Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zaměstnanci se možná budou moci vykoupit z části výpovědní doby

Na ministerstvu práce se rodí nové pracovní předpisy. Mohly by platit od roku 2012. Kromě původních návrhů jako je například snížení odstupného, je novinou možnost zkrácení výpovědní lhůty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

magelan

To zjednodušení a zvýšení srozumitelsnoti ..

si dovedu představit. Bude spočívat v tom že zaměstnanci jej už nebudou muset vůbec číst, protože postupně o všechna práva, za která bojovali posledních několik staletí přijdou, jelikož budou zrušena.. Takže to bude pro ně jednodušší... Pokud se v ZP objeví věci, které jsou cestou zpět, měla by být generální stávka. Jinak to dopadne jak říkám. Ne nutně dnes ale možná už do prá let...

0/0
5.2.2011 11:05

perso

Nesmysl

Pamatuji doby, kdy při výpovědi zaměstnance byla výpovědní doba 6 m plus 1 - 3 m dle věku. Tehdy prostě zaměstnanec musel dát výpověd a doufat, že si něco lepšího najde, pokud neměl odpovídající známosti. Také byla kratší dovolená. Z pohledu zaměstnavatele dnes v případě špatného pracovníka s ním ochotně skončím pracovní poměr dohodou a nebudu trvat na výpovědní době. V případě dobrého a kvalifikovaného pracovníka je to ovšem problém. Zaměstnavatel potřebuje zajistit adekvátní náhradu,což i za současných předpisů není jednoduché - zajištění výběrového, zajištění zapracování nového zaměstnance + případné dočerpávání dovolené stávajícího zaměstnance atd. Návrh je tedy podle mě nesmyslný. Nepotřebného, resp. snadno nahraditelného zaměstnance se ráda zbavím i dnes dohodou bez jakékoliv kompenzace. Naopak potřebného, obtížněji nahraditelného zaměstnance, dost dobře nemohu nechat odejít předčasně, i kdyby se tzv. vyplatil.Takže celý návrh odpovídá názvu mého příspěvku: je to nesmysl.

0/0
4.2.2011 13:22

jhk2

Re: Nesmysl

nesmysl je vas prispevek

vypovedni doba 6 +1 az 3 mesice ? to snad nebylo ani za prvni republiky ani za sociku

0/0
4.2.2011 13:28

Vanguard

Re: Nesmysl

To platilo až do roku 1988-zaměstnanec měl přesně dané výpovědní důvody, u kterých byla výpovědní doba kratší (ty 1-3 měsíce). Pokud tyto důvody neměl, mohla být výpověď až 9 měsíců-tak trochu socialistické nevolnictvíRv. Viz níže

0/0
4.2.2011 14:29

Rodnok

Re: Nesmysl

v 50. letech byl i "zákon proti fluktuaci", kdy výpověď musel schválit nadřízený orgán. Čili po vítězství dělnické třídy bylo vlastně zavedeno nevolnictví :-)

0/0
4.2.2011 14:39

Si0 po třetím zákazu

Re: Nesmysl

6 + 1-3 m bylo za socialismu, protože nebyli lidi, tak se musel každému odchod znechutit. A po odchodu nebýval problém najít místo jinde. Lidi na prácu nebyli skoro nikde.

0/0
4.2.2011 13:29

Radek-DK

Re: Nesmysl

Pán je zaměstnavatel?

Tipuju že ano - a jak už jsem psal ve svém příspěvku níže - současná právní úprava není ani tak nevýhodná pro zaměstnavatele jako pro zaměstnance, který si pak nemůže svobodně vybrat zaměstnavatele - tj. hledat si práci ještě během své současné práce (že by pak ten druhý-lepší zaměstnavatel na něj počkal). Argumentujete tu výběrovým řízením, zapracováním atd. - ale já se ptám - jaktože v Anglii, kde je to měsíc (od podání) či v Dánsku měsíc (jako u nás - tj. počítá se od následujícího prvního dne v měsíci) či na Islandu jenom týden - jaktože tam to zaměstnavatelům problém nedělá? Ano - tam si totiž musí dobrého zaměstnance opečovávat (aby jim neutekl) a lempla se snadno zbaví - zatímco tady zkrátka pracant přeběhnout nemůže - a tak často musí zvládat práci i za kolegu lempla - často za stejnou mzdu.

Ano - současný ZP je spíš výsledek lobingu odborů(chranici lemply) a sdružení zaměstnavatelů - než zákon, co má chránit právo poctivě pracujícího člověka.

0/0
4.2.2011 13:49

trebovsky

Re: Nesmysl

souhlas, v USA ti klidně zavolají zítra už nechoď a každý to bere jako normální věc

0/0
4.2.2011 21:36

hrcprcsalala2

Re: Nesmysl

Co je, proboha, nesmyslného na tom, že se zaměstnavateli a zaměstnanci o trochu více otevře možnost toho, co si mezi sebou mohou svobodně dohodnout? 8-o Prostě tato možnost bude a někdo ji třeba někdy využije. Každý průlom zásady smluvní volnosti do pracovního práva je vítazný, byť se z toho třeba můžou rigidní personalisti potečkovat.

0/0
4.2.2011 15:45

fikusak

DPP

Ať jdou někam s omezením "dohody"!!! Je především jednoduchá a jednoznačná, ať si tam daj srážkovou daň třeba 40% a tu klidně ať pak sami přepošlou tomu člověku na soc. a zdrav., ale ať zachovaj její jednoduchost, jasnost, srozumitelnost. Nezažil jsem větší administrativní peklo než zaměstnat člověka...

0/0
4.2.2011 12:55

Mumrli (ještě monokulturnější)

Re: DPP

Presne proto me ani nenapadne nekoho zamestnavat - proste co stiham sam, stiham, co bych nestihnul odreknu. Nez si pridelavat starosti s papirovanim, radsi to mit takhle.

0/0
4.2.2011 13:01

Radek-DK

Příliš dlouhá výpovědní doba

....je hlavně nevýhodná pro zaměstnance. Protože kdo na vás bude čekat 2-3 měsíce, než vám skončí výpovědní lhůta - nikdo. Dneska se nemůže zaměstnanec svobodně rozhodnout, pro koho bude pracovat - protože zkrátka napřed musí dát výpověď a pak si teprve shánět něco jiného - nebo musí pracovat pro stávajícího zaměstnavatele. Kdyby se zaměstnavatel bál, že mu dobrý člověk může kdykoliv přeběhnout, tak věřím, že by ho náležitě odměňoval - takhle ho k tomu nic nemotivuje - má "svého zaměstnance" jistého.

V Anglii je výpovědní lhůta měsíc - v Dánsku taky a třeba na Islandu je to jenom týden. A nikomu to tam nevadí - prostě najdou si lepší práci, praští se starou a hotovo.

Pokud snad někdo argumentuje tím, že je to výhodné pro zaměstnance proto, že v případě výpovědi od zaměstnavatele má pak aspoň další dva měsíce jistý plat - no to snad může být výhoda jenom pro ty, co žijí od výplaty k výplatě - což je předpokládám menšina zaměstnanců.

0/0
4.2.2011 12:35

vyvoraný vorvaň

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Ochrana zaměstnanců to je právě těch nízkopříjmových, kteří skutečně žijí od výplaty k výplatě;-)

0/0
4.2.2011 12:38

Radek-DK

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Jenže na to pak doplácí ta většina, co tuto "ochranu" nepotřebuje - co si zkrátka umí obstarat práci okamžitě nebo co nejdřív - a co chce svobodně a rychle změnit zaměstnavatel v případě, že si najde něco lepšího.

Tím "žije od výplaty k výplatě" nemyslím ani tak nízkopříjmového člověka - i ten si při troše snahy něco ušetří do zásoby (pokud je rozumný) - ale zkrátka někoho, kdo všechno hned rozfofruje - a pak s napětím očekává další výplatu. A věřte - to není o výši příjmu (jenom).

Jinak - pokud je někdo nízkopříjmový - tj. ochotný pracovat za nízkou mzdu - a odvádí kvalitní práci - jistě si práci sežene brzy zase. Jenže......naše právo chrání ty nízkopříjmové a nekvalitně pracující  - zkrátka mají svoje jistý - tak proč se dřít, že. Protože ano - pokud je někdo ochotný pracovat za nízkou mzdu - ale odvádí práci na prd, tak je zkrátka i zadarmo drahý.

0/0
4.2.2011 12:45

vyvoraný vorvaň

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Právě u těch úspěšných a pracovitých nevidím problém s delší výpovědní lhůtou. Vždy je možné to zkrátit dohodou a v mém okolí nevidím problém ani ze strany zaměstnavatele takovou dohodu uzavřít, když vidí, že zec prostě už nemá žádný zájem u něho pracovat. Navíc jsou i možnosti, pokud by zel zkrátit výpovědní dobu nechtěl;-) 

0/0
4.2.2011 13:00

skoda-lasky

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Jistě, možnosti jsou - třeba áčka, podpis pracovní smlouvy až po skončení výp. doby u předchozího zam., já vím. Ale je tohle správné a důstojné? Minimálně jde o postup protizákonný. No a samozřejmě, většina zam. zaměstnance pustí, ale někteří jej naschvál drží do konce.

0/0
4.2.2011 13:08

vyvoraný vorvaň

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Pokud zel dělá problémy, zec se hodí marod. Souhlasím, že to je nestandardní, ale řešit se to dá.

0/0
4.2.2011 13:13

skoda-lasky

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Nestandardní? Spíš protiprávní. A to nemluvím vůbec o tom, že nemusíte mít lékaře, který Vám tu neschopenku napíše, že nový zam. nemusí na takový způsob přistoupit a že ten předchozí s Vámi ještě může zrušit poměr okamžitě, což Vám nakrásně napíše do zápočťáku.

0/0
4.2.2011 13:16

vyvoraný vorvaň

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Protiprávně se často a mnohdy častěji chovají zaměstnavatelé....

0/0
4.2.2011 13:32

skoda-lasky

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Neříkám, že ne - jen nevím, jestli je zrovna správné postupovat takto.

0/0
4.2.2011 13:36

Radek-DK

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

PRÝ MOŽNOSTI JSOU........takže ano - uděláme si v zákoně ochranu zaměstnance - a když se mu to nehodí, tak mu zkrátka poradíme "poruš zákon" - hoď si áčko, marod apod. To si snad děláte srandu - na co pak jsou zákony, když nám tu radíte je pak porušovat.

Nechci se dopouštět neadekvátních soudů - ale dle vašich příspěvku se mi zdá, že by vám tento postup nedělal probém (áčka, marod) - tudíž jste jeden z těch, co si - když potřebujou třeba okopat zahrádku, hodí zkráta marod - kdyby jim zaměstnavatel nedal dovolenou v nimi pozadovaném termínu. Tedy jeden z té kategorie, co zkrátka tuto "ochranu" potřebují.

Jenom poznámka - jsem zaměstnanec (nikoliv zaměstnavatel) - dokonce státní zaměstnanec, co by si rád našel lepší práci - ale zkrátka nemá jak - 3 měsíce nikdo čekat nebude zase dávat výpověď v dnešní nejisté době se mi taky nechce - co ale chci - zkraťte výpovědní lhůtu - ať si můžu pak svobodně (ještě při práci) najít lepšího zaměstnavatele, který na mě pak

0/0
4.2.2011 13:36

vyvoraný vorvaň

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Jsem zaměstnanec a ze zaměstnání jsem odešel jen jednou ve zkušební době. Nyní znám přístup svého zaměstnavatele, že nemá význam držet zaměstance, který nemá už zájem u něho pracovat, a proto uzavírá bez problému dohody. Btw opačný přístup může být i pro zle kontraproduktivní, když zec by pracoval už bez zájmu a tedy zřejmě bez adektávtního výkonu. A k okopvávání zahrádky-mám ještě téměř celou dovolenou z loňska, na neschopenku na pár dní si z finančních důvodů  rozhodně nedovolím jít;-)

Vy kvůli jednomu problému byste nejradši omezil celý tento institut, který prostě má své důvody pro zachování. A počkat 2 měsíce na zaměstnance není pro drtivou většinu zaměstnavatelů žádný zásadní problém.

0/0
4.2.2011 14:38

skoda-lasky

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Spíš bych to viděla - ostatně jako celý systém ochrany zaměstnanců v ZP - jako výhoda pro lidi, co nemají příliš velkou motivaci se sebou něco dělat. Prostě tak nějak pracují, mají teplé místo, na které nadávají, ale nic je nenutí jít dál. A přitom je ta ochrana zaměstnanců vlastně docela pofidérní - když se Vás bude chtít zam. zbavit, udělá to , jen mnohem horšími způsoby, než kdyby Vám mohl dát výpověď i bez důvodu. Osobně jsem zažila jak zam. poměr, tak i práci na jiný typ smlouvu, a musím říci, že jinou smlouvu se smluvenou výp. dobou považuji za lepší.

0/0
4.2.2011 12:40

Radek-DK

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Souhlasím - jak můžete vidět v mém příspěvku (odpovědi) pro jiného diskutujícího. Právě tato "ochrana" způsobuje, že rozdíly mezi platem lempla a šikovného pracanta jsou minimální - protože lempl se nemusí bát, že ho hned propustí (pokud to nedělá moc okatě) a zaměstnavatel se nemusí bát, že by mu šikovný přeběhl - protože zkrátka nemůže (2-3 měsíce na něho nikdo čekat nebude). Jak říkám - i socialistické Dánsko (odobry tam kecají do všeho - vlastní zkušenost - takže bez uvozovek) má o měsíc kratší výpovědní lhůtu jak my.

0/0
4.2.2011 12:49

Vanguard

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Bude na tebe čekat každý seriózní zaměstnavatel, který o tebe má skutečně zájem a ví, jaké jsou zákonnéí podmínky v ČR a ví, že smlouvy se musí dodržovat. Já jsem měnil místo třikrát, a nikdy nebyl problém s tím, že budu moct nastoupit až po řádném skončení práce u dosavadního zaměstnavatele.

0/0
4.2.2011 14:26

vyvoraný vorvaň

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Přesně tak, 2 měsíce čekání toleruje každý zaměstnavatel. Navíc rozumný zel prostě s odcházejícím zcem uzavře dohodu o kratší výpovědní době, je to totiž i v jeho zájmu.

0/0
4.2.2011 14:41

skoda-lasky

Re: Příliš dlouhá výpovědní doba

Vidíte, já zase vím o lidech, kteří kdyby nastoupili včera, bylo pozdě, takže raději místo nich vzali horšího uchazeče jen proto, že nemuseli čekat. Ale chápu, že jde o zam-tele i o pozici.

0/0
4.2.2011 15:21

1255

Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

Vůbec se mi to nelíbí.

0/0
4.2.2011 12:08

vyvoraný vorvaň

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

Česká pravice se stále snaží vrátit nás do raného kapitalismu 19.st. Je smutné, že někteří jí za to ještě tleskají:-/

0/0
4.2.2011 12:14

pedr64

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

a to v čem? ˇže  zaměstnanec, když si najde lepší místo, bude moci dříve odejít a o to místo nepřijde?

0/0
4.2.2011 12:19

vyvoraný vorvaň

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

Myslím to obecně např. bouráním původní koncepce pracovního práva.....

0/0
4.2.2011 12:26

skoda-lasky

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

A jaká by měla být koncepce pracovního práva?

0/0
4.2.2011 12:40

vyvoraný vorvaň

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

Vztah zaměstnavatel - zaměstnanec je ekonomicky nerovný, proto je nezbytná ochrana postavení zaměstnance, na tom je zákoník práce stále ještě založený.

0/0
4.2.2011 12:55

skoda-lasky

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

Jistě, s tím souhlasím - obecně. Je ale otázkou, zda některá ustanovení údajně chránící zaměstnance nejsou v podstatě proti nim - třeba jako to s výpovědní dobou.

0/0
4.2.2011 12:59

vyvoraný vorvaň

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

Jak odpovídám výše, nemyslím si to.

0/0
4.2.2011 13:01

jesterkasploutvema

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

pojem ekonomické rovnosti vidím prvně? co konkrétně myslíte?

zaměstnanec má dle dnešného zákoníku práce daleko více práv, než-li zaměstnavatel

0/0
4.2.2011 13:06

vyvoraný vorvaň

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

No právě ta úprava zákoníku práce vyrovnává tu ekonomickou nerovnováhu. Zkuste se podívat na vysvětlení pracovněprávní úpravy do jakýchkoliv skript pracovního práva, to se na fakultách probírá už ve 2. ročníku.

0/0
4.2.2011 13:09

skoda-lasky

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

Já si to myslím pořád.:-) Nicméně vemte si ta ostatní ochranná ustanovení - výp. důvody, pracovní podmínky žen a rodičů apod.

0/0
4.2.2011 13:10

vyvoraný vorvaň

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

Zejména v českých podmínkách pokládám vyšší ochranu zce přímo zákonem za nezbytnou s ohledem na častější protiprávní chování zaměstnavatelů v pracovněprávních vztazích oproti situaci na západ od nás.

0/0
4.2.2011 13:34

hrcprcsalala2

Re: Kdysi se také mohlo vykoupit z roboty! Kam to spějeme?

A nechovají se zaměstnavatelé protiprávně právě proto, že jsou omezeni více, než na západ od nás? Že kdyby mohli to, co mohou zaměstnavatelé na západ od nás, nemuseli by se chovat protiprávně?

0/0
4.2.2011 15:51

bitkar

kdyby

se neplatilo statu tolik, tak by lidi furt nevymysleli klicky jak platit minn! (add DOPP apod.)

0/0
4.2.2011 10:15

slaviator

Re: kdyby

kdyby se neplatilo státu vůbec, tak by to byl ráj anarchismu R^

0/0
4.2.2011 10:46

trebovsky

Re: kdyby

nikoli, vše by řešily daně ze spotřeby, což je férovější

0/0
4.2.2011 21:38

-dejf-

Re: kdyby

souhlas,

neni smyslem pokutovat ty, co neco produkuji

zdaneni spotreby je absolutne spravedlive, kdo je skromny, at plati na danich malo, kdo utraci kde se da, at taky prispeje do statni pokladny

ono shodou okolnosti by takove opatreni dopadlo nejvice na ty co utraceji nejvice, tzn. ty nejbohatsi - neni to nahodou to, po cem volaji vsichni levicaci?

0/0
5.2.2011 0:27

slaviator

Re: kdyby

to by DPH bylo v tom případě ale 40% a všem by se vyplatilo si zboží kupovat ze zahraničí (i třeba jen přes net)

0/0
5.2.2011 1:55

-dejf-

Re: kdyby

DPH se ale plati i na dovoz :-)

tzn. klidne si cokoli kup pres net, ale staci na to uvalit nase DPH

je jasne, ze by to byl problem vymahat, kdyz vemes auto a zajedes do nemec a podobne, ale treba u posty se clo a DPH pri dovozu aplikuje uz dneska

0/0
5.2.2011 11:01

trebovsky

zjednodušit pracovní právo!!!

je realitou, že mnoho, a to i vzdálených, problémů v ČR má kořeny v postsocialistickém pracovním právu. že se zákoník v praxi obchází jak se dá, je taky realita. proč tedy právo nepřizpůsobit realitě a ne naopak, když stejně náš stát právo ve stávající podobě neumí dostatečně uplatňovat a chránit. polovinu zákoniků práce by bylo možno okamžitě zrušit, aniž by to významněji oslabilo pozici jak zaměstnavatelů tak i zaměstnanců. 

0/0
4.2.2011 21:47Najdete na iDNES.cz