Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Absolventi zůstávají bez práce, firmy o ně nestojí

Ještě před rokem firmy v čerstvých absolventech škol viděly spásu, která jim naplní neobsazená místa. Během roku se z nich však stal spíše obtížný hmyz. Na jedno volné absolventské místo připadalo v říjnu osm kandidátů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

watchdog

Když jsem se letos vracel ze zahraničí,

varoval mně kamarád, že práci na na CV bez známostí neseženu. Ťukal jsem si na čelo, vím že jsem zpátky ve východní Evropě, ale já se hlásím do velkých mezinárodních firem a někam do autoservisu. A jak jsem se mýlil! Dostat práci na CV je v podstatě nemožné, všechny pozice jdou přes známý tak jako za socíku! ;-)

0/0
12.11.2009 14:04

watchdog

Re: Když jsem se letos vracel ze zahraničí,

oprava: "a ne někam do autoservisu"

0/0
12.11.2009 14:04

zakladna2

jsem zjistil, že velcí šéfové o vysokoškoláky ani moc nestojí. Museli by jim dát větší plat než průmyslovákovi, který má třeba i z průmky větší technické znalosti, než vš, co prošel gymplem. A hlavně, když je šéf sám vš, tak nechce, aby se jich kolem něj motalo moc. Středoškolák ho nepřeskočí, protože ho utřou vzděláním.:-P

0/0
12.11.2009 13:33

ptačí chřipka

Botičkové

teď už mají jiné starosti než házet vejce:-P

0/0
11.11.2009 12:38

;-)

možnáý by i fyrmy měly změnit přístup

"Přijmete absolventa, kterého vyškolíte, dáte mu čas a on pak za rok dva odejde jinam. To jsou pro firmu vyhozené peníze," ......jistě, to jsou pro firmu vyhozené peníze - ale proč? protože jinde absolventovi s praxí nabídnou mnohem lepší plat. Místo toho, aby si každá firma financovala výchovu svých perspektivou kariérního a platového postupu, tak každý vyčkává, který "blbec" vezme absolventa, zaučí, a ostatní se pak o něj porvou. Těžko lze vinu za takovýto sobecký přístup zaměstnavatelů házet na zaměstnance. Místo, aby se zaměstnavatel budoval dlouhodobý a rozvíjející se perspektivní vztah se zaměstnanci, tak se zaměstnavatelé rozdělili do dvou skopin. Jedna zaměstnává absolventy za směšně malé platy, a cítí se podvedena, když ti po zaučení jdou za lepším a odmítají již otročit za minimální mzdu, druhá naopak odmítá nést náklady na vzdělávání pracovníků a vykrádá ostatní firmy. Přitom by stačilo, aby firmy hodnotily častou změnu místa ne jako pozitivní ale negativní a zvedaly platy.

0/0
11.11.2009 10:55

spartan15

Všude stejné.

Podle Jardy Holíka,slabá trénovanost.A to se týká i našich škol.Slabá trénovanost.Mladí se chtějí bavit a ne pracovat a učit se.Vše chtějí dostat s co nejmenším úsilým.

0/0
10.11.2009 20:38

hany1

Re: Všude stejné.

No , u tebe bylo toho úsilí také málo!

0/0
11.11.2009 0:24

Wabo

Re: Všude stejné.

Obávám se, že máte pravdu. Naneštěstí si to ještě ani neuvědomují (konkrétně ti, kteří mohou žít z pomoci rodičů). 

0/0
12.11.2009 9:46

El Presidente

platy absolventu

Po jednom roce praxe jsem vydělával již přes 100kk za měsíc. A pak, že to nejde8-o

0/0
10.11.2009 19:44

sikky

další problémy

Bohužel ne každý může hledat práci na druhém konci republiky. 

Má-li člověk prtnera a byt, je stěhování jinam dost problém.

Například moje manželka má dostudovanou VŠ, dostala i nabídku ve svém oboru, ale vedení společnosti řeklo - žádní noví pracovníci, nejsou prachy.

Shání skoro jakoukokiv práci, ale i na sekretářku chtějí praxi, jinak jsou nabídky jen obchodní cestující nebo práce 10-12 hodin denně + někdy i víkendy.

A na podporu nemá nárok, protože nemá odpracovaný rok. A při studiu techniky nemá každý na to, aby dělal na částečný úvazek.

0/0
10.11.2009 17:58

strowfan

Re: další problémy

Nechapu  proc tady brecite.Proc nevezme onu praci 10-12 hodin denne?At ji dela rok, dva a az ziska praxi muze jit jinam.Cesi jsou neskutecne linej narod,kazdy chce hromadu penez ,ale aby byl pro firmu dostatecne efektivni, to nikoliv.A uz vubec ne, kdyz by se mel uzivit jako OSVC 

0/0
10.11.2009 21:06

hany1

Re: další problémy

Když má VŠ , tak musí do budoucna počítat s tím, že nebude dělat jen 8 hodin.

0/0
11.11.2009 0:31

Wabo

Re: další problémy

R^R^

0/0
12.11.2009 9:47

MH4

Re: další problémy

A jaká je představa? Nástup cca 25 000 Kč+ za 7,5 hodiny nic nedělání - učení se jak se to dělá?

Jo, holka jestli chce vydělávat, musí se smířit s tím že jako VŠ má našlápnuto do vyšších sfér, ale pod podmínkou, že prací bude žít 12, někdy 16 hod. denně, lítat po světě,...Za darmo nic nedostane. Krize jí možná otevře dosud zaslepené oči.

0/0
11.11.2009 22:46

sikky

Re: další problémy

Nevím, jestli se za posledních několik let tolik změnilo zamstnání, ale normlání mi přijde (a všechny moje zaměstnání to zatím měly) pracovní doba cca 8 hodin, případné přesčasy řešeny v pracovní smlouvě.

A jako vysokoškolák jsem měl nástupní plat cca 14 tisíc a po zaučení zvýšení.

Ano, někd je potřeba být v práci déle, ale ne denně. o takové zaměstnání asi většina normálních lidí nestojí.

0/0
12.11.2009 16:08

JayVandermark

České školství

Tato situace je hlavně problém českých škol. Není kladen důraz na pochopení problematiky ale pouze na šprtání dané problematiky. České školy také nedokáží zajistit dostatečnou praxi. Na druhou stranu každý je strůjcem svého štěstí. Já jsem během studií hledal brigády v oboru, už jako student jsem jezdil na výběrová řízení a na školení po všech čertech a nelituji toho. Kdo se spokojí s brigádou jako doplňovač zboží v Tescu, nemůže se divit, že po absolvování školy o něj není zájem. Znám řadu lidí s vysokoškolským titulem, kteří nedokáží sami převést v IB prachy a další základní věci pro život.

0/0
10.11.2009 14:09

Kocour Bobule

Re: České školství

Šprtání? To není problém školství, nýbrž jednotlivých učitelů. Stejně by na školálch podle nových dokumentů měli žáci místo učení tzv. "získávat kompetence k učení"... Stát pomocí rámcových vzdělávacích programů cíleně tlumí praxi na odborných školách a podporuje všeobecné předměty. Za posledních pět let se u nás na průmce hodinová dotace na praxe smrskla na 1/6. Odborná příprava se přesouvá na VŠ, které ale nemají prostory ani personál na suplování průmyslovky. Na VŠ se učila náročná teorie a bádalo se, nikdo nepředpokládal, že by se na VŠ měli studenti učit pracovat s pilníkem, jezdit s ještěrkou, dělat tabulky v Excelu nebo obsluhovat účet po internetu.

Že je naše školství nastavené tak, aby produkovalo spíš bambuly, než samostatné jedince, s tím bych i souhlasil. Ale pokládám to za důsledek blafu, že je třeba držet mladé lidi ve školách co nejdéle, přebujelé byrokracie prorostlé všemi typy škol, dlouhodobého neřízení, podfinancování, personálního (ne)zajištění výuky atd...

0/0
10.11.2009 19:34

hany1

Re: České školství

Já už mám školy dávno za sebou , a tak tvému příspěvku nerozumím. Průmyslovka a odborná praxe? Anebo průmyslovce se říká i učební obor s maturitou.? Nyní mají vysokoškoláci praxi?

0/0
11.11.2009 0:49

Wabo

Re: České školství

Tato situace je hlavně problém českých škol, konkrétně toho, že produkují zbytečně mnoho vysokoškoláků v naprosto nepraktických oborech. Firmy věděly dávno před novináři, jak absolventi některých našich "vysokých škol" vypadají, proto jsou obzvlášť opatrné.

Zájemci o studium VŠ si musí zvyknout hledat dobré školy (většinou to nejsou ty lehké), perspektivní obory (většinou to nejsou ty lehké) a v době studia studovat, a ne dělat všechno možné ostatní.

0/0
12.11.2009 9:51

tequiladrinker

ilustrační foto

Co to je za monstrum na tom ilustračním obrázku? To je mladej Valujev ?? ;-D

0/0
10.11.2009 13:51

el_salamo

mhm...

Mno... já jsem jako absolvent s polotitulem měl práci do měsíce (IT), kamarádi co narozdíl odemně dodělali celou školu zhruba stejně rychle (podle oboru, ale nejhůř do dvou měsíců...). A i ten, co ze školy vyletěl nakonec práci sehnal, i když nijak úžasnou.

Navíc mi ukažte, který vysokoškolák si v dnešní době nepřivydělává? Tím se přeci taky udělá nějaká ta praxe, ne?

Může za to Brno anebo že se některým lidem moc makat nechce :-/

0/0
10.11.2009 13:13

gyul

přehnané nároky

proč mají absolventi přehnané nároky na platy? protože všichni chtějí zůstat v brně nebo praze a ti, co tam ještě nejsou, tak se tam hrnou. a když si spočítáte všechny náklady - bydlení a dojíždění, tak zjistíte, že není až tak špatné se mrknout po práci v regionech. také jsem pracoval v jedné prestižní firmě za dobrý plat(na náš obor), ale neuspokovalo mě dělat práci, při které jsem se nedostal ke všem činnostem, které musí osoba pracující v této profesi uměr. vrátil jsem se k nám do regionu, oprášil kontakty, na d kterými jsem ohrnoval nos a zjistil jsem, že hodně se člověk může naučit i v neprestižní firmě. brutto plat je sice nižší, ale nižší náklady na bydlení  a volné víkendy (s možností přivýdělku) tuto nevýhodu vyváží.

praha a brno není vždycky výhra. začátek je tam výrazně snažší, ale další růst?

0/0
10.11.2009 12:14

anžto

Re: přehnané nároky

to je pravda..jenže když o tu práci přijdeš je v regionu podstatně těžší si najít novou.

0/0
10.11.2009 12:28

JayVandermark

Re: přehnané nároky

Já také nechápu, proč se všichni tlačí do velkoměst. Před časem jsem pracoval v casinu na rakousko-české hranici, cesta do práce cca. 10-15 min. pěšky, firemní byt gratis, jídlo v práci gratis a další benefity a k tomu slušný plat. Docela mě děsila představa, že bych dojížděl do práce přes půl Práglu a z výplaty by mi po zaplacení nájmu zbylo maximálně na jídlo.

0/0
10.11.2009 13:48

Lisen

Absolventi zůstávají bez práce, firmy o ně nestojí

Mládeži - to si vaše rodiče vycinkali klíči před dvaceti roky a teď to ve své tuposti budou ještě slavit. Užijte si to. ;-D

0/0
10.11.2009 12:02

Xi Xao

Re: Absolventi zůstávají bez práce, firmy o ně nestojí

;-D Bez toho bych chtěl vidět na čem bych dneska psal na iDnes. Zřejmě na 386 co bych si pořídil za dva měsíční platy ;-D Když houno, tak pro všechny :-P

0/0
10.11.2009 16:07

Mgr. Hlustvisihak

přiznejme si, že na převalování lejster žádnou školu mít

nemusíme a na obchodní pozice také ne.

Skutečných specialistů tato země mnoho nepotřebuje, žádný pořádný průmysl zde není od konce 70.let

0/0
10.11.2009 11:07

centris610

Re: přiznejme si, že na převalování lejster žádnou školu mít

ale tak muzou jit treba do statni sfery tam je pohoda a jeste si vydelaji ... jestli tak max. 4 hod prace za ten den a v Praze treba na financaku 17hrubyho ... zalezi kdo ma jake naklady a co mu vyhovuje ... flakacum toto vyhovovat musi a specialista ani VS mit nemusi ... :-/

0/0
10.11.2009 12:19

el_salamo

Re: přiznejme si, že na převalování lejster žádnou školu mít

skutečné specialisty tahle země nepotřebuje...

zkuste mi definovat pořádný průmysl :-) a co si představujete pod pojmem odborník ;-)

0/0
10.11.2009 13:29

Wabo

Re: přiznejme si, že na převalování lejster žádnou školu mít

R^  Bohužel i lidé s těmito názory chodí k volbám. Naši volení zástupci podle toho vypadají.

0/0
12.11.2009 9:53

xs123

Re: přiznejme si, že na převalování lejster žádnou školu mít

V podstatě souhlas.  Akorát si myslím, že pořádná technologie u nás vymizela nejpozději koncem 60. let, v některých oborech i dříve. Poslední slušná Škodovka bylo embéčko do r. 1965. Dnešní český průmysl odborníky stejně nevyužije.

0/0
12.11.2009 13:18

12345hanka

Před pár lety

jsem byl hostem na semináři z angličtiny (na gymnáziu), kde byl na návštěvě rodilý mluvčí. Ptal se studentů - maturantů, co by chtěli v životě dělat. Dozvídal se, že práva, ekonomku, peďák, psychologii.... Upřesnil svůj dotaz, že se neptal, jakou školu chtějí studovat, ale jak si představují své uplatnění v životě. Nastalo hrobové ticho.

0/0
10.11.2009 10:48

Mgr. Hlustvisihak

Re: Před pár lety

;-DR^R^

0/0
10.11.2009 11:04

Mgr. Hlustvisihak

Re: Před pár lety

horší ale je, když to nevíš ani ve 40 letech ;-D

0/0
10.11.2009 11:08

Mytom

Re: Před pár lety

Na tom není nic divného. Za dnešních možností je těžké už na gymnáziu vědět přesně co budu za několik let dělat. Proto je snažší říct obor, tedy školu, než přesnou činnost. Cesty Páně jsou nevyzpytatelné ...

0/0
10.11.2009 12:37

vymrzovac

ANO i NE !

....také jsem před měsíci řešil "generační" spor se svým "čerstvě promovaným" dítětem. Také se mi zdálo, že má příliš velké nároky, a že si "dnes" chce vybírat místo !...................dnes mám na věc trochu jiný názor. Pracuje u zahraniční firmy víc než sto kiláků od domova, musí si platit podnájem,ale DĚLÁ si praxi, včetně absolvování různých školení a vzdělávání. Tím si vytváří dobrou pozici pro případný další růst.   Pokud je někdo absolvent pajďáku a chce práci v Hlinsku, pak má asi opravdu smůlu:-/

0/0
10.11.2009 10:42

12345hanka

Re: ANO i NE !

R^

0/0
10.11.2009 10:48

usti-mnichov

Re: ANO i NE !

;-D

0/0
10.11.2009 11:15

čita

Re: ANO i NE !

Naprostý souhlas,syn je v Praze na průmce,na VŠ půjde tamtéž .Ode mne se slibem, že mu přerazím obě nohy,jestli se vrátí do díry o 100 obyvatelích včetně psů.Dcera na studium takové předpoklady nemá,ale v její  kategorii u ní taky platí -  doma jen bydlet.

0/0
14.11.2009 9:15

Michail

Mám jinou zkušenost

Když jsem před půl rokem hledal práci, tak to bylo často naopak. Na pohovoru mi ve 2 firmách řekli, že by velmi rádi využili mé pětileté odborné zkušenosti, ale že raději vezmou absolventa za polovinu mého platu, přičemž sice bude první 2 roky k ničemu, ale pak další 4 roky bude makat za 2/3 mého platu a vyjde je tedy levněji. Okamžité pracovní výkony nepotřebují, protože teď nikde nemají moc zakázek a nejbližší rok nebo dva se to moc nezlepší.

Absolventi mají na trhu práce sice spoustu nevýhod, ale jeden trumf v ruce. Žijí převážně u rodičů zadarmo, proto můžou pracovat téměř zadarmo. Pokud této své výhody využijí, mají velikou šanci na úspěch.

Pracovník s 5-letou praxí z doby před krizí obvykle dá jeden průměrný čistý plat za bydlení, energie a živení dítěte, proto absolventům po této stránce nedokáže konkurovat. Pracovat v zaměstnání které nezaplatí vaše nutné výdaje, nemá smysl, to by se člověk propadal do dluhů. A to může pouze zkrachovalec nebo stát :-)

0/0
10.11.2009 10:37

anžto

Re: Mám jinou zkušenost

no tak ne každý absolvent bydlí u rodičů, to nevím kde jste na to přišel

0/0
10.11.2009 10:51

Michail

Re: Mám jinou zkušenost

Vidím kolem sebe, slečno. Naprostá většina absolventů žije u rodičů tak dlouho, dokud nevydělávají tolik aby si mohli dovolit žít samostatně. A v době kdy si to dovolit mohou, už to obvykle nejsou absolventi, ale pracovníci s praxí. Pokud někdo bydlí na VŠ koleji, tak ho rodiče obvykle stále alespoň z poloviny živí a u rodičů na něj čeká postel, kam se může vrátit.

Uznávám ale že jako absolvent jsem měl také jinou představu o životě, než mám dnes. Finančně jsem na tom v krizi ve výsledku stejně jako uprostřed studií. Tehdy jsem si po občasných brigádách vydělal tolik, kolik mi teď zbyde, když zaplatím všechno nezbytné co jsem měl tehdy u rodičů zdarma.

Nemohu si sice už dovolit jezdit do práce autem, letět k moři nebo koupit třeba televizi, ale ke štěstí mi to stačí.

0/0
10.11.2009 11:14

anžto

Re: Mám jinou zkušenost

tak já zas znám lidi, co s první prací jdou hned do podnájmu

0/0
10.11.2009 12:22

zv02

Maturita je dneska o ničem

Moje známá sáněla do firmy absolventku SŠ na administrativní práci (evidence objednávek, občas emaily v anglictine, napsat dokument ve Wordu, tabulku v Excelu a kopírovat soubory mezi disky).

TRAGEDIE! Čerstvé absolventky střední školy s maturitou, nebyly schopny pochopit krátký anglicky email (po 4 letech studia!) psaný NErodilým mluvčím (Německo, Francie) primitivní angličtinou. Nebyly schopna skopírovat dokument z CD na disk D: a v Excelu vyhledávaly položku šipkou dolů a četly řádek po řádku namísto použití vyhledávání! A to je asi standard, postupně jich přišlo 6 ze stejného ročníku. Co ještě méně požadovat po absoventce na asistentské míso?

0/0
10.11.2009 10:35

usti-mnichov

Re: Maturita je dneska o ničem

kavu? sex? podrztasku?

0/0
10.11.2009 11:16

centris610

Re: Maturita je dneska o ničem

ono i VS je dnes jen car papiru, kdyz si vezmete hlavne soukrome VS, to znami studuji a musim se jen smat tem pozadavkum, lze delat zkousku pres email apod. .. a obtiznosti me to prijde takova spis stredni skola ...

0/0
10.11.2009 11:17

Bob-an

Re: Maturita je dneska o ničem

No tak co bys ze stredni cekal.... jak s klidem reknu ze na stredni jsem se nic v praxi pouzitelneho nenaucil.... vyuka jazyku nemela zadnou uroven, na PC jsme meli nake hodiny v prvnich dvou letech (z sesti)...... nebyt pocitace a internetu neumel bych v podstate vubec nic a moh bych mozna tak prekladat bedny ve skladu.... a to jsem chodil jeste na "prestizni" vicelety gympl ....... na druhou stranu na vysce to neni o moc lepsi (VŚE)... co za neco stalo byla informatika kde se clovek naucil zakladni dovednosti s MS Office, zakladni kurz ekonomie kdy bylo v podstate vsechno podstatne z teorie a ucetnictvi .... takze podle meho nazoru skola cloveka na praci v podstate nepripravi vubec, jediny duvod proc jsem na vysce je snazsi pristup k potencialnim zamestnavatelum ptz vetsina stale pozaduje vysokolske vzdelani.... neco jineho to asi ale bude na technickych skolach kde se studenti primo ucastni vyzkumu a tak, ale s tim nemam zkusenost

0/0
10.11.2009 11:20

zv02

Re: Maturita je dneska o ničem

Po SŠ bych čekal základy angličtiny (když ji měli 4 roky) a zákaldy práce na PC (kopírování a tisk souboru, ovládání Wordu, Excelu). Bohužel ani toto dnešní maturanti nezvládnou.

0/0
10.11.2009 11:32

Bob-an

Re: Maturita je dneska o ničem

nezvadnou ptz je na te stredni nenauci... zvadnou to jen ti co se to douci sami ;-), na druhou stranu maji vsichni obsahle znalosti literatury, historie, apod...:-)

0/0
10.11.2009 11:34

zv02

Re: Maturita je dneska o ničem

Což je fatální chyba, neboť toto firmy požadují.

0/0
10.11.2009 12:54Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.