Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Čtyři země EU zakázaly spekulace na pokles cen akcií

Francie, Itálie, Španělsko a Belgie s okamžitou platností zakázaly spekulace na pokles cen akcií vybraných bank a pojišťoven. Takzvaný short-selling, jak se zmíněné spekulativní transakce nazývají, umožňuje profitovat z poklesu kurzů a podle některých názorů je i hlavní příčinou abnormálního kolísání burz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jeste asocialnejsi grupa

no co, no ...

tak holt se bude spekulovat z pobocky na kypru, nebo kajmanech ... to si nekdo opravdu mysli, ze zakazem neceho na pomerne malem uzemi prestane dany jev existovat uplne ?

0/0
13.8.2011 10:46

havran80

Re: no co, no ...

To vám nepomůže...

0/0
14.8.2011 16:37

ppetr1

duvera

je cílem opatření obnovit důvěru na finančních trzích. - si snad delaji srandu ne!!!!!!!!!!!!!toto vse zpusobili POLITICI NIKOLI INVESTORI !!;-O!!;-O

0/0
12.8.2011 18:27

Mr. Neutron

KDO JINÉMU JÁMU KOPÁ, SÁM DO NÍ PADÁ

Nicméně v případě evropských vlád se dá říct, že si tu jámu kopaly pro sebe hned od prvopočátku :-P

+1/0
12.8.2011 12:28

Krycyptoris

Politici jen škodí ekonomikám. Sami zadluží ekonomiky,

poté svou nevzdělaností a populismem pošlou finanční trhy ke dnu a do třetice to svádí na někoho jiného. Zakázat short-selling je absolutní připitomělost nevzdělanců. Trhům a ekonomikám shortování neškodí, ale naopak. Short obchody například chrání investice v dobách recese nebo krátkodobých propadů trhu. Říká se tomu hedging. Tedy když politici vezmou obchodníkům možnost, aby si riziko zajistili proti poklesu, tak bez zajištěného rizika je negativní důsledek mnohem větší.. EU Rv

+1/0
12.8.2011 12:22

Larry Matejka

Re: Politici jen škodí ekonomikám. Sami zadluží ekonomiky,

problém je naked short sellings a některé deriváty třeba CDS CDO a hlavně SCDO... To je morální hazard...Svého času existovaly regulace (Glass Steagall atd...), které tyto spekulace omezovaly a hlavně oddělovaly investiční instituce od komerčních... Zákaz shortování státních bonds naked je alespoň částečná obrana... Klidně si shortuje, ale musíte být reálný vlastník. Jinak vám sebevražední bankéři a hedgeové fondy pro profit bez mrknutí oka sundají jakoukoli ekonomiku nebo měnu...

+1/0
12.8.2011 21:18

Vedvyasa

Re: Politici jen škodí ekonomikám. Sami zadluží ekonomiky,

Přesně tak, patří to do hazardu a ten by se měl z ekonomik vymýtit, pokud chceme jakž takž stabilizovat pokles, který nás i nadále čeká. Z každého pohybu se totiž dá těžit - a zájem o stabilizaci je tedy v rozporu s názorem těchto hráčů. Nic to nevytváří, jen to škodí. Pokud se vláda věnuje hazardu, tak by měla zaprvé vymýtit hazard v této oblasti, ten parazituje na celé společnosti.

0/0
13.8.2011 11:05

jugina

moc tomu nerozumím

ale to, že čtyři absolutně nejvíce zadlužené země EU potácející se nad propastí bankrotu nějakým způsobem omezí obchodování s akciemi, jen svědčí o tom, že ještě hůře než se zdá. Jenže co ostatní burzy - daleko významnější a důležitější než italské, francouzské, belgické a španělské ? Tam se bude spekulovat s akciemi firem z oěnch zemí vesele dále, ne ?

0/0
12.8.2011 11:43

abraxas121

První správný krok k "znormálnění" ekonomiky

druhým by měl být zákaz prodeje akcií a komodit druhému vlastníkovi. Akcie buď máte, nebo je odprodáte zpět firmě, co je vydala. žádný, že je má 150-tej člověk, kterej čeká až to o něco vyroste a pak to střelí 151-člověku. Komodity to samé. Jeden vytěží, druhej převeze, třetí zpracuje, čtvrtej prodá. Konec. Žádný koupim X tun zlata a budu čekat co se bude dít. Tohle ničí ekonomiku stejně jako padělání peněz, je to generování zisku bez jakékoli přidané hodnoty.

+2/0
12.8.2011 10:33

Generál Ugarte - inmortal

Re: První správný krok k

Doporucuji jeste zridit Ceku.

+4/0
12.8.2011 10:35

drevak_patlak

Re: První správný krok k

Spekulace na pokles nebo vzestup cen akcií apod. je vlastně jen taková hra, jen o poněkud větší peníze. Jeden vydělá, druhý prodělá, budiž. Stejně jako se obíráme s kamarády navzájem při mariáši. Chod podniku přitom aktuální cena, tak jak si ji dohodnou dva spekulanti, jeho akcií nijak neovlivní. I přesto ty burzy ekonomiku ovlivňují  na můj vkus nepatřičně mnoho.

S komoditami máte pravdu. Obchod je důležitá věc, nicméně kšeftování s komoditami, které mezitím stejně leží na stejném místě, nic moc užitečného nepřináší.

0/0
12.8.2011 10:37

minio

Re: První správný krok k

Spekulace s komoditami umožňují prodat draho a koupit levně. Navíc přináší likviditu takže nemusíte s prodejem čekat, jestli se najde někdo, kdo koupí..

0/0
12.8.2011 10:48

jose.vomacka

Re: První správný krok k

Pomíjíte jeden velmi důležitý aspekt obchodování s komoditami. Ty ceny a spekulace nevznikají "jen tak", ale odrážejí reálné veličiny, jako je například produkované množství. Například pokud je káva drahá, znamená to, že je jí málo, a producenti jsou motivováni jí vyrábět více. Vyrovnává se tak nabídka s poptávkou, přičemž riziko nadúrody nebo nedostatku nenese producent, ale právě spekulant. Výrobce je tak do jisté míry chráněn.

0/0
12.8.2011 12:17

blebleson

Re: První správný krok k

A ty bys mohl dělat diktátora, který by dbal na dodržování všech těchto zákazů.:-)

0/0
12.8.2011 11:58

Krycyptoris

Re: První správný krok k

A třetím krokem by mělo být to, že zavřou do blázince všechny podobně retardované negramotné ekonomické analfabety, jako jsi ty. Ale neboj, hned vedle v cele by seděla Merkelová, takže byste si tyhle hlouposti mohli sdělovat přes okýnko celý život a nikomu tím neškodit. 8-o 8-o 8-o EU Rv

0/0
12.8.2011 12:15

Mr. Neutron

Re: První správný krok k

Chci si koupit nový stůl. Mám si tedy koupit kus pozemku, počkat, až mi na něj dolétnou nějaké semena ze stromu a následně vyrostou stromy? Až dorostou, tak si je mám pokácet, nařezat, vysušit a začít s výrobou stolu? Následně si mám hodit stůl na záda a donést si ho namísto, kde si začnu stavět dům, přičemž všechny suroviny (tj. komodity) si mám zase sám vytěžit/vypěstovat/vyrobit?

Jestli vy všechno děláte takhle, tak jste borec největší 8-o 8-o 8-o 8-o R^

+1/0
12.8.2011 12:33

dino_na_idnes

Re: První správný krok k

Jakým způsobem je Váš příspěvek proti původnímu? Jeden vytěží strom, druhý ho převeze a třetí zpracuje. A má nový produkt, jehož "vytěžením" je vlastně ta fáze zpracování. Takže máte latě, desky, cokoliv, ty zase někdo převeze, někdo je zpracuje... Nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat.

Co chce ale zakázat abraxas121, je někomu se zavážu, že za rok koupím jeho dřevo, někomu jinému se zavážu, že za rok dřevo dodám, pak se tyhle dva závazky spárují a nemusím dělat nic... Což takto ještě dává smysl, protože role prostředníka mezi výrobcem a konzumentem je určitě důležitá, ovšem když je těch prostředníků dvacet a jsou rozeseti po celém světě a ve výsledku je pak Japonec virtuálním prostředníkem dopravy dřeva třeba mezi dvěma evropskými státy, přičemž zrovna na něm ani neleží zodpovědnost za přepravu, případně je těch závazků více, než kolik komodit vlastně vůbec někdo chce přepravovat, je něco fakt divně...

+1/0
12.8.2011 13:21

dino_na_idnes

Re: První správný krok k

Také jsem si to dříve myslel, ale ono to až tak jednoduché není. Bylo by totiž značně neefektivní mít jen jednoho prostředníka mezi těžbou a zpracováním. Ono je to obdobné jako s logistikou zboží či třeba kurýrními službami. Není reálné, aby jeden člověk vyzvedl dopis od babičky z Kotěhůlek u Aše a fyzicky ho osobně dovezl vnukovi na tábor u Břeclavi, jistě, bylo by to možné, ale zoufale neefektivní.

Stejně tak u komodit by bylo značně nepraktické, aby prostředníci dojednávali jejich přesun od malovýrobců k maloodběratelům, nějaké agregační a posléze distribuční mezičlánky se prostě hodí.

Nicméně i tak myslím, že by šlo rozlišit tyto případy od spekulantů, co kupují a prodávají závazky bez vztahu k reálné komoditě (třeba tak, že by pro každého muselo být jasné, zda plní agregační, (stabilní) transportní či distribuční roli, spekulanti jsou takoví ad-hoc transportéři).

0/0
12.8.2011 13:33

Karel Endler

Re: První správný krok k

"Není reálné, aby jeden člověk vyzvedl dopis od babičky z Kotěhůlek u Aše a fyzicky ho osobně dovezl vnukovi na tábor u Břeclavi"

Jeden člověk ne, jedno právnická osoba ano.

0/0
13.8.2011 20:03

jeste asocialnejsi grupa

Re: První správný krok k

proc bych nemohl svuj byznys postavit na tom, ze dokazu odhadnout vyvoj cen a trhu lepe, nez ostatni ? zže vy to nedokazete ? to je ale ciste vas problem, nikoliv muj ...

0/0
13.8.2011 10:49

Generál Ugarte - inmortal

Osudna domyslivost

:-)

0/0
12.8.2011 10:31

tyraelid

Tim definitivne odpiskali svuj konec!!!

8-o8-o8-o

+1/0
12.8.2011 10:27Najdete na iDNES.cz