Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na rušení výhod stravenek prodělá stát, firmy i lidé, tvrdí jejich zastánci

Na rušení daňových výhod u stravenek prodělá stát, firmy i zaměstnanci, kteří stravenky dostávají. Tvrdí to zástupci podnikatelů i společnosti, které stravenky vydávají. Pro ně bude případné zrušení podpory nejoblíbenějších benefitů bolestivé, ale ne likvidační.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lajtnant

demagogie

Z každé stravenky si zahraniční stravenkové firmy strhávají cca 10%. Těch 10% celkově prodělají stát, firmy, majitelé hospod a obchodů a zaměstnanci oproti stavu, kdy by stravenky nebyly a místo úlevy na 50 Kč stravenku by platilo jen daňové zvýhodnění na 50 Kč hotovost.

Kdyby byly stravenky opravdu pro "stát, firmy i lidi" výhodné, tak proč se dávají jen za 50 Kč a nezvednou se třeba na 1000 Kč denně, když na tom teda všichni vydělají? Proč tedy vůbec jsou peníze a firmy nevyplácejí jen stravenky, šatenky, bydlenky, dovolenky atd. - když je to tak výhodné? Jediný kdo na tom opravdu vydělá, jsou firmy Sodexo a spol. !!

0/0
3.9.2011 12:42

Hynek Vilém Jarmila reloaded

jsem pro zrušení daňových výjimek

Ale také pro nízkou rovnou daň pro všechny (15%) a zrušení sociální a zdravotní daně. Jsem pro individuální důchodové a zdravotní účty a minimalizace sociální solidarity - jen pro skutečně potřebné a invalidní.

0/0
2.9.2011 12:29

mmmm1

jasně

-myslíte, že když dostanu o 1000 Kč - měsíčně míň, že utratím víc a víc odvedu...? - omyl sice budu muset vařit doma, ale už pro celou rodinu: takže mne ohrozí zvýšené DPH v obchodě, ale hospodský budou brečet, číšnici půjdou na pracák- myslím, že Kalousek je nejlepší ministr financí jako Arafat nejlepší mírotvorce s nobelovkou za mír...;-D

oba dva jsou i...... i

+1/0
2.9.2011 8:15

Hagenbaden

Re: jasně

Pravdepodobne nemas paru o tom, kde se tech 1000Kc ve stravenkach berou. Pokud ti prestane zamestavatel davat 1000Kc ve stravenkach, tak bys mel dostat zhruba 700Kc ve vyplate. Na 1000Kc ve stravenkach totiz usetri priblizne 150Kc zamestnavatel a 150Kc zamestnanec na danich. Ale klidne si var doma nos si to v kastrulku, jestli tit o stoji za 300Kc mesicne.

0/0
2.9.2011 10:32

mmmm1

Re: jasně

tak mi to vsvětli: stravenky cca za 1785,--Kčměs.  --350,- platím já...  takže  dostávám vlastně 1400,--- stovek... pokud o ně přídu tak mi ty 3000 za rokcca250měs. -  asi těžko něco budou kompenzovat a že mi zaměstnavatel zvedne mzdu jsem se taky nedočet...

-a to nepočítám, že manželka ty blafy v její závodce už dávno nejí... takže to vaření má smysl...

0/0
2.9.2011 11:09

Hynek Vilém Jarmila reloaded

Re: jasně

55% ze 1785 určitě není 1400 - už dnes vám asi zaměstnavatel platí stravenky z části z čistého ... není důvod, aby stravenky platil zaměstnavatel dál jako benefit, ale BEZ DAŇOVÉ VÝJIMKY.

0/0
2.9.2011 12:32

Bery

Re: jasně

Ono je z 1000Kc v superhrube 700Kc cisteho ?  ;-)

0/0
2.9.2011 11:23

mmmm1

Re: jasně

inteligente - prosím o vysvětlení toho jak se mi zrušení těch stravenek dostane na výplatní pásku....;-D

0/0
2.9.2011 12:32

libl3

Proboha, snad si nemyslíte, že lidé přestanou jíst nebo

chodit na obědy do hospody. Stravenky jsou nanic!

0/0
2.9.2011 7:49

fousek

Re: Proboha, snad si nemyslíte, že lidé přestanou jíst nebo

jíst určitě nepřestanou. Ovšem dost velká část lidí, kteří momentálně chodí na oběd, po vyjmutí nedanění stravenek a následné v velké většiny rušení ze strany zaměstnavatelů), určitě přestanou, nevyplatí se jim to, oběd si uvaří levněji. Nebo si koupí něco v obchodě a odbydou se.

0/0
2.9.2011 7:59

Píítr

Re: Proboha, snad si nemyslíte, že lidé přestanou jíst nebo

Pokud ti firma dá odpovídající částku do tvého příjmu, tak ti může být jedno zda stravenku máš nebo ne. Jinak souhlasím, že firmy co stravenky tisknou neuměrně vydělávají na poplatcích a je to k ničemu, zbytečný výdaj navíc. Tyto firmy bych zařízlRvRv

0/0
2.9.2011 9:19

fousek

Re: Proboha, snad si nemyslíte, že lidé přestanou jíst nebo

ano, pokud ti dá, ale důležité je, že aby to vyšlo hodnotově stejně, náklady budou vyšší vzhledem ke zdanění, SP, ZP. Tedy za stejnou částku vyšší náklady. Nesystémové a pro zaměstnavatele "nevýhodné".

0/0
2.9.2011 10:01

fousek

Jak to vlastně vypadá?

Ach jo, je tu plno lidí, kteří říkají, že zrušením stravenek všichni vydělají nebo alespoň ne stravenkové firmy.

Nechápu co je na tom za problém pochopit jak to vlastně funguje. Zaměstnavatel si může uplatnit 55% hodnoty stravenky jako náklady, dalších 45% zaplatí zaměstnanec z čisté mzdy (pokud toto nedotuje zaměstanavatel z čistého zisku), stejně tak fungují závodní jídelny, dovoz obědů atd. Zaměstnanec nemusí danit rozdíl - tedy těch 55% jako příjem. Po zrušení daňového zvýhodnění. Zaměstnavatel si nebude moci dát toto do nákladů a současně se bude muset zdanit tato část jako příjem tedy + dalších 34%SPaZP. ve mzdě zaměstnance. Tedy pokud by zaměstnavatel nedával stravenky z čistého zisku (formou fondu), nevyplatí se žádnému z nich stravenky dávat/brát.

Bohužel to bude znamenat snížení mzdy zaměstnance, protože na tento benefit nemá nárok, je to na vůli zaměstnavatele a v drtivé většině případů to rozhodně zaměstnavatel nedorovná ani z avizovaného snížení ZP na straně zaměstnavatele

0/0
2.9.2011 7:20

fousek

Re: Jak to vlastně vypadá?

No dále, většinou se tedy benefit stravenek nenahradí ničím, tedy snížení kupní síly zaměstnanců, z velké části povede k poklesu navštěvovanosti restauračních zařízení (někdo bude chodit dál, jiný, kterému tento pokles bude činit významnou položku v rozpočtu si radši bude vařit doma). To bude mít za následek nižší odvod DPH, potažmo daně z příjmů restauračních zařízení, případné propouštění a tedy navýšení výdajů na politiku podpory v nezaměstnanosti. Tedy čím méně budou mít lidé peněz tím menší bude spotřeba a tím menší daně - pokud je tedy ovšem zase nesmyslně nezvyýší. Čím více peněz tím větší spotřeba, větší odvod na dani z příjmů, DPH, snížení podpory v nezaměstnanosti (nabírání nových zaměstnanců) a tito zaměstnanci tedy budou mít další příjem a mohou dále spotřebovávat - jde o multiplikaci a motoru ekonomiky státu. Jen na závěr zrušení superhrubé mzdy a danění 19% hrubé mzdy nevykompenzuje přesun, tedy zvýšní ZP zaměstnanci o 1,5%. Tedy zase zaplatíte více.

+2/0
2.9.2011 7:26

Mr. Neutron

Re: Jak to vlastně vypadá?

Tak ještě zahrňte do toho svého multiplikátoru těch potenciálních 10 mld., které případným úplným zrušením stravenek ušetří zaměstnavatelé.

PS: Na kolika procentech potenciálního produktu se v současnosti pohybuje česká ekonomika?

0/0
2.9.2011 9:04

fousek

Re: Jak to vlastně vypadá?

no právě potenciálních - protože ze strany zaměstnanců bude určitě vyvíjen tlak na růst mezd, někteří zaměstnavatelé budou dotovat z čistého zisku, další poskytnou jiný benefit. Takže s tím vydělání na jejich straně to nevidím až tak růžově, každopádně i kdyby všechny ušetřené peníze šly do spotřeby (teorie, protože pro jednotlivé firmy to není taková částka, aby z toho mohly dělat technický pokrok a rozvoj.(až na vyjímky), stále tam bude chybět těch 45% co do toho vkládá zaměstnanec. Co se týče potenciální produktu, tady by to chtělo nějakou studii, jakého potenciálního produktu vůbec náš stát může dosáhnout a stejně to bude jen nejlepší odhad, dovolím si však tvrdit, že jsme jednoznačně pod potenciální produktem, protože evidentně nevyužíváme všech výrobních faktorů, a to i když si zdroje půjčujeme ze zahraničí.

0/0
2.9.2011 9:59

libl3

Re: Jak to vlastně vypadá?

Moc píšeš a málo přemýšlíš. Lidé prostě dostanou výplatu a za ni si koupí co potřebují.;-D;-D;-D

0/0
2.9.2011 7:51

fousek

Re: Jak to vlastně vypadá?

nemluvíme o výplatě, ale o dopadu zdaňování/nezdaňování stravenek.

0/0
2.9.2011 7:53

prngrr

Všichni vydělají

Vydělá stát, protože nebude platit daňová výjimka.

Vydělají lidi, když platí stovkou, vrátí se jim jakákoliv částka - na stravenky jen "do 5 Kč". Nebudou muset jako paka počítat stravenky á 85 Kč.

Vydělají firmy, protože jim odpadne agenda se sekundární měnou.

Vydělají hospodští, kteří nebudou muset odvádět 10 % z tržby stravenkovým firmám, dostanou peníze hned a nebudou muset vylepovat stravenky.

Jó, vlastně někdo tratí - ty příživnické stravenkářské firmy - a o jejich zisk se rozdělíme my všichni.

0/0
1.9.2011 23:26

Bery

Naopak... Vubec nikdo nevydela...

Stat dost prodela, protoze zavadi novou vyjimku, zamestnanecky pausal. Pritom zdaneni stravenek ke zvysenemu vyberu dani nepovede... Pro zamestnavatele bude vyhodnejsi to zrusit bez nahrady, takze nebude co danit.

Prodelaji lidi, protoze prijdou o 55% z nominalni hodnoty stravenky... A s vracenim "do 5 Kč" nema prumerne inteligentni jedinec zadny problem.

Kdyby vydelaly firmy, tak by asi nebyly proti, ze ? Ted je to naopak bude stat vic, protoze bude logicky nasledovat tlak na rust mezd.

Hospodskym znacne poklesne trzba, takze na tom budou o dost hure, nez pri odvodu 5-7%, ktery hrave kompenzuji vetsim obratem a diky vetsimu mnozstvi i nizsim nakladem na 1 porci.

Ano, trati stravenkarske firmy, ale o jejich zisk se nerozdeli nikdo... ;-D

0/0
2.9.2011 1:01

frostp

Re: Všichni vydělají

z tvýho příspěvku je jasný, že o tom víš úplný hov..

0/0
3.9.2011 7:44

Lvy

Vydělají na tom všichni s výjimkou těch vydřiduchů

co ty stravenky poskytují. Uvědomte si, že musíte živit 2000 lidí, k tomu kanceláře, tisknout stravenky atd. víte kolik je to naprosto zbytečných peněz? Problém Evropy je v tom, že živí neskutečná kvanta lidí, kteří nevytvářejí žádné hodnoty a tím pádem se nedivme, jak jde celá EU do kytek. Všichni si stěžují na špatné cesty, ale raději živí kancelářské krysy místo toho, aby ty peníze šly třeba na opravy těch cest..

0/0
1.9.2011 23:23

frostp

všichni mají pravdu

a všichni proděláme. plus získané zrušením daňového zvýhodnění se vyruší poklesem tržeb v restauracích tzn. menší odvody spotřební daně, dph i d ze zisku, "pár" restaurací zkrachuje = menší odvody na z a sz, žádné odvody dph atd...podle mě nikdo, doopravdy nikdo :-) nespočítal ekonomický dopad tohoto "férovýho" nápadu a vymyslet to mohl jen ekonomický negramotek...

+1/0
1.9.2011 22:18

P.S

Re: všichni mají pravdu

Co to povídáte za nesmysly, jestliže máte nějaký balík peněz, o který se nyní dělí zaměstnavatel, zaměstnanec, stát a stravenková firma a ponovu z toho ta stravenková firma vypadne, je zcela jasné, že že nejméně jeden z té trojice zaměstnavatel, zaměstnanec a stát musí vydělat. To jsou obyčejné počty.

0/0
1.9.2011 22:59

prngrr

Re: všichni mají pravdu

Jé, ty jsi ale "chytrý" ;-D

Takže bez stravenek lidi umřou hlady, protože nebudou jíst?

Když klesne (jako že ne) tržba v restauracích, tak lidi ty prachy neutratí za nic jiného (taky se zaplatí DPH) a spláchnou je do záchodu?

Nebo když budeme celou mzdu vyplácet ve stravenkách, tak najednou stoupne HDP o 15 %? ;-D

0/0
1.9.2011 23:32

Neznám špinavé peníze

Re: všichni mají pravdu

Říká ti něco  přidaná hodnota, plynoucí ze služeb, které poskytují restaurace? Když většina těch, co se stravují v těchto zařízeních si uklohní oběd doma a přinese v kastrůlku, tak ten výpadek bude značný. Klohnění doma totiž není nikterak daňově zastíženo, zatímco klohnění v restauracích, to jsou odvody na sociálním, DPFO, zdravotním, DPH ...

0/0
2.9.2011 1:15

smolicek123

Re: všichni mají pravdu

Prinos restauraci je spise zaporny, ty slane, mastne a presmazene blafy, co tam dnes delaji v ramci hotovovek, jsou spise zdavi skodlive narozdil od domaci kuchyne. Pro stat je to naopak prinos, nebot lidi ty penize utrati za neco jineho, treba za benzin, kde na tom stat vydela nasobne.

0/0
2.9.2011 7:02

mmmm1

Re: všichni mají pravdu

-myslíš, že když dostanu o 1000 Kč - měsíčně míň, že utratím víc a víc odvedu...? - omyl sice budu muset vařit doma, ale už pro celou rodinu: takže mne ohrozí DPH v obchodě, ale hospodský budou brečet, číšnici půjdou na pracák- myslím, že Kalousek je nejlepší ministr financí jako Arafat nejlepší mírotvorce s nobelovkou za mír...;-D

oba dva jsou i......

0/0
2.9.2011 8:13

kiv

Re: všichni mají pravdu

a) vyděléme všichni, bo nebude potřeba provize pro živení zcela zbytných cca 4000 lidí co tímto zhola nesmyslným byznysem paraelních bankovek živí ...

b) vydělá stát, bo mu vzrostou daňové příjmy z toho, že firmy nebudou muset tenhle stravenkový nesmysl provozovat a tudíž se jim sníží náklady a proto bude vyšší výběr daně z příjmu

c) vydělá i ten poslední hsopodský bo nebude muset odvádět výpalné stravenkové firmě, zaměstnávat na tuto agentu nějakou další extra účetní  a pak se ještě modlit , jestli mu ta multinational korporace milostivě vůbec někdy zaplatí ... 

d) vydělají banky, bo se nebude motat ve finančním sektoru nějaký naprosto UFO objekt, který ofi sice není bankou,/máš-li pojem o účetnictví, asi víš o čem mluvím ne-li, běž do háje a mlč /  ale chová se tak,  a tudíž ony banky odvedou opět daň ze zisku ...

0/0
2.9.2011 0:12

lynxxx

Budování sítě je nákladné, řekl říďa.

No a jsme u toho - budování je nákladné, tudíž se nebude budovat a ušetří se - tisk, distribuce fiktivních peněz-stravenek, provize placené hospodskými.

Nestane se skoro nic - lidi, co chodí do hospody na oběd do ní půjdou zase. Proč by byli hladem? Nebo si možná uvaří doma či koupí něco studeného - ty peníze se neztratí.

0/0
1.9.2011 21:38

soudce1

Re: Budování sítě je nákladné, řekl říďa.

jasny, ale clovek kterej mel 12tis + tis ve stravenkach je mit uz nebude takze prozere za min rozumej misto sunky si da godhaj, kdo na tom videla? stat, zamestnavatel, vyrobce godhaje, vyrobce sunky, jediny je jsny ze prodelaj stravenkari ;-)

0/0
1.9.2011 21:42

soudce1

Re: Budování sítě je nákladné, řekl říďa.

vydela ;-€

0/0
1.9.2011 21:43

prngrr

Blbost

Nemůže prodělat stát, firmy i lidé - to je prostě vyloučeno. To je trapná reklama v MFD - článek se zcela stejným nadpisem tady byl už jednou Rv

Jediný, kdo jistě tratí, jsou stravenkářské firmy, které si zaplatily tento článek.

Může prodělat stát, ale pak ušetří lidi nebo firmy a naopak

+2/0
1.9.2011 21:25

Gunter von Bahnhof

maly vypocet

stravenky dostava 1.3 milionu lidi. Dejmetomu, ze za 80Kc. To mame pro jednoduchost 100 000 000Kc mesicne. Z toho dostanou firmy jako je Sodexho 4 az 5 000 000Kc mesicne. Tak a rok to je 1,2 miliardy v celem objemu, kde proboha vzali 7 miliard?

0/0
1.9.2011 20:31

bezdukátů

Re: maly vypocet

zeptej se v parlamentu

0/0
1.9.2011 20:41

kiv

Re: maly vypocet

Obávám se, že jste se sekl o jeden řád ... Měsíční stravenkový byznys je v rozmezí 1,5 - 2 miliardy!!!:-/

0/0
1.9.2011 20:48

Biermann

Re: maly vypocet

Cislo musite vynasobit 21x jakozto prumerny pocet pracovnich dni v mesici.

0/0
1.9.2011 20:51

soudce1

Re: maly vypocet

za takouvou marzi by to nedelali :) zisk jen sodexa pred zdanenim v roce 2005 (novejsi vyrocni zpravy na justici nenajdete :-P ) 145mil tj 30mil na dani z prijmu; dph za celorok - odhad 50mil. V roce 2010 bych to tip na danouvy odvody pres 100mil ze stravenek to mohlo byt tak 60% at nezeru :) takze docela velky prijem pro stat. Nekdo to dole pocital a vyslo mu, ze zdaneni je pro stat vyhodne = souhlas, ale to by se vse co jsme dostali ve stravenkach muselo zdanit. Pak by na tom stat opravdu vydelal, ale neverim tomu, ze zamestnavatel rekne tady nas 800 mesicne navic na obedy, kdyz ti je kalous zdanil, taky sem nedostal povodnovou 100 navic po jejim zavedeni. 90% zamestnavatelu nebude prispivat protoze se mu to nevyplati. ted se mu to vyplatilo.:-P

0/0
1.9.2011 21:00

Zirkon

Perpetum mobile ?

Množství peněz  je omezené ( když si odmyslíme  inflační tisk)  a bohatství se určitě nedá vytvořit  ditsribucí kuponů a  s tím spojeným papírováním.  Naopak.

Taková činnost může vést pouze  k přesunu peněz  do něčí kapsy. V tomto případě  hlavně   distributorů stravenek.

Ti si ostatně tento  článel  zaplatili.

+1/0
1.9.2011 19:30

trasprd

Re: Perpetum mobile ?

Efektivní alokací kapitálu se dá samozřejmě podstatně stimulovat růst produktu.

0/0
1.9.2011 20:27

kiv

Re: Perpetum mobile ?

Je to hlavně lobby stravenkových firem, které tento naprosto nesmyslný byznys na úkor  lidí, co je "dostávají", tak firem , co je musejí přijímat, provozují. Spočítal někdo náklady na celý tenhle cirkus kolem stravenek? Tedy od okamžiku, kdy zaměstnavatel musí stravenky u stravenkové firmy nakoupit, samozřejmě s okamžitou splatností, resp. dopředu,jeho ůčtárna je zúřadovat , distribuovat zaměstnancům a ti pak s úsměvěm na rtech je někde utratí. Pak následuje druhé kolo, kdy nebohý příjemce stravenek je musí opět zaúčtovat, vyfaktůrovat stravenkové firmě a ta mu je po odečtení své marže ( 2 - 4%) milostivě do 30dnů proplatí .. Jinými slovy, stravenková firma mimo své marže má k dispozici min 45 dnů (reálně však daleko více) cizí peníze, a veškeré náklady přenaší na své partnery.. Dokonalý byznys ! Proto se jim vyplatí si i uplatit a zblbnout  i  tupé odbory aby jim šly na ruku . Hrubým odhadem mají stravenkové firmy takto trvale k dispozici nějakých 1,5 - 2 miliardy ...

+1/0
1.9.2011 20:36

kiv

Re: Perpetum mobile ?

Plus samozžejmě efekt "ztracených a propadlých" stravenek, který činí cca 5% tedy nějakých 30 až 40 milionů ročně. Pak se nedivme že nás media krmí takovými srdcervoucími články  o asociálním chování zdejší vlády ....

0/0
1.9.2011 20:44

kiv

Re: Perpetum mobile ?

Oprava: ten "by efect" je samozřejmě 15 - 20 M měsíčně , tedy 180 - 240M ročně!!!

+1/0
1.9.2011 20:54

soudce1

Re: Perpetum mobile ?

samozrejme ze je to skvely byznys s 0 vym rizikem (pokud nepocitam ulozeni penez na nejakych terminovynych vkladech, nebo investice do dluhopisu). Trzby techto spolecnosti jdou do miliard ale tyto firmy taky plati dane takze ja bych rek sulnul po zohledneni vseho,...

0/0
1.9.2011 21:24

kiv

Re: Perpetum mobile ?

Jaký "šul -nul" proboha??? 8-o  Na každý firmě tento zcela zhovadilý proces má přece své náklady, na straně druhé, tedy hospodských a prodejců potravin , taktéž ... Pro stromy nevidíte les a bohužel aniísi  na špičku svého nosu, promiňte ... !!!:-/

0/0
1.9.2011 23:53

kiv

Re: Perpetum mobile ?

Vážený pane, náklady všech firem , co "musí" používat stravenkjy jdou též do miliard,   a tudíž o toto méně odvedou na daních ... Capisto? 8-o  Ten košík je prostě stále stejný, jen teď stravenkové firmy ječí jak podsvinčata před porážkou ... ale zato řádně mastí a lobbují na všechny strany, čehož je tento článek ve zdejším  z k rorumpovaném I Děsu  jasným důkazem ... :-/

0/0
2.9.2011 0:00

Oerteplur

Solidní firmy mají svý jídelny

;-)

0/0
1.9.2011 19:19

bezdukátů

Re: Solidní firmy mají svý jídelny

nevím co myslíš "solidní firmou", ale u nás bylo Sodexho a teď Aramark (u nás nazývaný Arankamark z důvodu obsluhy ), ale za ty peníze  ( bez části co tzv. platí zaměstnavatel ) se najím líp v restauraci

0/0
1.9.2011 20:38

(db)

Re: Solidní firmy mají svý jídelny

Jsou firmy které mají třeba 10 - 20 zaměstnanců... To jako mají mít svou jídelnu?

0/0
1.9.2011 21:45

jitulka78

Re: Solidní firmy mají svý jídelny

pozor - rušení výjímky se týká i závodního stravování, můj zaměstnavatel už mi oznámil, že od ledna přestává dotovat obědy v závodní jídelně, u manžela to samé......Rv

0/0
2.9.2011 7:53Najdete na iDNES.cz