Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Příspěvek na rodiče v důchodu bude stát miliardy

Důchodová reforma v podobě, v jaké ji bude v pátek definitivně schvalovat Sněmovna, má přijít až na 20 miliard korun. O dalších sedm miliard ji ale prodraží navrhovaná plošná sleva na pojistném pro každého, kdo má rodiče v důchodu. Jaký efekt má změna mít, přitom není úplně zřejmé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ww+

drobný háček

pokud je výše příjmu citlivý údaj - a závist je sviňa, i v rodině a mezi příbuznýma - tak můžu těžko odvádět 1% rodičům, když si z toho pak snadno dopočítají příjem.

0/0
9.9.2011 19:30

kremsa

Jak by se to dalo nejjednodušeji realizovat

Rozhodně nesmí být jakkoliv zapojeni zaměstnavatelé; měnit u desetitisíců zaměstnavatelů strukturu databáze a upravovat programy by zvýšilo náklady snad stokrát. Žadatel (=dítě) jednou ročně na finančním úřadě jako přílohu k daňovému přiznání nebo samostatně vyplní formulář obsahující jména a čísla účtů nebo adresy rodičů. (Lepší varianta: Žadatel vždy MUSÍ podat daňové přiznaní, jež bude obsahovat příslušné kolonky. A každý rok znovu jako u společného zdanění manželů. Polovina lidí se na to vykašle a stát ušetří miliardy.) FÚ tyto informace z daňových přiznání vyzobe a sestaví z nich texťák, jejž pošle na ČSSZ; součet částek převede na důchodový účet státu. ČSSZ si texťáky ze všech FÚ nahraje do databáze a podle nich navýší příslušné důchody (celý roční příspěvek do nejbližšího měsíčního důchodu). Pokud rodič dostávající 0,5% mezitím zemřel, přičte se celé 1% druhému rodiči téhož žadatele. Pokud zemřel rodič dostávající 1%, příspěvek se vrací do státního rozpočtu.

0/0
9.9.2011 17:34

kremsa

Ale je to celé pitomost a nemělo by se to realizovat vůbec

- I v nejlepším případě bude zavedení a administrativa stát desítky miliónů z kapes daňových poplatníků.

- Na důchodovém účtu státu bude ročně chybět několik (7?) miliard, takže bude nutno zvýšit daně, např. DPH.

- Je to zkomplikování a znepřehlednění daňového a důchodového systému, zatímco cílem by snad měl být opak.

- Nezahrnuje to rodiče, jejichž děti jsou již v důchodu, jsou invalidní nebo pracují v zahraničí.

- Rodiče budou závislí na "velkodušnosti" svých dětí a budou jim tedy zavázáni, což může kazit vzájemné vztahy. V některých rodinách může být schválení příspěvku dítětem zneužito k vydírání rodičů a k vyhrožování ("nebude-li po mém, nechám vám snížit důchod"). I když se svými dětmi vycházím výborně, nepřeji si, aby část mého důchodu byla závislá na jejich dobré vůli, za niž by třeba očekávali ústupky nebo odměnu. Dávám přednost rovnoprávným vztahům, "ty pán, já pán".

+2/0
9.9.2011 17:49

Honza H

Mezigenerační solidarita je v pořádku

Důchod je v principu (když teď nechám stranou druhý a třetí pilíř) založen na mezigenerační solidaritě: Platíme současným důchodcům. Ten příspěvek na rodiče do toho přináší nový prvek: Část platím přímo vlastním rodičům (pokud jsou ještě naživu). To je velmi správné - a do budoucna motivující. (Kdo děti mít nebude, nedostane nic. Ale také: Kdo bude mít děti, co nebudou pracovat, tak také nedostane nic.)

0/0
9.9.2011 16:12

chemba

Děkujeme kalousku

mám 4 děti. když mi každé v mém důchodu pošle a to pošle, ve svém vlastním zájmu, 1250 kč měsíčně, tak to je 5000 měsíčně celkem.Tím získám ročně částku 60 000 kč a můžu jim na vánoce dát každému 15 000 kč. Mě to nebude stát ani korunu a moje děti získají bezpracně 15 000 kč pod vánoční stromek. Jediný kdo na tom prodělá je hloupý stát. Ale ten už stejně nikdo nezachrání. Protože takové kraviny nás doženou do Řecka dříve než si sami myslíme.

0/0
9.9.2011 8:03

_martan

Re: Děkujeme kalousku

špatně jste četl. to není 1250 měsíčně ale ročne. tak můžete svéím dětem dát akurát 1250 kč

0/0
9.9.2011 8:49

Cenda22

Re: Děkujeme kalousku

1% z hrubé mzdy měsíčně, stát ti ty peníze pošle jednou za rok. Takže pokud vydělává 125t měsíčně, může to posílat :-)

0/0
9.9.2011 9:15

b1s1t

Re: Děkujeme kalousku

Je to hloupost.

Protože tento krok (narozdíl od vyvedení úspor do fondu) je, nebo do jednoho roku bude, rozpočtově neutrální.

Věc se má tak, že tím, že se některým navýší v prvním roce důchod od dětí (cca 500/měsíčně), zvýší se celkový průměrný starobní důchod a o to méně se bude v příštím roce valorizovat (valorizace bude nižší). Výsledek pak bude takový, že postupně bude klesat reálný důchod bezdětných penzistů a jenom mírně růst reálný důchod penzistů s dětmi (podle mzdy dětí).

0/0
9.9.2011 13:52

mak1_re

na úkor státu, přesněji všech daňových poplatníků. .....

nebyla by lepší formulace, že část lidí takto získá zpět část toho, co jim stát bez jakékoli protihodnoty ukradne ???

0/0
9.9.2011 7:29

BajnyPhoenixI

A to vadi?

Ze nekteri duchodci to daji svym detem zpet? Nekdo ma nesobecke rodice a ti pravdepodobne vychovali nesobecke deti a nekdo sobecke,ale v kazdem pripade to je jejich vec jak si to utrati.

0/0
8.9.2011 20:12

Rubik1

Re: A to vadi?

Vadí, že tahle sranda, která nic nepřináší, by stála spoustu peněz za administrativu a také by to ubíralo čas lidem, ktří jej můžou jinak využít k něčemu užitečnému.

0/0
9.9.2011 4:10

mak1_re

Re: A to vadi?

např. jak obrat lidi ještě víc než dosud ?

0/0
9.9.2011 7:29

b1s1t

Re: A to vadi?

No, tak třeba konkurence v odvětvích přirozeného monopolu ubírá mnohem více času a administrativně stojí mnohem víc. Příkladů by bylo mnoho.

Kupodivu toto opatření se s náročností například superhrubé mzdy či jednotného inkasního místa nelze srovnávat.

0/0
9.9.2011 13:54

verkas

Ta křivka je zajímavá,

ale já bych ji ráda viděla v delším časovém horizontu, ještě alespoň dalších 10 let zpět.

0/0
8.9.2011 18:54

bubli1fuk

Re: Ta křivka je zajímavá,

Já taky:-)

0/0
9.9.2011 3:08

837

Nechutné když hloupá osoba která nechápe a nerozumí

chce o problému mudrovat.

Tak tedy soudružko z MF Dnes, to 1% to není žádná sleva na pojistném, to je částka kterou by každý plátce měl směřovat ke konkrétnímu důchodci který dotyčného vychoval, investoval do něj spoustu pěněz a spoustu času.

Pokud by se ten důchodový systém měl narovnat od toho komunistického znárodňování tak by k těm konkrétním rodičům mělo směřovat z těch odvodů 2/3, a o tohle by se měli zkrátit důchody těm kteří namísto investice do dětí celý život jen konzumovali a bavili se. K těmhle ti potomci mají závazky jen ty třetinové (za společnou část investice, jako je školství a podpory rodinám).

Když byl důchodový systém v tlupě nebo rodině tak k těm konkrétním důchodcům šlo úplně všechno  a ti paraziti zvenčí ti si mohli leda něco vyžebrat. :-)

+4/0
8.9.2011 16:48

MadYsha

Re: Nechutné když hloupá osoba která nechápe a nerozumí

To není možný. Vy jste troll.

0/0
9.9.2011 10:13

kremsa

Re: Nechutné když hloupá osoba která nechápe a nerozumí

Troll je nějaký severský démon. Pán není troll, ale trotl.

0/0
9.9.2011 16:57

_martan

Přitom by stačilo

Aby při podaní žádosti o důchod. Žadatel doložil i souhlas dětí o převod 1 procenta na jedo důchod. Vypočetl by se mu důchod.který by dostával. Peníze z toho 1 procenta od dítěte by nedostával okamžite, ale měsíčne z lonského předlonského daňovém přiznaní dítěte. Tedy z danového přeznaní za loňský, předlonský rok / 12 . Už vidím jak by si nekdo chodil pro dvě stovky.

  Ti kdo již penze mají by požádaly o přepočet. A doložily potvrzení díděte.

0/0
8.9.2011 14:37

kremsa

Re: Přitom by stačilo

Bylo by to mnohem složitější. Dítě může svůj souhlas odvolat a později (třeba až se rodiče podvolí jeho vydírání) zase obnovit. Zaměstnavatel by musel mít čísla účtů jednoho resp. obou rodičů, případně jejich adresy pro posílání peněz poštou. Tato čísla účtů resp. adresy se mohou měnit. Dítě může změnit zaměstnavatele a může mít též více zaměstnavatelů. Muselo by se to ošetřit u podnikatelů, umělců, OSVČ apod. Milióny pracujících by musely být nějakým způsobem propojeny s milióny jejich rodičů, přičemž vše by muselo být zabezpečeno proti podvodům a zneužití. Evidovat a realizovat to vše ručně by bylo nepředstavitelně složité, takže by se to zřejmě muselo evidovat i realizovat na počítačích (přitom mnohý zaměstnavatel - malý řemeslník - vůbec počítač nemá). Bylo by potřeba upravit tisíce až desetitisíce počítačových programů, z nichž k mnohým už není jejich autor k dispozici a nikdo jiný není schopen je upravovat. Stálo by to mnohem víc peněz, než kolik by to přineslo. Je to hovadina.

0/0
8.9.2011 16:07

_martan

Re: Přitom by stačilo

Zase to komplikujete vy .

         Dítě která by chtělo svůj souhlas odvolat by jej poslalo na správu sociálního zabezpečenía ta by důchodci mohla přepočitala důchod.

   Nebo jednoduchší varianta důchod bys skládal z pevné složky a vyriabilního příspěvku podle výše výdělku dítěte v předházejícím daňovém období. 

      Výbec by nemusely být svázany účty a zaměstnavatel by nemusel nic platit. Správa socilaního zabezpečení by jednou ročně  po předložen danovách přiznamí, třeba září nebo prosinec. přepočítala u tech důchodců co mají souhlas potomka při žádosti o dávku, výši variabilního příspěvku podle danových příznaní dětí. Od totoho rozhodneho dne by jim posílal k důchodu  1/12 z 1%.  Poplatnít už ty peníze odvedl jsou v systému jen by o ně správa nyvýšila důchod.

        Nechápu že všichni hledjí nějaké složitosti misto aby mysleli!

0/0
8.9.2011 16:21

kremsa

Re: Přitom by stačilo

Díky, v mnohém máte pravdu. Taky jsem přišel na to, že celý ten proces by musel jít zcela mimo zaměstnavatele. Na rozdíl od Vás bych spíše předpokládal, že žadatel (=dítě) bude komunikovat s finančním úřadem a ne přímo s ČSSZ, ale to není podstatné. Neberete tam v úvahu, že daňová přiznání nyní spravují finanční úřady a možná ministerstvo financí, zatímco ČSSZ s nimi zatím nemá nic společného; to by ale určitě šlo nějak překlenout. K důchodu bych nepřipočítával měsíčně 1/12, ale okamžitě (tj. v jediném nejbližším měsíci) všechno, aby se zmenšilo riziko, že ten rodič mezitím umře. Jenže i tak by to bylo velice složité, stálo by to desítky miliónů a každý měsíc by se muselo řešit několik tisíc nebo i desítek tisíc kiksů. Pracoval jsem celý život jako programátor v podobných agendách a trochu si to dovedu představit.

0/0
9.9.2011 18:08

Kartony

Re: Přitom by stačilo

Proč by dítě svůj souhlas odvolávalo? Asi jste to nepochopil; děti budou stále platit důchodové pojištění ve stejné výši a to, že přispívají rodičům se jejich důchodu nedotkne. Když to děri zruší, připadne to státu.

0/0
8.9.2011 16:37

kremsa

Re: Přitom by stačilo

Dítě by mohlo souhlas odvolat, aby se rodičům pomstilo resp. je potrestalo, anebo jakožto součást vydírání, aby je k něčemu přinutilo. Nebude to asi časté, ale při technické realizaci se s tím počítat musí.

0/0
9.9.2011 17:53

Kartony

Re: Přitom by stačilo

A ti co už jsou v důchodu, ti jsou vosk? Neřešte jak se to udělá, na to jsou chytřejší, mě je to jedno, ale podle mě to je dobrá věc, ať se to zařídí jak chce. Kromě toho zaměstnanci většinou nepodávají daňové přiznání; strhává jim to zaměstnavatel a posílá to na sociální a to může kačdý měsíc příčíst příslušnou čýstku rodičům.

0/0
8.9.2011 16:33

_martan

Re: Přitom by stačilo

Pokud zaměstnanec nepodává DP tak to za něj podává jejjich zaměstanavatel. Vydím že systému toho moc nevíte.   Je to dobrá věc tak nechápu přoč na tom všichni hledjí složitosti.

0/0
8.9.2011 17:14

morae

metodika

jednou do roka - nejlépe v prosinci a kdo se toho nedožije, má smůlu.

Proč to dělat jednoduše? plný odvod na čssz + rodná čísla rodičů - a těm by přeúčtovali KAŽDÝ měsíc 1% nebo 0,5% z mého aktuálního odvodu. Pokud jeden z rodičů zemře, celá částka zůstane druhému a navíc průběžná pomoc je lepší, než jednorázová.

0/0
8.9.2011 14:28

bubli1fuk

Re: metodika

R^

0/0
9.9.2011 3:13

cwag

Na druhé straně

při logice myšlení o vyváženosti nároků,by důchodce měl odevzdat státu přiměřenou částku 1% z průměrného platu,např v případě že jeho děti  odmítají pracovat??

0/0
8.9.2011 14:04

odborářský papaláš na golfu

Re: Na druhé straně

Pro začátek bohatě postačuje, že je nebudou dostávat.

0/0
8.9.2011 14:07

837

Re: Na druhé straně

Člověče nemluv o logice když nechápeš problém, stejně jako ta dáma co tenhle článek - blaf vypotila.

0/0
8.9.2011 16:51

Lojza Žalud

Hm, tak již zítra

má náš slavný PARLAMENT schvalovat ten reformní paskvil nazvaný "důchodová reforma" vzniklý v hlavách sociopatů na ministerstvech práce a sociálních věcí a financí.

A já jsem si myslel, že pokusy na živých lidech jsou zakázány....

No, Bůh nás ochraňuj....

;-D;-D;-D

0/0
8.9.2011 13:52

Kecálek

IQ- 150???

" A to vše na úkor státu, přesněji všech daňových poplatníků." - větička jako vystřižená z debaty retardů.

Jednak stát je tu od toho aby poskytoval svým občanům služby - takže idiot, který hlásá, že občané platící daně si 1% z gigiantických odvodů (průměrný zaměstnanec odvádí státu cca 70-80% svého výdělku) to dělají na úkor státu, si zaslouží být baven svéprávnosti, občanství a být doživotně zavřen v kleci.

A za druhé jak se to dotkne všech daňových poplatníků (z téhož důvodu - stát je tu proto aby jim poskytoval služby).

Bohužel žijeme ve světě, kdy stát se stará nejvíc o parazity a ve volném čase přemýšlí jak škodit daňovým pooplatníkům.

+4/0
8.9.2011 12:30

jori

stat selhal

snaha vykresat kazdej desetnik z cehokoliv, najit k tomu duvod a protlacit snemovnou, za soucasne kriceni "nejsou penize", je dukazem jedineho - statni aparature v teto podobe selhal ... nic vic, nic min ... tezko rict, jak dlouho si to lide jeste nechaji libit, zda naporad, anebo dojde k fyzickym excesum. Nic jineho od zoufalych lidi nelze cekat.

0/0
8.9.2011 12:26

JaJaMilan

Re: stat selhal

Hlavně selhávají již lidi. Než být bez práce tak se drží ústa. A sám nejvyšší toto podporuje.

0/0
8.9.2011 15:48

odborářský papaláš na golfu

Jo a pro ty trouby, kteří fur argumentují tím

že aby podporovali své rodiče, tak nepotřebují žádnou slevu na daních, tak se jich zeptám, jak jsou na tom s dětmi? 

Taky jsou pro okamžité zrušení slevy na daních na vyživované dítě, když je to administrativně náročné, dělá to v rozpočtu daleko větší díru a koneckonců k tomu, aby přispívali svým dětem určitě taky slevu nepotřebují? ;-D

0/0
8.9.2011 12:23

avlyslakecod

Re: Jo a pro ty trouby, kteří fur argumentují tím

nejlepší je srovnávat rodiče s dětmi a hrušky s jabkama

0/0
8.9.2011 12:29

odborářský papaláš na golfu

Re: Jo a pro ty trouby, kteří fur argumentují tím

Jo hrušky a jabka!

A já myslel, že jako odpočitatelné slevy jsou to pořád jenom peníze.... :-)

0/0
8.9.2011 14:06

avlyslakecod

Re: Jo a pro ty trouby, kteří fur argumentují tím

zase další výjimka :-/ na jedné straně se ruší, aby se jiné mohly zavádět

0/0
8.9.2011 14:57

kremsa

Re: Takovouhle ptákovinu nemohl přece vymyslet jeden blbec,

Dle článku to prosazují VV. A protože VV mají, jak známo, pouze jednoho plnoprávného člena (plus pár bezprávných mravenečků po zemi), tak na tu ptákovinu asi jeden ... úplně stačil.

0/0
8.9.2011 12:15

chemba

cílem je postupně vybrat průběžný fond,

tak, aby tam na důchody nezbylo nic a lidi museli začít valit ve velkém prachy do soukromých kapes ( pardon fondů ). Starý dobrý český tunel. Každý ví, že ta tisícovka měsíčně , důchodce nevytrhne, ale v přepočtu na počet důchodců to budou ročně miliardy o které bude chudší průběžný důchodový fond.

0/0
8.9.2011 11:54

odborářský papaláš na golfu

Průběžný fond vybírat netřeba.

Ten se zhroutí sám, jenom to ještě někteří politici nestihli zapracovat do své koncepce 13-16tých důchodů, pastelkovných a trvalého 5-10% růstu HDP vpřed, zpátky ni krok. :-)

0/0
8.9.2011 12:25

chemba

Re: Průběžný fond vybírat netřeba.

jo politici to jsou kádři. Znám jednoho, co tvrdil v prosinci 2008, že v roce 2009 klesne nezaměstnanost pod 5%, růst HDP bude 5% a státní sekyra bude pouhých 38,5 mld. A za to dostal metál za nejlepšího ekonoma. A nezaměstnanost byla v tom roce 10%, HDP bylo -5% a dluh 224 mld. takže vpřed, zpázky ni krok.;-D

0/0
8.9.2011 13:36

odborářský papaláš na golfu

Re: Průběžný fond vybírat netřeba.

A úplně nejlepší jsou retardíci, kteří nejsou sto pobrat rozíl mezi rokem 2008 a rokem 2009. ;-D

0/0
8.9.2011 14:15

chemba

Re: Průběžný fond vybírat netřeba.

Jaký rozdíl mezi roky 2008-9 máte na mysli? bylo v zimě 2008 víc sněhu, nebo v létě pršelo i v srpnu? Rok jako rok 365 dní.

0/0
8.9.2011 14:25

odborářský papaláš na golfu

Re: Průběžný fond vybírat netřeba.

A 224 miliard jako 192. ;-D

0/0
8.9.2011 14:31

odborářský papaláš na golfu

Re: Průběžný fond vybírat netřeba.

Jinak pozoruhodná starost o prosincový sníh od člověka, který si myslí, že státní rozpočet se dělá v prosinci předchozího roku. :-)

0/0
8.9.2011 14:33

dave_79

Re: Průběžný fond vybírat netřeba.

už to nehul odbojáři nebo se umlátím smíchy z těch tvých závěrů ;-D

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/42814-kalousek-pri-rustu-ekonomiky-o-procento-bude-schodek-rozpoctu-75-miliard/

0/0
8.9.2011 16:07

bratři v triku

Re: cílem je postupně vybrat průběžný fond,

přesně...

0/0
8.9.2011 12:26

Retarda

Důchodci se nemají špatně...

...přiznám se, že ve svém okolí neznám důchodce, kteří by se měli špatně, všichni už mají vybavené bydlení a to buď vlastní nebo regulované, neživí děti ani nesplácejí půčky a hypotéky. Občas někteří znich na zájezdech nakoupí pro své příbuzné deky, hrnce nebo jiné propietky za desítky tisíc... Vím, že dělat statistiku pozorováním svého okolí je ptákovina, ale opravdu mám tu smůlu, že neznám žádné živořící důchodce, které by museli podporovat děti a příbuzní...

0/0
8.9.2011 11:49Najdete na iDNES.cz