Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Jak spořit na penzi bez fondů? Otázky a odpovědi o reformě

Jak se změní dnešní penzijní připojištění? Jak bude možné dědit naspořené peníze? Přinášíme nejpodrobnější odpovědi na otázky ohledně důchodové reformy. Vycházejí z oficiálních prohlášení, u některých bodů reformy a jejího průběhu si však zatím nejsou jisti ani její tvůrci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Miri

Zjednodušeně,

příjdu o 5% svých peněz, které někdo v budoucnosti ukradne, Jak chytré. A díky tomu budu mít i nižší důchod. Super nápad, jak ušetřit.

0/0
14.3.2011 7:38

Standa_99

Investiční Zlato, Investiční stříbro

Skutečné platidlo - peníze po tisíce let bylo „zlato a stříbro“. Dlouho až do 70 let minulého století byli měny kryty zlatem. Od této doby jsou všechny peníze jenom měnou bez adekvátní hodnoty (bez krytí). Tuto měnu je možné centrálními bankami kdykoliv vytisknout a v jakémkoliv množství. Masivně se to v současnosti děje v USA - vytváření nových peněz bez vazby na nějakou hodnotu.

Doporučuji investovat volné finanční prostředky do fyzického nákupu zlata a stříbra jako uchovatele hodnoty. Investici je v případě potřeby kdykoliv, téměř okamžitě zpět proměnit na jakoukoliv světovou měnu. Další náklady této investice jsou minimální (bezpečné uložení).

Zadejte do vyhledavače „Investiční zlato“ nebo Investiční stříbro“(informace o investici, prodejci…).

Nákup zlata je zdaněn 0% DPH, stříbra 20% DPH (fyzická osoba) plátci DPH 0%.

Roční zhodnoceni: zlato 30 %, stříbro 90%. viz. http://www.goldprice.org/gold-price-history.html nebo http://silverprice.org/silver-price-history.

0/0
13.3.2011 23:19

rychtar

Jedinou jistotou na duchod je investice do nemovitosti.

V nejhorsim rpipade se daji nemovitosti prodat ci pronajmout, coz vzdy nejaky peniz prinese. Clovek by mel take investovat do studii svych deti, a doufat, ze je vychoval tak dobre, ze pokud by bylo opravdu moooc zle, ze ho nenechaji padnout.

Investice na dvacet ci tricet let do duchodovych fondu vidim jako hru s ohnem.

0/0
13.3.2011 13:13

realitservis

Re: Jedinou jistotou na duchod je investice do nemovitosti.

Částečně máte pravdu. Strašně ale záleží do jaké nemovitosti. Pokud máte, ale na mysli pořízení například nového bytu z developerských projektů, co se dnes rojí jak houby po dešti, jste na velkém omylu. Budete 20 roků splácet hypotéku a po dvaceti letech budete mít byt, který bude vyžadovat 200 tis. na rekonstrukci. Takže místo toho abyste měl v záloze finanční obnos do kterého budete moci průběžně sahat abyste si vyrovnal výpadek příjmů po odchodu do důchodu, budete muset naopak vydávat peníze na údržbu nemovitosti. V tom jak se to v poslední době v ČR vyvíjí je ideální buď investovat a současně bydlet v nemovitosti, která něco vydělává(alespoň tolik, že si vydělá na svoji údržbu) a nebo bydlet v nájmu a o zabezpečení na důchod se postarat jiným způsobem. Tím, že si ale člověk pořídí pouze vlastní byt se na důchod rozhodně nezabezpečí. 

0/0
13.3.2011 13:52

rychtar

Re: Jedinou jistotou na duchod je investice do nemovitosti.

Samozrejme nemluvim o nemovitosti v ktere bydlime. Pred lety jsme koupili ctyri garsoniery ve studentskem meste. Najem bez problemu pokryva splaceni pujcky, kterou na tyto bytiky mame. Zbyva nam jeste pet let splatek a jsme z toho venku. Beru to jako pojistku na duchod.

0/0
13.3.2011 14:33

Jerry7650

Re: Jedinou jistotou na duchod je investice do nemovitosti.

Jediná investice, která se opravdu vyplatí, je vychovat alespoň 2, ještě lépe 3 děti a to tak, že tyto děti budou ctít rodinu a budou mít také 2 nebo 3 děti. Ve chvíli nástupu do důchodu je pak šance, že někdo z těch dětí či vnuku nebo ideálně všichni (a bavíme se tedy o 6-9lidech)budou ochotni se o vás postarat. To je jediná jistá investice, která Vás na stáří zajistí.

Vše ostatní je iluze. I ta nemovitost. Nemovitost je totiž stejná investice jako akcie. Do té doby než se zpeněží, je to je hromada betonu a skla. A pokud tady bude stabilně porodnost 1,4, tak ve chvíli kdy do důchodu přijdou lidé, kteří jsou ted nazývání Husákovými dětmi, tak prostě nebude komu prodat! Což znamená jediné - pokles (a možná i prudký) ceny....

0/0
13.3.2011 14:11

rychtar

Re: Jedinou jistotou na duchod je investice do nemovitosti.

Samozrejme se snazime vychovat deti, jak nejlepe umime. Potom jsou take okolnosti, ktere clovek pri nejlepsi snaze neovlivni.

0/0
13.3.2011 14:35

DanSed

Re: Jedinou jistotou na duchod je investice do nemovitosti.

Ano, a vědí to i naši mocní, proto je investice do nemovitosti zdaněná příjmovou daní, pak DPH, pak daní z převodu a pak daní z nemovitosti, případně daní z pronájmu nemovitosti. A pořád je to málo, musí se to zvýšit, nejdřív DPH na stavební práce o 4%, pak o další 3,5. Pak musíme udělat 4 násobné daně z nemovitosti. Furt nám ti lidi utíkají z finančního trhu, i když jsou investice částečně osvobozeny od příjmovky, úplně od DPH, úplně od daně z převodu, úplně z daně z držení kapitálu a ještě dostávají subvenci od státu. Pořád je to málo, pořád se to lidem nevyplatí. Kdyby tytéž výhody měl trh nemovitostí, pak by investice do baráku nepodléhala dani z příjmu, byla by nulová sazba DPH, převody by se dělaly zdarma, daň z nemovitosti by byla zrušena a ke každým dvěma cihlám by stát přidal další tři. To by se stavělo a investovalo, že? To by se rozjel trh s nájemním bydlením.

0/0
13.3.2011 19:07

DanSed

Co kdyby majetkové daně dali na auťáky podle ceny?

Podnikatelé z nich neplatí DPH, tak aspoň ať platí daň z majetku.

0/0
13.3.2011 19:08

Cenda22

Re: Jedinou jistotou na duchod je investice do nemovitosti.

bohužel, tuto ideu jsem měl taky. Nevim, kdy odejtete do důchodu, ale faktem je že s klesající porodností a předpokládaným demografickým vývojem bude na trhu za 30-40 let nemovitostí přebytek.

0/0
14.3.2011 9:31

Viper1

Re: Jedinou jistotou na duchod je investice do nemovitosti.

Nebude. Příliv přistěhovalců a je to. Reálně lze za 40 čekat počet obyvatel ČR dvojnásobný.

0/0
14.3.2011 12:59

realitservis

České fondy? = výsměch svým střadatelům

To o čem se tady debatuje existuje v Německu už mnoho desetiletí, a bylo tak do dnešní doby vyplaceno již několik generací německých důchodců. Je zajímavé, že se o tom moc neví, že takové důchodové spoření lze uzavřít i v Česku, a zřejmě platí, že "dobrého jen pomálu".  Průšvih je v tom, že jak říká F.R. Čech, nepovedli jsme se Pánu Bohu a jsme hrozné k....y. Nevěřím tomu, že v Česku nově založené fondy budou schopny solidního fungování. Opět to dopadne tak, že střadatelé dostanou kulové zhodnocení a dostanou zpět maximálně to co tam vložili, takže díky inflaci to bude prakticky jeden velký tunel na pěněženky občanů. Přitom již teď je možné i v Česku si sjednat stejné důchodové pojištění jako mají občané v Německu a narozdíl od poblázněných penzijních fondů v Česku se skutečně garantovaným zhodnocením. Vzhledem k tomu abych si zde nedělal reklamu, protože pro tuto Německou společnost pracuji, tak pokud by chtěl někdo vědět víc, rád poradím na mailu - dupsy@seznam.cz

<

0/0
13.3.2011 12:08

Alexus

Re: České fondy? = výsměch svým střadatelům

To co popisujete,ale stejně nevynese garantovaný  výnos nad skutečnou inflaci, tudíž je to jen z bláta do louže. ( skutečná inflace je mnohem vyšší, než vládou udávaná, ale to nám média zapomínají říci)

0/0
13.3.2011 12:56

realitservis

Re: České fondy? = výsměch svým střadatelům

Nemáte pravdu. Garantovaný výnos(smluvně)  - je garantován, tak, jak je uloženo přepisy - maximální garance, kterou je možno dát klientovi do smlouvy je 2,5% ovšem skutečnost je taková. že dlouhodobé průměrné zhodnocení, které je klientům vypláceno, činí např. za posledních 10 roků 6.1% a to včetně krizových roků 2008 - 9. :-) 

0/0
13.3.2011 13:06

Alexus

Re: České fondy? = výsměch svým střadatelům

Věřte mi,že to co popisujete je hezké PR. Je to obyčejný typ důchodového či investičního spoření formou tzv. pojistky. Funguju ve financích přes 10 let. Pohádky umím říkat taky. Je to prasárna na klienty, protože musíte taky říci B)  a to,že třetinu peněz sežerou poplatky v průměru ( je úplně jedno,zda český či zahraniční subjekt)  C) Garantujete tam snad to,že když klient si nastaví od 30 do 60 ,že bude spořit a po 5 letech bude chtít vystoupit, že nepřijde o většinu prostředků z odbytného ??? D) Ve srovnání s investičním zlatem či stříbrem nemají tyto fin. produkty žádnou šanci. JEdnak je u zlata, za posledních  10 let zhodnocení mnohem vyšší.....a také  se vám nestane, že by to sletělo na nulu, či by jste platili poplatky od počátku ( pokud to kupujete u seriozních prodejců), u zlata např. po 5 letech přijdete a okamžitě proměníte svůj slitek opět na aktuální papírové peníze.A to nemluvím o tom,že to celou dobu máte pod kontrolou, protože vy držíte zlato fyzicky, ne na cizích účt

0/0
13.3.2011 14:26

rychtar

Re: České fondy? = výsměch svým střadatelům

Mit doma par Napoleonu nikdy neuskodi .................... :-)

0/0
13.3.2011 14:37

Chytracisko

sami si budeme kupovat vlastní dluhy

jak prozřetelné:-)

0/0
13.3.2011 11:46

daadyy

divné

Je mi jasné, že tady na diskuzích má každý plat 60.000,- a více, ale medián mezd v ČR je něco kolem 22.000,-. Tak to mi teda řekněte pro koho je ta reforma penzí vlastně dělaná?

To zase dopadne jak s tím poplatkem u doktora, vláda nic nevysvětlí a všichni na to budou nadávat a opozice díky tomu vyhraje příští volby..

0/0
13.3.2011 10:53

hnusil VIII. rozhazovač dukátů

Re: divné

v teto republice je temer jedno, ktera levice volby vyhraje

0/0
13.3.2011 11:26

Bruk600

Re: divné

R^

0/0
13.3.2011 11:54

Bruk600

Reforma?

Dojde tedy ke zvýšení DPH, důchodců a "sociálně slabí" to budou mít kompenzované a tak to vše zaplatí malý, hloupý a stále odíraný pracující. Při výdělku 20k hrubého bude mít zaměstnanec 15k čistého a k tomu vyšší DPH, musí si zaplatit něco na svůj důchod a ještě oproti současným důchodcům náklady na dopravu do práce. Tak tedy po refomně bude zaměstnanec ubožejší než-li chudý důchodce.  To je smysl reformy? 8-o

Je nesmysl si chtít spořit se zenitem 20ti a více let, protože za tu dobu je velmi vysoká pravděpodobnost nějakých měnových kotrmelců připomenu tady třeba tyto roky  /1918,1939,1945,1953,1992/ a pár krizí mezi tím.

0/0
13.3.2011 12:08

daadyy

Re: Reforma?

naprostý souhlas, jediné co se snad vyplatí je investovat do nemovitosti, i když je to také rizikové. ale aspoň by vám ji neměl nikdo vzít.

0/0
13.3.2011 12:23

sir999

Re: Reforma?

Komunisti brali i nemovitosti :-/

0/0
13.3.2011 19:27

saabunderground

Re: divné

median neni rozhodne 22.000CZK. kazdej druhej dela pomalu za minimalni mzdu, a zbytek dostava bokem.

0/0
13.3.2011 11:46

Viper1

Re: divné

Lžete. Medián je něco málo na 22 tis. Kč.

0/0
13.3.2011 11:48

daadyy

Re: divné

U vás ve firmě to může být klidně u každého druhého minimální mzda, nicméně medián je skutečně 22tis.

0/0
13.3.2011 12:22

verkas

Re: divné

V našem kraji, pardubickém, je to jen něco přes 20 tis.

0/0
13.3.2011 19:21

Chytracisko

Re: divné

je dělaná pro ty co mají nadprůměrný příjem, aby v důchodu neklesi relativně o mnoho dolu. Pro ty průměrné to zas tak velký pokles nebude, tak se obejdou i bez fondů. Samozřejmě reálně je to jen tunel na prachy lidí, aby bylo z čeho financovat budoucí splátky dluhů

0/0
13.3.2011 11:47

Bedra

Důchodová reforma? Další totalita....

Je nutné, aby miliardy, které byly v minulosti státem vloženy do bankovního sektoru (IPB, ČOB, aj.), se lidu této země znovu spravedlivě vrátily!Za tímto účelem je třeba zavést tzv.zvýšení daně z příjmů bank a limitaci příjmů bankovního managementu.Legislativně je nutné ochránit, aby to zpětně nemělo vliv na vklady a jejich úročení, úvěry s úroky a poplatky z provozu bank.Toto lze považovat za snadný a spravedlivý příjem do státního rozpočtu-potažmo sanaci rozfofrovaných finančních prostředků z uspořených přebytků původně určených na důchodové účely.Tehdy Zeman, Mertlík a spol.udělali fatální chybu, když bankám jednoznačně nestanovili:ano, vy jste miliardy prošustrovali svou vlastní neschopnou manažerskou strategiív nevýhodných úvěrech, a my (stát) Vám nyní ty peníze daňových poplatníků půjčíme abychom vy i stát nepadli na hubu...!A budete je vracet-třeba postupně ve splátkách do posledního haléře! Co se nestalo tehdy by se mělo stát nyní!VRAŤTE NÁM NAŠE PENÍZE,které nám teď chybí!

0/0
13.3.2011 10:48

Ubaram

realistické čisté výnosy...

Úchvatné, drobnou vadu vidím v tom, že aktuální penzijní připojištění má výnosy kolem 0, sem tam někdo zářných 0.24 %, jinde ovšem -1 % apod....

0/0
13.3.2011 10:08

l.mario

Re: realistické čisté výnosy...

Nechci dělat tady někomu reklamu, ale jeden fond pod 3% nikdy nešel. Dá se to zjistit třeba na: http://www.pojisteno.cz/penzijni-pripojisteni/rychle-porovnani-penzijnich-fondu/. Jen si dobře vybrat.

0/0
13.3.2011 11:43

saabunderground

Re: realistické čisté výnosy...

nesmysl. dlouhodobe penzijni fondy porazej inflaci

0/0
13.3.2011 11:46

Alexus

Re: realistické čisté výnosy...

Je to naopak,dlouhodobe inflace poráží výnosy penz. fondů vč. státních příspěvků.

0/0
13.3.2011 12:57

DanSed

Re: realistické čisté výnosy...

Inflaci se štěstím, ale růst nominálních mezd hodně výjimečně. A to je klíčové.

0/0
13.3.2011 19:14

adua

nehoráznost

Po pečlivém přečtení tohoto článku jsem nabyla přesvědčení,že toto není žádná reforma. Toto se bude týkát jen bohatých mladých lidí,kteří si měsíčně vydělávají 60.000,- Kč. Kolik takových mladých je? Dělá to na mě dojem, že se toto zase bude týkat jen dětí vládnoucí garnitury . .Kvůli tomu   bude ministerstvo financí zřizovat další aparát. Opět podle mého názoru vyhazování peněz z kapes nás všech občanů. Pokud si mladý člověk má spořit na přilepšení v důchodu může začít nyní, vždyť existuje důchodové připojištění s garancí a příspěvkem státu. Vůbec se mi to nelíbí a do budoucna to nic neřeší. Nabyla jsem dojmu,že se zase chce někdo pod zástěrkou důch.reformy obohatit na úkor nás všech. Co se v tomto státě děje je do nebe volající.   

0/0
12.3.2011 21:22

elegani

Re: nehoráznost

Fascinuje me, jak nekdo dohady na idnes muze povazovat za skutecne zneni reformnich zakonu. Nezname parametry (zejmena pokles "prubezneho duchodu", poplatky a typy fondu, zpusob vyplaceni...) muzou ta cisla totalne zvratit. Ale ted je treba busit do vlady za kazdou cenu. Myslite, ze jsou clenove vlady tak blbi, jako redaktori idnes? Kde by asi fondy vzaly pozadovanych 50.000 klientu, pokud by se vstup vyplatil tak omezenemu poctu lidi? Pockam si na skutecne zverejneni parametru reformy.

0/0
12.3.2011 21:50

_xprim01_

Re: nehoráznost

I výkřik nevzdělaného redaktora má větší váhu než vyjádření ministra financí. Navíc tento článek je na odpovídající odborné úrovni.

0/0
12.3.2011 22:34

Jerry7650

Re: nehoráznost

No ten opt-out je uplný nesmysl, ještě násobený tím, že mají být povinné konzervativní fondy do státních dluhopisů, to je už nesmysl na entou.

Penzijní připojištění tady je už dlouho, nechápu smysl druhého penzijního připojištění. Tedy chápu ten smysl pro majitele těch penzijních fondů (a jejich budou zaměstnance-"konzultanty" = naše slavné ministry).

Pokud měli něco udělat, tak jasně a zřetelně propočítat a ukázat lidem, jak bude klesat důchod pokud si nebudou spořit do SOUČASNÝCH penzijních fondů a zároven postupně prodlužovat věk odchodu do důchodu. Můžeme mít totiž milion pojistoven a připojištění, ale prostě pokud si budeme v těch fondech spořit jen 10% platu po 40let, tak 50% platu dalších 30let nám nedá nikdy žádná nedá, at investuje kamkoliv...

0/0
12.3.2011 22:42

DanSed

Re: nehoráznost

Spočítáno to je. Pokud by se neměnil výběr (procento z mezd, pak by se náhradový poměr v nejhorších letech snížil o max 6p.b., tj. ze 41% na 35%. Pokud by se vůbec nezvyšovala produktivita práce a nerostly reálně mzdy, znamenalo by to pokles průměrného důchodu z dnešních 10100 na nejméně 8600. Takže nejvyšší zátěž, kterou by mohli lidem předepsat, je 750 Kč měsíčně, a to pouze generaci s nejnižší plodností. Ostatním méně, cca 300-500 měsíčně, což už se v průměru platí ve III. pilíři. Takže II. pilíř je naprostý nesmysl.

Smysl dostává až v kontextu záměru pravice snížit pod záminkou demografie náhradový poměr výrazně rychleji a níž. Takže to není o tom, že by nebyly peníze, ale není ochota udržet současný velmi dobrý průběžný systém.

0/0
13.3.2011 9:01

Ubaram

Re: nehoráznost

Investice do státních dluhopisů mi přijde jako takový totální tunel. Stát nás zadlužuje, a kompenzuje to vydáváním dluhopisů. Ty teď budou muset fondy povinně kupovat, takže celá tahle dluhová akce jen umožní snadnější zadlužování. A za 35 let až fondy budou muset začít vyplácet a stát jim bude muset vrátit dluhopisy zjistí, tak stát prostě provede inflaci protože jedině tímhle způsobem je schopen získat peníze na splacení. Fakt super.

0/0
13.3.2011 10:15

Jerry7650

Re: nehoráznost

Přesně tak!!! Hlavně člověk nemusí být ekonom, aby neviděl, že celý ten systém je obří letadlo, které nikdy nemůže fungovat. Ten 3. pilíř bude 30let vypadat velmi krásně, protože do něj budou lidé pouze vkládat peníze. A fondy ty peníze budou 30let pouze vkládat do akcií. Jejich cena tedy poroste, protože zafunguje zákon nabídky a poptávky. Všechno tedy těch 30let bude vypadat krásně, poroste cena akcií a bude to vypadat, že ty fondy vydělávají. Pak ale najednou se objeví lidé, kteří se do toho důchodu dostanou. A fondy najednou bude muset prodávat akcie, protože důchodce si za akcie chleba nekoupí. A co se stane, když se najednou fondy budou muset zbavovat akcií aby měly cash... opět zafunguje zákon nabídky a poptávky a cena poletí dolů takovou rychlostí, že se budou všichni divit. Takže fondy nějakou dobu budou tento propad sanovat z peněz těch, co ještě v duchodu nejsou... NO PROSTĚ KLASICKÉ LETADLO. A tohle nám vláda nabízí :-( Mimochodem se to přesně tohle stalo v USA....

0/0
13.3.2011 11:30

jendabenda

Re: nehoráznost

Mne by jen zajímalo kdy si lidé konečně uvědomí, že stát není nějaká bytost existující vlastním způsobem. Stát je jen takový jací jsou jeho obyvatelé. A to by si měli všichni stěžovatelé na stát konečně uvědomit.

0/0
13.3.2011 13:27

MrViki

Re: nehoráznost

Člověk s 60 tisíci platu není ani náhodou bohatý! Jen je na spodní hranici rozumného platu, se kterým se dá už trošku rozumně žít. Nic víc. Bohatství je trošku o řád jinde.

0/0
13.3.2011 6:52

jendabenda

Re: nehoráznost

Po přečtení vašho příspěvku jsem nabyl přesvědčení že jste článek nečetla a už vůbec ne pečlivě. Zkuste to znovu. ;-)

0/0
13.3.2011 9:59

vyfič

Toto není reforma

to je pouze prostředek jak legálně získat peníze do rozpočtu a do budoucna se zbavit odpovědnosti za důchody.

0/0
12.3.2011 19:44

sluni-sluni

Re: Toto není reforma

fascinuje mě množství lidí, kteří bbyli na ty odpovědi vybráni - tzn. lidi, kterým ten člověk plácá po ramenou a říká jak je super, že chtějí být zodpovědní - tedy nasypat do jeho fondu prachy ;-D,

0/0
12.3.2011 20:35

verkas

Jak spořit na penzi bez

peněz?

0/0
12.3.2011 19:37

Robodruh

Re: Jak spořit na penzi bez

Špatně. A v systému, který by nebyl nastaven tak úchylně, jako u nás by většina lidí podobnou otázku ani nepoložila. Abych byl konkrétní - vtip je v tom, že za sebe odpovídáš ty, nikoli stát. Pokud nedokážeš vydělávat a není to tím, že bys byl nemocný, postižený, nesvéprávný atd., měl by tě nechat stát hladovět. Dobrá - možná ještě 3 měsíce pomoc, ale ne tak, abys pak sehnal na týden "práci" a byl na úřadě zpět. Myslím, že by jsi se velmi rychle naučil ty peníze vydělávat. Práce je dost.

0/0
12.3.2011 20:30

Profesionalka

Re: Jak spořit na penzi bez

Práce je dost ?? Zapomněl jste dodat jaké. Práce je jak pro koho. Je plno lidí co by šlo dělat, ale nemají kam. Buď nemají dostatečnou kvalifikaci nebo se na to místo hlásí 30 lidí.

0/0
12.3.2011 21:16

Profesionalka

Re: Jak spořit na penzi bez

Když byla krize, tak firmy hromadně propouštěli a zjistili, že danou práci zvládne i jeden člověk, tak proč nabírat nové lidi. U nás v práci se také propouští, majitel chce ušetřit a je mu jedno jestli to budeme zvládat. Ono je rozdíl, když někdo je na pracáku půl roku a déle jak rok. Neházejte všechny do jednoho pytle.

0/0
12.3.2011 21:22Najdete na iDNES.cz