Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ovoce a zelenina z farmářských trhů obsahují pesticidy, ukázal test

Zelenina a ovoce z farmářských trhů může obsahovat pesticidy úplně stejně jako plody prodávané v obchodech. Ukázal to test MF DNES. Malí pěstitelé používají chemikálie k ochraně rostlin před škůdci a plísněmi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zadluzenicz

nesmysly v článku

1. belgické jahody nemají na farmářském trhu co dělat. Pokud tam jsou, jde jen o normální stánky se zeleninou natahanou z velkoskladu a není důvod si ji kupovat tam, když v supermarketu je to pohodlnější. Takový trh bych nenazýval farmářský.

2. nikdo neřekl, že farmářské = bio. Hlavní výhoda má spočívat v čerstvosti zeleniny dodané z lokálních zdrojů. Tohle používat jako argument je stejná blbost, jako argumentovat proti bio stejnou výživnou hodnotou jako u ne-bio, když výhoda bio spočívá v absenci chemikálií.

0/0
27.6.2011 11:53

Neznám špinavé peníze

Re: nesmysly v článku

Ano, přesně tak. R^

0/0
27.6.2011 12:52

Fungy

Re: nesmysly v článku

supermarket ve Vratislavicích zatím nemají tak proto možná

0/0
1.7.2011 14:30

Seniorintelektualka

S broskvcema T to taklk moc veselé není

v   listech  broskvových   stromů  si  libuje  mšice..

   sežrala by  všechno..

0/0
26.6.2011 9:03

mogula

Re: S broskvcema T to taklk moc veselé není

No mně je tam nosí mravenci a to i na třešně a jabloně. To bych za postřiky dal majlant. Ale celkem dobře funguje naředěný mýdlový čistič na podlahy. 2 postřiky a je po mšicích. Řekl bych že je to ekologičtější a hlavně levnější než nabízené jedy v obchodech.

0/0
26.6.2011 10:14

zadluzenicz

Re: S broskvcema T to taklk moc veselé není

nevím, jak zdravé je pít SAVO. Zkusil jste něco jako http://agro-bio.cz/ ?

0/0
27.6.2011 11:54

Seniorintelektualka

Merunky ovoce bez pesticidů

nakonec  ještě  v  merunkách  našli     Vitamin     B 31.Lidé požívající toto ovoce majíé procentuelně  asi o 30 procent méně  rakoviny, než odtatní

0/0
26.6.2011 9:02

Seniorintelektualka

Merunky-ovoce bez pesticidů..

Merunkové  sady  na Jižní  Moravě od roku 1945  pfakticky nebyly stříkány  nějakými pesticidy

0/0
26.6.2011 9:01

radim36

I když z nadpisu vypustlili bio,

je to stále žvást. V dnešní době vyspělé analytické techniky stačí pomalu zasít semínka do půdy, ve které před rokem použili nějaký pesticid a dnešní analytická technika stopy po tom pesticidu v zelenině a ovoci najde.

Cenu má  dnes pouze takové sdělení, které řekne, jaký pesticis tam je a v jakém množství , jestli v nějakém maximálním mezním množství nebo jestli jen stopy.

0/0
26.6.2011 3:45

zahradana

Že by i VŠCHT?

Nejde mi nějak na rozum, že by pracovníci Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy

chemicko-technologické v Praze testovali  vzorky z farmářských trhů za tím účelem, aby konstatovali, že nejsou BIO. To by měli být odborníci, kteří vědí, která bije. Necítí se oni dotčeni obsahem článku, který z nich v podstatě dělá hlupáky - a já si zatím pořád myslím, že oni hlupáci nejsou, že je to opravdu jen práce redaktora.

0/0
23.6.2011 1:03

mmsshh

Re: Že by i VŠCHT?

dobrý den,jsem studentkou všcht a paní hajšlová jednoznačně patří ke světové špičce svého oboru ve světě (a to neříkám s pozitovními předsudky-důkazem jsou nejlépe přístrojově vybavené laboratoře v Evropě, většina studentů od ní putuje do zahraničí, apod.). Zdá se, že redatoři MF si pletou pojmy, z čehož vznikne-ačkoli na reálném informační základě-tak zavádějící článek...Kdyby jim hajšlová řekla,že jabka z Tesca mají pesticidy, článěk by nezněl tak bombasticky, respektive by takovou informaci nechali ležet ladem a článek by nezvnikl.

0/0
26.6.2011 19:12

islandan

Nikdo

už nikde na celém tom našem kulatém blázinci nemůže vypěstovat opravdové bioprodukty. To bychom se museli s našimi dnešními znalostmi přestěhovat někam do doby před několika staletími. Jde ale o podporu českých pěstitelů. Není to sice úplně bio nebo to vůbec není bio, ale většinou to není podtržené, aby se to dalo vůbec přepravit přes půl zeměkoule, protože by to jinak vůbec nepřevezli. A rozdíl tu často opravdu je obrovský. Příklad: dražší český česnek modrák vs. levná atrapa česneku z Číny. No a zřejmě se někomu ta podpora českých pěstitelů nehodí do krámu. Závěr: používejte VLASTNÍ MOZEK.

0/0
22.6.2011 14:07

timothyleary

Re: Nikdo

Mozek sem tam používám,ale pokud na farmářským trhu v Klatovech prodává např.zeleninu člověk co má v Nýrsku obchod zelenina-ovoce,tak to je opravdu farmářský.Jinak skupuje zbytky co neprodají super,hypermega markety.Se slevou 50% i více a prodává se to div ne jako bio.Další finta je s vejcema-nakoupit v akci v Pennis Marketu,setřít označení a HUP máme domácí EGG.Už jim nevěřím a přestal jsem na FT nakupovat.

0/0
22.6.2011 14:38

zadluzenicz

Re: Nikdo

Organizátoři některé farmářské trhy kontrolují a zaručují se, že u nich prodávají jen skuteční producenti.

Ale pak tam asi nenajdete belgické jahody, které uváděli v článku...

0/0
27.6.2011 11:57

dropa

Každý kdo si myslí, že se dá dlouhodobě pěstovat ve velkém

zcela bez chemie to může předvézt!! :-)

0/0
22.6.2011 13:02

Chayele

A kdo říká,

že se na farmářských trzích prodává bio??? Tam snad jde o to, že se prodává domácí produkce, a ne žádný dovoz /holandská mrkev, španělské papriky, jabka z itálie atd./. A o to snad jde, ne? Takže nechápu, proč tady autor článku točí něco o nějakém biu8-o

0/0
22.6.2011 8:59

moim

Re: A kdo říká,

R^

0/0
22.6.2011 11:55

O.M.

Změna nadpisu bez aktualizace článku

Jako Winston v 1984.

0/0
22.6.2011 7:00

JK75

jahody

mám své vlastní ze zahrádky a neřeším žádný hmyz a tím i postřik, nemá čas to ani zkouknout jak to rychle posbírám :-). A jsou výborné a bez chemie. Jo není nad život v domku se zahradou než někde v králíkárně a kupovat hnus na trzích ve městech, jen si dejte měšťáci :-P

0/0
21.6.2011 18:44

jiri.nedofuk

Re: jahody

Jasně, určitě budou ty vaše lepší než to co se najde v supermarketech, ale nejezdí právě vidláci prodávat na zmiňované trhy ? A chemie se určitě díky vaší totální izolaci vůči celému okolí taky nedostane do půdy ani do vody ?

0/0
21.6.2011 20:42

Pejsátko

Re: jahody

;-D A teď tu o Červené Karkulce. V dnešní době je všechno tak prosycené nejrůznější chemií, že je i těch jahodách. Jestli se na to nedostane hmyz (a slimáci), protože to dřív stačíte posbírat, znamená to, že je sbíráte ještě zelené. Ale souhlasím s tím, že nejlepší jahody jsou ze zahrady - také je máme.

0/0
22.6.2011 12:52

Posel z Liptákova II.

A co?

Já nenakupuju na trzích bio, chodím tam proto, že chci kvalitní čerstvé suroviny a chci podporovat české zemědělce a tím i českou krajinu. Opravdu nestojím o marketové atrapy zeleniny a ovoce bez chuti a bez zápachu, podezřele netradiční konzistence a struktury. R^;-)

+2/0
21.6.2011 17:11

katdub

jen jsem čekala

kdy vyjde v novinách podobný článek, který začne naznačovat, že se farmářskými trhy není něco v pořádku. Začaly být moc vidět a začaly být příliš oblíbené. Zcela stejná situace nastala u mlékomatů. Lidi z nich byli nadšení do chvíle, než vyšly šlánky na téma, jak hygienici zpochybňují kvalitu mléka z mlékomatů, protože někdo měl nějaký průjem. Jednalo se o několik málo případů a nedalo se prokázat, že byly zaviněny právě mlékem rovnou od výrobce. Nicméně zpráva měla vliv na to, že obliba mlékomatů poklesla a začínají se zase rušit. Takže - jedná se o farmářské trhy, jejichž pozitivem je, že si na nich koupíte domácí produkci a ne tu vezenou přes půl zeměkoule. Podporujete tím místní zemědělce. Nikdo přece netvrdí, že se na trzích prodávají biopotraviny, na které jsou kladeny mnohem větší nároky co se týče hnojiv a kvality. I díky tomuto článku si mnozí řeknou - ale já jsem někde četl, že... a raději si zase příště nakoupí v obchoďáku. A o to přece jde ne? A't žijí řetězce....

+3/0
21.6.2011 16:57

Pejsátko

Re: jen jsem čekala

K těm mlékomatům: Konkrétně v Českých Budějovicích byly opravdu problémy s mlékem z mlékomatů a ne zrovna pár případů.To se ututlalo. Pravděpodbně byly i další případy, o kterých nevíme.

Ostatně myslet si, že na trzích se prodává ovoce a zelenina bez chemie, mohl snad jen někdo inteligenčně silně retardovaný.

0/0
22.6.2011 12:48

radim36

Re: jen jsem čekala

Čerstvé mléko kupované od cizích krav se dříve automaticky převařovalo. Protože nikdo nemohl vědět, v jakém stavu jsou vemena těch krav a  jakou hygienu ta dojička  při dojení praktikuje. Nepřevařovalo se jedině mlého od vlastních krav, pokud byla vemena těch krav  absolutně v pořádku a lidi na statku byli na mikroorganismy v tom mléce zvyklí. Na mléko se dávalo velký pozor, protože každý, kdo aspoň někdy byl u krav, věděl přesně, jak blízko výkalů, hnoje a much se kravské vemeno pohybuje.

To teprve až dneska všelijací městští bionadšenci schválně mlého nepřevařovali.

Byla jen otázka času, až nepřevařené mléko z mlékomatů způsobí někomu takovému  problém.;-D

0/0
26.6.2011 3:36

edafon

A co jako?

Nedeklarují to jako bio, tudíž obsahovat pesticidy můžou. Imho záměrem farmářských trhů je dostat produkci českého zemědělce na český stůl - nikoli ta bio/eko taškařice...

0/0
21.6.2011 16:29

Pjotr_Pjotrovic

Re: A co jako?

Hlavně je to hodně tendenční článek... ;-€;-€ Pesticidy obsahuje každá "nebio" zelenina a i některá bio. Jde ale o chuť. Kvalita zeleniny z trhu (i s pesticidy) je o několik řádů vyšší, než ta z hypersupermarketů. 

Navíc, už někdo viděl zemědělce, který by okurky nebo rajčata trhal nezralá, voskoval a dobarvoval, případně jinak "vylepšoval", aby zelenina přežila pouť přes celou Evropu?

0/0
21.6.2011 16:41

Bětka

Bio nebio

Mám to štěstí,že sezónní ovoce a zeleninu si můžu denně koupit na našem tržišti,kde prodávají výpěstky naši postarší spoluobčané. Salát a okurka z pole je něco skvělého,stejně jako rajčata.V zimě nakoupím v obchodě,ale třeba mrkev,brambory,zelí,cibuli kupuji jen české.Mám kde.

Kdyby lidi nešli jen po ceně,tak by ty amarouny z druhého konce světa nikdo nekupoval. Na kile brambor by zaplatili o kačku víc,ale měli by jistotu,že je vypěstoval Standa Jiroušek z Olší,který hnojí jen hnojem,skoro nestříká a mandelinku sbírá celá rodina ručně.:-)

+4/0
21.6.2011 16:02

3032

Re: Bio nebio

Mám stejný názor. Zapojte se jestli chcete do diskuse na chemievjidle, máte co říct.

0/0
21.6.2011 16:44

danny47

A hele...

aniž by byl článek "aktualizován" tak se tam dost věcí změnilo.... zejména nadpis... !!

0/0
21.6.2011 15:58

vengeance666

Jaci farmari? Spravne cesky to je zemedelec nebo statkar.

Kurna vy jste z ty anglictiny uplne zblbly. V cechach jsme nikdy nemeli farmare. Budto jsme meli statkare nebo zemedelce . Tak se toho drzte. Farmar je nepatricny humus v ceskem jazyce.

0/0
21.6.2011 15:31

luban12

Re: Jaci farmari? Spravne cesky to je zemedelec nebo statkar.

Souhlasím a doplním,sedlák a chalupník,ale je to asi krajové.

0/0
21.6.2011 18:26

ooihojte

Re: Jaci farmari? Spravne cesky to je zemedelec nebo statkar.

hehe... slepičí...statek???;-D

0/0
28.6.2011 0:04

bohatýr

jen blázen

si mohl myslet, že farmáři nebudou hnojit nebo používat prostředky proti škůdcům. Stálou platnost má tato otázka a odpověď:

"Jaký je rozdíl mezi bio zeleninou/ovocem apod. a normálně vypěstovanou zeleninou? Jedna je hnojena v noci, druhá ve dne."

Všem těm nepřátelům normálních potravin a éček a pod. Posílám vzkaz Napolenova maršála před útokem: "to chcete snad, holoto, žít věčně?":-):-):-P

0/0
21.6.2011 13:43

l.z.s

Re: jen blázen

v jednom máte pravdu - bez hnojení a postřiků proti škůdcům to nejde.

Ale už prosím neopakujte ten velmi trapný vtip, který tu dnes zazněl asi 100x!

0/0
21.6.2011 14:11

Posel z Liptákova II.

Proč se vždycky Češi chovají jako stádo skotu?

Nejdřív někdo zvolá "hola, hola, bio, bio" a všichni se můžou zfanfrnět a pak zase někdo zvolá "bio ne, bio ne" a všichni zase jak ovce běží do supráče. Copak lidi nemáte kouska soudnosti a neumíte se chovat trochu racionálně? [>-]8-o

+3/0
21.6.2011 13:28

luban12

Taky jsem už poučen.

Několik roků jsem kupoval "domácí vejce" za 3,30 Kč kus.Pak jsem potkal u benzinky kamion,který na tu domácí farmu vezl krmivo pro slepice a dozvěděl jsem se,že je stejné jako to co vozí do ostatních drůbežáren. 8-o

0/0
21.6.2011 12:13

Inkvizitor Johny

Re: Taky jsem už poučen.

hihi;-DR^

0/0
21.6.2011 12:20

dunil_3

Re: Taky jsem už poučen.

tak u vajec je ještě faktor i ten, že slepice mohou být chovány buď v

klecích, ve velkých halách se zářivkami nebo ve volném výběhu. Čím méně mají přirozeného pohybu a pobytu na slunci, tím více dostávají různých prášků a antibiotik, které ovlivňují kvalitu masa a vajec...

+2/0
21.6.2011 12:24

minio

Re: Taky jsem už poučen.

K tomu bych doporučil se vždycky podívat jestli mají vajíčka razítko, nebo jestli nemá prodejce vyvěšenou cedulku s tím podivným kódem, kde je zašifrováno co to je za vajíčka. Bohužel dost často vidím prodávat "domácí vajíčka" s kódem začínajícím na 3 - což označuje klasické slepičí koncentráky... Jinak 2 označuje haly se zařivkami. 0 a 1 označují volný výběh a to už odpovídá domácím vajíčkům...

+3/0
21.6.2011 13:06

islandan

Re: Taky jsem už poučen.

užitečné - dík !

0/0
22.6.2011 13:52

Psychorův klon

Re: Taky jsem už poučen.

Domácí vejce opravdu neznamená, že si slepice nemůže dát směs pro nosnice.

+2/0
21.6.2011 13:21

Scarlett from Scottland

Re: Taky jsem už poučen.

krmivo může být přece stejné, ale jde o to, co do nich ještě perou dál a jestli chudák slípka sedí v kleci nebo se někde volně pohybuje8-o!!

+1/0
21.6.2011 13:33

l.z.s

Nemusím mít biozeleninu...

ale chtěla bych zeleninu českou! Prostě podporovat české zemědělce. To je fakt absurdní, že se k nám dováží zelenina, kterou si můžeme vypěstovat sami (máme na to klimatické podmínky)! Proč musí být např. český česnek mnohem dražší než ten čínský? Proč dovážíme cibuli? Proč to jinde v Evropě dokážou vypěstovat levněji? (alespoň tím se čeští zemědělci pořád ohánějí).

+4/0
21.6.2011 12:07

Maxx12 III.

Re: Nemusím mít biozeleninu...

odpověď je jednoduchá - dotace! A potom také nižší cena za totálně propadlou kvalitu, ale lidé na to slyší...

+1/0
21.6.2011 12:10

l.z.s

Re: Nemusím mít biozeleninu...

zatím jsem se o tuto problematiku nijak moc nezajímala, proto mám další otázku: čeští zemědělci nejsou dotovaní tak jako západoevropští?

0/0
21.6.2011 12:12

luban12

Re: Nemusím mít biozeleninu...

Zatím to EU neschválila,ale na stejné dotace pro naše zemědělce budeme ještě hodně roků čekat.Platit do společné kasy EU,ale musíme platit stejně.

0/0
21.6.2011 12:17

3032

Re: Nemusím mít biozeleninu...

V zimě kupuju zeleninu v supermarketu, v létě ve stánku, rozdíl je nezkutečný i když to není bio.

0/0
21.6.2011 16:49

vaaz

Re: Nemusím mít biozeleninu...

Jinde v Evropě dokážou zeleninu vypěstovat levněji z jednoduchého důvodu - stát zemědělství dotuje a Unie na to přispoívá. Nám nas...., protože před lety si náš geni()ální pan prezident pustil v zasedání Unie a okolí hubu na špacír a vykřikoval, jak že Unie dělá zemědělskou politiku blbě, že se zemědělství nemá dotovat. Následně, když se vyjednávaly přístupové podmínky k Unii a dali nám nižší dotace než ostatním členům Unie, vykřikoval, že máme neschopné vyjednávače.

Takže díky jeho kecům máme dneska zemědělství na chcípnutí, ne proto, že bychom to neuměli. Navíc nám napařili nízké produkční limity na cukr, mléko, brambory a vím já co ještě, aby měli odbyt pro Unijní sajrajt - viz infikované kdeco. A aby toho nebylo málo, zemědělec, který překročí dodávky mléka dostane třičtvrtě milionovou pokutu - to je, co? A to ještě to mléko dodává cca 20 hal/litr pod výrobní cenou, jen aby nemusel vybít dobytek a doufá, že se to snad v budoucnu upraví a mléko dotuje z ostatní produkce statku.

+2/0
21.6.2011 16:51

Thymalus

Re: Nemusím mít biozeleninu...

To je s prominutím hoodně mimo. Do zemědělství jdou obrovský částky peněz z EU. Na SZP (společnou zemědělskou politiku) padne skoro třetina unijního rozpočtu. Šikovný zemědělec, který si dobře poskládá a zajistí dotační tituly, nemusí sklidit ani stéblo a bude vydělávat.

0/0
23.6.2011 17:39Najdete na iDNES.cz