Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Sedmdesátníci nebudou stačit na celou řadu profesí, varují odborníci

Důchodová reforma posouvá odchod do důchodu za hranici sedmdesátky. Neřeší však jednu podstatnou otázku, totiž jestli budou lidé v pokročilém věku schopni pracovat a kdo je zaměstná. Podle odborníků staří lidé nebudou schopni vykonávat až polovinu profesí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hrabě Artstetten

Já bych zavedl odchod do důchodu v 15 letech

Holt by ale ta penze těch, co nikdy nic do systému nezaplatili, byla trochu menší, třeba 30 Kč měsíčně...

Na státní důchody by se rozdělovalo jen to, co se vybere od pracujících a důchodovou daň ("pojištění") aktuálně platících.

0/0
13.6.2011 14:45

josefm

vo to tu jde přece, ne?

aby si důchodu moc nebo vůbec neužili

0/0
7.6.2011 7:47

magdik

Vystresovanej

národ, dvě světový války, komunisty, zabírání majetků, poznamenání dalších generací, jak můžete srovnávat například skandinávské země, že by lidi mohli pracovat do 70 let? Lékářská péče vcelku nula bodov, lázeňství, rekreace, kdo jsme to zažili po válce? Já teda ne. Nervy s nepolitickou příslušností, dětí kam půjdou když jeden u nich nebyl, shánět žrádlo a ta mladší generace - dnešní 40tníci - na tom nejsou o nic lépe. Kradou dětí bývalých bolševiků, tak na co se snažit? Majetky sedlákům vráceny nebyly, hlavně nacpat všechno církvi. Minimálně morálně musej bejt tak zdeptaný - pokud nežerou drogy - že taky nevidím to vydržet. Hádají se o posty, kradou, kdy už se na ně nejen nas-ereme, ale půjdeme ten ksindl  všechen vyházet!!!! Teď už je řada na vás mladší generace! Na co čekáte? Si z nás dělají normální pr.del

0/0
6.6.2011 20:46

Dalšínickvpekle8 aneb 1000 dukát

Žádný strach

že by jste museli makat do sedmdesáti , po padesátce jste stejně už neperspektivní a každý se vás zbaví , potom přežijete chvilku na podpoře a pak šup na sociálku za životní minimum . Takže bych se těch sedmdesáti letých autobusáků ,pokrývačů ,  horníků , hutníků a podobně zase tak nebál .

0/0
6.6.2011 15:15

ibaba

Mám dojem

že zaměstnat se do 70ti mohou opravdu jen poslanci a senátoři t už trénik mají mozek jim zakrněl dávno a to sezení a spaní už mají dostatečně natrénováno.

Horší je to  s jejich živiteli a to jsou  občané nedokáž si představit hasiče /čest jejich profesi/jak v 70ti hasí požáry,kominíky,pokrývače,to by asi nešlo.Vymyslet takovou idiotštinu může zase jen idiot.A dodatek lde budou pracovat mladí když staří budou pracovat do 70ti?Rv

0/0
4.6.2011 13:00

slv

Re: Mám dojem

To je opravdu špatný dojem.

Sedět celý den v lavicích a netlouct špačky, mít přehled o tématu schůzí je dost vyčerpávající. To, že bych měl tuto profesi v oblibě, to nemám. Rozhodně bych s nimi neměnil.

0/0
5.6.2011 9:34

zitraidnes

hmm

Ale takhle dlouho pracovat je myšleno pro státní úředníky, ti mohou sedě to skonání. Bojí se, aby jim někdo neřekl "máš důchod, tak padej domu!" ..Oni totiž ti ve státní službě např.kancelářští u hasičů s platem 40-50t. po 30 letech mají 50% výsluhu a tak odejdou navíc s výsluhou a jsou zpět přijmuti jako civilní zaměstnanec. To jsou ti bohatí důchodci. Obyšejný člověk třena ba stavbě už toho má 50 padesátce dost..a v 70ti...po těžké celoživotní práci je rád, že udrží prdR^R^R^

0/0
4.6.2011 10:47

RodoDendron0003

Proč radikální reformy odkládat ?

Proč je nevyzkoušet třeba na měsíc a hned teď;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
4.6.2011 10:24

RodoDendron0003

Nebudou stačit a skončí na sociálních dávkách.

Nebylo by nakonec lepší vyplácet důchody?;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
4.6.2011 10:21

vzdyt_to_rikam

přesnětak...

To je to, co naší vládě chybí. Takový ten lidský pohled. Vidí všecko pouze v rámci čísel. Tady je málo, tak vezmeme tady. Jestli je to pro lidi snesitelné, jestli je to vůbec proveditelné, to neřeší. Je to klasická chyba všech ne úplně dobrých manažerů. Koukají jen na čísla a neberou to z "lidské" stránky. Ano, z hlediska čísel je jasné, že výdaje se musí snížit a tím pádem se musí všude možně šetřit a ještě to nestačí, tak zvednout daně a posunout odchod do důchodu. Z hlediska čísel ano. Ale z hlediska "člověka" je to pitomost. Lidi sice budou moci do důchodu řekněme v těch 65, ale už tak od 55 budou buď na dlouhodobé neschopence nebo na pracáku, protože budou buď regulérně nemocní, protože jsou prostě staří, nebo prostě práci mít nebudou, protože já jako šedesátiletá babička už prostě nebudu moc lítat autem jako blázen po celé republice a monitorovat klinické studie jako teď ve třiceti. Taky mi nebudou sloužit oči (neslouží už teď) a vůbec...

0/0
3.6.2011 12:10

vzdyt_to_rikam

Re: přesnětak...

Nevím, co budu v šedesáti dělat. Leda tak někde pokladní, jestli se udržím 8-12 hodin sedět na štokrleti za pokladnou. S vysokou školou budu pípat na pokladně za 12tis hrubého a budu se muset nechat buzerovat od mladého ambiciozního "vedoucího směny"...z toho mě brzo trefí, takže budu ve špitále, pak doma a pak na pracáku a to bude konečná - do věku odchodu do důchodu budu závislá na státu - klidně deset let. Ono to pak tomu danému ministrovi financí dojde, ale bude pozdě.

0/0
3.6.2011 12:13

magdik

Re: přesnětak...

Proto si myslím, že je potřeba těm idiotům co plánují  naše životy, jestli se tomu tak dá říkat, pořádně natřískat pr.del dřív, než dojde k takovým nesmyslům. Pak už opravdu bude pozdě! Tak lidi kde jste, copak je vám všechno jedno???Tady ynás strašej s okurkama a sra.čkou, a přitom je to zakrytí jejich machinací s námi;-O

0/0
6.6.2011 20:52

kocy

Re: přesnětak...

R^Kolikpak " odborníci" za tuto studii dostali zaplaceno? To musela být vyčerpavájící práce. Měli se zeptat nějakého dělníka a bylo by to zadarmo.

0/0
4.6.2011 7:32

slv

Re: přesnětak...

Mít ve třiceti takto pesimistický náhled na budoucnost je samo o sobě detruktivní. Vyplývá to i z článku, který není zdaleka objektivní a zamlčuje jednu velmi podstatnou věc. Nejedná se o dnešní sedmdesátníky, ale o ty, kterým bude 70 za čtyřicet let.

Znám ve svém okolí plno jedinců, kterým je přes sedmdesát a stále dělají. Ano berou i důchod, ale ten dodatečný příjem jim slušně zvyšuje životní úroveň a jejich přínos v práci je neoddiskutovatelný. A jsou to jak manuálně, tak duševně pracující.

Jistě není možné, aby takto dlouho pracovali ve své profesi všichni. Všichni by si ale měli být vědomi rizik.

To, co děláte vy, je evidentně velmi ohroženo v pozdějším věku. Hledejte něco usazenějšího s tím, že vám možná aktuálně klesnou přijmy, ale dlouhodobě se to vrátí. Já jsem už důchodu na dohled, ale co pamatuji, tak jsem vždy nečekal, že mě zajistí stát a vždy plánoval s téměř nekonečným výhledem. Dnešní situace třicátníků je obrácená - dnes žít a co bude zítra se uvidí.

0/0
5.6.2011 9:32

lost

ditribuci ilegálních látek bychom zvládnout mohli i po 80

:-)

0/0
3.6.2011 12:05

milla

Jo od psacího stolu vypadá reforma náramně

v praxi -  od 50 bude většina lidí ohrožena  vyhazovem, kromě doktorů. A tak ti, kteří  budou mít před sebou ještě cca povinných 15 - 18 let práce, budou nuceni  se ponižovat, snižovat nároky na práci i plat. Za almužnu budou pracovat, jen aby jim práce zůstala. Ani to nepomůže a skončí na pracáku -  na podpoře, a protože o ně zájem prostě nebude - propadnou do sociální sítě. Stát jim dá příspěvek  na bydlení, na léky a stravenky na základní  potraviny, pořád míň, než kdyby  jim  dal  důchod. Deset let  selidi budou potácet nad propastí.Ve stresu ze žebrání o pomoc a podporu či práci, za pár korun udělají cokoliv alespoň brigádnicky. To samozřejmě povede ke zvýšení nemocnosti, snižování  věku dožití, takže když  konečně klapne na  důchod, člověk si jej užije tak rok, dva, pokud vůbec.Navíc se mu  bude vypočítávat z posledních deseti let příjmu, čili - bude vždy jen na sociálním minimu. 

A pak že reforma není  pro  stát úspora!!!. Naše odvedené prachy půjdou kam?

0/0
3.6.2011 10:03

_m-

Re: Jo od psacího stolu vypadá reforma náramně

Ta závěrečná otázka byla doufám pouze řečnická. ;-)

0/0
3.6.2011 11:23

kocy

Re: Jo od psacího stolu vypadá reforma náramně

R^ Pavda, taky to tak vidím.

0/0
4.6.2011 7:34

Zirkon

zbytečná panika

Za dvacet let  naše ekonomika  bude  velice pokroková a  zelená a  zcela  opustí  průmysl a  zemědělství.  Všechno budeme  dovážet, protože  výroba  produkuje  škodlivý CO2.   Všichni budou  zaměstnaní  v tercální sféře. Tedy z 90% státní zaměstnanci,  tam to, kromě  hasičů,  do   70-ky doklepou úplně  klidně.  Takové jsou vize  našich Eurohujerských  lídrů.

Podle mne je  ale pravděpodobnější,  že do  20-ti let celý Západ  zbakrotuje, a  nějaké důchody se  nebudou  řešit vůbec.  Nic  takového totiž  nebude  existovat.

0/0
3.6.2011 9:58

basniklidu

Proc nekdo uz konecne nenapise clanek

o tom, ze zvedani duchodoveho veku je pouhe radikalni snizovani duchodu na socialni minimum tam kde na to vubec starsi maji narok ... ti zodpovednejsi, lide s vyssimi prijmy a pod. budou muset prodat neco na co si praci vydelali a duchod jim nahradi tak tretinove socialni minimum ... Kalousek by spis mel rict ze lidem nad 65 snizuje prumerny duchod na tretinu.

0/0
3.6.2011 7:07

mukr

Tak jednak

co se tyce bydleni v 3+1 tak nevim, u nas meli a maji vsichni baraky. Ale co pamatuji prarodice tak vetsinou meli dvoje slusne saty na spolecenske prilezitosti a nikdy jsem je moc nevidel nic nakupovat krome spodniho pradla atp.  a prarodice z druhe strany jsou vcelku v pohode. Ackoliv utrati mesicne za leky kolem 3000 dohromady tak jsou v pohode a nestezuji si. Celkove hodnoceni jejich usty, za komaru to s duchody nebylo zle, ale na zadne vyhazovani z kopitka to nebylo a po revoluci se podle jejich nazoru uroven zvedla a nepocituji zadnou hmotnou nouzi.

Kdyz nekdo nema na 3+1 at ho proda nebo at si pronajme 2+1 nebo 1+1.

0/0
2.6.2011 22:32

magdik

Re: Tak jednak

Bože člověče i z kopýtka je s tvrdým!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0/0
6.6.2011 20:53

p_n_2

Jo a na toto objevné zjištění potřebujeme "odborníky"

to je snad jasné každému trochu  normálnímu člověku, že posílat lidi do důchodu v 70 letech je pěkná hloupost. Tedy všem kromě Drábka a spol. Ale chápu, sedět v poslanecké lavici nebo na ministerstvu můžou klidně i v 90 letech, tak proč by do práce nemohli chodit lidi v 70, že.

Takže mladí budou sedět na pracáku, protože pracovní místa budou okupovat perspektivní 60 - 70 letí, aby měli nárok aspoň na nějakou almužnu do důchodu, pokud se ho vůbec dožijí. :-/

0/0
2.6.2011 12:12

Stenlej

Jako o co jde?

V šedesáti to zapíchnu do předčasného a mám to na háku. Koupím bačkory,thepláky.a psa.R^

0/0
1.6.2011 21:06

fr-mottl

pohadka o vyssi porodnosti

priznam se, ze me to uz dost unavuje, ale nakonec si rikam, jsme vsichni jedna spolecnost a nekdo tem troubum otevrit oci musi.

Takze, jestlize zvysime porodnost z 1.2 na 2.0 ditete na zenu, tak dosahneme za 80 let dnesniho stavu. Ano, zvyseni porodnosti tedy neco prinese, ale opakuji - zacne se to projevovat za 50 let a za 80 let budou teprve vysledky.

Problem je, ze v horizontu 80 let uz zcela jiste nebude existovat system, tak jak ho zname a proto jsou vsechny ty vyzvy k vyssimu poctu deti totalni nesmysl.

Reseni je uplne nekde jinde, zejmena v nahledu spolecnosti na to co je prace a jak nutne musi platit to kalvinisticke - kdo nepracuje at neji. Predevsim tohle je treba vymlatit lidem z hlav.

0/0
1.6.2011 19:23

Grimkin

Re: pohadka o vyssi porodnosti

Když zvýšíme porodnost, tak se to projeví už po 30 letech - plus minus - to už ten člověk bude makat, i když půjde na VŠ, u jiných to bude už po 25 letech, to začnou vydělávat na své rodiče, nebo spíš prarodiče.

0/0
2.6.2011 23:56

proost

Sedmdesátníci

Otázku bych postavil jinak - na jaké profese kromě politika a rentiéra by sedmdesátnící stačili? Samozřejmě při zachování požaddavku na pracovní nasazení a kvalitu práce srovnatelnou s průměrným zaměstnancem - protože jiank pro zaměstnavatele takový zaměstnanec nemá žádnou cenu.

0/0
1.6.2011 18:49

proost

Re: Sedmdesátníci

Jo a ještě jedna připomínka - socani stejně prohlašují, že až se dostanou k moci, tak důchodovou reformu apriori zruší - tak jaký strach. A pokud se takovéto téma připravuje vládnoucí koalici ostatním "natruc" - tak se ani není čemu divit.

0/0
1.6.2011 18:52

mukr

Re: Sedmdesátníci

Presne tak, zustal bych v klidu. Stejne pocitam, ze se 70tky nedoziju. Neprijde mi ale fer ze to co vlozim do systemu se mi nevrati. Proto pokud zvysi hranici na 70, nebudu prispivat tolik kolik prispivam neb se v takovychto pripadech vyplati zacit s tim pekne solichat.

0/0
1.6.2011 19:22

vzdyt_to_rikam

Re: Sedmdesátníci

No jaký strach - a z čeho to chtějí tady socani utáhnout? Z progresivní daně? To přece musí i oni sami vědět, že to je kravina - těch extra bohatých není tak moc a když jim budou chtít šahnout na prachy, tak to umí dobře udělat tak, aby jim je nemuseli dát - takže progresívní daní si fakt nepomůžou, leda tak nasbírají politické body u chudých, že nějak "postilhli" bohaté. Ale v reálu jim to nepomůže. Budou muset udělat úplně stejná opatření jako pravicové vlády. A jestli je neudělají teď, tak později, jen je odsunou a to není systémová změna, že jo.

0/0
3.6.2011 12:15

FrantaVazoun

socialismus

Ať si každý nadává na komunisty jak chce ale pokud člověk celý život makal tak šel v 60sáti do penze, přes to prostě nejel vlak. Ženy ještě dřív, podle počtu dětí.[>-]

0/0
1.6.2011 18:21

mukr

Re: socialismus

Mno, ano, ale vyse penze podle toho vypadala.

0/0
1.6.2011 19:23

barb.udo

Re: socialismus

... a jak vypadala? Byla menší, než náklady na ošacení, jídlo, léky a bydlení v 3+1 ?

0/0
2.6.2011 8:45

CART09

Re: socialismus

A že cenou za to byla ekonomika v troskách, to nevadí?

0/0
3.6.2011 15:02

sun.alex

Re: socialismus

No tak možná byla v troskách, ale my jsme za tu dnešní situaci zaplatili 1 500 miliardami dluhů...8-o to není moc pěkná vizitka. Nicméně většina těch peněz se někam rozkutálela, rozkradla nebo jinak zprivatizovala:-P

0/0
4.6.2011 6:17

magdik

Re: socialismus

Rozkradla a nacpala se do pazourů židáků, proto nás taky do Unie vzali. Zprivatizovali si všechno, benzinky to je židovský kartel, ale to se nesmí nikde říkat.

0/0
6.6.2011 20:57

černej oes

Je hezké cvičit mozek

pomocí počítačových her, ale   bezesporu existuje řada profesí závislých na fyzických předpokladech. O téměř sedmdesátileté dřevorubce, topenáře nebo třeba kameníky bude na pracovním trhu veliký zájem.

0/0
1.6.2011 15:58

skeptický

Naše společnost má několik možností.

Buď se zvýší porodnost produktivní populace a přibude plátců do sociálního systému, nebo se sociální dávky budou stále snižovat. Další možností je zvyšování odvodů do sociálního systému od produktivní části populace nebo zvyšování odchodů do státního důchodu.

Víc možností nevidím, pokud je občan nucen spoléhat se na stát. Tyhle možnosti nejsou ani modré ani oranžové ani puntíkaté.

0/0
1.6.2011 15:23

mak1_re

Re: Naše společnost má několik možností.

a co třeba zvýšení automatizace ? V Japonsku to tak řeší už teď

0/0
2.6.2011 14:00

Stenlej

klid

Tyto odchody do důchodu je jen taková třešínka na dortíku pravicových neumětelů.Rv

0/0
1.6.2011 15:02

islandan

Re: klid

neumětelové a zloději jsou jak mezi pravicovými, tak i mezi levicovými. Z toho vyplývá i návod pro další volby: nevolte strany, volte schopné (ne všeho schopné) osobnosti. ;-D

0/0
1.6.2011 15:10

proost

Re: klid

V našem volebním systému to ale stejně namá smysl. Příkladem je to, co se stalo s Dientsbierem u ČSSD. Lidé mu dali hlasy a ČSSD tam potom místo něho vrazilo někoho jiného a vše je OK. Ponechme stranou kvality Diestbiera - chtěl jsem jenom říci, že systémově je u nás volba osobností věc naprosto mimo mísu. BUďto je ta strana slušná a potom nemusí mít osobnosti, nebo jsou to prevíti a osobnosti to nezachrání.

0/0
1.6.2011 18:59

illes

Re: klid

Díky tomu, co se stalo u voleb do pražského magistrátu, mě už u voleb nikdo neuvidí, pokud bude nadále tento volební systém. Tzn, že nejvíc hlasů získá nějaká strana a do vlády se nacpe úplně někdo jiný, který se dohodne s někým jiným a dohromady získají většinu, vládnou tedy partaje, které defakto prohrály a tak se spojily, aby ukázaly, že si mohou dělat, co chtějí. Proti vítězi se domluví a vládnou spolu. Absolutně současné strany nereflektují výsledky voleb a to už několik let.

0/0
1.6.2011 21:58

p_n_2

Re: klid

R^R^R^

0/0
2.6.2011 12:14

mukr

Re: klid

Otazka zni.. najdeme takove? V poslednich volbach to byl hnup vedle zlodeje tak jsem zavrel oci a neco jsem tam hodil :-D

0/0
1.6.2011 19:25

wesley78

Pokrytectvi.

Jsem zvedavy kolik  lidid na  50 ci nad 60let zamestnava jejich firma. Treba jako obchodni zastupce. :)

0/0
1.6.2011 11:41

černej oes

Re: Pokrytectvi.

;-DR^R^R^

0/0
1.6.2011 15:58

Martin1955

Re: Pokrytectvi.

Chyba lávky. Z celkem 5 lidí, kteří pro firmu pracují, jsou 3 v kategorii 50-60. Obchodní zástupci jsou 2, jednomu je 53 a druhému 59.

0/0
1.6.2011 16:50

tuana

já bych

neplašila - budou nové volby,nová vláda,mezitím se přijde na to,že rozhodnutí současné vlády byl nesmysl a reformy se spíš prodraží a tak se všechno opět přehodnotí

0/0
1.6.2011 10:56

edan

Re: já bych

A nová vláda zarazí demografické stárnutí populace?

0/0
1.6.2011 11:37Najdete na iDNES.cz