Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nekontrolovaný rozvoj bioplynu zdraží elektřinu, varuje ministerstvo

Ministerstvo průmyslu se obává rychle přibývajících bioplynových stanic. Jejich boom by totiž v důsledku mohl zdražit elektřinu, a způsobil by tak stejné problémy, jako masivní rozšíření fotovoltaických elektráren.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

certik_bertik

tak

si říkám kdo pouští do oběhu takovéhle články, aby mohli odpůrci čehokoliv tady provádět nad tím ruční masáž svého pohlavního ústrojí;-D

0/0
12.8.2011 12:12

parlost18

...

Mám dojem, že i kdybychom u nás uměli zachytiti všechnu energii, co vyrobí slunce, tak u nás bude elektřina zdražovat. Zvláště, když se do toho zapojí naši známí "ekofašouni".

Ono by stejně bylo nejlepší, kdybychom zrušili jaderné elektrárny, vykáceli lesy, zorali pole a vše osadili solárními panely a větrnými elektrárnami. Už nyní koukám na několika cestách kolem mého bydliště místo na zeleň a dlouhé lány solárních panelů, které jsou celé dny pod mrakem. :-/

0/0
12.8.2011 4:20

phi

Re: ...

bla, bla, bla, bee, bee, ekofasouni, beeee, bla, bla, bla - presne tohle jste rekl

0/0
12.8.2011 8:46

parlost18

Re: ...

wow, to jsem ani netušil ;-D

0/0
12.8.2011 8:51

ekspertyza

verbež

centrální registr plánování energetických zdrojů je pouze další komunistická prasárna pohůnků této "pravicové vlády". Cílem je zaplevelit energetiku byrokracií, úplatky a regulacemi tak, aby ČEZu nevznikala konkurence. A aby energetika zústala doménou velkých a bohatých firem, ne nějakých přiblblých zemědělců.

0/0
12.8.2011 1:06

phi

CEZska republika :)

jak jinak :)

0/0
11.8.2011 22:38

jyyyj

RZETA©Já navždy... jak dlouho byly ve vládě a parlamentu ?

Co FŠECHNO za kostlivce nám RudoZeleníEkoTerorističtíAlarmisté©Já, dále jen RZETA©Já ještě ještě  zanechaly ? A to ještě řítí Oikumenu z Ojropské Socialistické Únyje©Já. Za Ojra©Já.

Stejně jako ve vyklučených tropických pralesech palmu olejnou, pěstují i naši zemědělci místo žrádla BIOcenzor, na přání (za "naše" peníze) světových a našich RZETA©Já. Opradu může být NĚGDO takový hlupák, že věří, že ("dostupné" třeba dnes ještě zcela ne) uhlí, ropa, zemní plyn, ...cokoliv, zůstane nevytěženo z jakéhokoliv důvodu ? Hlavně, GDYŠ je to daleko levnější, než BIOcenzor pálení žrádla, nesmyslně drahá FV(už je známa dvourozměrná C mřížka), větrníky NĚGDE vyhozené,...

Proč jsou hladomory ? Protože pro prvopěstite je daleko výhodnější pěstovat cokoliv jiného, než žrádlo pro lidi, díky RZETA©Já....

0/0
11.8.2011 21:38

parlost18

Re: RZETA©Já navždy... jak dlouho byly ve vládě a parlamentu ?

Proč to proboha nenapíšete normálně? Kdo to má po vás číst?

Hladomory nejsou proto, že se pěstuje jídlo pro lidi. Hladomor je dost často způsoben politickým režimem dané země a úrovní know-how, které těmto zemím nedovolí mít lepší zemědělskou produkci nebo mít jinou produkci, za kterou by potraviny nakoupili. I kdyby se pěstovalo více, tak by to nejspíše nešlo tam, kde hladomory jsou. To samozřejmě nic nemění na tom, že by se neměly vytláčet zemědělské plodiny nebo dokonce lesy a přírodní porost kvůli biopalivům.

Ropa, zemní plyn či uhlí se opravdu nemusí vytěžit do dna. Zaléží na tom, s jakou alternativou lidstvo přijde. Ale pravdou je, že biopaliva v žádném případě nezabrání těžbě a už vůbec ne snižování emisí skleníkových plynů. Ale tohle vysvětlovat environmentalistům je asi jako pobožnému vysvětlovat, že Bůh není nebo naopak ateistovi, že Bůh je. Pro takového člověka je člověk jiného názoru kacíř. A "kacíř" jen málokdy přesvědčí "pravověrného".

0/0
12.8.2011 4:28

jyyyj

RZETA©Já navždy... jak dlouho byly ve vládě a parlamentu ?

Píšu to já jak píšu. Tu čárku jsem nezapomněl. Nenapsal jsem jí prostě.

Vy píšete srozumitelněji.

Psát srozumitelně pro FŠECHNY jsem už dávno přestal. Baví mne cenzor češtinu. Je krásná. Ošklivá by za cenzor nestála. GDYBY nestál nešlo by cenzor. Zase jsem nenapsal čárku.

GDYŠ to moje NĚGDO přečte a vyjádří se k tomu srozumitelně, nedej Bože skoro souhlasně, svědčí to pro mne o jeho QWÍ-QWÉ. Vyjadřovatele můj názor na něj nemusí zajímat. Je to můj.....názor!!

Takže děkuju!!

0/0
12.8.2011 16:33

jyyyj

RZETA©Já navždy... jak dlouho byly ve vládě a parlamentu ?

Hladomory jsou také proto, že se   n e p ě s t u j e    jídlo pro lidi, ale BIOcenzor. Viz letecké snímky bývalých pralesů. Česká žlutá krajina. (Pálení) "topení" kukuřicí a pšenicí.

Oproti tomu objev a využití dvourozměrné šesterečné C mřížky....

Energetické suroviny se rychle nevytěží až do dna jen v případě, že se dříve zvládne řízená jaderná fůze. Jak je to dlouho od E=mc2 (nejsem fyzik, možná to píšu špatně) do řízeného jaderného štěpení ? Tak vzniká jediná čistá energie. Odpad se jednou stane palivem.

0/0
12.8.2011 16:51

parlost18

Re: RZETA©Já navždy... jak dlouho byly ve vládě a parlamentu ?

No, samozřejmě je ta rovnice špatně. Ale to je jen díky tomu, že se tu nedá napsat "na druhou", tak jak se normálně píše. Snad jen by se dalo napsat E = m*c*c. :-D

Rovnice jasně říká, kolik je všude vázáno energie, ale asi to nebude tak lehké jí vydobýt. Krom toho pochybuju, že by třeba bohaté ropné společnosti podporovali podobné výzkumy. Spíše se je budou snažit zdržet. Ale určitě jsem optimista v tom, že než nám dojdou zásoby paliv, budeme naše společnost už dávno stát na jiných energetických zdrojích. Navíc dostanou-li se ropné zásoby pod kritickou hodnotu, státy začnou určitě investovat ohromné množství prostředků právě do těchto oblastí. Ale jak říkám, zásob je na světě dost a s pokročilou technologií se dostupné množsví ropy možná dokonce zvyšuje, protože můžeme těžit i na místech, kde jsme to v minulosti neuměli. Ropných nalezišt jistě ještě bude dost. Jediný problém je, jaký vliv má spalování fosilních paliv na naše klima. Ale to vše je zatím neprokázané.

0/0
13.8.2011 0:33

jyyyj

Myslím, že forma E=mc2 je nejsprávnější.

Vaše psaní je to blbost až do : vydobýt energii. I pro vás žil nějaký Tesla. Fotovoltaika má budoucnost v dvourozměrné šesterečné mřížce C. V bezdrátovém přenosu energie z elektráren ve vesmíru. A hlavně v zvládnutí jaderné fůze.

0/0
13.8.2011 1:21

parlost18

Re: Myslím, že forma E=mc2 je nejsprávnější.

nemám nic proti tomu, jak jste to napsal. Jen jsme tím chtěl říci, že ši člověk vlivem omezených možností zápisu na diskusi musí domyslet,ž e to znamená "na druhou" a nikoliv, že násobek hmotnosti a rychlosti světa násobíte dvěma.

Sice nejsem žádný matematik, ale podle mě je můj zápis v pořádků, protože "na druhou" vlastně znamená, že se hodnota násobí "sama sebou". c2 vlastně znamená c krát c: tudíží E = m krát c krát c. :-)

jj, vím, že nějaký Tesla žil, ale přiznám se, že o něm nevím vůbec nic - kdysi jsem o něm viděl dokument, ale to je tak vše

0/0
13.8.2011 1:33

jyyyj

Z čistě matematického hlediska máte pochopitelně pravdu.

Kdo ale nezná nepochopí tvar E=mc2, nepochopí ani E=mxcxc, nebo E=m.c.c

Nikola Tesla....říká se, že nejsme zatím schopni pochopit a uvést do praxe jeho nápady, co známe, natož ty, co doufám někde v skrytu soukromého trezoru čekají na svůj čas.

0/0
13.8.2011 11:43

parlost18

Re: Z čistě matematického hlediska máte pochopitelně pravdu.

No, být to jen Teslovi nápady, které bych nebyl schopen pochopit a realizovat, tak by byl šťastný. :-/

Vždyť já nechápu ani většinu "geniálních" reforem našich politiků - a tím nemyslím jen současnou vládu. ;-D

0/0
13.8.2011 16:13

jyyyj

Z čistě matematického hlediska máte pochopitelně pravdu.

Homo sapiens sapiens se podle posledních bádání od Anthropopithecus troglodytes (název dle Brehmova života zvířat 1925) geneticky liší 2% v zápisu života.

Já si myslím, že politik napříč spektrem je mu blíž....

0/0
13.8.2011 21:51

ČeStNý PřEdSeDa

cena elektřiny

Když se ČEZu ptali proč zdražuje elektřina vymlouvali se na burzu.

.

http://www.kurzy.cz/komodity/nr_index.asp?A=5&idk=142&od=29.9.2003&curr=CZK

Jenže cena za MWh klesla od roku 1998 ze 2000Kč na dnešních cca 1400Kč , tedy cca o 25% .

Proč je tedy elektřina dražší než v roce 1998 ? Rv (že by fotovoltaika a větrné el. )

0/0
11.8.2011 21:06

ZMYSAK

Typická politická manipulace s nýzory

Pan ministr v tomto článku předvádá typickou politickou manipulaci, kde bezprecedentní cílené rozhodnutí ospravedlňuje nepravdivými údaji. Ve zrušeném 13.kole PRV bylo přijato 105 žádostí o výstavbu BPS, průměrný výkon se pohybuje kolem 0,75 MW na jednu BPS a toto kolo bylo poslední do roku 2014. Vzhledem k tomu, že investiční dotaci by nedostalo vzhledem k alokaci ani polovina žadatelů, tak není ani těch 105  potenciálních nových BPS reálných. A i kdyby ovšem bylo, tak je to celkem nějakých 75 MW, které by byly uvedené do provozu v roce 2011,2012 a 2013. Tudíž v žádném případě nehrozí překročení plánu na nárust dotované energie z BPS. Naopak dosud není naplněn plán uvedený V národním akčním plánu pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Je potřeba říct, že je to první případ, kdy je program otevřen, podnikatelé do něho nainvestují podají žádosti, začne administrace, a potom je vše jednou tiskovou zprávou zrušeno. Jde o uvolnění kapacit pro jiné dražší zdroje.

0/0
11.8.2011 20:42

jacobsen

a ještě jedna věc k dotacím

my jsme sice loni dostali o 40 miliard více, než jsme vložili, ale je důležité také vědět, že jsme součástí celní unie a výnos cel zatěžujících dovoz zboží ze třetích států do EU je příjmem rozpočtu ES, nikoliv cílových zemí. Takže naše pozice zas tak růžová není a tím málem máme platit megalomanské projekty několika jednotlivců - Agrofert apod.

0/0
11.8.2011 15:00

Rubik1

Re: a ještě jedna věc k dotacím

Dotace jsou jen zlo, protože destabilizují ekonomiku a podrývají ty opravdu výdělečné podnikatelské plány.

0/0
11.8.2011 17:20

Ugly Slimer is back

Re: a ještě jedna věc k dotacím

R^

0/0
11.8.2011 18:06

phi

Re: a ještě jedna věc k dotacím

to je hloupy nazor -> dotace jsou legitimnim prostredkem jak prosazovat strednedobou a dlouhodobou strategii statu. dotuje se skolstvi, verejna doprava a infrastruktura, vyzkum, ekologie, kultura. samozrejme, muzete sve deti ucit to co si pamatuje ze skoly, jezdit na kole a koukat na tri komercni televize, ale to asi neni, co si predstavujete jako svet bez dotaci, ze ?

0/0
11.8.2011 22:45

parlost18

Re: a ještě jedna věc k dotacím

Není to hloupý názor. První věcí je, že pletete veřejné a soukromé statky. Veřejné statky musí opravdu zabezpečit stát, protože je nedokáže zabezpečit trh. Patří tam právě části infrastruktury, armáda, veřejné osvětlení, možná i péče o kultruní dědictví atp. Ovšem věci podnikatelského rázu by se mělo nechat na podnikatelích. Ukazuje se, že právě dotace jsou spíše neefektivním zlem. Samozřejmě jsou i věci sporné jako je školství a věda a výzkum. Ale sami víme, kam jsme to dopracovali. Vinou státu máme tisíce neschopných absolventů, které firmy nechtějí. Stát má samozřejmě podporovat VŠ, ale především musí umět vytvořit vhodné podmínky pro jeho rozvoj. Stát prostě nemůže řídit stylem: tak nyní potřebujeme ekonomy, budeme dotovat ekonomické školy. O pár let později udělat to samo s techniky atd. Stát je totiž nepružný a takové politiky a dotace jen rozhodí trh.

0/0
12.8.2011 4:36

Rubik1

Re: a ještě jedna věc k dotacím

Děkuji, že jste odpověděl za mě. U financování základních a tradičních funkcí státu nejde o dotace. Pán si plete pojmy s dojmy. Například jako nelze mluvit o "dotacích" do armády, tak ani o dotacích do školství.

0/0
13.8.2011 5:19

parlost18

Re: a ještě jedna věc k dotacím

jj, přesně tak

0/0
12.8.2011 4:29

fryzy

Další

bububu na hlupáčky, no jen jim to pěkně papejte, přece daleko lepší je kupovat plyn, ropu a uran, které jak známo neustále zlevňují a proto bude elektrika čím dál levnější. Jenže závistivý český Pepík vidí, že majitel takové bioplynovky, fotovoltaiky či vodní elektrárny by mohl vydělat a to nelze dopustit

0/0
11.8.2011 14:52

Mychal.B.

Re: Další

V okamžiku, kdy uvedené zdraží natolik, že bude energeticky a ekonomicky (bez dotací) výhodnější získávat energii z biomasy, bude se tak dít. :-P

0/0
11.8.2011 14:54

jacobsen

Re: Další

jen ať český Pepík či moravský Josífek vydělávají, ale ať je to bez dotací, které nejsou ničím jiným, než penězy vybranými na daních nás všech. rád si od nich za dobrou cenu elektřinu koupím. a když nebude za dobrou cenu? ... ať hledají zákazníka jinde, ale ať mě nenutí od nich nakupovat prostřednictvím státních dotací, které nejsou... a to už bych se opakoval

0/0
11.8.2011 14:56

IARK - Králíček ušáček

Re: Další

nechapu, proc ze mam platit 20% navic? Jen proto abych nebyl "zavistivec"?

0/0
11.8.2011 14:56

Delfínek

Re: Další

Pokud jde o uran, tak jeho podil na cene paliva v radu procent. Pokud jde o jaderne palivo, tak jeho podil na cene produkovane elektricke energie z jaderne elektrarny je v radu 10-20%. Tedy i kdyby cena suroveho uranu stoupla o nekolik radu, nebude to mit fatalni vliv na cenu produkovane elektricke energie z JE.

0/0
11.8.2011 15:00

Ugly Slimer is back

Re: Další

Je to skutečnost a ne nějaké bububu, proště jedna osoba platí druhé osobě za to, že je připojena k elektrické síti a odebrala a zaplatila za tuto elektřinu. Druhá osoba má zisk na základě rozhodnutí třetí osoby, která stanovila výši a podmínky tohoto obohacování. V celém tom měřítku je to vynucený, neoprávněný zisk a já ho nazývám OZE výpalné.

Vzhledem k tomu, že třetí osoba nedomyslela důsledky svého jednání, bude do několika let bez příjmů do svého rozpočtu a uvede do problémů jak sebe tak první i druhou osobu.;-)

0/0
11.8.2011 15:10

pettyo

Re: Další

Až z té FVE elektrárny půjde proud za stejné peníze jako z JETE tak ať se tak děje. Pokud je ten proud, ale 20x dražší tak to postrádá jakoukoli ekonomickou i ekologickou logiku.

0/0
11.8.2011 15:19

zorro_rojo

Re: Další

To mi pripomelo jednu takovou zajimavost.

O dovolene jsme se staveli v JE Dukovany. Maji tam zajimavou informaci.

Veskerou elektrickou energii vyrobenou za rok ve vsech fotovoltaiickych elektrarnach u nas vyrobi v Dukovanech za 17.2 sec. (nebo 17.5, ted si nejsem jisty.. ale ne ze by to tolik menilo.. ;)  )

Toliko k uzitecnosti a prakticke vyuzitelnosti fotovoltaiiky.

0/0
11.8.2011 18:58

phi

Re: Další

nesmysl -> dotace na FVE mely byt urceny pro male vyrobce, proste si na rodinej domek ci mensi vyrobni halu namontujete panely, pripadny prebytek prodate do site, pokud potrebujete vice elektriny, odebere si neco ze site. proste decentralizace vyroby elektriny. v takovem pripade by CEZ neplatil obrovske sumy za zelenou elektrinu - uz proto ze male subjekty nemaji miliony na cca desetiletou investici v radech milionu.

problem nastal v okamziku, kdy se zakon 'trochu nepoved', takze na dotace dosahly obrovske fotovoltaickeho farmy postavene na zelene louce (naprosty nesmysl) placene buhvikym a ktere pak castecne CEZ velmi velkoryse vykoupil. nicmene tomu se rika tunel, nikoliv ekologie.

0/0
11.8.2011 22:55

jacobsen

dotace na dluh

Česko si musí půjčovat peníze, aby mohlo platit dotace soukromým investorům. Loni k nám doputovalo cca 80 miliard korun z EU a my poslali bezmála 40 miliard do EU. Vzhledem k tomu, že ve veřejném sektoru se s dotačními prostředky pracuje s asi 30% efektivitou a v soukromém s tak 60% efektivitou, je velká část dotačních peněz prakticky promrhána a ačkoliv jsme na první pohled čistým příjemcem peněz z EU, jejsich následným využitím se stáváme spíše čistými plátci. Znám tak zkorumpované projekty veřejného sektoru, že jejich konečný dopad má tak desetinovou hodnotu. Soukrormníci falšují výběrová řízení, aby z dotace co nejvíce ušetřili... kdy konečněněkdo tento koloběh zastaví? Dotace jsou k ničemu, pokřivily nejen evropský trh, ale především myšlení lidí, kteří přestávají v Evropě umět bez dotací podnikat a žít. Dříve byla motorem naší ekonomiky inovace (lidská invence), dnes je to dotace.

+1/0
11.8.2011 14:52

Winston1984

Re: dotace na dluh

Souhlas - slovo dotace je jedno z nejsprostších slov vubec.

0/0
11.8.2011 17:05

parlost18

Re: dotace na dluh

Souhlas. Jinak určitě by se vám líbila tato kniha: Prof. Milan Zelený - Hledání vlastní cesty :-)

0/0
12.8.2011 4:38

Králík Roger

Připomínám, že v Německu jedna bioplynová stanice nedávno

explodovala a podle odborníkům se toto riziko nedá ani snížit (biochemické jevy při spouštění fermentace jsou z části nahodilé). Ovšem, problém není ani výroba elektřiny pomocí OZE, ale její NUCENÝ ODKUP za desetinásobek tržní ceny. Fotovoltaika JEN LETOS přijde občany i firmy cestou zdražení elektřiny na TŘICET MILIARD, 30 000 000 000 Kč. A to za situace, kdy vláda snižuje podporu invalidům, aby ušetřila jedinou miliardu, zvyšuje spoluúčast pacientů, aby získala dvě miliardy, které slíbila přidat doktorům, zdražuje dálniční známky...

NIC Z TOHO by nebylo třeba, kdyby se skoncovalo s "podporou OZE" !!!

+4/0
11.8.2011 14:40

Ugly Slimer is back

Re: Připomínám, že v Německu jedna bioplynová stanice nedávno

Do 2 let by měla být podpora (výpalné) asi 50-60mld ročně. To by mělo být za 20 let asi stejně jako státní dluh.

Soudný člověk jasně uzná, že za současné ekonomické situace je to co? Neudržitelné. Prostě si tento luxus pod taktovkou našich zákonodárců nemůžeme dovolit. !!

0/0
11.8.2011 15:19

Martin35

Když chtějí stavět biostanice

tak ať si nejdřív vyřeší distribuci.

0/0
11.8.2011 14:35

lol

Jednoduché rovnice

Čím víc elektráren máme, tím je elektřina dražší

Všechny tyhle rádobyzelené s*ajdy, na nichž si majitelé honí eko-body a provize, neprodleně odpojit, pak bude proud zdražovat apoň jenom ČEZ

+1/0
11.8.2011 14:34

jacobsen

viděl jsem pár vytočených zlatokopů

jak měli připravené projekty s žádostmi o dotace a SZIF na poslední chvíli tento dotační titul zrušil. dopadlo líp, než s fotovoltaikou, podařilo se zastavit včas

0/0
11.8.2011 14:33

Ram1

Re: viděl jsem pár vytočených zlatokopů

No hlavně, že vás to pobavilo

0/0
14.8.2011 23:53

Králík Roger

Celý tunelářský zákon 189/2005 Sb OKAMŽITĚ ZRUŠIT

vždyť absolutně není důvod pro dotování OZE z kapes spotřebitelů Když došlo na "lámání chleba" Merkelová de fakto akceptovala stanovisko, že škodlý vliv "globálního oteplování" je méně významný, než riziko, že Temelín zalije 14 m vysoká vlna tsunami!

+1/0
11.8.2011 14:33

cassul

Re: Celý tunelářský zákon 189/2005 Sb OKAMŽITĚ ZRUŠIT

Jojo, na to se strašně těším, jak z Hněvkovic pojede ta gigantická vlna do kopce až nahoru, na Temelín.

0/0
11.8.2011 14:36

Teletabis

Nemělo by to být naopak?

Když ztrácím zákazníky je logické zdražování. To snad jenom u nás. Jakkoliv zámínka vede ke zdražení.

0/0
11.8.2011 14:32

Martin35

Re: Nemělo by to být naopak?

Distribuční sít je jen jedna a tu spravuje kdo?

0/0
11.8.2011 14:37

IARK - Králíček ušáček

Re: Nemělo by to být naopak?

Distribucnich siti je ty komiku ;-D tak schvalne kdo myslis, ze je spravuje ;-)

0/0
11.8.2011 14:49

Delfínek

Re: Nemělo by to být naopak?

Existuji tri distribucni spolecnosti (CEZ, E.ON a PRE), ktere spravuji sve distribucni soustavy. Nadrazenou soustavou je soustava prenosova, kterou spravuje CEPS.

0/0
11.8.2011 14:52

IARK - Králíček ušáček

Re: Nemělo by to být naopak?

Nerekl bych primo "nadrazenou", ale jinak i presto existuje plno poskytovatelu, takze i v miste, kde operuje jen CEZ muzes mit elektrinu treba od RWE, takze at nevykladaji, ze to je monopol

0/0
11.8.2011 14:55Najdete na iDNES.cz