 14:59

sevillano

Re: ...

;-D;-D čím? no tak uhlím tedy určitě ne....jádro, voda, slunce + nové technologie....to je jediný okruh nějakých trvalejších a kvalitnějších řešení do budoucna než to, že tady během pár desetiletí spálíme hmotu, která se tvořila miliony let....to, že teď pálíme uhlí a plyn jak diví nebo cpeme prachy do nějakých větrníků a biomas, případně fotovoltaik se směšnou účinností (tj. všechno zdroje, které si nevydělají ani na sebe samy), to bude za chvíli opravdu jen k smíchu, to mi věřte a jestli to už ani dnes někdo nechápe, tak co na to říct, že...

0/0
13.10.2009 16:01

Konstrukter

Re: ...

už před 50 - 40 lety si každá bába povídala o tom jak za pár let nebudeme potřebovat ropu, plyn ani uhlí, jak všechno vyřeší jaderná energie a fúze, která se taky předpokládala vyvinout do deseti let. A ejhle, jaká je realita?

Ikdybyste se rozkrájel tak neuděláte nic s tím, že i v roce 2050 se bude v ČR pálit uhlí. Jádro je sice naděje, ale s tím jaké jsou na světě výrobní kapacity a jak dlouho trvá stavba jaderné elektrárny, jsou vyhlídky na pokrytí řekněme 80% výroby energie ČR do roku 2050 výrobou z jádra naprosto naivní. Voda je v ČR vyčerpaná, žádnou další významnou vodní elektrárnu nepostavíte. Slunce - s přihlédnutím k novým technologiím je v roce 2050 pravděpodobné maximálně 10% výroby energie. A jiné nové technologie? V roce 2050 budeme rádi, když bude fúze vyvinuta do stavu možnosti komerčního využití, ale než se stane skutečně komerčně využívanou, to ještě pěkných pár desítek let potrvá.

0/0
13.10.2009 16:40

Eifi

Re: ...

nejmenujete se druhým jménem nostradámus?.............k němu máte daleko, protože už v současné době se testují solární panely na nanotechnologické bázi, které mají několikrát vyšší účinnost než současný stav. Před 50 lety si o to m pánové mohli povídat, ale 70 % procent technologického pokroku se událo v posledních 20-30 letech a tento trend se ještě zvyšuje, takže s vyšima názorama děte radši do hospody, tam Vás budou poslouchat.

0/0
13.10.2009 16:46

Konstrukter

Re: ...

Nejmenuji se druhým jménem nostradamsu, ale v energetice pracuji a čtu odbornou literaturu. To co jsem vám napsal se dočtete v kdejakém odborném časopise, případně si to můžete vyslechnout na kdejaké konferenci, případně i na univerzitních přednáškách.

S těmi solárními panely je to sice pěkné, ale je to pořád v úplném zárodku. Nic není ověřené, nic není vyzkoušené, je to jen spočítané, že by to tak mohlo pracovat, čili než se to začne komerčně využívat, uplyne ještě spousta času.

70% technologického pokroku se událo v posledních 20-30 letech. To je super. A která technologie výroby energie vyvinutá v posledních 20-30 letech nám dnes vyrábí alespoň 5% energie? Odpovím vám sám: Žádná. Všechno to jsou technologie minimálně 50 let staré, samozřejmě během posledních 20-30 let zdokonalené, ale nejde o nic nového.

0/0
14.10.2009 10:03

holka od vedle

Re: ...

Zato ty jsi toho rozumu moc nepobral kloučku. Na to přijdeš za nějakých dvacet, třicet let, aby jsi dokázal posoudit stav věcí, o kterých ty nemůžeš z tvýho dětskýho pohledu absolutně nic vědět..

0/0
14.10.2009 21:05

sevillano

Re: ...

;-D taky dobrý....tak tedy jen pro zajímavost, před nějakými 50 lety se spotřeba ropy v průmyslu a energetice ve velkém teprve rozjížděla (troufl bych si spíš říct, že oproti dnešnímu stavu byla ještě v plenkách), takže si tenkrát dost těžko mohla každá bába povídat o tom, že ropu už za pár let nebudeme potřebovat, že... a s tím jádrem, že by někdo před 40-50 lety mluvil o jaderné fúzi v horizontu 10 let jste úplně mimo...... jinak, čistě mezi námi, tím jádrem, vodou a sluncem, jsem ale doopravdy nemyslel ani reaktory dnešního typu (když mluvíte o výrobních kapacitách), ani vodní elektrárny na Vltavě (ad ta vaše vyčerpanost vody v ČR), ale chápu, že to je asi zcela mimo vaše obzory 

...jak říkám, za 50 let tyto vaše názory budou trhat bránice, doporučuju vám, abyste si vaše příspěvky na tomto fóru vytisknul, odatovat a uložit, za 50 let se nimi vaše potomstvo dost pobaví

0/0
14.10.2009 10:19

Konstrukter

Re: ...

Před 40-50 lety byla energetika založena na fosilních palivech stejně jako dnes, začínal boom jaderné energetiky, předpokládalo se, že obdobně rychlé jako došlo ke zkomerčnění klasické jaderné technologie bude provedeno zkomerčnění jaderné fúze. Nastudujte si o tom něco a uvidíte.

Co se týče ropných paliv, tak jejich doménou byla před 50 lety i dnes doprava, takže stav také zachovalý.

Jinak čistě mezi námi, jak já mám tušit jaké fantazie si představujete zrovna vy pod pojmy jádro, voda, slunce. Povězte mi tedy co jste myslel tou vodou. A buďte konkrétní..

0/0
14.10.2009 11:30

Konstrukter

Re: ...

Co bude za 50 let lze jen odhadovat. Dobré je se podívat do minulosti a z té se poučit. Jednou jsem viděl dokument z 50. let, kde lidé říkali své představy o životě v roce 2000. Fantazií o cestování vesmírem, o tom že veškerou manuální práci budou místo lidí vykonávat roboti, o tom že automobily budou poháněny malými jadernými reaktory, tam bylo přehršel. A jaká je skutečnost? Úspěchy v cestování vesmírem byly v 60. letech větší než dnes, roboti po ulicích neběhají a automobily jezdí pořád na ropná paliva.

Takže jak už jsem psal ve svých dřívějších příspěvcích, rozvoj bude samozřejmě pokračovat. Vyvinou se nové technologie, zkvalitní se ty současné, ale vše to bude probíhat postupně a dlouhodobě. Zvlášť v energetice, kde mají elektrárny běžně životnost 30-60 let si můžete být jistý tím, že za těch 30-40 let tady nebude diametrálně odlišný stav od toho současného.

0/0
14.10.2009 11:30

Konstrukter

Re: ...

Jen na závěr. V ČR jsou zásoby hnědého uhlí na cca. 50 let při současné spotřebě a zásoby černého uhlí na 200 let.

0/0
13.10.2009 16:40

smajlik :)

Re: ...

Fakt černého na 200? To mě docela překvapuje.

0/0
13.10.2009 17:09

RAT

Re: ...

kdyz se netezi ale dovazi z Polska, tak se neni cemu divit .... :-)

0/0
14.10.2009 14:56

Konstrukter

doporučuji všem aktivistům...

....aby si zkusili jen jednu zimu bez topení a bez elektřiny. Děkuji.

0/0
13.10.2009 14:49

já George XVII

Re: doporučuji všem aktivistům...

nejsem aktivista, ale Vám bych doporučil v dané lokalitě dlouhodobě žít.

0/0
13.10.2009 16:04

Eifi

Re: doporučuji všem aktivistům...

Vám bych doporučil koupit si dům v Horním Jiřetíně nebo kdekoliv v okolí. Ono je hezký řikat, že by se měli prolomit limity, když ste z prahy nebo jižních čech..............ale ono je to tak už dlouho, že severní čechy se ničej aby si zbytek republiky moh ohřívat prdele,, tak proč v tom nepokračovat, že........Rv

0/0
13.10.2009 16:43

Oerteplur

Když se za komančů topilo uhlím

a všude bylo plno smogu a síry, jezdilo se alespoň do škol v přírodě. Kampak se bude jezdit teď ?;-)

0/0
13.10.2009 14:17

Thukid

Re: Když se za komančů topilo uhlím

Není tak trochu rozdíl mezi moderní a tou socialistickou uhelkou? ;-)

0/0
13.10.2009 14:22

Oerteplur

Re: Když se za komančů topilo uhlím

aha, a jakej. Jako že má lapač pevných částic jo? A kde ho používají?;-D

0/0
13.10.2009 14:57

babacek

Fischer ...

Fischer včera řekl, že tato vláda o ničem takovém jednat nebude. Splní tedy slib ?

0/0
13.10.2009 13:59

dolr

Re: Fischer ...

To já si myslím, že slib splní. Jenže materiál je zpracovaný, počká na ministerstvu do jara příštího roku, pak ho Jirka nebo Mirek opráší, a prolomení limitů stejně schválí.

0/0
13.10.2009 14:16

babacek

Re: Fischer ...

To již je zase jen spekulace.:-/

0/0
13.10.2009 14:22

hnusil

Dalsi ...

Dalsi "vitany" krok podle "nejduveryhodnejsiho" deniku "nejoblibenejsi" vlady ....

0/0
13.10.2009 13:50

dolr

Děs

V poslední době samé dobré zprávy. Od listopadu 1989 uběhla dlouhá doba, od likvidace Libkovic taky (mimochodem mám pocit, že se tam dodnes netěží). V té době ministr Dlouhý a další politici veřejně slibovali, že Libkovice jsou poslední zničenou vesnicí. Všichni máme krátkou paměť, tenkrát byly zničené severozápadní Čechy jedním ze symbolů komunistické zvůle a arogance vůči lidem a krajině. A dnes to máme zpět a i ta rétorika je v podstatě stejná. Práce pro horníky, energetická soběstačnost, ignorování výsledků místního referenda i stanoviska kraje, kde se má těžit. Zlikvidujeme Jezeří, zlikvidujeme Horní Jiřetín, a budeme mít do roku 2050 smradlavé teplo. Třikrát hurá.

0/0
13.10.2009 13:48

Thukid

Re: Děs

A jak to chceš vyřešit jinak?

Než se postaví JE, tak to bude pár let trvat a bez uhlí prostě budeme muset elektřinu dovážet a to není úplně přijemná představa.

Problém je v tom, že ti koňové když likvidovali Libkovice, si neviděli za špičku nosu...

0/0
13.10.2009 13:56

dolr

Re: Děs

Jestli se nepletu, stále ještě elektřinu vyvážíme, a ne zrovna málo. A při dnešních cenách elektřiny u nás a v okolních zemích, navíc v době ekonomické krize, bych se příliš neobával, že bude o mnoho dražší, i kdybysme jí dováželi. Problém je, že těžařská a energetická lobby je mocná, velmi mocná...

0/0
13.10.2009 14:14

Thukid

Re: Děs

Může být dražší, ještě pořád může a ne o málo.

Už jsem to psal níž - spousta elektráren u nás je kousek před koncem životnosti a potřeba stavět nové a moderní elektrárny, uhlí a jádro. Proto bude uhlí potřeba.

A s tím dovozem - přijde doba, kdy nebude od koho dovážet, protože nikdo mít nebude. Je proto podle mě lepší, když se na to připravíme.

0/0
13.10.2009 14:18

Eifi

Re: Děs

Přijde doba, kdy dojde uhlí, ale ani v nejmenšim bych se neobával, že do té doby vědci nepřijdou na efektivnější způsob výroby energie........řek bych, že jich v šuplíku pár mít budou. Viz nanotechnologické solární panely apod.

0/0
13.10.2009 16:48

Thukid

Re: Děs

Koukám teď o kus níž a vidím, že s tebou vedu už druhý dialog a ještě nepadlo jediné sprosté slovo. No fíha, díky za příjemnou konverzaci R^

Byť máme každý docela opačný názor :-)

0/0
13.10.2009 14:21

Oerteplur

21.století, století páry II.

No konečně - už se mi stýskalo po astmatu z dětství. A co takhle oprášit parní lokomotivy, to nee?;-(

0/0
13.10.2009 13:30

aaa-aaa-aaa

Každému soudnému člověku, je jasné,

že dřív nebo později stát tyto zásoby potřebovat bude. Jde o to nabídnout obyvatelům nadstandartní podmínky. Těžaři na to jistě mají. R^R^R^

0/0
13.10.2009 13:05

pakunc

Každému soudnému člověku je jasné,

že není dobré bydlet v Horním Jiřetíně. Ale to se Vám ani Vašim příbuzným nemůže stát, Vy přece dobře víte, kde budou příští Libkovice!

0/0
13.10.2009 13:10

aaa-aaa-aaa

Re: Každému soudnému člověku je jasné,

Proto píši o podmínkách, pokud mi za starou chajdu postaví novej dům proč ne.

0/0
13.10.2009 13:12

2Raduz2

Re: Každému soudnému člověku, je jasné,

si děláš prdel né???? Já bych tě tady v tom posranym kraji nechal bydlet, konečně se tady ta krajina jakštakš začala zotavovat a začalo se tady tak trochu normálně žít, ale to néé.. začne se dál devastovat! Jenom proto aby si pár blbečků namastilo kapsy a lidem se řekne jak je to strašně důležitý. Vytěžení toho prostoru je jenom zaplácnutí obrovský problému na pár let!!!

0/0
13.10.2009 14:10Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.