Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Krach v eurozóně by byl horší než krize. Deset otázek a odpovědí

Krach země platící eurem by byl pohromou pro společnou měnu a otřásl by ekonomikou evropských zemí víc než doznívající finanční krize. Redakce iDNES.cz připravila s ekonomem Davidem Markem z Patria Finance desatero otázek a odpovědí, které popisují, co by státní bankrot znamenal. Mluví se o něm v souvislosti s Řeckem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

papazian

Krach eurozóny by hlavně postihlo Česko a další mimo euro!

Je to paradox pro neznalce, ale bohužel hlava v písku, kterou předvádí Česko nás velmi vytrestá! V zásadě lze říci, že jsme již nyní trestáni za neschopnou pravicovou vládu, která nehájí dlouhodobé české zájmy, ale věnuje se sama sobě! Díky tomu plnou parou směr chudoba a korupce, která vždy dobře bují v rozvojových chudých zemích!

0/0
18.7.2011 10:08

.;palič:

Evropská unie

je prázdný mrtvý pojem, mrtvá skořápka uvnitř které nic není a občané E vropy o něj nestojí.

0/0
12.7.2011 16:50

nelde

Ohrožení pro ČR

není jenom v ohrožení bank, co mají zahraniční majitele, kteří budou mít problémy. Ohrožení je hlavně v tom, že nikdo nebude chtít půjčit ani nám - resp. úroky ze všech státních dluhů půjdou několikanásobně nahoru (věřitelé někde musí nahnat tu Řeckou ztrátu). A je jedno jestli jsme v eurozóně nebo ne. Nebo jestli jsme v EU nebo ne. Roste problém v Itálii, brzy se přidá Francie, Británie a další státy, co mají dluhy. Jedině státům, které masivně vyváží suroviny bude někdo půjčovat. Někdo to zvládne lépe, jiný hůře. Základní šance je státní dluh nezvyšovat (pokud možno) a chovat se tak, abychom se nedostali na seznam zemí, kterým se nedopočuje půjčovat.

Další možnost je si půjčovat vnitřně - tady máme výhodu, protože jedna z možných půjček je devalvace. Další je podpora fondů, kde není výhodné vyzvedávat (typicky penzijní fondy).

Jediná šance, která Řecku ještě zbývá, je vyrovnat rozpočet a zaplatit dluhy z prodeje národního majetku.

0/0
12.7.2011 14:07

indigacek

krach naprosto všeho stejně příjde

a čím bude později, tím bude nekonečně krát větší a zoufalejší, to už snad musí dnes chápat i pětileté děti

0/0
1.7.2011 4:15

nelde

Re: krach naprosto všeho stejně příjde

Vzhledem k tomu, že by nebyli schopni splácet současné dluhy ani s normálními úroky, natož s rizikovými, je celá snaha Řecku půjčovat, jen odložení nutnosti provést změny (spolu s tlakem ty změny provést). Zatím toho Řekové moc nepředvedli, takže tu nechuť půjčovat docela chápu. Nevím, jak chtějí přesvědčit soukromý sektor, aby Řeku dále půjčoval.

0/0
12.7.2011 14:12

indigacek

zajímavý článek

http://www.outsidermedia.cz/Demokracie-vs-Mytologie-Bitva-na-namesti-Syntagma-1.aspx

0/0
1.7.2011 4:14

dudo311

grecko

grecko už dnes skrachovalo na plnej čiare.zasraté nemecké súkromné banky má zachranovať eurounia,tak taký velký po česky ....greci maju životnosť ešte rok,a nastane nuteny bankrot.očistí sa eurounia,smradi dačo ešte zožeru pri bankrote,ale menej ako do nich nalievať.všetko je to umelo riadeno.ked dostanu dajšu tranžu,tak budu dlžný cca okolo 500 miliard EUR,to je nemožbé splatiť.ale aj tak seba nezachránia,a  nezačnu nový život.

0/0
1.7.2011 2:12

Své dukáty věnuji na chudé psy

Re: grecko

Je tady někdo, kdo rozumí druhé větě tohoto příspěvku? Autor se tak rozvášnil, až se zakoktal 8-o

0/0
12.7.2011 12:12

CHYREN

Řecko zkrachovalo. Ale politici se ještě zoufale brání..

nazvat věc pravým jménem. Smetlo by to EU jako takovou. Je-li krach Řecka a dominový efekt cesta k SEN ( Společenství evropských národů ) jsem pro! Začít znovu a lépe. Kdyby byl Nečas jen trochu vizionář a ne zoufalec, uvítal by Camerona s novou politickou mapou Evropy. Na ose Unidet Kingdom - Česko - Polsko[>-]:-P

0/0
1.7.2011 0:01

Gróf

Proč už nepřiznáte, že komunisté hospodařili lépe?

Sice nebyly banány, ale lidé bydleli, měli práci, a v roce 1989 předávali zemi nezadluženou.

0/0
30.6.2011 21:56

Prngr1

Re: Proč už nepřiznáte, že komunisté hospodařili lépe?

teď taky bydlí a mají práci

v roce 1989 jsme byli sakra zadluženi - vnitřně - do spousty věcí se neinvestovalo od roku 1948

0/0
30.6.2011 22:23

FrantaVazoun

Re: Proč už nepřiznáte, že komunisté hospodařili lépe?

Největší lež je že nebyly banány za socialismu. Možná v NDR, ale u nás byly banány v každé zelenině, kilo stálo 17 korun což je na tehdejší výplaty dost ale kdo nechlastal mohl dětem dopřát. Prosím nelžete pořád o socialismu!!!;-O[>-]

0/0
30.6.2011 22:27

Lev__z--Rožmitálu

Re: Proč už nepřiznáte, že komunisté hospodařili lépe?

ted jsou taky vnitřní dluhy

třeba stav silniční sítě

0/0
30.6.2011 23:10

Xyzal1

Re: Proč už nepřiznáte, že komunisté hospodařili lépe?

No jenže on je problém, že komunisti to ekonomicky taky neustáli. Že to byl naprosto nefunkční systém svědčí na první pohled i to, že bylo spoustu věcí k nesehnání. O banány se hádat nebudu, ty jsme měli z podpultu, ale bohužel ve stavařině je to vidět do teď..

0/0
1.7.2011 13:49

jorokw

Komunisté nehospodařili lépe...

Safra, o čem to mluvíte! Koukněte se na společnost úroveň teď a tehdy... Aut máme tolik, že brzy budeme parkovat před domy ve vrstvách! Hypermarkety přetékají zákazníky. Silnice jsou rozbité hlavně proto, že jsou 10x víc přetížené než kdysi. Nebo kvalitní silnici považujete tu monulou panelovvku D1, kde měly přistávat spřátelená sovětská vojska? Pche!

Jo, a čím absurdnější má někdo pohled na realitu, tím více se jeho kritikou člověk v tomto názoru utvrzuje. Tady evidentně není místo pro logiku! Příznivci minulého režimu jsou sekta a já to jistě nezměním.

0/0
3.7.2011 13:27

jejda to jsem ja

Re: Komunisté nehospodařili lépe...

Jednou jsem za socialismu slyšel v rádiu toto: "Podívejte se co pro lidi socialismus vybudoval. Dřív se svítilo petrolejkama a dnes? V každé obci je elektřina." Jste na stejné propagandistické úrovni. O tom, že se většina má lépe nepochybuji. Jen se mi zdá, že ta skupina lidí, pro které to neplatí se nějak zvěšuje. A to se mi nelíbí.8-o8-o

0/0
12.7.2011 16:39

chruyeager

Eurozónu to neohrozí

Trhy taky ne, už jsou všichni s částečním bankrotem smířeni. Odpuštění nějakých 30% závazků by nepoložilo ani žádnou banku, ani žádny fond (jenom by třeba výrazně znížila zisky a výnosy, ale oni naprosto dobrovolně půjčovali rizikově a navíc za vysoký úrok) a společně s rozsáhlou privatizaci, úsporami, reformami by postavilo za pár let zemi na nohy. Každopádně Evropu, EU, Eurozónu ani Euro (částečný) bankrot nijak neohrozí!

0/0
30.6.2011 18:03

Lev__z--Rožmitálu

Re: Eurozónu to neohrozí

;-Dtak ty máš dost

0/0
30.6.2011 23:11

rqmark

Pěkná propaganda

Myslím, že článek pěkně postrašil a připsal si kladné body v propagandě. Tady jde v první řadě o to, aby francouzské a německé banky nepřišli o příjmy z řeckých dluhopisů v kterých mají utopeny miliardy. Proto vlastně tyto dvě země pod tlakem svých bankovních institucí prosazujá pseudozachraňování Řecka. Podle mě není Řecko schopno svůj dluh nikdy zaplatit. Ale o to nejde. Pro banky je to přece dokonalej nekonečnej byznys, ždímat do nekonečna z Řecka úroky ... Co myslíte, že z toho asi tak vzejde?

+2/0
30.6.2011 17:58

Lev__z--Rožmitálu

Re: Pěkná propaganda

ne není to propaganda

odepsání takovýho množství kreditů vyrobí pěknou deflační "bouřčičku" a ta zamává s ostatními zadluženými státy

klidně se může sesypat postupně všechno

0/0
30.6.2011 23:12

plukovnikoneill

nojo, někdy je moc, prostě až moc.

Hitler chtěl sjednocenou Evropu, chtěl velkou zemi - nevyšlo mu to. Teď je EU - dokud měla pár států, nebyly problémy, najednou je jich více a více a ejhle, nevychází to.[>-]

0/0
30.6.2011 17:22

Bennu

Re: nojo, někdy je moc, prostě až moc.

Evrope nic jineho nezbyde. Proc si myslite, ze takove Nemecko je v EU spolecne s Reckem? Protoze vi, ze samo v globalnim meritku neprezije. 80 milionova zeme je v globalnim meritku pidizeme, a Nemecko je po nejevetsi zeme Eurozony. Se podivejte na globalni konkurenci.

0/0
30.6.2011 17:26

_profesor_

Re: nojo, někdy je moc, prostě až moc.

A co nám řeknete na globálně vysoce konkurenceschopné Švýcarsko, Koreu, Singapur nebo Kanadu? Taky nepřežijí?;-D

0/0
30.6.2011 21:19

maddock

Re: nojo, někdy je moc, prostě až moc.

Švýcarsko - ještě žijí ze židovskýho zlata, Korea, Singapur - pracovní nasazení a mentalita, Kanada - nerostný zdroje?

0/0
30.6.2011 22:12

karelsantora

Re: nojo, někdy je moc, prostě až moc.

Už Jiří z Poděbrad chtěl sjednocenou Evropu [>-]R^

0/0
30.6.2011 17:56

velky bratr

Re: nojo, někdy je moc, prostě až moc.

Ale bezpochyby ne tak, aby z Prahy diktoval rozmer koblih v Madridu.

+1/0
30.6.2011 19:19

velky bratr

Re: nojo, někdy je moc, prostě až moc.

Problem je v politicke integraci, ne v poctu statu. Kdyby to bylo porad neco jako ESUO, tedy zona volneho trhu a idealne pohybu osob, tak by to fungovalo. Hlasovalo by se stejne jako v USA nohama - kdyz by to nekde bylo k nevydrzeni, bylo by snadne usadit se jinde. Soucasny system znemoznuje cinit zivot snesitelnejsim, takze tahle sance mizi a zustava jeden centralne planovany subjekt, ktery je principielne neschopen efektivniho fungovani.

0/0
30.6.2011 19:18

mmmm1

Na všech tě\ch 10 bodech nevidím nic špatného....

1. Okamžitě vyrovnyný rozpočet: to je základ systému....

2. odnesli by to další státy s tímhle systémem... budeme krást i na dluh Bankéři daj ...politici ukradnou daňový poplatník uhradí...

3. Politici musej dělat, že dělaj, aby bylo vidět, že dělali co mohli--- bohužel jsou to ti politici co nás do toho většinou dostali, nebo jejich pohunci ...

4. když to odnese Německo, tak mi taky....

5. Naučit lidi platit daně bude problém škrty vyvolají nezaměstnanost a další výdaje ..., ale budou nižší ,, není krok z5- bankrtot byl pro Řeky nejlepší řešení: ne pro Evropu, ale pro Řekay asi jo...odnesli by to Investoři-bankky FR - D

0/0
30.6.2011 16:41

Hofos

Re: Na všech tě\ch 10 bodech nevidím nic špatného....

Banka sama o sobě moc vlastních peněz nemá v porovnání s tím, kolik jich spravuje pro klienty. Pokud prodělá banka, tak prodělávají klienti, já bych se tomu moc nesmál...

0/0
30.6.2011 17:30

Bennu

Re: Na všech tě\ch 10 bodech nevidím nic špatného....

Je to tak. Clovek, ktery splaci svou hypoteku, muze v pripade krachu banky zkoncit stejne jako ten, ktery ji nesplacel. Tj. banka po nem bude chtit doplatit celou hypoteku, na coz on mit nebude a vzhledem k tomu, ze se krachem banky zablokuje trh s hypotekami, zadna konkurencni banka s nim smlouvu nepodepise. A je nahrany stejne.

0/0
30.6.2011 17:37

gars

Život je dán přirozenými pravidly ...

pokud je porušujete a domníváte se že nad matematikou lze vyzrát tak že vlk se nařere a koza zůstane celá hluboce se mýlíte ... realita vás dožene vždy a čím déle se jí bráníte tím je sekání s ní intenzivnější ... jsou dehonestovány společneské poměry a projídána budoucnost ... politika se zbavila odpovědnostia s ní související pravdy a jen o oblbování druhých ... !!

+2/0
30.6.2011 15:29

Bennu

Re: Život je dán přirozenými pravidly ...

Ale bezte. I takovy Churchill prisel o sve uspory v domneni, ze investoval racionalne. Pokud prijde opravdova recese, tak je uplne jedno, jestli jste se choval zodpovedne ci ne. Proste Vas to semele. Ano, toho nezodpovedneho to semele drive.

0/0
30.6.2011 17:32

dobro

kdo nás táhl do evropy

Od začátku jsem byl euroskeptikem vysmívaným celým okolím i rodinou. Pamatuji si jak valná většina veřejnosti (vlevo, vpravo) papouškovala argumenty, že jsme trpaslík, který se sám neuživí, že se bude lépe cestovat a obchodovat bez celních bariér. Pamatuji si jak se ČSSD chlubila, že za její vlády jsme do EU vztoupili. A pamatuji si jak ODS s tímto krokem souhlasila a poukazovala, že všechnu práci pro vstup do EU udělali oni a jejich předešlé vlády. Že ČSSD jenom slízla smetanu, a připaravené protokoly by dokázal podepsat každý. ODS proti vstupu nebyla, právě naopak. Dostali nás tam svorně obě velké strany. A hádat se je zbytečné. Ani jedna s těcho stran není opravdovou politickou stranou. Nejsou ani levicové ani pravicové. Levicová strana by musela omezovat kapitalismus, pravicová vliv státu, středová něco mezi. Místo toho ČSSD podporuje i kapitalismus a ODS i podporuje vliv státu. Oboje pro svůj vlastní prospěch jedině tak si zajistí příjmy od kmotrů. A tak funguje i EU.

+2/0
30.6.2011 13:51

jes01

Re: kdo nás táhl do evropy

A co tím chtěl básník říci?

0/0
30.6.2011 14:46

milamac

Re: kdo nás táhl do evropy

Básník tím chtěl říci, že si volíme sobecké populistické politiky, aby nám vládli. Až budeme volit nepříjemné, matematikou posedlé účtaře, kteří říkají nepříjemné pravdy - pak se nemusíme bát krachu. Ovšem se budme muset USKROMŇOVAT

0/0
30.6.2011 15:39

jejda to jsem ja

Re: kdo nás táhl do evropy

bohužel, účetní zůstane jen účetním. Řídit stát chce něco víc......:-(

0/0
12.7.2011 16:34

mmmm1

Re: kdo nás táhl do evropy

-ale já nevidím problém ve vstupu, ale  fungování je jak v RVHP...a ekonomika je pokřivená otevřené hranice pracovní trhy atd. to tady bylo léta... zrušilo se to zavedením hranic a rozdělením na západ a východ...politické rozdělení...Dřív to fungovalo ...Češi makali ve Vídni v Hamburku...muj praděda vystavoval proutěný křesla v Paříži, když jsem viděl ty fotky z roku ancvaj a dnešní proutěný nábytek,, ratan" tak jsem na to koukal jak puk... to co se tady vyrábělo v roce 1900 se sem teď začalo vozit jako modní hity...

0/0
30.6.2011 17:09

Kubri ml.

Státní sektor je rakovina

Kdyby stát dal většinu státních institucí (úřady aj.) pod správu soukromou a bralo by za to jen nájemné, tak se dá i z úřadu udělat zisková organizace. Ať už vylepenými reklamami na baráku nebo poplatky za služby.. Pokud by to tak bylo, tak by ten "státní" sektor nebyl jen požírač daní soukromého sektoru ale byly by to i subjekty konkurence schopné... Naše právo a tento systém, ve kterém žijeme vychází převážně z Římského práva a v Říme byla státní instituce akorát Panovník a parlament a pár úředníků.. Zbytek bylo rozděleno do soukromého sektoru.. A fungovalo to, lépe, než tato forma kapitalismu..

0/0
30.6.2011 13:17

velky bratr

Re: Státní sektor je rakovina

stat podnikat nesmi, protoze kdyz konkuruje soukromemu sektoru nastava problem. Bud lze stat uplatit, aby jeho konkurence neskodila konkretnim subjektum, nebo stat sve moci zneuzije k protekci sveho podnikani. Ne, srtiva vetsina uradu je zcel azbytecna a obecne pouze generuje naklady na strane sektoru soukromeho - zrusit. No a ten zbytek by se dal pokryt z 2% prodejni dane.

0/0
30.6.2011 13:19

velky bratr

Re: Státní sektor je rakovina

srtiva => drtiva, pardon

0/0
30.6.2011 13:19

radio_svobodna_evropa

...

hodne lidi tu neskutecne krafe o tom, jak je statni sektor strasne dulezity a ze vytvyari hodnoty. Zkuste se prosim, vy co to obhajujete, zamyslet nad pocatkem vztahu soukrome vlastnictvi a dane ve svobodnem svete a zjistite, ze statni sektor je pouhym prijemcem. Dane z dani uz je fakt jen slovni obrat ...

+1/0
30.6.2011 12:59

TarasBulba

Kdo uteče, vyhraje

Osobně si myslím, že Německou se už nějaký čas usilovně připravuje na svůj odchod z Eurozóny.

0/0
30.6.2011 12:56

tayger

Re: Kdo uteče, vyhraje

No je pravda, že už si nahrabali dost, ale neodejdou, oni unii potřebují, jsou na ni zcela závislí. Jedině přes ní jsou schopni prosazovat své zájmy v rámci evropy.

0/0
30.6.2011 12:59

velky bratr

Re: Kdo uteče, vyhraje

Inu original Lisabonske smlouvy sepsali panove Krupp a spol par dni po kapitulaci jako jinou cestu. Vojenske ovladnuti evropy se jim nezdarilo, tak navhli plan ekonomickeho a ten slape vyrazne lip.

+1/0
30.6.2011 13:02

Generál Ugarte - inmortal

Re: Kdo uteče, vyhraje

Štrasburská konference byla už v roce 1944.

0/0
30.6.2011 14:33

Rodnok

Re: Kdo uteče, vyhraje

a co jste tam řešili, generále?

0/0
30.6.2011 14:55

Generál Ugarte - inmortal

Re: Kdo uteče, vyhraje

Omlouvám se, že zrovna Daily Mail, ale jiný odkaz jsem teď narychlo nenašel.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1179902/Revealed-The-secret-report-shows-Nazis-planned-Fourth-Reich--EU.html

0/0
30.6.2011 15:04

Rodnok

Re: Kdo uteče, vyhraje

tak teď už je jasné, že EU je nacistická 4. říše.

0/0
30.6.2011 15:32

Generál Ugarte - inmortal

Re: Kdo uteče, vyhraje

Já ovšem nic takového netvrdím. Odpovídal jsem na otázku, co se řešilo ve Štrasburku v srpnu 1944.

0/0
30.6.2011 15:34

velky bratr

Re: Kdo uteče, vyhraje

Paklize jeji napln odpovida, za jejim vznikem jsou ty spravne penize a za vznikem eura ostatne tez - je tomu zjevne tak, jen by asi byl trosku problem, kdyby se to tak zacalo nazyvat oficialne. Izrael se taky nejmenuje Rotshieldistan i kdyz ma jeho rodinny erb ve znaku namisto ocekavaneho svicnu.

0/0
30.6.2011 16:14Najdete na iDNES.cz