Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Stát chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem

Příjmy firem už nebudou zdaňovány nadvakrát jako dosud. Ministerstvo financí plánuje odstranit současnou praxi, kdy firma zdaní svůj zisk nejdříve 19 procenty a její akcionáři potom z téhož zisku, odvedou státu 15 procent při výplatě dividendy. Opatření má být součástí připravované důchodové reformy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

VladK

Klaus je zločinec nebo vůl.

Jdeme do sraček. Průlomem byl rozsudek Ústavního soudu o nerovnosti v penzijním systému. Čistě politický rozhodnutí. V jeho světle člověk začíná chápat to svinstvo co se dělo kolem volby prezidenta. Klaus nadává na soudcokracii a jmenuje přitom soudce , kteří jdou pravicovým zlodějům na ruku. Aneb k čemu je dobré mít senát. Zaměstnanci a živnostníci budou odvádět 30% ze svých tisícových příjmů státnímu rozpočtu, budou mít nárok na základní lékařskou péči a žebrácký důchod. Majitelé firem budou odvádět 15% ze svých miliónových a miliardových příjmů a připlácet si za absolutní péči v nemocnicích a důchod potřebovat nebudou. Pokud budou vůbec nějaké daně platit. Bahamy a Kypr to jistí. Nečas se dostatečně vyprofiloval na Vizi 2020. Ze zaměstnanců uděláme námezdní sílu, která bude kočovat za prací. Jak tihle zmetci mohli vyhrát volby, nechápu. Novodobé nevolnictví. Už ne půda, ale vědomosti a znalosti jim v jejich očích dávají právo vyvyšovat se nad ostatní a rozhodovat o jejich živote

0/0
10.3.2011 8:46

Totedyne

od vlády rozpočtové odpovědnosti bych to nečekal

Vydělají hlavně zahraniční akcionáři, kteří si odvezou víc peněz. Zdánlivě bych osobně měl na tom vydělat i já. Ale opravdu jen zdánlivě. Díky dalším opatřením této skvělé vlády přibude lidí, kteří omezí nákupy, budou odstřiženi od elektřiny, někteří budou stále ve větším měřítku krást. Takže zákonitě klesnou dividendy.

0/0
9.3.2011 20:27

Chmelař

a tak to směřuje k rovné dani

která ale nebude 15 %, jak kdysi chtěla ODS s tlustým, ale rovných 20 %... po DPH přicházejí na tuto daň i firmy a nakonec proč by nemohla být i daní z příjmů pro fyzické osoby

0/0
8.3.2011 20:21

verkas

Stát chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem

No mě to dvojí zdanění připadá celkem logické. První daň platí firma z vytvořeného zisku. Pokud ho znovu neinvestuje a rozdělí ho mezi akcionáře nebo společníky, ti z této vyplacené částky zaplatí daň z příjmu fyzických osob jako každý. A daně z vkladů se neplatí, pouze z úroků z vkladů, protože i úroky tvoří zdanitelný příjem.

0/0
8.3.2011 16:25

Tyranosaurus Rex

Re: Stát chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem

Daň přece vždy platí konkrétní člověk, žádná firma žádnou daň neplatí. Buď ji zacáluje majitel dané firmy nižším ziskem, akcionáři nižším podílem, anebo prostý zákazník na úplném konci dodavatelského řetězce.

0/0
8.3.2011 21:34

Vaclav Hanus

Re: Stát chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem

Bingo! Logicky postreh...

0/0
9.3.2011 6:51

Totedyne

Re: Stát chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem

8-o Akcionáři platí z dividend DPFO ? Osobně jsem z českých akcií nikdy neplatil. Dostal jsem peníze již zdaněné.

A nechápu souvislost s vklady. Nikdo nedaní ani vklady, ani hodnotu akcií. Daní se jen výnos. Úroky z vkladů, nebo dividendy z akcií (tj. akcionářský podíl na zdaněném zisku).Banka, která poskytuje úroky z vkladů taky musí vyplácet ze svého zisku DPPO. Takže i tady jsou úroky daněny při souběžném danění podnikatelského zisku.

0/0
9.3.2011 20:41

pakostič

Re: Stát chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem

jako majitel rodinného domku jsem při nákupu stavebního materiálu zaplatil DPH. Po dostavění platím z tohoto materiálu znovu, dál a dál, platím daň z nemovitosti. Proč???

0/0
10.3.2011 20:46

odborar

Daně z dividend a vkladů se měly zrušit dávno.

Z dividend i vkladů je to dvojí zdanění naprosto nesmyslné. ;-O Na to nemusí člověk být v NERVU ani vládě, aby to pochopil, že zdaňovat vklady za současých úrokových sazb je nebetyčná zlodějina z dob ČSSDRv Stejné je zdaňování dividend ze zahraničí, kdy je daň placena u zdroje ve státě, kde má společnost sídlo a zdejší finanční úřady vyžadují další zdanění dividendy naprosto nekompromisně. Pokud se nevyznáte ve složitostech daňového systému, tak zaplatíte znovu daň i s penálemi. Takový příjem by vůbec neměl probíhat daňovým přiznáním stejně tak jako všechny akciové obchody po šesti měsících. Není tam totiž co danit!!

0/0
8.3.2011 14:21

Bery

Re: Daně z dividend a vkladů se měly zrušit dávno.

Dvoji zdaneni je i DPH...

0/0
8.3.2011 18:09

Radek-DK

Někdo tu zapomíná na velmi podstatný fakt!!!

Z dividend - přesněji řečeno z příjmů z kapitálového majetku (tedy i např. podíl na zisku ze s.r.o.) - se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Schválně si srovnejte vaši superhrubou mzdu (celkové náklady zaměstnavatele na vás - je mu jedno, jestli dá všechny peníze vám nebo část vám a část státu) a vaši čistou mzdu po všech odvodech. Zjistíte, že na všech svých odvodech zaplatíte daleko víc než necelých 32%.

Ano - na sociální a zdravotní jsou stropy - a všichni si musí platit aspoň mininální zdravotní pojištění jako samoplátci - ale i tak tento článek minimálně postrádá některé důležité informace.

0/0
8.3.2011 13:52

Lvy

Re: Někdo tu zapomíná na velmi podstatný fakt!!!

Ehm, můžete mi laskavě sdělit jak bude například akciová společnost pobírat sociální, zdravotní a důchodové dávky? Předem děkuji. ;-D

0/0
9.3.2011 10:55

Radek-DK

Re: Někdo tu zapomíná na velmi podstatný fakt!!!

Akciová společnost je pobírat nemůže, ale její akcionáři (kteří ji defacto tvoří) ano.

Pokud je pro ně jediným příjmem příjem z dividend, pak si musí platit min. zdravotní pojištění jako samoplátci (a nárok na zdravotní pojištění mají jako každý jiný občan) a nemusí platit sociální pojištění (ano - nedostanou pak podporu v nezaměstnanosti ani důchod - ale vysvětlete to živnostníkovi, co poctivě platí daleko větší odvody, dávky v nezaměstnanosti nikdy pobírat nebude a důchod........no pokud je mu třeba kolem třiceti, tak kdo ví, jestli vůbec nějaký důchod kdy dostane).

Já spíš narážel na toto - za určitých okolností se vám může vyplatit založit s.r.o. (může být jenom jeden jednatel) než mít vlastní živnost jako fyzická osoba - zkrátka, že když vysčítáte daň z příjmu PO + daň z příjmu z kapitálového majetku + min. zdravotní pojištění, že to může být míň než odvody na soc. + zdrav. a daň z příjmu z podnikání FO.

Navíc nehledě na to, že při s.r.o. neručíte veškerým svým majetk

0/0
9.3.2011 11:41

hlava-mapa

Zvysovat dane

umi kazdy moula. Konecne nejaka uleva!!!

Dobra vlada si s nedostatkem financi poradi zvyhodnenim obchodnich podminek a ne zvysovanim dani.

Zatim to je ovsem ojedinely pripad, ktery patri do kategorie "NO KONECNE".

Pomuzete-li soukromnikum, zlepsi se tim i nezamestnanost. Spokojenost na vsech frontach!

Nechapu co nasi vlade brani v tom, aby v necem podobnem pokracovali dal :-/

0/0
8.3.2011 13:15

burcak vypity

dobré rozhodnutí

Už aby to zavedli, škoda jen, že s tím nepřišli před 20 lety. Otázkou však zůstává, zda-li firmy působící na našem trhu se přestanou zdaňovat v zahraničí a začnou platit daň z příjmu právnických osob v Česku. Za těchto nových podmínek by se už mohlo vyplatit korporátní podnikání i pro menší živnostníky.

0/0
8.3.2011 12:49

krultheking

Re: dobré rozhodnutí

tak to kazdopadne, za techto podminek se korporatni podnikani vyplati kazdemu zamestnanci, ktery zatim jenom premital o svarcsystemu

0/0
8.3.2011 12:57

krultheking

a co dvoji zdaneni phm a alkoholu, to nevadi ?

to asi nervu nevadi, ze se k cene piti a phm nejdriv prirazi spotrebni dan, aby se pak stala soucasti zakladu! pro vypocet dph... Rv

0/0
8.3.2011 12:48

krultheking

a co dvoji zdaneni prijmu zamestnance a osvc, to vam nevadi?

Rv

a ze zamestnanci a osvc nejdriv ze svych prijmu odvedou zdravotni a socialni dan, aby se jim jejich prijem (navic ne po snizeni o odvody) jeste podruhe zdanil dani z prijmu, je podle nervu nejspis v poradku

0/0
8.3.2011 12:43

picky

Dvojí zdanění?

Cha tak to zruště to x násobné zdanění všeho! Stát si vezmě daň z příjmu, z jednou zdaněného příjmu zaplatíte například při nákupu nafty DPH, pak spotřební daň a firma, která vám naftu prodala platí další daně státu. Největším parazitem v této společnosti nejsou důchodci, děti, či nemocí, případně "sociálně" slabí, ale stát a největší pijavicí je Kalousek.

0/0
8.3.2011 11:48

Stone_Pilot

Re: Dvojí zdanění?

tady se jedná o dvojí zdanění příjmu. přece jen je to něco jiného.

0/0
8.3.2011 12:10

misaviki

A co s.r.o?

Buď to mají napsáno blbě, nebo se bude jednat o diskriminační opatření; pokud si jako společník s.r.o. vezmete podíl na zisku, musíte rovněž zaplatit 15% (poté co jste předtím odvedli 19% daň ze zisku právnických osob). Takže pokud by odpustili 15% jen akcionářům držícím akcie, došlo by k nerovnosti.

0/0
8.3.2011 11:41

OndraOndraOndra

Re: A co s.r.o?

předpokládám, že se to bude vztahovat na všechny pravnické formy

0/0
8.3.2011 11:43

12mmmm12

S tím neze než souhlasit,

ale je to trochu v rozporu s tím co chtěl Benda(ODS). Ten chtěl zdanit i pouhé držení akcií. Zatrhla mu to levice. Tady je to vůbec na palici.;-D;-D;-D

0/0
8.3.2011 11:36

briza

Re: S tím neze než souhlasit,

Benda je pravnik z Plzne. To je samostatna kapitola. ;-)

0/0
8.3.2011 11:43

Neznám špinavé peníze

Jsou lidé

kteří mají veškerý příjem jen z dividend. Znamená to tedy, že vláda v této zemi dělí občany na ty, kteří jsou zdaněni za PRÁCI 34-47% a na ty, kteří jsou za VLASTNĚNÍ danění NULOU, neboli nedaněni?

0/0
8.3.2011 10:52

Neznám špinavé peníze

Re: Jsou lidé

Tedy prozatím 15% s výhledem na 0%. To povede k ještě většímu ořezání mezd a snahám maximalizovat zisk pro výplatu dividend. Tato vláda je opravdu kozlem zahradníkem. 

0/0
8.3.2011 10:54

briza

Re: Jsou lidé

Zatimco v systemu, kde jsou dividendy zvlast daneny nema vlastnik firmy zajem sroubovat zisk (aby nejak kompenzoval to o co prijde zdanenim) ;-D

0/0
8.3.2011 11:10

briza

Re: Jsou lidé

Chapu, ze je to pro tebe tezko pochopitelne.  Ale akcionar je (spolu)vlastnikem firmy, zisk firmy je ziskem vlastnika. Ten zisk ten je jednou zdanen a neni duvod ho danit podruhe.

0/0
8.3.2011 11:07

Jerry7650

Re: Jsou lidé

Tím pádem by se neměly danit ani platy společníků v SROčkách... Přece firma je jejich...

0/0
8.3.2011 11:28

briza

Re: Jsou lidé

Plat a zisk je neco jineho. Kdyz koupim akcie nejake firmy dostavam (zdaneny) zisk (pokud bude jako dividenda vyplacen). Kdyz budu zamestnancem firmy a soucasne budu mit koupene jeji akcie tak mi z toho nijak nevyplyva, ze by se muj plat, coby zamestnance nemel danit.

0/0
8.3.2011 11:42

Jerry7650

Re: Jsou lidé

No spíš přemýšlím, že bych si svou firmu převedl na AS, jako plat si vyplácel minimální mzdu, takže v podstatě nulové zdravotní a sociální odvody a jako majitel 100% akcii, bych si vyplácel zisk krácený jen o 19% (nebo zřejmě plánovaných 20%)...

0/0
8.3.2011 11:45

Stone_Pilot

Re: Jsou lidé

Nemyslím, že to musí být a.s., - kapitálové výnosy nerozlišíjí a.s. od s.r.o. Takže pokud máte esróčko a jste jediný majitel, pak to, co říkáte, udělat můžete a bude to pro vás opravdu výhodné. Jenže takových společností asi moc nebude. Leda že by se rozhodli živnostníci na s.r.o houfně přecházet. Sice by přišli o výhodné výdajové puašály, ale tam, kde je velký podíl vstupů a paušál se nevyplatí, by to za zvážení stálo!

0/0
8.3.2011 12:09

briza

Re: Jsou lidé

Z pohledu danoveho zatizeni to ma smysl akorat nevim jestli by s tim nebyla jina pakarna pokud jde o povinnou byrokracii spojenou s akciovkou.. Ovsem minimalne z pohledu zdravotniho pojisteni bych to povazoval za parazitovani.

0/0
8.3.2011 14:02

Jerry7650

Re: Jsou lidé

Tak samozřejmě že by to bylo parazitování, takže by to tak dělali všichni, když k tomu mají možnost... Neboli daňový výběr by opět poklesl...

0/0
8.3.2011 14:14

Stone_Pilot

Re: Jsou lidé

Daňový možná ne, zvláště pokud by se sem některé firmy vrátily, jak se spekuluje v článku. Ale mělo by to určitě dopad na výběž zdravotního a sociálního pojištění. Ovšem už bych nebyl tak zajedno s vámi ohledně toho "parazitování" - kdo parazituje na kom? Milionář s statisícovými odvody na zdrav. a sociální, nebo člověk s minimální mzdou - oba požívající stejné služby lékařů apod.? Není divu, že si ten milionář chce ty odvody aspoň trochu zoptimalizovat.

0/0
8.3.2011 14:27

Jerry7650

Re: Jsou lidé

Kdo má ted firmu v daňovém ráji, kde platí třeba 5%, tak proč by se vracel sem, když tu bude 20%??? Například Kypr, oblíbená to destinace našich firem, má daň 10%... Proč by se sem někdo vracel??? To nedává žádnou logiku.

No ono je to jednoduché, ten milionář ty peníze nezíská tak, že vykope hromadu zlata. Velmi často je má díky těn nízko a středně přijmovým lidem, kteří utrácí za jeho výrobky. Všechno jsou to spojené nádoby. To jeho bohatství je i díky bohatství a zdraví a vzdělanosti celé společnosti a proto by měl i přispívat více (ve vlastním zájmu).

Ale do tohoto sporu se moc nechci pouštět, to už je o přístupu k celému systému... osobně si myslím že odměna by měla odpovídat vykonané práci a to už dnes ani zdaleka neplatí. Ve chvíli kdy Peťa Čech sedí 15minut na gauči a lže že má úvěr od české spořitelny a za těch 15min dostane stejně jako celé oddělení sestřiček třeba na popáleninovém centru,kde denně umírají lidé v bolestech, tak pro mě bude se společností pořá

0/0
8.3.2011 14:44

Jerry7650

Re: Jsou lidé

pořád něco špatně...

0/0
8.3.2011 14:45

Stone_Pilot

Re: Jsou lidé

To je sice hezký, jak to tady srdceryvně líčíte, ale máte řešení? I takový státy plný slušnejch lidí a kultivovaného kapitalismu, jako je Švédsko, mají problém s bohatými - jak kdo může, vezme roha. To samý Německo - kde má bydliště třeba Schumacher? no ve Švajcu.....Prostě o dělení se s ostatními rádi povídají ti, co mají nataženou ruku, nebo třeba i vy, který třeba nečeká na almužnu, ale na ty ostatní pravděpodobně přispíváte relativně málo. Jak to přesáhne ale určitou úroveň, každý se začne chovat sobecky. A k těm daňovejm rájům - pokud se zisk korporace zdaní jednou a ne pro konečného příjemce 2-krát, tak to už bude pro některé firmy zajímavé se vrátit. Ono zase mít sídlo někde v p.deli nese i dodatečné náklady, které se můžou úspoře při rozumnějším zdanění rovnat. Koneckonců i článek zmiňuje Slovensko, že se to tam projevilo. P.S. Jsem obyčejnej zaměstnanec, čili nejvíc bitá skupina.

0/0
8.3.2011 15:51

Jerry7650

Re: Jsou lidé

Ono by bohaně stačilo zdanit sitové oligopoly. Jen banky a mobilní operátoři mají ročně 50miliard zisku. A přijde Vám tu nějaká konkurence? To je jen divadýlko pro antimonopolní úřad, marže jaké mají nejsou nikde v Evropě. tyhle firmy bych naprosto krutě zdanil.

A je naprostý nesmysl to co říká Kalousek, že by si to ty firmy opět vybrali od lidí. S cenami se jim dolů nechce ale zvedat je nahoru je už fakt problém, protože tuší že třeba u těch bank ted lidem u CS nevadí vyhodit 100kč za měsíc, ale kdyby to mělo být 300-400kč za vedení účtu, tak to už si sakra začnou rozmýšlet atd...

Je to samozřejmě možné, že se některá vrátí, ale opravdu si nemyslím, že to pokryje výpadek 15% daní... A pak už fakt nevím, kde budou brát, když DPH bude nejvyšší v Evropě...

0/0
8.3.2011 17:26

jura58

Re: Jsou lidé

motas podle me 2 veci dohromady, jako spolecnik mas podil na zisku, ale ne pracovni pomer. No a pak jsi veden jako zamestnanec (i kdyz jsi spolecnik), mas prac. smlouvu a tam mas zase narok na mzdu.

0/0
8.3.2011 14:05

Jerry7650

Re: Jsou lidé

No ano a jako zaměstnanec si dáš minimální mzdu s minimálními odvody státu. Tímpádem když to není vyplaceno jako mzda se ti navýší zisk firmy, který zdaníš těmi 20% bez jakýchkoliv dalších odvodů a je to...

Jako podpora těch vysokopříjmových, kteří zaplatí minimální zdravotní a sociální a pomocí divident si budou vyplácet "mzdu" s daní jen 20% je to krásné.

Pro zaměstnance a živnostníky jejichž odvody budou možná i dvojnásobné už to tak krásné není...

0/0
8.3.2011 14:20

Stone_Pilot

Re: Jsou lidé

Živnostník se ale může převekslovat bez problémů na s.r.o. Jedinej, kdo nemá úniku, je zaměstnanec.

0/0
8.3.2011 14:23

jura58

Re: Jsou lidé

to souhlasim, zamestnanec je a bude chudak

0/0
8.3.2011 14:32

-dejf-

Re: Jsou lidé

vysokoprijmovi diky stropum ale neplati pojisteni uz ted, takze to tak neni pravda

otazka, jestli zruseni dani z dividend je opravdu tak pozitivni nebo to je jen vysledek lobistu - tohle je totiz vyhodne pro korporaty

0/0
8.3.2011 20:56

jfb

Re: Jsou lidé

To, že je jsou společníci zaměstnáni ve vlastním SRO je jen důsledek toho, že na ně stát tlasčí, aby to tak bylo, aby mohli opravdu v té firmě pracovat. Kdyby nebyli zaměstnáni, tak jim sociálka, finančák atd. nadávají, jaktože si nevyplácejí (zdaněnou) mzdu, když vlastně pracují atd.... Ale jinak je nic nenutí, klidně by ,mohli mít jen odměnu ze zisku a sociální platit dobrovolně, v tom minimu.

0/0
9.3.2011 9:16

jfb

Lepší 0% daň pro firmy

Myslím si, že lepší a spravedlivější by byla 0% daň pro právnické osoby, byla by prostě zásada, že daně platí jen konečné fyzické osoby.

0/0
9.3.2011 9:18

Jerry7650

Správně

nevíme co s penězmi a proto je potřeba se o ně ještě víc připravit.

Je opravdu velmi smutné, že nám vládnou ekonomové, kteří rozhodují o daňové zátěží na základě toho, že číslo 20 je přece hezké a kulaté a bude se nám krásně počítat....

0/0
8.3.2011 10:48

cobolotoboloterazkysommajorom2

asi bude potreba zase jeste vic zvysit dph

aby se mohlo akcionarum ulevit a bylo to konecne spravedlive.

0/0
8.3.2011 10:46Najdete na iDNES.cz