Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

EP schválil přísné tresty pro rozpočtové hříšníky, nechce další Řecka

Evropský parlament ve středu schválil balík opatření pro boj s krizí a pro předcházení jejímu opakování v budoucnu. Obsahují především zpřísnění rozpočtových pravidel, mimo jiné zavádějí snazší uvalování sankcí vůči zemím porušujících dohodnuté normy. Dojednání finální podoby opatření, která jsou unijní reakcí na krizi, se táhlo více než rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lost

pro pamětníky :

připomíná to ,,soubor nových ekonomických opatření ,, blahé paměti, taky tvrdý, ale špatně se to zavádělo :-)

+1/0
29.9.2011 12:38

Richard Fuld

Daleko rychleji se bohatne, když okolo vás ostatní chudnou.

Mě to přijde, že se mocní snaží navodit krizi obdobného rozsahu jako v roce 1929. Tehdy mocní postupovali obdobně, jako dnes. Přitom ústřední "problém" - zadlužení některých členských států, kvůli kterému chtějí politici všechno zničit, nepředstavuje v podstatě vůbec žádný problém. Nadměrné zadlužení těchto států lze řešit jednoduchým způsobem. Stačí vytisknout peníze v objemu značné části dluhů těchto zemí a těmito penězi zaplatit předmětné státní dluhy bankám. Banky půjčují nejméně z 90% peníze, které před půjčením nikdy neexistovaly. Banky tak mají "licenci" na tisk elektronických peněz. Po splacení dluhu však tyto bankami emitované peníze povinně zanikají, jinak by rostl objem peněz v ekonomice raketovým tempem. Vtip je v tom, že stejně tak by musely zaniknout i peníze, kterými by byly splaceny státní dluhy. Tzn. vytištěné peníze, kterými by byly splaceny státní dluhy by banky odevzdaly zpět centrální bance a do oběhu by nebyly emitovány žádné nové peníze.

0/0
29.9.2011 11:55

jorokw

Řekové jsou v tom zčásti nevinně

Pravdou je, že málokdo se zmíní o tom, že Euro bylo zavedené proto, aby výkonné ekonomiky získaly nad menšími ještě větší náskok. Prodej Německého zboží do Řecka vzrostl po zavedení Eura 3 násobně! To byl motor blahobytu Německa: umožnit chudým kupovat zboží vyrobené ve vyspělých ekonomikách. Inflace měn jako řecká drachma a španělské escudos dříve přirozeným způsobem bránila zadlužování (v této situaci se nevyplácelo Řecku půjčovat) a působila jako přirozená brzda nekontrolovaného přílivu zahraničního zboží.

Udělejme si příklad: máte vysoce efektivní velkostatek a razíte vlastní mince, zatímco vaši sousedé platí kaštany a hospodaří na vyprahlých políčcích. Vaše výroba překračuje vaši poptávku a tak sousedům dáte nějaké stříbrňáky a obchod se začne rychle rozbíhat. Sousedé si půjčují a za půjčené nakupují tvé zboží. Odběr tvého zboží jde nahoru a Ty můžeš vyrábět levněji a efektivněji, zatímco sousedé to definitivně vzdali - dovézt je levnější, než kutit na původním políčku.

+3/0
29.9.2011 11:14

jorokw

Re: Řekové jsou v tom zčásti nevinně

Je to na delší povídání... jen prosím, vyhýbejme se jednoduchým soudům a snažme se pochopit mechanizmy fungování dnešního světa důkladněji. Jedno se povídá, ale realita bývá jiná! Zejména je třeba brát informace poskytované politiky s rezervou, Ti mluví co musí a z realitou to často nemá nic společného.

Je snadné říci, Řecko musí prodat svůj majetek (ostrovy, letiště, přístavy, památky, půdu) protože dluží věřitelům. Menší státy jsou často manipulované tam, kde mají být a to platí i pro ČR! Pokud to pochopíme, nebudeme se chovat jako stádo.

0/0
29.9.2011 11:21

jorokw

Re: Řekové jsou v tom zčásti nevinně

Jediným důvodem toho, že ČR není na místě Řecka je to, že sami jsme z této situace profitovali tím, že ve skutečnosti jsme takovou malou Německou sub-továrnou. Jsme blízko a tak se Německu hodíme. Nedělejme si iluze, že naši politikové jsou lepší než ti Řečtí - nejsou, jen každý stát hraje jinou roli a v Evropě existuje jen několik výjimek, kdy státy realizují svou vlastní nezávislou politiku (jako například Norsko, které je členem OPEC).

0/0
29.9.2011 11:31

lost

Re: Řekové jsou v tom zčásti nevinně

měli by vystoupit z eurozony, a vytvořit nějakou federaci s Tureckem ... bych pro ně viděl perspektivní .

0/0
29.9.2011 12:43

vymrzovac2

MOC SLOŽITÉ !

...stačí jednoduše ke každému státu přistupovat jako ke každému jinému ekonomickému subjektu.  Neplatíš? O.K., bude v exekuci prodán tvůj majetek!  Tento princip je přijímán všude ve světě, pouze neexistuje páka, která by nařídila exekuci na majetek Řecka, či jiného státu;-)

0/0
29.9.2011 9:48

Richard Fuld

Re: MOC SLOŽITÉ !

Přesně tam do tlačí banky, které by byly jediné, kdo na tom vydělají. Představte si, že se prodává řecký ostrov jako zástava za státní dluh. Banka prodá spřízněné osobě ostrov za babku a reálný zisk celé "skupiny", lépe řečeno mafie, dramaticky vzroste oproti variantě, kdyby stát dluh splatil. Podobný princip, jaký je dnes uplatňován vůči dlužníkům v konkurzu, či exekuci by byl aplikován proti státům. Že se nakonec státní úředníci na tomto rádi aktivně zúčastní je nasnadě. V případě konkurzů na státy by nás čekali jen obří zlodějiny ve prospěch bank.

0/0
29.9.2011 12:02

lost

Re: MOC SLOŽITÉ ! skvělej nápad

tato nadnárodní lichvárna by skončila bezpochyby mnohem hůř, než v Německu roku 1933 :-)R^V

0/0
29.9.2011 12:53

kladivar2

Soucasnou EU rozpustit a zachovat puvodni dvanactku.

0/0
29.9.2011 9:32

Spalovač šancí

Re: Soucasnou EU rozpustit a zachovat puvodni dvanactku.

Máte recht, plzeňská dvanáctka už není, co bývala :-/

0/0
29.9.2011 9:34

sam99xx

Přísné tresty pro rozpočtové hříšníky ...

... je stejná pitomost jako v Česku penále a poplatky ve výši x set až x tisíc procent pro dlužníka - jen ho to zruinuje. Ale chápu, že z cizího (v tomto případě státního) krev neteče, vždyť to zase zaplatí jen občan postižené země, který chování politické verbeže může ovlivnit čím dál méně.

+1/0
29.9.2011 8:44

diskuter99

pokrytci

vždyť ani Německo, notabene Franci nedodržuje maastrichtská kriteria - a žádné sankce si nedávají ... navíc když bude nějaký stát v průšvihu (v dluhu), tak placením vysokých pokut jej z toho určitě dostane ....

+2/0
29.9.2011 8:37

pivovarský chasník

Re: pokrytci

Právě tam je ten základní problém. To jste napsal přesně. Celá EU a zejména pak zmíněný EP je v této podobě už jen k smíchu nebo k pláči.

0/0
29.9.2011 10:12

mudroch1

To je sranda.

Přísnější tresty pro rozpočtové hříšníky? Vždyť už při přijetí Řecka neplnili kritéria a nikdo na to nepřišel. To se jako mávnutím proutku v Bruselu všechno změní k lepšímu a tamní politici si začnou všímat i něčeho jiného než vlastního blaha? ;-D

+2/0
29.9.2011 8:05

monarxa

Re: To je sranda.

firma, ktera pro EU k prijeti Recka zpracovala kriteria pro vstup Recka do euro zony je nase znama Goldman Sachs....ze by ciste nahodou??????

0/0
29.9.2011 16:52

thaxik

výrok pana Poce

Nějak jsem si nedokázal rozklíčovat soc-dem-agogickou větu pana Poce "Návrh není nic jiného než znárodnění ztrát po privatizaci zisků"... :-P

0/0
29.9.2011 7:18

gunny

Re: výrok pana Poce

já socdem rozumím málokdy, ale tahle věta mi přijde srozumitelná a bohužel pravdivá; samozřejmě nepůjde o nic nového...

+1/0
29.9.2011 8:01

jorokw

Re: výrok pana Poce

Chtěl říci, že zisky jsou vždy soukromé (tedy bank, a nikdo, ani státy, ani EU na tyto peníze nešáhne), ale jak přijde na dluhy, tak se to musí řešit na národní / EU úrovni. A přitom základní zásada zní: půjčování peněz není jen hra s kladným výsledkem a banky by s tím měly být konfrontované. Nevidím v tom problém, kdyby některé státy řekly bankám: sorry, ale na splátky nemáme. Ale to dnes není možné, a tak se Řecku půjčuje na to, aby lepilo splátky soukromým EU bankám, Ve skutečnosti se peníze nepřesunou do Řecka, jen se to pošle hned velkým bankám...

0/0
29.9.2011 10:55

zberanek

EU čekají těžké časy

EU nemá jasná pravidla, ani ekonomická, ani politická. Pumpuje do zadlužených států peníze, protože francouzské a německé banky tyto státy obdařily velkými půjčkami a čekají také velké zisky po splacení těchto půjček. Banky tedy nepřipustí, aby o zisky přišly, a tak se do zadlužených hlubokých jam cpou další a další peníze. Ty peníze ale nic nezlepší, naopak jen prohloubí zadluženost těchto států, krach je čeká stejně. Pokud se ale EU podaří v této pro kapitálový trh histerické době nějak prosadit jednotný dohled nad budgety států, bude to opět na škodu. Za prvé je pozdě a za druhé není vůbec jisté, že by to EU zvládla.

+1/0
29.9.2011 6:42

mak1_re

No to je gól

když je Řecko v dluzích tak mu budou přispívat a až bude v dluzích jiný stát, tak bude platit pokutu -a z čeho, když bude v dluzích ????

+2/0
29.9.2011 5:45

oracle29

No konečně - socan jen remcá a prachy sám rozházel

toho klidně kopnout do ... :-/

0/0
28.9.2011 23:04

newcoast

Český státní

rozpočet zoufale spoléhá na cca 700 miliard z EU a náš pan poslanec za ODS Zahradil si dnes pustil pusu proti EU v parlamentu EU, kde nás zastupuje tak, že vše kritizuje ale na nic nemá řešení. Jen těch 12 milonků z peněz ČR to je v pořádku.Už aby západ změnil Lisabon na vyhodit ČR a další nýmandy z EU.

0/0
28.9.2011 20:23

Dave Bartas

Re: Český státní

jste totálně mimo, nemocný člověk, u kterého žádné léčení nemá smysl. 700 miliard z EU? WTF? Od roku 2004 jsme z EU vycucali jen cca 145 miliard viz http://www.spcr.cz/statistika/pozice.htm. A to ještě na děsný kraviny. Jak říkám, u vás už ani výplach mozku nepomůže, neumíte si ani zajistit relevantní data ke své naivně hloupoučké argumentaci.

0/0
28.9.2011 22:28

kotec

Re: Český státní

http://www.euroskop.cz/8811/14304/clanek/cr-a-rozpocet-eu/

má pravdu, uvažuje celé sedmileté propramovací období 2007-13 a tam je bilance v EUR příjmy 30,8 mld. (= 750 mld. Kč), odvody 8,3 mld. a čistá pozice tudíž rozdíl = 22,5 mld.

0/0
28.9.2011 23:08

diskuter99

Re: Český státní

no, jenom letos odvádíme do EU 30 mld. Kč - a to jsou ty viditelné v samostatné kapitole státního rozpočtu. PLaty europoslanců a další výdaje sjou pak rozloeny do dalších kapitol

0/0
29.9.2011 8:39

jfb

Re: Český státní

No to znamená, že si musíme +- 1400 mld napřed půjčit, abychom postavili něco, na co nám pak EU milostivě těch 700 mld dá zpátky, ovšem, vždy může říci, že někde chybělo správné razítko a nic nám nedat. A i když nám dá, tak úroky stejně platíme my...

0/0
29.9.2011 9:23

IQ pouhých 41

Souhlas se Strejckem:

"směsice zbožných přání a nerealistických očekávání".

+2/0
28.9.2011 18:43

ODS čstější než Standův kříšťál

eurosocialistické kecy

zkrátka stát si nikdy nesmí půjčovat, vždy musí hospodařit s tím co vybere. Vyjimka by mohla nastat jen v případě přírodní katastrofy - a i tak by měl být vzniklý dluh splacen do 5 let.

Splácet úroky z dluhů tím že si půjčím je šílené, jen to roztáčí spirálu. Dnes je to Řecko, zítra Portugalsko, pozítří Itálie, pak Španělsko, Belgie..... nakonec dojde i na to slavné Německo, protože i to hospodaří záporně.

Něco jako trvale udržitelný rozvoj dnes nikomu nic neříká. Odhaduji že celý tenhle kolotoč skončí 20.12.2012 kdy má být "konec světa" - bude to jen konec světa tak jak ho známe dnes a je jen na nás co bude potom

+2/0
28.9.2011 18:20

bedym

Nemá to cenu!!!

Nemá cenu zůstávat ve spolku, který sám porušuje svoje pravidla. Řecko mělo být vyloučeno, jakmile i samo přiznalo, že lhalo a podvádělo a to je asi rok a půl zpátky - jaké by byly dnes problémy? Jediné důvody proč se tak nestalo vidím v zájmech "velkých evropských" ekonomik, a to v uskutečňování "opatření", která povedou u menších členských států k okleštění jejich svobod a sebeurčení. Výkyvy v naší politice (kam vítr tam plášť), zadlužování a přehnaná "kolaborace" s unií (přesněji řečeno s Německem) by už se měla řešit a to třeba i klackem.

Jsem pro vystoupení z unie!!! Nechci se stát novodobým otrokem, s takovou nám za chvíli budou holit hlavy a čipovat jak dobytek.

+2/0
28.9.2011 17:31

briza

Re: Nemá to cenu!!!

Vylouceno odkud? Z eurozony? Tam nejsme, tak v jakem spolku nema cenu zustavat?. Z EU? Proc?

0/0
28.9.2011 19:29

jfb

Re: Nemá to cenu!!!

Protože nás kolonizuje? Protože nás okrádá? Protože nás vykořisťuje?

0/0
29.9.2011 9:25

Kecálek

EU nechce další Řecka?

Tak ať přestane s blbostmi jako jsou (ne)ekologická biopaliva, megapřerozdělování, jaké i RVHP mohlo závidět (mimochodem na 1 EURO dotací se musí vybrat 2-3 EURA na daních - ztráty systému jsou více než 50%)...

A ať vyháže 90% zbytečných byrokratů a politikářů, co jsou zadarmo drazí... - prostě ať jde EU příkladem s úsporami a nebo ať se sebere a jde do brusele...

RvEURv

+10/0
28.9.2011 16:25

TrueRobos

Chápu to správně?

Ten, kdo má problémy s penězi, je vyřeší tak, že bude platit penále z peněz, které nemá? To vymyslela moudrá hlava :-P

0/0
28.9.2011 15:53

stanikgor

Re: Chápu to správně?

Chápete to velmi správně,díky Kalouskovému zadlužování,náš dluh ,včetně penále,se znatelně zvýší....

+2/0
28.9.2011 16:23

Depek

jo soudruzi

na dluh se dá žít věčně, jenom musíte mít někoho, kdo vám věčně půjčuje. A jak stojí už v bibli, po sedmi letech úrodných přijde sedm let neúrodných. Za sedm let úrodných jste nasekali dluhy za stamiliardy, tak se teď nedivte, co přišlo v letech neúrodných. Dluhy se platí, soudruzi. Platí. :-)

+1/0
28.9.2011 15:15

Lev--_z-___Rožmitálu

Re: jo soudruzi

na dluh je postaven celý blahobyt tzv. "západu"

tedy to kvůli čemu byla sametovka

najednou se ti to ekluje?;-D

0/0
28.9.2011 15:40

bufik

Re: jo soudruzi

s dluhy je to jako s ohněm - dobrý sluha, ale zlý pán. Až pochopíte tohle, doufám, že takový bláboly už psát nebudete ...

+1/0
28.9.2011 15:55

Lev--_z-___Rožmitálu

Re: jo soudruzi

já to vím a co jako?

a to co jsem napsal není blábol ale naprostá pravda

já vím že západ měl i jiný přednosti

ale tahle byla naprosto rozhodující

prostě se lidi měli líp a na to většina lidí - dobytek který zajímá jen jak se co nejvíc nažrat apod - slyší nejvíc

0/0
28.9.2011 21:52

Depek

Re: jo soudruzi

Haha ;-D;-D

Já dluhy nedělám a přesto si žiju čím dál slušněji a slušněji. Jak je to možné? Dokážete mi to soudruzi vysvětlit?

Sametovka přišla kvůli úplné neschopnosti komunistického socialismu problémy vzniklé komunistickým socialismem vůbec nějak řešit, natož vyřešit. Tak netahej jabka mezi hrušky.

+1/0
28.9.2011 16:02

Lev--_z-___Rožmitálu

Re: jo soudruzi

nechápeš jak funguje ekonomika....

ty dluhy neděláš ale tvoji zákazníci nebo zákazníci tvého zaměstnavatele ano a o tom to je:-)

0/0
28.9.2011 21:50

veeger_x

Re: jo soudruzi

To není úplně blbý postřeh...

0/0
28.9.2011 22:31

Liptacik

.

Papadopulus : sankcie? ok...najde sa niekto kto pozicia na tie sankcie?;-D

Wall street : yes we can R^

0/0
28.9.2011 15:09

Lajtnant

šetření je proti růstu

Tuhle větu si můžou socani nechat vytetovat. To je přece samozřejmé, že v období splácení dluhů má každý (jednotlivec či země) nižší spotřebu než v období zadlužování. Na to ale měli myslet v době, kdy ty dluhy dělali. Tenkrát se dosahoval umělý růst pomocí zadlužování, teď se dluhy musejí splácet i s úroky a o to větší bude propad. Jinak to bohužel nejde. !!

+2/0
28.9.2011 14:55

Liptacik

Re: šetření je proti růstu

socialisti su len zachranne koleso praviciarov pred socialnymi nepokojmi....takze tym, ze su socialisti tzv. uspesny je praca praviciarov a kapitalizmu, keby nebolo socialistov, cize Judasov, tak ako by ludia ventilovali svoju nespokojnost a ako by ich si posunul aspon tam kde su teraz??? Spolocnost mozes rozdelit na dva druhy - s neobmedzenym sukromnym vlastnictvom - (kapitalizmus+socializmus)....obmedzene sukromne vlastnictvo = komunizmus. Socializmus vymysleli kapitalisti, aby zabranili komunizmu a neprisli o vsetko...ludia zacnu byt nespokojny s pravicou, tak na 4 roky im dame dymovu clonu v podobe socialistov...zdiskreditujeme ich a znova reformujeme :-P;-)

0/0
28.9.2011 15:15

Marxistický holokaust

Kdo říkal, že EU je byrokratický moloch?!

Pythagorova věta: 24 slov

Deset přikázání: 179 slov

Americká Deklarace nezávislosti: 1 300 slov

Ústava USA se všemi 27 dodatky: 7 818 slov

Vyhláška EU o prodeji zelí: 26 911 slov

+19/0
28.9.2011 14:13

Kecálek

Re: Kdo říkal, že EU je byrokratický moloch?!

;-DR^;-D

RvEURv

0/0
28.9.2011 16:27

veeger_x

Re: Kdo říkal, že EU je byrokratický moloch?!

Vy jste geniální! R^

0/0
28.9.2011 22:32

vepřík007

Dnes na Wall Street, za nedlouho v Bruselu:

http://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=policajti-pozavirali-spoustu-protestujicich-z-okupace-wall-street&cisloclanku=2011090111

;-D;-D;-D;-D;-D

+1/0
28.9.2011 14:08

Jen jeden? Po třetí anihilaci.

a pěkně prosím

bude to platit i pro Německo, Francii a další velké státy nebo jak o v minulosti pro ty menší? Zlatá RVHP

0/0
28.9.2011 13:48Najdete na iDNES.cz