Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Cena zlata dosáhla dalšího rekordu, zvyšuje ji krize v eurozóně

Cena zlata během obchodování v Asii vystoupala na nový historický rekord. Jedna troyská unce (31,1 gramu) se prodávala za více než 1 912 dolarů. Na růst ceny kovu mají značný vliv obavy ze zhoršení dluhové krize v eurozóně a také nejistota z dalšího vývoje americké ekonomiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

BajnyPhoenixI

No reknu to takhle

Zlato nikam nestoupa,ma porad stejnou hodnotu. Jen ten papir s osobnostmi ,nicim nekryty ma porad mensi a mensi hodnotu a tak jich je potreba vic. Tomu se rika inflace

0/0
6.9.2011 18:49

řešení

Jdu si dát zlaté zuby

R^

0/0
6.9.2011 12:56

Darask

On že prý si vezme

s sebou sbírku brouků. Já mu říkám: Tam si užijete brouků!

0/0
6.9.2011 11:20

blebleson

Zlato opět prudce propadá a švýcarský frank se za

hodinu vůči koruně propadnul o cca. 8%!8-o

To je naprosto šílené. Celý svět je rozhoupaný tak, jakoby nikdo netušil co příjde zítra.:-P

0/0
6.9.2011 10:38

pavel64

Re: Zlato opět prudce propadá a švýcarský frank se za

Tak oni to mnozí tuší, jen říkat je to zatím dost složité. Rozhodně na IDNES poučení nehledejte.

0/0
6.9.2011 10:47

majorBorovicka

Re: Zlato opět prudce propadá a švýcarský frank se za

ty krátkodobé výkyvy nemá ani cenu sledovat, zlato už je během hodiny zpátky... a krátkodobým myslím ne hodiny, ale dny a týdny. Zlato je dlouhodobá záležitost.

+1/0
6.9.2011 10:50

Harpa-gon

Re: Zlato opět prudce propadá a švýcarský frank se za

Neposílilo náhodou Euro? Stanovení a udržení spodní hranice je přijde pěkně draho.

0/0
6.9.2011 10:52

arisman

Re: Zlato opět prudce propadá a švýcarský frank se za

zlato prudko prepada? kde? hore? ved je 1900 $/oz

0/0
6.9.2011 12:28

Lev----z_Rožmitálu

bublina

:-)

0/0
6.9.2011 10:28

Ozolinsh

A FED tiskne a tiskne

Věříte tomu někdo? Já už začínám...

http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/hyperinflacni-apokalypsa-i-uprostred-deflace/

0/0
6.9.2011 10:15

Ilhan

Re: A FED tiskne a tiskne

Schválně jsem se podíval, jak rostou peněžní agregáty v USA a není to zas tak hrozné. Hyperinflace bych se zatím nebál.

0/0
6.9.2011 11:02

Neznám špinavé peníze

Re: A FED tiskne a tiskne

Hyperinflace nastane v okamžiku, kdy lidé houfně začnou utrácet veškeré úspory za cokoli kvůli ztrátě důvěry v měnu. Výsledkem bude raketový růst cen a roztočená hyperinflační spirála.

0/0
6.9.2011 13:06

proost

Jistota

Zlato sice určitě ztratí jednou část svojí hodnoty, na kterou se dnes vyšplhalo, ale nebude to hned. Dokud bude hospodářská a ekonomická nejisota v Evropě, USA i jinde, tak půjde nahoru. V Evropě je klid (zdánlivý) držený zuby nehty z posledních sil, ale situace se stále zhoršuje. Takže podle mého názoru v nejbližších několika letech cena zlata významě dolů nepůjde.

0/0
6.9.2011 10:10

proost

Odborníci

Líbí se mi vyjádření všemožných "odborníků" a expertů různých institucí. Ještě před třemi čtyřmi týdny, když zlato letělo nahoru, tak všichni věděli naprosto přesně, proč tomu tak je. Potom přišel týdenní propad a opět byli všichni chytří jak rádio - ekonomika se uklidnila, nastal odklon od zlata, obnovení důvěry v akcie a podobně. Po necelých dvou týdnech zlato letí zase nahoru - teda jak si to může dovolit, když ti odborníci tvrdili něco jiného?

Můj závěr - všichni umí naprosto přesně "zdůvodnit" to, co se dělo včera, ale nikdo z těch chytrolínů v oblecích netuší, co bude zítra. Když se jich ale někdo - například v reportáži pro televizi zeptá na názor, tak se tváří jako mistři světa všichni do jednoho. Ještě jsem neslyšel nikoho z nich aby řekl pravdu - totiž - nikdo z nás netuší co bude.

0/0
6.9.2011 10:04

hnedka_zdrapana

Re: Odborníci

Kdyby věděli, co bude zítra, tak to nechodí nikam hlásat nebo zdůvodňovat, ale nakupují (nebo prodávají). Hlásat a zdůvodňovat chodí ti, co by se spekulacema neuživili.

+1/0
6.9.2011 10:09

blebleson

Re: Odborníci

Jistě. Nikdo, téměř nikdo, neumí odhadnout co přijde zítra, o delším časovém horizontu ani nemluvě.... a kdo to náhodou ví, tak je velmi bohatý a ani nemusí zbohatnout zrovna na zlatě, ale na čemkoliv čeho se cena s časem mění.

0/0
6.9.2011 10:12

majorBorovicka

Re: Odborníci

no já myslím, že to odhadnutelné je. Pokud si myslíte, že státy hospodaří efektivně, splácet dluhy je hračka a banky jsou zdravé, pak půjde zlato časem dolů. Pokud si myslíte opak, zlato půjde nahoru. Na to stačí selský rozum a nesledování denních výkyvů, ale dlouhodobých trendů.

+1/0
6.9.2011 10:55

mpixel

Zlato není žádná bublina.

není to žádný papír podložený českou prací a tištěný na tiskárně centrální banky podle potřeby.

Stejné to je i s panelákovýma bytama. I kdyby se nenašel jediný člověk, který by bydlel v paneláku, tak si byty v paneláku lidé budou držet jako platidlo.

0/0
6.9.2011 9:54

mpixel

Re: Zlato není žádná bublina.

....bublina nastává jen v tom případě, že si na ty byly lidi napůjčujou u bank a pak stát zvýší úrokové sazby. A ty lidi se těch bytů tak jako v USA zbavují. To je bublina. Ale věci kterých je a bude omezené množství bublina nikdy nebudou.

0/0
6.9.2011 9:59

mpixel

Re: Zlato není žádná bublina.

Na nákup zlaté cihly si asi málokdo bude půjčovat v bance úvěr. Takže se nestane, že hromadně začnou lidi zlata zbavovat, protože nebudou mít na splátky.

0/0
6.9.2011 10:02

Ilhan

Re: Zlato není žádná bublina.

To je pitomost. Víte vůbec jaká je definice spekulativní bubliny? Bublina se může vytvořit i u komodit, kterých je omezené množství. Nemůžete se dívat jen na nabídku, ale i na poptávku. Myslíte, že se reálná poptávka po zlatu tolik zvýšila, že se zvýšila tak cena? Ne, zvedla se pouze spekulativní poptávka, protože je zlato považováno za bezpečnou investici, což už v současné době asi moc neplatí. Až se trhy uklidní a investoři začnou věřit znovu akciím a dluhopisům, začne se zlato prodávat, protože se nejednalo o reálnou poptávku a cena zlata poletí dolů. To se může stát z čímkoliv. Z dlouhodobého hlediska musíte přemýšlet na fundamentální bázi, nikoliv na spekulativní.

0/0
6.9.2011 10:28

mpixel

Re: Zlato není žádná bublina.

No to je hloupost. Spekulativní poptávka?

Trhy se hnedtak nezklidní. Naopak bude to horší. FED bude více tisknout peníze. v EU zkrachuje dále Itálie, pak přijde španělsko. Žádné uklidnění trhů se nečeká.

0/0
6.9.2011 10:35

Ilhan

Re: Zlato není žádná bublina.

To je vždycky argument, trhy se jen tak nezklidní. Já neříkám, že se to stane brzy, ale trhy jsou nevyzpytatelné. Může se to stát za měsíc, půl roku, dva roky. Čím déle to ale bude trvat, tím zlatá bublina bude větší a sešu prudší. Ano, spekulativní poptávka. Nevím, jestli je to výraz, který se běžně využívá, ale klidně funguje. Je to prostě bublina. Zlato nemá takovou reálnou hodnotu. Že bude Fed tisknout peníze, no, víte o kolik se zvedla zásoba dolarů ve světě a o kolik cena zlata?

0/0
6.9.2011 10:44

mpixel

Re: Zlato není žádná bublina.

porovnáváte neporovnávatelné. Srovnávat zásobu dolarů můžete jedině srovnávat se zásobou zlata.

A dále jak víte jakou má mít hodnotu zlato. Zlato má hodnotu pevnou a neměnnou dannou tím, že je ho omezené množství. Naopak dolary ti připadájí něco co se dá vyjádřit číslem a co je pevné.

Zlato může klidně stát dest tisíc dolarů. Ale bude to tím, že všechny měny půjdou dolů.

A i státy kterých se to netýká jako švýcarsko se budou muset přizpůsobovat a svoje měny znehodnovacovat. Jinak by nemohli díky své měně nic exportovat. A to přizpůsobování se děje díky tomu že je tady hodně populistických politiků.

0/0
6.9.2011 10:55

Ilhan

Re: Zlato není žádná bublina.

Porovnávám neporovnatelné? Porovnávat zásobu dolarů můžu porovnávat s cenou zlata. Na tom je to založené. Se zvyušující se zásobou dolarů se dolary znehodnocují a to zvyšuje cenu zlata, ne? Zvedla-li by se tedy zásoba dolarů dvojnásobně, měla by vzrůst i dvojnásobně cena zlata, ne? To jsou celkem základní vztahy. Proto pokud argumentujete, že zlato roste díky tomu, že FED tiskne, tak ano, ale zdaleka by nemohlo růst tolik.

Vy porád vidíte jen nabídku. Kdyby se zlato k ničemu nepoužívalo, tak ho může být klidně omezené množství, ale nebude stát nic, protože ho nikdo nechce. Cena se nezvyšuje jen zvýšením, nebo snížením nabídky (množství), ale také poptávkou a pokud se poptávka zvyšuje, roste cena. Tahle poptávka je ale vysoká ne kvůli možnosti využití zlata, tak kvůli spekulaci a krátkozrakosti investorů. Říká vám něco psychologie davu, psychologická analýza?

0/0
6.9.2011 11:12

mpixel

Re: Zlato není žádná bublina.

a taky myslíte, že voliči Eurokomunistických států budou chtít šetřit a nežít na dluh?

0/0
6.9.2011 10:39

Ilhan

Re: Zlato není žádná bublina.

Teď je hlavní, aby státy přestaly žít na dluh, nebo alespoň za rozumný dluh, přičemt vypůjčené peníze budou využity na ty správné investice, takže se to státu vrátí. U lidí, firem se bude vždycky žít částečně na dluh, tam to ještě neznamená takový problém. Až tedy na banky, ty by měly být pořádně regulované a průhledné.

0/0
6.9.2011 10:50

mpixel

Re: Zlato není žádná bublina.

75% volí levicové strany. Ty strany, které lidem slíbí populární věci. A bude to ještě horší.

0/0
6.9.2011 10:57

Lev----z_Rožmitálu

Re: Zlato není žádná bublina.

většina lidí má zlato z důvodu spekulace na jeho cenu

já očekávám deflaci takže jestli to vyjde tak to bude ještě zajímavý:-P

0/0
6.9.2011 10:30

Ilhan

Re: Zlato není žádná bublina.

Proč myslíte, že přijde deflace?

0/0
6.9.2011 11:15

Lev----z_Rožmitálu

Re: Zlato není žádná bublina.

protože inflace způsobená předlužováním způsobila současné problémy

deflace přijde protože se odepíše nebo bude zplaceno víc úvěrů než jich vznikne

0/0
6.9.2011 14:22

Ilhan

Bublina

Tahle bublina dřív, nebo pozděj praskne a to bude zase mazec. Z tohohle začarovaného kruhu se jen tak nedostaneme. Sotva se začne ekonomicky trochu dařit, zlato spadne a ekonomiky se dostanou znovu do problémů. Jo a btw. četl někdo z vás nedávno tu analýzu, že kdo by před 10 lety investoval do ČEZu místo do zlata, vydělal by víc :-D

0/0
6.9.2011 9:45

hnedka_zdrapana

Re: Bublina

Tohle ale jen tak nebude. Myslím, že si ještě užijeme - krach Řecka, problémy či případný krach Portugalska/Španělska/Itálie, další hluboká recese v USA (snažit se řešit krizi tisknutím nových peněz ani nikam jinam vést nemůže)... Řekl bych, že to ještě poroste, ale kde je maximum, to nikdo neví.

0/0
6.9.2011 10:07

Ilhan

Re: Bublina

Neříkám, že to přijde brzy, ale přijde a čím vyšší ta cena bude, tím nakonec ten sešup bude prudší, hodně lidí přijde o hodně peněz a budeme zpátky tam, co předtím. Ta cena musí zákonitě klesnout na svou správnou hodnotu. Je jen otázka kdy.

0/0
6.9.2011 10:21

majorBorovicka

Re: Bublina

ta hodnota JE SPRÁVNÁ. Ukazuje totiž na míru rizika investic do jiných instrumentů. Sešup by mohl nastat v případě nějaké razantní konjunktury světové ekonomiky... a to přiznejme si, zdaleka nehrozí...

0/0
6.9.2011 11:02

Ilhan

Re: Bublina

Ne, ta hodnota je dočasná spekulace a musí dojít ke korekci. Máte pravdu, tou cenou odráží rizika investic do jiných instrumentů, ale to nic nemění na tom, že ta cena nevyjadřuje reálnou hodnotu zlata, na kterou se zlato dřív, nebo později musí vrátit. Může to jít samozřejmě rychle, ale i pomalu, to se nedá popřít, čím více ale zlato ještě vzroste, tím víc se budeme blížit prudšímu sešupu.

0/0
6.9.2011 11:37

majorBorovicka

Re: Bublina

korekce by byla na místě pouze při relativně zdravé ekonomice, jenže nyní se potýkáme s tak závažnou dluhovou krizí, která v podstatě nemá precedens, proto je dost složité zkoušet napasovat na tuto situaci postupy, analýzy a odhady, které fungovaly na trzích v minulých letech. Pokud korekce přijde, bude jen lehká a dočasná, např. z důvodu rozdílů mezi fyzickým a paper trhem. Z dlouhodobého hlediska to na růstu ceny zlata podle mě nic nezmění.

0/0
6.9.2011 12:05

blebleson

Zlato je dle mého názoru zábava jen pro opravdu hodně bohaté

Koupit si pár uncí zlata, to totiž nic neřeší a ani řešit nebude. O takové množství zlata se existence nikdy opřít nebude dát.

A koupit si 1Kg a víc zlata, což je množství, které už by životní potřeby v budoucnu snad možná dejme tomu zajistit mohlo, to si zase může dovolit pouze ten, kdo má volné opravdu dovně nadprůměrné prostředky.

0/0
6.9.2011 9:32

Harpa-gon

Re: Zlato je dle mého názoru zábava jen pro opravdu hodně bohaté

Jenže si představte situaci kdy se začne hroutit Euro, padat koruna a lidem začnou mizet úspory pod rukama. To teprve začne fofr kam dát prachy i pro toho kdo má málo natož kdo má hodně.

0/0
6.9.2011 9:43

tonsek

Re: Zlato je dle mého názoru zábava jen pro opravdu hodně bohaté

A ten kdo nemá nic tak o nic nepřijde;-D

0/0
6.9.2011 10:48

proost

Re: Zlato je dle mého názoru zábava jen pro opravdu hodně bohaté

Nakoupit dnes zlato v množství úměrném možnostem dnes není žádný problém. Takže se stačí zajímat o problematiku a je vše velmi jednoduché. Samozřejmě riziko obchodu a s tím spojený zisk, nebo ztráta zůstává na tom, kdo nakoupí.

0/0
6.9.2011 9:55

blebleson

Re: Zlato je dle mého názoru zábava jen pro opravdu hodně bohaté

To jistě problém není, ale jak jsem napsal - nakoupit malé množství zlata, to v zásadě nic ani teď ani do budoucna neřeší, to už je dle mého skromného názoru lepší variantou jet za ty peníze raději na nějakou pěknou dovolenou. Jestli budete mít pár investičních mincí, nebo jestli je mít nebudete, to na kvalitu vašeho života žádný výraznější vliv mít nebude.

A pořídit si množství zlata o váze kilo a víc, což už je množství, které snad něco možná už i řeší, to zase není zábava pro každého, ale pouze pro toho, kdo má opravdu hodně volných prostředků.

0/0
6.9.2011 10:09

proost

Re: Zlato je dle mého názoru zábava jen pro opravdu hodně bohaté

Pro někoho je kilo ne významná záležitost, pro někoho deset deka peníze, na které spořil několik let. A pokud mu z těch sto tisíc zůstane 60, nebo z nich za dva tři roky bude mít 150 - tak to už může být safra rozdíl.

0/0
6.9.2011 10:13

bull004@seznam.cz

Já jsem už před rokem říkal, že reálná hodnota

je 2,500$ /unce, tedy pokud mezitím s dolar víc nezatřese. A zatím to k tomu směřuje. Jó, to se to nakupovalo, když bylo zlato 850$/unce ;-D.

0/0
6.9.2011 9:26

God bless the Czech republic

Re: Já jsem už před rokem říkal, že reálná hodnota

Tak hlavně, aby ti to zlato chutnalo, až si ho budeš mazat na chleba ;-D

0/0
6.9.2011 9:27

jfb

Re: Já jsem už před rokem říkal, že reálná hodnota

A jak vám budou chutnat zelené papírky?

0/0
6.9.2011 9:40

Ozolinsh

Re: Já jsem už před rokem říkal, že reálná hodnota

Těma si bude utírat p....

0/0
6.9.2011 10:01

semelik

Postrádám zásadní informaci, co udělala paní Zajíčková

Posledně skočila do auta a nakoupila tři cihly (zda gramové nebo kilogramové nebylo uvedeno). 

Jestli si přečte tenhle článek, mají se v prodejně cihel na co těšit.

+1/0
6.9.2011 9:13

navstevak nakopne socana

Veuozone zadna krize neni

odhlasovali to nekolikrat soudruzi nevyjssi predstavitele a zaroven odsoudili a varovali ratingove agentury, ktere si snad dovoli tvrdit opak at uz o nekterych clenskych zemich tak snad o cele EU.

Socialismus musi zvitezit i dkyby melo pojit vsech 300 mil. evropanu.

0/0
6.9.2011 8:53

joannes

Zlato? Sázím na pozemky

Kdosi moudrý potvrdil, že zlato není sice špatná investice, ale jednak už je drahé a nic dalšího nepřináší a je lehce zcizitelné. Mám nějaké úspory v řádech statisíců Kč a sázím na NESTAVEBNÍ pozemky ve svém okolí (louky, les,...). Jednou až všechno krachne (zřejmě 2012), napůl brambory, česnek, dřevo (otop) a nějak snad vyžijeme ... !!

0/0
6.9.2011 8:34Najdete na iDNES.cz