Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Důchodové fondy se mohou o klienty prát celý rok 2013

Penzijní fondy se snaží vyjednat co nejvýhodnější podmínky v chystané důchodové reformě. Kromě výše poplatků, která závisí na výhodnosti spoření na penzi v novém systému, se hraje také o délku doby, kterou dostanou lidé na rozmyšlenou pro částečné vyvázání ze státního důchodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vykutaleny_kmotr

Už se perou ? Už se perou ?

;-D;-D;-D;-D tak to bude fááákt huuuustýýýýý ;-D;-D;-D

0/0
4.4.2011 8:41

Miri

Je tu garance,

že ty fondy nebudou vykradeny, jak je v tomto státě zvykem? Pokud není, tak je blázen přistoupí na tuhle hru.

0/0
4.4.2011 6:53

Bery

Re: Je tu garance,

Zadna garance samozrejme neni...

0/0
4.4.2011 15:35

masoreti

občanská iniciativa

myslím, že v tuto chvíli se rozhoduje o budoucí výhodnosti spoření ve druhém pilíři, proto zakládám tuto iniciativu. pokud souhlasíte s níže uvedeným textem, prosím zkopírujte a pošlete ho jako email na adresu fintrh@mfcr.cz, do předmětu zprávy uveďte: 2. důchodový pilíř - vyjádření k poplatkům. jestli to uznáte za vhodné, text samozřejmě upravte, můžete ho poslat i kolegům a známým, kteří by ho mohli podpořit. děkuji.

"Dobrý den.

Dovolte, abych se jako občan vyjádřil k zamýšlené struktuře poplatků za vedení důchodového účtu v rámci 2. pilíře.

Konstrukce spořících programů:

Nechť je lidem, kteří si rozhodnou pro zapojení do druhého pilíře, otevřen automaticky účet se všemi čtyřmi typy spoření ve formě podúčtů, tak, aby bylo umožněno plynule měnit tok vyváděných prostředků a případně rozkládat riziko. Převod mezi podúčty by byl umožněn v libovolném směru (dle dohody s penzijní společností, kromě jedné výjimky.

0/0
3.4.2011 22:41

masoreti

Re: občanská iniciativa

Jakmile klient převede prostředky do dluhopisového programu ČR, nelze již tyto prostředky převést jinam a zůstanou v tomto programu až do konce doby spoření. Takový postup má zabránit spekulativnímu chování fondů, kdy by nějakou „výhodnou“ nabídkou přiměly klienty k přechodu na jiný program a fondy by měly dobrý důvod se spekulativně zbavovat státních dluhopisů. To však nevylučuje možnost, aby klient mohl nově deponované prostředky (tedy ty, které bude připisovat z následujících mezd) připisovat na kterýkoliv z jiných spořících programů. Převod libovolného objemu prostředků na spořící program státních dluhopisů by byl možný kdykoliv a bez sankcí. V rámci spořícího programu do dluhopisů ČR navrhuji následující změny. Vážená průměrná splatnost portfolia nebude omezena 10 lety, jak je v návrhu. Je nelogické, aby klient, který své prostředky investuje na 20-50 let, měl výnos odpovídající z desetiletých dluhopisů.

0/0
3.4.2011 22:43

masoreti

Re: občanská iniciativa

Dále navrhuji, aby byly prostředky v rámci spořícího programu do st. dluhopisů chráněny před inflací finanční kompenzací např. z účtů ČNB. Navrhuji, aby výnos ze státních dluhopisů měl garanci minimálního výnosu. Spoření vlastních prostředků ve výši 2% navrhuji koncipovat jako minimální nutnou částku spoření s možností spořit až další 3% dobrovolně navíc. Tedy 3% opt-out + 2-5% vlastních prostředků.

Konstrukce poplatků:

Obecně jsem spíše proti regulaci, nechť je výše poplatků dohodou mezi klientem a fondem. Jedinou regulovanou složkou poplatků bude poplatek za vedení podúčtu pro investice do státních dluhopisů ČR, jež bude stanovena paušální částkou 300,- Kč ročně (její zvýšení bude možné jen o inflaci), podobně jako za vedení jiných spořících programů jako je stavební spoření apod. Vedení tohoto účtu neklade téměř žádné nároky na správu, zhodnocení rizik apod. bude pouze evidencí. Správcovská společnost nesmí uplatňovat žádné nároky z výnosu státních dluhopisů!

0/0
3.4.2011 22:44

masoreti

Re: občanská iniciativa

Ostatní poplatky se tak budou odvíjet od ochoty klienta dělit se správcem o možný zisk z jiných spořících programů. Vstupní poplatky bude možné účtovat jen za předpokladu, že se klient na počátku rozhodne spořit v jiném programu, než v programu státních dluhopisů. Tímto se zabrání manipulativní strategii náboru klientů. Jakmile nastane situace, kdy veškeré prostředky budou na podúčtu státních dluhopisů ČR a budou tam směřovat i všechny nově deponované, bude za správu účtu inkasován pouze výše uvedený paušální poplatek.

S pozdravem

podpis"

0/0
3.4.2011 22:45

masoreti

ještě odpověď pro kremsu

investice do dluhopisů vlastního státu dává slušnou naději jednak na zhodnocení a jednak na to, že se s penězi opět setkáte. nezastírám, že je v tom i kus patriotismu - budu-li zaměstanec bmw nebo vw, nebudu si přece kupovat akcie renaultu nebo fiatu. a přijde mi zbytečné rozdělovat riziko mezi dluhopisy třeba německa, řecka a česka. navíc, to co se bude dít v budoucnu jsem schopen ovlivnit jen doma.

jako hlavní výhodu ovšem vidím to, že splátky úroků, které jinak platíme našim věřitelům za státní dluh, se můžou zároveň stát výnosem pro dluhopisový program občanům, ať už přímo nebo přes fond. je to naprosto nejlevnější způsob, jak úspory na důchod rozumně a s minimálním rizikem zhodnotit.

0/0
3.4.2011 22:56

graifer3

Re: ještě odpověď pro kremsu

A co takhle vůbec žádný fondy nezakládat? Penzijních fondů je tady dost nebo ne?

0/0
4.4.2011 9:12

sir999

Re: ještě odpověď pro kremsu

Vypadá to rozumně. Jen je podle mého názoru zbytečné, aby dluhopisové prostředky spravovalo několik fondů, ale stačil by jeden "veřejnoprávní" fond za jinak stejných podmínek.

0/0
4.4.2011 18:16

dávám tomuto nicku tak měsíc

Pokud se nemýlím, tak VV vyjednali NEPOVINNOST...

To znamená, že i lidé mladší 35-ti let se tohoto podvodu nemusí účastnit. Opět žádám redakci iDNES, aby zveřejnila tabulku, kterou již jednou zveřejnila, vypovídající o výhodnosti opt-outu. Tabulka jednoznačně ukazovala na to, že opt-out je výhodný pro lidi DNES vydělávající přes 50 000KČ měsíčně!!!!

0/0
3.4.2011 18:58

davidh2002@volny.cz

nový druh zábavy

Ve volných chvílích si budu pozývat pojišťováky a přesvědčovat je, že tento produkt je nevýhodný. Tím dám alespoň pointu většinou trapným pojišťovacím schůzkám....

0/0
3.4.2011 13:03

davidh2002@volny.cz

Re: nový druh zábavy

Naštěstí těsně překročím věkovou hranici, od které to nebude povinné.... UF!

0/0
3.4.2011 13:05

MIR80

Je nejaka moznost

se z tehle zlodejny nejak vyvliknout ? Nebudu chtit nikdy od statu zadny duchod, ale taky nechci, aby z mnou sporenych penez melo pak par vyvolenych rektum ve zlate

0/0
3.4.2011 12:05

Profesionalka

Re: Je nejaka moznost

Jdi na pracák a dělej na černo, jak naše populární menšina...

0/0
3.4.2011 13:06

MIR80

Re: Je nejaka moznost

Bohuzel pracovat nacerno v mem oboru je ponekud nerealizovatelne :)

0/0
3.4.2011 13:34

hnusil VII. neoblíbenec idesu

Re: Je nejaka moznost

Budes se divit, ale presne tohle praktikuje nezamestnana "bila" vetsina.

0/0
3.4.2011 16:06

Profesionalka

Re: Je nejaka moznost

To si nemyslím, od letošního roku se to bílé většině nevyplatí. Pokud jako pracující člověk skončíš na pracáku, tak nedostaneš ani pomalu životní minimum, protože náš stát počítá s tím, že tě bude živit rodina. Něco jiného je, pokud by celá rodina byla na pracáku, v tom případě dostaneš příspěvek na bydlení atd.

0/0
3.4.2011 17:03

hnusil VII. neoblíbenec idesu

Re: Je nejaka moznost

Bohuzel par takovych lidi znam osobne.

0/0
3.4.2011 18:15

Profesionalka

Re: Je nejaka moznost

Bohužel na takové lidi doplácí i ostatní, kteří by rádi pracovali, ale bohužel nemůžou sehnat práci. V dnešní době sehnat dobrou práci je problém...

0/0
3.4.2011 22:07

Karel2002

Když to zavedou, tak to ČSSD po vítězných volbách

v roce 2014 nebo po předčasných volbách to může zase zrušit, takže nerozumím jednání ODS a jejich poskoků TOP,VV,SZ,KDU-ČSL....kteří se tyto zákony mající vliv na několik desetiletí dopředu snaží protlačit proti vůli sociální demokracie.Společnou koalici s ČSSD v r.2006 ODS odmítla a místo toho koupila některé její poslance.A přitom tato reforma chce kompromis mezi většinou společnosti.Takže příští volby budou zase špinavé a půjde v nich o to,aby ČSSD a KSČM nedostaly 101 mandátů,jinak bude konec s touto reformou.

Je lež domnívat se,že když bude stát garantovat nevytunelování privátních důchodových fondů, tak skutečně nebudou vytunelány.Zkušenosti z 90. let nám jasně ukazují,že vícero spořících společností bylo vytunelováno i když byly vklady garantovány státem a pak justice odmítla lidi odškodnit či vyřadila řádné vkladatele z konkursů viz např. http://www.jiaks.cz/ (vklady garantovaní ČS ve vlastnictví státu). A justici máme pořád tu samou, žádné poučení z 90. let se nekonalo. 

0/0
3.4.2011 12:05

davidh2002@volny.cz

Re: Když to zavedou, tak to ČSSD po vítězných volbách

Myslím, že zrušit už to půjde velmi těžko... Záleží, samozřejmě, kolik lidí v tomto systému bude....

0/0
3.4.2011 13:06

vlabra

Re: Když to zavedou, tak to ČSSD po vítězných volbách

To si v Maďarsku mysleli taky. Dokud to neznárodnili

0/0
3.4.2011 20:28

Bery

Re: Když to zavedou, tak to ČSSD po vítězných volbách

Naopak to pujde zrusit velmi snadno... obdobne jako ted chce Kalousek rusit treba stravenky. Proste se to udela nevyhodne (jeste vice nez to je) a tim se to zrusi samo. Staci napr. v pristim zakone zarazit opt-out a pokud budes chtit ve "sporeni" pokracovat, tak budes muset davat celych 5% misto 3+2. Ale osobne nemyslim, ze by se do toho moc silencu nahrnulo. Par se jich necha asi ukecat, ale masova zalezitost to nebude.

0/0
3.4.2011 23:56

illes

Ano v Čechách

Generace prarodičů mých rodičů přišla absolutně o vše, protože podnikali v zemědělství, o vše je neobral Hitler, ale naši lidé komunisti. A teď bohužel mám pocit, že se to stane generaci mojí. Zase někdo příjde a řekne, sice jste spořili, ale peníze jsou na našemu účtě, tak mi si je necháme. 

0/0
3.4.2011 11:05

hnusil VII. neoblíbenec idesu

Re: Ano v Čechách

Presne tak, dlouhodobe sporeni je naprosty nesmysl.

0/0
3.4.2011 11:46

Hondoušek

České bankovnictví

je na poplatcích rozežrané, jako české odbory. Jestli ty fondy budou stejné, jako české banky, tak se na poplatcích nedoplatíme. To se mi nelíbí. Možná bych investoval do nějakejch zahraničních fondů, než se nechat okrást nějakým chtrolínem z banky...

0/0
3.4.2011 10:59

Ugly Slimer is back

Kalouskovi důchod-tunel-fondy

Já mám celkem jasno. Jako OSVČ snížím odvody na minimum a momentálně uspořené peníze si renvestuji do svého. Další zhodnocení mé nemovitosti, další kšefty, možný nákup dalších bytů. Rozhodně nečekám, že mě stát něco v důchodu dá a předpokládám, že odchod do důchodu bude tak 75let, takže se ho možná ani nedožiju. Nejlepší by bylo sociální daň neplatit. Do důchodu si budu moci odejít v 60ti letech a užít si ho.!!

0/0
3.4.2011 9:33

Lev_z-_-Rožmitálu

Re: Kalouskovi důchod-tunel-fondy

investuj to do domu aby ti mohl být následně při měnové a majetkové reformě uzmut;-D

0/0
3.4.2011 9:56

Ugly Slimer is back

Re: Kalouskovi důchod-tunel-fondy

Hmm tak po té reformě investuju do AK-47 a odnese to ten úředník co pod tím bude podepsanej.;-D

0/0
3.4.2011 10:33

Lev_z-_-Rožmitálu

Re: Kalouskovi důchod-tunel-fondy

silácký řečičky

odprásknou tě jako psa a ještě z tebe udělají teroristu a vraha dětí:-P

0/0
3.4.2011 11:40

sir999

Re: Kalouskovi důchod-tunel-fondy

Samozřejmě ne v ČR ;-)

0/0
3.4.2011 11:26

Lev_z-_-Rožmitálu

Re: Kalouskovi důchod-tunel-fondy

to je jedno kde

0/0
3.4.2011 11:39

_xprim01_

Re: Kalouskovi důchod-tunel-fondy

Důl je jenom díra v zemi, tu vám nikdo nevezme. ;-)

0/0
3.4.2011 11:16

Lev_z-_-Rožmitálu

Re: Kalouskovi důchod-tunel-fondy

vážně?;-D

0/0
3.4.2011 11:40

davidh2002@volny.cz

Re: Kalouskovi důchod-tunel-fondy

to je cimrman, chybí vám všeobecný rozhled?

0/0
3.4.2011 13:09

culombo

Proč

jako ilustraci dávají foto současných důchodců.ti do fondu už spořit nebudou.Možná proto,aby se mladí mohli podívat jak se parádně měli jejich prarodiče. ;-D

0/0
3.4.2011 9:23

Shkarohleed

Kdyby....

Kdyby si banky neúčtovaly vyšší poplatky než úroky,což je zlodějina,tak by si mohl každý na důchod normálně naspořit.Pokud budou mít fondy jistý příjem z poplatků,budou to jen povinné banky dnešního zlodějského typu,kam budeme muset cpát většinu úspor a mít je tam skoro až do smrti.Kdyby se peníze ze SP neprojebávaly na pochybnou politiku zaměstnanosti,která akorát způsobuje,že spousta lidí nepracuje,spousta lidí by pracovala a mohla by přispívat do průběžného systému.Jenže tohoto státu se buhužel zmocnili ekonomové,což je národní tragédie.Fuj to sem se po ránu na...al.:-P

0/0
3.4.2011 9:08

DrPrHrBr

Se mnou také nepočítejte

v experimentu eitém na koleni horkou jehlou.  Důchodové fondy ano, ale v zemích, které mají právní rámec a kde podnikatelské subjekty dodržují eitké kodexy. Ne v tomto zlodějstánu.

0/0
3.4.2011 8:13

dogi2

Už jsem to psal,

ale zopakuji to: Na tohle dobrodružství Padákomirků v žádném případě nepřispěju! Nemá totiž naprosto žádnou šanci na úspěch, neb po příštích volbách se určitě najde rozumnější vláda, a nemusí to být ani vláda ČSSD, která tyhle nesmysly velice rychle navrhne ke zrušení. Možná by bylo efektivnější, kdyby tato vláda, která je zkorumpovaná, šla co nejdříve do kopru, aby ty její "experimenty" mohl rychle někdo napravit, než bude zase pozdě.

0/0
3.4.2011 6:07

bezdukátů

Re: Už jsem to psal,

tou rozumnější vládou bych si nebyl tak jistý8-o

0/0
3.4.2011 10:26

luke777

duchod

na duchod kaslu pojedu pekne postaru na co se starat? pekne dupnout na plyn kaslat na vse a uzivat si zivot je kratkej a skudlit neco? neco malo bokem a uzivat dokud to jde me je 31let a do duchodu v 75 ani omylem

0/0
2.4.2011 23:53

hnusil VII. neoblíbenec idesu

Re: duchod

Presne tak, zivot si chci uzit, kdyz uz do duchodu pujdu jako odrovnana prestarla troska.

0/0
3.4.2011 1:37

Petr Tomeš

Re: duchod

Více jak čtyři pětiny lidí se dožijí důchodového věku. A někteří blbci pak žebrají s nataženou rukou po státu něco, co si mohli několik desítek let sami šetřit a zhodnocovat jakýmkoliv způsobem, tyhle důchodové fondy nebudou povinné. Já bych vám taky nic nedal. Ani omylem.

0/0
3.4.2011 5:49

hefaistosh

Re: duchod

Aha tak lidi můžou po celý život vydělávat do státní kasy,kde jim ty peníze z větší části prošustrujou,a nemůžou chtít nic?Samozřejmě by si měli ještě sami k důchodu přispívat.Mně by spíš také zajímalo,jaké budu mít záruky,že ty peníze na fondech budu mít.Kdo mi zaručí,že nekrachnou a já pak budu bez penze.Viz. současná ekonomická krize,kdy se dostalo spousta bank do potíží,ne vinou klientů,ale neuváženým hospodařením samotných bank,a spousta lidí přišla o penze v jejich fondech.A viníci této situace zůstali nepotrestáni.

0/0
3.4.2011 7:36

Petr Tomeš

Re: duchod

Zjevně nechápete, že když se dvojnásobně zvýší počet důchodců na jednoho pracujícího, tak to není chyba politického systému, ale pouhá matematika a demografie. jesltiže již teď je důchodový systém v mínusu a stát zadlužený, jen hlupák se může dožadovat vyššího důchodu. Vedle toho jsou různí odboráři, doktoři a různé jiné skupiny žadonící o peníze ze státní kasy. Nemohou mít všichni všechno.

0/0
3.4.2011 7:42

graifer3

Re: duchod

http://www.novinky.cz/domaci/227374-duvody-duchodove-reformy-stoji-na-vode-vlada-zkresluje-demografii.html

0/0
3.4.2011 10:19

hefaistosh

Re: duchod

Zjevně jste si řádně nepřečetl můj příspěvek.V kterém zmiňuji,že samozřejmě ať si lidé přispívají na důchod.Akorát navíc jsem se ptal na záruky,že svou naspořenou penzi dostanu.A také navíc si stěžuju na neuvážené hospodaření našich vlád a bank,při kterých vznikla finanční krize,kdy spoustu peněz,které by byly užitečné jinde ,vyhodily nazdařbůh oknem,a tudíž se spousta lidí ve světě přišla o penze..Jinak jediná reforma,která ovlivňuje ekonomický růst je zvýšení počtu produktivních lidí,tzn.větší počet narozených dětí a udržení tohoto stálého stavu.Ale to by si museli lidi trochu utrhnout od huby a trochu změnit svůj životní styl.I když z osobních zkušeností vím,že děti na překážku nejsou.Holt akorát musí člověk víc máknout.

0/0
3.4.2011 10:30

hefaistosh

Re: duchod

A navíc.Já jsem tomuto státu nezpůsobil žadný dluh.Všechny účty mám zaplacené,nepůjčuji si,a na vše co potřebuju si vydělám.A chyba je i v politickém systému.Ten tvoří zákony a pravidla pro chod státu.Rozdíl je v tom,že když já odvedu nekvalitní práci,případně něco pokazím tak to musím i já bezplatně napravit,případně i vzniklou škodu zaplatit.Nevšiml sem si,že by politici či úředníci na radnicích v jednotlivých krajích za své pochybení šli zadarmo své chyby napravit.Kde je náprava za prohrané arbitráže,za neprůhledné a předražené státní zakázky,za podcenění a následném prodeji státního majetku?Jak se politický systém zasadil o nápravu ztráty těchto miliard?Nijak.Vymění se další vláda případně úředníci a za peníze začnou dělat poloreformy.

0/0
3.4.2011 10:43

vyfič

Re: duchod

Takový názor jsem v minulosti sdílel také. Ovšem za podmínek, které stát vytváří nejsem ochoten se podobných šaškáren účastnit. Stačí vzít rozum do hrsti, a propočítat již jenom výnosy PF se st. příspěvkem - s jejich úžasným zhodnocením připisovaným ROČNĚ a k tomu cokoli, co se na trhu vyskytne s měsíční nebo kratší dobou připisování úroků. Při propočtu na 30-40 let každý zjistí, že státní příspěvek z PF totálně vyšumí. Navíc já mám možnost podle momentální situace na trhu své finance přesouvat bez pokut a poplatků tam, kde je to zrovna výhodnější.

0/0
3.4.2011 9:32Najdete na iDNES.cz