Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Důchodová reforma bude nejvýhodnější pro živnostníky

Na zavedení penzijního spoření nejvíc vydělají živnostníci. Podle návrhu, který ve středu začali projednávat poslanci, budou moci vyvést téměř polovinu svého příspěvku ze státního systému na svůj soukromý důchodový účet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Přiměřeně rychlé šípy

Ano ano

jeden z důvodů naší aktuální sekyry je ten, že pouze z části příjmůse reálně platí daně. Tohle je další opatření, které to jenom prohloubí.Je zajímavé, příjmy zaměstnanců vs podniky jsou přibližně půl na půl, ale daňové odvody vyhcáuzejí výrazně v neprospěch zaměstnanců. Dokud se tohle nenarovná, tak nám vždycky bude nějaká ta koruna chybět....

0/0
15.7.2011 16:50

Nemesiss

...JAKÁ REFORMA...???

...kdyby se našel někdo, kdo prosadí, aby byl zrušen - třeba během 20 až 30 let - průběžný systém a lidé si prostě sami spořili na stáří, tak budou spokojenější důchodci a stát bude mít po starostech. A každý by pracoval tak dlouho, jak by sám uznal za vhodné - prostě až by měl dost, tak by mohl přestat pracovat... takže bláboly o sedmdesátnících za volentem, v hutích nebo v operačním sále by byly bezpředmětné. A každý by se měl tak, jak by si to zařídil sám...R^!!R^

0/0
15.7.2011 1:58

dogi2

Re: ...JAKÁ REFORMA...???

A co bys dělal s lidmi, kteří pracovat nemohou, protože se třeba i narodí invalidní? Házel ze skály? Nebo z čeho by si takoví lidé měli naspořit na důchod? A co ti, kteří třeba ve čtyřiceti letech onemocní a už také pak nemohou pracovat? Nebo co počítáš, že bys udělal s takovými lidmi v tvém systému "co si našetříš, to si v důchodu užiješ"? A z čeho budou šetřit na důchod mladí, kteří si musí pořídit bydlení, které pak do vysokého věku budou splácet, protože také třeba mají děti, na které jim nikdo nic nepřidá a vše si musí hradit sami? Nebo nepočítá tvůj systém ani s tím, že lidé budou mít děti? Napiš nám, kolik ti je let, ať můžeme také posoudit tvé životní zkušenosti.

0/0
15.7.2011 4:13

qvido31

Re: ...JAKÁ REFORMA...???

Soudruh Kapitalista y zavedl tzv."čistou rasu"bez těch výše jmenovaných nedostatkůRvRvRv

0/0
15.7.2011 13:45

Alcatraz

Re: ...JAKÁ REFORMA...???

a podporu zamestnanosti by taky meli dostavat vsichni, nejen nezamestnani? A prispevek na zdravi taky pro vsechny, nejen pro nemocne? Jinak mi totiz neni jasne, proc vam splyva "plosny statni starobni duchod" s "prispevkem pro lidi, kteri se nemohou postarat sami". A platit polovicni socialni, ze ktereho by 2/3 pokrylo veskere soucasne invalidni duchody a 1/3 ty stare lidi, kteri se nezajistili a to ne formou duchodu, ale formou statem rizenych socialnich domovu duchodcu.

0/0
15.7.2011 15:26

míras

Copak nechápete, že je to jedno...

Jsem živnostník a dobře vím, že nesu větší rizika než zaměstnanec. Na zaměstnance nenadávám, pokud bych si myslel, že je výhodnější jím být, nic mi nebrání se jím stát. Zaměstnanci musí pochopit, že to platí i obráceně. To jen na vysvětlenou.

Ale k reformě. Podle mého názoru je úplně jedno, kolik se kterým skupinám umožní dát do fondu, protože v horším případě ho někdo vytuneluje, v lepším vám narazí takové poplatky, že se to stejně nevyplatí a v nejlepším tam budete mít tolik, že kdybyste ty peníze vzali a dali do něčeho jiného, dobře vybraného, tak vyděláte víc s menším rizikem. Neboli se jedná o produkt úplně k ničemu.

A abych věřil našim poslancům, že třicet let na fond nikdo nesáhne, nezmění zákon a podobně, no tak hoši, na pohádky jsem už velký.

Jediným řešením je prostě zvýšit počet daňových poplatníků masivní a dobře promyšlenou podporou rodin, všechno ostatní je jen natírání zábradlí na Titanicu.

+3/0
14.7.2011 16:54

chmod_5777

Re: Copak nechápete, že je to jedno...

Presne tak.

V nasi republice vydrzeli nejdil komunisti (40 let od uchopeni moci).

No a nase vlada nam tu tvrdi, ze jeji zakony tak jak je dnes napise tu budou platit na veky vekuv amen.

.

A ta premie za nelikviditu a riziko by musela byt silena, aby to prebylo akcie/dluhopisy/cokoliv. A nejvtipnejsi jsou ty jednorazovy prispevky od statu. Kdyz si pucis litr, tak musi pujcovatel uvist konecnou sumu i p.a. Tady stat rekne "dame vam kilco, no neberte to".  Ze se to kilo na tech x let rozmelni na zcela smesne zuroceni uz nikde jaksi neuvedoul.

0/0
14.7.2011 17:12

zadluzenicz

Re: Copak nechápete, že je to jedno...

Naprostý souhlas. Ani mne nenapadne se něčeho takového účastnit. A ještě dodám: už se vidím živnostničit v sedmdesáti :)

0/0
14.7.2011 21:40

Přiměřeně rychlé šípy

Re: Copak nechápete, že je to jedno...

živnostníci na tom opravdu nevydělají, je to ale další část i tak realtivně malých odvodů, které se vyvedou ze státní kasy ven a budou logicky někde chybět.

0/0
15.7.2011 16:52

nesnašimlobisty

JEŠTĚ JEDNA VĚC

Kalousek řval že nemůže být jedna skupina zvýhodněna před druhou a najednou je vidět že káže vodu a pije víno.;-D

+1/0
14.7.2011 16:05

Nemesiss

Re: JEŠTĚ JEDNA VĚC

...a co brání tomu, aby byli stejně zvýhodněni i zaměstnanci...???...jenom KSČSSD a ROH...RvRv

0/0
15.7.2011 1:51

nesnašimlobisty

Pro objasnění

Keci typu riziko si nechte pro malé děti, když někdo platí víc a druhý méně měl by jeden dostan více a druhý méně, další keci že to není z mého taky neobstojí jednou jsem práci udělal a dle platné legislativy vznikl nárok na mou odměnu dle další legislativy byla zdaněna a podobně. Takže naše vláda opět nezapoměla na pravicové voliče z řad podnikatelů. Vida kázat vodu a pít víno to umí naše vláda nejlépe HLAVNĚ ŽE HLASALA PŘED REFORMOU KAŽDÝ MÁ DOSTAT DŮCHOD PODLE TOHO JAK DLOUHO PLATIL A KOLIK PLATIL.

+1/0
14.7.2011 16:02

jezkovo_voci

Podnikatel nese riziko!

Zatímco podnikatel nese RIZIKO, zaměstnanec "pouze" v půl osmé přijde do práce a ve čtyři má padla. Nenese riziko, neručí vlastním majetkem (resp. ručí max. 4,5 násobkem své mzdy), když udělá průser. Za to, že si živnostníci celý život ničili nervy, musí být v důchodu odměněni. Tento systém je fér.

0/0
14.7.2011 15:11

bk89322

Re: Podnikatel nese riziko!

Neni, diky tomu riziku si zvnostnici muzou vydelat vic, nez zamestnanci s fixnim platem. Tj. nevidim duvod, proc by jim potom zamestnanec mel svymi odvody dotovat duchod, at si maji vyssi vydelky, ale at plati stejne odvody.

Kalousek ma plnou hubu kecu o nerovnosti, kdyz dojde na stravenky apod., ale kdyz dojde na zdravotni a socialni pojisteni, je zticha.

0/0
14.7.2011 15:36

vlastimil1974

Re: Podnikatel nese riziko!

Pokud chcete porovnávat zdanění a odvody OSVČ a zaměstnanců,musíte též porovnávat protihodnotu,kterou OSVČ a zaměstnanci od státu dostanou zpět. v podobě nemocenských dávek,důchodu a pracovních výhod.Zaměstnání přináší vyšší jistoty(garance mzdy při práci,zákonnou upravu pracovní doby,náhradu mzdy za dovolenou,výpovědí lhůtu...).U zdravotního pojištění navíc za zaměstnance hradí část pojistného zaměstnavatel,často právě OSVČ z vlastní kapsy.Daně jsou u zaměstnance sice vyšší,ale u socialního pojištění je to v pořádku,protože OSVČ mají díky nižším odvodům takřka o polovinu nižší důchody.V době nemoci osvčjsou první 3 týdny bez peněz,zatímco zaměstnanci mají nárok na náhradu mzdy.Pokud se tedy někdo snaží tady vykřikovat ,jak jsou OSVČ ve výhodě,neví vůbec o čem mluví.Mám pro ně jednu radu.Stačí si zajít na živnostenský úřad a mohou začít taky.

0/0
14.7.2011 17:15

kuttna

Re: Podnikatel nese riziko!

Když je podle Vás tak diskriminující být OSVČ, proč si nezřídíte s.r.o. a nestanete se zaměstnancem vlastní firmy?

0/0
14.7.2011 17:48

MiroTR

Re: Podnikatel nese riziko!

Protože převést OSVČ na sro stojí hodně peněz.  Nejen ten vklad, ale i daně, odvody, atd.

0/0
14.7.2011 17:54

Cukino

Re: Podnikatel nese riziko!

Nesmysl. Naprosto stejné riziko nesou zaměstnanci. Jestliže krachne jejich firmy, jsou bez příjmu stejně jako podnikatel=majitel firmy. A jak říká příspěvek přede mnou, zkus si porovnat měsíční příjem majitele a zaměstnance firmy. A to už neříkám nic o tom, že takový podnikatel může mít "kšeftů" více, zaměstnanec nemůže mít volnou pracovní dobu a být zaměstnán ve více firmách. Takže je to přesně naopak jak tvrdíž a navrhovaný systém je tupolovaně nefér vůči zaměstnancům.

0/0
14.7.2011 16:52

MiroTR

Re: Podnikatel nese riziko!

Ale houby !    Ano, jsem pro, ať OSVČ platí stejná procenta, jako zaměstnanci, ovšem pouze z peněz, které vykazuje jako "osobní spotřebu" (tedy obdobu platu zaměstnance).

0/0
14.7.2011 17:02

vlastimil1974

Re: Podnikatel nese riziko!

Veliký omyl pane,Pokud krachne OSVČ,zaplatí veškeré dluhy,pohledávky.Zatímco zaměstnanec je propuštěn a dostane odstupné.

0/0
14.7.2011 17:18

Cukino

Re: Podnikatel nese riziko!

... i v s.r.o.???;-D

0/0
14.7.2011 17:35

MiroTR

Re: Podnikatel nese riziko!

OSVČ není sro.  A společník v sro je zpravidla i zaměstnanec, a tedy i odvody má jako zaměstnanec.  Máte v tom pěkný guláš. ;-D

0/0
14.7.2011 17:52

karlosdruhy

Pravic. vláda podporuje schwarzsystém a kolaps důch. systému

Lidé v zaměstnaneckém poměru budou ještě více než dnes motivováni k přechodu do schwarz systému. Sníží se množství peněz, které stát vybere na soc. pojištění. A pravicová vláda místo toho,aby vyřešila schodek důchodového systému, tak tento schodek  prohloubí.  Ale na to už jsme zvyklí.

0/0
14.7.2011 14:50

jfb

Re: Pravic. vláda podporuje schwarzsystém a kolaps důch. systému

Jenomže "švarcák" s nízkými odvody má také pak velmi nízký důchod! Nemá placenou dovolenou, nemocenskou (tu může mít, ale až po 3 týdnech, zaměstnanec po 3 dnech) atd! Oficiálně pak má malý příjem v ""čistém", takže může zapomenout na hypotéku atd. Prostě za malé odvody, malý komfort.

0/0
14.7.2011 15:07

jfb

Re: Pravic. vláda podporuje schwarzsystém a kolaps důch. systému

Lepší zaměstnaný na "švarc" a platit alespoň něco, než nezaměstnaný na podpoře.

0/0
14.7.2011 15:07

Lisen

Co jste si v roce 1989 upekli - to si pěkně snězte

Dnes vám žádné cinkání klíči a poskakování po ulicích nepomůže!;-D

0/0
14.7.2011 14:11

strnádek

Re: Co jste si v roce 1989 upekli - to si pěkně snězte

Omyl ! Lidová masová defenestrace pomůže vždycky. Jenomže lid je mentálně zaostalý ... dodnes nepochopil, že skandální deformy jsou namířeny hlavně proti němu = proti občas zaměstnávaným lidem. Kdo nic nechápe - ten se nebouří - jenom nadává, čímž nezmění vůbec  n i c . Důvěřivým a naivním hlupáčkům se zkrátka dobře vládne!

0/0
14.7.2011 15:33

krultheking

to je docela dobre vymysleno

zivnostnik pri vyuziti fondu snizi svou platbu do statniho o 46%, zatimco duchod, resp. pouze jeho cast procentni vymerou mu klesne pouze max o 20%.

zvlastni je, ze u zmaestnancu to vychazi opacne, pri vyuziti fondu se snizi odvod do statniho jen o 11%, ale procentni vymera duchodu klesne opet o 20% - to budou muset mit fondy vykonnost jako prase, aby tenhle hendikep dokazaly zamestnanci srovnat

ja se ptam proc ty rozdily ?

0/0
14.7.2011 13:41

Alcatraz

Re: to je docela dobre vymysleno

aby se kazdej zeptal sam sebe: "umim sakra neco uzitecnyho, co dokazu lidem nabidnout? Dostal bych vic penez."

treba :)

0/0
14.7.2011 14:10

krultheking

Re: to je docela dobre vymysleno

tak to asi plati pro obe skupiny ne? akorat to nejak nezduvodnuje rozdilne podminky, ktere jim stat nastavuje

0/0
14.7.2011 14:15

Alcatraz

Re: to je docela dobre vymysleno

ja si myslim ze ne, zamestnanci se schovavaji za zakonik prace, za to ze jim stat zajisti jistoty. Nevidim na tom nic spatneho, jen si myslim, ze by za to platit meli. Konecne veci jako odchodny, nevyhoditelnost, apod. si musi predplatit. O urednicich na MP, kteri se o to vsechno staraji ani nemluve.

0/0
14.7.2011 14:19

krultheking

Re: to je docela dobre vymysleno

solidni ulet R^ 

davat do souvislosti zakonik prace a odvody na duchodce a vysi duchodu, to ma na prvni pohled zrejmou vzajemnou logickou vazbu, ze me to hned netrklo ;-D

0/0
14.7.2011 14:28

Cenda22

Re: to je docela dobre vymysleno

;-DR^

0/0
14.7.2011 14:42

jfb

Re: to je docela dobre vymysleno

Zapomínáte, že platby na sociálku nejsou platby jen na důchody. Ale bordel v tom je a bude ještě větší.

0/0
14.7.2011 14:54

krultheking

Re: to je docela dobre vymysleno

nezapominam, ale bavim se jen o platbach na duchod

0/0
14.7.2011 15:17

Alcatraz

Re: to je docela dobre vymysleno

stejne jako spotrebni dan na silnice jde jen na silnice a proto potrebujeme mytny, spotrebni dan z cigaret jde do zdravotnictvi takze kuraci musi platit vyssi pojistne, DPH je jen na reseni valecne krize a zvysenim DPH se zachrani duchody. Sorry, ale jedine co funguje adresne (mozna) je zdravotni pojisteni, ktere teda sice nejde do zdravotnictvi ale stat s nim opravdu moc operovat asi nemuze (nebo to minimalne nedela).

0/0
14.7.2011 15:56

Tulák123

Re: to je docela dobre vymysleno

Protože populismus :-) Sobotka si kupuje voliče soc. dávkami, Kalousek takhle...

0/0
14.7.2011 15:03

bk89322

Re: to je docela dobre vymysleno

Kalousek ma plnou hubu kecu o vyjimkach, kdyz dojde na stravenky, jizdne zdarma v siti zamestnavatele apod., ale kdyz dojde na socilani a zdravotni pojisteni, je zticha.

0/0
14.7.2011 15:39

krultheking

vypada to na pal

0/0
14.7.2011 13:20

krultheking

Re: vypada to na plan rozvratu statniho duchodoveho systemu

dnes zamestnanec odvadi ze sveho prijmu (superhrube mzdy=zakladu dane) na duchody a nezamestnane 21,8%, zivnostnik ze sveho prijmu (zakladu dane) 14,6% - rozdil uz dnes nema racionalni zduvodneni

po navrhovane zmene ma zivnostnik odvadet pouze 6,5%, opet bez zduvodnitelne priciny, podle meho nazoru se jedna o jasnou pobidku zamestnancum na prechod k tise tolerovanemu svarcu a tim defakto likvidaci statniho rozpoctu

0/0
14.7.2011 13:31

MiroTR

Re: vypada to na plan rozvratu statniho duchodoveho systemu

Jenomže živnostník to neodvádí ze svého příjmu, ale ze zisku.  A to je podstatný rozdíl.

0/0
14.7.2011 17:05

netrefilbranku

Výhoda jen pro správce fondů

kteří jsou a budou z kámošů této (a předpokládám i té příští a té další) vlády. U živnostníků přeci záleží, zda vůbec něco vydělají a tím pádem, zda vůbec něco a kolik odvedou do kasičky. Takže výhoda je to velmi pofidérní a zdánlivá, což ale pisatelovi článku, pravděpodobně zaměstnanci, nedošlo. Navíc nikdo dnes neumí odhadnout, kam se za pár let se zadlužením dostaneme a co to případně udělá s našetřenými penězi ve fondech, které navíc umí čeští manažeři tunelovat, jako nikdo jiný.

0/0
14.7.2011 13:14

Olda70

O vyhodnosti sporeni do fondu silen pochybuji

Nez si priplacet dalsi 2% ze sveho do penzijniho fondu, tak to radeji koupim na hypoteku nejakou nemovitost vhodnou k pronajmu. Vzhledem k narustajicim dluhum statu a ne nerealnemu bankrotu mam silne pochybnosti o jakekoliv garanci ze strany statu.

0/0
14.7.2011 13:11

ČR-Kalouskův ostrůvek stability

Výhodná bude pro majitele penzijních fondů a pojišťováky ...

... nevýhodná pro všechny ostatní.

0/0
14.7.2011 13:05

Olda70

Re: Výhodná bude pro majitele penzijních fondů a pojišťováky ...

Je to dobrovolne, takze pokud se nikdo neprihlasi, utrou :-)

0/0
14.7.2011 13:06

imax.van.dort

Re: Výhodná bude pro majitele penzijních fondů a pojišťováky ...

dyby se přihlásili jenom všichni živnostníci (skoro 3M), tak jsou v poho:-)

0/0
14.7.2011 13:10

imax.van.dort

Re: Výhodná bude pro majitele penzijních fondů a pojišťováky ...

k-

0/0
14.7.2011 13:10

Olda70

Re: Výhodná bude pro majitele penzijních fondů a pojišťováky ...

Jenomze i zivnostnici maji svoji hlavu a jsou schopni investovat lepe nez pres tyto fondy - treba do rozvoje podnikani.

0/0
14.7.2011 13:12

imax.van.dort

Re: Výhodná bude pro majitele penzijních fondů a pojišťováky ...

mluvíme stále o volbě "vrazit to státu vs. vrazit to do fondu"?

0/0
14.7.2011 13:13

Olda70

Re: Výhodná bude pro majitele penzijních fondů a pojišťováky ...

Ano, le pri volbe "vrazit to do fondu" si musim dalsi 2% priplatit. A myslim si, ze lze s temi 2% nalozit lepe.

0/0
14.7.2011 13:22Najdete na iDNES.cz