Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Česko v pololetí získalo z EU o 17 miliard víc, než zaplatilo

Česká republika během letošního prvního pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 17,4 miliardy korun víc, než do něj odvedla. Za tímto vývojem stojí tradičně příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti a příliv prostředků ze Společné zemědělské politiky EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kacaba11

Vám přijde

normální takové rozhazování peněz?S jídlem roste chuť

0/0
1.8.2011 9:16

Glock Mark XXIV

Tabulka

JÁ VÁM DÁM "pololetí 2010"!!!!!!

.

Je rok 2011, konmkrétně 28.7.2011. OPRAVTE SI TO.

0/0
28.7.2011 10:15

braka

Re: Tabulka

Však to je vzpomínka na minulost  !!!!!

0/0
7.8.2011 10:43

picky

Tak by mě zajímalo,

koho EU okradla, aby mohla přerozdělit, kolik z toho zůstalo viset v přerozdělovacím systému, a hlavně do čeho ty prachy šly, když nikde není nic pořádně vidět?!

0/0
28.7.2011 9:36

lekaj

doufam ze

V tech ztratach jsou zapocitany ztraty nasich zemedelcu a potravinaru po vstupu do EU diky nerovnopravne nastavenym dotacim v EU. Ze dnes uz jsou napriklad bezne u nas maslo dovazene z Francie, nemame zadne cukrovary, pestujeme ztratovou repku kterou musi stat dotovat, ubyva ceskeho ovoce a zeleniny atd.

Jsem si na 100% jisty ze kdybysme zvazili i ty ztraty na nasem zemedelstvi (ty jsou vetsinou nenavratne), tak jsme v tezkem minusu..... a diky tem regulacim jsou ty ztraty nejen v zemedelstvi. Je to opavdu dobre vymyslene v EU - propaganda pracuje na plne obratky......a pritom se deje opak.

0/0
28.7.2011 6:35

Majkyho_pupik

pro jose.vomacka

samozrejme, ze pro kazdeho danoveho poplatnika je system operacnich programu vyhodny neb celkove prinesl teto zemi 160 000 000 000. Operacnich programu je tusim 25, takze vase priklady s cyklostezkami a opravenymi parky jsou legracni. EU dava penize do stavby silnic, zeleznic, do vedy a vyzkumu, do projektu ve skolstvi i ve zdravotnictvi, do oprav celych historickych center mest, do sportovnich a volnocasovych aktivit. a tak bychom mohli pokracovat jeste dlouho. Tvrdit, ze ani jedno pro vas nic neznamena je totez jako tvrdit, ze nezijete v CR;-)

0/0
27.7.2011 17:10

Humr jménem Jiřina

Moc se mi líbí,

jak tu někteří tvrdě prosazují svoje skeptické a negativní názory. Zajímalo by mě, jestli je to skutečně proto, že systémem tolik pohrdají, nebo proto, že jen nemohou přenést přes srdce, že jiní peníze z Unie dostali - ať už je skutečně použili na zajímavé projekty, nebo si je ulili, to je celkem jedno. Já osobně, pokud bych tu příležitost měla, je mi úplně šumafuk, odkud ty peníze jsou, jestli z Unie, z Číny nebo z Grónska. Rozhodně ale nebudu jen kvůli svým nenaplněným ambicím apriori kritizovat něco, co přináší alespoň malý užitek.

0/0
27.7.2011 14:43

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

Dokážete pochopit, že ta Unie si ty peníze sama nevyrobila, ale že je předtím někomu sebrala? To je opravdu tak těžké pochopit, že se najdou lidé, kteří si myslí, že takový systém je špatný, navíc kontraproduktivní, tzn. že neškodí pouze jedincům, kterým ty peníze bere, ale i společnosti jako celku?

S nenaplněnými ambicemi to nemá nic společného, spíše se selským rozumem. Pěkně to popsal níže kolega na příkladu s taškami na střechu a barvou fasády.

0/0
27.7.2011 15:08

Majkyho_pupik

Re: Moc se mi líbí,

Unie nikomu zadne penize nesebrala. Staty je davaji EU zcela dobrovolne na zaklade pristupovych smluv. Zadny stat EU nenutila, aby do EU vstoupil...;-)

0/0
27.7.2011 15:21

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

OK, změňte má slova ze "EU sebrala" na "státy dobrovolně daly". Na smyslu to nic nemění. Pro daňového poplatníka je to nevýhodné.

0/0
27.7.2011 15:33

Majkyho_pupik

Re: Moc se mi líbí,

Pro danoveho poplatnika v CR je to samozrejme extreme vyhodne;-Dje o tom ten clanek pod kterym diskutujeme;-D

0/0
27.7.2011 15:36

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

To právě není pravda. Jak je například pro mě výhodná cyklostezka, pokud nejezdím na kole? Jak je pro mě výhodná dotace podniku, jehož výrobky nekupuji? Jak je pro mě výhodná za dotaci provedená rekonstrukce fotbalového stadionu, když nesleduji fotbal? Jak je pro mě výhodná dotace na renovaci parku, když chodím raději do kina? Jak je pro mě výhodné zbudování lyžařského areálu, když nelyžuji?

0/0
27.7.2011 15:46

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

Koukám, že pán nic nedělá...pravda, kdo nic nedělá, nic nezkazí... Jen poslední poznámka - kdyby takhle přemýšleli všichni, tak jsme pořád ve stádiu Homo habilis

0/0
27.7.2011 15:50

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

To byly příklady, všechny výše uvedené aktivity dělám. Nicméně mi nepřijde správné, aby mi na ně přispíval člověk, který si raději staví modely letadýlek a který díky tomu, že mi musí přispět na mé koníčky, nemůže koupit nový model. Jenom kvůli tomu, že úředník řekne: na letadýlka přispívat nebudeme, budeme podporovat cyklostezku. A ty s těmi letadly, přispěj!

0/0
27.7.2011 15:56

Juras

Re: Moc se mi líbí,

Jak se vám bude líbit, když dostanu dotaci na lyžařský vlek? Postavím si ho na dvorku. Podle projektu, který vytvořil franta, smontuje to karel. Každýna tom něco vydělá a celá vesnice se k nám na dvorek může chodit zadarmo vozit. I já bych takto přispěl k tomu , že česká repuvblika úspěšně odčerpá co nejvíc peněz z EU.

...

Tak co, začíná to už trochu spínat?

0/0
27.7.2011 15:58

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

Ale nepřijede k vám Němec, který musel na stavbu toho vleku přispět. Lojza, který má hospodu u hranic, ostrouhá, řezník, který mu dodává maso, také. Matematiku prostě neošidíte. Budovat předražené projekty, které se realizují jen díky dotacím, prostě výhodné nejsou.

0/0
27.7.2011 16:04

Juras

Re: Moc se mi líbí,

José, pozor, na co reaguješ:-).

0/0
27.7.2011 16:07

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

:-)

0/0
27.7.2011 16:17

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

A můj dotaz zní, co je na tom špatně? Jestli jste tak hloupý podnikatel, že necháte lidi vozit zadarmo, Vaše věc...jiní to udělají tak, že si za to vyberou peníze, které pak utratí a odvedou státu zpátky na daních. Vydělal si Franta, který v tom lepším případě jako projektant zaplatil daně (zpětně je tudíž vrátil do státního rozpočtu), vydělal si Karel, který taky zaplatil daně a pokud ne, aspoň ty peníze utratil jinde, třeba si za to koupil televizi, takže se tyhle peníze opět vrátily do oběhu... A o tom to je, takhle funguje ekonomika...

0/0
27.7.2011 16:05

Juras

Re: Moc se mi líbí,

Ano ekonomika. Ono to funguje podobně jako ta fotovoltaická elektrárna, která umí pracovat i v noci. Výroba elektřiny je tak výnosná, že ji múžu vyrábět svícením žárovek napájených ze zásuvky. A v čem je problém, když budu ze zisku fnancovat budování nových úžasných fotovoltaických elektráren, že?

No nic, nechme toho...

0/0
27.7.2011 16:11

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

A ještě před chvílí jste se tu oháněl celou společností a najednou jsem to jen a jen Vy. Představte si, že taky nejezdím na kole a golf nehraju a přesto mi to žíly netrhá, že jsem na to někomu přispěla. Kdybych takhle přemýšlela, tak se musím vlastně neustále hroutit a na každou matku na mateřské křičet, že jí přispívám na mateřskou, důchodce mlátit po hlavě za to, že jsou v důchodu a já jim na něj platím, nemocné rovnou střílet, protože dostávají nemocenskou a obírají mě tak o MOJE peníze

0/0
27.7.2011 15:55

Juras

Re: Moc se mi líbí,

Ale kvůli tomu nemusíme mít EU. Když vám to žíly netrhá, mohla byste i bez EU posílat půlku výplaty Špidlovi a mít z toho dobrý pocit :-)

0/0
27.7.2011 16:01

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

"Já" tam bylo jako příklad pro lepší pochopení. Ano, a všechny uvedené příklady mě také žíly trhají. Už jen proto, že si lidé jako vy myslí, že je to pro ně výhodné... V celkovém součtu je to pro ně totiž nevýhodné, protože odevzdávají bokem na ty úředníky (Malá nápověda: když všem lidem dohromady vezmete na daních milion a půl milionu zaplatíte úředníkům za přerozdělení, kolik peněz vrátíte lidem zpět? I kdybyste měla vrátit každému poměrně právě tu jeho část, kterou zaplatil.).

Pokud chcete přispívat dobrovolně, prosím, ale mě do toho prosím netahejte. Říká se tomu charita nebo mecenášství.

0/0
27.7.2011 16:01

briza

Re: Moc se mi líbí,

A jsme opet v hypotetickych blabolech bez cisel. ;-D

0/0
27.7.2011 16:04

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

Přesně tak...pan Vomáčka bude první, kdo bude stát s nataženou rukou, až onemocní nebo až přijde důchodový věk. On bude jednou nejvíc křičet, že důchody jsou malé a proč ti mladí neodvádí víc, aby jeho důchod mohl být větší;-D To by pak koukal, až by mu nějaký zbytečný úředník, který mimochodem živí rodinu a je rád, že to svoje místo na úřadě má, řekl: "Jo pane Vomáčka, máte smůlu"

0/0
27.7.2011 16:10

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

Ne, já budu poslední. Když mě nebude stát odírat, tak si budu moci dovolit platit důchod svým rodičům a zároveň si dovolit více dětí, kteří se zase ve stáří postarají o mě. Pokud mít děti nebudu, přebytečné peníze investuji. Úředníka k tomu nepotřebuji.

Ano, úředník je samozřejmě rád, že nějaké místo má, ale pro mě, který ho platím, je zcela neužitečný. Stokrát raději ho zaměstnám jinak, může dělat prakticky cokoliv, co má pro mě nějakou hodnotu. Razítkování lejster to není.

0/0
27.7.2011 16:21

Juras

Re: Moc se mi líbí,

Nataženou ruku tady velebíte jenom vy, eurohujeři. Vždyť se podívejte, jak je to výhodné, dostali jsme o 17 miliard víc, než zaplatili!

0/0
27.7.2011 16:21

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

Souhlas. Ať tedy konkrétně úředníci vyjádří přínos dotací. Že se postaví něco naprosto neužitečného za x miliard, není vyjádřením přínosu. To jsou pouze utracené peníze.

0/0
27.7.2011 16:15

Juras

Re: Moc se mi líbí,

Když budete chtít dát svému dítěti stovku na tábor, dáte mu ji raději přímo anebo ji pošlete do fondu, ze kterého potom vašemu děcku bude vyplacen obnos třicet korun (pokud ovšem dokáže správně vyplnit EU formulář)?

0/0
27.7.2011 16:17

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

No pánové, stahuji se z válečného pole, neb mi končí pracovní doba... A nějak mě to v té práci nebaví, takže asi půjdu marodit...a rovnou na dva měsíce. Celou tu dobu si budu spokojeně mnout ruce nad tím, jak mi na tu moji nemocenskou oba dva krásně přispíváte;-D Adios amigos!

0/0
27.7.2011 16:26

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

Jo a jen opravdu poslední poznámka... V Amazonii objevili nedávno úplně nový kmen křováků, který žije úplně oddělený od civilizace. Tam by se Vám mohlo líbit, daně se tam určitě neplatí a dokonce už znají hliněné misky! ;-D

0/0
27.7.2011 16:29

briza

Re: Moc se mi líbí,

Ze si kolega vymysli hypoteticke kraviny protoze proti jasne reci cisel v clanku zadna sva cisla postavit nemuze ale potreba kopnout si do EU za kazdou cenu je holt nutkava, to je spis jeho problem.

0/0
27.7.2011 15:21

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

Jasná řeč čísel v článku hovoří pouze o tocích přes hranice oběma směry a o její absolutní výši nikdo nepochybuje ani se s nimi nepře, pře se pouze o abstraktních výrazech typu "Česko zaplatilo" a "Česko získlalo". Nic nevypovídá o skutečných plátcích a příjemcích. A na toto téma již bylo v diskusi napsáno dost.

0/0
27.7.2011 15:26

briza

Re: Moc se mi líbí,

Zaplatily subjekty (fyzicke i pravnicke) platici v CR dane. Prijimaji subjekty (opet fyzicke i pravnicke) ktere v CR ziji resp. podnikaji. A bud uredy CR jsou schopny zajistit rovny pristup k temto prijmum nebo nejsou ale v obou je to zalezitost Cechu nikoliv EU na kterou tadu nekteri tak radi plivou.

0/0
27.7.2011 15:55

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

O tom se nepřu. Ale i kdyby bylo hypoteticky možné zajistit všem rovný přístup k dotacím, stejně by to byl nesmysl. Část peněz totiž spolknou úředníci a jiní přerozdělovači, takže k plátcům se jich vrátí méně, než museli vydat.

0/0
27.7.2011 16:24

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

:-) Představte si, že jsem tak přízemní a spíš než na celou evropskou společnost myslím na ty jednotlivce, kteří z toho mají užitek. A nemyslím tím samozřejmě ty, kteří peníze někam zašili. Myslím ty, kteří za dané peníze skutečně něco vytvořili, jsou na to třeba hrdí, pomohlo jim to realizovat jejich plány, o kterých by jinak mohli jen snít. Nebo lidé, kteří díky těm penězům vyřešili problém, kam dát dítě do školky, protože město mohlo vybudovat školku novou. Možná jsem přehnaný optimista, ale i kdyby takových lidí byla jen a jen desetina z celého objemu, tak i tak to stojí za to.

0/0
27.7.2011 15:25

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

Ano, na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, kdyby si ten člověk neplnil své sny a nerealizoval plány na úkor druhého, který si třeba nemohl splnit nějaký svůj sen právě proto, že musel "dobrovolně" odevzdat peníze druhému. Prostě platí rovnice, že když se někde rozdává, musí se jinde vybrat. Bohužel je v rovnici ještě poměrně výrazná položka s názvem režie úředníků, která představuje ztrátu celkového užitku všech daňových poplatníků.

0/0
27.7.2011 15:30

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

A Vám konkrétně někdo něco sebral? Vy konkrétně jste někomu něco odvedl? :-) Ano, jistě poctivě platíte daně a jste doběla rozpálený z toho, že napřed odtehkly do Unie, aby je pak dostal támhle Franta z Horní dolní, který si za to postavil penzion... A pak že to není o závisti...

0/0
27.7.2011 15:34

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

Ano, mě konkrétně někdo něco sebral, ty daně opravdu poctivě platím, jako zaměstnanec ani nemám jinou možnost.

A ano, jsem doběla rozpálený z toho, že si za mé peníze koupil Franta z Horní dolní penzion. A rozhodně to není závist. Závist by to byla, kdyby si ten penzion postavil Franta za své peníze a já z toho byl rozžhavený, nikoliv díky takto nesmyslně nastaveným pravidlům nebo/a přítelíčkování s úředníky, která mu umožňují stavět za mé peníze.

A nevidím proboha nic divného na tom, že si někdo postavil za mé peníze penzion, když já bydlím v nájmu.

0/0
27.7.2011 15:53

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

Vy jste vážně vtipálek;-D Pak už vám nezbývá nic jiného než vymyslet nějaký projekt a schrábnout peníze na něco, kde si postavíte aspoň vejminek...ale zase bude Váš ;-D máte čas do roku 2013 ;-D

0/0
27.7.2011 15:57

jose.vomacka

Re: Moc se mi líbí,

Že jsem se pouštěl do diskuse. Já cizí peníze nechci, chápete?

0/0
27.7.2011 16:33

Juras

Re: Moc se mi líbí,

Tos mi připomněl....

V reflexu vyšel jednou článek s reportáží o návštěvě východoslovenské romské vesnice. Tak to bylo něco podobného. Romská babička měla vztek na bílé, protože romům nedávají jejich dávky. Na světě jsou totiž dávky pro každého, ale chudáci romové jich dostávají málo, protože je o ně okrádají bílí. To mi připadá asi tak podobná představa o tom, kde se berou peníze.

Možná ještě jedna - to mi hlásil syn, když byl velmi malý. V rámci snahy, aby po sobě zastavoval vodu, jsem mu říkal, že nesmíme nechávat puštěnou vodu, protože za ni platíme peníze a potom by nám nezbyly žádné penízky na jídlo a na bonbónky. Projevil pochopení a hned našel výborné řešení problému - tati, tak když nám dojdou penízky, můžeme dojet k tomu bankomatu, ty do něj strčíš kartičku a bude. :-)

0/0
27.7.2011 16:28

Juras

Re: Moc se mi líbí,

Víte co, já Vám seberu půlku Vašeho majetku a Věnuju ho svému kamarádovi, který montuje hřiště na sídlištích. Udělá to velký užitek a vy z toho budete mít krásný pocit.

0/0
27.7.2011 16:03

Humr jménem Jiřina

Re: Moc se mi líbí,

Vám někdo sebral půlku Vašeho majetku? Nebo co to tady blábolíte? Celé je to o tom, že lidé odvádí daně, které se přes EU částečně přelévají zase zpátky. Jestli daně platit nechcete, tak je neplatťe, pak se nemusíte hroutit z toho, že někomu na něco přispíváte. Mimochodem, nikdy jste nebyl nemocný, nebo na podpoře nebo si myslíte, že jednou nebudete pobírat důchod? Nebo jste nikdy nechodil do školy, nebyl v divadle? Představte si, že na to všechno přispíváte. Kdybychom nepřispívali, tak společnost jako taková nemůže fungovat... Nebo jak si myslíte, že by země fungovala, kdyby si každý všechno, co vydělá, nechal?

0/0
27.7.2011 16:17

vilda570

dotace

Takhle jedna vyšívací firma v našem městě si koupila vyšívací stroj za 6 mil. z dotace EU.  My jsme měli podobný akorát že na úvěr. Konkurence prosperuje a naše firma zavřená. Jsem hrdý na to že jsme v EU, která tak hospodáně  nakládá se "svěřenými" prostředky.

+3/0
27.7.2011 13:16

velky bratr

Re: dotace

Diky unii se vyrobily dva vysivaci stroje, pri jejich vyrobe nasla praci rada lidi. Uz to je duvod k plesani. Navic vas stroj muze ze zkrachovale firmy se slusnou slevou v konkurzu ziskat ta firma co dostala dotaci. No neni to nadhera?

0/0
27.7.2011 13:19

Majkyho_pupik

Re: dotace

1/ a proc jste si v tomto operacnim planu nezazadali o podobnou dotaci 2/ pokud mate pocit, ze EU rozhoduje o tom, v jake firme bude jaky stroj, je mozna lepsi, ze vase firma zkrachovala;-D

0/0
27.7.2011 14:04

velky bratr

Re: dotace

1) Protoze meli dojem, ze mohou vydelat vlastni pili. Pak prisel stat a dal nekomu zadarmo zasadni konkurencni vyhodu.

2) ne, EU jen nastavi podminky tak, aby doslo k likvidaci drobneho podnikani. Konkretni pripady uz resi vycviceni urednici.

0/0
27.7.2011 14:12

Majkyho_pupik

Re: dotace

stat nikam neprisel. prisla ta firma za nim. a pokud uspela a ta druha ne, tak se aslepson ta druha nauci vyuzivat vsech moznosti k rustu, neb dotedka to evidentne neumela... EU zadne diskriminacni podminky nenastavuje

0/0
27.7.2011 14:30

Juras

Re: dotace

Připadáš mi tak chytrej, že už bys měl uvažovat nad změnou nicku na

Majkyho_plny_pupik. Samozřejmě mám na mysli příjemně naplněné bříško zadarmo z EU :-)

0/0
27.7.2011 15:08Najdete na iDNES.cz