Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Šéfové vlád panikaří z rostoucích cen potravin, žádají regulaci obchodů

Šéfové vlád varovali před prudkým růstem cen potravin, který vede v řadě chudších zemí k nepokojům. Někteří politici proto na světovém ekonomickém fóru v Davosu žádali přísnější regulaci spekulativních obchodů s potravinami. Jiní však omezení odmítají. Navrhují zastavit využívání zemědělské produkce k výrobě pohonných hmot.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

magdik

průmysl

Kdyby se nnerušil náš průmysl a nelikvidovalo naše zemědělství, tak to tak drahé být nemusí. Dodnes jsem nepochopila převážení živých maďarských prasat přes naše území bůhví kam, nákup cizích jogurtů, když to umíme sami. Je to horší než RVHP. Škoda mluvit.;-O

0/0
4.2.2011 9:32

komar007

Re: průmysl

Víte ono to není tak černobílé jak to chápete Vy. Tím zrušeným průmyslem máte namysli velké fabriky z dob socialismu, které by dnes byly absolutně nekonkurenceschopné? A co ty kvanta malých fabrik v průmyslových zónách, to není fungující průmysl?

A převážení prasat, to je o nabídce, poptávce a ceně surovin, když Maďar nabídne levnější prase místní prodejce je koupí od něj, než od dražšího českého zemědělce - protože musí prodávat co nejlevněji, aby mu lidi neutekli ke konkurenci. Je to tedy problém chování nás spotřebitelů, pro většinu lidí je hlavní kriterium cena - a teprve pak se koukají na kvalitu a nebo třeba původ zboží. A představa, že by třeba omezili trochu svoji spotřebu a nakupovali lokální, třeba i kvalitnější, ale hlavně dražší zboží je pro většinu nepřijatelná. ;-) A jak se jako spotřebitel chováte vy?

0/0
8.2.2011 15:14

Iridium

ad biopaliva

Evropa, aby se chovala "ekologicky", míchá biosložky do ropných produktů. Protože dělat to z obilí či řepky je ekonomický totálnesmysl, dělá se to z třtiny a palmy olejné. Ty se pěstují kde? Tam, kde byl dřív deštný prales kypící rozmanitými formami života. To je ekologie podle EU. Na cenu ropy to má vliv pramalý. Kdyby Evropa chtěla omezit závislost na ropě a plynu, musela by nastavět desítky JE a překlopit se na vodík a elektřinu. Lze to, ale to by museli přestat řvát "zelení".

0/0
2.2.2011 7:03

Iridium

začít ve velkém odsolovat mořskou vodu a zavlažit Saharu

energii vzít ze Slunce (na Sahaře by to smysl dávalo) nebo z jádra. Ovšem ty investice...

0/0
2.2.2011 7:00

Zla Lopata

Pomoc zemim tretiho sveta

Jestli chceme pomoct zemim tretiho sveta, zrusme ohromna cla a kvoty na dovoz jejich potravin do EU. Soucasne prestanme zvyhodnovat nase (rozumej francouzske) zemedelce obrima dotacema.

Do tohoto reseni se nam samozrejne nechce, takze se bude radsi tlachat a premyslet o nejakych jinych regulacich.

Bez na jine okolnosti by bylo fajn, kdyby se zrusili dotace na biopaliva, protoze z nich je opravdu jen malo dobreho.

0/0
28.1.2011 11:09

WIBA

Re: Pomoc zemim tretiho sveta

A co budou potom žrát, když to všechno prodají výhodně do Evropy?

0/0
28.1.2011 13:10

akuhtr

Re: Pomoc zemim tretiho sveta

Jde o to že oni nemají technologie na efektivní pěstování, pokud prodají, mohou nakoupit techniku, pěstovat efektivněji...

0/0
28.1.2011 14:26

Darask

Každý rozumný politik

přece ví že potraviny se kupují v marketech. "Zemedělci" by chtěli enem dotace. Polí netřeba. Potřebujem místo nich solární elektrárny, velkosklady a dálnice pro převoz čínského zboží sem a tam

0/0
28.1.2011 10:46

svarak z krabicoveho vina

Nevěřím co píšu

Snad poprvé souhlasím se Sarkozym. Spekulanti, sázejte prachy na dřevo + si povinně fyzicky odeberte koupené zboží. No a samozřejmě, zrušit dotace na biopaliva i nesmyslná nařízení o podílu biopaliv v dopravě. A okamžitě bude klid.

0/0
28.1.2011 10:18

generál Custer X.

Re: Nevěřím co píšu

Spekulanti poskytují trhu likviditu. Zakaž je uvidíš ty výkyvy cen ze dne na den.

0/0
28.1.2011 10:35

Jan z boží vůle král I.

Re: Nevěřím co píšu

souhlasR^

0/0
28.1.2011 11:38

pavel64

Re: Nevěřím co píšu

Spekulanti poskytují krytí systému, který právě končí. Vem třeba, že v papírové podobě se obchoduje s větším množstvím stříbra, než kolik ho fyzicky existuje. Vedle toho se i nákup pozemku na Měsíci jeví jako dobrá investice.

0/0
28.1.2011 16:51

Vlada_07

Re: Nevěřím co píšu

Likvidita pákového efektu - nenechte se vysmát ....

Naopak spekulativní obchody mají za následek výrazné výkyvy cen komodit

0/0
28.1.2011 20:19

dantencl

nafta

Západ si pěstuje v poměrně nevýhodných klimatických podmínkách na poli "naftu", aby nebyl zavislý tolik na ropných šejcích. Tím (+ dalšími vlivy včetně počasí) se zdražují potraviny, které podražují i ve státech ropných šejků, dochází k neklidu obyvatelstva a k převratům. Tím sice vzniká páka na ropné šejky, ale není řiditelná a navíc zároveň jde o zvyšování celosvětové nestability. Co je pevné se trvale drolí.

0/0
28.1.2011 10:03

generál Custer X.

Nevymlouvejte se na spekulatny

ti obchodují s futures, na cenu potravin jako takových to vliv nemá.

0/0
28.1.2011 10:03

bitkar

konecne

nejakej inteligent upozornil na biopaliva.... ale to by ho nekdo jeste musel vyslyset, coz se nestane, protoze v tom tecou neskutecny penize.

0/0
28.1.2011 9:30

Plác

Všechno zlé je pro něco dobré.

Alespoň se to říká. Občas se ale podaří prosadit něco, v čem se násobí negativní dopady a pozitivum veškeré žádné. Podařilo se to v případě biopaliv. Při pěstování rostlin pro výrobu biopaliv se spotřebuje mnohem více energie, než se získá. Celkové množství intezivně obělávané půdy se zvětší na úkor divoké přírody. Aby se do této nesmyslné činnosti někdo pustil, je třeba obrovských dotací. Zatímco u rostlin určených k výrobě potravin existuje určitý společenský tlak na omezení genetických manipulací, nic takového není u biopaliv - začínají se ve velkém pěstovat nebezpeční mutanti.

0/0
28.1.2011 9:02

753BC

no nic

Ekoteroristická politika socialistické EU nese své plody. Ponesou za to odpovědnost, pověsí je, zavřou je, zaplatí, nebo nebudou alespoň zvoleni? Jistě že ne, vyhlásí, že se zmýlili, provize za tu zvrácenost byla už stejně zinkasována a jede se dál. Nové možnosti, nové provize, proč nechat lidem volný trh, ten úplatky nedává.

0/0
28.1.2011 8:56

Rhino

To nevadí,

hlavně, když se narvou potraviny do paliv, auta potřebují chlastat plodiny určené k potravě, zemědělské plochy nejsou potřeba, vše zastavíme šmouloměstama, solárníma panelama, řepkou a kukuřicí. Není potřeba zemědělská půda. K čemu jídlo? Děkujeme zeleným ?mozkům? a EU! Hurá k lepším zítřkům, zpátky ni krok!:-)

0/0
28.1.2011 8:45

Verdikt

Hm

Podle mě je všechno do detailu připravené ... Panely pro změnu klimatu, falšování údajů, uměle vytvářené teorie globálního oteplování, ekologicky "šetrné" národní a nadnárodní plány, zdražování potravin v chudších zemích, nepokoje a i ty následné války o základní komodity potřebujeme, po íránu už není žádné další velké zlo, padne-li ještě se Severní Koreou tamější zlý režim, zavládne celosvětový mír a nepřátelé na válku zastřešenenou pokryteckým šířením demokracie nebo absurdním bojem proti světovému terroru se budou už hledat velice obtížně, to by byla tragédie:-)

0/0
28.1.2011 8:08

DEADF007

"Zelená" politika v praxi

Když se skupinám uřvaných a věci nedomýšlejících křiklounů dovolí zasahovat do ekonomiky a politiky, tak to vede nejdřív k nedostatku, regulacím a hladu.

Co na tento vývoj říká Bursík a Kačka?

0/0
28.1.2011 8:06

Glock Mark XIII

A co takhle zlepšit populační kontrolu?

Lidí je jako much ....

0/0
28.1.2011 8:00

klof

Regulace

Žádná regulace. Stačí přestat nesmyslně podporovat a dotovat výrobu biopaliv, z polí zmizí to žluté svinstvo a potravin bude dost. Bude se pěstovat to, co je potřeba a ne to, na co jsou dotace. Co se týká tzv. zemí třetího světa, nic jim zadarmo nevozit. Jen v případě katastrof a to jen po omezenou dobu. Většinu pomoci stejně rozkradou místní politici a vojáci a potom to právě draho prodávají místním nešťastníkům. Těm potom tvrdí, jak je zbytek světa dusí. Spíš než potraviny je lepší postavit tam školy a snažit se je naučit číst, psát atd. Člověk, co umí číst a psát už má budoucnost a čím víc lidí tam bude umět číst a psát, tím rychleji se situace zlepší.

0/0
28.1.2011 7:47

Woren 1

Re: Regulace

Jedinou regulací, by měla být regulace porodnosti a to globálně, na celém světě. Hlava mě současný nárůst populace nějak nebere, jsme přemnožený živočišný druh. Všichni  samozřejmě tušíme, že další války budou o vodu, potraviny, nerostné zdroje, životní prostor...Ale do zblbnutí nabíráme imigranty ze 3 světa. Prý aby nám generace nezestárla. Je to letadlo a nemůže to skončit jinak, než průšvihem.

0/0
28.1.2011 9:35

Miri

Tak tady je vidět,

jak je kapitalismus properující. Bude čím dál lépe, Kdo tomu ještě věří? HIHIHI

0/0
28.1.2011 7:47

MrViki

Re: Tak tady je vidět,

Já tomu věřím pořád. Jen si jsem jist, že za to, že se budumít stále lépe a lépe jsem odpovědný já a nikdo to za mne neudělá. Zkuste taky takto uvažovat a nestůjte s nataženou rukou.

0/0
28.1.2011 8:08

hugo.tom

spekulace

cenu ženou nahoru hlavně spekulace na trhu, v dnešní době jsou nevýhodnější obchody s komoditami. Pšenice červenec 130 Eur/t, srpen 210 Eur/t, nyní 260 Eur/t. Dobré zhodnocení, bohužel doplatí na to spotřebitel.

0/0
28.1.2011 7:42

IARK - Návnada nesprávné cenzury

Copak

Chteli jste ekologii, tak tedy ji mate ;-)

0/0
28.1.2011 7:26

Edmund Černá Zmije

Pokud jsou některé země

totálně závislé na dovozu potravin, je to jejich chyba. Země s nadprodukcí si můžou dělat s potravinami co chtějí, třeba z nich i vyrábět paliva. Zvláště pokud paliva zdražují.

-

Být závislý na dovozu potravin a počítat s tím, že potraviny budou navěky levné, to je uvažování, které nutně vede časem k průšvihu. Ten čas nastal, pohlaváři těchto zemí by měli balit kufry, než je někdo zlynčuje. Bohužel pro nás, nikde není zaručeno, že v těchto zemích z nepokojů vzniknou vlády lepší, spíše bych čekal opak. ;-(

0/0
28.1.2011 6:38

hell365

Re: Pokud jsou některé země

Tak hloupí jsou v ČR. Už dovážíme přes 40% potravin... Cena za vstup do EU...

0/0
28.1.2011 7:27

Shkarohleed

Re: Pokud jsou některé země

Jednou budem žrát Škodovky,solární panely a zapíjet to budem řepkovym olejem.:-P

0/0
28.1.2011 9:16

akuhtr

Re: Pokud jsou některé země

mno... ne nutně... spíš bych to vyděl na to že zeleným dáme čestné místo u našeho stolu... respektive na něm... Bursík s brusinkovou omáčkou, Katka biomasa rožněná na mírném ohni, Liškovy karbanátky...

0/0
28.1.2011 14:55

galileo_galieovic2

politika zelených socialistů

to jsou ty pole povinně osázené řepkou a hektary pokryté slunečmi panely z rozhodnutí bolševické EU. A bude hůř

0/0
28.1.2011 5:28

Shkarohleed

Hlavně žádnou paniku.......

Moc lidí,málo potravin.Do toho ještě ty biopaliva,hlavně aby auta měly co žrát.A lepší to asi nebude,spíš horší.A my tady v Čechách jednou budem žrát Škodovky.:-P

0/0
28.1.2011 1:50

nicolbolas

Re: Hlavně žádnou paniku.......

napsal ste to velmi rozumně.......biopaliva nejsou takovy problem jak se zda.,......protoze oddaluje jinou neodvratnou katastrofu, ktera lidskou populaci zredukuje na stredovekou uroven - konec doby ropne.........to ze dnes premnozena skodna jezdi v autech a spotrebovava cenou ropu je naprosto absurdni

0/0
28.1.2011 2:00

Divam se na Vas a zasnu

Dotaz na ceska media

No vidite, primitivove z cele zemekoule se boji zvysovani cen potravin a panikari. Chytry Honza z ceske kotliny takove starosti nema a zvedne DPH o temer 10%. Meli pozvat par hochu z Ceska, ten z Letenske, co tak rad pije a ten vysoky s tou malou hlavou z vltavskeho nabrezi by jim to vysvetlili. Zaroven by mohli pozvat Mr. Gates, Buffett atd. do Ceska. V USA plati temer 50% dane, v ceskem raji oligarchu to je 15%. Nebo ze by je do Davosu nepustili, protoze je pokladaji za intelektualne nevydarene a moralne zdevastovane? Mozna by se tim mela ceska media zabyvat, bylo by strasne zajimave znat odpoved na tuto otazku.

0/0
28.1.2011 1:05

Thyronx1

Re: Dotaz na ceska media

blbe!

Ja platim dane FEDu 15% a 4% statu Michigan a DPH mame v USA 4-6% a z nakupu potravin a leku v drtive vetsine statu nulovou. 4 staty USA ani netusi co DPH je protoze zadnou nemaji na nic. Prodej pres Net je take osvobozen od DPH.

Pochlub se ty kolik platis v tom Slzavem Udoli nekde mezi Baltikem a Jadranem...

thyronx@seznam.cz

0/0
28.1.2011 3:20

akuhtr

Re: Dotaz na ceska media

Nejsem původní pisatel, ale odpovím. Mno, beru to podle celkových nákladů na zaměstnance a za daň považuji vše nařízené státem v ČR tedy máme:

26% sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem za zaměstnance, 9% zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem za zaměstnance, 0,14% povinné úrazové pojištění

Toto odečíst a máme hrubou mzdu z té: 8% sociální pojištění hrazené zaměstnancem, 4,5% zdravotní pojištění hrazené zaměstnancem

Z toho máme základ daně, z toho 32% daň z příjmu, sečteno: Přímé daně tvoří 56% nákladů jenž na zaměstnance firma musí vydat.

Nepřímé daně: DPH 5% nebo 19%

0/0
28.1.2011 3:32

RadecekH

Re: Dotaz na ceska media

Ty asi nebudeš od nás. Jinak bys věděl, že daň z příjmu není 32 % a ani u DPH jsi se netrefil ani u jedné sazby.. Daň z příjmu je z hrubé mzdy něco kolem 20 % a DPH je 10 % a 20 %.

Ta ostatní procenta jsou asi taky špatně, ale jelikož se mi nechce hledat správná čísla, nechám to na jiných.

0/0
28.1.2011 6:01

akuhtr

Re: Dotaz na ceska media

Data jsem bral ze souboru uloženého v mém počítači, nevím jak je starý a popravdě jsem neměl potřebu ho ani kontrolovat

0/0
28.1.2011 14:57

jeste asocialnejsi grupa

Re: Dotaz na ceska media

opravdu je SLOZENA DANOVA KVOTA v cr pouhych 15 procent ? jste si tim zcela  a naprosto jist, nebo tady jenom tak nejak po socialnedemokraticku kecate nesmysly ?

0/0
28.1.2011 7:28

medovec

Re: Dotaz na ceska media

Den daňové svobody letos oslavíme 13.6. tedy zhruba v půlce roku. To by i málo nadanému jedinci mohlo napovědět, že pokud je "průměrný", odevzdá 44,7% státu. Oligarchové tenhle stát předevšim řídí, své prostředky "investují" do politiků, kteří jim šijí zákony na míru - solární loupež, biopalivová loupež, botonářská loby a podobně, je jim jedno, jaká je daň, když bude moc sprostá, zaplatí pár lidí a papírově se přestěhují jinam. Lidi kteří mají moc koupit si daňové zákony opravdu nezdaníte, idkyž postupně ten váš vysněný socialismus vybudujete, tito lidé, ho budou vlastnit, jen se den daňové svobody pro vás posune někam k Prosinci.

0/0
28.1.2011 8:53

nicolbolas

neadrtálec z konce doby ropné

veškeré fungování civilizace a především výroba potravin je odvozené od energetického zázraku jménem ropa. bez ropy by byla produkce potravin tak desetinová. lidské technologie a společenské systémy jsou neefektivní a primitivní: vemto člověku ropu a budeme ve středověku. křičíte biopaliva, ale neuvědomujete si, že to jen oddaluje bod kdy dojde ropa a přejdeme z doby ropné do středověku. zásadní problém je přemnoženost lidí a rostoucí nároky čínské a indické škodné. je nutné radikálně omezit populaci a zastvit její rozmnožování. pro pohodlné žití by mohlo v čr žít několik milionů lidí a v číně ne miliardy lidí, ale maximálně desítky milionů. neandrtálec ropný je primitiv, který si myslí že je technologicky navýši, přitom jen spaluje magickou surovinu.

0/0
28.1.2011 0:34

akuhtr

Re: neadrtálec z konce doby ropné

Ehm... ropa sice dojde, ale následně plynule ukončíme přechod na jádro, konečně se začnou stavět i reaktory využívající i vyhořelé palivo, to mám pocit na pár století vydrží... a pár století je určitě dost na dokončení termojaderné fůze....

0/0
28.1.2011 2:22

nicolbolas

Re: neadrtálec z konce doby ropné

jaderné paliva je velmi omezená surovina........při současné spotřebě.,,,,,,,,, při zvýšené potřebe aby kazdy trotl jezdil autem to prostě není možné a to nemluvně o tom, že využití ropy je mnohem jednoduší a levnějšá pro malá technická zařízení než jaderné palivo

0/0
28.1.2011 4:34

akuhtr

Re: neadrtálec z konce doby ropné

K zásobám paliva pro štěpné reaktory viz. níže.

Navíc mi nepotřebujeme pracovat s štěpením do konce věků!!! Fúzní reaktory existují a fungují(TOKAMAK), nyní se již pracuje na takových které budou poskytovat energii (mám pocit že je více projektů, nejznámější alespoň mě je ITER)! ITER má být poprvé spuštěn roku 2019, i kdyby se zpozdil do roku 2030 by měl být snad určitě (pokud ne on tak ostatní projekty), Teoreticky vše funguje, stačí postavit 1. fungující prototyp a reaktory na principu fúze porostou ve velkém jak se budou tenčit zásoby levnějších alternativ!!!

0/0
28.1.2011 5:09

marat12345

Re: neadrtálec z konce doby ropné

Fůzní reaktor existuje, ale nefunguje! Nebo vlastně jo, ale vždycky asi 1 sekundu a na tu sekundu spotřebuje výkon celé jedné elektrárny!

0/0
28.1.2011 5:56

akuhtr

Re: neadrtálec z konce doby ropné

Říkáte snad něco co jsem ve svém příspěvku již neuvedl???

0/0
28.1.2011 8:04

steveg

cena potravin

cena potravin je vysoká ze dvou důvodů, první je nesmyslná podpora biopaliv a druhým jsou zemědělské dotace

0/0
27.1.2011 23:44

nicolbolas

Re: cena potravin

vy nechapete . výroba potravin je dnes zcela závislá a odvozená od fosilních paliv, které také dochází. takže budto dojdou nejprve paliva a bude hladomor....... nebo dáky biopalivům vydrzí fosilní paliva déle, ale zdrazí se jídlo

0/0
28.1.2011 0:26Najdete na iDNES.cz