Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zneužití dávek zabrání sociální karta. Nezaměstnané čeká veřejná služba

Vláda vytáhla proti zneužívání dávek. Pro lidi na dávkách, kteří neposílají své děti řádně do školy, nebo příspěvky utrácejí za věci, na něž nejsou určené, bude povinná sociální karta. Reforma, kterou vláda prosadila ve Sněmovně, počítá i s tím, že úřad práce vyřadí z evidence nezaměstnané, kteří odmítnou veřejnou službu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

polednice

Domnívám se že nás čeká velký odliv mladých a

vysokoškolsky vzdělaných lidí. Po vysoké máš 0 praxe a než najdeš práci tak to bude trvat asi víc než 2 měsíce. A někde zametat ? To bych rozhodně nebral. V něktrém oboru stačí rok a máš co dohánět. Takže jednoznačně ven. Investice státu a rodin do budoucnosti této země se rozplyne na vizích lidí, kteří měli na 4 roky moc a prosadili něco v co věří jen několik stovek cetiletých managerů.

0/0
7.11.2011 21:59

velkylupo

Nevim jak to udelaji

Urad bude muset nejdrive tyto (pracovniky) zaskolit a mit pojisteni proti skodam zpusobenych temito (pracovniky). Ti vychytralejsi si jako privodi pracovni uraz (nedej boze s trvalymi nasledky) a stat se nedoplati. S vynalezavosti urciteho procenta techto (pracovniku) to bude pro stat pohroma. Uz vidim jak (pracovnik) hrabajici listi zrani kolem jdouciho obcana (kamarada) a ten se skaci k zemi a bude odvezen sanitkou k osetrani. Chytry pravnik z toho vymlati co se da a jeste pribude jeden castecne invalidni duchodce navic. Atd. atd. atd.

0/0
29.10.2011 14:08

kouc

Není mě jasná jedna věc.

Dostanu výpověď. Do tří dnů se zaeviduji na ÚP.  Dostal jsem tříměsíční odstupné a nemám tedy nárok tři měsíce na podporu. Po dvou měsících mě ÚP pošle na veřejnou službu, aniž by jsem od něj dostal podporu ?

0/0
14.9.2011 13:52

kouc

Upřesnění (Kopírováno z aktuálně)

Od třetího měsíce pobírání podpory by uchazeči o zaměstnání měli nově vykonávat povinou veřejnou službu, pokud jim to úřad práce „nabídne“, a to v rozsahu až poloviny týdenní pracovní doby - tedy až 20 hodin týdně.Kdo bez vážného důvodu tuto činnost odmítne, přijde o podporu v nezaměstnanosti. Nedostane přitom od státu ani dávky v hmotné nouzi, tedy pomoc pro nejchudší.

0/0
14.9.2011 13:44

kouc

Re: Upřesnění (Kopírováno z aktuálně)

A nyní paradox

I lidé, kteří jsou nezaměstnaní jen krátce, budou muset nově přijmout nabídku veřejně prospěšné práce. Za ně sice - oproti veřejné službě - náleží mzda, ta je ale vzhledem k rozsahu a charakteru práce nepatrná.Pokud uchazeč takovou práci přijme, přijde o podporu v nezaměstnanosti. Už od letošního roku totiž vláda zrušila možnost alespoň malého přivýdělku k podpoře.Člověk, který za veřejně prospěšné práce (v rozsahu jen pár hodin měsíčně) dostane paradoxně třeba i mnohem méně peněz, než by dostal jako podporu v nezaměstnanosti. Podle Drábka nicméně může požádat ještě o dávky v hmotné nouzi, tedy pomoc pro nejchudší.Jestliže uchazeč takovou práci bez vážných důvodů odmítne, bude na tom ale ještě hůře: Nejenže přijde o podporu v nezaměstnanosti, ale nedostane přitom ani minimální odměnu (za veřejně prospěšnou práci) a zanikne mu i nárok na dávky hmotné nouze.

0/0
14.9.2011 13:44

kouc

Re: Upřesnění (Kopírováno z aktuálně)

A největší psina je ta, že po dobu, pokrytou  odstupným, nemáte na podporu nárok. Tu můžete začít čerpat až po uplynutí doby, kterou pokrývá odstupné.

0/0
14.9.2011 13:46

donotcrosss

:-)

úřád práce žádnou práci nikdy nenajde a dva měsíce na úřadu práce stráví naprosta většina uchazečů. mělo by to platil pro lidi co jsou dlohodobě nezaměstnaní.

0/0
12.9.2011 18:03

Bad Ass

Námezdní otroctví

http://en.wikipedia.org/wiki/Wage_slavery

http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1mezdn%C3%AD_otroctv%C3%AD

0/0
12.9.2011 16:24

rime

*-*

pišete tady pekne panove a damy, ale tak nejak tady chybi jedna velmi dulezita vec  - skutecny duvod zavedeni veřejne sluzby, tak ho tedy s dovolenim dopisu ja, nejde rozhodne o zadne uspory, zneuzivani davek apd. to ani omylem. Ten zakon je jenom zdanlive postaveny nesmyslne, protoze nevite komu a cemu slouzi. Ve skutecnosti ma zatlacit na zamestnance a slouzit ma samozrejme podnikatelum, pro ktery je na zakazku vypracovan. Tenhle zakon vytvori na ty co se nechavaji zamestnavat slusny tlak v tom smyslu, ze nebudou tolik prebirat nabidky a vezmou casteji cokoli slusnejsiho a nebo rovnou cokoliv. Z druhe strany bude tlacit na velkou skupinu zamestnanych, kteri nemaji takovou kvalifikaci aby si nasli slusnou praci do 5 dnu. Ti budou mit samozrejme vetsi obavu ze ztraty zamestnani a stanou se snaze poslusnymi oveckami sveho zamestnavatele, snizi se tlak na vyšku mzdy, apd. Toz to mate tak, pokud jste zamestnavatel, muzete se zacit radovat:)

+1/0
12.9.2011 10:47

anti-anti

Soc. Karta

Zneužití žádná karta nezabrání. Kdo to bude chtí t zneužít a tak vždy způsob najde.

0/0
12.9.2011 8:57

pedros29

diskriminace...

Tohle je na soud, slušný člověk by se měl bránit. jestliže někdo přijde v 50ti letech o práci, a stát ho nažene zametat chodníky s cikánama kteří nedělají celý život, není něco v pořádku.. Myslím že to půjde do prvního případu, který bude řešit soud. Pokud tedy někdo bere dávky delší dobu než onen bývalý zaměstnanec, měl by taky logicky mít přednost dostat veřejnou práci.. Když už jsme tak sociální a solidární. Přeci vážný důvod odmítnutí to je, protože pokud-li dostane onen zaměstnanec vyhazov z pracáku kvůli odmítnutí veřejné služby, jedná o diskriminaci.. to je nezpochybnitelné. A pochybuji, že prac. úřady vytvoří tolik příležitostí veřejných pro všechny nezaměstnané.tohlke by se mělo týkat jen nepřizpůsobivých spoluobčanů a dlouhodobě nezaměstnaných, a ne slušných lidí, kteří kolikrát přijdou o práci kvůli nějakýmu gaunerovi...

+3/0
11.9.2011 11:32

anti-anti

Re: diskriminace...

R^

0/0
12.9.2011 8:58

orwelg

Re: diskriminace...

Nebojte romové tam s Vámi pracovat nebudou. V tom je ta zrůdnost tohoto zákona. Člověk, který 30 let pracoval a má třeba i VŠ vzdělání, dostane dva měsíce odstupného a od úřadu práce nic. Když po dvou měsících má úřad práce začít platit , tak tohoto člověka pošle na veřejnou službu - to si dovedu představit, že vysokoškoláka si zakompexovaná úřednice vychutná jako prvního. Nebude žádná kontrola, že všichni zaregistrovaní dříve už jsou na veřejné službě. Tak proč se hádat s nepřizpůsobivým, když inteligent to snadno pochopí a to koště snad taky udrží, ne. Budeme první země, kde vysokoškoláci zametají ulice a romové jim z oken heren fandí. Bravo Drábek!!R^

+2/0
12.9.2011 9:17

rosona

Re: diskriminace...

Zakomplexovaná úřednice ? Možná vás to překvapí, ale většina úřednic na úřadech práce má VŠ vzdělání, alespoň stupně bakalář. A díky Drábkovým nápadům (třeba o tom, jak budou přesouvat nezaměstnané na agentury práce a platit těmto agenturám za ně dost nehorázné peníze) se může lehce ocitnout na druhé straně přepážky :-/

0/0
13.10.2011 19:56

Radka.seznam

Re: diskriminace...

Veřejná služba ano, ale až po půl roce a to služba na úrovni srovnatelná se vzděláním a praxí. Např. středoškoláci  třeba na úřadě nebo ve školství, vyučení příkladně ve zdravotnictví, vysokoškoláci ve sněmovně. ýhodné by to bylo např. i pro absolventy, kteří by získali alespoň nějakou praxi... !!

+1/0
15.9.2011 15:37

danny47

Utrácejí dávky za.....

To je zajímavé, když jim chtěliv Chomutově "hotovost získanou z dávek" vzít na to, aby těmi penězi byly zaplacené dluhy na nájemném a dalších věcech, nte které ty dávky byly určeny, tak to byla protizákonná /(hlavně raščová) dyškriminace, a ochránci "lidkých" práv tam vyráželi v mohutných šicích a mekteli v televizích, jak je to nesprávné apod.. že ty dávky musí lidem zůstat na základní potřeby.

A ejhle ono se najednou ukazuje, že to je poněkud jinak, než jak Kocáb tehdy vykřikoval, že oni ty dávky opravdu prochlastají, nebo naházejí do automatů...

Bravo, multi-kultisti, mohlo se to začít řešit už mnohem dříve

0/0
11.9.2011 9:59

Frr

Nač platím ze mzdy podporu v nezaměstnanosti

Takže budu dělat 40 let a poctivě platím dávky na podporu v nezaměstnanosti, přijdu o práci a po dvou měsících půjdu dělat někde zadarmo a pobírám dávky , na které jsem přispíval celý život a ti co se flákají, dělají si děti a nejsou bodoucností této republiky se na mě budou koukat a vysmívat se mi. Paráda. To to vyřešili!!!!!!

+6/0
10.9.2011 10:20

akiller

Re: Nač platím ze mzdy podporu v nezaměstnanosti

R^R^R^R^R^

0/0
10.9.2011 17:44

mukr

Re: Nač platím ze mzdy podporu v nezaměstnanosti

Presne. Ty hodiny meli byt pro ty co jsou evidenci a uz nemaji narok na podporu.

Za techto podminek odmitam cokoliv prispivat do tohoto pytle.

Ale klidek socani to zase zrusi, takze nac ty vrasky.

0/0
10.9.2011 20:24

jrosa

Re: Nač platím ze mzdy podporu v nezaměstnanosti

Tak s tím klídkem nevím, možná, že se v roce 2014 zase objeví řecká hrozba a dědek s bábou se nechají přesvědčit, že bez těch veřejných prací nebudou moci dále žít a znovu to půjdou pravým našim zachráncům do urny položit.;-€

+1/0
12.9.2011 9:18

plukovnik

Re: Nač platím ze mzdy podporu v nezaměstnanosti

To v tom lepsim pripade. V tom horsim si od tebe rovnou neco vypujci. A nemyslim, ze to bude to koste.

0/0
17.9.2011 17:45

Rudá Lůza vpřed, zpátky ni krok

je to tak správné, protože pořádek musí být

a kdo tvrdí opak je komunista! Pan Drábek s panem Nečasem jsou fundovaní lidé, kteří to s náma myslí dobře, a jejich heslo: "republice více práce", jim svého času ukradli rudoši!

0/0
10.9.2011 0:22

jrosa

Re: je to tak správné, protože pořádek musí být

Tak to jsi se dost pomýlil, jim vůbec nejde o zametené chodníky, oni jen počítají s tím, že řada lidí, než by šla v oranžovém ke koštěti, tak bude raději čas živořit i bez té podpory, jim totiž jde nejde o, jim jde  primárně o úspory. Daňové úspory těch co hodně vydělávají, a taky o úspory v dávkách těm, co se bez nich sotva nají.;-€

0/0
12.9.2011 9:26

Neznám špinavé peníze

No

já se spíš domnívám, že ten zákon čeká zrušení ÚS. :-)

0/0
9.9.2011 20:22

kotec

strašné...

1) ÚP nebude mít povinnost shromažďovat nabídky práce - jinými slovy už bude co se týče zprostředkování úplně k ničemu. Osobně bych nutnost docházky jednou za měsíc na ÚP (a vůbec celý ÚP) zrušil a nahradil čistě evidenční povinností na obecním úřadě, kam by naopak přesměroval podporu v nezaměstnanosti a další dávky, které byly na ÚP nesmyslně v minulosti přemístěny.

2) Řada obcí (resp. skoro všechny) dnes zaměstnává pracovníky na úklid veřejného prostranství a běžné opravovací práce na jejím majetku. To budou ti lidé dělat nadále, akorát zadarmo. Obce ušetří, stát prodělá (protože těm lidem, kteří do teď pobírali mzdu, bude platit ZP, SP a případné soc. dávky). Obce ale dokonce "budou muset" ušetřit, protože tu práci pro armádu nezaměstnaných mít nebudou (a v řadě regionů ji nebudou mít ani tak). No, možná by z těch dosavadních pracovníků mohli udělat "šéfy", kteří by dozorovali ty nezaměstnané a koordinovali jejich práci :-)

0/0
9.9.2011 19:26

kotec

Re: strašné...

3) Jak se pozná ten, kdo zneužívá dávky a tudíž má mít sociální kartu??

4) Rodičovský příspěvek se počítá už teď vůbec nějak divně, zajímalo by mne, odkud se bere oblíbený vládní argument, že dvouletá varianta je méně než tříletá a stejně jako čtyřletá (24 x 11.500 je prostě stejně jako 36 x 7.600 a rozhodně o dost více než 9 x 7.600 + 39 x 3.800). (Možná do toho nějak zahrnují mateřskou, ale ta je úplně jinou dávkou a neměla by se do RP počítat, navíc závisí na mzdě!) Navíc nechápu, jak by měla fungovat změna volby délky čerpání, jestli když budu chtít na kratší mi to stát jednorázově doplatí a když budu chtít na delší, tak budu dostávat o příslušnou částku méně, aby se to do konce vyrovnalo (?).

0/0
9.9.2011 19:32

Chytry.Levicak

Re: strašné...

a kdyby to přece jen nevyšlo,tak donesu doktorovi doklad o prokázané skolioze páteře a další doklad o tom,že nemohu pracovat v hlučném prostředí

0/0
9.9.2011 20:16

hasmen - náhradní nick

Navrhuji...

... přejmenovat ministra Drábka na Drába... 20 hodin prací

0/0
9.9.2011 19:04

coudy.v

Re: Navrhuji...

někde na začátku diskuse už je Drábku - drábe :-)

0/0
9.9.2011 19:38

majlont

Invalidky

Kdy se zaměříte na invaidní důchody? Kolik jich u nás je? 600.000? Je to skoro za každým autem už ta cedulka...

U nás v baráku jich je tak 1/3, samozřejmě že mnozí makaj načerno...

0/0
9.9.2011 17:39

socka z Liberce

Re: Invalidky

1. Označení auta "značkou invalidy" neznamená, že je ten člověk invalidní důchodce, tedy že pobírá invalidní důchod

2. Výše výdělku není u invalidního důchodu nijak omezena

3. Průměrný invalidní důchod I. a II. stupně je asi 6000

4. Invalidních důchodců je cca 470 000

0/0
9.9.2011 18:03

Neznám špinavé peníze

Re: Invalidky

Protože se do celkového počtu ID počítají i lidé, kteří by jinak pobírali starobní důchod.  Důchod jako důchod, ale zkresluje to statistiku a vyvolává zbytečnou nenávist k invalidům. Dokonce jsem se už setkal s názory, jak skvěle si invalidé, zejména vozíčkáři žijí, protože nemusí do práce. Rv

0/0
9.9.2011 20:26

anti-anti

Re: Invalidky

Takovým bych život na vozíčku z celého srdce přál.

+1/0
12.9.2011 9:03

anti-anti

Re: Invalidky

Ty kontroly ID raději vezmou ID osobě která je po CMP a není schopna se sama o sebe starat než osobě romského původu kterému chybí malíček.;-€

0/0
12.9.2011 9:01

chemba

Klíííd

ty nucené práce se týkají pouze těch co dlouhodobě - víc jak rok 2 roky před tím pracovali, odváděli sociální pojištění a přišli o práci. A po dokud do 2 měsíců od posledního zaměstnání nenajdou práci půjdou na nucené práce. To se dlouhodobě nezaměstnaných netýká, ti vypadli po půl roce z evidence nezaměstnaných.To jen tak, aby si někdo nemyslel, že se to týká těch, co 5 let nezavadili o práci.

+5/0
9.9.2011 16:36

uplnej_debil

Jeden z bývalých kamarádů

dělal v plzeňskejch pivovarech skladníka - jezdil na VZV, žádná fyzická námaha. Kouřil tři krabky denně a dvanáctky pil co snesl - a snesl fakt hodně. Když skončil v práci, hodil do báglu třicet prázdnejch lahví, v blízkým Ternu je proměnil na 90Kč a koupil si večeři. Přibral z původního metráku postupně na 160, začaly mu otejkat nohy a nevešel se do VZV :-) no a tak se ho rozhodli vyhodit... jak se to dozvěděl, tak se hodil marod a dnes už je deset let na invalidce. Tlustej jak bubřina, sedí a hledí. Měsíčně dostává 13 v čistým, loni dostal 60k na auto - koupil za 30k feldu, účty nikdo neřešil - zbytek prožral. Stát za něj navíc platí bydlení a elektriku, proplácí mu benzín a tak jediný kdy ho vidím je, když přijde, jestli nemáme nějaký doklady na benzín od pumpy za hotový... nic mu není kromě toho, že je vyžranej jak prase. Jsem za prověřit invalidní důchodce - jednoznačně R^

0/0
9.9.2011 16:22

radiance1

Re: Jeden z bývalých kamarádů

Jo, bezrukému seberou plný invalidní a tohle prase stejně dostane ještě přidáno - jako byste to tady neznal ;-D

0/0
9.9.2011 16:25

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Jeden z bývalých kamarádů

Tomu se ve fotbale říká "standartní situace"

0/0
9.9.2011 16:29

socka z Liberce

Re: Jeden z bývalých kamarádů

První části jsem ochoten věřit, druhá je snůška blábolů. Invalidní důchod se vypočítává prakticky stejným způsobem, jako starobní důchod. Na 13 000 čistého by musel mít příjmy přesahující 50 000 hrubého po dobu desítek let zaměstnání a navíc by mu musela být přiznána invalidita třetího stupně. Benzín se neproplácí proti nějakým dokladům, ale dostává se měsíční příspěvek. Příspěvek na zakoupení auta je vždy proti faktuře, není možné vyplatit na příspěvku víc, než je doloženo fakturou.

Takže na jedné straně s Vámi souhlasím v tom, že invalidní důchod si podobní lidé nezaslouží. Na straně druhé neuvádějte věci, kterým nerozumíte, nebo si je nejdříve ověřte.

0/0
9.9.2011 17:06

Mikies

Re: Jeden z bývalých kamarádů

Když se může některým naším spoluobčanům, kteří v životě nepracovali, vypočítávat důchod z průměrného platu v ČR, tak bych se v tomto obsurdistánu nedivil ničemu;-€

0/0
9.9.2011 18:06

socka z Liberce

Re: Jeden z bývalých kamarádů

Nevěřte všem informacím, emailům apod. , které dostanete. Tato informace byl hoax vyvolaný emailem - informace lze dohledat na webu.

0/0
9.9.2011 18:16

Neznám špinavé peníze

Re: Jeden z bývalých kamarádů

A já ti říkám, že sis to vymyslel a nikdo takový se v tvém okolí nevyskytuje. Ty nesmysly, co tam píšeš o autu, benzínu ... ti může sežrat jen někdo, kdo nezná žádného invalidu a nepřemýšlí.

0/0
9.9.2011 20:30

Rudá Lůza vpřed, zpátky ni krok

Re: Jeden z bývalých kamarádů

ta výše důchodu je možná, můj bývalý kolega z vysokých pecí má také přes 13 litrů a to měl tak 25-30 hrubého!ta výše důchodu je možná, můj bývalý kolega z vysokých pecí má také přes 13 litrů a to měl tak 25-30 hrubého!

0/0
10.9.2011 0:15

chemba

problém bude s počet pracovních míst

Prostě budou obce, které budou muset denně vytvořit cca 500 pracovišť pro 500 nezaměstnaných.Je možné , že těch pracovních pozic bude víc denně, protože pracovníky budou převážet z místa, kde je uklizeno na další místo.  Za týden 2500 pracovišť. Čili kolečka hrabě, metly  a pod. A co když na mě práce nezbyde a městký úřad mi nedá potvrzení , že jsem pracoval? No tak přijdu o podporu. Oprávněně, páč jsem nepracoval a tak nemám nárok.

0/0
9.9.2011 16:22

radiance1

No jasně

takže nemocenskou mi platí zaměstnavatel, důchodu se nedožiju, invalidní mi nedají ani kdybych přišel o všechny končetiny, protože můžu ještě makat třeba v call centru a podporu dostanu bez řečí jen dva měsíce nezávisle na tom, jak dlouho jsem předtím pracoval, pak dostanu koště, vozejk a půjdu zametat, jinak chcípnu hlady a ještě k tomu zadlužený. To už fakt jděte do háje.

0/0
9.9.2011 16:21

chemba

Re: No jasně

to bude pr*el, jak se budou zametači oslovovat. Pane inženýre podal by jste mi lopatu? Jistě pane magistře, můžete mi na lopatu namést hromádku smetí? Pane inženýre, je to pro mě velká čest, že zrovna vy mi metete smetí na lopatu. ;-D

+1/0
9.9.2011 16:26

369L

Amerika, Evropa

všude řeší problém vytváření pracovních míst. "Kapitalismus se v určité fázi dostane do situace, kdy vyprodukuje víc, než je schopen spotřebovat"! Vše je vyprodukováno, všeho je dokonce nadprodukováno. Je nadmíra pracovní síly a ta je stále levnější a levnější,celosvětově je nadmíra i vystudovaných mladých lidí, kteří práci neseženou. Věk pro odchod do důchodu se prodlužuje - místa se neuvolňují. Nová místa se netvoří - není obor, kde by se dala čekat poptávka po pracovní síle a to by musel být nějaký génius, aby takový obor objevil. Celý svět to ví, ale až Nečas s Kalouskem našli recept: nezaměstnané pošleme zametat ulice anebo je vyřadíme z evidence a vezmeme jim dávky. A ještě z nich udělat bezdomovce. A budeme bílo-hnědé Česko. Ubyde nakupujících, ubyde bydlících - Amerika se právě toho bojí, proto hledá program ZAMĚSTNANOSTI a podpory kupní síly. Ale Česko  v nezaměstnanosti bude mít rating AAA, ostatní pal čert, Nečas a Kalousek hvězdy, to je na Nobelovu cenu!

0/0
9.9.2011 16:14

369L

Re: Amerika, Evropa

Prognózy ekonomů říkají, že v nezastavitelné krizi budou další a další obory propuštět (už je to zjevné i v tom stavebnictví), nezaměstnaných bude přibývat. No, Česko bude vyzametané a uklízené jako nikdy!

0/0
9.9.2011 16:18

chemba

Re: Amerika, Evropa

obce to nezvládnou. nemají lidi na to, aby zajistili byť pouhých 100 nezaměstnaných zaúkolovat, zkontrolovat a vybavit nářadím.

0/0
9.9.2011 16:29

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Amerika, Evropa

To je jedna věc. Druhá věc ja sehnat pro tolik lidí smysluplnou práci. Zametat jednu hromádku smetí z jednoho konce chodníku na druhý je k ničemu.

0/0
9.9.2011 16:32Najdete na iDNES.cz