Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zelenina z dovozu válcuje české výrobky cenou

Proč české pulty okupuje takové množství dovážené zeleniny, například brambor a jablek, které se zde snadno vypěstují? Důvody mohou být různé, tím hlavním je cena. Zemědělci argumentují zahraničními dotacemi a politikou řetězců, někdo zase říká, že jsou farmáři v zahraničí efektivnější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

svobodnik Halik

mno

Jsou válcovány zeleninou z dovozu?...Možná,že kdyby bylo té "naší" zeleniny k sehnání větší množství,tak by asi i cena byla nižší.Bohužel,toho se asi nikdy nedočkáme.Stačí se podívat na naše krásná žlutá a voňavá" pole.

0/0
3.6.2011 13:10

Divam se na Vas a zasnu

Kazdy narod je sveho stesti strujcem

Musite se smirit s tim, ze kazda situace je vysledkem schopnosti naroda. Cech ma neviditelnou ruku trhu a prazdno v makovici. Proto ma zahranicni retezce, zahranicni zbozi a montuje za par supu zbozi pro zahranicniho majitele.

0/0
3.6.2011 12:58

zrušený3x

A které české výrobky?

Může mi někdo říct, o jaké české produkty se jedná? Vždyť u nás se na polích pěstuje jen smradlavá řepka a FTV elektrárny. Tak o čem tady blábolíte ;-€

0/0
3.6.2011 8:35

michaela21

Re: A které české výrobky?

Musím s Vámi nesouhlasit. Trend se v posledních dvou letech, jak se ostatně píše i v článku, mění a na našich polích se opravdu nepěstuje pouze "smradlavá řepka". Menší zemědělci se snaží přizpůsobit poptávce zákazníků a nabízí stále větší výběr čerstvé zeleniny. Tak např. ekofarma Ředhošť je toho příkladem: (http://www.nalok.cz/farmy/ekofarma-redhost) nebo pak farma Smotlacha, která pěstuje hned několik druhů rajčat, paprik apod. (http://www.nalok.cz/farmy/ing-radek-smotlacha-posta-predmerice-nad-jizerou). Copak nechodíte na farmářské trhy, kterých je nyní v republice hned několik v každém větším městě? Tam máte krásný příklad rozmanitosti českých produktů. :-)

0/0
8.6.2011 0:29

pk08

jenom tlachání

všíchni tady mají plnou hubu českého zboží,ale nakonec každý skončí u ceny-hlavně zadarmo-ještě nedávno slováci měli fantastické-okurky,rajčata nádherné papriky,ale nakonec to dopadlo,že v létě se dováží vše z polska-paprika je pěkná,ale není,jak ta slovenská- a tak to je se vším-HLAVNĚ ZADARMO

0/0
2.6.2011 21:56

zrušený3x

Re: jenom tlachání

a o jakém české zboží jde řeč? a proč to údajně české zboží musí být dražší než to rakouské, německé nebo polské? Tady něco nesedí, že.

0/0
3.6.2011 8:36

holes4

ČOI

kdyby pořádně fungovala námi všemi placená ČOI, tak polovinu těch dovážených sraček zakáže prodávat, protože pokud např. rajče nechutná jak rajče a ČOI se tváří, že jí chutná, tak nedělají svoji práci zodpovědně a pro stát, který mají v názvu. Jenomže, to by musela mít tato organizace nějakou sílu a pravomoci, nenechat se podplácet a nepokutovat akorát prodejce na stáncíchRv[>-]Rv

0/0
2.6.2011 21:32

hrcprcsalala

Re: ČOI

ČOI tu skutečně není od toho, aby zakazovala prodávat to, co někomu nechutná. Pleteš si pojmy a dojmy. RvRvRv

0/0
2.6.2011 21:39

holes4

Re: ČOI

a komu to teda chutná? to přece nemůže chutnat ani těm co to kupují! co třeba zveřejnit chemický rozbor takových vyhnojenců? pokud snad výrobek nesplňuje to, co se od něho očekává díky svému názvu, nevidím důvod, proč by se to nemělo začít řešit...ale na toto ČOI nemá sílu ani odvahu....a od čecháčků se změny v návyku konzumování nejlevnějších umělých náhražek nikdo nedočká

0/0
2.6.2011 21:49

hrcprcsalala

Re: ČOI

Znovu ti opakuju, že od toho tu ČOI opravdu není. A už vůbec není od nápravy Čecháčků.

0/0
2.6.2011 22:28

holes4

Re: ČOI

dobře, tak jsem teda asi nepochopil od čeho tu ČOI je...můžeš mně to objasnit?

0/0
2.6.2011 22:33

hrcprcsalala

Re: ČOI

Podívej se na web ČOI, není-li ti to jasné. Už jen představa, že nějaký státní orgán ochutnává zboží a co mu nechutná, to zakáže prodávat, je absurdita hodná žáčka mateřské školky. :-/

0/0
3.6.2011 10:04

holes4

Re: ČOI

no je fakt, že toto je asi věc SZPI

0/0
2.6.2011 22:51

hrcprcsalala

Re: ČOI

Ne, ani věcí SZPI není ochutnávání zboží a zakazování toho, co jí nechutná.

0/0
3.6.2011 10:04

Proky81

Re: ČOI

Dokud si budou lidi nabírat v Kauflandu holandskou cibuli, přestože je měká, napůl shnilá a po týdnu domácího skladování na vyhoz..., u španělských brambor, který smrdí na sto honů, na pultě se měnící v hnilobnou srajdu, zatékající i mezi ty relativně dobré..., neustále držkovat, ale přesto nabírat co košík uveze jen kvůli tomu, že maj cibuli v akci za 9,90 a brambory 13,90, tak se to k lepšímu nezmění. Ono je třeba konat a ne furt jen remcat.

0/0
2.6.2011 21:56

wrah

Re: ČOI

Bohužel se musím přiznat, že tu cibuli občas koupím. Je nutná přebíračka a počítat s víceméně okamžitou spotřebou, ale pár se jich koupit dá. Tím spíš, že v čechách normálně není ke koupi kvalita 1, ale 2, a tudíž, to co je označené 2 vlastně znamená nahnilé. Ale jak říkám, kdo má rád třeba cibulový koláč nebo polévku cibulačku, do kterého se dá během tří dnů zpracovat 2kg cibule.. Totéž třeba v létě, kdo si rád zavaří vlastní kečup (rajčatovou směs na pizzu), tak se mu vyplatí koupit rajské za 10 kč/kg. Ovšem naopak, dneska jsem si koupil slušné okurky, z trhu, vyšly na 14 kč jedna. Pravda, o půl hodiny později jsem koukal v Tescu na akci, okurka za 3.9, ale rozdíl je a) velikost, b) čerstvá okurka, od pěstitele, kterého znám, který se dušoval, že je sbíral včera večer..

0/0
2.6.2011 22:53

Pšenda

Re: ČOI

no tak Tesco taky treba najme nekoho kdo se bude dusovat...

0/0
3.6.2011 8:34

Pajanful

...

Můžeme si za to sami, je to jak s česnekem. Jakmile se dostal k nám ten z Číny za malou cenu, všichni ho kupovali a naši pestitelé museli omezit nebo zrušit produkci. Je jen na nás jestli dáme přednost našim plodinám za vyšší cenu.

0/0
2.6.2011 21:04

zero01

Typický článek splozený Pražským Pepíkem

při průměrném příjmu 15k brutto si většina lidí luxus vyšších cen prostě dovolit nemůže, až budou srovnatelné platy s Německem bude trh s čes:-/kými produkty do roka vyřešen

0/0
2.6.2011 21:02

hrcprcsalala

Re: Typický článek splozený Pražským Pepíkem

Pokud nebudou Češi kupovat české výrobky, tak platy s Německem srovnatelné nebudou nikdy. Značná část problému je ale i v zaoufalých stravovacích zvycích našich lidí, kdy je kvantita upřednostňována před kvalitou. :-/

0/0
2.6.2011 21:04

Damik

Re: Typický článek splozený Pražským Pepíkem

ale můžou. třeba u cibule byl rozdíl 2kč na kilu a stejně ve většině obchodů vytlačila tu českou. kolik kilo cibule si měsíčně kupujete, že musíte nutně ušetřit 2kč? mám blízkého příbuzného v Tescu. nabízeli německou cibuli vedle české jen čas paralelně. A té německé se prodalo 85%. kvůli dvěma korunám!!!

0/0
2.6.2011 22:05

Pšenda

Re: Typický článek splozený Pražským Pepíkem

no spis se na to koukni takhle co stoji kilo cibule? 10kc? potom 2Kc je 20% a 20% na celem voziku nakupu ti udela uz peknou sumicku.

0/0
3.6.2011 8:31

klokaran

Dovoz

Je hezké, že si všechno dovezeme a je to levnější než u nás, ale uvědomil si tady někdo, že tím to dovozem si jednak ve většině případů dovážím výrobky kvality nevalné, ale jen tak mimochodem si sem dovážíme i nezaměstnanost. Je hezké, že si dovezeme výrobky z Německa, ale u nás se zavřely mlékárny, zastavila se distribuce atd. Hlavně, že máme "levné a kvalitní potraviny" a tohle vykupujeme podporou v nezaměstnanosti a navíc podporujeme zaměstnanost v jiné zemi. Jen tak dál.

0/0
2.6.2011 20:40

hrcprcsalala

Re: Dovoz

Český zákazník tohle nepovažuje až na pár výjimek za argument. Je takhle se ještě chvástat v internetové diskusi nebo v hospodě, ale až přijde do obchodu, skutek utek. A to si neberte osobně.

0/0
2.6.2011 20:42

klokaran

Re: Dovoz

Osobně si to neberu, ale mrzí mně to protože jsem, tak trošku hrdý na české výrobky, ale ono to tak moc jisté není co je českého, protože, když se dozvíte že Hermelín, který považuji za český se vyrábí v Polsku, sýry Madeta na Slovensku, takže i čeští výrobci nám tak trošku lžou, na výrobcích by nemělo být povoleno vytisknout hlášku Vyrobeno v EU.

0/0
2.6.2011 20:49

hrcprcsalala

Re: Dovoz

Tak zrovna u mléčných výrobků není žádný problém, tam je země původu snadno zjistitelná z obalu podle povinného kódu výrobce, obsahoujícího i písmenný kód země. "Vyrobeno v EU" se tedy mléčných výrobků netýká. Jinak to samozřejmě problém je, byťna druhou zase nejsem takový naiva nebo romantický patriot, abych bral "vyrobeno v ČR" za známku kvality a "vyrobenu v EU", "vyrobeno v Poslku" atd. za známku nekvality.

0/0
2.6.2011 20:53

klokaran

Re: Dovoz

Ano přesně tak, není to zárukou kvality, ale člověk má alespoň dobrý pocit z toho, že podpořil českého výrobce. Trošku to, ale zárukou kvality přece jenom je např. u drůbeže, protože u nás jsou papežštější než papež, tak u nás předělali chlazení drůbeže na chlazení vzduchem, Poláci si prosadily výjimku a dál chladí vodou, což je levnější a neměli výdaje s předěláním technologie, ale protože je kg o pár korun levnější lidi jsou schopní u toho se poprat.

0/0
2.6.2011 21:00

hrcprcsalala

Re: Dovoz

Já se snažím podporovat pouze kvalitní české výrobce. S drůbeží souhlas, tu kupuji pouze tuzemskou. Tedy samozřejmě s výhradou, že z obalu nemám šanci poznat, zda je skutečně tuzemská původem, nebo pouze konečným zabalením. :-/

0/0
2.6.2011 21:02

dudlop

Re: Dovoz

To je fajn-s tou podporou. ALE! Víte o tom, že "české" brambůrky (chipsy) BOHEMIA jsou vyráběné v Polsku?!? A mám strach, že z českých brambor.. Stačí číst obaly-složení a výrobce.. Chutnají hezky česky;-DRv

0/0
3.6.2011 15:00

Fanthom007

dovazena cibule se neda zrat a mrkev z Noveho Zelandu

Od doby, co z obchodu zmizela ceska cibule, a to jsme byvali cibularska velmoc, jsem ji skoro prestal kupovat, protoze z te dovazene, co cpi, tece a lepi pomalu jak kanagon, se mi zveda kufr. Jedine co trochu pomaha je ji osmazit skoro do hneda.

Z ceho jsem ale mel jeste vetsi sok byla mrkev dovezena z Noveho Zelandu. V tomhle state je neco hooodne spatne a jestli se to nezmeni, chcipneme hlady :-/

0/0
2.6.2011 20:28

(š)moula

A teď už nemáme šanci nikomu strouhat českou mrkvičku

0/0
2.6.2011 20:10

JBrix

NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Jak ale něco českého koupit, když v obchodech NIC českého není? Bez diskuze jsou veškeré potraviny z dovozu dotované tamními vládami, aby se vůbec vyvezly za dumpingové ceny, kterým českým zemědělec nemůže ani náhodou konkurovat! JAK tomu chcete zamezit? Jedině snad dovozní cla, jinak se neubráníme a budeme dovážet totálně všechno! 8-o

0/0
2.6.2011 19:25

hrcprcsalala

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Koukám, že jsi rozený expert na dotační a celní záležitosti. ;-) Dotuje-li nějaká vláda země EU nějakou produkci, tak jen a pouze v rozsahu, dovoleném EU (týká se pochopitelně i dotací na produkci v ČR)). Máš-li poznatek o opaku, jednej. Je to protiprávní. Zavést dovozní cla na jednu vnitřní část celní unie pochopitelně nejde.

0/0
2.6.2011 19:30

JBrix

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Takže španělská zelenina, španělské víno, francouzské víno,....... jsou dotované stejně, jak česká zelenina? ;-D

0/0
2.6.2011 19:32

hrcprcsalala

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Čtění a chápání ti dělá problém, viď? ;-D

0/0
2.6.2011 19:40

JBrix

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

A vy zase nechápete problém v rozdílném programu dotací, že?

0/0
2.6.2011 19:42

hrcprcsalala

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Rád se nechám poučit o rozdílných programech dotací na francouzské a české víno, sem s ním. ;-DR^

0/0
2.6.2011 19:51

klokaran

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

O francouzském víně nevím jak je dotováno, ale můžu Vám poskytnout informace z jiného soudku, kdysi jsem dělal ve firmě, která vyráběla mražené předsmažené hranolky. U nás jsme vyrobily 1 kg za cca 15 Kč. Z Belgie se sem vozily hranolky za 6 Kč 1 kg a to včetně dopravy. A teď bych si rád poslechl ty kecy o tom, že naši výrobci jsou drazí. Vysvětlím trošku z čeho se cena skládala, belgický zpracovatel je schopen vyrobit kg za 4,50, protože v ceně je přeprava, která tehdy vycházela na 1,5 kč na kilo. Tyto ceny fungovaly po dobu asi dvou roků, když u nás přestaly hranolky vyrábět (Slezské mrazírny, Nížkov) nebo je hodně omezily (Brtnice, Tábor), potom najednou v červenci se cena hranolků z Belgie zdvihla na 21 Kč za kg. Konkurence byla v Čechách zlikvidována, tak se mohlo prodávat za tržní ceny. Mimochodem o 6 Kč dráž než byla naše výrobní cena.

0/0
2.6.2011 20:36

hrcprcsalala

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Výborně, každá informace z první ruky se cení. R^ Ještě by mne ale zcela seriózně zajímaly důvody rozdílu ve výrobní ceně 1 kg u nás (15 Kč) a v Belgii (4,50 Kč).

0/0
2.6.2011 20:41

klokaran

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Ono totiž stačilo, když byl potvrzen camrák, že zboží bylo vyvezeno do východní evropy a zpracovatel dostal od Belgičanů dotaci. On sice vyráběl za 19 Kč, ale protože v té době měli nadvýrobu, zemědělci si vystávkovali dotace na vývoz, která byla výši 16 Kč na kg. Mimochodem v té době podobně dotovalo hranolky i Německo a byly případy, kdy německý kamion projel přes Rozvadov na Železnou rudu, jen kvůli tomu, že měl potvrzený camrák, že to prošlo přes naší hranici, ani tady neskládali a inkasovali dotace za vývoz. Myslel jsem si, že Vám bude stačit napovědět, ale je potřeba Vás postrčit.

0/0
2.6.2011 20:46

hrcprcsalala

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

To jste ale měl říci rovnou, že popisujete praxi z doby před naším vstupem do EU....

0/0
2.6.2011 20:50

klokaran

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Sundejte modré či oranžové brýle, takto praxe nemá vliv nato jestli je to před vstupem nebo po vstupu, tady jde jen o to prodat svou produkci. Trošku si vzpomeňte, když např. ve Francii chtěli snížit dotace, zemědělci hned stávkovali, vysypávali obsah kamiónů s dovezenou zeleninou na hranicích a vlastně si vyřvali víc než měli před tím. Je všeobecně známo, že 100 Kč dotace ve staré 15 zemí EU je v nových zemích jen 75 Kč. Takže je to dost nesrovnatelné. Buď by měli dotace zastavit všem zemědělců, ale to si Francie, Španělsko, Portugalsko a další nedovolí a nebo by měly být všude stejné, aby byly srovnatelné podmínky.

0/0
2.6.2011 20:56

hrcprcsalala

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Nemusím nic sundávat, v realitě se orientuji evidentně podstatně více, než vy.

0/0
2.6.2011 20:58

klokaran

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Zatím jste tady předvedl pouze obecné pindy, bez nějakých argumentů. Čiže stejné plácání jako u piva v hospodě.

0/0
2.6.2011 21:02

hrcprcsalala

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

To vy kromě těch hranolků taky. A i ty hranolky byly z doby před 10 lety, kdy to fungovalo kapánek jinak.

0/0
2.6.2011 21:05

krkavec běžné velikosti

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Přes Žel.Rudu kamion neprojede,ani kdyby ho postrkovali. ;-)

0/0
2.6.2011 21:01

klokaran

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Pro upřesnění jezdilo se přes Folmavu, Rozvadov, Železnou Rudu, Strážný a nejezdily pouze kamiony, ale i NA 12 t, ale i malá auta, tzv, rozvozový,

0/0
2.6.2011 21:14

dudlop

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Tak to je peklo...:-/ Dík za informace.

0/0
3.6.2011 14:57

hrcprcsalala

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

Jinak zrovna u tebou uváděných komodit (španělská zelenina, španělské víno, francouzské víno) je realita daleko prozaičtější - prostě jim to v jejich klimatu podstatně lépe, rychleji a jednodušeji roste.

0/0
2.6.2011 19:41

JBrix

Re: NEJEN zelenina válcuje všechno české :-)

A za velmi levné peníze se to vyváží do zemí ichtylů, kteří to kupují a nejsou schopní ochránit svůj vlastní trh ;-D

0/0
2.6.2011 19:43Najdete na iDNES.cz