Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na reformě penzí vydělají bohatší. Stát se velkých výdajů nezbaví

Nejen ekonomové, ale už i Česká národní banka a ministerstvo práce a sociálních věcí kritizují narychlo ušitou důchodovou reformu. Podle ČNB je problém, že peníze do fondů vyvedou hlavně jen vysokopříjmové skupiny. Nový systém by tak astronomickým výdajům na české důchody příliš neulevil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Doktor Redaktor

A další námitka - soukromý fond přeci musí vydělat.

I kdyb všechno perfektně fungovalo (ne jako v Maďarsku a jinde), tak soukromý fond není dobročinná organizace, musí mít svůj zisk (nějakých XX % z vložených peněz?), a o ten se nutně musí snížit výsledná vyplácená penze.

0/0
4.7.2011 13:22

doktor_chocholousek

Ma MF se asi zbláznili

očekávat že do té černé díry, jak lze ve skutečnosti privátní důchodové fondy nazvat, vleze 50% lidí značí buď, že si na ministrerstvu dluhů myslí, že češi jsou blbci, nebo tam zkrátka sedí blázni a šílenci ( podle toho co z ministerstva leze za nesmysly ). No a s chemikem v čele....;-D. Tak kdo chcete přijít o peníze, hurá do druhého pilíře !

0/0
4.7.2011 10:12

TVK

Bouře ve sklenici vody

Nechápu tu pomalu až hysterii na touto tzv. reformou. V první řadě se jedná o dobrovolný pilíř. Takže pokud se to někomu nelíbí, může jet jako doposud. Za druhé je široce zveřejňován fakt, že se tento vyplatí jen nadprůměrně vydělávajícím lidem, což zřejmě výrazně omezí počet zájemců. K tomu navíc nutnost ještě přidat svá 2%, při nevratném kroku a likviditě v řádu desítek let. to vše s vidinou úspor větších na konci v řádu jednotek měsíčních platů.

Kdo chce takto spořit, má už roky možnost své peníze zhodnocovat podobně, s rizikem a potenciálním výnosem dle své volby a často až s okamžitou likviditou. Proto si nedokážu představit ty "zástupy" zájemců o tento opt-out, když nepřináší prakticky nic zásadního, zlomového a pro lidi pozitivního, navíc, když tento krok je veřejností vnímám obecně negativně a zatím nikdo nedokázal veřejnost o jeho přínosech přesvědčit.

+1/0
4.7.2011 1:02

Cenda22

Re: Bouře ve sklenici vody

je to jednoduché - jedná se o princip. Důchodový účet je v mínusu, ať už jsou důvody jakékoliv. A místo toho, aby se schodek řešil, že z něj vytáhnou další peníze a propad se prohloubí, byť řádově o pár procent. Takže vládní garnitura dělá přesně prvý opak toho, co je potřeba.

0/0
12.7.2011 9:40

petrtoy

Penz. fond AXA - varování!

Penzijní fondy? Vyhněte se Penzijnímu fondu Axa! Výnos blízký nule = relativně tam bude menší hodnota, než jste vložili. Nekvalitní poradenství, řada chyb,za které odmítají nést odpovědnost a tím mne připravili o pěticifernou částku  - nevyplatili mi státní příspěvky. Když jsem jim dokázal, že to mám na 3 dokumentech, přestali komunikovat. ČNB to "řeší" už 7 měsíců. Pryč od nich!!!

0/0
3.7.2011 14:26

Santal

Neboť jsou nevzdělaní,

tak zde nenajdeme srovnání třeba se Slovenskem, které má již d9ůchodovou (pseudo) reformu za sebou, stejně tak i zkušenost, že její chod (podmínky) narušuje každá další vláda (nyní třetí). Pročež se stává to sokromé spoření naprosto nedůvěryhodné.

Co se týče státu, ten na tom - na Slovensku - nevydělal, naopak, ztrácí. Takže k čemu taková reforma? Kdo tím získá?

Ano... majitelé soukromých důchodových fondů... jenž stejně jako banky, ačkoli ve ztrátě, jsou pro jisté jednotlivce výnosné.

My, zde píšící, to nebudeme. Ani v "české obdobě" téhož experimentu.

0/0
2.7.2011 14:26

Rikitin

Bez otevřené diskuse!

S pozdějším odchodem do penze souhlasí hlavně mladí lidé

S čeho máte obavy soudruzi iDnes???

Jen počkejte.Čas hraje proti vám.Vy budete jednou nadávat, proč jsme tenkrát nic neudělali.

České ovečky[>-]EU

0/0
2.7.2011 13:31

Trevis

Žvásty

Už mě ti novináři začínají pěkně štvát! Říkejte si tomu třeba slovíčkaření, ale nic to nezmění:

1) "vydělají bohatší" - takže když mi zloděj nechá v peněžence stokorunu (místo aby ukradl vše), tak jsem stovku vydělal?

2) "přihodit ze svého" - Víte, vše co si stát vezme z mé mzdy je "z mého".

Ale novináři papouškující po politicích toto nikdy nepochopí... :-(

0/0
2.7.2011 11:28

Bery

Re: Žvásty

Na to "přihodit ze svého" uz zacinam byt taky alergickej. Ono totiz celych tech 5% do fondu by clovek posilal pouze ze sveho. Kdyby tomu tak nebylo a ta 3% mu tam pridaval stat (jak se nam snazi podsouvat), tak by se mu nekratil duchod z prvniho pilire.

0/0
2.7.2011 12:03

dávám tomuto nicku tak měsíc

Re: Žvásty

R^R^R^R^

0/0
2.7.2011 19:48

kvak.nořič V

a nebo se na to vykaslou a budou si uzivat pritomnost

0/0
2.7.2011 10:50

prolhaní novinári

Re: a nebo se na to vykaslou a budou si uzivat pritomnost

tak pokud by si měl člověk "dávat bokem" dost, tak mu toho moc nezbyde, takže na to se většina lidí vybodne

0/0
3.7.2011 16:16

ptakPB

Stát hledá systém, na kterém vydělá, jak on

tak řada spřízněných penzijních fondů, jejichž zástupci se na tvorbě podíleli. Je jasné, že fondy budou chtít, aby lidé investovali do nich co nejc¨více, jsout ottiž odměňování % z úložky, tedy peněz vložených střadatelem. Dnešní penzijní fondy musí být plusové, tedy vykázet alespoň nějaký profit, ING je genius ten mi vykázal 0,02% p.a., takže jen ten státní příspěvek je vlastně jen k něčemu, přičemž to samé ING má spořící účet s výnosem  2%p.a. před zdaněním. Za to však má v těchto fondech spoustu výborně placených s příjmem v násobcích průměrné mzdy "odborníků, analytiků", a obdobně to bude i v nově vznikkých fondech, avšak nepamatuji si, že by tyto fondy musely vykázat alespoň nějaký zisk, tedy zhodnocení vkladů, a to v intencích s inflací bude vlastně degresivní úložka.

+1/0
2.7.2011 10:40

Bery

Re: Stát hledá systém, na kterém vydělá, jak on

Ano a to si musi uvedomit ti, kteri se nechaji nachytat. Predpokladam, ze PR materialy fondu se budou predhanet ve stoupajicich grafech nalinkovanych minimalne na pristich 30 let. Ze ten graf bude stoupat pouze diky pravidelnym vkladum od stradatelu a vlastni zhodnoceni tam byt vubec nemusi uz je pak vec druha.

0/0
2.7.2011 12:08

ČR-Kalouskův ostrůvek stability

Ani bohatí na tom nemusí vydělat ...

1) Penzijní fondy mají výnosnost leckdy menší než obyčejný termínovaný vklad. a přitom úspory v penzijních fondech mají prakticky nulovou likviditu a nejsou pojištěny.

2) Trochu se zapomíná na to, že státní důchodový systém "dotují" nejen bohatí, ale i ti, co se důchodou nedožijí nebo umřou pár let po přiznání důchodu. V současnosti se v tomto dost rozevírají nůžky - ačkoliv průměrný věk dožití roste, tak určité skupiny obyvatel - například lidé s vyučením a nízkými příjmy - jsou charakteristické naopak snižováním věku dožítí.

Může se tedy stát, že soukromé penzijní fondy, kde budou spořit jen bohatí, budou muste kalkulovat s mnohem vyšším věkem dožití než je průměr, čili budou muset penzi snížit, protože kdyby to neudělal, zkrachují.

+1/0
2.7.2011 9:41

Bery

Re: Ani bohatí na tom nemusí vydělat ...

R^

0/0
2.7.2011 10:17

Santa1

Celá "reforma"

je jen útok na stabilitu veřejných pojistných systémů. Prostě to položit, rozkrást, "zprivatizovat"...

+3/0
2.7.2011 9:15

pražskej vidlák

Re: Celá "reforma"

R^R^R^R^

0/0
2.7.2011 10:38

pavel.n

Kalousek nejmoudřejší !!!

Kdo ještě musí být proti reformě , aby Kalousek s Neřádem uznali že udělali chybu !!!

Musíte si svou ješitnost vybíjet na českém národu ???

0/0
2.7.2011 8:12

Santa1

Re: Kalousek nejmoudřejší !!!

Snad nevěříte, že jim jde o nějaké ego, když oni už v duchu přepočítávají, kolik jim to sypne do kapes?

0/0
2.7.2011 9:16

svatáDala

To si opět poslanci

udělali zákon pro sebe a horních 100 tisíc, kteří v budoucnu budou brát vysoké důchody + výdělky z různých dozorčích rad, komisí a zastávání postů "na papíře"!! Platit to budou obyčejní pracující, kteří dostanou menší důchody než by jinak měli nárok. Tímto se samozřejmě selskými počty zvedne výdaj na důchody i když si budou lidé spořit.

Jen blbec by šel do soukromých penzijních fondů, které už nyní mi smrdí pěkným tunelem a stát není schopen udělat takový zákon, který by tomu zamezil. Takže chytráci si udělají fond, lidičky jej naplní a pak sbohem Brazílie či Kajmanské ostrovy :))

Kalousek nevybral na daních za půl roku 30 mld. Kde se stala chyba, soudruzi? Ptám se!

Když páni dostávají vysoké odstupné ze státních peněz, mají horní hranici na odvod SP a ZP a další vymoženosti, tak se nedivím, že ty peníze chybí.

Na opravu vlakových přejezdů by to přišlo cca 190 mil., které prý ČD nemají, ale Fejkovi plat 270 mil., to mají + odstupné!? Stát neumí hospodařit a tak dřou lidi z kůže!!

0/0
1.7.2011 22:38

lojzicekodvedle

Re: To si opět poslanci

Stát neumí hospodařit a tak dřou lidi z kůže!! tak to bylo je a bude vzdycky tady v tom bananistanu.jedine co by pomohloje mit  zakony jako v Cine.Zproneveris statni majetek,okamzite ke zdi a zsatrelit a pro vystrahu vysilat na Ct1 pred hlavnima zpravama.R^

+1/0
1.7.2011 22:45

dudlop

Re: To si opět poslanci

R^

0/0
1.7.2011 23:20

acvil

Re: To si opět poslanci

...tak to by mě zajímalo, jak to budou platit ti "obyčejní" pracující, kteří "budou mít méně , než na co mají nárok"...vysvětli, prosím....do toho soukromého fondu tě nikdo nenutí, ale skutečně si myslíš, že ti bohatší jsou blbci, protože se jim vyplatí jít do soukromého fondu??? A co je těch asi 4,5 milionu lidí, kteří si už sami spoří v soukromých penzijních fondech...???...také jsou blbci??? já osobně do toho nepůjdu, ale jen proto, že dávat stranou nějakých 700 Kč nemá smysl, kdyby se dělala reforma pořádně  -  směřovala by ke zrušení průběžného systému a posílení zásluhovosti, čili každý by měl důchod úměrně svému výdělku - tak bych neváhal ani chvíli, ale to bych musel mít možnost dávat stranou alespoň 25 % z hrubé mzdy, ne mizerná 3%...!!!...a on Fejk bere 270 milionů...???...to se vykládá u vás doma v kravíně...???...:-)

0/0
2.7.2011 0:14

nesnašimlobisty

děkuji ale nechci

ostatním přeji štastnou ruku nad rozhodnutím jinak jsem rád že jeto dobrovolné myslím si že povinně jsme chodily do průvodu a to stačiloR^

+1/0
1.7.2011 19:48

10 nových životů 11-20

A vůbec...

Víte, že DOBROVOLNOST téhlenctétok zlodějiny prosadily Věci Veřejné??? Já jim za to UPŘÍMNĚ děkuji. A víte, že tohle začal Topolánek? Ještě jednou !!!!!!DĚKUJI VVčkám!!!!!!za to, že prosadily DOBROVOLNOST!!!!!!!!!!

0/0
1.7.2011 19:23

dědeček

Re: A vůbec...

Avy víte, že v současnosti si důchodové připojištění platí 4,5mil. z 5 mil. pracujících. , a že toto připojištění je rizikovější, než budoucí důchodové fondy které vy názýváte zlodějské. Proč?Rv

0/0
1.7.2011 19:37

Bery

Re: A vůbec...

Statni garance neni ani u jednoho. Zhodnoceni bude mizerne v obou pripadech. Riziko u soucasneho pripojisteni je sice nepatrne vyssi, ale je vyvazeno tim, ze do toho dam ze sveho cca 20-25% a zbytek da stat + zamestnavatel. Tady bych do toho cpal 5% ze sveho, garance zadna a prispevek od statu taky zadny. Proc jit do dalsiho obdobneho, ale mene vyhodneho produktu ?

0/0
1.7.2011 20:17

dudlop

Re: A vůbec...

přesně tak

0/0
1.7.2011 23:19

mukr

Re: A vůbec...

Souhlas.

Nesel bych do toho tak ani tak i kdyz by se mi to podle 'kalkulacky' vyplatilo.

0/0
2.7.2011 0:03

Bery

Re: A vůbec...

A opravdu se vam to podle kalkulacky vyplati ? Ono aby clovek dostal relevantni srovnani, tak tu castku z kalkulacky musi brat z radku "Důchod z veřejného pojištění (25+3%)", protoze ta 2% si tam kazdy bude muset pridat navic a do srovnani tedy nepatri. U mne to vychazi pri zhodnoceni 1,5% (na ktere neverim) prakticky nastejno. Pokud si tam vsak dosadim realnejsi cisla - napr. lonske zhodnoceni slovenskych fondu (to slo u xls verze kalkulacky), tak to mimo znacne vyssiho rizika znamena i prodelecnou investici. ;-)

0/0
2.7.2011 12:23

carpatia

Re: A vůbec...

Navíc ze současných penzijních fondů můžete prakticky kdykoli vystoupit a proděláte jen ten státní příspěvek. V nových penzijních fondech budete upoután navždy.

0/0
2.7.2011 11:26

Bery

Re: A vůbec...

Ano, to je pravda. Pritom v pripade, ze bych tam vydrzel do konce, tak mohu penize vybrat najednou a libovolne investovat dle sve situace.

0/0
2.7.2011 11:34

dudlop

Fond Megadůchod výnosový...

Jak budou fondy lákat ovečky?? Kdo vleze do (třeba) 1. Evropský důchodový... apod., nebo co si kdo vymyslí za názvy:-P. Pokud vím, fond dostane licenci AŽ naláká 50.000 nadšenců.. !!. Do té doby lezete do neznáma. Nesežene požadovaný počet klientů-co pak?? Sloučí se (o vás bez vás) třeba s jiným, o kterém jste ani neuvažovali? Jasně-prý můžete volně přestupovat-ale.. Nebo když fond nesežene lidi, tak zanikne? "Víte, pane Novák..chybělo málo. Kdyby tak ještě nějaký váš kolega, známý k nám vstoupil..ale takhle.. Škoda, mohli jsme to parádně rozjet!";-)

+2/0
1.7.2011 19:13

Bery

Re: Fond Megadůchod výnosový...

Ona ta podminka je jen dalsi podvod na hloupe ovce. Spousta ovci tomu uveri, kdyz se rekne, ze tam musi byt 50.000 klientu. To bude budit vetsi duveryhodost. Kdyby vsak mela byt ta podminka uplatnena, tak by takovy fond nemohl ani vzniknout. Je to totiz jako otazka zda byla drive slepice, nebo vejce. ;-)

0/0
1.7.2011 20:22

pravicový zloděj

Nebudu si spořit do pochybných důchodových fondů, protože

kdy půjdu do důchodu, si rozhodu sám a ne pan Kalousek!!!!!!

+1/0
1.7.2011 18:57

10 nových životů 11-20

Re: Nebudu si spořit do pochybných důchodových fondů, protože

Podle toho jak píšeš .... budeš se moci rozhodnout, jestli mu tam kytku hňápnout nebo ne.;-)

0/0
1.7.2011 19:17

10 nových životů 11-20

Problém zániku průběžného systému nespočívá v tom,

že by lidé neuměli nahradit zdroje živobytí ve stáří, ale v tom, že si STÁTNÍ VYŽÍRKOVÉ neumějí představit svoji existenci bez zdrojů, z nichž jsou honorováni.

+1/0
1.7.2011 18:40

Darth.V

Re: Problém zániku průběžného systému nespočívá v tom,

R^

0/0
2.7.2011 6:04

hnusil VI. - věčný bojovník

Co vsichni blbnete?

Co vsichni blbnete s optoutem? To, ze se rozkrada stat nikomu nevadi? Co jste to za narod?

+1/0
1.7.2011 18:37

10 nových životů 11-20

Re: Co vsichni blbnete?

co by nevadilo, vadí. Tady se však můžeme rozhodnout, ačkoli je to neuvěřitelné - a vděčíme za to VV!!!

0/0
1.7.2011 19:19

10 nových životů 11-20

Až někdo za dvacet let zabrečí, že z opt-outu nic nemá,

vyhodím ho od ohně, prototože k ohni blbci nepatří.

+1/0
1.7.2011 18:32

10 nových životů 11-20

"Když se daří, tak se daří"...

Z mega tunelu alespoň tunýlek. Stačí, aby kapalo.

0/0
1.7.2011 18:22

Nenapravitelný optimista

Nebudu si spořit do fondu

ze dvou důvodů: Za prvé - kvůli inflaci je nesmysl spořit peníze třeba 30 let. Za druhé - je nesmysl spořit peníze třeba 30 let kvůli inflaci.:-P

+2/0
1.7.2011 18:00

Ulrich

Re: Nebudu si spořit do fondu

Takže všechny své peníze hned utratíte? To je klasická strategie. Svým způsobem je moudrá. Co sníte ( spotřebujete ), vám nikdo nijak nemůže vzít. Ale má to zřejmou nevýhodu. Nemáte vůbec žádné rezervy.

0/0
1.7.2011 18:19

10 nových životů 11-20

Re: Nebudu si spořit do fondu

Tak si tedy deponuj love na 30 let ... ty chytráku. Nic ve zlym, ale je to hloupost.

0/0
1.7.2011 18:24

Ulrich

Re: Nebudu si spořit do fondu

Nejde o depozita, nýbrž o investice. Sice jsou neefektivní, ale i tak je zřejmé, že při troše štěstí zůstane člověk z hlediska kupní síly aspoň na nule nebo jen v mírném mínusu.

0/0
1.7.2011 18:26

10 nových životů 11-20

Re: Nebudu si spořit do fondu

...přesné. V mírném, mírnějším mínusu. A o to jim jde. Šikovný PRODĚLÁ méně. Hnus.

0/0
1.7.2011 18:34

Nenapravitelný optimista

Re: Nebudu si spořit do fondu

Psal jsem, že je nesmysl spořit do fondu, ne že všechny peníze utratím. Samozřejmě si budu hospodařit po svém a bez účasti státu. Časem si chci koupit nemovitost a postarat se sám o sebe. Akorát se mně příčí, že mám platit sociální pojištění, když sám z toho nic mít nebudu. To sociální by se mně hodilo právě na tu nemovitost.:-/

0/0
2.7.2011 21:32

dudlop

Dotaz..

Funguje tento -prý úžasný- opt-out někde jinde? Myslím v civilizovaných zemích, ne nějaká skupinka vyspělých jako Litva, Makedonie aj. :-P

0/0
1.7.2011 17:46Najdete na iDNES.cz