Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

V mapě, která má rozhodovat o nájemném, je zatím jen 99 obcí

Cenová mapa, která měla pomoci při rozhodování sporů o výši nájemného v bytech, kde skončila regulace, vzniká jen velmi pomalu. Nájemníci se totiž na její tvorbě odmítají podílet, a tak zatím pomůcka nemůže často odrážet skutečný stav v jednotlivých místech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

realitservis

Nechápu co chce stát zase řešit

Nechápu proč v tom opět někdo hledá vědu a říká, že je 6 definic tržního nájemného. Tržní nájemné je jen jedno a to je takové, kolik je někdo ochoten za byt zaplatit. Nechápu proč solit státní prachy za vypracování cenových map. Je to prosté - mám byt, chci tolik a tolik, stávající doteď regulovaný, tzn. zvýhodňovaný nájemníku nechceš se dohodnout, půjdeš k soudu. U soudu musím jako majitel doložit, že mám jiného zájemce, který je ochoten mnou požadovaný nájem zaplatit a hotovo. Pokud stávající nájemník na tu samou částku není ochotem přistoupit, musí si  nejdéle do 1/4 roku najít bydlení, které bude vyhovovat jeho finančním představám. Vždyť ti nájemníci byli chránění 20 roků !!!!!!!!!!!!!!!!!!  to je 1/4 lidského života, tak měli snad času dost se na tuto chvíli připravit, tak nechápu co se teď diví a co se vůbec řeší.

0/0
6.4.2011 10:19

dino_na_idnes

Re: Nechápu co chce stát zase řešit

No, čas se připravit sice měli, ale problém je právě v tom, že to trvalo dvacet let. Když je nějaký stav setrvalý čtvrt lidského života, proč by nemohl být setrvalý dvojnásobek této doby?

A dokládat u soudu, že mám jiného zájemce ochotného platit požadovanou částku? No, pak máte dvě možnosti. Buď zakážete, aby tím zájemcem byl rodinný příslušník či vlastně kdokoliv, koho delší dobu znáte, což by byl docela hrubý zásah do práv i soukromí majitele.

Nebo to nezakážete a jako by taková klauzule nebyla, sehnat si známého, co mi třeba půl roku bude fiktivně platit nájemné a já mu ho obratem budu vracet pěkně z ruky do ruky, opravdu nebude problém.

0/0
6.4.2011 11:28

fitzie

taky by se daly oslovit realitní sítě

0/0
6.4.2011 9:57

petrph

Re: taky by se daly oslovit realitní sítě

Což právě dělají ti takzvaní soudní znalci. V horším případě si opíšou pár cen na inzerátech, v tom lepším mají určitou představu o tom v jaké cenové relaci se skutečně byty v té oblasti nabízejí. Ovšem, pouze nabízejí.Taky už u soudu neřeknou, že za tu cenu ty byty jsou třeba půl roku prázdné, než se najde nějaký záhadný cizinec co je ochotný tu výši nájmu zaplatiti. A nebo tedy majitel bytu sám "prozře" a i bez "kvalitního servisu" realitní kanceláře jde s cenou dolů. Což už se taky nikde v informacích realitek a znalců neprojeví...

0/0
6.4.2011 10:18

Urb - Ledorubom v Meksike

Neschopnost a darmožrouti

Jablonec nad Nisou je okresní město se 42.000 obyvateli a ta jejich příručka mi na netu odpovídá, že taková obec nebyla nalezena. Neschopnost a darmožrouti.

0/0
6.4.2011 9:53

Pe.Pe.

Příjem z nájemného se nedaní?

Příjem z nájemného je snad zdanitelným příjmem. Je-li tomu tak, dala by se výše nájemného zdaňovat právě z daňových přiznání. Stačilo by formulář vhodně upravit.

0/0
6.4.2011 9:14

Pe.Pe.

Re: Příjem z nájemného se nedaní?

Opravuji, ne zdaňovat, ale zjišťovat.

0/0
6.4.2011 9:15

sir999

Re: Příjem z nájemného se nedaní?

Neděste lidi neb daňové přiznání pak bude mít novou přílohu na každý pronájem jeden list. [:-/ ] Nějaký iniciativní úředník se toho chytne a bude to v háji.

V daňovém přiznání je jen souhrnná položka za nemovitosti a není tam je za byt (plocha, kategorie).

0/0
6.4.2011 9:25

lion62

Re: Příjem z nájemného se nedaní?

Daní, jenže ... Nezahrnuje výši dluhu na nájemném. Pokud máte v bytě neplatiče, se kterým se soudíte, máze výnos 0 a to po značně dlouhou dobu ... :-P

0/0
6.4.2011 9:31

petrph

Re: Příjem z nájemného se nedaní?

On by se ten formulář musel stejně upravit. protože do daňového přiznání do příslušné rubriky za nájmy se dá jen koncová částka mínus náklady. Přitom majitel (nebo i firma) může mít i více bytů, různých kategorií, velikostí, třeba i v různých lokalitách.

Čili, pokud by to mělo dávat smysluplné údaje, muselo by se to vyplňovat jinak a důkladněji, a podchytit i ty neplatiče...(I když údaj o tom že nějaký nájemník delší dobu  neplatí (a pochopitelně není ani ochoten se třeba s majitelem dohodnout na zvýšení nájmu) taky může znamenat, že ta výše nájmu je iluzorní a nedá se s ní porovnávat...

0/0
6.4.2011 10:13

lion62

Re: Příjem z nájemného se nedaní?

Až na ten závěr bych s Vámi souhlasil. Ale zdůvodňovat neplacení nájemného nesouhlasem s jeho výší ze strany nájemníka, to jste, doufám, myslel s opravdu velkou nadsázkou. Navíc se tento stav týká téměř výhradně nájemníků s tzv. regulovaným nájemným (a nesouhlas tudíž značí nesouhlas se zákonem o deregulaci nájemného). U tržních nájemníků většinou platí - smlouva na dobu určitou ---> neplatíš ---> nedostaneš novou smlouvu. Jen u regulovaných nájemníků musíte čekat až dluhy nájemníka přesáhnou tříměsíční nájemné včetně úhrady na služby, pak můžete dát výpověď (4. měsíc), která běží tři následující měsíce (5.-7. měsíc). A pokud se nájemník odvolá k soudu pro neplatnost výpovědi, než se celá záležitost projedná a rozhodne (8. - xx. tý měsíc). A pokud se poté nájemník nevystěhuje, žaloba na vyklizení bytu (xx-tý až yy-tý měsíc). A nakonec máte v ruce papír, že Vám dluží nemajetný pan Zzz částku xyz tisíc včetně nákladů na exekutora, ale není kde brát, takže máte smůlu ... :-)))  <

0/0
6.4.2011 10:23

petrph

Re: Příjem z nájemného se nedaní?

Nešlo tam přímo o nadsázku.A rozhodně ne o zdůvodnění že by nájemník neměl platit smluvenou výši nájemného. Spíše,že ten nesolidní nájemník klidně kývne na vyšší nájem,protože už stejně myslí na to že ho platiti nebude. (Nebo, je lehkomyslný,kývne a nedojde mu že když za nějaký čas přijde třeba o práci, tak nebude mít z čeho). Kdežto solidní nájemník ví že nájem platit bude,počítá i s možností  snížením příjmu,takže se bude snažit uhádat si nižší nájem,resp. nepřistoupit na zvýšení.A že skutečně,jen část nájemníků má nájemní na dobu určitou,takže po jejím ukončení může majitel si najít jiného nájemníka,ale s ním už projednat samostatně výši nájmu,dle aktuálních podmínek,třeba zcela jinou než s tím předešlým.

Druhá věc,že přece nejde o byty s regulovaným nájemným.Právě naopak, jde o ty byty s tržním nájemným,podle kterých  potřebujeme zjistit ceny v místě obvyklé.A skutečně ty nájmy,které stabilně nájemníci platí,ne ty,které by majitelé dostávat chtěli..

0/0
6.4.2011 10:45

filp

Kde bude najemne v Praze po deregulaci?

Kde bude najemne v Praze po deregulaci? Dnes obvykle najemne 150-200kc/m2, regulovane cca 100kc/m2. Po deregulaci to vidim vse kolem 130kc/m2. Myslim, ze mnoho starsich lidi opusti nadmerne byty viz. moji rodice dva v 80m2. A tim dojde na trhu k mensimu snizeni.

0/0
6.4.2011 7:04

elegani

Re: Kde bude najemne v Praze po deregulaci?

To regulovane je navic obvykle v bytech s nizsim standardem. Zazil jsem oboji a mestsky byt je velke utrpeni, protoze spravcovska firma naprosto ignoruje potreby najemniku.

0/0
6.4.2011 9:06

Hroznej.puberťák

Re: Kde bude najemne v Praze po deregulaci?

Jo, to by mohlo odpovídat, já platím asi 140/m2

0/0
6.4.2011 9:14

fitzie

99 obcí

a kolik je to procent "bytového fondu"?

ony to totiž vesnice, kde každý bydlí ve svém baráku, moc neovlivní.

0/0
6.4.2011 6:52

lutrysek

mohli pul roku pockat

a dat dotaz na vysi najemneho do scitaciho formulare. meli by to vsechno najednou a za jedny penize. ale proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite. jinak kazde mesto ma svoje najemni byty a tam by nemel byt problem od majitele ziskat vysi najmu ne? jenomze na te mape je bezne najemne urceno vzdy v dvojnasobne vysi oproti mestskemu najemnemu. takze ti soukromni pronajimatele maji 3x vetsi sazby, ze jim to prumeru da tolik?

0/0
6.4.2011 6:19

lion62

Re: mohli pul roku pockat

Nemohli, protože nechtěli a to i přes požadavky ze strany pronajímatelů. Navíc by se z toho musely vyjmout ony regulované byty, které by jinak z místně obvyklého nájemného udělaly nájemné místně velmi neobvyklé ... ;-D  Sice netuší jaké je místně obvyklé nájemné, ale zato mají jasno v tom, kde žily naše matky v době našeho narození. 8-o

0/0
6.4.2011 9:36

Hroznej.puberťák

Re: mohli pul roku pockat

Ti, co platí nájem na ručku a nikde se to nepřiznává by to stejně nevyplnili, a málo takových asi nebude...

0/0
6.4.2011 9:54

dino_na_idnes

Re: mohli pul roku pockat

To je v pořádku, ti se do výpočtu místně obvyklého nájemného pro tyto účely stejně nehodí.

0/0
6.4.2011 11:33

AmalkaVila

ztratily se obce

Není těch asi 600 obcí na celou ČR nějak málo?? 8-o

0/0
6.4.2011 6:18Najdete na iDNES.cz