Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Živnostníci platí státu málo, mohli by přijít o daňové úlevy

Podnikatelé, kteří při účtování používají pro výpočet daně paušál, by mohli přijít o všechny úlevy. Tedy o slevu na dítě, manželku, odpočet na hypotéku nebo na penzijní spoření a dary. Museli by se tak vzdát desítek tisíc korun. Zbyla by jim jen sleva na poplatníka. Navrhují to úředníci ministerstva financí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

229starec229

jen tak

moc se mi líbí jak každej osvč brečí že nemá v podstatě nic a nic nevydělá.znám řadu osvč/od obyčejnejch majitelů kopírek, přes kominík, opraváře aut či pokladače dlažby/ kteří si jezdí v bmv, baráky za milony, ale na daně nemají.nezívidím jim to.kecy o tom že si to může každej zkusit si nechte od cesty.když jsem vystudovanej lékař nebudu dělat pokrývače.faktem je že osvč už řadu let neplatí téměř žádný daně a finančáky jim to žerou.napíšou si kdejakej prd na své podnikání i když to s ním vůbec nesouvisí.a stát si to nechá líbit a zaměstnanec to zaplatí.u drtivé většiny osvč platí staré dobré heslo kdo neokrádá stát okrádá rodinu.a ještě se tím mnozí chlubí.:-P

0/0
28.9.2011 17:01

frederick.abberline

Re: jen tak

proč bys nemohl dělat pokrývače?

0/0
29.9.2011 8:18

vlastimil1974

Re: jen tak

Tak vystudovaný lékaři,od vás to fakt sedí kritizovat OSVČ.Nejste náhodou z toho žebráckého spolku "Děkujeme odcházíme" ? Mám třináct let starou Corsu na podnikání ,kterou jsem si koupil a nic neodepsal,měsíčně vydělám 20-25 tisíc.Plačeš na nesprávném hrobě.;-D

0/0
1.10.2011 12:52

pavel.n

srovnání OSVČ a zaměstnance

Jsou příklady , které bijí do očí - například jízda autem - podnikatel zahrne do nákladů a zaměstnanec do práce přece nejede na výlet ! Auto - potřebuji auto na cestu do práce stejně jako podnikatel ...........

Na internetu najdete spousty rad , jak ošulit stát na daních a do nákladů zahrnout dovolené , auta , vybavení domácnosti - prostě věci , které s podnikáním naprosto nesouvisí.

Například dovolená - spousta cestovek vám ochotně vystaví doklad , že právě na Korsice bylo školení ,

chcete obytné auto z a mil/kč  - založte si půjčovnu jako druhou živnost a cenu auta dejte do nákladů - co na tom , že jste auto nikdy nikomu nepůjčili - auto už bude vaše.....

Perličku na závěr - na vesnici zastavilo super BMW , vystoupila paní podnikatelka , která si koupila jen 4 role toaletního papíru a nechala si na ně vystavit daňový doklad ..........no coment .

+1/0
28.9.2011 7:36

vlastimil1974

Re: srovnání OSVČ a zaměstnance

Teda je to tady fakt co příspěvek ,to ekonom.Nemůžete srovnávat náklady na jízdu autem,kterou podnikatel zahrne do nákladů a jízdu svou ,jako zaměstnance.To je s odpuštěním fakt plk.Podnikatel nevyvíjí stejnou činnost,jako jeho zaměstnanec,on zajištuje chod firmy.Neznám nikoho,kdo by si zařizoval domácnost a zahrnoval to do nákladů,možná maličkosti,ale vysvětlete mi jak zahrnete nábytek,oblečení,elektro?

0/0
1.10.2011 13:07

Templ

Paušály jsou v pořádku. Nastavoval je pan Kalousek, nejlepší

ekonom široko daleko.

0/0
27.9.2011 15:48

Storage

Jen tak dal ...

A v dohledne dobe si muze CR podat ruku s nekterymi "velmi prosperujicimi" zememi EU ... napr. Recko apod.

0/0
27.9.2011 14:28

Storage

Re: Jen tak dal ...

Jen na vysvetlenou, ... ekonomika CR tezi na vykoristovani a sdirani kazdeho koho jeste jde ... ale nedochazi nikomu, ze jednou narazi a tam kde opravdu nic neni opravdu nic neziska. Kdyz lidem neda system penize, nebude ani co danit a kdyz lide proste na nic nebude tak ekonomiku opravdu nic nezachrani....

0/0
27.9.2011 14:31

pedros29

Všem odpůrcům OSVČ

Makám v lesnictví, paušál 60%. je to dobrý. Ale kdyby spadnul na 25%, tak s tím musím chtě nechtě seknout, protože nebudu mít na daně. Stát-akciovka-živnostník. takhle to funguje u LČR. Stát udělá výběrové řízení, které vyhraje akciovka, a ta to sešoupne na takovou cenu, že to je pěkně na hraně. Takže kde je problém? V tomto shnilém státě. Nechápu proč mi chodí ukazovat práci dva lidi (revírník od LČR a hajný od akciovky) , a pak to chodí ještě několikačlenná skupina "odborníků" kontrolovat. Práci za kterou jsem zodpovědný já, a když ji udělám blbě tak jinou nedostanu. A na tomhle se živí několik lidí který jsou kolikrát nepoužitelný.. Co udělám po snížení paušálu? no půjdu hezky na pracák a budu dělat na černo... a ne že bych chtěl, ale protože mi nic jinýho nezbude. ono totiž stát nebude stát o to abych měl větší příjem, protože pro něj to znamenají vyšší výdaje. Stejně to všechno skončí masakrem, globální ekonomika je odpískaná, a svět řídí pár lidí který většina lidstva ani nezná.

0/0
27.9.2011 13:57

Templ

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Zapoměl jsi uvést, že dělník v lese není dobrovolným OSVČ.

0/0
27.9.2011 15:08

jrosa

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Otázka zní takto: Máš náklady zhruba 60% nebo spíše těch 25%? Pokud máš náklady těch 25%, tak máš 35% příjmu nezdaněných a tedy jsi v podstatné výhodě oproti všem ostatním. Kdyby například stát řekl, že drobní prodejci nebudou odvádět žádnou daň, tak by taky neměli žádný problém se supermarkety. A i oni by mohli taky říkat, že musí mít nulovou daň, jinak je supermarkety zničí a oni budou muset jít na pracák, což se státu nevyplatí.

0/0
27.9.2011 15:10

Templ

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Máte možnost to v lese zkusit.

0/0
27.9.2011 15:12

jrosa

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Myslíš, že práce v lese, jako těžká dřina, by neměla být zdaněná? Takže pak i hornící a slévači a jiná těžká povolání by neměla odvádět žádnou daň, nebo jinou-menší, než všichni ostatní, co takovou těžkou práci nemají? Nebo na co jsi tím dotazem chtěl dát štempl?

0/0
27.9.2011 15:16

Templ

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Horníci, slévači apod.jsou zaměstnanci se všemi výhodami. Kategorizace prací, pravidelné lékařské prohlídky, obědy, pracovní doba, dodatková dovolená aj. Lesáci jsou v drtivé většině OSVČ. Základní výbava přijde na cca 60.000,- a to ještě nejsou zakázky a nemá vyřešen odvoz. Neříkám, že by práce neměla být zdaněná. Jen je zajímavé, že především se zde vyjíždí proti OSVČ dělnických profesí. Jaké náklady má účetní, právník apod.? Je to prostě jen a jen o nastavení paušálu.

0/0
27.9.2011 15:23

jrosa

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Já osobně kritizuji pouze to nerealisticky vysoko nastavené paušální odečítání nákladů. Vůbec to nijak nesměřuji proti žádné konkrétní profesi, účetní, právník apod., Ti všichni to nepochybně využívají a díky tomu dokáží mít nezdaněné příjmy, které jsou ale oficiálně zdaněné, byť procentuálně jen z malé části.

0/0
27.9.2011 15:27

Templ

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Podnikám od roku 1986....divné, ale šlo to. Od roku 90 OSVČ. Paušál jsem nikdy neuplatňoval. Takže nemám zájem hájit výši paušálů. Jedná se mi především o to, že se z OSVČ dělají škůdci státu.

0/0
27.9.2011 15:57

pedros29

Re: Všem odpůrcům OSVČ

jak jsem řekl, každý normální člověk má určitou hodnotu své práce pod kterou nejde dělat. Tady jde o to, že jsi prostě OSVČ, která je závislá určitým způsobem na státu, a stát mu přitom nedá možnost vydělat na větší daně. když to vemu okolo, vyprdnu se na to, tak to budou dělat Rumuni apod. za pakatel, a stejně z toho nikdo nezaplatí ani korunu. Protože ty by jsi taky nešel dělat takovouhle dřinu za 5-8 tis. čistýho a sezóní práci. Jde o to co ten stát chce. jestli mít takovýhle práce pro lidi doma, a nebo si sem natáhnout lidi z ciziny, který nakonec stejně nedostanou zaplaceno, jak se to stalo v loni.. a naše lidi nechat na pracáku. pak se nemůže nikdo divit, že to udělám a budu se mít podstatně lépe:-/

0/0
27.9.2011 15:34

Templ

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Kamarád byl na Šumavě,kde jim kontroly pěkně skákaly po hrbu. Vedle dělali hladoví Rumuni v teniskách....naprosto bez OOPP. Ráno je vyhodili, v noci odvezli. Nakonec bylo zjištěno, že to byla akce Standy Grosse. Před nedávnem šel v televizi pořad, který s údivem toto vydírání popisoval. Takže s těmi kontrolami to nebude tak divoké, že?;-€;-O Nevím, jakého smajlíka bych sem vlepil,blicího nemají v nabídce.

0/0
27.9.2011 15:43

pedros29

Re: Všem odpůrcům OSVČ

no měl jsem na mysl kontrolu kontrol..práci ode mě přebere hajnej, revírník, a ještě se na to musí jet podívat 5 papalášů. místo jednoho papaláše můžu v klidu makat a platit řádný daně. Je mi z toho všeho taky k blití. A když je to akce Standy Grose, tak tam určitě kontrola nepřijde..

0/0
27.9.2011 17:08

Templ

Re: Všem odpůrcům OSVČ

Dřívější hajný se staral, co se mu v lese děje. Takže si hráli na slepého brouka. A navíc mě štve celé NV č.28, které dává do ruky bič na okrádání lidí.

0/0
27.9.2011 17:33

Templ

A jen tak na okraj

Tento článek je poněkud neférový. Úřady práce nabízí nezaměstnaným pomoc při zahájení podnikání. Podle mého názoru je lepší, když takový jedinec raději tzv. neplatí daně (sociální, zdravotní musí platit), než využívat dávek od státu....včetně plateb za výše uvedené (soc.+zdrav.).

     Takže....co se tedy státu vyplatí?

+1/0
27.9.2011 13:25

jrosa

Re: A jen tak na okraj

Výběr daně z příjmu FO podávajících přiznání (např. OSVČ) je do konce srpna mínus miliarda, takže to kupodivu také něco stojí. To je právě ten daňový český zázrak, kdy správce daně při výběru tyto daně nevybírá, ale naopak vyplácí;-D

0/0
27.9.2011 14:41

Templ

Re: A jen tak na okraj

Snad si nemyslíte, že stát je natolik neschopný, že nevytáhne peníze z kapes i těm, kteří tzv. neplatí daně? Pokud stát vrací peníze, je to na základě toho, že dotyčný má děti. Co navrhujete? Zrušit odpisy na děti?

0/0
27.9.2011 15:11

jrosa

Re: A jen tak na okraj

Ten problém ale není v těch odečtech, ten je v tom, že nákladový paušál je 80%, zatímco reálná výše nákladů je podstatně nižší, čímž dochází k tomu, že se daň bez reálného podkladu minimalizuje a díky těm odečtům pak jdou ty osoby do bonusu. Když jde do bonusu šička s minimálním platem okolo 8.000 měsíčně Kč (méně než 100.000 ročně) a s dvěma dětma, tak je to pochopitelné, když si ale OSVČ vydělá 2 mil za rok a jde díky 80% paušálu  do toho bonusu taky, tak....minimálně z toho reálného porovnání domácností to vychází "trošku jinak".

0/0
27.9.2011 15:21

Templ

Re: A jen tak na okraj

Fajn. Tak v čem je problém? V úřednících aj., kteří práci viděli z rychlíku a o nákladových položkách nic neví.

0/0
27.9.2011 15:26

jrosa

Re: A jen tak na okraj

Úřednící neschvalují zákony, nastavení paušálů je zákonné opatření, za to mohou poslanci, respektive poslanecká většina. Takže v tom je problém.

0/0
27.9.2011 15:29

Templ

Re: A jen tak na okraj

Poslanci ve většině případů vychází z nějakých podkladů. Ty jim připravuje kdo?

0/0
27.9.2011 15:32

jrosa

Re: A jen tak na okraj

Poslanečtí asistenti, obvykle z rodinných příslušníků?;-D

0/0
27.9.2011 15:36

Templ

Re: A jen tak na okraj

Teˇjste mě dostal...;-D

0/0
27.9.2011 15:44

Templ

Re: A jen tak na okraj

Mám návrh: Ať rozdíl zaplatí ti, kteří tyto paušály nastavili. Je to přece zmetek. Pokud udělá chybu dělník, musí ji opravit, popř. nahradit. Směšné, že? Ta představa, že by nějací potentáti měli zodpovídat za své přehmaty...A nenastavoval paušály tak náhodou náš nejlepší ekonom, pan Kalousek?

0/0
27.9.2011 15:30

Templ

to:jrosa

Víte o čem mluvíte nebo jen tak plácáte? Jeden příklad: SL - státní podnik dává zakázky obchodníkům, kteří nemají vlastní zázemí (kde jsou ty kecy o skutečnosti, že zhotovitel musí zakázku plnit převážně svými zaměstnanci...kdo to kontroluje....kdo byl v minulosti za porušení postihován....) Ti si naberou Íčaře se všemi důsledky. Kdo tedy za současný stav podle vás je zodpovědný? OSVČ nebo státní úředník, popř. poslanci?

+1/0
27.9.2011 10:49

jrosa

Re: to:jrosa

Primárně je to o nevůli současných politiků, kteří mají v PS většinu s tím něco dělat. Kdyby se proti tomu zakročilo, tak je to zákrok proti OSVČ a to si nemůže pravá koalice dovolit, na druhé straně, kdyby tato pravá koalice šwarc systém zcela zlegálnila, tak buou v rozpočtu chybět desítky miliard a DPH by pak mohlo být potřeba aspoň 25%. Takže se to ponechává jak to je, kdo je tvrdší ten jde na šwarc a platí podstatně menší daně a odvody, kdo je poctivě-hloupý, ten dodržuje zákov a platí odvody a daně mnohem větší.

0/0
27.9.2011 14:37

Templ

Re: to:jrosa

Nevůle politiků? Stačí snad dodržovat zákony. Nevím, zda to ze zákonů nevypadlo, ale znovu opakuji, že firma musí produkovat činnost v převážné míře svými zaměstnanci. Pouhá otázka kontrol a sankcí.

0/0
27.9.2011 15:07

jrosa

Re: to:jrosa

Provádění kontrol a sankcí státními úředníky musí mít "politické jištění", tedy musí o to být ze strany politiků zájem. Jinak do toho státní úřednící aktivně nejdou. A ten tady v současné politické konstelaci v této oblasti není. Proto i ty nepřiměřeně vysoko nastavené paušály se nehnou, byť díky nim mají jejich příjemci v řadě případů i desítky procent nezdaněných příjmů.

0/0
27.9.2011 15:14

Templ

Re: to:jrosa

Takže bychom se konečně mohli shodnout na tom, že původci této situace jsou poslanci, nikoliv OSVČ. Stát, který připouští, že "nezávislé" kontrolní systémy musí mít politické jištění vytváří daný stav morálky. Z toho vylývá, že kdo zlodějům platí daně je hlupák, že?

0/0
27.9.2011 15:38

jrosa

Re: to:jrosa

Tvrdit, že původcem problému je OSVČ je blbost a na tom se určitě shodneme. Ale tvrdit, že stát je zloděj a zlodějům platí daně jen hlupák, na tom určitě ne. To už bychom mohli rovnou vyhlásit, že "kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu" a zrušit pokladny v supermarketech, protože Ti, co by nechtěli okrádat vlastní rodinu, by v nich stejně neplatili.

0/0
28.9.2011 13:11

Templ

Re: to:jrosa

Souhlasím. Konec dobrý, všechno dobré. Děkuji za diskusi,přeji hezký den.

0/0
28.9.2011 16:40

Templ

Připadá mi,

že jsme inteligenčně na úrovni psů, kteří se rvou o ohlodanou kost.

0/0
27.9.2011 10:25

jrosa

Re: Připadá mi,

Konečně upřímné doznání;-D

0/0
27.9.2011 10:35

Templ

Re: Připadá mi,

Já už to udělal...a co vy?

0/0
27.9.2011 10:38

jrosa

Re: Připadá mi,

Mně nepřipadá,

že jsme inteligenčně na úrovni psů, kteří se rvou o ohlodanou kost. ;-D

0/0
27.9.2011 10:41

Templ

Re: Připadá mi,

Ve vašem případě se rád psům omluvím.

0/0
27.9.2011 10:45

jrosa

Re: Připadá mi,

Ano, jen za mne, za sebe se neomlouvej, to by bylo zbytečné...

0/0
27.9.2011 15:24

Templ

Re: Připadá mi,

Dobře. Včera jsem jednoho viděl. Jorkšír v zelenkavé reflexní vestičce.....

0/0
27.9.2011 15:47

Kecálek

Takže úřad práce a pak sociálka?

Blíží se mi 50tka  a jsem OSVČ. I když mám slušnou kvalifikaci, je známo, že po 50tce se práce nehledá nejlépe. Proti předchozímu roku mám fakturaci proti loňskému roku o 20% menší a rok 2009 byl o 10% slabší než rok 2008. Od té doby mé výdaje (bez obnovy vybavení) stouply o 15%, takže si každý může spočítat o kolik mi klesl hrubý zisk (před zdaněním) - teď mě stát chce trestat za to, že se hůř shání práce a je hůř placená. Zajímavé je, že když do po úředech, úředníků nikde neubylo...

0/0
27.9.2011 9:40

jrosa

Re: Takže úřad práce a pak sociálka?

A máš výdaje paušálem? Takže Tvé výdaje jsou vyšší než ten paušál? Pokud ne, tak jsi stále ve výhodě, pokud ano, není nic snažšího, než paušál přestat využívat a jít na skutečné náklady...

0/0
27.9.2011 9:50

Templ

Re: Takže úřad práce a pak sociálka?

Ono to tak jednoduché zase není.

0/0
27.9.2011 10:21

chemba

Re: Takže úřad práce a pak sociálka?

známá je účetní a dělá různým OSVČ daňové přiznání. A spočítá jim to oběma způsoby, klasicky přes účtenky a paušálem. Co je výhodnější, to pak OSVČ platí. V čem je komplikace?

0/0
27.9.2011 10:33

jrosa

Re: Takže úřad práce a pak sociálka?

Hezká komedie! Paušál byl zaveden, aby snížil administrativu a z toho co píšeš, ji v podstatně "zdvojnásobuje". Tak hlavně aby si dotyčný nestěžoval, jak složitě musí v českém daňovém systému vykazovat své příjmy a výdaje!!

0/0
27.9.2011 10:37

chemba

Re: Takže úřad práce a pak sociálka?

proč by si dotyčný stěžoval, když zaplatí méně, podle toho co je výhodnější? Ale všem tuším vychází lépe paušál. Odečte např. 80% paušál, odečte uhrazené sociální a zdravotní, odečte odečitatelné na poplatníka a na 2 studující děti a jde si pro vratku daně z již vyplacené zálohy.

0/0
27.9.2011 13:24Najdete na iDNES.cz