Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Řízení letového provozu platí miliony firmě spojené s jeho ředitelem

Miliony ročně platí státní podnik Řízení letového provozu firmě, která je personálně propojená s generálním ředitelem Janem Klasem. Na zakázku bez veřejné soutěže přišla kontrola ministerstva dopravy, která označila systém, jakým státní podnik firmě platí peníze, v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

trodas1

Už je na čase...

...aby to někdo napsal na rovinu. Za celou touhle vykonstruovanou "aférou" stojí bývalý zaměstnanec podniku, jistý pan Černý. Dotyčný nýmand byl vyhozen dávno před příchodem skandalizovaného ředitele pro šmeliny s mobilními telefony (na základě odběru většího množství pro podnik dostal nějaké navíc, které následně rozprodával - pro sebe samozřejmě) a posledním hřebíčkem do jeho rakve byl pokus o zmanipulování výběrového řízení. Hlásil se do výběrového řízení na místo generálního ředitele. Pro absolutní neschopnost a samozřejmě předchozí "karieru" neuspěl. Odtud jeho nenávist a mstivost k současnému řediteli. Dnes shání politické kamarádíčky a angažuje "novináře" ze (lž)iDnes, protože "já řededitelem budu...budu ...a budu". Takže pozor než novinářským šmokům sežerete předžvýkaný názor. Zajímalo by mne rovněž, jestli úsluha ze strany redaktora Sůry byla pouze projevem jeho nevalných novinářských schopností, nebo taky zasunul do kešeně příslušnou kompenzaci!

0/0
9.12.2009 7:38

HUDO

Re: Už je na čase...

...ještě bych doplnil jména přisluhovačů pana Černého, jako jsou např. p.Kouklík, ing.Duda a další machři. viz. černého tunelářská koncepce (česky-tunel)[>-]

0/0
9.12.2009 10:55

Divak

Vychodoevropane

Zajimave je, kolik Cechu na tom nevidi nic divneho. Meli jsme v ceske pobocce podobnou situaci, ze nas zamestnanec odebiral zbozi a sluzby od spriznene osoby. Vyhodili jsme ho, jako kazdeho jineho zmetka a zlodeje.

0/0
8.12.2009 22:30

uluf

Re: Vychodoevropane

Většina lidí, co na tom nevidí nic divného, o tom totiž ví více, než je napsáno v tomto lživém článku.

0/0
8.12.2009 23:26

uluf

*thumbs down*

trapné, pane redaktore Rv

0/0
8.12.2009 21:54

krultheking

normalka

kazdy manazer hraje nejakou malou domu

0/0
8.12.2009 18:48

jarda.hovorka

Re: normalka

Ale ne každý se nechá přistihnout s kalhotama dole jako tenhle borec. Vsadím se, že baba má i super smluvní podmínky od podniku.

A držet ji nad vodou takovou dobu, to se taky nevidí. Hlavně, že ze stáního kape a o rodinku je dobře postaráno. Rv

0/0
8.12.2009 21:19

ondrajda

Ti co neví ať si přečtou!

A nejen hloupě slintají nad článkem bulvárního iDNESu...

Vyjádření Ministerstva dopravy - http://www.rlp.cz/generate_page.php?page_id=2018

Otázky a odpovědi, které měl "redaktor" Sůra k dispozici - http://www.rlp.cz/generate_page.php?page_id=2017

0/0
8.12.2009 16:45

roba21

Re: Ti co neví ať si přečtou!

A co tam mám vidět? V prvním odkazu se píše, že ta firma dostala zakázku bez výrběrového řízení, z druhého je zřejmé, že její majitelka má s ředitelem tohoto státního podniku dítě.

Konflikt zájmů jak vyšitý, že je to "malá domů" musí napadnout každého.

0/0
8.12.2009 16:50

ondrajda

Re: Ti co neví ať si přečtou!

Budiž. Uvidíme, kdo vyhraje výběrové řízení a jak to bude od teď výhodné... Nehledě na to, že zhruba 10 let prý podniku šéfoval úplně někdo jiný a nezarazil tuto nekalou věc... Klas v té době dělal úplně někde jinde. A najednou po 10ti letech si někdo vzpomněl, že to vlastně je střet zájmů... Kdyby se to stalo v soukromém podniku, tak by to bylo v pořádku?

0/0
8.12.2009 17:10

roba21

Re: Ti co neví ať si přečtou!

Byl by to stejně střet zájmů, ale jediný, koho by měl zajímat je vlastník té firmy, tudíž veřejnosti by po tom bylo kulové. U státního podniku je takovéhle propojení problém.

0/0
8.12.2009 17:17

michalnadlabem

Re: Ti co neví ať si přečtou!

Tak když Klas nastupoval do funkce (z místa mimo ŘLP) tak už několik let FBA ty služby poskytovala. Kvůli tomu že se s majitelkou znal měl stávající smlouvy hned zrušit?

0/0
8.12.2009 17:52

Frantisek.D

Re: Ti co neví ať si přečtou!

Michale, to je eufemismus jako krava. S pani se "znal" a "mel prezkoumat".

A ted ja jeden podobny.

"Chyti policajt chlapa jak znasilnuje zenu, lezi na ni, ud zasunuty. Chlape, prestante!, vola policajt. Co co co, ja nic nedelam!?!, rika v klidu nasilnik. Jdu po ulici, vidim zenu, jak spadla na zem. Chci ji pomoct, zakopnu a nahodou jsem do ni zasunul, pane policajte. Normalni uraz."

Tak podobnym zpusobem pani "znal" a "mel prezkoumat". A ted se dozvedel z novin, co dela jeho pani cela leta pres den. Proste normalni rodina, co se o praci doma nebavi.

Pohybuju se v IT a o RLP a jejich (ne)vyberovych IT (z)rizenich jsem slysel zkazky. Projedte si centralniadresu, tam uz nejde o miliony pro rodinu. Jestli v tom jede taky tenhle panacek nebo jiny, nevim. Souhlasim s diskutujicim, ze byt vybrany Rebickem, neco naznacuje - byt ve vedeni jsou jeste lepsi kadri. I z Plzne :-P

0/0
9.12.2009 0:14

trodas1

Všem chytrolínům níže!

Dříve, než nekriticky zbaštíteto, co vám předkousané redaktorští šmoci ze (lž)iDNES předloží, přečtěte si tohle: http://www.rlp.cz/generate_page.php?page_id=2019

0/0
8.12.2009 13:50

divize

Re: Všem chytrolínům níže!

Nemyslím si, že ing.J.Klas je odpovědný ve věci letecké školy. Ministrem dopravy byl jmenován 1.10.2007 a doslova k nezákonným akcím předcházejícího generálního ředitele a spol. přišel ,,jak slepý k houslím.,, Ostatní členové vedení státního podniku nenesou ani spoluvinu? Co druhý muž v podniku ing.J.Štindl, co p.Fajtl, co ing.Hlinovský a JUDr.Kocourová? Snahou ing.Klase je pouze krýt bývalé vedení, ...to je samozřejmě tak špatně.

Zasahovat do soukromí ing.Klase je pro mne nepřijatelné! 

0/0
8.12.2009 14:33

T55

Fakta

Je nebo není pravda, že "majitelkou firmy FBA je Libuše Andriková, bývalá zaměstnankyně státního podniku a přítelkyně generálního ředitele Klase, s kterým má potomka"? Pokud je to pravda, tak v každé civilizované zemi by příslušný ředitel již nebyl ve své funkci. Buď by sám odstoupil (obvyklá praxe v civilizovaném světě), nebo by byl odsouzen a pravděpodobně popraven (praxe obvyklá v Číně). Jenom u nás na "Balkáně" se tváříme, že krást ze státního je normální.

0/0
8.12.2009 15:10

ondrajda

Re: Fakta

Ať je pravda nebo není pravda první zmiňovaná věc (dítě s paní Andrikovou), rozhodně nikdo nekrade ze státního! Jak se píše v článku (pokud ovšem umíte číst), ŘLP letos vydělalo 89 miliónů korun a to nejsou státní peníze!!! ŘLP není ČD, kde se každoročně nalívají miliardy korun! ŘLP naopak generuje pro stát - jako pro zřizovatele - zisk! Zamyslete se nejdříve nad tím, co tady plácáte!

0/0
8.12.2009 16:37

roba21

Re: Fakta

Pokud ten zisk je menší než by mohl být díky nevýhodným smlouvám pro přítelkyně, tak stát okrádají stejně jako ty ČD.

Ostatně bych si troufl tvrdit, že management každého státního podniku okrádá stát, to je prostě dané. Stát je vždy nejhorší hospodář a z cizího krev neteče.

0/0
8.12.2009 16:46

ondrajda

Re: Fakta

Osobně si myslím, že ŘLP není "normální" státní podnik - a to nejen díky strategickému významu činnosti podniku. Z tohoto důvodu si taky nemyslím, že by s ním soukromý vlastník hospodařil líp.

Mně spíš na mnoha diskutujících zarazilo, že tady někdo okrádá stát - myšleno že krade státu peníze - rozuměj, že kvůli tomu musí být větší daně a že to platí vlastně daňový poplatník. Opak je však pravdou - ŘLP do státního rozpočtu nemalou měrou přispívá a nemyslím si, že pokud by ušetřil dejme tomu 10% na službách, za které platí firmě FBA, že by to nějakou velkou měrou přispělo k vlivné změně na straně státních financí. A pokud vím a pokud to ví i ostatní (viz vyjádření MD a ŘLP), tak žádné vážné pochybení prostě nebyly nalezeny ani při auditu - ani to výběrové řízení na rekontrukci Technického bloku, ani prodej majetku LP ani prostě nic. Akorát zaujatý "redaktor" si to přibarvuje podle svého. Nehledě na to, že podle stránek ŘLP se v podniku prý provádí každoročně i audit nezávislý (ne z MD).

0/0
8.12.2009 17:00

T55

Česká "banánová" republika

Vaše názory svědčí o tom, že patříme bohužel stále  někam na "balkán". Elementární konflikt zájmů u pana ředitele Vám samozřejmě nic neříká. A každá "malá domů" je u státního podniku z kapes daňových poplatníků.  Díky lidem s názory jako máte Vy, žijeme v rozkradené zemi a nikomu to nevadí.

0/0
8.12.2009 17:30

ondrajda

Re: Česká "banánová" republika

Mně vadí že žijeme v rozkradené zemi! Vadí mi že někde se někomu podsouvají miliardy do kapes. Ale nevadí mi, když někde něco funguje, všichni tam platí jak mají a podnik je špičkou na mezinárodním poli!!! O co vám jde? Vždyť tam Klas 10 let ani nebyl... dělal úplně někde jinde. Najednou přijde (je jmenovám Ministrem dopravy) a má zrušit smlouvy, které 10 let fungujou a všichni jsou spokojeni? Kolik si myslíte, že by stát ušetřil? O kolik si myslíte, že stát přišel??? Kolik si myslíte, že toho za těch 10 let rozkradli? Já se prostě přikláním na stranu ŘLP. Z toho, co jsem si přečetl mi jasně vyplývá, že o nic nešlo a je to jenom nafouknutá bublina, aby si na iDNESu taky někdo něco přihřál... Nečtu mezi řádky ani nikde jinde, prostě hodnotím fakta.

Já některé věci asi nechápu. Uvidíme, jakou výhodu to státu přinese po skončení výběrového řízení. To bude úžasný článek na první stránce MF Dnes!

0/0
8.12.2009 18:31

T55

Morální integrita

Je to asi ztráta času, ale pokusím se Vám to vysvětlit: 1. Konflikt zájmů nemá nic společného s tím, jestli firma prosperuje nebo ne. 2. První věc, kterou nový ředitel měl udělat, je prověřit všechny obchodní kontrakty, zda nedochází ke konfliktu zájmů, byly uzavřeny na základě výběrového řízení a jsou pro firmu ekonomicky výhodné. 3. Pokud zjistí, že u některého kontraktu výše uvedené neplatí, musí to bezodkladně napravit (nečekat až to někdo "napráší" novinářům). 4. Pokud byl jmenován "donem Řebíčkem", tak je jeho "kvalifikace" asi nezpochybnitelná. 5. Správně se hodnotíte, že některé věci asi nechápete a v České republice bohužel nejste sám, a proto jsme tam kde jsme... Doufám, že třeba za 50 let u nás doroste nová generace, která bude gramotná v evropském slova smyslu a nebude mít problémy s morální integritou.

0/0
8.12.2009 23:02

Furimmerjung

Docela nedávno

se hoši z ŘLP rozčilovali nad "nehoráznými" pomluvami z novin, týkajícími se nedostatků nalezených kontrolou v ŘLP (např. výlety finančního ředitele na Nový Zéland ap.). Bezostyšné chlemtání ze státního koryta bohužel naše nedokonalé zákony nepostihují. Nic nového a překvapivého. 

0/0
8.12.2009 12:58

trodas1

Re: Docela nedávno

Milý troubo,  jak to myslíš s tím "chlemtáním ze státního korytaů? Podnik o který se jedná je naprosto finančně soběstačný, ze státnního (na rozdíl od železnice a dalších podniků) nedostává ani korunu. Napřed si ujasni pojmy dutohlave! Například to,  co znamená výraz "státní podnik". Je vlastněn státem (na rozdíl od privátního podniku), ale jinak pro něj platí stejná pravidla jako pro jakoukoliv jinou firmu! Včetně placení daní, bambulo!

0/0
8.12.2009 13:55

ondrajda

Re: Docela nedávno

Já opravdu nevím, kde berete ty informace ohledně "chlemtání" ze státního! V článku se píše (a už jsem to zmiňoval jednou), že ŘLP generuje zisk 89 miliónů korun!!! Nedostává žádné dotace ani příspěvky typu ČD apod. Nejdříve je potřeba vědět o čem to je a pak se k tomu vyjadřovat. Což ovšem už ani u iDNESu neplatí. Věrohodná podobnost s bulvárem je na místě! A většina lidí s malým IQ jim to žere... Bohužel...

0/0
8.12.2009 16:42

saint1976

Důležitý je i názor druhé strany

Napsat článek je jedna věc, otázkou je kdo a proč ho vlastně píše;-€;-O

druhá strana má na věc jasný názor .......!!

http://www.rlp.cz/generate_page.php?page_id=2019

0/0
8.12.2009 12:49

Furimmerjung

Re: Důležitý je i názor druhé strany

Druhá strana ani nemůže než poskytnout nějaké argumenty. A i pokud je to pravda (vypadá že ano) , nic to nemění na tom, že po nástupu do funkce měl pan ředitel z důvodu střetu zájmů s firmou rozvázat vztah, nebo zajistit, aby tom on a jeho rodina/přítelkyně nefigurovala. To je prostě pravidlo ve standardní privátní firmě (míním tím firmy veřejně obchodovatelné), natož pak ve státní firmě, kde by to mělo být z hlediska protikorupčních a kontrolních mechanismů daleko přísnější.

0/0
8.12.2009 13:09

trodas1

Re: Důležitý je i názor druhé strany

Já se snad neudržím smíchy, když si představím, jak je rušena platná obchodní smlouva se zdůvodněním, že ředitel podniku, v době, kdy smlouva už existovala a kterou neuzavíral, navázal intimní vztah se spolumajitelkou dotyčné firmy.  Je to prý "normální! Můžeš mi namísto obecných keců a tvrzení uvést jeden, jediný konkrétní příklad? Jistý knírkatý fýrer o nás tvrdil, že jsme duševně méněcenní. Když čtu tyhle "diskusní příspěvky", jsem v pokušení tomu věřit!

0/0
8.12.2009 14:04

Bonelord666

"Nedostatky v zadávacím řízení se promítly do výše odměn"

To je nějaká legrace?8-o Ten člověk ještě není ve vazbě? Zdá se, že státní manažeři dostanou pokutu 1000 Kč z platu milion měsíčně i kdyby podřízli vrátnou, protože jinak pracují dobře.Rv

0/0
8.12.2009 10:25

mmkk

Re: "Nedostatky v zadávacím řízení se promítly do výše odměn"

A na jeho uvolněné místo dosadit někoho schopného. Třeba Tvrdíka ;-)

0/0
8.12.2009 10:57

uluf

Re: "Nedostatky v zadávacím řízení se promítly do výše odměn"

A co udělal, že by měl být ve vazbě?

0/0
8.12.2009 21:19

testr

problem

Problem je, ze neexistuje nastroj na potrestani podobne spoluprace, ktera evidentne obchazi zakon o verejnych zakazkach. Takova pokuta do vyse 50 % fakturace za cele obdobi obema stranam by to docela rozjasnila...

0/0
8.12.2009 10:13

briza

Re: problem

R^

0/0
8.12.2009 11:40

Homer1

Další zlodějna...

kolikátá už?

Taková milá trafika... žádný stres, žádné sháněná klientů, zaplatí pár týpků co se v černých montérkách procházejí okolo a tváří se přísně, jedna uklízečka + hadr s kýblem a navrch důchodkyni, co jim tam namaže pár chlebů a uvaří čaj. No, a když tam nedejbože přijdou nějací lidé, tak ještě přebere oběd od cateringové firmy a rozdá ubrousky a příbory...

Takoví zaměstnanci vyjdou na pár korun - zbytek teče těmhle zlodějíčkům do kapsy...

0/0
8.12.2009 9:42

mmkk

Re: Další zlodějna...

Zaměstnanec nevyjde na pár korun. Kromě mzdy si přičti 36% na pojistné, které platí zaměstnavatel, dále ošacení, školení, administrativní činnosti, ...

Mají z toho sice dobrý byznys a jistého (doteď) zákazníka, ale ten výdělek není zas až tak extrémní.

0/0
8.12.2009 11:00

tromi

a vo co že se nic nestane

0/0
8.12.2009 9:11

error404

typicky korupční obor

jak udělat z činnosti s téměř nulovou přidanou hodnotou (ukrajinka s hadrem) výnosnej business?? podplacený předražený smlouvy se státníma institucema.... jednoho takovýho ksindla máme i tady v Olomouci :-/

0/0
8.12.2009 8:40

hrabě Artstetten

Toto je daň za "moderní" životní styl!

V dřívejších, spořádanějších dobách by byl ředitel důležité instituce buď řádně ženat nebo celibátník (i světský). Pokud by byl povahy nízké a smyslné, asi by čas od času zašel do vykřičeného domu. Možná by dokonce měl i nemanželského potomka, kdyby to byl člověk obzvlášť zkažený a s nedostatečným sebeovládáním (pak by ale na svém postu dlouho nevydržel!). Ale aby žil veřejně v cizoložném stavu a jeho souložnice aby vlastnila společnost, která parazituje na společnosti ředitelem řízené, by bylo zhola nemyslitelné.

0/0
8.12.2009 8:20

venoch

Re: Toto je daň za "moderní" životní styl!

No, pane, nechci se nijak zastavat tohoto pana, ale ryba smrdi od hlavy, kdyz mame pany Topolanka a pana Paroubka tak "moralne" ciste, ze se nestydi pred narodem za rozvody a milenky....no....pak tohle je jen regionalni zalezitost. Nakonec, asi chce, aby jeho dite z toho taky neco melo. A castky to nejsou zase nijak moc vysoke. I kdyz z moralniho hlediska to je mimo, tak si myslim, ze jinde jasou daleko vestsi ryby, nez tohle. A tohle je alespon trosku lidsky pochopitelne.

0/0
8.12.2009 8:41

baschwek2

Re: Toto je daň za "moderní" životní styl!

tak proč se ho zastáváte?

0/0
8.12.2009 8:48

baschwek2

Re: Toto je daň za "moderní" životní styl!

vy asi taky kradete že ano? ;-D

0/0
8.12.2009 8:48

baschwek2

Re: Toto je daň za "moderní" životní styl!

;-DR^ 

0/0
8.12.2009 8:48

Ranov

Ruka ruku myje....

Občan z toho blijéé..

0/0
8.12.2009 8:19

michalnadlabem

Fragmenty minulého článku

Tak co vám zbylo z minulého článku?

Soutěž na rekonstrukci Technického bloku - vysvětleno

Dovolená za firemní peníze - vysvětleno, Prodej objektu na starém letišti - vysvětleno

Pronájem Letecké školy firmě FBA - kupodivu taky vysvětleno ale asi nepochopeno.

bližší info na http://www.rlp.cz/generate_page.php?page_id=128

0/0
8.12.2009 7:18

watchdog

Re: Fragmenty minulého článku

Už kvičííí, už přicházejí páni a na nože ho berou.

0/0
8.12.2009 7:55

s.sliver

´Tak si říďa nahrával domů

a co? Vypíše se tedy požadovaná soutěž a jakoby se nic nestalo. Vždyť jsme v Čechách.

Tady to spěje do absolutního absurdistánu ;-(

0/0
8.12.2009 6:58

michalnadlabem

Re: ´Tak si říďa nahrával domů

Jenže FBA provozuje služby na Letecké škole dávno předtím než se p. Klas stal ředitelem.

0/0
8.12.2009 7:23

Susanecek

Re: ´Tak si říďa nahrával domů

No ona pani je sikovna predtim si to rozdavala s jinym reditelem Fajtlem... A rek bych ze to ani neni potreba Klas byl dost vysoko uz driv a plati ze ruka ruku myje...

0/0
8.12.2009 9:22

smartynaf

...mno týýjo

toneni možný!!! V ČR??Nespletli jste se??;-DRvRv[>-]

0/0
8.12.2009 6:51

kelc

Kluci šikovní

Dobrá malá domů:-) akorát by mě zajímalo, proč zrovna teď to někomu vadí u ŘLP...;-D

0/0
8.12.2009 6:41Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.